DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE TWAALFDE VOLKENBONDSVERGADERING De belangstelling voor de opening van de twaalfde Volkenbondsvergadering, gisteroch tend, was zeer groot. Twee-en-vijftig regeerin gen zyn in deze vergadering vertegenwoor digd, waarvan 21 door hun ministers van Bui- tenlandsche Zaken. Voor de opening stonden de gedelegeerden in groepjes tezamen en be spraken in het bijzonder de vraag wie tot pre sident van de vergadering zou worden gekozen. Er wordt gesproken van een benoeming van graaf Apponyi en Titulescu. Te ruim half elf verklaarde Lerroux de vergadering van de Vol kenbondsvergadering geopend en sprak hy de openingsrede uit, waarin hij in het kort een overzicht gaf van de werkzaamheden van den Volkenbond in het sfgeloopen jaar. Hü wees in het bijzonder op de bijeenroeping van de Ontwapeningsconferentie en de instel ling van de Europeesche commissie, ter oplos sing van de Europeesche wereldcrisis. Uitvoeriger besprak Lerroux de kwestie van de internationale schulden en der schadevergoe ding. Tot nu toe ondernomen steunmaatrege len worden slechts uiterst beperkt en hebben zich slechts tot enkele landen uitgestrekt. De thans beginnende besprekingen in de Volken- bondsvergadering moeten den weg voor de a.s. onderhandelingen de besluiten in dezen, voor bereiden. De vergadering van den Volkenbond heeft na de rede van Lerroux tot president van de Volkenbondsvergadering gekozen den Roemeen schen gezant te Londen Titulescu. Van de 52 stemmen waren 21 uitgebracht op den Hon- gaarschen staatsman Apponyi. In tegenstelling met vroegere gebruiken is Titulescu, die het vorig jaar ook president was, voor de tweede maal achter elkaar tot presi dent gekozen. Hij heeft daarop in een korte rede zijn be noeming aanvaard. De Toluuiekwestie even afgewikkeld. De Volkenbondsraad heeft na de in de af- geloopcn dagen door de verschillende dele gaties gevoerde besprekingen zich slechts vijf minuten bezig gehouden met de behan deling van de kwestie der Duitsch-Oosten- rijksche Tolunie. Zij was beperkt tot het voorlezen door den Raadspresident van de volgende korte verklaring: „De Volkenbondsraad neemt kennis Van het advies dat het Haagsche Hof als gevolg van de op de Mei-conferentie van den Raad tot hem gericht'Verzoük, heeft uitgebracht omtrent het tusschen Duitschland en Oos tenrijk gesloten Tolunieprotocol, dankt het Internationaal Gerechtshof voor zijn bemoei ingen en neemt kennis van de op 3 Septem ber j.I. in de Europa-commissie afgelegde verklaring. De Raad constateert derhalve dat voor hem verder geen aanleiding bestaat het onderzoek in deze aangelegenheid voort te zetten." Debatten hadden niet plaats. De verkla ring werd eenstemmig, stilzwijgend aange nomen. Van geen enkele zijde werd eenige verklaring afgelegd. v. DE RONDE TAFEL CONFERENTIE BIJEENKOMST DER FEDERALE STRUCTUUR-COMMISSIE De Federale Structuur-commissie van de Ronde Tafelconferentie is gisternamiddag in St James Palace bijeengekomen. Lord Sankey heette de gedelegeerden uit Indië welkom en sprak den wensch uit, dat men de gelegenheid Iniet zou laten voorbij gaan om overeenstemming te bereiken. „Alle richtingen zijn vertegenwoordigd, met een uitzondering. Deze uitzondering zal binnen kort niet rneïr bestaan, wanneer wij Mahat- ma Gandhi hier zullen kunnen begroeten." Mac Donald verzekerde, dat er voor Indië geen verandering in de politieke doeleinden is gekomen met do politieke veranderingen te Londen. Sir Muhammed Shafi gaf uiting aan den algemeenen wensch, dat het mocht gelukken Vicn constitutie voor Indië te scheppen, waar in alle deelen des volks, zonder aanzien van jcaste, kleur of geloof een legitieme plaats zouden vinden. Spr. voegde hieraan toe: „Mocht deze constitutie bereikt kunnen wor den, dan zal niet alleen het geluk en de te vredenheid van 350 millioen onderdanen van Z. M. hierdoor verzekerd