JHroiw $Teitt5rijr (Cmtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending m 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/i cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1931 NO. 3446 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsi Elke reeel meer0.221/, ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargarr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen BEZUINIGIN GS AD VIEZEN. Er is geen enkel bezwaar tegen, dat de Vrij z.-D emocraat beschouwingen ten beste geeft om te betoogen, dat er langs andere weg dan door salarisvermindering b'ezuinigd kan worden op de rijksuitgaven. Evenwel, wil men het recht hebben om overweging van adviezen te eischen, dan moet blijken, dat deze wèl doordacht zijn en dus meer waarde hebben dan eenlge losse gedachten over bezuiniging. En op dat laatste lijkt het o.i. wel een beetje. Al is het moeilijk precies aan te toonen, 'dat er in verschillende bureaux een teveel is aan ambtenaren; onze indruk is ook, dat reorganisatie tot vermindering kan lei den en dat er dus bezuinigd kan worden, door openvallende vacatures niet te vervui len. Doch tegen de reorganisatie, zooals d9 Vrijz.-democraat zich deze denkt, heb ben we toch wel eenig bezwaar. Het blad zou, om de werkelijk hooge per ceptie-kosten te vermijden en dus het aantal belastingambtenaren te kunnen verlagen, geen inkomstenbelasting willen heffen van inkomens beneden de f 2500. Dat zou werkelijk een radicale maatregel zijn. Want verreweg het overgroote deel zou dan buiten de belasting vallen en eenmaal het werkelijk aantal vastgesteld (dat zou nog al lastig zijn!) was men spoedig gerepd Echter dringt zich hier onmiddellijk de tegenwerping op, dat het ongewenscht is als de groote massa geheel vrij van be lasting is. Om opvoedkundige redenen is het juist gewenscht, dat ieder iets bij draagt, hoe weinig ook. Men zou dit, aldus de Vrijz.-Dem. kun nen verhelpen door een indire cte belas ting op te leggen. Doch zoo zou men slechts de kwaal verergeren. Want het groote bo zwaar tegen indirecte belastingen is altijd, dat ze zoo weinig rekenen met de draag kracht. Denk slechts aan de rijwielbelasting, welke veel zwaarder drukt op het gezin met eenige schoolgaande kinderen (die een fiets noodig hebben) dan daar, waar evenveel kinderen zelf een itikomen hebben. Bij de directe belasting échter kan men idoor kinderaftrek rekenen met de finan- cieele draagkracht. Als tweede middel wordt aan de hand gedaan het storten van alle pensioenpremies in de schatkist Een reserve behoeft niet gekweekt te worden. „Het Rijk kan zijn verplichtingen altijd nakomen". Men kan iets met groote stelligheid bewe ren, zonder dat 't waar is. Dat blijkt hier al weer. Allerwegen is er een streven om be drijven enz. commercieel te beheeren, opdat het risico niet op de publieke dienst zal drukken. Hierbij gaat men dus van de stel ling uit, dat de overheidsdienst evenzeer een reservefonds behoort te vormen als een par ticuliere maatschappij; opdat de stabiliteit, ook in crisistijd, verzekerd zal zijn. En nu wordt hier beweerd: dat behoeft niet: Het Rijk kan zijn verplichtingen altijd nakomen". Natuurlijk, over de vraag of het tegenwoordig geslacht niet al te zeer be zwaard wordt ten bate van wie na ons komen, valt te praten. Doch hier wordt voor gesteld om eventueel buitengewoon risico in volle zwaarte te laten drukken op de schat kist, wanneer aan deze wellicht, juist door een depressie, al zware eischen gesteld worden. Een voorzichtig beleid staat o.i. de V r ij z.