WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE VOLKENBOND DE RAAD BIJEEN De Raad van den Volkenbond is g morgen om 11 uur in zijn 64e zitting bijeen gekomen. Zooails gebruikelijk, is aan do openbare een besloten zitting voorafgegaan, in welke de agenda voor de vergadering werd vastgesteld en verschillende begroo- tings-, personeels- en andere aangelegen heden werden behandeld. Nader wordt gemeld, dat de op heden vastgestelde zitting onverwachts is uitge steld tot Vrijdag. Als oorzaak kan worden aangenomen, dat de Raad het advies van het Haagsche Hof inzake de To-luniekwestie Vrijdag verwacht. Tot dien dag kunnen voorts de betrokken delegaties doorgaan met hun voorbereidende besprekingen. De Raadszitting heeft plaats onder voor- zitteischap van den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken Len-roux. Voorts zijn de volgende ministers van buiteniand- sche zaken aanwezig: Dr. Curtius (Duitsch- Jand), Grandi (Italië), Zaleski (Polen;, Ma- rinkowitsoh (Zuid-Slavië), en Mac Gifllon - (Ierland). De Engeleche regeering is verte genwoordigd door Lord Robert Cecil; voor Frankrijk is aanwezig MassiglL De eerste zitting van den Raad duurd buitengewoon kort. Dit bewijst, dat men op het oogenblik het zwaartepunt der bespre kingen uitsluitend legt in de sub-commis si-es der Europa-commissie, en dat, wan neer de kwestie van de toluaiie zal zijn be handeld, de besprekingen in den Raad ge heel op den achtergrond zuilen geraken. De assemblee Groot Brittannië zal in de Aesemblée van den Volkenbond vertegenwoordigd worden door Lord Cecil of Chelwood, die zich reeds te Genève bevindt, waar hij de 64ste verga dering van den Volkenbondsraad bijwoont. De graaf .'an Lytton en burggraaf Astou-, zoomede Lady Ediith Lyttelton en Sir Arthur Salter- zijn plaatsvervangende gedelegeerden. Zaterdag a.s. vertrekken zij naar Genève. Flandrin confereert PARIJS, 2 Sept. De Minister van Finan ciën Flandin, die oorspronkelijk Dinsdag avond uit Parijs zou vertrekken om zioh naar Genève te begeven, heeft zich in ver band met dringende aangelegenheden ge dwongen gezien zijn vertrek tot Woensdag avond uit te stellen. Flandin ontving Dins dag den Amerlkaanschen ambassadeur te Parijs, met wien hij langdurige besprekin gen had. Naar de „Petit Parisien" meent te weten. Dr ebben d e beide heeren zioh ernstig bezig gehouden met het vraagstuk der interna tionale schulden, in het bijzonder in ver- Ix-md met de financieele crisis in Duitsch- ilaaxl. In aansluiting daaraan had Flandin 'n langdurig onderhoud met den directeur der Bank voor I-ntarnation. Betalingen Quesnay. Verder wordt gemeld, dat de Minister van Handel Rolliin Zaterdag a.s. naar Genève zal vertrekken. De „Echo de Paris" meent te weten, dat het verblijf van Briend te Genève in ver band met zijn gezondheidetoestand niet lan ger dan een week zal duren. DE MAATREGELEN VAN HET ENGELSCHE KABINET Uit Londen wordt gemeld: Het kabinet heeft zijn b gister grootendeels beëindigd en zal zich thans gaan bezighouden met de belasting voorstellen. Het feit, dat ook gieter offi cieel geen bijzonderheden medegedeeld zijn over de besluiten van het kabinet, versterkt de waarschijnlijkheid, dat de regeering baar b lasting- en bezuinigingsvoorstellen als gesloten geheel eerst bij het indienen in hief parlement wil bekend maken. Naar verluidt, zouden de salarissen van de weer macht waarschijnlijk niet worden verdaagd De Eerste Minister blijft enorme hoeveel heden brieven uit OjJile klassen der gemeen schap ontvangen, waarin hem steun wordt toegezegd en waarin hij wordt gekrkge- wenscht met de koers, die hij heeft inge slagen. Het contra-program der vakvereenigingen. De economische commissie van de vak vereenigingen heeft gister een zitting ge houden, waarin een memorandum werd uit gewerkt over den poildtieken en finan- cieelen toestand, benevens de tegenvoorstel len van de vakvereenigingen contra het regeeringsprogram. Dit memorandum zal Donderdag door het vakvereenlgingscongres dat.7 Sept. te Bristol bijeenkomt, worden I-Iet con tra program bevat, behalve een tij delijk heffen van beschermende rechten ten gunste van de wertdoozenverzekering en een bijzondere belasting op effecten, die vaste rente brengen, ook het oude conserxa- tieve plan om douanerechten te heffen, doch dit alleen om vermindering dor werkloozen uitkeeringen en der sooiole uitgaven te voor komen. Met deze beperking is dus in den algomecnen raad van de vakvereenigingen zoowel ail6 in de economische commissie een meerderheid voor beschermende rechten. De vertegenwoordigers dei" Duitsche Soc.