Jiirtnur getitëd\t (Zonraat ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten f 015.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vfe cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Daaeliiks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 8 SEPTEMBER 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels..—...,..1.17Va van 1—5 regels 2-30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 No. 3451 12e Jaargang Uit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. THANS NOG MOGELIJK. Do ontwikkeling van het vraagstuk der lijkverbranding, zooals did te onzent plaats had, schenkt weinig bevrediging. Dat crematie geschiedt ondanks het feit, dat deze practijk in strijd is met wettelijke voorschriften, maakt een pijnlijken indruk Het zou dan ook ten goede komen aan onze Christelijke zeden en den eerbied voor de wet bevorderen, wanneer dit schrijnend conflict tot oplossing werd gebracht. Deze plicht rustte na het bekend worden der gewichtige arresten van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915 in de eerste plaats op het kabinet-Cort van der Linden, dal echter deze zaak niet urgent oordeelde en zich aan anderen arbeid gaf. Een in 1919 ingediend wetsontwerp, dat bedoelde een bevriezingstoestand in hel leven te roepen, bracht het niet tot open bara behandeling. Dit ontwerp ging ervan uit, dat crematie cinds eenige jaren had plaats gehad en 't mitsdien bezwaarlijk ging langs wettelijken weg een einde te maken aan een practijk, die onder het volk haar beslag had ge kregen Raadpleegt men echter de discussies, die werden gevoerd in de dezer dagen gehouden jaarvergadering der vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding, dan kreeg tot dus ver de practijk der crematie geen grooten omvang. In deze algemeene vergadering toch werd de herhaalde klacht beluisterd, dat de ver breiding van de idee der lijkverbranding nog zeer verre achterstaat bij den omvang, dien deze practijk in het buitenland ver wierf. Met teleurstelling werd gewag gemaakt van een aantal van circa 500 crematies in het afgeloopen jaar en daarbij werd dan nog geconstateerd, dat het meerendeel dezer gevallen niet-leden der vereeniging betrof. Al stemt dit getal tot nadenken en al doet het pijnlijk aan, het Luttele cijfer valt geheel in het niet tegen de overige gevallen, waarbij steeds begraving plaats had Gelet op de klagelijke klacht in den eigen kring der aanhangers van lijkverbran ding kan dan ook van een. vastgewortelde, in breeden kring verbreide practijk der crematie geen sprake zijn.. Daarom temeer is het zoo jammer, dat nog steeds elke regeling uitblijft en de propaganda, die in de uitoefening van het bedrijf schuilt, vrij spel heeft. De trage vordering der actie voor lijk verbranding maakt het thans nog mogelijk met een algeheel wettelijk verbod in te grijpen. BINNENLAND. ONDERSCH EI DINGEN By Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden cere- medaille, in zilver, aan D. Rynhart, te Rot terdam en J. Huyssen, te Vlissingen. GEMEENTEN By Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter van Maurik mr W. I. Doude van Troost wijk; is aan P. van Vleuten, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Kamperveen en Zalk en Veecaten, met ingang Van 1 October 1931. RIJKSLANDBOUWPROEFSTATIONS By Kon. besluit van 4 Sept. 1931 no. 22 zijn, met ingang van 1 Sept. 1931, opnieuw benoemd tot leden van de commissie van advies voor de Rijkslandbouwproefstations: in de subcommissie voor Groningen dr J. Oortwijn Botjes, te Oostwold en J. M. van Til, te Lisse; in de subcommissie voor Hoorn D. de Boer Dzn., te Stompetoren, en prof. dr G. Grijns, te Wageningen. ALG. BURG. PENSIOENFONDS By Kon. besluit zyn, met ingang van 20 Juli 1931, opnieuw benoemd tot commissaris van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, mr G. van Baren, te Delft en A. N. Fleskens to Geldrop. LEGER EN VLOOT Bij Kon. besluit is: I. aan de res.