WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET ENGELSCKE PARLEMENT GEOPEND BOODSCHAP VAN DEN KONING REDE VAN MAO DONALD Gisternamiddag is onder groote belangstel ling het Engclsche Lagerhuis bijeengeko men. Nadat de speaker de zitting voor ge opend had verklaard, las hij een boodschap van den Koning voor, waarin deze de nood zakelijkheid van de bijeenroeping voor een extra-zitting erkent en het parlenjent ver zoekt een suppletoire begrooting op te stel len en door bezuinigingen aan de moeilijke financieele positie van het land tegemoet te komen. Nadat op voorstel van Mac Donald, Sir Dennis Herbert benoemd was tot voorzitter van de Werkcommissie en de oppositie af gezien had van haar recht om over deze kwestie stemming te vragen, nam de pre mier het woord voor zijn met spanning te gemoet geziene redevoering. Mac Donald zette allereerst het werkpro gram der regeering uiteen en deelde mede dat de minister van Financiën, Snowden, Donderdag zijn nieuwe belastingvoorstellen zal bekend maken, terwijl Vrijdag de bezui nigingsvoorstellen in tweede lezing in be handeling zullen komen. Komende tot de gebeurtenissen der laatste weken, verklaarde Mac Donald dat hij den 8 Augustus, tijdens zijn verblijf in Schotland van de Bank of England een mededeeling had ontvangen, waarin zijn aandacht werd gevestigd op het dreigend gevaar van de voortdurende goudafvloeiingen en hij er op opmerkzaam werd gemaakt dat het mogelijk zou zijn dat een ernstige financieele crisis zou intreden. Den daaropvolgenden Maandag is Mac Do nald naar Londen teruggekeerd waar hij zich onmiddellijk met de leiders der andere partijen heelt in verbinding gesteld. Tus- schen 13 en 30 Juli, aldus Mac Donald, heeft de Bank of England ongeveer 34 millioen verloren en de credieten die werdfin opgeno men om de afvloeiingen te compenseeren, waren in de derde week van Augustus ge heel opgebruikt. Op dezen grond bleek een nieuwe leening noodzakelijk ten einde bet pondslerling op goudbasis te houden. Met de oude socialistische regeering kon Mac Donald niet tot overeenstemming komen, weshalve hij de opdracht van den koning een nieuw kabinet te vormen, aanvaardde. Voorts verklaarde Mac Donald dat alle problemen, dat wil zeggen, die van het bank wezen, de oorlogsschulden en de herstel betalingen aan een nieuw onderzoek moeten worden onderworpen, zoodra de huidige cri sis ten einde is. De wereldcrisis met de werkloosheid wel ke er het gevolg van is, heeft het deficit op de staatsbegrooting veroorzaakt. Engeland moet op zijn hoede zijn, wil h«t niet gedwon gen worden of zijn invoer uit zijn Kapitaal of met in waarde verminderd papiergeld te betalen, want deze crisis heeft bewezen dat zelfs liet groote internationale geldcentrum Londen is blootgesteld geweest aan de pre tenties van het buitenland. Noch de haute-finance noch de andere or ganisaties hebben het recht de politiek van een "natie beslissend te beïnvloeden» Aan den anderen kant evenwel kan men ook niet van de bankiers eischen dat deze uit poli tieke motieven methoden toepassen, waar door zij hun eigen graf delven. De-mogelijkheid van een grootere werk loosheid in den winter, benevens een aan zienlijk tekort op de begrooting verzwakt de posit ft van Engeland. Indien Engeland een leening wil aangaan, moet zijn begrooting in evenwicht worden gebracht en de steun aan de werkloozen op een gezonde basis staan. Indien men eenige weken geleden gemeend mocht hebben, dat Engeland geen leening noodig heeft, zou de crisis Engeland den nek hebben gebroken. Mac Donald besprak vervolgens in het kort de bezuinigingsvoorstellen der regee- ring. Hij zeide hierbij zelf liever 1000 trac- tement jaarlijks minder te ontvangen dan toe te zien dat de Engelsche valuta ineen stort Er is niet direct sprake van een gebrek aan nationale geldmiddelen, doch van een direct gebrek aan vertrouwen. De minister-president beëindigde zijn rede met het Huis te verzoeken de regeering bij haar werkzaamheden