-D e m. niet voor; in elk geval zal het gewenscht zijn de bezuinigingsadviezen nauwkeurig te toetsen. BET CONFLICT GEKOMEN Niet eens, maar meermalen, signaleerde de B a ni e r, het Christelijk weekblad voor Indië, het optreden van het paedagogisch en vaktijdschrift van het N.I.O.G. D e School. De critiek dier redactie ging niet ééns, maar meermalen ver over de schreef. Wie eenig begrip van fatsoen, wellevend heid en goede trouw bezat vroeg zich af of en waarom de Regeering niet ingreep. Het bleek, dat de redactie klaarblijkelijk met veel kennis van zaken precies zóó schreef, dat ze btiiten het bereik der straf wet vieL Dat moet wel geconcludeerd uit de woor den der Regeering dat er géén aanleiding was voor strafrechterlijke vervolging. Doch nu schijnt de maat dan toch vol te zijn. Eindelijk kwam de Indische Regeering in actie. Zoolang De School de Regeering in 't algemeen belasterde, schold en hoonde al 8 kapitalistisch en wat daar bij hoort, zweeg de Overheid. Doch nu dit klassen strijd orgaan den pasbenoemden nieuwen landvoogd in boosaardig licht stelde nog .vóór hij voet aan wal gezet heeft, nu zweeg niet meer. En zij noodigde „vooral met het oog op de houding door genoemd orgaan (de School) aange nomen bij het bekend worden van de be noeming van den nieuwen Landvoogd, den Directeur van Onderwijs en Eere- dienst uit, om de betrekkingen, welke tusschen het Onderwijs-departeinent en het N.I.O.G. bestaan, te verbreken, tenzij deze vakvereeniging welke thans onder leiding van een nieuw hoofdbestuur staat, het onaanvaardbare van de geleverde critiek inziet en erkent. Het zou toch beneden de waardigheid van de Regeering zijn ook maar in eeni- gerlei opzicht in contact te blijven met een vereeniging van ambtenaren, die zich niet ontzien heeft op ontoelaatbare wijze uiting te geven aan haar gevoelens ten opzichte van het nieuwe hoofd der Re- geering". Zoo is dus het conflict gekomen. De Re geering zou in zelfwaardeering te kort schieten, wanneer zij het contact met een dusdanige scheldorganisatie liet bestaan. Echter, zij geeft onmiddellijk van haar ver gevensgezindheid blijk, door het nieuwe hoofdbestuur als het ware vriendelijk uit te noodigen het ontoelaatbare van vroe gere critiek te erkennen. De brug voor hersteld contact lag dus reeds klaar. Helaas, het nieuwe hoofdbestuur kon het niet over zich verkrijgen, 'een tegemoetko mende verklaring af te leggen. Op bezoek bij den Directeur van Onderwijs heeft het verklaard, dat het de uitgebrachte critiek, naar vorm en wezen voor zijn rekening neemt en zich dus homogeen gevoelt met het vroegere hoofdbestuur. Dit is jammer; in elk opzicht. Maar de regeering mag nu niet wijken. Zij behoort open te zijn voor overleg met allerlei organisaties en zij moet o.L het con tact zooveel mogelijk bevorderen; doch zij is aan haar zelfrespect verplicht om be paalde grenzen in acht te nemen en te doen nemen. En wanneer sommige orga nisaties die grenzen van fatsoen, wellevend heid en goede trouw willens en wetens over schrijden, dan schakelen zij zich zelf bij alle overleg uit Ook critiek is aan wetten van moraliteit en beschaving gebonden. UIT DE PERS MGR. DR. W. H. NOLENS Het portret van Talma. We knippen uit een niet volledig inter- iew met Dr. Nolens, opgenomen in enkele roomsch-kath. dagbladen, het volgende: Nog zie ik hem mij tegemoet komen in zijn werkvertrek. Ik had