HET WEGEN VRAAGSTUK BINNENLAND. Kerknieuws. Kunst en Letteren. DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. b MINISTER REYMER LICHT DE PERS IN HET WEGENPLAN-1927 1 na 1932 op het programma staat BRUGGENBOUW 43ó MILLIOEN VOOR WEGEN VERBETERING De Minister van Wateretaart, Mr. P. J. Reymer, heeft de loffelijke gedachte ge had om de pers in te lichten omtrent het zoo uitermate belangrijke Wogenvraagstuk. Het z.g. Wegenplan, dat in 1927 werd vast gesteld, beleeft weldra zijn eerste lustrum. Voor voortzetting van het groote nationale werk der wegen venbetering is inmiddels een nieuw plan ontworpen, soodat er voldoende aanleiding was om het Nederlandsche volk eens wat breeder in te lichten omtrent de voornemens, welke voor de e.v. jaren wer den gekoesterd. We zul'en uit 's ministers belangwekken de mededeelingen enkele grepen doen, om aan het voornaamste daaruit ruimer be kendheid te geven. Het wegenplan steunt op de in 1926 tot stand gekomen Wegcnbelastingwet, De middelen om op breeder schaal het noodige werk te kunnen doen ter ver betering van onze niet meer aan het sterk toegenomen verkeer voldoende we gen, kwamen beschikbaar toen de We genbelasting, die van motorrijtuigen een be paalden cijns vorderde, werd ingevoerd. Later werd de opbrengst der rijwielbe lasting, die als een crisislbelasting was in gevoerd, ten bate van de wegenverbetering gesteld. In het eerste Jaar 1927 bedroeg de bate der wegenbelasting omstreeks f 6.500.000, over 1930 is zij tot f 10.800.000 gestegen; die der rijwielbelasting nam in die jaren, ondanks de verlaging van f 3 tot 2.50 per rijwiel, nog van f 6.000.000 tot f 6.800.000 toe. De opbrengst van beide belastingen komt gedurende de eerste vijf jaren voor 70 pet ten voordeele van het Rijk en overigens ten voordeele der provincies; voor de volgendo vijf jaren wordt het Rijksaandeel 65 pet en daarna 60 pet. Het eerste Rijkawefgenplan was van be trekkelijk eenvoudigen aard. In ronde ge tallen kan men zeggen, dat er 1900 KM. bestaande Rijksweg op voorkwam en 1000 K.M. weg, die óf bij anderen in onderhoud was óf nieuw aangelegd moest worden. Zeer globaal werden de kosten op 300 mil- lioen gulden geschat Minister v. d. Vegte heeft, ten einde de systematische uitvoering te bevorderen, ben 5-Jarig werkplan 'doen samenstellen, dat de meest urgente werken in zich zou vereenigen en in hoofd zaak bedoelde: le. de bestaande Rijkswegen in behoorlij ken staat te brengen; 2e. van enkele wegen, waarvan de plan nen reeds waren opgemaakt, den aanleg of de reconstructie met kracht ter band te nemen; Se. mert den bouiwi der groote bruggen te tiéginnen. De taak. die het eerste vdjf|arig werkplan aan den Rijkswaterstaat oplegde, was om de breedte der rijbaan op 6 M. te brengen, de verharding te verbeteren of te vervan gen, rijwielpaden aan te leggen in bet alge meen overal waar dit zonder onteigening zou kunnen geschieden en voetpaden waar zulks noodzakelijk en mogelijk was. De nieuw aan te leggen wegen in het eer ste vijfjarig plan bedoeld, zijn die van de Hoornbrug naar Rotterdam, van Rotterdam naar Gouda en van Amsterdam naar Vel- sen langs heit Noordzeekanaal. Van den eersten weg is het gedeelte naar Delft in het vorige jaar geopend, kort gele den is de weg van Rotterdam naar Over- sohie voor het verkeer in één richting open gesteld en voorts is het gedeelte rtussohen Delft en Overschie in vollen aanleg. De weg van Rotterdam naar Gouda ls tot Nieuwerkerk gereed en van daar af in aan leg. Van den weg van Amsterdam naar Vel- sen is het vak bij Velsen klaar gekomen, terwijl verder de bruggen in aanleg zijn. Wat w». •I.Tv. 1 de bruggen aangaat ïs die bij Kartérvêer. 