- Democratische Partij, Hertz en Hilferding, hadden Maandag het aangekondigde onder houd met den Rijkskanselier, welk onder houd van vijf tot 7 uur duurde. Dit onder houd werd door de ministers Stegerwald en Dietrich bijgewoond. Een officieel commu nique omtrent de gevoerde onderhandelin gen werd niet gegeven. Aangenomen kan echter worden, dat behalve de reeds vroe ger door de Sociaal-Democratische Partij geëischte wijzigingen in de noodverorde ningen, ook kwesties van sociale- en eco nomische politiek besproken zijn, welke in de rede van den Rijksminister voor den arbeid, Stegerwald, op het Vakvereenigings congres te Frankfurt am Main, waren aan gesneden. Concrete toezeggingen zijn ech ter niet aan de vertegenwoordigers van de S.D.A.P. gegeven, alleen daarom al niet, omdat het Rijkskabinet met zijn program nog niet geheel klaar is. Zaterdag a.s. of Maandag zullen de on derhandelingen worden voortgezet. LLOYD GEORGE. LONDEN, 1 Sept. In de toestand van Lloyd George, die zirh oor herstel van zijn zware operatie op zijn 1. ndgoed in Churt (Surry) op- houdt, is een verdere verbetering gekomen. Over zy'n reis naar Wales, waar hy nog een rustkuur van eenige weken zal ondei'gaan, zyn nog geen beslissingen getroffen. STEGERWALD VOOR DE VAKVEREENIGINGEN DE GROOTSTE CRISIS SINDS DE NAPOLEONTISCHE OORLOGEN „Hoe komen de werkloozen den volgenden winter door?" Op het congres der Vakvereenigingen te I'rankfurt a. d. Main, dat Maandag geopend werd, heeft de Duitsche Rijksminister van Arbeid Dr. Stegerwald een redevoering gehou den, waarin hij o.m. zeide: Wij verkeeren thans in de grootste crisisperiode sinds de Na poleontische oorlogen. Dat in een dei gelijke periode de vakvereeni,gingen meer willen dan de regeeringen kunnen doorvoeren, ligt voor de hand. Als minister van Arbeid heb ik in het laatste jaar veel moeten vergen van de Duitsche arbeiders. Evenwel ben ik, aldus Stegerwald, er vast van overtuigd, dat neer een der uwen thans in mijn positie zou verkeeren, hij ook in wezen geen andere po litiek zou hebben gevoerd. Naast Staat en bedrijfsleven staat thar.s ook de Duitsche sociale politiek voor de grootste crisis sinds haar bestaan. Wij mo gen ons niet de illusie malven dat de we reldcrisis en met haar het Duitsche werk- loozenprobleem in korten tijd zouden kun nen worden overwonnen. De Vakvereeni gingen interesseeren natuurlijk in de eerste plaats de kwesties der loonpolitiek, van het tariefwezen, die der sociale verzekering, van den arbeidstijd enz. Al deze zaken hangen evenwel in de lucht, zoo lang niet Staat en bedrijfslczen op vaste grondslagen rusten. In den komenden tijd staat de arbeidersbe weging voor drie kwesties: 1. Wat moet in het algemeen, en wat ii Duitschland geschieden om eindelijk vrede ii Europa te hebben? 2. Hoe brengen wij de organen van den de mocrat] schen staat door de huidige groote 3. Hoe brengen wy de werkloozen door den a.s. winter? Alle conferenties en verdragen in de laat ste dertien jaren hebben niet een waren vrede kunnen brengen. Duitschland is het grootste exportland van Europa en naast Amerika liet grootste exportland ter wereld. Den arbeiders gaat het niet snel genoeg voorwaarts; de oude heerschende klassen wenschen den toestand van voor 1914 terug; de jeugd ziet geen toekomst. Daarbij komen nog de ontzaglijke problemen van economi sche en financieele politiek, zoomede van betalingsverkeer. Door den oorlog en de daarmede gepaard gaande verschijnselen zijn ons van 100 tot 150 milliard onttrokken, aldus vervolgde Ste gerwald. Thans zyn in het Duitsche bedrijfs leven 90 milliard R. M. aan credieten ge stoken. Een wettelijke wijziging van het systeem der arbitrale uitspraken ligt op het oogenblik nog niet in het voornemen. Het staat thans zeer ong-unstig met de wet telijke sociale verzekering. Stegerwald ver klaarde er op te rekenen dat zij in 1932 zonder de werkloozenverzekering van 1 tot 1 Vi milliard R.M. minder zal opbrengen dan in 1929. Of de werkloozen met de tot nu toe ge storte bijdragen in de werkloozenverzekering en met de thans geldende