worden, maar Indië zal tevens een bron worden van kracht voor dat groote gemeenebest, waarvan het zoo gaarne een opbouwend gedeelte wil uit maken." Als Qondhl komt. De autoriteiten hebben vernomen, dat de mogelijkheid bestaat, dat getracht zal wor den een demonstratie te houden, wanneer Gandhi Zaterdag aan het Victoria-station aankomt. Er zal worden overwogen of het wenschelijk is Gandhi op een andere wijze naar Londen te laten komen. Gewapende detectives, die groote ervaring hebben, hebben opdracht gekregen hem ge durende zijn verblijf op Engelschen bodem dag en nacht te bewaken. DE MUITERIJ IN CHILI DEFINITIEF ONDERDRUKT. Volgens bericht uit Santiago de Chili hdb- ben de Chileensche opstandelingen zich on voorwaardelijk aan _de regeer'.ng overge geven. Het bericht heeft In de hoofdstad groote vreugde veroorzaakt. In het officieele bericht wordt geconsta teerd, dat dp muiters de wapens hebben neergelegd na de bedreiging met een nieuw bomlbardement. Inmiddels blijft de staat, van beleg van kracht, voorloopig voor den tijd van 30 da gen. Alle communistische leiders werden ge arresteerd, want de muiterij wordt toege- sohreven aan communistische invloeden. Gemeld wordt, dat een drie-motorig re gperinpsvliegtuig tijdens het bombardement door de opstandelingen is neergeschoten. Vernietigende hageL Wilna en omgeving zijn door een buiten gewoon hevigen hagelstorm geteisterd. In een plaats heeft de hagel een doorsnede bereikt van 15 c.M. De uitwerking van de hagelsteenen was vernietigend. Niet alleen de velden en de weiden zijn geheel vernield, doch ook de in de weiden looponde schapen zijn gedood, tenvijl talrijke personen den gewond.. HEDEN PARLEMENTSZITTING TE LONDEN BOODSCHAP VAN MAC DONALD AAN HET VOLK HET VAKVEREENIGINGSCONGRES TE BRISTOL Heden is de dag van het bijeenkomen van het Engelsehe parlement, voor het eerst onder leiding van de nationale regee ring van Mac Donald's thans „onafhanke lijke" arbeidersgroep met de conserva tieven en liberalen. Alle politieke belangstelling is op die bij eenkomst gericht. Van een meerderheid is de regeering reeds verzekerd. Men denkt dat deze min stens 60 stemmen zal bedragen. Mac Donald heeft het wenschelijk geacht vóór de pariementsbijeenkomst nog eens een boodsohap aan het volk te richten. Als anti-prapaganda tegen het ondermij nend optreden van den vakvereenigiozs- bond, lijkt zulk een boodschap zeer geschikt Mac Donald's boodschap, „Morgen zoo heet het in de boodschap van den premier zal het parlement bij eenkomen en de regeering zal het vragen en is er zeker van te verkrijgen motie van vertrouwen. „Ik doe ook een beroep op de natie om ons haar vertrouwen te geven en iedere vrees, dat wij den moed verliepen tegenover de crisis, die voor ons staat, te laten varen. Minder krachtige maatregelen, dan waar voor wij de sanctie van het parlement zul len vragen, zfijn niet mogelijk gebleken. „Wij moeten den toestand en al zijn po- tentieele gevolgen onder oogen zien. Wij hebben vastbesloten en snel moeten optre den en het groote feit. dat wij reeds bereikt hebben is, dat, in plaats dat het Lagerhuis bijeenkomt om te beraadslagen over de fi- nancieele ineenstorting, het bijeenkomt om te debatteeren over voorstellen om die on verbiddelijke mogelijkheid af te wenden en het land weer op een vasten basis te zetten". Licht en schaduw zijn in aeze officieele publicatie duidelijk naast elkander gezet wellicht zullen verklaringen van de regi rlngstafel de tegenstelling tussohen wat had kunnen zijn en wat thans is nog wel ac- centueeren. Verwacht wordt, dat de 3 regeeringslei- ders MacDonaid, Baldwin en Sir Herbert Sa muel, vandaag bij den aanvang van de Lagerhuiszitting een overzicht zullen geven van de crisis en de vorming der nationale regeering en dat de regeering direct hier na de gebruikelijke Instelling van een par lementaire werkcommissie zal benutten als reden