geklopt en een sonoor „binnen" gehoord. Doch daarbinnen was niets dan een groote ronde tafel en wat stoelen met boekenkasten langs de wanden. „Nog een stap verder" klonk het uit een zijdeur en daar wachtte Mgr. in zijn enorme bibliotheek voor een gezellig bran denden haard. Twee clubfauteuils 6tonden rond een rooktafeltje. Tot in de serre voort gezet rijden zioh de boekenkasten, zette zich de lange werktafel voort De boeken en paperassen stroomden in* letterlijken zin vanaf de wanden over het vloerkleed terug op tafels en stoelen. En overal prijkten por tretten. Dat van ds. Talma, zijn te vroeg gestorven medestrijder uit het protestantsc'ne kamp, had de eerepLaats tusschen die van zijn vader en moeder. Boven een brandkast hing een groot portret van Beneddctus XV, met een lange, eigenhandige en hartelijke opdracht „Ja die brandkast is nog uit de nuntiatuur in Brussel, hieiheen gekomen in het begin van den oorlog". Em laat u 'm openstaan? vroeg ik. „Waarom niet", kwam het lachend reparti, „de nonnekes rooken noch mijn si garen, noch dragen zij mijn ridderorden". Heeft u zelfs een radio Mgr.? Ik had er een heel achter in de serre bemerkt. „Ik luister nog wel eens graag naar concerten, het Conoertgebouw bij voorkeur. Dat ik een radio heb, schijnt velen te verbazen. Laatst bracht ik dr. Philips mee naar huis van een vergadering van den MijnraatL En ale een schoenmaker, die een leest ziet, liep hij er regelrecht op af, daar had ük deugd aan" Monseigneur bleef erkentelijk. Onlangs passeerde Mgr. op het Buitenhof een Scheveningsch koopman, die h m, bij de wandelingen op het strand, meermalen had gegroet Doch nu hield Dr. Nolens hem staande en zei: Neem me niet kwalijk, maar vertel me een6, waar hebben we elkaar toon eerder ontmoet? Ik ken uw gezicht, maar weet uw naam niet meer. De Schweninger antwoordde met een wedervraag: Houdt u nog zooveel van goe de Hol'landsche sigaren als indertijd in Genua, toen uw voorraad en die van and-re Nederlanders, totaal uitgeput was en een koopman uit Scheveningen bij zijn omzwer vingen in uw hotel terecht kwam? Ha, ha! lachte Dr. Nolens; ja, dat weet ik nog heel goed. En nu herinner ik me al les weer. Kerel, wat rookte u toen een goed merk. Ik ben er altijd dankbaar voor ge weest. Ik bad mijn deel reeds gehad vpn een Hollandsch journalist, die een aardige voorraad had, maar 't was toen armoe lij den. Ik ben u altijd dankbaar geweest en ik ben blij, dat ik dit nog eens nadrukkelijk mag zeggen. En de zwijgzame Notens bleef meer dan een kwartier over oude herinneringen PTaten, belette den koopman zelfs om zich terug te trekken, toen een hooggeplaatst partijgenoot zioh bij het tweetal to egde en zette, na dezen beantwoord te hebben, het gesprek voort. „Ja, de Hollandsohe sigaren zijn beter, dan waar ter wereld ook", zoo herhaalde hij bij het afscheid. En hij kon het weten! OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIEKE DIENST By Kon. besluit is benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Peping mr. W. J. R. Thorbecke, gezantschaps-1 raad aan Hr. Ms. gezantschap te Berlyn; is j aan den heer W. J. Oudendyk, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Peping, op zyn verzoek, eervol ontslag uit den diplo- matieken dienst verleend, onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten, aan de Koningin en afin den lande bewezen. ONDERSCHEIDINGEN De Koningin heeft jhr. E, van Loon, te Ellecom, benoemd tot officier in de