crisisbelasting den volgenden winter zullen kunnen doorkomen, is nog, aldus Stegerwald, de vraag. Wat de kwestie van den arbeidstijd aan gaat, aldus de minister, deze grijpt diep in in het Duitsche economische en credietwezen. Duitschland zal met het oog op zyn goud- er deviezenbasis zijn uitvoer sterker moeten for- ceercn. De 40-urige werkweek beteekent evenwel voor vele bedrijven een zwaar val lende verhooging van de productiekosten en daarmede een verzwaring van den uitvoer. Aan den anderen kant zyn er evenwel ge vallen, dat verkorting van den arbeidstijd mogelijk Is zonder essentieele benadeeling •an het bedrijf. Wat de kwestie: hoe komen de werkloo- zpn den volgenden winter door, aangaat, zei de de minister er op te rekenen, dat tot 31 Maart a.s. door de werkloozenverzekering, Rijk en gemeenten 2 milliard R.M. voor de werkloozen zal moeten worden opgebracht. In verband met geringere betalingsmiddelen in het binnenland zullen in de komende we ken alle middelen moeten worden aangewend, om de werkloosheid op den laagst denkbaren stand terug te brengen en de werkloozen in den komenden winter toereikend te steunen. In deze omstandigheden zal in hoofdzaak moeten worden nagegaan: 1. In hoeverre zonder ernstig gevaar voor den uitvoer verkorting van den werktijd zal kunnen worden doorgevoerd. 2. In hoeverre periodieke uitwisselingen van afzonderlijke groepen werklieden met werk loozen mogelijk zijn, ten einde de lasten der werkloosheid gelijkmatiger te verdeelen, zon der daardoor de capaciteit der bedrijven te schade of de kosten der werkloozenverzeke ring te vermeerderen. 3. In hoeverre een nog betere verzorging der jeugdige werkloozen mogelijk is. 4. Of in de grootere steden volkskeukens zullen kunnen worden ingericht. 5. In hoeverre ondersteuning in natura zal kunnen worden ingevoerd. De zaak staat thans dikwijls zoo, dat de verbruiker het dubbele betaalt van hetgeen de producent van levensmiddelen ontvangt. Deze practyk zal in den komenden winter niet tegenover de werkloozen worden toege rst. Namens de Ryksregeering en de Pruisische Staatsregeering zou ik den wensch willen uit spreken dat het resultaat van uw conferenie ook gunstig moge zijn voor het welzijn van het volk en het vaderland, aldus eindigde Dr. Stegerwald. DE TOLUNIE-KWESTIE LOONOVEREENKOMSTEN IN DUITSCHLAND OPGEZEGD. De persdienst van de Saksische werk- geversvereeniging deelt mede dat de mijn- bouwvereeniging te Zwickau in verband met den ongunstigen economischen toestand in het Saksische mijnbouwgebied de loon- overeenkomst tegen 30 September 1931 heeft opgezegd. Veder heeft het Verbond van Werkgevers in de textielindustrie in Oost Saksen de arbeidsovereenkomst voor de arbeiders in de Oost Saksische Textielindustrie tegen 31 October opgezegd. De overeenkomst inzake de loonen der havenarbeiders in Hamburg is door de werkgevers tegen 30 September opgezegd. Zij hebben een loonsverlaging van 8.80 Mark tot 7 Mark per werktijd voorgesteld. De werkgevers venvachten, dat deze maatregel er toe zal bijdragen de reederijen en haven bedrijven in staat te stellen den ernstigen toestand van het oogenblik to boven to komen. ONTPLOFFING IN EEN ABATTOIR. In het abattoir te Appen (Zwitser land heeft Maandagmiddag een ontploffing in de machinekamer plaats gehad De muur waartegen de stoomketel was gebouwd, vloog in de lucht. De ketel ging door het dak en kwam ongeveer 200 Meter verder terecht. Een persoon werd gedood, twee anderen gewond. Materieele schade is belangrijk. TE VERWACHTEN VFRKIAR'NG VAN CURTIUS EN SCHOEER Uit Genève wordt gemeld: Inzake de verklaringen, die de Duitsche en Oostenrijksche Minister voor Buitenland- sclre Zaken in den Raad van den Volken bond zullen afleggen over de Tolunie is in groote lijnen reeds overeenstemming be reikt. ofschoon de besprekingen nog heden zullen worden voortgezet. De beide delegates staan in verbinding met haar regeeringen te Berlijn en Weenen en de verklaringen der Ministers zullen dan ook met algeheele goedkeuring der Duit sche en Oostenrijksche regeeringen geschie- Voorgenomen is, dat reeds in de op 3 Sep tember plaats vindende zitting van de Euro peesche Commissie door Curtius en door Schober een verklaring zal worden afge le.gd zoodat hiermede dus reeds voor de ol'ficieele behandeling in den Raad van den Volkenbond het