-officieren van gez. 2e ld. dr L. A. van der Nagel, C. A. A. Minderop, P. Oosthoek en S. R. Vellenga, allen van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den mil dienst; II. zyn benoemd en aangesteld bij het res. personeel der landmacht, bij het personeel van den geneesk. dienst, tot res.-officier van gez. Ie kl., de res.-off icier van gez. 2e kl J. P. Baumann, dr. J. H. Nienhuis en H. H. Funke; is aan den res.-le-luit. D. de Bruin, van 't 9e reg. inf., een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst; is, te rekenen van 1 Sept.. 1931, aan res.-le-luit. W. C. Burger, van het reg. ja gers een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den mil. dienst. RIJKSVERZEKERINGSBANK By. Kon. besluit is, met ingang van den dag waarop hij zijn betrekking zal aanvaarden, be ncemd tot referendaris by de Rijksverzeke ringsbank W. W. Kersten, thans inspecteur 3e kl. bij den Raad van Arbeid te Breda. VIJF EN TWINTIGSTE JAARBEURS DE NEDERL. KOOPMANSCHAP DONKERE DAGEN WEINIG TEEKENEN VAN HOOP Toch hier en daar sprankels van licht Inleiding. Vandaag heeft de Nederlandsche Jaar beurs voor de vijf en twintigste maal haar poorten opengezet om den handel en de industrie te ontvangen. Voor de vijf en twintigste maal is ze het trait d'union tus- schen producenten en consumenten, voor de vijf en twintigste maal is ze de stimu lans voor nijverheid en handel in deze landen. Stimulans, meer dan ooit heeft de Ne- derlandsche Jaarbeurs dit thans te zijn, in deze tijden, welke somber en bang zijn voor den handel en de industrie. De secretaris generaal der Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen heeft in zijn inleiding welke hij gisteren hield in de persconferentie, er geen doekjes om gewonden, doch gezegd waar het op stond. Hij schetste de Neder- landsche koopmanschap die in de arke der benauwenis is en hoevele duiven ook wor den uitgelaten, er is er geen die weerkeert met 't olijveblad in den bek als teeken, dat de aarde weer groenende is. Somber cn benauwend zijn de vooruitzichten op eco nomisch gebied. Wie' het caleidoscoopachtig gebeuren beziet bij het licht der economi sche beginselen,' aldus de heer Graadt van Roggen, weet met den chaos welke het aardoppervlak thans te aanschouwen geeft, geen raad. Sinds de laatste jaarbeurs is de algemeene toestand er economisch en maat schappelijk niet beter op geworden, zóó ver ward als thans heeft hij er nog nooit uit gezien. De menschheid is in de laatste maanden als door een doolhof gegaan; zij heeft over heel wat economische paradoxen het hoofd moeten breken en heeft geenerlei houvast meer. nóch aan theorieën, nóch aan de practijk. De laatste maanden staan den menschen voor den geest als een tijd van hefitige vertrouwensschokken, een periode van prijsverwoesting, een tijd perk van verschrompeling der wereldmarkt, van diepe depressie in het internationale bedrijfsleven met als sombere omlijsting een angstwekkende serie van déconfitures en schandalen. En al hangt de ergste depressie nog steeds niet boven óns land, maar elders, tóch hoort het publiek ten onzent telkens de felle rate ling van een onweer, dat met rameiende kracht nu bijna twee jaar van Oct. 1929 af, over gansch Europa woedt. Een „land des Lachelns" vindt men alleen nog maar... op het tooneel, en het is geenszins te ver wonderen dat alleen een „Tauber" daarin de hoofdrol kan vervullen. Het cijfer 25. Het Jaarbeursbestuur heeft gemeend on danks de sombere vooruitzichten het cijfer „25" niet te moeten