te steunen. Het is de plicht van het kabinet op zijn post te blijven en het is de plicht van het Huis het kabinet aan het bewind te laten tot de wereld er eens te meer van overtuigd is dat het pond sterling onaantastbaar is. Rede van Henderson. Herhaalde malen werd Mac Donald door de oppositie geïnterrumpeerd. Na de rede van Mac Donald viel Hender son in een uitvoerig betoog de Nationale regeering scherp aan. Zij verdient, aldus de leider der oppositie, door baar samenstelling of door de wijze, waarop zij tot stand is ge komen, niet den naam van „nationaal". De poging orn de begrooting in evenwicht te brengen is verkeerd, daar het ook in het te genwoordig maatschappelijk stelsel onjuist is deze kosten te verhalen op de onbemid delde bevolkingsgroepen. Scherp critiseerde Henderson een verlaging der sociale uitga ven. Het Labourkahinet was van plan bespa ringen in te voeren van 56 millioen pond, doch de Conservatieven en de Liberalen, al dus hadden Mac Donald en Snowden hem medegedeeld, hadden verdere bezuinigingen van 25 tot 30 millioen pond verlangd. Hier werd Henderson door den leider der Liberalen Sir Herbert Samuel onderbroken, die opmerkte, dat deze bewering onjuist was Henderson staafde echter zijn uiteenzettin gen met beroep op zijn vroegere minister- col lega's. De conservatief Churchill waarschuwde, dat de politieke noch de financieele crisis thans voorbij is, maar dat deze nog grooter zullen worden. Hij ver klaarde o.m., dat volgens de Conservatieven thans het tijdstip gekomen is voor do in voering van een tiriefsysteem. Van een op leving der Britscnc industrie kan evenmin sprake zijn als van een herstel van het hui- tenlaruschc vertrouwen in Engeland, als niet eerst dc Labourpartij beslissend bij de verkiezingen zal zijn verslagen. Maxton (Labour) zeide, dat hij het met Churchill eens was, dat de principieeele kwestie nog moest worden uitgevochten. De principoele kwestie zit hom echter, niet in het vraagstuk der tarieven of der gouden standaard, maar op de wijze, hoe de werkloo zen behandeld worden. Vervolgens werd het woord gevoerd door Baldwin, die verklaarde, dat de conservatieve partij van ganscher harte den minister-president zou ondersteunen teneinde het doel te be reiken, waarvoor de regeering gevormd is. De oppositie draagt op het oogenblik een zware verantwoordelijkheid. Wanneer het buitenland voelt, dat 111 Engeland een groot deel van de bevolking de moeilijkheden niet wil zien dan zou dit allen reeds voldoende zijn om een deel van de regeeringsmaat- regelen van hun waarde te berooveu. Hier door wordt de tijd verlengd, waarin d< geering het crediet van Engeland in de oogen van de wereld moet herstellen. In het Lagerhuis is een motie van ver trouwen in de regeering aangenomen met 309 tegen 250 stemmen, dus met 59 stem men meerderheid. LONDEN, 9 Sept (V. D.) De verdeeling der stemmen bij ue beslissing over de motie van vertrouwen in het Lagerhuis was als volgt: Vóór de regeering: alle conservatieven en liberalen, verder 12 socialisten (7 socialis tische ministers en 5 social, afgevaardigden), en 4 onafhankelijken. Tegen de regeering: de overige socialisten, 4 nationalisten (Mosley-groep) en 3 onafhan kelijken. 3 socialisten stemden blanco. Ook het Hoogerhuis kwam in buitenge wone vergadering bijeen. Op voorstel van den minister Lord Reading werd een dank betuiging gezonden aan den koning, waarin het Hoogerhuis zijn ondersteuning toezegt van de te nemen financieele maatregelen. Het Hoogerhuis werd verdaagd tot 17 Sep tember. DE VAKVEREENIGINGEN VOOR HER ZIENING VAN HET VERDRAG VAN VERSAILLES. Het Vakvereenigingscongres te Bristol nam een motie aan, waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een herziening van het Verdrag van Versailles. Hald ver klaarde, dat de gevolgen van het Verdrag van Versailles de betrekkingen tusschen de Europeesche mogendheden niet verbeterd hadden. Duitschland heeft niet alleen schuld aan den oorlog, dit zullen