standpunt der beide Re geeringen bekend zal zijn. In de met veel zorg voorbereide verkla ringen zal, naar wordt medegedeeld, e'ke aanwijzing worden vermeden, die zou kun nen worden uitgelegd, als zou men het denkbeeld van een tolunie tusschen Duitsch land en Oostenrijk principieel opgeven. Daarentegen kan verwacht worden, dat in beide verklaringen, naar voren zal wor den gebracht, dat met betrekking tot de se dert de Mei-conferentie plaats gehad heb bende wijzigingen in den Europeeschen toe stand en de thans in het kader van 1e Europeesche Commissie aangevangen po gingen om te komen tot een algemeen eco nomisch plan en een aigemeene nivellee ring der toltarieven de voorgestelde Duitsch- Oostenrijksche tolunie bij deze pogingen zal worden ondergebracht en opgenomen. Henderson zal bedanken Naar te Genève in goed-ingelichte Volkenbondskringen verluidt, zal de Engelsche minister van Buitenl. Zaken Henderson reeds binnen enkele dagen den secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven doen toeko men waar hij mededeelt niet de functie van president van de Ontwapeningsconferentie op zich te kunnen nemen. Het schijnt echter niet uitgesloten te zijn, dat de Raad van den Vol kenbond Henderson zal verzoeken de functie toch te aanvaarden op voorwaarde, dat de En gelsche regeering hieraan haar goedkeuring hecht. Wanneer Henderson bij zijn aftreden blijft, dan komt de kwestie van de benoeming van een president opnieuw aan de orde. Dinsdag om 21 uur 5 (M.E.T.) is het lucht schip Graf Zeppelin te Pernambuco waar genomen. Om 21 uur 26 werd vlot geland onder de enthousiaste toejuichingen dei- duizenden belangstellenden. Door storm en regen is het luchtschip aan de reeling licht beschadigd. De koers moest op het laatst van de reis in verband met het weer worden gewijzigd en de snelheid ver minderd. DE VLOOTKWESTIE Nieuw Fransch voorstel aan Italië. Naar van goed-ingelichte buitenlandsche zijde te Genève wordt gemeld, heeft de Fransche regeering der Italiaansche Regee ring een nieuw voorstel doen toekomen in zake het bijleggen van de moeilijkheden tus schen Italië en Frankrijk betreffende de vlootkwestie. Tiet Fransche voorstel zou reeds te Rome zijn overhandigd. Aangeno men wordt, dat de onderhandelingen om tot overeenstemming te komen inzake de strijd punten tusschen Frankrijk en Italië, te Rome langs diplomatieken weg en gedurende de Volkenbondszitting te Genève tusschen den Franschen deskundige Massigli en den Itali- aanschen deskundige Rosso zullen worden gevoerd. ONTVOERDERSBENDE GEARRESTEERD Blanke negerin als lokvogel NEW-YORK, 2 Sept. De politie is erin ge slaagd de hand te leggen op een bende van vier mannen en een negerin, die zich bezig hield met het ontvoeren van rijke personen en daarvoor losgeld eischte. De arrestee van deze bende is het onmiddellijk gevolg van de betaling van eenige belangrijke be dragen aan losgeld voor den veiligen terug keer van den rijken jongen makelaar Char les Rosenthal. De leider van de bende was een zekere N. Green, de eigenaar van een hotel, die als bandiet bekend stond en die door zijn mede-bandieten ter dood was ver oordeeld, omdat hij van het losgeld ten be drage van 5Ü.000 dollar de helft had achter gehouden. De andere gearresteerden zijn een zekere Adinolfi en Sileo Stong, de beide gewapende leden van de bende, de negerin Green en een zekere Markham. Het meisje werd gebruikt als lokvogel vcor de ontvoe ringen. Zij werd gearresteerd in Atlantic City, waar zij een appartement deelde met een zekeren C. Greene, een neger-kellner. Ofschoon zij ontkent negerin te zijn en zij weinig gekleurd is, staat zij toch als zoo danig ingeschreven. Rosenthal was hoogst verbaasd te hooren, dat zij negerin was. VIJF MONNIKEN VERDRONKEN LONDEN, 2 Sept. Volgens een telegram uit Ottawa (Canada) zijn Dinsdagmiddag 5 jonge Dominicanen monniken bij het over steken van de rivier bij Ossawa 40 K.M. ten Westen der stad verdronken. Hun boot- die voorzien was van een buitenboord-imotor, had eenige honderden meters voordat de andere oever werd bereikt, sterk tegen wind en golven te kampen. Het vaartuig sloeg lek en zonk- Een der monniken, de eenige die kon zwemmen, gelukte het zich zoolang drij vende te houden totdat er hulp lcwaim, De vijf anderen verdronken, CHICAGO, 2 Sept. De Directie van de Con tinental Bank en