DE EUROPEESCHE COMMISSIE BIJEEN Wetenschap. Gemengd Nieuws. Vraag en Antwoord. Radio Nieuws. KAPITEIN KLAKKEBOS OP DE LEEUWENJACHT VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND SCHOBERT EN CURTIUS NEMEN HET TOLUNIEPLAN TERUG TEKWILLE VAN DE EUROPEESCHE SAMENWERKING De Fransche gedelegeerde voldaan De verwachte groote gebeurtenis te Genève: de intrekking ven het Duitsch- Oostenrijksche toluwieplan, ilat het voor zijn veiligheid en voor zijin hegemonie in Europa steeds zoozeer bedrukte Frankrijk zoo beaoiget heeft, is een feit geworden. Men zal zich herinneren, dat het denk beeld van een tollinie met Duitschland uit ging van Oostenrijk, dat in deze nauwe aan sluiting aan het groote Duitsohlamd het m'ddel zag om op den duur op een vastere economische basis te komen. De ineenstor ting van de Kreditanstalt was daartoe wel de pijnlijkste waarschuwing. Dat Duitschleind liet plan zoo grif aan vaardde, mag gezien worden in het licht van het bekende streven om den invloed van Frankrijk in Europa te breken. Immens de uitgesproken bedoeling was de tolunie met Oostenrijk uit te breiden tot andere Europeeeche staten en daarvoor kwamen dan vanzelf ook in aanmerking die staten dn Midden-Europa, die thans met Frankrijk een politiidke belangengemeenschap hebben door de vredesverdragen, die hun gemeen schappelijke voorrechten geven. Fr/ük rijk (en mèt Frankrijk de bedoelde 6taten) heeft zich clan ook dadelijk fel ver- eet tegen deze tol unie-plannen, waarin het een politieken achtergrond meende te ont dekken. De spoedig daarop gevolgde economische crisis in Midden-Europa heeft de oogen, ge opend voor den ernst van het huidig econo misch 6yeteem. Men begint echijnbaar meer en meer in te zien, dat men komen moet tot economi sche saam werking mp laats van de voort zetting van 't stelsel van ecomonischcn strijd door het oprichten van steeds hooger tarief- muren. Zoowel in het rapport van de Bazelsohe de6ku.ndigen-commiss.ie als in dat van de oeconomieohe commissie, die door de Euro- peesdhe commissie is ingesteld, wordt de .oeconomische solidariteit van Europa uit drukkelijk onderstreept. Terwijl de Europee- «che regeeringen zich deze gedachte eig n maken, aanvaarden ze voor het eerst iets, dat tot nu toe slecht6 in vage en onduide- Oijke vormen in Europa in liet openbaar Juist is. „Het doel, dat bereikt moet worden, zegt het rapport, is de meest mogelijke samen werking tussohen de Europeesche naties om uit dit continent één algemecne markt ,voar de producten der Europeesche landen te vormen". Het rapport gaat natuurlijk van de opvatting uit, dat het niet in één dag mogelijk is een volledige Europeesche tol- .unie tot stand te brengen. Het voorziet meer een systeem van traps gewijze toenadering, met als doel, uit Euro pa een vofkomen oeconomische eenheid met «nygemeene douane-tarieven te maken. Dat doel moet' op de drie markten van perso nen-, goederen- en kapitaalverkeer bereikt .worden. Aan geen enkel land worden daar bij offers toegedacht, waar tegenover niet evenredige voordeelen staan. Daairbij moe ten natuurlijk vormen ge\onden worden, die oe samenwerking van Europa met andore continenten verzekeren. De verwachting, waaraan de 'Duitsche mi nister van buitenlandeche zaken in zijn verklaring van heden uiting gegeven heeft, houdt in, dat het niet alleen bij papieren en besluiten mag blijven, maar dat in hel bovengenoemde rapport werkelijk de grond slag voor een nieuwe Europeesche oecono mische politiek geleed zal worden. Hiertoe heeft, zooals het Wolff-bureau te recht opmerkt, het plan, dat in Maart tus- schcn de Duitsche en Ooötenrijksche regee ringen werd gevormd, den beslisscnden im puls gegeven. De Europeesche Commissie is giet) mor gen te Genève te elf uur voor haar vierde zitting bijeengekomen onder voorzitterschap \an den ZwitsersChen Bondsraad Motta. De algemecne belangstelling bestond