Huisorde By Kon. besluit van 3 Augustus benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau A. Mastenbroek, referendaris bij het departement van arbeid, handel en nijverheid; B. Vlas, com mandant van het Leger des Heils, te Amster dam en J. G. W. Sieger, commisaris van de N.V. Amsterdamsche Chininefabriek. te Am sterdam; benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer E. J. van den Berg, zendeling-leeraar te Kaban Djahe (Oostkust van Sumatra), thans met Europeesch verlof en K. Kammeraat, ontvanger te Woubrugge. BURGEMEESTER By Kon. besl. is benoemd tot burgemeester der gemeente Rolde, A. van der Sluis, met toe kenning van gelyktydig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Havelte. AMSTERDAM DE HOUDING DER ANTIREVOLUTIONAIREN Het is bekend dat de Antirevolutionairen be zwaar hadden, met de 3 verbonden partyen op grondslag van het door hen ontworpen pro gram samen te werken. Ook ten aanzien van de bezetting der wet houderszetels wenschten zy, geheel logisch meenen wy, geen aanwijzing te doen. Het was bekend dat men van de zijde der verbonden groepen bereid was, de verkiezing van een Antirevolutionair te bevorderen, en dat men er prys op stelde dat deze fractie haar candidaat zou noemen. Van de zijde onzer fractie heeft men het juiste standpunt ingenomen, dat de Raad vrij moest kiezen en dat de eventueel gekozene had te beoordeelen of hy de benoeming kon accep teeren. Het eigenaardig geval doet zich nu voor dat de Antirevolutionair gekozen is met de stem men der soc.-dem. fractie en dat hy van de andere groepen in den Raad geen steun ont ving. Het had ons juister geleken, dat hy m deze omstandigheden de benoeming niet had geaccepteerd of althans in beraad gehouden. Zyn positie lijkt ons nu niet bovenmate sterk en dat is in de komende jaren juist een eerste vereischte voor den vrij gekozen man. Hy heeft nu de gelegenheid afgesneden, met zyn politieke vrienden over de zeer eigenaar dige politieke situatie, die thans is ontstaan, te spreken. GEMEENTERAAD. Vier-en-veertig leden waren opgekomen. De nieuweling Huizinga (communist) ontbrak. De eeden of beloften werden afgelegd. Twee zwoeren er naar Joodsch gebruik, met gedekt hoofd. De Burgemeester wenschte de heeren geluk, de dames ook, hoopte op beknopte en parle mentaire debatten, wees op den ernst van den tyd, die tot bezinning en soberheid dringt en bad 's Heeren zegen op den arbeid voor den Raad af. De communisten brachten al direct leven in de brouwerij, door hun nieuwe lid Schalker een rede te doen houden tegen het „werkpro gram" der meerderheid. Tegenover deze pro grampunten ontwikkelde hy de eischen der communisten die vrijwel bekend geacht mo gen worden strijd tegen het bijzonder on derwijs zou met beslistheid worden gevoerd. Nieuw was dat zy nu zouden meedoen aan de Wethoudersverkiezing, met als candidaat de heer Seegers. Dit noopte de rev. heer K i t s z tot de ver klaring, dat hy meer revolutionair was en niet mee zou doen wyl hy voor het kapitalistisch regime geen enkele verantwoording wilde dra gen. W y n k o o p deed er een klein schepje over heen en wy konden stemmen. De candidaten der samenwerkende groepen werden gekozen met 29 stemmen. De heer Seegers verkreeg telkens drie stemmen. Dat de oppositie niet aan een bepaalde candidaat of candidaten heeft gedacht, lijkt ons een politiek die geen bewon dering verdient. Zoo kwamen de heeren Miranda, Polak, Abrahams, Kropman en Boekman het