Trust-Cy heeft, naar wordt gemeld, in de effectcnafdeeling een dief stal ontdekt van meer dan 1% millioen dol lar. üe Bank is tegen diefstal verzekerd. De verduistering is gepleegd door den 42-jarige W. Gal ff, die reeds langer dan 20 jaar aan de Bank is verbonden. Hij heeft de diefstal erkend en verklaarde de gestolen stukken te hebben gebruikt voor speculatie in effecten en granen. De diefstallen loopen over gerui- men tijd. VOORKEURTOLLEN Het Duitsch-Roemeensch verdrag door Poncet verdedigd De Coördinatie-commissie van de Euro peesche Commissie is in Genève Dinsdag weer bijeengekomon. Poncet bracht het rap port uit van de Commissie inzake de land- bouwcredieten, en handelde hierbij uitvoerig over de voorwaarden voor het sluiten van verdragen met betrekking tot voorkeurtarie ven. Poncet bevestigde, dat het Duitsch-Roe- meensche Verdrag 'n voorbeeld is en voldoet aarr alle tot dusver gestelde voorwaarden voor voorkeurtariefverdragen. Hij adviseerdo tot vaststelling van de algemeen" voorwaar den voor een systeem van voorkcurtarieven en daan oor de goedkeuring van de Euro peesche Commissie te vragen. Verder v ees hij erop, dat Frankrijk de in voorbereiding zijnde verdragen met Hongarije en Zuid Slavië aan de Europeesche Commissie moei voorleggen. Hij stelde voor, dat de Euro peesche Commissie de overeenkomst van het Duitsch Roemeensche verdrag met de algemeen voorgestelde bepalingen zou vast stellen en bevestigde, dat dit verdrag eerst na de goedkeuring van de meest begunstig de staten in werking kan treden. De gede legeerden van Tsjecho Slowakije verzocht daarop den Duitschen afgevaardigde ophel dering te willen geven omtrent eenige pun ten van het Duitscli-Roemeensche verdrag. De Russische afgevaardigde Litwinof pro testeerde tegen de goedkeuring van de Duitsch-Roemeensche en Duitsch-Hongaar- sche voorkeurtariefsverdragen en wees erop dat de beide handelsverdragen in strijd zijn met de meest begunstigingsclausule. Ook door de Turksche en Tsjecho Slowa- kijsche afgevaardigden werden dergelijke bedenkingen naar voren gebracht. De Fransche vertegenwoordiger Poncet verdedigde evenwel krachtig de rechtsgel digheid van de beide verdragen. Het sy steem der voorkeurtarieven is een bijzondere regeling met het oog op den algemeenen economischen noodtoestand in Europa. Duitschland heeft deze beide verdragen niet alleen in eigen economisch belang gesloten, doch als een soort hulpmaatregel voor de beide door de economische crisis ernstig ge troffen land'bouwstaten. De Coördinatiecommissie heeft na lang durige debatten het eerste deel van het Duitsche voorstel aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de voorkeurtariefs verdragen van Duitschland niet Roemenie en Hongarije in overeenstemming zijn met de internationale beginselen. Het tweede deel van het Duitsche voor stel, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat deze voorkeurtariefsverdragen zullen bij dragen tot verbetering van den algemeenen toestand der landbouwstaten, werd nog diet aangenomen, doch wordt in een redactie- behandeld. Rapport der credietcommissie. Uit Genève wordt nog gemeld: De coör dinatiecommissie van de Europeesche Com missie heeft het rapport van de Crediet commissie aangenomen en het naar de Europeesche Commissie verwezen. In het rapport zijn op verschillende plaatsen pun ten inzake de herstel kwestie opgenomen, of schoon de Fransche regeeriygsvertegen- woordiger Escalier zich sterk verzette tegen elke aanwijzing om de internationale econo mische crisis in verband te brengen met de internationale schulden- en herstelkwestie. ONGEREGELDHEDEN IN BENGALEN Naar gemeld wordt, zijn te Cbittagong in Bengalen onlusten uitgebroken, waardoor de staat van beleg moest worden afgekon digd. Een Mohammedaans-cbe menigte be stormde do zakenwijk der stad om wraak te nemen voor bet vermoorden van oen in specteur der Britsoh-Indaecbe poditie, dia door een Hindoe is gedood. De winkels der Hindoes werden geplunderd, terwijl een aanval op een der banken kon worden ver hinderd. De schade wordt op drie kwart miillioen pond sterling geschat De Britsch- Indisdhe commissaris Liep bij een poging, om de menigte te kalmeeren, een schedel breuk op. Hij moest met acht andere ge wonde personen naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Eerst in den avond