om tot stemming te laten overgaan, ten einde de verhoudingen in het Lager huis vast te stellen. Terwijl Woensdag algemeene zaken zul len worden behandeld, zal de minister van Financiën eerst Donderdag de Noodbegroo- ting indienen en de nieuwe belastingvoor stellen der regeering bekend maken. Vrijdag zullen de bezuinigingsvoorstellen In tweede lezing worden behandeld! Ver wacht wordt dat de debatten ook nog Maan dag zullen worden gehouden. Óver het verdere program zal dan de werkcommissie van het Lagerhuis hebben te beslissen. Minister Thomas en zijn kiezers. De algemeen e raad van de socialistische partij te Denby heeft Zondag na een par ticuliere bespreking met minister J. H. Tho mas Sr., het socialistische Parlementslid voor Borough, een resolutie aangenomen, waarin Thomas verzocht wordt zijn zetel het parlement beschikbaar te stellen. Thomas heeft verklaard, dat hij niet zal aftreden en dat hij als onafhankelijke La- bour-afgevaardigde in het parlement zitting zal blijven houden. Gistermorgen ls te Bristol het 36ste Vak- vereenigingscongres geopend. In dit con gres zijn 587 gedelegeerden aanwezig. Het aanital leden der vakvereenigingen is terug- geloopen tot 3.719.401, hetgeen een vermin dering van 25000 vergeleken bij het vorige jaar is. De president Arthur Hayday en de alge- meene secretaris Walter Citrine hebben beiden een groote redevoering gehouden. Hayday wees de voorgenomen belastin; en bezuinigingsmaatregelen af en wierp d schuld ivan de crisis op de internationale bankiers, geheime krachten die de aiibei- dersregeering hebben verslagen om door middel van de nationale regeering een aan val te kunnen doen op de h. i. te hooge sociale uitgaven en op de levensstandaard van het Brische volk. Citrine sprak schande over de wijze waar op door den premier de vertegenwoordigers van het Vakvereenigingscongres zijn behan deld. Niettemin, aldus Citrine, ls de Aljje- meene Raad van de Vaktvereenigingen niet voornemens de regeering een steen in den weg te leggen, doch zal hij slechts die poll* tick der regeering bestrijden welke hij als 'n gevaar beschouw!. Na deze redevoeringen nam 't TUC een resolutie aan, waarin met algemeene stem men het optreden van den Algemeenen Raad werd goedgekeurd. De bijeenkomst werd ver volgens verdaagd tot Persoonlijk aandeel wenschende te nemen in de nationale bezuinigingen heeft de ko ning besloten 50.000 pd.st af te staan van zijn toelage. De Prins van Wales zal 10.000 pd.st. van zijn persoonlijk inkomen afstaan. Ook de andere leden van de Koninklijke Familie zullen financieele offers brengen. DE GRAF ZEPPELIN TERUG. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is gister middag 3 uur 45 M. E. T. vlot te Friedrichs" hafen geland. DE TOESTAND TE BARCELONA LONDEN, 7 Sept. Uit Barcelona wordt ge meld, dat de terreur aldaar nog steels voortduurt De aUgemeene staking, die Vrijdag door de vakvereenigingen werd opgeheven, it Zaterdag door de extremisten opnieuw ge proclameerd en dientengevolge is het op nieuw tot schietpartijen gekomen. De st-t- kere schoten op tramwegpersoneel, dat het werk wilde hervetten. Twee wend-en gedood. De politie heeft bijna 100 bommen en e?ti groote hoeveelheid munitie in beslag geno men. Bij de botsingen, die hebben plaats ge had, werden vele perwonen ernstig gewond, Dp handel werd ernstig benadeeld. Vele fabrikanten bereiden de verplaatsing van hu-n fabrieken, naar. elders .voor* HET OPROER IN CHILI parlementsgebouw te Santiago. Links ex-president lbanei, die het vorige jaar verjaagd is. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Prof. D r. J. Radde», benoemd tot hoog leeraar in het Japansch aan de Leidsche uni versiteit, zal zyn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugureele rede in het groot auditorium van het academiegebouw op Vrydag 25 dezer. Dr. I. M. v. d. V1 o r k, privaat docent in de geologie en mineralogie aan de Leidsche universiteit, is bevorderd tot lector. Voor het studiejaar 19311932, zijn be noemd tot assistent aan de Landbouwhooge school te Wageningen G. A. W. Wagenaar, A. F. Schoorel en A. Govers, allen aldaar. REDEVOERINGEN Dr. J. WOLTJER Gebundeld verschenen. Het Woltjer-comité verplicht zeer velen aan zich door de uitgave te verzorgen van de „Ver zamelde redevoeringen en verhoudingen" van Dr. J. Woltjer, in leven hoogleeraar aan de -Vrije Universiteit te Amsterdam. Thans is hiervan verschenen het eerste deel, keurig uitgegeven by de N.V. Dagblad er Drukkery de Standaard, met voorin een por tret van Dr. Woltjer. In dit deel zyn opgeno men al zyn academische oraties, met uitzon dering alleen van zyn in het Latijn gestelde inaugureele, terwyl bovendien nog is opgeno men zyn verhandeling over het Wezen der Materie, geschreven voo? de eerste Weten schappelijke Samenkomst der Vrije Universi teit, op 1 Juli 1914. Dit deel bevat dus: „De Wetenschap van den Logos", „Overlevering en Kritiek", „Het Woord, zijn Oorsprong en zijn Uitlegging", „Beginsel en Norm in de Literatuur", „Ideël en Reëel'» en „Het Wezen der Materie". Al deze zeer belangrijke referaten waren slechts nog antiquair te verkrijgen, terwyl er aldoor vele liefhebbers voor waren. We ver wachten dan ook, dat deze nieuwe uitgave zeer spoedig haar weg zal vinden. Ze is het in elk geval dubbel waard. Dit is lectuur die gelezen en besproken worde in ruimen kring, waarbij zal blijken, dat hier schatten liggen, die tel kens opnieuw verrijken. Bestudeering ervan zal rijke vruchten afwerpen. VIERHONDERD-JARIGE JUBILEA Theologische hDOgescholen in Hongarije. Twee der Geref. Theologische hoogescholen in Hongarije vieren dezer dagen hun 400-jarig bestaan. Gisteren die te Pépa, gelegen ten Westen van Budapest en ruim veertien dagen later die te Sarospatak, ten N. O. van Buda pest, dicht by Tschechoslowakye. Van de vyf Gereformeerde Theologische hoogescholen van Hongarije, waarvan echter thans die te Kolozsvar (Klausenburg) onder Roemenië valt, zyn genoemde twee de oudste. Gëlyk bekend is, heeft de Gereformeerde refomatie in vroeger eeuwen in Hongarije grooten invloed gehad, niet het minst wat betreft het schoolwezen', van de bewaarscholen af tot de hooge scholen toe. Hongarije was om zijn onderwijsinrichtingen bekend en de Gereformeerden hadden er groote offers voor over. Evenals vroeger was ook later de band welke die inrichtingen aan de kerk verbond een zeer nautve. Zoo zegt het Geref. kerkelijk wetboek, opgesteld op de Hongaarsche Gene rale Synode van 1904/07, dat al de Geref. lagere, middelbare en hooge scholen in alles aan de kerk behooren' en staan onder toezicht der kerkelijke overheden. Die te P A p a is van de 5 de oudste. Ze telt 6 gewone professoren-plaatsen en 4 lectoren, en bezit een omvangrijke bibliotheek, welker stichting eveneens teruggaat tot 1531, alsook ryk voorziene musea. De Theologische school te Sfirospatak dateert ook van 1531 heeft 5 gewone hoogleeraren:, 2 buitengewone en 8 lectoren. Haar bibliotheek is nog ryker voorzien dan die te Papa. In ouderdom volgt dan de hodgeschool te Budapest, gesticht in 1855, waaraan de hier te lande welbekende Prof. Dr. J. Sebestyen is verbonden-, naast 6 collega's en 5 doctoren. Haar bibliotheek telt aanmerkelijk minder nummers dan die te rospatak. Als vierde noemen we de Theologi sche Akademie te Kolozsv&r (Klausen burg) thans op Roeaneensch grondgebied. Deze werd opgericht in 1895. In Debr zen is de Theologische faculteit een- deel de in 1914 opgerichte Koninklijke Hongaar sche Stefanus-Tisza Universiteit. INLICHTINGEN VOOR A.S. STUDENTEN. De centrale inlichtingencommissie der Uni- taten en Bonden in Nederland, waarin stu denten van alle faculteiten zitting "hebben, zal van 14 tot en met 18 Sept. zitting houden op de sociëteit Salve, Vondelstraat 80, Am sterdam (W.), des namiddags van half tot vyf uur, om mondeling alle gewenschte inlichtingen omtrent studie en andere studen tenbelangen te geven. Bovendien zijn genoemd' adres ook schriftelijk alle gewensch te inlichtingen verkrijgbaar, terwyl de eerste- jaarsgidsen der onderscheidene Unitaten er Bonden op een vraag gratis worden toege zonden. HOOFDBENOEMINGEN. Beetgumermolen (Fr.) J. Veninga, onderw. te Coevorden. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Nw Weerdinge (Herv. School II, hoofd G. Nijhoff), F. W. de Poel te N kela, voor tijdelijk. Delft (Gr. van Prinstererschool, hoofd Y. Bergsma), mei. L. G. Stevens te Den Haag. Marken (hoofd H. Remiëns), mej. A. J. G Bethlehem te Delft S t e cju m (Herv. School), met ingang van 1 Oct. a.s. mej. G J. Sonius, onderw. te Onstwedde. Appingedam (Geref. School), met in gang van 8 Sept., voor tijdelijk, mej. A. Veg- ter, aldaar. Vrouwepolder, voor tijdelijk, Adr. Willemse, thans als zoodanig werkzaam te Domburg. Alteveer-Kerkenhoveriveen (Geref. School), R. Sloots te A. MAASKANT. In ons blad van Zaterdag berichtten we, dat door den heer A. Maaskant, hoofd der Chr. Mulo-school te Alphen a. d. Ryn, tegen 1 Januari e.k. ontslag is gevraagd als hoofd der afdeeling ulo. Dit blijkt echter niet geheel juist te zijn. De heer Maaskant heeft wel stukgeslagen, waardoor het schip half onder ater kwam te staan. Een sleepboot haalde de passagiers, post, papieren en instrumen ten af. Een andere sleepboot is vertrokken de lading te redden. Het schip is als verloren te beschouwen. DE REIS VAN DE GOUVERNEUR- GENERAAL AAN BOORD m.a „PATRIA", 6 Septem ber (Aneta). Tot dusverre heeft de reis van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië Jhr. Mr. B. C. de Jonge een rustig ver loop gehad. Het verblijf aan boord draagt een ongedwongen karakter. Jhr. de Jonge werkt zeer veel. In Colombo heeft Z.-Exc. een rondrit over het eiland gemaakt. Bij de landing, maakte Jhr. de Jonge een foto grafische opname van de Wolvendaalsche Kerk. Het programma voor het verblijf te Me- dan bevat een rondrit, maar de lunch zal aan boord gebruikt worden. DOODVONNISSEN MEDAN, 5 Sept (Aneta). De Kerapatan Tinggi van Siak Sri te Indrapoera heeft het doodvonnis uitgesproken over 2 Banjdaree- zen wegens vermoording van een uit vier personen bestaand gezin. De aanleiding tot dit misdrijf was een grensgeschil en een vordering van 4 gulden. RADIOLOGISCH INSTITUUT VOLTOOID WELTEVREDEN, 5 Sept. (Aneta). Het nieuwe radiologisch instituut van de Cen trale Burgerlijke Ziekcninrichting, een mo delinstelling. eenig in geheel Oost Azië, is voltooid. Het staat onder leiding van Prof. Dr. B. J. v. d. Plaats. BEPERKING DRUKPERSVRIJHEID IN INDIE nallBtenkrlng de ordonnantie over het boven «noemde onderwerp, door de Indische Regee 'ing thans bij den Volksraad aanhangig ge aangevraagd, maar alleen van de af deeling lager onderwys. Hy blyft hoofd van de afdeeling ulo. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Ter Apel zal door de Chr. Nat. Schoolvereeniging een nieuw schoolgebouw worden gesticht edd gisteren vornin Lohrr gebouwde Jhr. de Savornin Lohmanschool officieel geopend. Deze school, die aan de Gallileistraat verrezen is, gaat uit van de Vereen, tot bevordering van Chr. onderwijs. Na de openingsrede van den voorzitter, Dr. P. Bokma, voerden verder 't woord: wet houder P. de Bruin, namens het college van B. en W., de heer Pas, inspecteur L.O., de heer J. C. Lichtvoet, namens den Minister v. Onderwijs, Ds. v. Haselen, inspecteur Chr. Volksonderwijs, de heer Bijl, namens de commissie van toezicht op het L.O., de heer Stahlie, namens de bouwers, de heer Knop- per, hoofd der school aan den Oostsingel, de heer J. H. F. van Bruggen, namens het personeel der nieuwe 6chool en de heer Gotingk. Nadat Ds. Bokma in dankzegging voorgegaan werd de nieuwe school (waar van wij in ons bijblad >rDe Bouwwe reeds een beschrijving gaven) door de tal rijke aanwezigen bezichtigd. Te Zwolle zal door de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs binnen afzienbaren tyd aan de voormalige Beestenmarkt, war thans nog het hotel Wijnberg staat, LjO. en U.L.O. worden gesticht in plaats van de (Marnixschool aan de Korte Kamperstraat, die te klein en te primitief geworden is. DE „NEUTRALE" SCHOOL TE HEERLEN Te Heerlen is thans de .neutrale" school, ongericht door de S.D.A.P., in gebruik ge nomen. Ze is begonnen met 231 leerlingen en 6 onderwijzers. SCHOOLRAAD. 