de andere landen moeten erkennen. Ontwapening is niet mo gelijk, zoolang Duitschland in een verdrukte positie gehouden wordt. LAVAL EN BRIAND NIET NAAR BERLIJN? PARIJS, 8 Sept. (VJ9.) De „Figaro" weet te melden, dat de Duitsche nationaal-socia- listen het voornemen hebben de Fransche ministers bij hun bezoek aan Berlijn uit te fluiten en een demonstratie tegen hen te organiseeren. Het blad stelt de vraag, of de Fransche ministers onder deze omstandig heden toch aan hun plan om naar Berlijn te gaan zullen vasthouden. Het blad meent, dat het bezoek van Brüning aan Parijs, dat het verkrijgen van een leening ten doel had, geen tegenbezoek noodzakelijk maakt. Ook van andere zijde wordt de vraag steld of het bezoek wel gewenscht is met het oog op eventueeele demonstraties. Waar tegenover weer gesteld wordt de eisch, dat de Duitsche regeering eenvoutiïg heeft te zorgen, dat het daartoe niet kan komen. MINISTER STEGERWALD OVER DEN KOMENDEN WINTER een der Berlijnsche bladen verklaart de Rijksminister voor Arbeid, Dr. Stegerwald, dat de cijfers, welke van tyd tot tijd gepu bliceerd worden inzake het vermoedelijke aan tal werkloozen, absoluut willekeurig zyn, daar deze veel te pessimistisch zijn. Zelfs wanneer het aantal werkloozen in den a.s. winter nog aanzienlijk grooter zou zijn dan in het vorig jaar, blijven nog genoeg mogelykheden over daar tegen opgewassen te zijn. De Minis ter keert zich tégen het denkbeeld van ge deeltelijke uitkeering in natura aan de werk loozen. Het is onmogelijk om een totaal be drag van 1200 millioen mark in natura uit te betalen. In bijzondere gevallen en onder bijzondere omstandigheden echter beveelt de Minister regelingen aan tusschen de gemeen- aan den een en kant en verbruikers ver- eenigingen en kleinhandel aan den anderen kant, volgens welke regelingen de werkloozen de benoodigdheden voor het dagelijksch ge bruik tegen sterk verminderde prijzen kunnen kry'igen. Wy moeten trachten, aldus de Minis- )m den winter met een elastiséh werkend systeem door te komen. SNELLE TOENEMING DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Het aantal werkloozen in Duitschland in het tijdvak van 16 tot 31 Augustus is toege nomen met 91.000, tegen een toename van 114.000 in de eerste belft van de maand Augustus. Het aantal werkloozen per 31 Augustus, ingeschreven bij de arbeidsbeurzen bedroeg 4.195.000. EEN KOLONISATIEPLAN VOOR DUITSCHE WERKLOOZEN Het Duitsche Rijkskabinet heeft een plan goedgekeurd voor de onderbrenging van 100.000 werkloozen in landbouwkolonies in eigen land. Volgens de berichten zullen vereohillende kleine kolonies worden gesticht, welke in eerste instantie zullen dienen voor werk loozen. Op deze wijze hoopt men voor het volgende voorjaar 100.000 werkloozen te heb ben ondergebracht en daarmede 70 millioen rijksmark ondersteuningsgelden te besparen. De totale kosten zouden 250 millioen rijks- merk bedragen. Elke arbeider zou twee tot vier morgen land krijgen met een bouten huis van twee tot drie kamers en een etaL De nederzettingen zullen uitteraard aan vankelijk wat primitief zijn en noch over electriciteit noch over rioleering beschik ken. De huisjes zullen door fabrieken wor den vervaardigd, onder verpliching, dat ook deze daarmee werkloozen aan den airbeid zullen zetten. Naar uit Adventbay op Spitsbergen gemeld wordt, is de „Nautilus" gistermiddag om 1 uur aldaar aangekomen. Aan boord is alles wel, alleen de machinist is ziek. De onder zeeboot zelf ziet er deerlyk gehavend uit. Op verschillende plaatsen la de boot lek, terwijl sterk slagzij wordt gemaakt. Hoe lang de „Nautilus" in de Adventbay zal blijven liggen is nog niet bekend, binnen eenige dagen echter al zy vermoedelijk zuidwaarts vertrekken. Men wacht eerst goed weer af. Of de onder zeeboot in staat zal zyn naar de Vereenigde Staten terug te varen wordt, volgens een verklaring van deskundige zyde, als zeer twij felachtig beschouwd. tribune ingestort Tijdens een stierengevecht