ge- Lukte het de politie de orde te herstellen. VATICAAN EN QUIRINAAL Overeenkomst over de opvoeding der jeugd? Naar aanleiding van de berichten, dat Maandag alle Katholieke vereeniugsgebou- wen im Itailië weer zijn vrijgegeven, ver- duidt, dat er een overeenkomst is bereikt over de opvoeding van de jeugd. Volgens de overeenkomst zouden bijzondere kerke lijke inspecteurs worden benoemd, die bet toezicht houden op de opvoeding in de Ka tholieke scholen. MUITERIJ OP DE CHINEESCHE VLOOT NEW-YORK, 1 Sept. Volgens een telegram uit Valparaiso is da bemanning van de in de haven van Coquimo gelegen Chineesclie v'oot Dinsdag aan het muiten geslagen: Volgens deze berichten zouden alle officie ren gevangen zijn gezet en gedwongen zijn tot het onderteekenen van een ultimatum aan de regeering, waarin wordt verklaard, dat de voorgenomen vermindering van de soldijen voor de vloot niet kan worden aan vaard. Nadat de officieren het ultimatum hadden geteekend, keerden de manschap pen op hun posten terug. Verwacht wordt, dat de regeering zal toegeven, daar andeis een openlijke opstand op de vloot te vree zen valt. DE PRUISISCHE LANDDAG Geen tnsschentijdsche bijeenkomst. Het Seniorenconvent van den Pruisischen Landdag heeft met 12 tegen 9 stemmen be sloten, dat geen tusschcntijdsche bijeen komst van den Landdag zal plaats vinden. De ingediende voorstellen zullen nu pas in de eerstvolgende zitting van den Landdag op 13 October a.s. in behandeling komen. ENGELAND TEGEN UITSTEL DER ONTWAPENINGSCONFERENTIE In de kringen der Engelsche delegatie ver luidt, dat Lord Robert Cecil niet zal deel nemen aan politieke besprekingen tusschen de ministers van Buitenlandsche Zaken. Lord Robert Cecil zou van zijn regeer in g nauwkeurig aangegeven instructies hebben ontvangen, alleen om deel te nemen aan de besprekingen in den Raad en in de Volken bondsvergadering. Toch zal, naar verluidt, van Engelsche zijde energiek worden opge treden tegen pogingen om de ontwapenings conferentie te doen uitstellen. Het aftreden van Henderson als president van de ontwa peningsconferentie wordt ook in Engelsche kringen nog niet als definitief beschouwd. ROTTERDAMS EERSTE CHR. IND0SIR1E- EN HUISHOUDSCHOOL GISTEREN GEOPEND CHR. AMBACHTSSCHOOL OP KOMST Ook Rotterdam krijgt zijn Chr. Industrie ën Huishoudschool. Dat dit erg vroeg is kan niet worden gezegd. Verschillende andere plaatsen, als Groningen, Delft, Haarlem gin gen reeds voor. Maar thans is hei, ook in onze stad zoover gekomen, want gistermidag had n de Kerkzaal aan het Putscheplein de offi- cieele opening van zulk een inrichting plaats, de eerste school der Vereeniging tot oprich ting en instandhouding van Chr. Nijverheids- cholen voor jongens- en meisjes voor Rotter dam e.o. Toespraak Ds Schoonhoven - j voorzitter, Ds J. Schoonhoven, Gercf. predikant te Delfshaven, opende na ge zang en Schriftlezing de samenkomst met ge bed, waarna hy in een toespraak enkele dingen over de actie voor Chr. Nijverheidsonderwijs hier ter stede naar voren bracht. Reeds een tiental jaren geleden werd door een dames comité een actie op touw gezet, maar zonder het gewenscht resultaat. Nu twee jaar geleden 7 Juni 1929, werd de genoemde vereeniging opgericht. Vooral voor de oprichting van een Chr. Industrie- en Huishoudschool deden zich talrijke moeilijkheden voor, speciaal bij het verkrygen van de subsidie. Maar onverwacht kwam plotseling de gunstige beschikking van den Minister, waardoor de stichting mogelijk werd. Spr. sprak hiervoor den dank der'ver eeniging uit en betuigde in het bijzonder erkentelijkheid voor de beslissende invloed in dezen uitgeoefend door de Rijksinspectrice voor Zuid-Holland, mej. M. M. A. Mich els, die echter niet aanwezig kon zijn. Zoo kan dan deze inrichting als de eei'ste der vereeniging worden geopend. Ze zal voorloopig zijn ge vestigd in vijf lokalen van de bovenverdieping van de openbare school F.ricaplein 1, maar reeds werd een zesde aangevragd, daar wordt begonnen met 50 60 leerlingen, verdeeld over drie parallelklassen. Spr. deelde aangaande de verdere plannen der vereeniging mede, dat nog deze maand de aanbesteding zal plaats hebben van de bouw van een Chr ambachtsschool aan de Bergsingel onder architectuur van den heer Jos. de Jonge Deze school moet 1 Maart 1933 gereed zijn. Ze zal echter reeds 1 Maart 1932 