college binnen. De zesde zetel kan nog verrassingen brengen. Maar de oppositie handhaafde haar blanco standpunt, evenals de communisten. De heer Douwes zag zich herkozen met 19 stemmen. Ook hy nam de benoeming aan. Een deel der samenwerkende partijen bleek voorkeur te geven aar een ander antirevolu tionair. De heer Baas toch kreeg een negental stemmen. Hierna was de zitting van den Raad ge sloten. de wethoudersplaats van Dr. v. d. Meuten. De Anti-Rev. waren echter bereid, de ver anderde situatie te verdisconteeren in de wethouderskeuze en zouden aan de, na de Soc.-Dem., grootste fractie van links haar steun geven. Dit standpunt werd hun van de zijde der Soc.-Dem. niet euvel geduid. De R. K. hielden vast aan hun voornemen om blanco te stemmen. Gevolg daarvan was, dat de beide serieuse candidaten tot viermaal toe met gelijk aantal stemmen uit de bus kwamen, zoodat ten slotte geloot moest worden. Toen was het lot den heer Marchant gunstig, zoodat deze gekozen was De benoeming werd echter in beraad gehou den. De Gemeentewet laat daartoe drie da gen. Vlotter liep het met de volgende stem mingen. De heer Quant werd in zijn eigen vaca ture opnieuw benoemd. Hij verkreeg alleen niet de stemmen van zijn partijgenootenen van de Communisten. De gekozene ver klaarde echter „onder deze omstandighe den" de benoeming niet te kunnen aanr.e- Besloten werd toen over de vervulling van deze vacature te beslissen na de stemming over de andere plaatsen. Toen het eenmaal zoover was, werd op voorstel van den heer Vliegen besloten de vervulling van ae laat ste wethoudersplaats aan te houden. De R. K., C.-H. en de heer Michon hadden daar bezwaar tegen. In de plaats van Mr. de Wilde werd Mr. S. de Vries Czn. bij eerste stemming geko zen. Op den heer Snoeck Henkemans wer den 11 stemmen uitgebracht. Dat waren er 4 van de Chr.-Hist., 1 van den heer Michon en 6 van den Vrijheidsbond. De heer v. d. Bilt is van de Liberalen de eenige geweest, die de consekwentie van hun nieuwste stand punt doorzag en op den heer de Vries heeft gestemd, gelijk ook de Anti-Rev. op hem hun stemmen hadden uitgebracht. Ook Mr. de Vries wenschte gebruik te maken van den termijn van beraad. Desge lijks deden na hem de gekozen Soc.-Dera Vrijenhoek en Drees. k Ook zij werden bij eerste stemming ge- Zooals gezegd bleef de vijfde plaats onbe zet. Of zij dit zal blijven is onzeker. Het is niet onwaarschijnlijk, dat men aan de groot- ste fractie van rechts alsnog de gelegenheid wil laten om tot beter inzicht te komen en daarvan te doen blijken. Of dit gebeuren zal we hopen dat het 't geval zal zijn moet worden afgewacht In de e. v. raadsvergadering, die reeds a.s. Maandag gehouden wordt, zal zulks kun nen blijken. Van speculatieve beschouwin gen over dit „geval" willen we ons daarom thans onthouden. Dat het verloop van zaken bijzonder bevre* digt, zouden we niet gaarne beweren. Dit Staat intusschen wel vast, dat de Anti-Rev. Fractie van meet af een juist standpunt heeft ingenomen en daaraan volkomen trouw is gebleven. Dat de R. K. nog Maandagmor gen van houding zijn veranderd en de Vrij- fjieïdsbond -té laat inzag; dat hij bezig was harikfri te plegen, komt voor hun eigen ver antwoording. Wie even kijk op de zaak had, zag van begin af aan in en zeker was dit Maandagmorgen klaar als de dag dat de Liberalen door gemis aan politiek inzicht ernstig gevaar'liepen geheel achter het net te visschen. Het lot heeft deze prog nose ten slotte