in het dorp So- tillo in de nabijheid van Avila (Spanje) stortte een tribune in. Een persoon werd ge dood, zes personen ernstig en 14 anderen lidht gewond. oostenrï.tksch regeerings- COMMISSARIS GEARRESTEERD. De reeeeringscommissaris van de Salz- 'hurper Bondsrogeering, Slockhammer, die zijn verlof in Zuid-Tirol doorbracht is met fascisten in gevecht geraakt. Hij werd go arresteerd eD zaJ terechtsta-n. DE VOLKENBONDS VERGADERING EEN GROOTE REDE VAN GRANDI OVER DE NOODZAKELIJKHEID VAN ONTWAPENING Optimisme van Beelaerts De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken Grandi heeft gisteren in de Vol- kenbondsvergaderinig een groote rede ge houden, in welke hij de vraagstukken in zake ontwapening en schadevergoeding en den grondslag van de samenwerking tus schen de mogendheden ter oplossing van de wereldcrisis uitvoerig behandelde. Hij zeide o.m., dat aan den vooravond van de Ontwapeningsconferentie elke regee ring openlijk haar politiek t. a, v. de ont wapening moet bekend maken. De veilig heid van alle staten is afhankelijk van de ontwikkeling der vreedzame bijlegging van geschillen en een algemeene vermindering der bewapening. Wanneer in de internationale betrekkin gen de mogelijkheid van oplossingen door geweld niet meer bestaat, dan moet daar mede ook het probleem der veiligheid op houden te bestaan. Het probleem der veilig heid bestaat slechts zoolang als de mogelijk heid voor een verderen wedloop in de be wapening bJijft bestaan. Vóór den oorlog werd aan den eenen kant gewerkt aan het denkbeeld der arbitrage, aan den anderen kant duurde de wedloop in bewapening steeds voort en deze leidde tenslotte tot den wereldoorlog. Met het oog op deze tragische ervaringen moeit gecon stateerd worden, dat het pact van den Vol kenbond den volken de verplichting tot ontwapening oplegt. Doch de verplichting tot ontwapening is niet alleen gebouwd op het pact van den Volkenbond, maar ook op de eerste eischen van het economische le ven, dat solidariteit tusschen de landen klemmender eischt dan ooit. De Italiaansche regeerinig is van meening, dat de ontwapening het uitgangspunt voor vele oplossingen is. voor een algemeen sys teem, voor een betrouwbare samenwerking tusschen de volken en voor het herstel vaa het algemeene economisch beginsel. Grandi besprak vervolgens -het schadever- goedingsvraagstuk en zeide, dat op het oogenblik nog niet is te overzien wanneer de verdere onderhandelingen over deze kwestie tusschen de belanghebbende regee ringen zullen beginnen. Het staat echter vast, dat binnen enkele maanden hierover onderhandelingen moeten plaats hebben, hetgeen verder afhankelijk is van de uitvoe ring van het Hooverplan. Aan het slot van zijn rede heeft Grandi een voorstel gedaan, om ter voorbereiding de Ontwapeningsconferentie tusschen de regeeringen besprekingen te openen over een stilstand in de bewapening. Dit zou den volken een eerste voorbeeld van den goe den wil der regeeringen toonen en zou ver voor de Ontwapeningsconferentie een eerlijke en betrouwbare politieke, zoowel als psychologische sfeer» scheppen, welke meer dan welke principieele verklaring ook zou bijdragen tot het slagen van de Ontwape ningsconferentie. Rede van Minister Beelaerts. In de namiddagvergadering sprak de Ne- derlandsche minister voor Buitenlandsche Zaken, Jhr. Beelaerts ran Blokland. Hij wees er op. dat het noodzakelijk is in ver band met de wereldcrisis de noodige maat regelen te overwegen. Spr. stelde vast, dat do gemeenschappelijke nood de naties dwong tot meerdere samenwerking. Minis ter Beelaerts gaf toe, dat de toestand ern stig is, doch hij is geenszins hopeloos. De Volkenbond heeft de taak er voor te zor gen, dat alle maatregelen genomen worden, die verlichting in den toestand kunnen brengen. Ten aanzien van de komende Ont wapeningsconferentie vroeg Minister Bee laerts onvoorwaardelijk positieve resultaten, daar anders het prestige van den Volken bond ernstig geschaad zal