uit sluitend voor de verklaringen, die door den Oo6tenrijk60hen vice-kaneelier Sohober en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken Curtius zouden worden afgelegd. Schoberis verklaring. Dr. Sohober heeft, nadat Bech rapport 3tad uitgebracht over het werk der Coördi- natie-commis6re, onmiddellijk de verwaohte verklaring, waarin hij mededeelt, dat Oos tenrijk afziet van de Tolunie met Duitech- 3and, afgelegd. Schober verklaarde, dat, nu fin het rapport van de economische commis sie van de Europeesche commissie is vast gesteld, dat een werkelijke vordering in zake het tot 6tand komen van een Europee sche Unie, waar te nemen vailt, de Duitsche cn Ooetenrijksobe regeering hebben over wogen, dat het denkbeeld van een tolunie slechts dam resultaat zou hebben, wanneer ook anderen zich bereid zouden verklaren tot de Tolunie tussohen beide staten toe te Met het oog op deze ontwikkeling en in volledige overeenstemming hebben de beide a-egeeringen vastgesteld, dat, in tegenstelling met de oorspronkelijke bedoeling, moeilijk heden zijn ontstaan voor de doorvoering .van het Tolimieplam. De Oostenrljksche regeering verklaart daarom, dat zij niet langer aan het plan van de Duitsch-Oosten- rijksche Tolunie zal vasthouden en zij hoopt, dat deze verklaring ertoe zal bijdra gen de noodzakelijke algemecne ruet tot stand te brengen en een constructieve sa menwerking tusschen de regeeringen te ecneppen. Sohober hoopt, dat deze verklaring tot het herstel van het vertrouwen zal bijdragen cn de nauwei-e Europeesche samenwerking voor de toekomst verzekeren. Oostenrijk heeft alles gedaan om zichzelf te helpen, doch daarmee kan de huidige crisis niiet worden overwonnen. Het is be reid aan een algemecne Europeesohe actie mee te werken. Alle 17 Europeesche staten moeten in die samenwerking betrokken zijn om tot een oplossing van de economi sche crisis te komen. Hij betoogde verder, dat de thans aange vangen onderhandelingen tusschen de En- tarieven principieel van de grootste betee- kenie zijn. Een goed resultaat van deze on derhandelingen zal voor de oplossing van de economische crisis van beslissende be- teekenis zijn. De Fransche voorstellen tot liet toestaan vAn voorkeurtAneven aan de kmdbouwstatcn zijn reeds in de OoetenriJL- eche regeering ernstig besproken. Het ii thans de taak van de Europeesche Commis sie deze plannen tot werkelijkheid te maken Aan het slot van zijn rede stelde Schober voor, dat onmiddellijk een snb-commissie zal worden Ingesteld, die zich met het vraag stnk van de vorming van een tolnnie zal bezighouden. Dr. Curtius aan het woord. Ook hij l.esprak <ïe noodzakelijke aaneensluiting in Europa en sprak de hoop uit, dat de wü daartoe sterk genoeg zou zijn om de regeeringen .over alle hinder palen en bedenkingen heen te brengen. De adviezen van de economische commis sie houden nauw verband met het denk beeld, waarop ook het eenige maanden ge leden tusechen de Duitsche en Ooetenrijk- sche regeering uitgewerkte plan voor een tolunie berust. Wij witten aan de verwezenlijking van gemiecnsohaippelijke plannen met alle kracht medewerken. In afwachting vain een vruchtbaar resul taat van de werkzaamheden der Europee sche studie-commissie heeft de Duitsche regeering in overeenstemming met de terorijksche regeering niet het voornemen het oorspronkelijk ontworpen plan verder uit te voeren. Flandin voldaan. Na de rede .van Dr. Curtius heeft de Fran sche minister van Financiën, Flandiin, in de Europeesche Commissie Fransche regeering een korte verklaring afgelegd. Het verheugde hem, dat tha.: ontepainning is ingetreden. Het rapport der economische deskundigen doet de hoop ont staan op een werkelijke Europeesohe samen werking. Hij kon namens de Fransche re geering verklaren, dat de Fransche regeering met alle middelen zal werken v were samenwerking tnsschen de Europee sche regeeringen. Ook