bevestigd. Hoe geheel anders en beter had het kun nen zijn, indien zij Maandagmorgen niet op hot kompas der R. K. waren gaan varen! Dan hadden ze waarschijnlijk zelfs niet eens van hun aanvankelijken candidaat voor het wethouderschap behoeven af te zien. Gedane zaken nemen intusschen geen keer. We wachten nu maar een week r.f. Voor het overige valt van deze eerste raadsvergadering niet veel te vertellen. Aangehouden werd tot a.s. Maandag een voorstel-Vliegen om de commissie voor i Plaatselijke Werken van vijf op zeven leden te brengen en voorts werd een voorstel van Prof. v. d. Bilt aangenomen om met het oog op de onzekerheden in de wethouderskeuze, de bezetting der raadscommissie a.s. Maan dag aan de orde te stellen. Nadat besloten was op voorstel van den heer v. d. Bilt om de annexatie-kwestie in de afdeelingen van den Raad te onderzoe ken, was de rest van de korte agenda spoe dig afgehandeld. CHR. GYMNASIUM Installatie Dr. H. A. Mulder als rector Gister had in tegenwoordigheid van de curatoren, de leeraren en de leerlingen de installatie plaats van den heer Dr. H. A. Mulder, als rector van het Chr. Gymna sium, opvolger van Dr. E. H. Renkema, die benoemd is tot inspecteur van het gym nasiaal onderwijs. De voorzitter van curatoren Mr. W. J. Baron van Lynden, opendie heit sa menzijn met gebed en het lezen van Psalm 91. Hierna hield hij een toespraak tot alle aanwezigen over deze woorden uit Deut.: Uwe sterkte gelijk Uwe dagen. Vervolgens installeerde hij met een har telijke toespraak den nieuwen rector. Hierbij werd nog het woord gevoerd door den afgetreden rector Dr. E. H. Re n k e- ma en Dr. A. G. Wientjes, den coa- rector. Daarna aanvaardde de nieuw benoemde rector onder biddend opzien zijn taak en deed een beroep op aller medewerking. Het plechtig samenzijn werd met gebed door Dr. E. J. W. Posthumus M e y j e s, den secretaris yan curatoren, gesloten. GEMEENTERAAD Wel nimmer zal een wethouderskeuze onder zoo verwarde omstandigheden hebben plaats gehad als gisteren het geval is ge- Maandagavond was de situatie deze, dat R. K., Liberalen, Chr.-Hist. en de heer Michon zich onttrokken hadden aan het ge zamenlijk vastgestelde compromis. De Vrijheidsbond was nadien tot het in zicht gekomen, dat hij onjuist gehandeld had en het gevaar heel groot wqp, dat hij geheel buiten het College zou geraken na de solidair-verklaring met de R. IC, die tot het einde toe in hun wonderlijke houding hebben volhard. Reeds vroeg in den morgen werd bekend, dat de Liberalen alsnog bereid waren hei compromis te aanvaarden en ook geneimu waren voor hun candidaat wethouder van Beresteyn den heer v. d. Bilt in de plaats te stellen. Het was echter te laat. De Soc.-Dem. wenschten zich aan het re sultaat van Maandag te houden en zouden den heer Merchant blijven stemmen voor HAARLEM KERKELIJKE GEZINDTEN De bevolking van Haarlem ingedeeld naar kerkelijke gezindten vertoonde op 1 Juli j.l. het volgende beeld: Hervormden Ned. 35863 (v. j. 1 Juli 35577); Hervormden Waalsche, 252 (269); Luthersche Evangelische 3362 (3284); Hersteld 341 (343); Doopsgezinden 4302 (4304), Remonstranten 973 (968); Chr. Ger. 842 (849); Geref. Kerken 5944 5788); R.