verdonkeremanen, om dat het wel iets heeft te zeggen. Geschetst werd de ontwikkeling van het Jaarbeurs instituut en geconstateerd werd met vreug de en dankbaarheid, dat de Jaarbeurs in stand is gebleven ook na den oorlog, ook in tijden van diepe depressie welke wc vroeger beleefden, en dat ook financieel het Jaarbeursschip, dat eenmaal dreigde te stranden, is vlot gekomen en vlot gebleven. Op een gering bedrag na is de oude, uit den oorlog dateerende crisisschuld door de Jaarbeurs afgelost. De voorbereiding en de vooruitzichten voor do najaarsbeurs 1931 geven reden tot voldoening. mag worden, dat onze indus trie en handel hun energie nog niet ver loren hebben, dat men over het algemeen zich flink door de moeilijkheden tracht heen te slaan en dat men er zich van be wust toont, dat het economische leven, zoo wel wat productie als wat distributie be treft, bezig is zich naar nieuwe verhoudin gen te richten. Het economisch leven is van koers veranderd. Dat wij thans een wending van het economische leven mee maken, een wending, waaraan meer vast zit. waaraan wijdere beteekenis is te hech ten en die van principieeler aard is dan bij vorige crisissen, daaraan valt niet meer te twijfelen. Dat van stonde aan het bedrijfsleven met zijn reorganisatieplannen zich op den nieuwen 'stijl tracht in te stellen is Een lichtpnnt In het dalster. waarvan de waarde voor den komenden dag niet mag worden onderschat. Een al te groot optimisme op de mogelijkheid van een spoedig herstel moge niet gemotiveerd zijn, maar over het algemeen zijn de kwade kansen grootendeels verdisconteerd en de deprimeerende krachten zoo goed als uit gewerkt. Maar ook wanneer het vooruitzicht op een langzame opwaartsche beweging mocht falen en de toestand onverhoopt nog ernstiger mocht worden of wanneer de lang zame stijging wat niet onmogelijk is onderbroken zou worden door tijdelijke da lingen, die ons bedrijfsleven voor nog groo- tere moeilijkheden zouden stellen, ook d&n nog kan aan den huldigen economischen toestand van ons land en aan de huidige mentaliteit van den Nederlandschen zaken man grond ontleend worden om met kalme vastberadenheid de toekomst af te wachten. Wij hebben zeer zeker reden om den economischen toestand als ernstig maar niet om hem als h o- CONTROLEUR ARBEID j Kon. besluit is, met ingang van 26 Aug j 1931, benoemd tot controleur van den arbeid ide heer F. C. Meulenhoff, te Den Haag. peloos in te zien. Ons bedrijfsleven be schikt nog altijd over een materieele en mo- reele reserve, die aan eventueel komende moeilijkheden weerstand kan bieden. „Handen uit de mouw" zal het parool moeten zijn voor hoog en voor laag, maar men make elkaar niet diets, dat er geen uitkomst meer is; een dergelijke paniek verwekking beteekent in de huidige omstan digheden verlies van moreele kracht, beper king van ondernemingslust, druk op de be langstelling voor nieuwe inzichten en ver zwakking van alles wat met energie in ver band staat. Wat nu deze Jaarbeurs betreft, het aantal deelnemers is vrijwel gelijk aan de vorige najaarsbeurs. Voor het bezoek zijn de vooruitzichten guu- stig. Het aantal deelnemers is 1004. De groep zuivehverktuigen en zuivelmachinerieën is ondergebracht in de hall van het tweede ge bouw. De automobielen vindt men in het houten paviljoen op het Vreeburg, welk pa viljoen met een doorgang verbonden is mei het tweede vaste gebouw. De smeden uit Nieuwkoop. Op het gebied van bezoek is een novum het collectieve bezoek van smedenpatroons uit Nieuwkoop dieop kosten van de ge meente Nieuwkoop de Jaarbeurs zullen be zoeken. Het raadsbesluit dier gemeente heeft voor de Jaarbeurs wijdere strekking dan een bezoek alleen; het is de voorbereiding tót een collectieve inzending