worden. Mexico lid van den Volkenbond. De Volkenbondsvergadering heeft met al gemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarbij Mexico wordt uitgenoodigd toe te treden tot den Volkenbond. NEW-YORK, 9 Sept. De Mexikaansche rogeering heeft de uitnoodiging tot toetre ding tot den Volkenbond aangenomen. De formeele bevestiging door den Senaat wordt binnenkort verwacht Ook Hongarije vraagt steun. In verband met den ernstigen eeonomi- misohen toestand heelt de Hoiigaursche mi nister van imileniaudsolie zaKeu Dr. YVal- ko besloten zich om nuip tot den Volken bond te wenden, evenwei niet m den vorm van een leemng. Het voorstel van Hongarije is, dal de VoiKeubond den economiscuen loesuiiid in Hongarije zal laten onderzoe ken en daarna een beslissing nemen over de wijze, waarop Hongarije liet best kan worden geholpen. Het verluidt te Boedapest, dat het voor stel van Dr. Walko in V oiKenbumlskringen :er gunstig wordt ontvangen. Briand bij Curtius. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Briand heelt gisteravond na het ein de van de plenaire vergadering van den Volkenbond een bezoek gebracht aan Dr. Curtius. Naar verluidt heeft staatssecretaris Von Bulow niet deelgenomen aan het onderhouu tusschen de beide staatslieden. l>e bespreking gold in de eerste plaats, naar verluidt, bet a-s. bezoek van de Fran sche ministers aan Berlijn. PARIJS, 9 Sepi. Uver liet bezoek dat de Fransche minister van buitenlandscihe za ken Briand Dinsdagavond aan den Duit- schen minister van buitenlandsche zaken Dr. Curtius heeft gebracht, zijn de meerlin gen in de Fransche pers verdeeld. Terwijl de „Echo de Paris" verklaart, dat over het bezoek van de Fransche ministers aan Berlijn niet is gesproken, verklaart de „Petit Parisien", dat de beide ministers tij dens het onderhoud ook deze kwestie nader hebben besproken. Men is echter overeengekomen de regeling van deze aangelegenheid aan de directe on derhandelingen tusschen de beude hoofd steden over te laten. De „Oeuvre" meent in verband hiermee te weten, dat Dr. Curtius Briand heeft ver zocht in zijn rede van Donderdag a.s. op het afzien van Duitschland op de kwestie der aansluiting met het oog op de in Duitschland tegen Dr. Curtius gedane aan vallen niet te veel den nadruk te wallen Fransche regeering in de korten tijd gele den te Rome overhandigde nota zullen op 15 Sep.ember te Genéve aanvangen. Deze onderhandelingen worden door deskundi gen van beide landen geveerd. De Russische delegatie vertrokken Litwinof is gisteravond met de andere le den der Russische delegatie vertrokken. De verwachte besprekingen tusschen Briand en Litwinof, alsmede die tusschen Litwinof en Zaleski, zouden, naar verluidt, niet heb ben plaats gehad. Dr. Curtius heeft het volgende schrijven gezonden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond inzake den siand der be wapening in Duitschland. De tabellen, aldus Dr. Curtius, laten zien hoe gering de bewapening van Duitschland is in vergelijking met andere landen met overeenkomstig bevolkingsaantal en grond gebied. Gedeeltelijk zijn zij zelfs nog aan zienlijk minder dan mogelijk zou zijn vol gens de bepalingen van het Verdrag van Versailles. Zoo heeft b.v. de marine tegen woordig slechts vier in dienst zijnde linie schepen, alhoewel zij op grond van het Ver drag van Versailles en het schrijven van de Intergeallieerde Marine-controle-commissie van 26 Maart 1930 recht heeft op 6 linie schepen en twee linieschepen voor de re serve. De Rijksweer omvat 100.500 man en 4500 officieren, de Duitsche vloot omvat 15.000 man en 1500 officieren. De vloot heeft een een totaal-tonnage van 125.780 ton, de vier linieschepen zijn 23 tot 26 jaar oud. Op de andere opgaven staat in de meeste ge vallen het woord „geen" ingevuld. DEN HAAG. Geöx. 1 vr. il. de heeren D. G. van Hoeven, Delft; G. Rui en berg;, Loosduinen; A. J. Leenhouts en P. de P. Verbiest, Sommelsdijk. EXAMENS-MACHiNIST DEN HAAG. Gesl. voor dlpl. A de heeren W. Bol