'die reeds voor <ïe totstandkoming van de Wegenbelasting wet in uitvoering was, gereed gemaakt. Er is toen aangevangen met de brug bij Keizersveer, die in de twèede helft van October as. voor het verkeer zal geopend worden. Daarop is de brug bij Zaltibommel gevolgd, waarvan thans de onderbouw en de bovenbouw in uitvoering zijn. Voor de brug bij Arnhem zijn de plannen gereed, voor die hij Nijmegen is die aanbe steding van het eerste bestek uitgeschreven tegen 17 September a.s. Inmiddels is gewerkt aan een herziening van het rijkswegenplan-1927, dat tot stand gebracht is en zich in verschillende opzich ten van dat van 1927 onderscheidt. Het nieuwe rijkswegenplan voorziet fn een aantal verbindingen, waar door de lengte met 400 KM. is uitgebreid. Daaronder behooren o.a. de hoofdweg door den Wieringermeerpolder; de weg over den afsluitdijk van do Zuiderzee en verder van de Friesche kust af over Sn eek naar Hee renveen; de verbinding van den reeds opge nomen weg HeerenveenDrachten met Gro ningen; de weg langs het Stadskanaal; een verbinding van Emmen met dien weg bij Ter Apel; de weg van Almelo naar Harden- berg; een verbinding noordelijk langs Amers foort van den weg AmsterdamBaarn met Hoevelaken en Nijkerk; de weg van Laren over Hilversum naar Utrecht; verbindings wegen van Moerdiik over Oud-Gastel met Wouw en met St. Pbüinsland; en een weg van Maastricht naar Heerlen. Ook de wegproflelcn zullen, naar de mate van de belangrijkheid van de wegen, worden verbeterd. Daarbij is aanvaard de weg, die uitsluitend voor snel verkeer dient. Voor het verkeer, dat voor de bebouwing langs en nabij don weg is bestemd, zal van parallelwegen gebruik worden gemaakt, die slechts op afstanden van 500 1000 M. ver binding met den autoweg krijgen; bij de wegen door het vrije veld ontbreken de pe rallelwegen en zijn slechts waar de behoef' bestaat smallere en wellicht onverharde w gen voor de aanliggende landerijen ontwoi Pen- Niet in de eerste plaats is rekening gehou den met het internationale verkeer, maar voorop staat de gedachte, dat in ons eigen land „doorgaand verkeer" per auto in de eerste plaats beteekent een verkeer over een middelbaren afstand van 50 a 150 KM., ter wijl de verbetering voorts ten goede moet komen aan het locaal verkeer. Deze gedrags lijn wordt mede gevorderd door den aard der wegenbelasting. De wegen zijn in categorieën van belang rijkheid ingedeeld. De bedoeling is, dat naar mate de weg in een hoogere categorie is ge plaatst, er meer aandacht aan het dwars profiel en het tracé, aan bouw van viaduc ten of tunnels over of onder spoorwegen of andere belangrijke wegen wordt gewijd. De kosten van het nieuwe wegenplan zijn geraamd op 435 milHoen gulden. Voor de uitvoering is een termijn van 25 jaren gedacht Zulks wórdt mogelijk geacht indien wegenbelasting en rijwielbelasting blijven toenemen in de mate als thans ver wacht wordt Het is gewenscht, dat na genoemden ter mijn van 25 jaren geen voorschotten ten laste van het fonds geboekt behoeven te worden. We kunnen namelijk thans de meer onmiddellijke behoeften voor het verkeer met motorrijtuigen in de naaste toekomst, waarmede het wegenplan rekening houdt, overzien, doch kunnen uiteraard niet bepa len welke nieuwe eischcn aan dat verkeer in een latere periode zullen worden gesteld. Echter zou bij dezen financieelen opzet de achterstand, welke op het gebied van rivier overbruggingen en wegenaanleg bestaat, maar zeer langzaam kunnen worden inge haald en wanneer het motorverkeer in ons land zich sneller dan het 25-jaars werkplan aanneemt, zou ontwikkelen, de achterstand permanent kunnen worden. Sneller werken is echter niet mogelijk zon der ten behoeve van het wegenfonds te lee- nen, zooals ook reeds in vorige jaren in toe nemende mate is geschied. Nu de wereld crisis ook in ons land in steeds sterker mate haar invloed laat gelden, kan nog niet wor den gezegd in hoeverre het maken van schuld voor het wegenfonds toelaatbaar kan worden geacht. Over het wegenplan-1932 spreken we in een volgend artikel nader. Tevens zullen we dan een kaartje geven, waarop het wegenplan duidelijk is uitge werkt TWEEDE KAMER DE VACATURE-MGR. NOLENS. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot-lid van de Tweede Kamer in de vacature-Dr. W. H. Nolens den heer J. H. Mannen te Heerlen. CHR. WERKGEVERSVEREEN. JAARVERGADERING TE ROTTERDAM. Woensdag 16 September a.s. hoopt de Chr. Werkgeversvereéniging te Rotterdam haar jaarvergadering te houden in het Societeita-' gebouw der Diergaarde. De morgenvergadering ls In hoofdzaak voor huishoudelijk© zaken bestemd; o. m. komt een voorstel van het Bestuur aan de orde tot wijziging van statuten en huishou delijk reglement Verder zal de heer F. J. G. F a r d a, van Groningen, een bespreking over de huidige werkloosheid inleiden. In de middagvergadering refereert Prof. Dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam, over „Het moderne imperialisme". De regelingscommissie biedt oen tocht per auto aan naar het vliegveld Waalhaven. WAALOVERBRUGGING BIJ NIJMEGEN Het college van B. en W. te Nijmegen stelt thans in meerderheid aan den Raad voor te besluiten tot aanvaarding van de ontwerp-overeenkomst van den Minister van Waterstaat Volgens het Hbld. heeft het bestuur van het departement Nijmegen der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel zich met een nader adres tot den gemeenteraad van Nijmegen gericht, waarin het uiteenzet dat op staats rechtelijke gilinden het voor den Minister van Waterstaat niet mogelijk is, voorwaar den aan een subsidieverlening voor den bouw van de Waalbrug te aanvaarden. Het bestuur verzocht den Raad de voor gestelde kostenverdeeling te aanvaarden. BOOTTREINEN N.V. STOOMV.-MIJ NEDERLAND De boottrein, aansluiting gevend op het m.s. J. v. Oldenbarnevelt, hetwelk 11 Sept. a.s. van Genua afvaart, zal Donderdagmor gen 10 Sept. van Rotterdam-(Maas) ver trekken te 9 uur. Vertrek vaij Den Haag (S.S.) te 9 uur 22, KADASTER EN LANDMEETKUNDE Gisteren werd door de Ver. voor Kadaster en Landmeetkunde te Rotterdam haar alge meens vergadering gehouden, onder leiding van den voorzitter den heer H. J. P i e t e r s, aan wiens openingswoord we ontleenen zijn vermelding van de proeven betreffende een nieuwe organisatie van den dienst Voorts werden eenige woorden van nage dachtenis gewijd aan het overleden lid, den heer II. van Riel, lector te Wageningen. Volgens het jaarverslag van den secretaris blijft het ledental gelijk, volgens dat van den penningmeester is er nog een batig saldo van f 601.95. De belangrijkste kwestie die daarop ter sprake kwam was het Instituut Hoofden van Dienst, waarover de meening der leden werd gevraagd. De beslissing hieromtrent werd na lange discussie uitgesteld. 's Middags sprajj prof. ir. W. Schermer- h o r n over de Landmeetkunde en de tech nische overheidsdiensten in Nederland, han delend vooral over de samenwerking tus- schcn de technische diensten en het kadas ter. Ook werd gesproken over het begrip: rooilijn, cn over landmeetkuhde, op welk jcbied Nederland, volgens spr., hopeloos achter is. Na de vergadering werden de havens en het vliegveld Waalhaven bezocht, waarbij zooals spreekt, do fotografische afdeeling het minst over belangstelling had te klagen. NIEUWE JAN KUITENBRUG TE ROTTERDAM GEREF. KERKEN Beroepen: Te Rotterdam (vac.-C. B. Bavinck), J. H. Sillevis Smitt te Semarang (N.-O.-Indië). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Almkerk (toez.)F. J. Broeyer te O.- en N.-Wetering. Te Katwijk aan Zee, als hulppred., L. G. Bruyn te Katwijk aan de Ryn. Bedankt: Voor Zevenbergen, Th. M. Loran te Brielle. VACATURE PROF. DR. A. H. DE HARTOG Te Amsterdam zal het Kiescollege Maan dag 21 Sept. a.s. weer vergaderen, om vo:r de derde maal een beroep uit te brengen in de vacature-De Hartog. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cajtd. J. E. B o o y, gekomen van Alphen a. d. Rijn werd Zondagmorgen als predikant van de Geref oren eerde kerk van Hijken beves tigd door Ds. P. Hekman vam Beilen met een predikatie over 1 Cor 4 1 en. 2. Ds. Booy deed des namiddags in een stampvolle kerk j intrede, sprekende over Col. vers 3 en 4. Tot den jeugdigen leeraar werden woorden van welkom gesproken door ouderling Oostrijen namens kerkeraad en gemeente en door Ds. Hekman namens de classis Beilen. Mede waren aanwezig B. en W. van Beilen. Ds. W. J. v. E1 d e n, die het beroep aannam naar de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, ter vervulling van de vacature al daar, ontstaan o'oor het vertrek van Ds. L. D. Poot, nam Zondagmiddag afscheid van zijn gemeente te Aalsmeer. Een groote schare was opgekomen. Als tekst had hij gekozen Hebr. 13 8: fezus Christus is gisteren en heden dezelfde, en in der eeuwigheid. Dit is Verma nend, Vertroostend en Bemoedigend. Aan het eind werden toespraken gericht tot Kerke raad, Kerkvoogden en Notabelen, Kiescollege, Burgemeester, Koster, Organist, enz. De scheidende leeraar werd toegesproken door Ds. Tonsbeek van Uithoorn als Consulent, Ds. Aalders als praeses van den Ring Weesp, den heer Jb. Alderden namens dc Doopsgezinde] Gemeente, den heer Dillewyn als als admini strateur en vriend en den heer K. Stork als ouderling, die tevens verzocht aan de ge meente de scheidende leeraar toe te zingen Ps. 121 4r D s. Th. A. Hoen, tevoren te Workum, werd Zondagmorgen door zijn zwager, Ds. G. Grootjaiis, van Vlaardingen, bevestigd als pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bussum. Des avonds deed de nieuwe predikant zijn in trede met een predikatie over Joh. 4 26. Na mens den ring 't Gooi sprak Ds. Lans, uit Huizen, hem toe. Ds. van Deth, predikant der Geref. Kerk in Hersteld Verband verwelkomde hem in den kring der Bussumsche predikanten. De nieuwe Jan Kuttenbrug te Botterdam, nabij het Witte Huis, nadert haar voltooiing. Voor 'f drukke verkeer zal 'f heel wat waard zijn, wanneer deze brug eindelijk in gebruik zal kunnen worden genomen. tus en Dien gekruisigd", als het eenig juiste uitgangspunt voor den prediker, maar ook als de rijkste levensleus voor de gansche ge meente. Na het zingen van Gez. 204 3 en 4 volgden de gebruikelijke toespraken tot ver schillende personen en colleges. Aan het einde werd het woord gevoerd door Ds. Stork van Didam als praetor van den ring, door den consulent Ds. Buenk van Angerlo en door ouderling van, Tuuren namens Kerke raad en Gemeente. Mede aanwezig waren, behalve verschillende ringpredikanten, Ds. Scharten, Luth. pred. te Doesburg, Ds. Muller van Dieren en Ds. van Lelyveld van Doetin- NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN. Te B e d u m besloot do Raad der Geref. Kerk over te gaan tot stichting van een tweede predikantsplaats en het instituut van hulpprediker op te heffen. KERKGEBOUWEN De Ned. Herv. Kerk te D ri e 1,. speciaal de toren, eischt volgens de Prov. Geld. Archaeo» logische Commissie dringend herstel. De kerk is een kruiskerk uit de vijftiende eeuw, waar van als kerk alleen gebruikt wordt de West zijde van de middenbeuk en de zijbeuken. Be langrijke zerken in nog vrij goeden staat lig gen door de kerk verspreid. De vele in 1S60 1862 door C. Leenmans ontdekte en be- Ds. Lodder als collega in de Ned. Herv. Kerk. j schreven muurschilderingen zijn thans het ver- Het kerkgebouw was stampvol. O.m. was aan- j dwijnen nabij. Aan de noordzijde der kerk be- yvezig burgemeester H. de Bordes. j staat nog het voetstuk van een 16e eeuwsche I kluis. Er wordt overleg gepleegd met Rijk, Dr. A. J. van 't Hooft, predikant der Provincie en Kerkvoogdij over het herstel van Ned. Herv. Qemeente te Oosterbeek, hoopt we- gens het ingaan van zijn emeritaat op 1 Octo ber a.s., zijn afscheidsprediking te houden op Zondag 27 September namiddag half drie. Hij zal zich te Oegstgeest vestigen. Cand. J. W. de Jager van Ritten (Gld.) werd Zondagmorgen door zyn vader Ds. G. de Jtager bevestigd als predikant van de Geref. Kerk te Diever. Deze had tot tekst gekozen 1 Cor. 4 1 en 2. Aan de handopleg ging nam deel -Ds. H. A. Dijkstra, emer.