41ste jaarverslag. Verschenen ls het 41ste jaarverslag den Schoolraad voor de Scholen met den Bijlbel, dat loopt van 1 Juli 1930 tot 30 Juni 1931. Het bevat weer de gewone gegevens als statuten, naamlijst van leden, enz. Een uitvoerig verslag is opgenomen van de 42ste algemeene vergadering, gehouden te Utrecht 8 April 1.1. Ook treft men aan de naamlijst van de 1700 scholen die 1 Juli 1.1. bi" Schoolraad waren aangesloten. Hierbi inbegrepen 14 kweekscholen en 12 sc voor voorbereidend L. O. De rekening van baten en lasten sluit op een bedrag van f 33210.74. Verder volgen o.m. nog statuten en regle menten van verschillende organisaties en commissies, die op een of andere wijze met den Schoolrraad in veilband staan. De naam lijst van hen, die het diploma Schoolraad Di-t zijn slechts enkele 1 door het nauwkeurig bijgehouden worden verstrekt IN MEMORIAM H. POS Er heeft zich een comité gevormd van oud leerlingen en vrienden H. Pos, oud hoofd der Chr. School te Hoofd dorp, om een gedenksteen op te richten op diens graf, en daardoor nog eens meer blyk te geven van de ruime pl Pos" inneemt in de harten van hen die hem hebben leeren kennen. Voorzitter van het comité is de heer P. J. Kraak, secretaris de heer S. .Zyp en peni meesteresse mej. W. J. van Driel, Hoofdweg 578, Hoofddorp. DE OHR. ONDERWIJZER EN OPENBAAR ONDERWIJS Het hoofdbestuur Chr. Onderwijzers enz. heeft in zyn jongste vergadering uitgesproken, dat het lidmaat schap van een onderwijzer, die tydelyk openhaar onderwys dient, in stryd is art. 8 der statuten. Uit Oost-Indie EEN STUDIEREIS VAN IR. SOEKARNO. BATAVIA, 7 Sept (Aneta). De Bintang Timoe drukt een vetgedrukte mededeeling van de nationalisten af om gelden bijeen le brengen ten einde Ir. Soekarno in staat to stellen om na expiratie van z'n straf een studiereis naar Europa te maken, via STOOMSCHIP OP EEN RIF GELOOPEN. PADANG, 7 Sept. (Aneta). De „Korin tjieen", op reis van Padang naar de Menta- wei-eilanden, is bij zwaar weer bij Poolou J Pandan op eer. rif geloopen. D|e bodem werd Weerbericht. n'adei het zijn Het"oütwèrp bestaat uit een 6-tal artikelen, vaarvan 1 cn 2 de clou vormen. In artikel 1 wordt aam den Gouverneur Genea-aal de be voegdheid toegekend om periodiek versohijnen- de drukwerken op oen soort zwarte lijst te Heet dit niet het gewenschte gevolg. uu.li aurt volgens art. 2 een verbod van uitgifte volgen. De op de lijst plaatsing duurt zoolang als noodig ia en ten hoogste een Jaar. Het ver bod van uitgifte geldt voor dagbladen ten hoog ate 8 dagen, bij recldlvl 80 dagen, en voor andere periodieken ten hoogste het drievoud van den tUd tusschen het verschijnen van twee opvolgende nummers. Beide handelingen eóschen het hooren van den Raad van Indl- worden In de Javasohe Courant afgekondigd. Artikel 3 regelt de uitvoering en art. 5 de la ng treding. terwijl art 4 met gevange- af bedreigt van ten hoogste een drukker-ultgever ala redacteur, straf niet door subsidiaire boete kan worden BInadeememorle van toelichting zegt de Gou- „De m aan om in tijden van aptuinuie iwiocavm.».. keeren, moeten ondoeltreffend en ontoea-el- end worden geacht. Strafrechtelijk Ingrijpen geeft onvoldoende ïsultaat, omdat de geïncrimineerde p-eirsultln- gen gewoonlijk zoodanig worden Ingekleed dat door de mazen der strafwet wordt heengegledcn terwijl. Indien het tot een