G-randii sprak, namens Italië, zijn groote voldoening uit en voegde daaraan de overtuiging toe, dat slechts door ©amenw king het herstel van Europa kaïn worden verkregen. Nadat ook namens de Tsjecho Slowakij- 6che regeering voldoening was uitgespro ken, werd de ochtendzitting gesloten. Crltiek i i en op Litwlnof. In de midda gait ting werd het rapport der coördinatie-commissie beeproken. Litwinof critiseerde daarbij ernstig de voorkeursrechten aan de Oost-Europeesche 6taten, die z.i. een discriminatie tegen Rus land inhouden en de weigering om een speciale studiecommissie te benoemen voor zijn voonstel voor een economisch non- agressie-verdira-g, waarin hij ook een discri minatie van zijn land ziet. Hij 6prak ern6tigcn twijfel over uit of de uitnoodiging van Sovjet-Rusland tot de Europeeeohi Commissie wej bedoeld is als een streven naar betere verstandhouding met zijn land. Flandiin heeft deze opvattingen van Lit- winof weerlegd. Hij sprak daarbij zelf6 uit, dat hij instemde met het voorstel tot nadere bestudeering van het Russische plan door een speciale commissie. Hij handhaafde dus niet het voorstel van Francois-Ponoet Colijn, dat de studiie door het bestaande eco nomische Voïkernbonldscomité zou moeten geschieden. Ilij ontkende echter, dat Litwdnof's denk beeld zoo eenvoudig wa6 en ontkende, dal Rusland reden heeft aan de oprechte be doelingen van de „kapitalistische staten" te twijfelen. Wil men over oorzaken van wan trouwen spreken, dan zou heel wat meer te zeggen zijn over de Sovjet-propaganda de kapitalistische landen tegen het daar heersohendie stelsel. Het raipport der Coördinatie-i werd aangenomen. Vier in plaatg van drie nlenwe Raadsleden, daar Guatemala van den zetel afziet. De vergadering van den Volkenbond zal dit jaar waarschijnlijk vier in plaats van drie nieuwe leden in den Raad moeten kiezen, daar ook Guatemala voornemens is uit den Raad te treden, ofschoon de periode eerst over twee jaar verstreken zal zijn. Natos, die tot nu toe Guatemala in den Raad vertegenwoordigd heeft, is om per soonlijke redenen naar Guatemala terugge keerd en in verband met de groote kosten, die een vertegenwoordiging in den Raad met zich meebrengt, heeft de kleine republiek Guatemala besloten met het oog pp de hui dige economische crisis van den zetel in den Raad af te zien. Dit is een gebeurtenis, die vt4»r de eerste maal in de geschiedenis van den Volkenbond voorkomt. KABINETSVERANDERING IN ZUID-SLA VIE Ministerpresident Zivkowitsj van Zuid- Slavië heeft gistermorgen den koning het formeele verzoek om aftreden overhandigd. De koning heeft Zivkowitsj onmiddellijk op dracht gegeven tot de formatie van een nieuwe regeering, welke intusschen reeds tot stand is gekomen. Het nieuwe kabinet be staat uit 22 ministers, waaronder 9 minis ters zonder portefeuille. De nieuwe kieswet zal Vrydag of Zaterdag verschijnen. Men verwacht, dat de nieuwe •erkiezingen voor begin October zullen wor den uitgeschreven. VERLOVING VAN KONING CAROL? Met een Italiaansche prinses? De „Daily Herald" publiceert een bericht in zijn Weenschen correspondent, dat op goede gronden de verloving te verwachten is van koning Carol van Roemenië met prinses Maria, de jongste dochter van het Italiaansche koningspaar. De prinses is weliswaar 16 jaar, terwijl zij den laatsten «ijd genoemd is als toekomstige eehtgenoote van aartshertog Otto van Habsburg, doch de correspondent van het Engelsclie blad beweert, dat 'Manoilescoe, een persoonlijk riend van Carol, zich momenteel in Italië ophoudt ten einde voorbereidende maatre gelen te treffen voor de aanstaande verlo ving. Het zou in de bedoeling liggen door de aankondiging van deze verloving de ge ruchten, als zou Carol van plan zijn zijn „Vriendin" mevrouw Loepescoe te huwen, tegen te spreken. POLITIEKE MOORDEN IN ROEMENIE De vroegere nationaal-czaranistische sp- nator Stefanof is op