-K. 43853 (42772); Oud Bis schoppelijke Cleresie 224 (231); Zevendaes Baptisten 104 (103); Israëlieten Ned. 971 (946); Portugeesche 34 (45); Maravische broeders 52 (62): andere gezindten 2577 (2358), geen 21.361 (20603). ROTTERDAM GEMEENTERAAD DE EERSTE VERGADERING Schakelen we het zuiver formeele ge beuren uit: de installatie en de benoemin gen, dan kan men zeggen, dat de eerste vergadering van de nieuwe raad een ver loren middag is geweest De agitatorische aanvallen van den heer v. Burink op cle S.D.A.P. mogen tot op zekere hoogte eenige oriënteerende waarde hebben: het gemeente belang wordt er weinig mee gebaat; ter wijl zijn venijnige strijd met den officieelen communist alleen tijdverknoeien is, en slechts de bespottelijkheid aantoont van de leus: rood front! Bij da installatie der raadsleden vielen slechts een paar dingen op. In de eerste plaats is het toch wel merk waardig, dat sociaal- en vrijzinnig- democraten als regel steeds de beloften af leggen en niet de eed. In een andere, klei nere gemeente dan Rotterdam hebben wij gisteren op die regel een uitzondering ont dekt, maar het is een zeldzaamheid, dat een sociaal-democraat de eed zweert Daar ligt toch wel iets in met betrek king tot de verhouding van de sociaal- democratie tot de godsdienst. Een tweede opmerking is deze: het kan zijn, dat de heer (s.d.) werkelijk verhin derd was om op tijd aanwezig te zijn; maar het toont toch weinig deferentie voor de plechtigheid van de installatie, wanneer men precies binnen komt hollen, als alle collega's-raadsleden juist ingezworen zijn. In de derde plaats heeft de publieke tri bune een leerzaam commentaar gegeven op de belofte, welke de heer v. Burink af legde. Toen deze trouw beloofde aan de Wetten des Rijks en voor de belangen van Rotterdam met allo krachten zei te zullen opkomen. Ja, vreemd is dat wel en het ssstt van de tribune spreekt boekdeelen. Gebroken rood front. Wie gemeend mocht hebben, dat de be noeming van wethouders zonder voorspel zou beginnen heeft zich vreeselijk vergist Do roode frontstrijders hébben eerst gcrui- men tijd amok gemaakt: eerst tegen an deren en toen tegen elkaar. Want de Rot- terdamsche raad heeft het bedenkelijke voor recht gekregen, dat er thans officieele en extra-ordinaire revolutionairen zijn: Van Burink en Menist noemen zich revolutionair socialist, hoewel de eerste vroeger instructies uit Moskou ontving en Reuderink is sovjet- vertegenwoordiger geworden. Waarschijn- lijklijk zal er tusschen deze tweo groepen nog wel meer gebakkeleid worden dan tus schen cle revolutionairen en de sociaal fascisten, gelijk ze de S.D.A.P. noemen. Waardeloos was de daverende, felle filip pica yan de heer Van Burink niet: de zielige houding, welke de S.D.A.P. aannam strekt daarvoor tot bewijs. Hoe innerlijk voos deze nog steeds pochende partij is, blijkt duidelijk uit het feit, dat de heer J. ter Laan onverwacht als wethouder al- treedt, zonder nog iets gepresteerd te heb ben van alles, wat hij eertijds beloofde. We hebben er niet veel moed op, doch eenige bescheidenheid zou hem voortaan niet ont sieren. Benevens een verklaring waar om hij zijn stuwkracht zoo maar aan de gemeente onttrekt Voorts is ook opvallend, dat de heer Brautigam, die onlangs te ziek was om fractie-voorzitter te blijven, nu ineens een zware wethouderstaak op zich kan nemen. Men hutselt het daar in de S.D.A.P. toch wel erg raar door elkaar. Jammer maar, dat andere partijen fat soenshalve over deze dingen moeten zwij gen, wanneer van Burink op zijn wijze bezig is geweest over cumulatie van func ties en dikbezoldigde betrekkingen. Want zijn critiek op de S.D.A.P. is vaak niet onjuist Evenwel, de heer v. Burink moet zich niet al te zeer op de borst slaan. Wij