veroordeeling komt, meestal een geldboete wordt opgelegd, waar mede het kwaad uiteraard nauwelijks wordt sstreden. Van de staande ad doeltreffend ter keering van ijk de exorbitante rechten l welke ds overheid ten discs i spanning persexcesst dat deze ale< i het behoeft geen uiterste gevallen 1 raitter aannemen vara ojmilisiiik oi lerami making, hetzij een stelselmatige hetze teg de Regeering inhouden, welke haar gezag c dermljnt, noopt ook het euvel bestaande ln >rdt gesticht en dat Juist In omstandigheden, waarin vóór alles kalmte en rust veredscht zijn, de Regeering om te zien naar andere en meer doelmatige middelen om dergelijk onverantwoordelijk geschrijf tegen Het zwaartepunt van de voorgestelde rege ling. aldus wordt verder opgemerkt, ligt ln de in artikel I den Gouverneur-Generaal verleen de bevoegdheid om. Indien dit tot verzekering der openbare orde gevorderd wordt, bepaalde periodiek verschijnende drukwerken aan ta wijzen welke verschijning tijdelijk kan wor- ^Die Aanwijzing ls niet ln de eerste plaats te beschouwen als een waarschuwing aan de leiding van het betrokken periodiek om zich te matigen, al zal zij vanzelf pok dat effect hebben, doch de hoofdbeteekenis van de aan wijzing ls gelegen ln de daarin opgesloten p o- - g van de normale op*zekere hoogte te ifiwiiiawnM Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Seydisfjord 768.1. Laagste stand te Haparanda 747.1. Stand vanmorgen half twaalf 764.7. WEERVERW ACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige wind uit Westelijke richting in het Noorden, veranderlijk in het Zuiden. Meest half bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 13.4 G 9 September Zonsopgang 6.23 u.; Zonsondergang 7.30 u. Maansopgang 1.52 u.; Maansondergang 6.49 u. Nieuwe Maan 12 September 5.46 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8 u. tot 's morgens 5.55 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Evenals gister is geheel Scandinavië onder invloed van het centrum van lage drukking over de Bot.üsche Golf en loopt een rug van hooge drukking vanaf IJsland over de Brit- sche eilanden en juist ten Zuiden van ons land. Scandina ië heeft daardoor guur en buiig weer. In het hooge-drukgebied is wei nig wind en beweging, maar de drooge en koude N.W. strc oming veroorzaakt een sterke uitstraling in den nacht zoodat de ochtend- temperatuur in Engeland bijna 10 gr. G onder normaal en weinig boven vriespunt was. Over .Spanje ligt lage drukking, die ln Zuid-Frankrijk Oostenwind met aangename warmte brengt In verband met de versohijning van een vrij diepe depressie op den Oceaan zal de rug van hooge drukking ziah thans wellicht wat sneller O.- en N.-waarts verplaatsen, waardoor de regenval afneemt en na een zeer koude nacht geleidelijk stijging van temperatuur kan komen. WATERSTANDEN RIVIEREN Kehl Mannheim Btngen Cobfenz Keulen i Daleburg, i blijven derhalve begrijpelijk, verwekte deze oni ordonnantie ln de Indische Pers een gewei' opschudding. Het bezwaar ging niet zoo de regel' ulDngen. te bannen, maar de Regeering noemt het klakke loos verspreiden van onjuiste berichten. Men meende dat het gevaar groot zal zijn dat on schuldige periodieken worden getroffen, ter wijl het blad niet ln de gelegenheid zal zijn, zijn goede trouw te bewijzen. Daarbij ont breekt, zoo werd opgemerkt, alle aanduiding wat onjuiste, onrustwekkende berichten zijn en de Procureur Generaal la volkomen vrU om daar onder te brengen hetgeen hem belieft Een ander bezwaar was. zoo werd betoogd, dat de ordonnantie alleen spreekt van periodle ken en niet van persbureaux, terwijl ln indië nog meer dan hier de pers ls aangewezen op de voorlichting van Aneta en andere bureaux. Het ontwerp werd zelfs voor dwaas, ondeskun- anter. Zoo gaf o.a. Mataram met instemming weer een uiteenzetting van den heer Birkby, redac teur verbonden aan de „Cape Argus", d>ie tijde