Raap. Rotterdam; J. J. Bakker. Rotterdam; M. W. J. Oudegeest, Den Haag; J. Vogelaar, der Stelt, Delft UTRECHT. Gesl. voor het ex. t an het diploma der Vereen, va 1 Arbeid; mej. C. J. Bovenkerk, \V. Ch. Ovink en L>. Tobi, allen 1 Schoolnieuws. gemeentelijke universiteit te amsterdam. De Rector-Magnificus Prof. Dr. j. D. van der Waals <Hr. zal 21 Sept. a.s. met een rede het rectoraat overdragen aan Prof. Mr. P. Scholten. rjjkslandbouwhoogeschool te wageningen. Voor het tijdvak van 1 September 1931 tot 1 September 1932 is de Rijksveeteeltconsulent Ir. H. G. A. Leignes BaWtoven te Leeuwar den, wederom belast met het geven van cur susoen in veevoedingsleer aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. h.b.s. te stadskanaal Aan de Chr. H.B.S. te Stadskanaal (Direc teur k. Lantermans) is tot tydelyk leeraar be noemd Dr. J. Th. Hamstra, te Den Haag. combinatie van handelsschool en kweekschool. Te Den Helder is gisteren in functie getreden de nieuwe directeur der Handels school aldaar, de heer k. B o u m a, tevoren eerste onderwijzer aan de Chr. Mulo-school te Gouda, die als zoodanig opvolgt de heer Zuidervliet, die te Zaandam werd benoemd. Tevens werd de nieuwe kweekschool geopend, die is ondergebracht in het gebouw der Han delsschool en waar door leeraren van deze inrichting wordt les gegeven, terwijl het onderwijs in speciale vakken aan vakleeraars v^ordt opgedragen. onderwijzersbenoemingen. Munnekezijl (Herv. School hoofd H. Mulder), mej. j. j! de Wit te Uithuizen; is reeds in functie. Rys sen (School Oranjestraat, hoofd W. de Jong), voor tijdelijk, mej. E. Hoogervorst te Enschedé. Gerkesklooster, J. Eikelboom te Werkendam. a. de geus. f Te Loosduinen is gisteren in den leeftijd van 50 jaar overleden de heer A. de Geus, hoofd van de Chr. u.l.o.-school aldaar, welke school de vorige week haar gouden jubileum vierde. De heer De Geus is vroeger als hoofd van een Chr. school te Gendringen werkzaam geweest. nieuwe chr. scholen Te Amsterdam hebben B. en W. aan den Raad voorgesteld, aan het bestuur der Sehool- yereeniging „Luther" een bedrag van f 120.000 uit te keeren voor het bouwen van een school voor G.L.O. op een terrein in de omgeving van de Geulstraat. een klas overdoen. Vaker in de stad dan op het platteland. De Onderwysstatistiek 1929 van het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft den gemiddelden leeftijd der leerlingen van de lagere school in elk leerjaar nagegaan, waar uit bleek, dat de gemiddelde verhooging op het platteland, behoudens een uitzondering voor het 7e leerjaar, doorloopend geringer is dan die in de grootere gemeenten. De oorzaak kan zyn, dat de plattelands leerlingen begaafder zijn, maar ook, dat de onderwijzers op het platteland minder selec tief te werk gaan, wat in verband kan staan met het vereenigd zijn van meer leerjaren in éui lokaal of met het feit dat minder leer lingen voortgezet onderwijs zullen volgen. Dit kan maken dat men by de overgang minder nauw toeziet. Ook kan plaatsgebrek een woordje meespreken. Merkwaardige verschillen bestaan er ook in de gemiddelde Vertraging tusschen de jongens en meisjes, verschillen, welke, anders zyn gelegen voor de grootere gemeenten dan fvooij de plattelandsgemeenten. In laatst genoemde gemeenten is de gemiddelde ver traging in de eerste leerjaren bij de meisjes geringer dan by de jongens. Met het 5de leerjaar wyzigt zich deze verhouding echter ten gunste van de jongens, die zich daarna tot het 7de leerjaar weten te handhaven. De wijziging in het 8ste leerjaar, waardoor de meisjes weder voor komen, is van geringe beteekenis. In de grootere gemeenten is het verschil tusschen de beide sexen in de eerste leerjaren minder treffend. Ook bier vinden I wij evenwel een grootere gemiddelde vertra- I ging bij de jongens dan vy de meisjes. Dit verschil tusschen de beide sexen neemt met het 4de leerjaar toe. Eigenaardig is, dat zich ook hier, evenals in de plattelandsgemeenten, met het 5de leerjaar