worden ge opend, ondergebracht in een tijdelijk gebouw in het centrum der stad. Tot directeur werd benoemd de heer J. Hofman. Hiermee komt Rotterdam niet achteraan, want het zal de eerste Chr. ambachtsschool zijn in Nederland, als tenminste Den Haag nog net de primeur niet afsnoept. Als personeel van de Industrie- en Huishoud school werden benoemd mej. R. Hogenbirk en mej. A. C. de Bruin voor het industrie- onderwijs, mej. W H. Schut voor het huis houd- en mej. P. v. Zadel voor het kook- enderwijs en voor 't voortgezet L.O. de dames C. B 1 e y e n d ij k en G. W. R ij k e n. Mej. Hogenbirk zal fungeeren als leidend leerares tot het totaal aantal lesuren zoodanig is geste gen, dat de benoeming van een directrice mo gelijk is. Men kan niet terstond volledig beginnen, want verschillende formaliteiten moeten nog worden vervuld, en ook is de school nog niet geheel gemeubileerd. Een aanvang zal worden gemaakt met het enderwijs in de haaldvakken'en men hoopt zeer spoedig het huishoudelijk- en kookonder- wys te doen volgen, 't Ideaal der vereeniging is,, ook aan de Kechter-Maasoever een school te plaatsen, en te komen tot een inrichting voor opleiding van leeraressen en tot de stich ting van een internaat. Er is dus nog volop werk! De voorzitter lieeft yoorts in zijn toespraak gewezen op het groote belang van Ohr. Nij verheidsonderwijs. Ook dat onderwijs moet aan luiten b\j het Christelijk huisgezin en de sfeer die daar heerscht. Of dat zal geschieden, hangt voor een groot deel af van degenen, die het enderwys geven. Zij moeten Christelijke per soonlijkheden zijn. Ds Schoonhoven richtte zich in het bijzonder tot het personeel, tot wier installatie hij tenslotte overging. Hij ein digde met Gods zegen af te bidden over heel de actie voor Chr. Nijverheidsonderwijs hier ter stede. Verschillende personen aan 't woord Daarna heeft mej. U d e nM a s m a n, gemeentelijk inspectrice bij het Nijverheids onderwijs, aanwezig voor den weth. van onder wijs, die verhinderd was, namens B. en W. hartelijke gelukwenschen aangeboden. Het onderwijs in deze school is ook daarom van zoo groot belang, aldus spr., omdat het meest eindonderwijs zal zyn. Het zal daarom directe invloed hebben op de sfeer in de huisgezinnen Spr. eindigde met den wensch, dat op dezen arbeid zegen moge rusten. Ze had de beste ver wachtingen voor een aangename samenwerking en heette ook het personeel hartelijk welkom. Namer.is den Bond van Vereenigingen voor Olir. Nijverheidsonderwijs in Nederland, sprak Ds. T. Ha gen, van Delft, 2e voorzitter dier organisatie, hartelijke woorden aan het adres der vereeniging. We staan eigenlijk verbaasd aldus spr., dat er nog maar zoo weinig scholen zijn voor Chr. Nijverheids-onderwijs, terwijl ons land overdekt is met een net van neutrale nrichtingen. Het lager- en middelbaar onder wijs vroeg al te zeer de aandacht. Maar ook het Nijverheidsonderwijs moet onze aandacht hebben. Het is van zoo geweldig groot belang tegen de inzinking van het gezinsleven. Er ligt nog veel terrein braak. Ook wat betreft het geven van ondei-wijs. Het Ohr. Nijverheids onderwijs moet steeds meer een eigen type gaan vertoonen. We staan hier nog aan het begin en moeten nog veelszins zoeken. Ds. Hagen eindigde met de wensch, dat deze school mede moge dienen tot verheffing van 't Christelijk gezinsleven; Hoewel niet officieel, toch virtueel, heeft de heer S. Douma, hoofd van de Christiaan de Wet-schooJ, namens de hoofden der Geref. scholen in Rotterdam-Zuid, woorden van mee leven en welkom geuit, en de belofte uitge sproken, dat zij allen zullen meewerken om de scholen der vereeniging te bevolken, terwijl hij de beste verwachting koesterde voor de wederzijdsche samenwerking ook met het per soneel. Ds. Schoonhoven drong nog aan op de belangstelling der ouders. En het ledental dient ook nog aanmerkelijk toe te nemen. Het bedi'aagt nog maar 140 leden. Men kan zich opgeven bij den secretaris, den heer A. Schlah- mileh, Tuinderstraat 101; Nadat Ds. C. C. G. V i ss e r, Evang. Luth predikant alhier, 2e vo.orz. der vereeniging, -es vooi——n in dgnkgebed, werd de bijeen komst gesloten. Daarop werd thee geserveerd. Behalve de genoemden waren o.m. aanwezig ns. J. J. v. Beem, Ned. Herv. predikant te Charlois, en de heer J. Hofman, dir. der ambachtsschool. Weerbericht- Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Vestmanör 767.6. Laagste stand te Vardö 745.1. Stand vanmorgen halftwaalf 756.9. WEERVERWACHTING. (Medeged. door t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Meest matige Zuid-Oostélijke tot Zuid- Westelijke wind; betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn lijk regenbuien met kans op onweer, zelfde temperatuur. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 18.0 C. 3 September Zonsopgang 6.14 u.; Zonsondergang 7.44 u. Maansopgang 9.25 u.; Maansondergang 1.14 u. Laatste kwartier 5 September 8.41 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 8.14 u. tot 's morgens 5.46 u, BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Met lage druk gebied in het Westen breid de zich naar allo kanten uit en heeft op de Britsche eilanden reeds zware regen ge bracht. In Ierland meer dan 20 mM. Heden dringt die regen tot ons land door, maar een uitloopen van lage drukking over het Kanaal lean nog even opklaring geven, waarna ds onweerskans toeneemt. In het Noorden nemen zoowol de hooge drukking op IJsland als de depressie over Scandinavië af. Mid den Europa helt nog grootendeels zacht en droog weer rnet ochtendnevel. De algemeene toestand duidt op aanhouden van zacht weer met af en tos re gen, afgewisseld door zonne schijn. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kehl Mannheim Hingen Coblenz Keulen Duisburg Ruhrort Maastricht i 12.00 m, 0.28 c HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 3 September Delfzijl 4 2,35 14,4 HeUevo- tal, 6,17 18,31 Terschelling 11,55 WUJems ad 7,15 la,31 Harlingen 0.20 12.33 Brouwersh, 5,29 17,46 Helder le 7,26 10,05 Z ertkzee 6,01 18,rO Idem 2e 19,41 22,31 Wemerdinge 6,27 18,37 IJmuiden6,20 18,38 ViLsingen 4,37 16,50 fcL v. Holland 5,31 li,52 Terneuzen 6,08 17,29 Rotterdam 7,38 19,4j Hans weert 5,62 18,uO Uit Oost-lndie DE BEZUINIGING BANDOENG, 1 Sept. (Aaeta). Het comité van actie tegen de bezuiniging ten gunste diea- ambtenaren, vargaderde opnieuw, en besloot in afwijking van het eerder gemeld bericht, het lid dieir commissie, de heer Kuster, voorzitter van den Postbond, naar Holland te zenden, ten einde de leden van die Staten-Genenaai, de pers en de vakveir-. eenigingen te overtuigen van de onbillijk-, beid van de vermindering van het salaris der landsdienaren. De heer Kuster vsrtr-kt denkelijk 12 September a.s. DE POLITIE-AFFAIRE BATAVIA, 1 Sept. (Aneta). Naar wij ver-, namen werd de boofdpolltie-opziener Rhem-i rev in preventieve hechtenis gesteld in ver-, band met de bekende politie-affaire. BANDOENG, 1 Sept (Aneta). De common-, dant van het lager in Ned. Indië, luit-gene* raai H. A. Cramer, was de eerste onderteek kenaar van het petitionnement voor inter nationale ontwapening, waarop druk werd geteekend. HET ONGEVAL OP HET VLIEGVELD BATAVIA, 1 Sept. (Aneta). Een van de personen, die zwaar gewond werden bij da landing op Tjililitan (het vliegveld van Ba» tavia), van een vliegtuig, van de K.N.I.L.M., dat proefvluchten zou doen bij maanlicht, is overleden, zoodat dit ongeluk in totaal 2 dooden heeft geöischt. De overige slacht offers zijn buiten gevaar. Een commissie is ingesteld oan de oorzaak van het ongeluk vast te stellen. De vermoedelijke oorzaa1' is gelegen in het feit, dat een inlandsch huis, waarin juist een slametang werd gegeven, sterk was verlicht. De piloot Schott heeft d©ze_ verlichting blijkbaar aangezien voor landingslichton en daardoor is hij uit zijn route geraakt. Boeken en Geschriften* KINDERBOEKEN ~ln*derbo<3tJes: SU" WJJ vorscihillen<10 aard 1 go Jansje in, do vliegmachine. Versjes van S. Aafjas1" Van Tertholen- Plaatjes van Sijtje De Vlieger Versjes van S. Bouman van Ter tholen. plaatjes van Adrl Allndo. Die stoute Hond! Versjes van S. Bouman vam Tertholen, teekeningen vnn Bas van der Veer. Wat een schrik! Versjes van S. Bouman van Tertholen, teekeningen van Bas van der Veer, Van vier kleuters. Versjes van S. Bouman van Tertholen. plaatjes van Adrl Alindo, Mozalek-boek voor Jongeens en Meisjes. In de derboek e" 3' Mozalek- Een nieuw kin- Het 'kalenderboek. Met versjes van Jeanne KoningCoeterier. grootUlverhn-iikvalIC°I? i boortje. Een Oven door M. i Vos, door W. Kuhfus; Verhasc. kleurboek met modellen, gekleurd papier. Uitkni

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2