-pred, van Diever, waarbij gezongen werd Ps. 20 1. Deo namiddags verbond Ds. de Jager zich aan de Gemeente met een preek over Hebr. 4 12, waarna de gebruikelijke toespraken volgden, die beantwoord werden door ouderling M. Strating, namens Kerkeraad en Gemeente, door Ds. Dijkstra als vorige predikant en door Ds. Zandbergen als afgevaardigde van de Classis Beilen en van de Kerk van Dwingeloo. Ds. A. Oskamp overgekomen van Hoorn op Texel heeft Zondagmiddag des mor .gens na bevestigd te zijn door Ds. J. J. van de Wall van Groningen zijn intrede gedaan by de Ned. Herv. gemeente te Haren met een predikatie over Johannes 6 vers 68. Namens den kerkeraad verwelkomde de heer E. Hooiveld den nieuwen1 predikant. Na mens den ring sprak ds. W. Tj. Klumper van Noorddyk. Toegezongen werd gezang 91 vers 3. Ds. D. J. Politiek nam Zondagmid dag wegens vertrek naar Ferwerd na een ver blijf van by'na drie jaren afscheid van da Ned. Herv. Gemeente te Kolham, met een predikatie over 1 Petr. 2 5. Er werden toespraken gehouden door den heer Mr. E. J. Thomassen, Th. v. d. Hoop v. Slochteren, door den consulent Ds. J. P J. PaLmboom van Harkstede door den heer Veen- hoven namens den kerkeraad en door den heer F. Faber evangelist te Sappemeer. Toe gezongen werd de zegenbede uit Ps. 134. Ds. W. H. d. V e g t, tefvoren te Ber- gum (Fr.), werd Zondag verbonden aan de Geref. Kerk te Goes, nadat deze Gemeente op den datum af een jaar vacant was geweest. In de morgendienst werd de nieuwe leeraar bevestigd door Ds. J. S. Post, Geref. pred. te Axel, welke tot tekst koos 1 Thess. 5 24a: „Hij- die u roept is getrouw". Naar aanleiding van dit tekstwoord sprak de bevestiger óver de getrouwheid des Heeren, waaruit geput kan worden: 1. Sterkte voor Zyn Kerk, 2. Sterkte voor den Dienaar des Woords, 3. Sterkte voor Dienaar en Gemeente beide. Na de bevestiging zong de Gemeente hem Pa. 134 3 toe. In de avonddienst, die stampvol was, deed Ds. W. H. v. d. Vegt zyn intrede met een predikatie óver Jac. 1 19: „Zoo dan, myne geliefde broeders, een iegelijk mensch zy rasch om te hooren en traag om te spreken". Hij stond stil by de volgende hoofdgedachten: 1. Het spreken Gods en het luisteren der menschen, 2. Het spreken der menschén en het luisteren Gods. Hierna richtte Ds. v. d. Vegt zich tot den bevestiger Ds. Post van Axel, om hem te danken voor de bevestiging en tot Ds. A. Scheele van Ivapelle-Biezelinge, om deze te danken voor alles wat hy' als consulent voor Goes gedaan had. Vervolgens tot Kerkeraad en B. en W. der stad Goes en ten slotte tot de Gemeente. Hierop nam de heer Jongepier het woord en riep Ds. v. d. Vegt een hartelijk welkom toe, waarop de Gemeente haar nieuwen pre dikant toezong Ps. 121 1. Ds. Scheele riep hem eveneens een welkom toe namens de Classiskerken, die allen vertegenwoordigd waren. Wy zagen o.a. Ds. Vonk van Baarland, Ds. Koolstra van Kruiningen, Ds. Beukema van Nicuwdorp, Ds. van Heiningen van Wol- faartsdijk en Ds. Staal van Colynsplaat. Met het zingen van Ps. 89 7 werd de plech tigheid besloten. Ds. W. H. W a 1 v a a r t te voren te Zevenhoven, werd Zondagmorgen door zyn schoonvader Ds. J. Laurer.se van Ainster- dam, verbonden aan de Ned. Herv. Gemeente te Doesburg met een predikatie over Ezech. 2 7a. Des avonds deed Ds. Walvaart in een stampvolle kerk zyn intrede. Hy had tot tekst gekozen 1 Cor. 2 2 en wees op „Jezus Chris den toren. WERELDBOND DER KERKEN. Internationaal congres. Het om de drie Jaar gehouden internatio naal congres van den Wereldbond der Ker ken komt dit jaar te Cambridge bijeen. Het 'vorige congres was te Praag. Deze achtste conferentie werd Dingdag 1 Sept. geopend met 400 afgevaardigden van 30: landen. Als Nederlandsche gedelegeerden zijn er Prof. Dr. J. A. Cramer, Ds. W. R. M. Noordhoff, Dr. J. C. Wissing en Dr. J. W. K. Hoevers, bestuurs leden der afdeeling hier te lande. Voor de hierbij aangesloten jeugdorganisaties waren tegenwoordig. Ds. Th. B. W. Gramberg (Luth. Jongelingsverbond), mej. A. E. Hoo- genraad (Federatie van Vereenigingen van en voor Chr. vrouwen en meisjes), Jhr. S. Laman Trip (N.C.S.V.); J. Zuurdeeg JJr. (V.C.J.C.). Iets nieuws is, dat ook een aantal jongens en meisjes aanwezig