straat te Basardsehik door een Macedoniër doodgeschoten. Klaar blijkelijk geldt het hier een politieke wraak neming. DE TOESTAND IN CHILI Volgens de laatste berichten uit Santiago de Chile is de opstandige beweging thans overgeslagen op de geheele Chileensche oor logsmarine. Uit New-York wordt nog gemeld: De plaatsvervangende president Manuel Trucco en de geheele regeering zijn afge treden. De matnzen zijn thans tot openlijke muiterij overgegaan. Zij bevinden zich in het bezit van liet grootste deel der vloot., in het bijzonder ook van het grootste Zuid- Amerikaansche slagschip „Almiante Sa* torre". De muiters schijnen onder commit- nistischcn invloed te staan. Zij eischen o.a. de straffing van den vnoegeren president Ibanez en van zijn vrienden, en verdeeling van de groote landgoederen. De luchtstrijd krachten zijn naar het schijnt de regeering nog trouw gebleven. Daar de arbeiders zich solidair hebben verklaard in de eischen der matrozen, verwacht men het afkondigen der algemecne staking. Gemeld wordt, dat het ministerie is ge wijzigd. Alle belangrijke departementen rijn van personen veranderd. De muiterij geëindigd? LONDEN, 4 Sept. In Chili werd Donder dag officieel hekend gemaakt, dat de mui terij der Chileensche vloot langs vreedza- men weg was bijgelegd, nadat de regee ring alle voorwaarden had ingewilligd De regeering zal de soldij op dezelfde voet als tot dusver blijven betalen en geen straffen geven in verband met den opstand. Het congres heeft in een bijzondere zitting dc afkondiging van den staat van beleg voor het geheele land voor een periode van 20 dagen goedgekeurd. De voorloopige presi dent heeft den vroegeren dir.-generaal der posterijen Gaspa Mora met de vorming van een nieuwe regeering belast. De vorige re geering is afgetreden, omdat een der leden de onvoorwaardelijke onderwerping der muiters had geëisoht. Kans op een sovjet-republiek? BUENOS AIRES, 4 Sept. Volgens hier ont vangen telegrammen wint de communisti sche beweging in Chili voortdurend terrein. Volgens deze berichten zou de uitroeping van een sovjet-republiek mogelijk worden geacht. DE BIJEENKOMST VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT Bij de heropening van het Engelsche par lement op 8 September zal de minister-pre sident onmiddellijk een resolutie indienen, waardoor het parlement zich kan uitspreken over de regeering. Baldwin en Sir Herbert Samuel, de voornaamste conservatieve en liberale leden, zullen over de resolutie spre ken en venvacht wordt, dat Henderson als leider der oppositie het woord zal voeren. Daarna zal onmiddellijk het begrootings- voorstel worden ingediend, waarover Snow- den het woord zal voeren. Er zijn schikkingen getroffen voor een radiorede, welke de kanselier voor de schat kist Snowden zal houden over de financieele voorstellen der regeering na de indiening van de speciale begrooting. Uit een berekening van de stemmenver houding in het Parlement blijkt, dat de nationaie regeering in het ongunstigste geval over een meerderheid van ongeveer veertig stemmen beschikt, wanneer althans alle leden aanwezig zijn. In werkelijkheid zal de stemverhouding voor de regeering veel gunstiger zijn. Volgens een nauwkeurige berekening zou de regeering beschikken over 322 stemmen tegenover 286 voor de oppositie. Het staat echter vast, dat verscheidene Labour-afge- vaardigden hun steun aan de regeering heb ben toegezegd. WAAR IS DE ..NAUTILUS"? EEN NIEUWE VERONDERSTELLING Naar uit te Oslo uit toonaangevende krin gen vernomen wordt, stelt men alles in het werk, om zekerheid te krijgen omtrent het lot van Sir Hubert Wilkins. Men is van meening, dat de bemanning van de „Nautilus" den onderzeeër verlaten heeft en pogingen doet, om van hel ijs af door middel van een draagbaar radiostation de radioverbinding weer op te nemen. Door een Noorsch schip zijn bij Spitsber gen zwakke radioseinen