een wijziging ten gunste Ivan de jongens voltrekt. In de grootere ge meenten treedt echter, in afwyking van het geen wy met betrekking tot de plattelands- gemeenten hebben opgemerkt, met het 7de leerjaar een nieuwe omkeer ten gunste van de meisjes in, waarna de voorsprorg van het vrouwelijk geslacht behouden blijft. Waar- shcynlijk vindt dit zyn verklaring in het feit, dat de vluggere jongens de school na de 6de klasse verlaten en naar een inrichting voor i voortgezet onderwijs overgaan, een omstan- I dighcid, welke zich bij de meisjes in minder sterke mate voordoet. Een dieper inzicht in j het wezen der geconstateerde verschijnselen kan echter slechts met behulp van psycholo gische en paedagogische studie worden gegeven. Wetenschap. LORENTZ-MONUMENT TE ARNHEM REDE VAN Dr. J. Th. DE VISSER Dr. J. Th. de Visser, minister van Staat, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Weteuschappen, sprak hedenmiddag als voor zitter van het Nationaal Lorentz-comité by de onthulling van het Lorentz-monument op Sonsbeek te Arnhem. Spr. dankt de Prinses voor haar aanwezig heid en voor het feit,dat Ze het Lorentz- monument namens de Koningin wilde onthul len, en uit z'n blijdschap over de aanwezig heid van zoo velen die blijk geven van hun belangstelling en waardeering voor de manner van wetenschap. Vervolgens zet spr. uiteen de wyze, waarop de benoodigde gelden zyn bijeengebracht en waarop het gemeentebestuur van Arnhem z'n gewaardeerde medewerking heeft verleend. Zoodoende kon spoedig het werk worden opgedragen aan den bekenden beeldhouwer Wenckebach en aan den archi tect Limburg. Spr. herinnert voorts aan het woord van prof. Zeeman, gesproken na Lorentz sterven: „Aan den tempel der wetenschap is dén der hoofdpeilers ontrukt en' niet alleen de natuur kunde,^ maar de internationale wetenschap Corypheeen als Lorentz verhoogen niet alleen den roem van het eigen land, maar banen ook hier en in den vreemde op ver schillend gebied wegen voor onze jongeling schap, die hun leerlingen waren. Spr. eindigde als volgt: Wanneer we van hier gaan, beziield met nieuwe lust en kracht om mede te helpen bouwen aan den tempel onzer samenleving, waarvan sommi gen de fundeering leggen en anderen deze architectonisch bewerken, maar waarin ook de kleinste en eenvoudigste steen medehelpt om de gedachte van het geheel tot uitdruk king te brengen, zoo is ons aller roeping Uit Oost-lndie Op Sabang. SABANG, 8 Sent. (Aneta). Terwyl heden de inwoners van Sabang zich naar den stei ger begaven om den nieuw aankomenden Gouverneur-Generaal Jhr. Mr. B. C. de Jpnge het welkom toe te roepen, klonken om 20 minuten voor 7 kanonschoten over de baai Het geschut van de daar liggende, voor de feestelijke glelegenheid gepaveiseerde torpe dojagers gaf saluutschoten af. Op dat oogen blik stoomde het m.s. „Patria" van de Rot- terdamsche Lloyd langzaam op en weer de baai van Sabang binnen. Het schip nam eeri breede bocht en voer zeer dicht langs de geankerde torpedojagers. Terwyl de „Patria" de dichtstbyliggende torpedojager, Hr. Ms. „De Ruyter" bereikt begint de bemanning, die op het dek is opgesteld, te joelen. Aan boord van de „Belatrix" van de Gou vernementsmarine, die feestelijk gepavoiseerc is, bevindt zich de Commissie van Ontvangst teneinde de komst van de „Patria" af te wachten. De loodsen van de Sabang-Maat- schappij zijn vroolyk bevlagd. Ritmeester G. A. de Stoppelaar, adjudant van Gouverneur-Generaal De Graeff, heeft zich op de landingssteiger opgesteld. Op de brug van de „Patria" ziet men Gouverneur- Generaal Jhr. De Jonge staan, gekleed in palmbeach costuum en een strooien hoed. Z.E. slaat de op de kade verzamelde menigte I gade. I Precies om kwart over 7 meert de „Patria" en op dit oogenblik presenteert de eerewacht in groot tenue onder bevel van den luitenant der infanterie Veenendaal de geweren. Ter- j wijl Ritmeester De Stoppelaar zich aan boord I begeeft, stelt zich de eerewacht op langs den BATAVIA, 