is, ongeveer een 25. De bisschop van Ripon opende de bijeen komsten. Er waren telegrammen van den aartsbisschop van Canterbury, van Arthur Henderson, den voorzitter van de a.s. Ont wapeningsconferentie van den Volkenbond en van den eersten minister Ramsay Macdonald. De laatste zeïde o.a.: „Geen pogingen om internationale vriendschap te bevorderen zul len slagen, zoolang de bewapening aanhoudt en legers worden geoefend voor een volgend conflict. Al uw invloed, al uw wysheid en kracht zullen noodig zijn oan by de volkeren dien geest van goeden wil te versterken, die boven gevoeligheden verheven is en de vei ligheid van den staat niet in bewapening zoekt. Ik ben overtuigd, dat uw beraadsla gingen te Cambridge rijke vruchten zullen dragen gedurende de uiterst belangrijke maanden, die voor ons liggen." Aan den avond van den eersten dag werd een godsdienstoefening gehouden. Woensdag ving de eerste algemeene zitting aan onder presidium van bisschop Amundsen uit De nemarken. Sprekers waren de bisschop van Plymouth over: „Ontwapening als zedelijke eisch"; Plrof. Donnedieu de Vabres (Frank rijk) over: „Ontwapening en nationale vei ligheid"; Rev. W. P. Mersill (U. S. A.) over: „Ontwapening van uit Amerikaansch stand punt"; Rev. G. Sparring-Petersen (Denemar ken) over: „De verantwoordelijkheid der In de avondbijeenkomsten voerden verschil lende personen het woord over „Nationale en internationale verplichtingen". CONFESSIONEELE VEREENIGING Te Leeuwarden wordt morgen de na jaarsvergadering gehouden van de confessio neels vereeniging in Friesland. In den bid stond zal Ds. W. A. Dekker van Scharnegou- tum voorgaan, terwyl voorts als sprekers zul len optreden Ds. C. M. Luteyn van Apeldoorn en Ds. H.- Bakker van Amsterdam. KERKELIJKE PERS. De redactie van de „Amst. Kerkbode", het orgaan van de Geref. Kerk te Amsterdam, is uitgebreid met Ds. S. Doornbos en Ds. D. Sikkel. Eindredacteur is Ds. Ferwerda. EVANGELISATIE. Te Tolbertis tot godsdienstonderwijzer by de Herv. Evangelisatie „Bidt en Werkt" benoemd de heer M. Kroon te Barendrecht. ZENDING ALGEMEENE ZENDINGS-CONFERENTIE. De Algemeene Zendings-Conferentie wordt dit jaar van 26 tot 28 October gehouden in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Het thema is: Zending en Volksleven. Het is de vraag, of de Zending zich moet bepalen tot de prediking van het Evangelie, dan wel of zy ook hare aan dacht moet vestigen op de doorwerking van de beginselen van het Evangelie in het maatschap ROFFEL-RIJMEN, OP RANTSOEN van Leiden, spreken over: Het Nieuwe Testa ment en het maatschappelijk leven. Dinsdagmorgen zal D s. Joh. Rat Zendingsdirector te Oegstgeest, het algemeen overzicht van het Zendingswerk in Ned. Oost en West-Indië uitbrengen. Daarna zal de Zen dingsconsul, Dr. N. A. C. S1 ote mak e de Bruine, het thema der Conferentie in- Dinsdagmiddag hopen te spreken D r. F. L. B a k ke r theol, docent aan de Opleidings school te Djokja, over wat hy op dit gebied heeft waargenomen op de Zendingsterreinen op Java, meer in het bijzonder op Midden-Java, en Prof. Mr. J. C. Kie 1 stra, van Wage ningen, over; Zending en adat. Dinsdagavond zal een bijzondere samen komst met belangstellenden worden gehouden, waarvan het program nog niet is vastgesteld. Woensdagmorgen hoopt te spreken D r. J o h. W a r n e c k, ephorus der Rijnsche Zending op Sumatra, over wat hij op dit gebied heeft waargenomen in het Zendingswerk onder ani mistische heidenen. Daarna zal D r. O. I 9 o r- l a n d enkele mededeelingen doen betreffende het bureau van onderzoek op maatschappelijk gebied, dat de Internationale Zendingsraad onlangs te Genève geopend heeft. De samenvattende slotrede wordt dan Woens dagmiddag uitgesproken door Prof. D r. J. R. Slotemaker de Bruine. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat diens rede via Huizen wordt uitgezonden. Aan de deelnemers der Conferentie zal ge legenheid worden gegeven onder deskundige leiding de tentoonstelling in het Koloniaal In stituut te bezichtigen. Zendingaconsulaaf. Op 5 Septem ber 1931 was het 25 Jaar geleden, dat met de uitzending van den eersten Zendingsconsul het Zendingsconsulaat te Batavia gesticht werd. Den 14den September zal in den kring van be stuurders der in deze zaak samenwerkende Zendingscorporalies, op nitnoodiging van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Bijbelge nootschap, een eenvoudige herdenking plaats vinden, waarbij bet woord zal worden gevoerd door de oud-consuls, dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, D. Crommelin, prof. dr. J. M. J. Schepper en den Zendings- consnl met verlof hier te lande, dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine. Daaraan zal worden vastgeknoopt een be spreking, naar aanleiding van de jaarversla gen van het consulaat over 1929 en 1930, met als inleiders de heeren ds. W. Breukelaar, W. A. J. G. Bins, dr. K. J. Brouwer on dr. G. Het blad ..Universal" meldt dat Woensdag In de Mexlcaanscha Staat een nieuwe wet van kracht wordt, waardoor het aantal pries ters beperkt wordt tot 1 per 40.000 inwoners. Juist waar ze 't meeste noodig ziji\ Gaat men de kerken sluiten, Gaan angstige regeerders zich Regeerende te buiten Ze willen met een steden zwaard, Met kogels en geweren, De sterke werking van den Geest, In dolle dwaasheid keeren. In Rusland rooft de roode Staat Het brood, de burgerrechten Van hem, die voor 't geloof in God, Durft spreken en durft vechten; In Spanje brandt men kerken plat En steelt de kloosterschatten; Justitia durft, wil of kan De schuldigen niet vatten; In Mexico begint men nu De kerk te rantsoeneeren, Wil men het leven van de Staat Door druk stabiliseeren De revolutie in het land En op de troon, beteekent: Dat met de kerk, met het geloof, Met God wordt afgerekend. (Nadruk verboden.) LEO LENS ALBRECHT RODENBACH. Bij gelegenheid van de 75e geboortedag van Rodenbach zal te Roesselare een groot- sche huldiging plaats vinden. 19 Sept. zal intellectueel Vlaanderen een krans leggen op Rodenibach's graf, terwijl op een kunst avond zijn werk zal worden ten geihoore gebracht De daarop volgende dag is be stemd voor een groote volkshulda. DE LITERAIRE GIDS. 28 Augustus '31. N. a. v. Sakulinlg boek „Die russisclie Li- teratur" krijgen we een aardig inricht in de wijze waarop de communistische wereldbe schouwing. welke zuiver hisitorisch-materia- listisch is, de literatuur van 't Russische volk bekijkt en interpreteert Literatuur is voor Sakulïn uiting der samenleving. Ook „die rein literarischcn Faktoren der histo- rischen Entwickelung worden" door hem „so ziologisch gedeutet Uit Erens' persoonlijke herinneringen aan de tijd van Tachtig worden verschillende fragmenten aangehaald. De bekende voor stelling van Kloos (zie d' Olivera „De man nen van Tachtig"), alsof hij geholpen door een bedrag van Van Eeden, de „Nieuwe Gids" heeft opgericht wordt eenigszins ge- polyke en politieke leven van de volken, met corrigeerd door deze mededeeling welke zij in aanraking komt. Als dit laatste toestemmend wordt beantwoordt, is het weer de vraag, hoever zij daarby mag gaan. Na de openings-toespraak van den heer L. J. v an Wij k, Voorzitter der Conferentie, zal op Maandagavond 73 r o f. D r. J. de Zwaan, „Wat de stichting van dit tijdschrift be treft. Erens legt er den nadruk op, dat Paap van de plannen daartoe werkelijkheid heeft gemaakt. Paap als Groninger stelde zirh in verbinding met den Groninger W. Versluijs. die door de uitgaven van de schoolboe ken van zijn broer, J. Versluijs deze be gaafde menschen waren de zoons van een politieagent uit Groningen tot een ui tg»* ver van berteekenis was gewordenZoo zei Van der Goes mij nog in 193L „Als Paap er niet was geweest, dan zou de oprichting van de „Nieuwe Gids" nog niet zoo gauw zijn gebeurd, want Paap was de meest voort', varende; hij iwas de practische man, die den uitgever vond en de moeilijkheden van het contract overwon". Van de verdere bijdragen mogen vermeld worden: Iersche die hitkunst; Frankrijk— Duitschland: Mumbauer, Strindberg; Het Fransch; Nederlandsch; Kroniek. Hear. Roland Holst-Van der Schalk, De Opstandelingen. 