door Nieuwkoop- sche smedenpatroons, waar iedere patroon zijn eigen waren zal exposeeren, en welke inzending zal geschieden op de komende voorjaarsbeurs in Maart 1932. Italiaansche deelneming. De aóndacht zal gericht zijn bij deze beurs op de Italiaansche inzending, welke men vindt in het parterregedeelte van den twee den hall aan de zijde van de Rijnkade. Dit is een inzending van Italiaansche fabrika ten en producten op initiatief van het Na tionale Export Instituut te Rome en met medewerking van den heer Notarengeli, ban delsattaché bij de Italiaansche delegatie te Den Haag tot stand gekomen. Een werk zaam aandeel bij de samenstelling der in zending had het Nationaal Verbond voor de Kleinindustrie te Rome. De inzending omvat voornamelijk ceramische producten, glas werk enz. De Italiaansche Gezant zal 14 Sep tember a.s. in verband met deze Italiaan sche deelneming, een bezoek aan de Jaar beurs brengen. Een nieuwe buitenlandsche verschijning ter Jaarbeurs is Zuid-Slavië dat ter Jaar beurs vertegenwoordigd is door het Instituut tot bevordering van den buitenlandschen nandel te Belgrado, het officieele reisbureau „Putnik" aldaar en de Nederlandsch-Zuid- Slavische Kamer van Koophandel te Rotter dam. Aantal deelnemers. Het aantal deelnemers aan deze Jaarbeurs is als volgt verdeeld over de verschillende nationaliteiten: Nederland 680, Amerika 25, België 15, Denemarken 2, Duitschland 139, Engeland 44, Frankrijk 31, Italië Joego Slavië 1, Oostenrijk 46, Polen 1, Tsjecho Slo wakije 3, Zuid-Afrika 1, Zweden 5, Zwitser land 6. Feestmaaltijd. Bij gelegenheid van den aanvang der 25e Jaarbeurs vond gisteravond een maaltijd plaats, waaraan aanzaten de leden van den Raad van Beheer der Jaarbeurs, en de pers vertegenwoordigers. De heer W. Graadt van Roggen aan wien des middags reeds door de journalisten was aangeboden een boek werk over Goethe, is ook bij dezen maaltijd hartelijk toegesproken. De tafelpresident, de voorzitter der Jaarbeurs, de heer Fentener van Vlissingen, heeft aan drie journalisten, die alle 25 jaarbeurzen bijwoonden, geschen ken aangeboden, n.l. aan den heer Radema ker een pijp, aan den heer van den Broecke een vulpenhouder en aan den heer Hotke een cjressingcase. Aan al de journalisten en verdere aanzittenden werd voorts aangebo den een zilveren briefopener, waarop het wapen van Nederland en Utrecht omstren geld door een band waarop de leuze der Jaarbeurs „Wie zee houdt wint de reis", ter wijl het heft van den opener gevormd wordt door een zeilschip met volle zeilentooi, het embleem der Jaarbeurs. Er werden aan dezen disch vele tafel- speeches gehouden, waarbij tal van goe de wenschen zijn geuit voor het Jaarbeurs instituut. R.T.M.-PLANNEN OP FLAKKEE AUTOBUSDIENSTEN INPLAATS VAN DE TRAM? PROTESTEN VAN FLAKKEE Wij hebben eenige maanden geleden onze lezers medegedeeld, dat de Rotterdamsche Tramweg-Mij. van plan was op Flakkee de tramdiensten te staken en hiervoor autobus diensten in de plaats te stellen. Thans hebben deze plannen vastere vormen aangenomen, hetgeen uit den volgenden brief van de directie der R. T. M. aan het College van Gedep. Staten van Zuid-Holl. gezonden, blykt: „Zooals Uw college vermoedelijk bekend zal zyn hebben wy ons gewend tot den Min. van Waterstaat met het verzoek de exploitatie van de tramdienst op het eiland Goeree en Overflak kee te staken. Wij deelden den Minister mede dat indien dit verzoek zou worden ingewilligd wij voornemens waren ter remplaceering var onzen tramdienst voor reizigërsvervoer uw col lege vergunning te zullen vragen tot het invoe ren van autobusdïensten. De Minister mach tigde ons, tot wederopzegging tot staking var den dienst als vorenbedoeld. „Alvorens van deze machtiging gebruik