op de 600 M. golf opgevangen. Wel de groepletters van do Nautilus kan men ontcijferen maar niet de woorden van het telegram. Men twijfelt of de teekens van de Nautilus afkomstig zijn. Naar uit San Juan Portorioo gemeld wordt zouden tengevolge van een plotseling wassen van een rivier te Po nee twee honderd per sonen verdronken zijn. Tal van huizen en hutten van inboorlin gen werden door het water meegesleurd. Tot nu toe werden tien lijken Frankrijk verbet zich tegen uitbetaling Naar uit Washington gemeld wordt kunnen momenteel drie millioen dollar worden uitbe taald voor inbeslaggenomen Duitsche eigen dommen. Onderstaatssecretaris Castle ver klaarde echter, dat de uitbetaling niet moge lijk is, daar Frankrijk zich er nog steeds te gen verzet, ondanks de jongste onderhande lingen van den Amerikaansche ambassadeur te Parijs, Edge. Overigens ligt er voorts nog negen millioen dollar voor uitbetaling be schikbaar. MIJN-ONTPLOFFING IN ZUID AFRIKA Veertig dooden. LONDEN, 4 September. Uit Johannisburg (Z. Afrika) wordt gemeld dat bij een ont-> ploffing in de Robinson Reep Minework in) do nabijheid van Johannisburg Donderdag 40 inlanders werden gedood entwee Europen en 14 inlanders ernstig verwond. Te Winsen zijn de lijken gevonden van vrouw en het kind van den arbeider Liidecke. De vrouw lag dood in bed, zij schijnt gewurgd te zijn. Het kind was op gehangen. De man is voortvluchtig. In een brief zegt de dader, dat hij de 'erschrikkelijke daad gepleegd heeft uit waal-moedigheid, terwijl hij zijn familie spoedig in den dood zal volgen. Men zoekt thans naar den moordenaar. Lüdecke was leider van de Rijksbanier te Winsen. Reeds imen tijd was hij werkloos. Tekort van twee milliard dollar. Uit Washington wordt gemeld: De voorzitter van een der belangrijkste commissies uit het Huis de heer Wood heeft eenige mededeelingen gedaan omtrent den financieelen toestand van de V.S. en de maat regelen, die worden overwogen om aan dreigend tekort te ontkomen: Volgens de heer Wood overweegt president Hoover be langrijke bezuinigingen in te vieren op de uit gaven voor leger en vloot om den fiscalen toestand in orde te brengen zonder verhoo ging der belastingen. „Wy zijn niet in oor log en wij worden op geen enkele wijze door een oorlog bedreigd", zeide de heer Wood na een conferentie met president Hoover. „Er is geen noodzakelijkheid van groote vloot en er is geen noodzakelijkheid van een groot leger. Wy kunnen de uitgaven van deze beide diensten evengoed ver deren als voor den Farm Board en op deze wijze den langen weg inslaan om de begroo ting in evenwicht te brengen". Hoewel Dinsdag nog officieel verluitide, dat het denkbeeld van een belastingverhoo- ging nog niet is opgegeven, schynt de heer Wood een dergelijke stap onnoodig te vin den. De ernst van den toestand blijkt duide lijk uit een verklaring van het departement van financien, welke aantoont, dat het tekort over de eerste twee maanden van het loo ped" f sca'e jaar, dat op 30 Juni 1932 zal pjr - 396 millioen 365 duizend dollar be- dr. Indien dit tekort op dezelfde wijze gedu rende de rest van het jaar blijft gehand haafd, dan beteekent dit dat het deficit aan het einde van het fiscale jaar meer dan twee milliard dollar zal bedragen. UIT DE SPAANSCHE REPUBLIEK Proces tegen Ex-koning Alphonso De speciale commissie uit het Spaansche parlement heeft besloten een proces tegen den niet in het land zijnde ex-Koning van Spanje aan te gaan. De onlusten te Barcelona. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de toe stand sedert Woensdagavond zich ver scherpt heeft. De syndicalisten werken met pamfletten op straat. Zij eischen het af treden van den gouverneur en de onmid dellijke vrijlating van de politieke gevan genen. SPOORWEGONGEVAL DOOR WOLKBREUK Een wolkbreuk heeft in het boven-Saar- gebied in de omgeving van Saarburg (Lotha ringen) groote schade aangericht. Een ge deelte van het dorp Bethelminger werd onder water gezet. In de nabijheid van dit plaatsje werd de spoorwegdijk door de groote massa's water onderspoeld, zoodat toen een kolentrein komend uit de richting Saargemuend voorhij reed een hoeveelheid grond wegsloeg, met het gevolg, dat ver scheidene wagons van den dijk vielen en omsloegen. Een remmer werd.onder de puinhoopen der wagens begraven. Zijn lijk kon na lang zoeken geborgen worden. Door het geven van signalen kon een naderende per sonentrein gewaarschuwd worden., zoodat hiermede een ernstige ramp werd voor komen. OOK ZWEDEN BEZORGD VOOR DEN WINTER Uit Stockholm wordt gemeldt Het aantal ondersteuningvragende werk- loozen is in verhouding met het vorig jaar zes maal zoo groot geworden. Onder deze omstandigheden ziet men ook in Zweden den winter met zorg tegemoet. Het zwaar ste zijn de arbeiders in de steenfabricage getroffen, maar ook de houtindustrie en de glasfabrieken verkrijgen maar weinig op drachten. ONGERUSTHEID OVER EEN DUITSCH STOOMSCHIP. Naar uit Pensacola (Florida) gemeld wordt, heerscht aldaar groote ongerustheid over het lot van het Duitsche vrachtstoom schip Perynaes, dat reeds drie dagen tijd is. Het schip is 10 dagen geleden met een lading mahoniehout uit het Panama kanaal gevaren. ERNSTIGE BOTSINGEN TE BARCELONA. Volgens mededeelingen van particuliere personen, die uit Barcelona te Madrid zijn aangekomen, hebben stakende arbeiders in de voorstad Sanz bij Barcelona de kerk in brand gestoken. Te Barcelona zelf is het op talrijke plaatsen der stad tot schietpartijen gekomen tusschen stakende arbeiders en politie. Tot dusverre zouden twee personen zijn gedood en talrijke andere gewond. De telefoonverbindingen zijn nog steeds ver braken. DE STAAT VAN BELEG IN HET OLIE- GEBIED VAN TEXAS De staat van beleg in het petroleumgebied van Texas zal Zaterdag, om te beginnen bij wijze van proef, wordén opgeheven. DE PROEVEN VAN Dr. BENDIEN De resultaten van de beproeving van de methode van Dr. Bendien in het Kankerhospi taal te houden, kunnen niet meegedeeld wor den, voor de oommissie van onderzoek van de British Cancer Campaign Empire, die 14 dezer bijeen komt, toestemming heeft gegeven. DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD Terwijl mej. O. uit Overloon op den rijks weg NijmegenVenlo te Bergen uit een auto stapte, werd ze door een uit de tegenover gestelde richting komenden auto gegrepen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. INBRAKEN TE COLMSCHATE Te Colmschate is ook nog ingebroken bij de Coop. Landbouwvereeniging en in de Herv. Kerk. Er wordt betrekkelijk weinig vermist TWEE VINGERS AFGESNEDEN Een arbeider te Hoofddorp kwam niet zijn hand in aanraking met de raderen van een persmachine, waardoor een tweetal vingers en de duim nagenoeg geheel werden afge sneden. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD Tc Heerlen werd Donderdagmiddag een ijf-jarig dochtertje van de familie Fijn, toon e naar school ging, bij de Spoorstraat dooi een vrachtauto, bestuurd door den 21-jarigon B. uit Wijnandsrade, overreden. IJet wiel ging over haar hoofd, waardoor ze terstond was gedood. WETHOUDERSVERKIEZINGEN Benschop. Tot Wethouders werden ge kozen de heeren G. Brouwer (a.r.) en C. A. Roelieveld (r.k.) '■'j" »"!- 'icwiuuuuis uu Jieeieu xv. Mosterd (c.h.) en J. C. v. d. Burg (r.k,) In het vorige college hadden zitting 1 c.h. en Berkel (Z.H.) Hier werden tot Wet houders gekozen de heeren P. Schipper (c.h.) en C. L. Schinkel (r.k.) Breukelen. Herkozen tot Wethouders de heeren J. Molenkamp (a.r.) en J. C. Godefrooij (r.k.) De Werken en Sleeuwijk. Alhier werden ot Wethouders gekozen de heeren L. B. v. d. Straat en (a.r.) aftr. enL. van Sant (a.r.) Heerjansdam. Bij de plaats gehad hebbende Wefchoudersverkiezing werden ge kozen de hoeren D. G. Simons (c.h.) en B. A. Mast (lib.) niettegenstaande