8 Sept. (Aneta). De regeering heeft in den Volksraad bij monde van haar gemachtigde C.van den Bussche, directeur van het departement van financiën, g( woord op de beraadslagingen inzake het werp tot instelling van een vermogensbelas- Weerbericht. Hel dunne pijltje geeft den vorlgen stan Hoogste stand te Akueyri 766.4. Laagste stand te Haparanda 74S.5. Stand vanmorgen halftwaalf 762.3. WEERVERWACHTING. Zware tot matige winden uit Westelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 12.4 C. 10 September Zonsopgang 6.25 u.; Zonsondergang 7.28 u. Maansopgang 3.25 u.; Maansondergang 7.08 u. Nieuwe Maan 12 September 5.46 u. voorm. Van 's avonds 7.58 u. tot 's morgens 5.57 u. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) De verdeeling van de luchtdrukking toont weinig verandering. Over het algemeen namen de luchtdruk verschijnselen af, vooral de depressie over Spanje i3 na zware regen in Zuid-Frankrijk sterk afgenomen. Alleen hier te lande heeft een uitlooper ian de N.-O. depressie eenige windvermrerdering veroorzaakt. Groote veranderingen schijnen niet te wachten, alben de geleidelijke verwarring van de koude luehtmassa's uit het N.-W., wier snelheid verminderde, belooft eenige verbeteringen. Ofschoon in Scandinavië de temperatuur over het algemeen iets steeg, is plaatselijk (SSrna) door een helderen, windstillen nacht de ochtondiem1>eratuur tot onder het vries punt gedaald. In Z.-0. Frankrijk viel 20—30 raM. regen. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i j i 3.28 m 0.48 m. val Huningen 2.63 m. 0.17 m val Kehl4.io m P..0 m val Mannheim 6.20 m. 0.17 m. was Hingen 3.68 m. 0.11 m. was Caun 4.39 m. 0.15 m was Coblenz 4,70 m. 0.2» m was Keulen 4,»1 m. 0.39 m was Duishurg3,42 m. 0.,J9 m, was Ruhrort 3 67 m, 0.4O m. was Maastricht i k2 m, 0,60 m. was Venlo 12.43 m, 0.3» m. vat HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 10 September Delfzijl i 9,39 22,24 Hellevo- tsl,1,13 13,44 'leracbelllng 6,6» 19,3» Willems ad v,o9 14,34 Harlingen 17.47 20.23 Brouwersh, u,25 19,66 Helder le 2,39 5,25 Z erikzeo 0,6» 13,2 Idem 2e 14,55 18,26 Wemeidinge l,2t) i3,4« IJ muiden 1,20 i3,4» Viltsingen ll,n5 H. v. Holland 0,34 13,04 Terneuzen 0,10 12,29 Rotterdam 2,41 11,50 Hans weert t,52 13,09 tLog. Vrees voor het ontstaan van kapitaals- vlucht mag niet gegrond worden geactiL Uitsluitend physieke personen zullen in deze belasting worden aangeslagen zoodat nieuw fe stichten ondernemingen door de belasting niet getroffen zullen w.orden. De Regeering is stellig niet van voornemen om over te gaan tot het heffen van opcenten. Kleinere lijf renten zullen worden vrijgesteld. Uit het Sociale Leven» WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Nog 82 Gemeenten niet toegetreden behooren tot: Limburg- 19, Gelderland 13, Zee land 12, Zuid-Holland 12. Noord-Brabant 11, Noord-Holland 8. Utrecht 6, Overljsel 1. In dezo 82 nleit-toegetreden gemeenten wonen ongeveer 765 verzekerden. NED. VER. VAN CHR. KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN Van bovenstaande vereeniglng kregen we "m 7 September haar 20 (A'dam-Zuld). vereeniglng zooals het Chr. Inst voor Handels onderwUs en de redactie en adm. van „Ons Beginsel" en „de Christelijke Handelsreiziger" KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT 73. Na een heele poos kwamen ze een hoogen heuvel; oei. wat was me dat n karweitje om het zware apenhok daar tegenop te zeulen. De ai-me negers zweet ten, dat 't 'n aard haid. Maar kapitein Klakkebos zei tegen de jongens: „Je zult eens zien, wat een verrassenden aanbl'k we daarboven zullen hebben!" 74. Maar o, jongens, toen zo bovenaan waren, verscheen daar opeens de „verras sende aanblik" in den vorm van een reus- aehtigen luipaard, die een dreigend gebrul uitstiet De negers namen een, twee drie do beenen, den wagen, die huppelend langs de helling terugholde, zoomaar in den steek latend. (Wordt Vrijdag vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2