te maken, verzoeken wij U ons vergunning tot het uitoefenen te willen verleenen van autobusdienst van Ouddorp naar Ooltgensplaat zoo noodig via Middelharnis-haven. Wij stellen ons voor den dienst uit te voeren met 2 Merce- dus Benz-bussen, plaats biedend aan 28 perso nen exclusief chauffeur en overigens op den bygaanden inlichtenden staat vermelde ge gevens. „Indien ons deze vergunning wordt verleend zouden wij op den dag waarop de dienst zal ingaan de uitoefening van de ingevolge Uwe beschikking van December '29 j.l. No. lS4/5in werking zijnde autobusdienst van Ooltgens plaat naar Middelhamis en omgekeerd wen schen te beëindigen". Uit dit schrijven blijkt dat het de R. T. M. ernst geworden is met de opheffing der tram diensten op Flakkee. De localiteit zelf is hierover echter allerminst gesticht. Toen voor een paar maanden hier over sprake was, hebben de colleges van Burg. en Weth. op Flakkee zich reeds tot Gedep. Sta ten gewend met het verzoek, hier toch vooral niet op in te gaan, daar opheffing van de tram diensten voor Flakkee funest zou zyn. Ook nu staat de gansche localiteit weer op de achterste beenen. A.s. Donderdag zal er een groote protestvergadering worden gehouden te Middelharnis, belegd op initiatief van het be- ktuur der vereeniging „Goeree en Overflak- kee'', waarbij zijn uitgenoodigd de heer W a r- n a e r, lid der Prov. Staten, B. en W. van Flak kee, besturen van de niet bij den Flakkeeschen Boerenbond aangesloten Dorps- en Landbouw- verecnigingen, het Bestuur van den Flakkee schen Boerenbond, het bestuur van den Flak keeschen Chr. Boeren- en Tuindersbond, het bestuur van de Middenstandsvereeniging, var de Centrale Veiling, van alle polders op Flak kee met den secretaris, van de vereeniging vooi Lager Landbouwonderwijs, van de Ambachts school, enz. Ook in verschillende gemeenteraden is dc Zaak reeds ter sprake gebracht. Algemeen wordt gevreesd dat het met het vervoer der landbouwproducten spaak zal loopen en dat de bussen het in drukke dagen ook niet zullen kunnen klaren wat betreft het vervoer reizigers. Op gemeenteraadsvergaderingen reeds gewezn op het feit, dat het de localiteit van Flakkee veel offers gekost heeft om tram hier te krijgen en dat het van het aller grootste belang moet worden geacht, dat de tram er blijft. Het zal nu wel van de beslissing van Gedep. Staten afhangen of de R. T. M. haar voorne men zal kunnen ten uitvoer brengen. HOFBERICHTEN DE PRINSES NAAR PARIJS Naar wy vernemen zal Prinses Juliana Vrij dag en Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan de Koloniale Tentoonstelling te Parijs, in het bijzonder ter bezichtiging van het nieuwe Ne- derlandsche paviljoen. Hedenmiddag halfvier heeft in het Jaar- beursrestaurent bij den aanvang der re ceptie een pVchtigheid plaafs gevonden. De deelnemers hadden besloten om bij deze „zilveren beurs" aan het Jaarbeursbestuur een huldeblijk aan te bieden. Ze nebben dit gedaan in den vorm* van een bronzen klok, bestemd voor de hall van het eerste Jaar beursgebouw. Het initiatief tot dit hulde blijk ging uit van 24 deelnemers, die aan alle 25 Jaarbeurzen hebben deelgenomen. De commissie van voorbereiding bestond uit de hceren Hin (N.V. Kousen- en Hand schoenenfabriek Haarlem), Weinberg te Amsterdam, Schonitzer (N.V. Metaalgieterij Holland te Amsterdam), Hoogwout (Ver- kade's Fabrieken) en Sanders (N.V. Stoom- zeep, eau de cologne- en parfumerieënfa- briek v.h. Sanders en Co. te Leiden).. De klok is geplaatst tegen het plafond in de hoofdhal. begane grond, tegenover de hoofdtrap. Het ontwerp Is van den architect P. Kra mer te Amsterdam, het geheel werd voor treffelijk uitgevoerd door de N.V. Metaal- gieterij „Holland" te Amsterdam. De plaquette, welke