beide partijen slechts door één zetel vertegenwoor digd zijn. Er was een afspraak gemaakt tusschen de a. r. en de arbeidersgroep, als beschikkende over het grootste getal der ze tels; doch een der heeren der Arbeiders groep hield' zich niet aan de afspraak, zoo dat de zetels voor de a.r. verloren gingen. Made en Drimmelen. Gekozen wer den tot Wethouders de heeren A. vanBeek en C. Roeien. Na dezen uitslag verlieten de beide aftredenden de heeren v. d. Vee ken (die reeds 29 jaar Wethouder was) en van dr Reijt de Raadszaal. Mijdrecht. Gekozen tot Wethouders de heeren A. v a n D ij k en C. E i k e 1 e n- Scheemda. Voor de vacatures S. R. Mellema (c.h.) en H. H. ten Have (v.d.) werden tot wethouders gekozen de heeren J. de Groot (s.d.ap.) en D. J. Mellema (c. h.) Westbroek. Tot Wethouders gekozen d'e heeren A. de Graaf (gemeentebel. en W. van Laar (c.h.) Willemstad. De beide aftredende Wet houders, de heeren Joh. Maris Lzn. en C. Dane Czn., werden herkozen. Zevenhoven. Tot Wethouders zijn her kozen de heeren A. P. v. d. W e ij d e n (r.k.) en J. Brunt ((c.h.) postzegels, zullen ilj voor beantwoording In 1516. W. B. te V. 1. Een werknemer heeft bij ziekte t enallen tijde recht op uitkeerlng;. Men behoeft daarvoor niet eerst een bepaalden tijd bij eenzelfde onderneming gewerkt te hebben. 2. Uitkeerlng heeft plaats over eiken werk dag waarop de arbeider ziek is en wei van den derden dtug van het begin der ziekte af tot ten hoogste gedurende 6 maanden. Dus 26 we ken 80% van het loon, behalve twee waoht- dagen. Tenzij 6. Een werkgei moet, hangt i voor men zich verzekeren wil. 7. Zeelui (buitenvaart) vallen niet onder de ziekteverzekering. Art. ld van de ziektewet zondert onder meer uit: arbeiders, die deel uit maken van de bemanning van een schip het- ;lk buiten het gezicht van de Nederlandsche kust pleegt i gaai 15J7. J. G, te Z. De Kohlbrugrgiaansehe rich ting in de Ned. Herv. Kerk noemt zich naar Kohlbrugge, die predikant geweeest is bij de Vrije Geref. Kerk te Elberfeld. Kohlbrugge was zelf in hart en nieren Gere formeerd. Enkele krasse uitspraken van hem zijn door zijn volgelingen te baat genomen, om daaruit af te leiden, dat hij in sommige op zichten verschilde van de Geref. leer. Zulk een krasse uitspraak was o.m. deze, dat de geloovigen, buiten den Middelaar gerekend, In nle- - Som: Kohlbi mensch wel door Christus' verdiensten gerecht vaardigd wordt. d.i. in een verzoenende betrek king tot God komt te staan, maar nochtans in wezen onveranderd blijft. De geloovlge zou alzoo geen beginsel des nieuwen levens ontvangen, dat in den weg van trapsgewijze heiligmaking, allengskens meer Prof. Böhl uit Weenen, een schoonzoon van Kohlbrugge, leerde, dat de mensch niet naar, maar 1 n Gods beeld geschapen was. Door zijn ju g| - t Beeld Gods, gere Kohlbruggianen. Zoo leert men wel, dat Christus den geloo vigen geworden is tot heiligmaking, zoodat zij in Christus geheiligden mogen genoemd wor den. maar in hot binnenst van hun wezen heeft geen verandering plaats. Evenwel, dit heeft Kohlbrugge nooit geleerd. concert. 1011.30 Gramofoon. 11.3012 Gods dienstig halfuurtje. 12 Tijdsein. 12.0112.16 Politieberichten. 12.15—1.45 Lunchconcert. 1.45— 1.50 Berichten van den Ned. Postduivenhouder»- bond van Zaterdag-vliegers. 1.503 Gramofoon 3—4 Kinderuurtje. 4.30—4 45 Technisch kwar tiertje. 4.455 Verzorging van den zender. 56 Weerbericht. pijltje geeft den vorigen stand i Hoogste stand te Akureyri: 768.0. Laagste stand te Kalshot: 746.0. Stand vanmorgen halftwaalf 749.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige Z. tot O. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk nog eenige regen, aanvankelijk weinig veran dering in temperatuur, later wellicht koeler. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 16.8 G. 5 September Zonsopgang 6.17 u.; Zonsondergang 7.39 u. Maansopgang 10.23 u.; Maansonderg. 