4e druk 1931. We» reldlbibliotheek. Mevrouw Roland Holst behandöltt ln 'dit lyrisch drame de Russische revolutie van 1905.' De grondgedachte van het werk is tweeledig: eenerzijds, dat deze revolutie een noodwendig gevolg was van de maatschap pelijke verhoudingen en omstandigheden, maar anderzijds, dat deze revolutie even noodwendig moest mislukken, omdat dq overgroot© meerderheid van '4 leger neg on bewust was en zich door de reactie liet ge» bruiken tegen zijn klassegenooten. In het eerste bedrijf van heft drama (dat speelt in een Zuidrussische ihavensitad) zien en gevoelen wij de spanning, de kracht, dia in de opstandelingen tot openbaring komt, D0 arbeiders getuigen in hun samenkom sten tegen het onrecht, dat ,^ich heeft op gehoopt tot bergen staap'ling", maar ma ken elkander sterk met de leuze: „eenheid befvrijdt". En de grijsaard aan 't slot van 't eerste bedrijf geeft de Jongeren zdjn zegen? „Kinderen, gaat! Aan uw voeten, hecht ziel»; de zege, vrijheid, «en gouden vogelstrikt neer op uw hand; gaait gij ons yoor, wij volgen op steenige wegen tot donkeren dood of lichtleven ln Vrijheide. In H tweede bedrijf hooren wij de deug den roemen der in de strijd gevallen mak kers. Hun opoffering, hun dood voor de .vrij heid hezielt de leivenden: „Laat hun heug'nis bij dag en nacht, als handen die wenken u wijoein naar de taak die wacht..,,"* In dit bedrijf voltrekt zich de groote keer, ln de gang der gelbeurtenissen: het aanvan kelijk succes van staking en oproer en de sertie wordt gevolgd door een snelle alge» heele débacle: '4 soldatenoproer wordt be dwongen door royalistische regimenten, da staking mislukt Aan alle zijden storten dreunend der arbeiders verwachtingen in een. Het laatste bedrijf schildert hoe de reac tie met de revolutionairen afrekent: de drie hoofdaanieggers van de strijd worden door de krijgsraad gevonnist, doch èn in hun redevoeringen aldaar èn in hun toespraken tot de makkers stellen dezen vast de nood zakelijkheid van hun offer en wijzen zi£ heen naar de tijd, dat gemaaid zal worden de vrucht, mede van hun werk, Petrofl; „Ik weet, dat de dag der arbeiders daagt". Gelijk al Mevr. Roland Hoist's werk wordt ook dit gedragen en gedreven door de rotsvaste overtuiging der socialistische gedachte. JDe opstandelingen", meer dan 20 jaar geleden geschreven, is een zuiver marxistisch werk. Ais drama, als gedicht draagt het de bekende kwaliteiten van al Schrijfsters werk. Naast schitterende stalen van dichterlijke kracht treft men in dit drama ook het meest-alledangsche proza aan: ,,d' Arbeiders willen meer rust, beter voedsel, een. mensch'lijke behandeling, het recht zich vrij te vereenigen in verbonden, vrijheid van woord en pers: d' arbeiders willen al wat g' ook wilit maar niet al- alleen voor zich: voor allen eischen z' een beter leven". In tijden van volslagen afwezigheid van inspiratie hooren wij diit: ,j>ei boerenhersens malen langzaam Wacht, wacht nog. Laat eerst de propaganda fijner de stompe hereens slijpen". Waar Mevr. Roland Holst dergelijks dwaasheden in haar werk in druk na druk handhaaft, heeft het zin er nog eens met nadruk op te wijzen. Onjuist lijkt het ons ook, de bij de opivoeringen van 't drama ln 1911 weggelaten passages, tussclien haakjes te plaatsen. Het heeft voor de lezer geen waarde dit te weten en het breekt de gang, de stroom van het ge-licht. UIT HET SOCIALE LEVEN DE STAKING TE GOES Onze correspondent schrijft one: De staking bij de kerkorgel en schoolim abrlök A. S. J. Dekker to Goes, duurt nu zijn vla het dagblad ..LK- Zeeuw" werkwilligen rcroepen tegen 55 '9 avonds onder lula gejoel. bcKelul Rijksveldwachters, naar hun hulzen t hoeft thans do'RlJksb.-mlddeUar"'li verzocht. De 30 Middelburgers xljn e den heer Dekker defln'Mef ontslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5