eveneens in de hal geplaatst werd naast de klok, is in bi-ons gegoten; werd op de ateliers der N.V. Me taalgieterij „Holland" ontworpen en ook uitgevoerd. De heer Hin was vanmiddag de woord voerder namens het comité en de heer Fen tener van Vlissingen heeft namens het Jaarbeursbestuur het geschenk in dank aanvaard. De receptie was verder zeer druk bezocht. De eerste deelnemers gehuldigd. Tevoren had het Jaarbeursbestuur aange boden aan de 24 deelnemers, die aan alle 25 Jaarbeurzen hebben deelgenomen, een pla- j quete, aangebracht aan de stands van de desbetreffende deelnemers. Hieronder geven we de nomen van deze 24 deelnemers weer: NV. Arnhemsche Fayencefabriek, Arnhem: N.V. Utrechtsche Asphaltfabriek v.h. Fa Stein Takken, Utrechf; N.V. Dordrechtsch. Metaalwarenfa-briek v.h. Wed. J. Bekkers Zn., Dordrecht; C. J. v. d. Berkhof Zonen. Utrecht; N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch Zoon, Utrecht; H. Buter, Amsterdam; N.V. Machinefabriek G. Dikkers Co., Hengelo; N.V. Gerofabriek, Fabriek van Nieuwziiv.-r- werken, Zeist; N.V. Metaalgieterij „Holland", Amsterdam; Afd. Handelsmuseum v. d. Kon. Vereen Koloniaal Instituut, Amsterdam; N.V. Kousen- en Handschoenenfabrieken „Hin", Haarlem; N.V. St-oom Chocolade- en Cacaofabriek „Kwatta". Breda; N.V. Kon. Fabriek van Meijer's Suikerwerken, Amster dam; N.V. Cacao- en Chocoladefabriek v.h. J. Pette Hzn., Wormerveer; N.V. Stoom- Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerieën- fabriek v.h. Sanders Co., Kon. Stoom- Zeepfabriek, Leiden; N.V. Veenendaalsehe Sajet- en Vijfschachtfabriek v.h. Wed. D. S. van Schuppen Zn., Veenendaal; Société Céramique, Maastricht; S. Speyer's Spon- senhandel N.V. Amsterdam; M. Teeboom, Amsterdam; Utrechtsche Mach. Stoel- cm Meubelfahiek U.M.S.. Utrecht; Verkade's Fa brieken N.V., Zaandam; N.V. Stoomlijsten- fabriek v.h. L. de Vogel. Groningen; S. Weinberg, Amsterdam; N.V. Kon. Plateel bakkerij „Zuid-Holland", Gouda^ VEREEN. TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN EEN BEROEP OP NATUURVRIENDEN. Weer is deze vereeniging, die reeds lang bet hart gewonnen heeft van alle natuurvrieu den, opgeschrikt door het alarmeerende be richt, dat voor de zooveelste maal een ter rein, dat behoorde tot de ongerepte schoon heden van het natuurleven, is bedreigd voor de alles opeischende veroveringszucht van Voornaamste Nieuws. den i isch. Ditmaal geldt het een vogelbroedplaats in Waalenburg op Texel, die, volgens een ons toegezonden brochure, uniek is, wat betreft 't aantal hoe lange hoe zeldzamer wordende Gaarne maken we onze lezers deelgenoot van de plannen der vereeniging. Men wil namelyk een groot gedeelte van den polder aankoopen, maar de financiën laten 't niet toe Noodig is een bedrag van meer dan f 30.000 met het gevolg, dat de vereeniging een be roep doet op die Nederlanders, die niet ge heel en al in het materieele zijn opgegaan, doch nog voelen voor de natuur. Het adres is Heerengr. 540, Amsterdam, postrek. 32391. POLITIEVAARTUIG NAUTILUS Het Hoofdbestuur der Reedersver. voor de Ned. Haringvisscherij heeft het volgend tele gram gezonden aan de ministers van Defen sie en van Binnenlandsche Zaken en Land bouw. Het Hoofdbestuur der Reedersver. Ned. Haringvisscherij protesteert tegen onttrek king van politiekruiser Nautilus aan het Visschcrij toezicht in den druksten tijd van de Noordzee-haringvisschcrij, zonder belang hebbenden daarin te hebben gekend. Wijst er op, dat de Nautilus het eenigst Ned. poll- tievaartuig is met een behoorlijke radio zender en alleen daardoor reeds groote dien sten kan bewijzen aan de Ned. haringvis scherij wanneer het zich tusschen de haring vloot bevindt Herinnert er aan dat het schip is gebouwd voor het