3.47 u. Laatste kwartier 5 September 8.41 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.09 u. tot 's morgens 5.49 u. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met Instituut te De Bilt) Het langgerekten gebied van lagen druk waarvan de as van de eilanden Scilly tot. Finland reikt, splitste zich in twee gedeel ten waarvan het eene naar het N. O. af- rtekt, en het andere als een geïsoleerde kern over Engeland ligt. Aan de Z.O. zijde hiervan waait het krachtig uit Zuid, en is de temperatuur nog zacht Aan de N.W.- zijde heerschen krachtige winden uit Noord •die koude lucht aanvoeren over de Nlor- sche zee. De N. luchtstroom buigt over de Golf van Biscaye om tot een Westelijke die afkoeling bracht in W. Frankrijk, welke afkoeling gepaard ging met zware regens. c..JJGIini.UBET-. "l'.i Het is te verwachten dat de koele strooming van N.O. winden van Scandinavië tot dc Golf van Biscaye ook hier te lande afkoe ling zal brengen en zich langzamerhand over geheel W.-Europa zal uitbreiden. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz t i Huningen Kehl Mannheim Bingen Cobfenz' Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht Venlo i 0.— r 2.48 r 0.- 0.01 m. val 5.25 m. 0.00 m, onv 2,29 m. 0.01 m, val 3,89 m, 0,07 m. V3l 3,85 m, 0.05 m. val 4,12 m, 0,14 m, val 2.80 m. 0.14 m, val 3 07 m, 0,15 m. val 1,95 m. 0,01 m, val 11.76 m, 0,19 m, vai HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 0,50 13,07 Wiilems ad 8,33 20,54 Harlingen 1.17 13.39 Brouwersh, 6,45 19,06 Helder le 8,55 Zierikzee 7,08 19,28 Idem 2e 21,22 Wemeidinge 7,57 19,54 IJmuiden7,43 20,08 Viissingen 5,54 18,18 H. v. Holland 6,53 19,15 Terneuzen 6,27 18,47 Rotterdam 8,49 21,05 Hansweert 7,01 19,a0 Dinerconcert. 6—6.15 Sportpra&tje. 6.156.S6 Sportpraatje. 6.156.36 Journalistiek weekover zicht. 6.357 Vervolg concert. 77.30 Sprekef. 7.30—7.45 Polltieberichen. 8—8.30 Orkest. 8.30— 9 Radio-Hoorspel. Plm. 9 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 9.15—9.40 Orkest. 9.40—10 Amster- damsche schebs. 1011 Orkest. 1112 Gra mofoon. HILVERSUM (1875 M.) VARA. 6.45—7 en 7.30 —7.45 Ochtendgymnastiek. 8 Tijdsein. 8.0i Gra mor'oon. VPRO. 10 Morgenwijding. VAKA. 10.15 Uitzending voor arbeiders in de Contlnu-Bedrü- ven.. 12 Tijdsein. 12.01 Middagconcert. 1.46 On derbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Kwartiertje van hot Instituut voor Ar beidersontwikkeling. 3 Causerie. 3.15 Vervolg Concert. 3.45 Vraaggesprek. 4.15 Muziek. 5.05 'Radio-Volksuniversiteit. 5.35 Gramofoon. 6 SDAP-kwartiertJe. 6,15 Gramofoon. 6.30 Literair Halfuuitje. 7.15 Hoborecital. 7.45 Varia. 7.60 Bestuursmededeellngen. 8 Voordracht. 8.30 Vo caal Concert. 9 Teun de Klepperman. 9.15 Con cert. 10 Persberichten en voetbalmededeelingcn. 10.15 Voordracht. 10 35 Vervolg en slot Concert 11.15 Gramofoon. 12 Tijdsein en sluiting. dorhandelin^ hot geven van een zeventig radio-concer- zullen gegeven worden, niet ieniging. doch de Haarlemsche Orkest- Christelijk ymfonle-orkest. onder F. rengst voor de H. O. V. zou ongeveer f20.000 H klein percentage zou aange- 69. „Ik zal hem er af helpen, je kan nooit weten waar het goed voor is!" fluisterde de kapitein, en na deze uiting van onbaatzuch tige naastenliefde haalde hij een buisje met kiespijn watjes uit z'n zak. werkte met z'n zakmes een der watjes in de pijnlijke kies van het opperhoofd, liet hem een paar aspi rientjes slikken, en weg was de kiespijn. 70. De menschlievende daad van kapitein Klakkcbos had het gewenschte gevolg: ze werden als vorsten onthaald en de heele negerstam maakte van bamboe een stevig hok op wielen voor den gevangen aap, die er, nog steeds aan handen en voeten gebon den, netjes in opgeborgen werd. „Nu valt me meteen een prachtig idee in!" zei de kapitein „Maar daar praten we morgen wel oyer,''

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2