lijk op Java vertoefde, en die o.a. verklaarde, dat Zuld-Afrika geen perscensuur kent maar, dat, wanneer de eerste Minister zou voorstellen om de journalisten te muilbanden op de wijze zooaJs nu met de Indische oollega's staat te gebeuren, daartegen sleohts weinig verzet zou zoo vervolgde de heer Birkby, waar- rika zeer politiek verklaren dat des ministers voorstel regelrecht in strijd wa* met de beginselen van pers-vrijheid. Maal- deze ar tikelen zouden slechts theoretische en ethische togen een bepaalde poll- ara tegen een practli WU beseffen ln Zuid Afrika, dat een dagblad :en meening en dat de de verkondiger is courant het recht heeft behoorlijke crltiek oefenen op alles wat onder de zon leeft of be staat. Regccrlngen zoowel als Journalisten keu beginsel goed; want regeeringen weten ls goed. dat waar het partijstelsel het pers ook de macht 1s van de partij. Voorts wordt beseft, dat deze macht moot landverraad of aan het verkondigen van leer stellingen welke ln strijd moeten worden ge- aoht met het openbaar belang. Vrees het rlachtoffer te worden, ls onge rijmd. Het is onmogelijk zich voor te stellen dat zelfs de meest despotische regeering welk» wij zouden kunnen krijgen (of die Gij naar ik mij voorstel In Ned. Indië ooit zou <-un- nen krijgen) de verschijning van een dagblno leunde, da' kan worden tegengehouden, krijgen. bedreiging 01 Technisch zijn het - - wij irkby het ontwerp te woord_ la drarover oog n'el Rahrort Maastricht Venlo 3.27 m, 1.32 m. 12.82 m, HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Harlingen 6.29 19.16 Broawersh, 11,59 Helder le 1,42 4,06 Zierikzee 19,20 Idem 2e 14,07 17,12 Wemeidinge 0,05 12,4/ LJmalden0,16 19,54 Vlissingen 11,02 £3^8 H. v. Holland 12,13 Terneuzen 1j,36 Rotterdam 1,33 13,66 Hans weert 12,10 Gemengd Nieuws. AUTOBUS VAN DEN DIJK GEREDEN Goed olgeloopen. Gisteravond te ongeveer 7 uur is een auto bus van lijn D, die uit de richting Diemen kwam op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Amsterdam, tengevolge van het feit dat de chauffeur voor een andere auto moest uitwijken, van den dijk gereden. De autobus kwam in scheven stand te staan, doch sloeg gelukkig niet om, waardoor de chauffeur en de 20 jizitienden voor een ernstig ongeluk gespaard bleven. Een vrouwelijke passagier werd aan de boenen gewond. Verschillende anderen liepen weinig beteekenende kwet suren op. Wel waren allen uit den aard der zaak door het onverwachte gebeuren herig geschrokken. Gedurende de avonduren is met behulp van een kraanwagen getracht de zeer zware autobus weer op den weg te zetten, hetgeen te elf uur nog niet geiluikt was. De voorwie len van de autobus stonden beneden aan den dijk, recht voor een slootje. LIJKJE OPGEHAALD Uit de Leidschevaart te Haarlem is op gehaald het lijkje van een 6-jarig zoontje van dein heer H., dat sedert eenige dagen vermist werd. KIND ONDER AUTO Een zoontje van Ds. K. Spoelstra, Geref. pred. te Meeden (Gron.) geraakte Vrijdag spelende onder de auto van een reiziger uit Groningen. Den bestuurder treft geen schuld Het knaapje is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Winschoten gebracht GEVALLEN Het knechtje De R. viel udt de goot van een hui6 iin de Hoofdstraat te VeOp naar beneden. Met ernstige verwondingen aan hoofd en beenen werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is zeer enne tig. ONDER EEN DORSCHMACHINE GEDOOD De vrachtrijder J. Barmentloo reed gis termiddag op den :#jksstraatweg Voorst— Apeldoorn met een loredhmaohine, bespan nen met twee paarden. Doordat de paarrtcn op hol öloegen, geraakte B. onder de dorech- maohine, die over hem heen ging. Met zware ;?jwendiinge kneuzingen werd hij opgenomen en in een in de nabijheid gelegen woning binnengedragen. Voordat medische hul») ter puttee was, wa6 de man reeds aan de bekomen .verwondingen ovet

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2