Visscherijtoezicht en Visscherij-onderzoek, dringt met klem aan op terugzending van de Nautilus naar de visscherijgronden om de Zuid, eventueel op uitzending van een andere kruiser voor zien van een sterken radio-zender naar de visscherij ten behoeve van het Ned. Haring visscherij bedrij f. RIJKSWERKVERSCHAFFING AANKOOP WOESTE GROND Volgens de Stand, kunnen we binnenkort een wetsontwerp verwachten, met het doel om tot den aankoop van 1400 H.A. woeste grond in Drente gemeente Grolloo te komen ten behoeve van de Rijkswerkverschaffing. UIT DE NED. ZEEMANCENTRALE Ondanks het feit, dat al het geld nog niet aanwezig is, heeft de Nederl. Zeeman centrale besloten, toch tot den verbouw van het Hollandsche Zeemanshuis te Hamburg over te gaan gezien de dringende noodza kelijkheid daarvan. Het Hollandsche Zeemanshuis te Londen is dezer dagen bezocht door drie Indische prinsen o.a. de Kroonprins van Deli. De hooge gasten verklaarden zich ingenomen met de inrichting van het gebouw. De Nederl. schilder Van Anrooy heeft een zijner doeken, een Hollandsch landschap aan het Zeemanshuis te Londen geschonken. NED. SPOORWEGEN Tot opvolger van ir. II. P. Maas Geeste- ranus is tot chef van Weg en Werken be noemd ir. C. H. E. Driessenj tot nu chef van den bovenbouw. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het uitgaande postvliegtuig Ooievaar is gisteren om 5 u. 22 uit Bagdad gestart en om 18 u. 13 te Diask gearriveerd. UIT DEN RAAD. Het College van B. en W. is weer com pleet: de heer Quant is met op twee na algemeene stemmen tot wethouder gekozen en heeft de benoeming aangenomen. Zonder muziek is het echter niet gegaan. De heer v. d. Bilt legde nl. vooraf een ver klaring af, die geen verklaring was, maar een rede, waarin hij meteen schuldigen aan wees voor het feit, dat de liberalen hun zetel in het college hadden verloren. Van alle zijden werd verklaard, dat de rede mank ging aan vele onjuistheden, maai dat men daar bij de begrooting wel over spreken zou. Anders dacht de heer De Visser er over. Deze vond, dat het debat reeds terstond moest worden gevoerd en ging vrij scherp te keer tegen de soc^dem., omdat zij ver klaard hadden op den door niets gebonden heer Quant te zullen stemmen. Hun vroe ger „opscheppen" wordt daarmede waar deloos. Op dat woord „opscheppen" attendeerde de Burgemeester, door de wel niet nieuwe, maar toch niet zeer tactische vraag of de heer Vliegen daaraan misschien aanstoot nam. Deze antwoordde daarop vrij sarcas tisch, dat zulks niet het geval was. Dit intermezzo was voor den heer De Visser aanleiding tot een scherpen uitval tegen den Burgemeester. De woordenwisse ling werd zelfs zoo erg, dat 's Raads voor zitter dreigde met het ontnemen van het woord aan den heer De Visser. Maar dat was koren op z'n molen; hij legde het er toen nog wat dikker op. liet was'heel grol. De Raad toonde wel neiging om zich aan de zijde van den Burgemeester te stellen, maar deze gaf een verklaring \an zijn tus- schenkomst, waarna het incident met een sisser afliep. (blz. 1). De 25ste Nederlandsclie Jaarbeurs heden geopend. (blz. 2.) Vierhonderd jarig jubileum van Hongaar- sche hoogescholcn. Te Amsterdam is een autobus van de dijk gereden. Heden komt het Engelsche Lagerhuis bij een. Een boodschap van Mac Donald aan het Engelsche volk. De Zeppelin terug. Einde van den opstand in Chili. (blz. 3) Veertiende Congres der Calvinistische Studenten Beweging te Lunteren. (blz. 5.) Inlichtingen van Minister Reymer over het Wegenplan. Het was een storm in een glas water. De vraag was niet zeer juist en ook de verkla ring er van kon niet geheel bevredigen. Maar aan de andere zijde blies de heer De Visser het geval sterk op. Want het was niet de eerste maal, dat de Burgemeester zoo'n vraag stelde; steeds was er dan met een grapje overheen gelachen. Ditmaal de railleerde echter de trein. Hoe dit intusschen zij het debat nam een rustig eind en de heer Quant kon zijn zetel gaan innemen, die gekocht is tegen den prijs van het te betreuren verlies door de R. K. Raadsfractie van haar voorzitter. De heer Van Vuuren was een oud raadslid, een man van ervaring en van gezag, dio door den Raad als zoodanig ook werd er kend. De fractie der R. en ook de Raad zal hem. noode missen. Ook wij betreuren zijn heengaan, dat wel te verklaren is, maar ons toch niet als onvermijdelijk noodzake lijk. voorkomt. Over den ontijdigen uitval van den heer v. d. Bilt zullen we niet veel zeggen. Daar toe komt de gelegenheid nog wel. We heb ben haar met het oog op de onjuistheden er in ook liever gedrukt voor ons. Het stemmen voor de raadscommissies nam vrij veel tijd in beslag; er hadden, behalve de noodzakelijke aanvullingen, ook enkele verschuivingen plaats. Eenig debat werd gevoerd over het voor^ stel van Prof. v. d. Bilt om het annexatie- voorstel in de afdeelingen te onderzoeken. B. en W. gaven aan een vragen-en-antwoor- den-behandeling de voorkeur. De Burge meester verdedigde dat nog al warm. Naar onze meening terecht verloor hij echter het pleit. Met een flinke meerderheid werd tot afdeelingsonderzoek besloten. De soc.dem. en vrijz.-dem. waren er tegen. Ook weth. De Vries onthield er zijn stem aan; hij was blijkbaar door het voorstel van het college gebonden. Voor het overige hebben we geen reden tot opmerkingen. Volgende week vergadert de Raad opnieuw. HAARLEM C. SORGDRAGER. f De oud-directeur van de Arbeidsbeurs alhier, de heer C. Sorgdrager, is in den leeftijd van 68 jaar overleden. Hy was oud voorzitter van de afd. Haarlem van den Vrij heidsbond en had in verschillende vereenigin- gen en comité's zitting. GEMEENTE-BEGROOTING 1932. De ontwerp-begrooting sluit, wat den ge wonen dienst betreft, met een totaai aan inkomsten en uitgaven van f 15.617.545.83. De uitgave subsidie Burgerlijk Armbestuur is f 100.000 meer dan in 1931. De nog te betalen schadeloosstellingen aan de gemeenten Heem stede en Haarlemmerliede c.a., op grond van de artt. 22 en 26 der Annexatiewet, staan nog niet vast. Hierover moeten door den Minister van Binnenlandsche Zaken en door Ged. Staten van Noord-Holland nog beslissingen genomen worden. Het reservefonds voor bijzondere doeleinden, dat in hoofdzaak inge steld is, om hieruit deze schadevergoedingen te betalen, bedroeg per 31 December 1930 f 878.724. Op talryke posten is bezuinigd en verschil lende zyn geschrapt, teneinde de begrooting sluitend te maken. De kosten van Onderwijs blijven stijgen, evenals de uitgaven voor Werkverschaffing en Steun verleen ing aan werkloozen. Uitkeering aan het Rijk wegens aandeel in kwade posten Directe Belastingen, moest van f 200.000 op f 300.000 gebracht worden. Het eindbedrag der ontwerp-begrooting ia, ondanks lagere raming op talryke posten, ruim f 667000 hooger dan voor 1931 geraamd werd. Hier volgen enkele uitgaven der raming 1932: Openbaar L. O. f 1.147.381; Bijzonder L. O. f 506.946; Openb. U.L.O. f 168.360; Pijz. U.L.O. f 60.260; Openb. Voorber. L. O. f 103.044; Bijz. Voorber. L. O. f 121.200; Middelb. Onderw. f 759.910; Hooger Onderw. f 164.298; Nyverh. Onderw. f 2S3.974. Belastingen: Ontvangsten f 3.S07.710 tegen f 4.184.625 in 1931. Woningbedrijf: Ontv. f 1.374.13S en uitg. f 1.527.715. ZWOLLE WETHOUDERSVERKIEZING. In plaats van den heer Leusink (s.d.a.p.) .erd in de gister gehouden raadsvergadering tot wethouder gekozen de heer II. G. C. Troep (Vrijheidsbond), die de benoeming in beraad heeft gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1