ge- gelooven hem, als hij zegt, dat hij zich niet voor j 20 aan Moskou wilde verkoopen. gelijk de officieele communist Reuderink verklaarde; maar wij herinneren ons toch nog heel goed, dat v. Burink als boeteling in de Raad stond om te belijden, dat do Moskousche taktiek en politiek de eenige juiste zijn. Overigens raakt het ons niet, of Wijn koop van zijn 100 als lid der Tweede Kamer slechts 2.50 per week aan de arme partij propagandisten geeft en dat Van Bu rink nog een vordering van 265 op Mos kou heeft Hij ga tot executie van de Sovjet over, als er nog wat te halen valt Doch wat heeft dat alles in vredesnaam met de wethoudersverkiezing van Rotterdam to maken? En wat kan het ons schelen, dat de communisten in de verschillende plaat sen bij deze verkiezing op zich zelf stem den? Als de Burgemeester maar voor vol doende bewaking zorgt, want ondanks de aanwezigheid van Menist zien we nog eens gebeuren, dat Van Burink en Reuderink tot handtastelijkheden overgaan: hun vijand schap kan niet in woo r d en gelucht worden. De Wethoudersverkiezing. Na de herrie begon het werk. 't Liep met de wethoudersverkiezing vrij vlot. Mr. A. de Jong,, de heer Nivard en de heer de Zeeuw werden herkozen met ruim 30 stemmen; de vrijzinnigen plus de revolu tionairen meenden het gemeentebelang te kunpen dienen door blanco te stemmen. Een vreemde opvatting en een wonderlijk verantwoordelijkheidsgevoel. Hoe het zij: drie van de vijf kwamen zonder veel moeite weer te paard. En liet viel ook den heer Brautigam niet moeilijk de leege plaats van zijn partijgenoot Ter Laan in te nemen. De ruil lijkt ons niet slecht, al begrijpen we van de motieven niets. Meer moeilijkheden openbaarden zich bij de vervulling van de vijfde vacature. Hoe wel de liberalen blanco stemden en van to voren verklaard hadden, dat zij geen zetel zouden aanvaarden en hoewel de heer de Groot verklaard had, dat h ij in geen geval weer als zoodanig zou optreden, werd hij toch gekozen, zij het met 17 stemmen; om dat er 24 in blanco werden uitgebracht. En de heer de Groot bedankte niet onmiddel lijk. Hij vroeg beraad, opdat er gelegen heid zou zijn voor nader overleg over een werkprogram. IJdele hoop. waarschijnlijk. Doch wie weet? In elk geval heeft Rot terdam weer een dagelijksch bestuur. Den Haag is zoo gelukkig nog niet Daar zit men een week zonder. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Centrale diaconale conferentie der Geret Kerken. (blz. 2.) Opening der Chr. Industrie- en Huishoud school te Rotterdam. Nadere berichten over de verklaring, die Curtius en Schober zullen afleggen over do Tolunie-kwestïe. Uitspraak van de Coördinatiecommissie der Europeesche Commissie over de Duitsche voorkeurtarieven. Uiteenzetting van den Duitschen minister van Arbeid Stegerwald over de werkloosheid in den aanstaanden winter (blz. 5.) Minister Donner legt de eerste steen voor de nieuwe Kweekschool van het Leger des Heils. (blz. 7) De Wethoudersverkiezingen in verschil, lende plaatsen. (blz. 9). Het Communisme in de Practijk. Gemengd Nieuws. MOORD TE GORINCHEM IN EEN WOONWAGENKAMP In het woonwagenkamp aan de Bulla, kenslaan is gisteravond de 56-jaxige J. Hen raat bij een vechtpartij door P. Huiskens met een mes doodgestoken. De dader is ge. arreste-erd en heeft een volledige bekente nis afgelegd. Het mes is in beslag genomen P. Huiskens heeft vier jaar geleden een zoon van den verslagens vermoord, waari voor hen vier jaar gevangenisstraf heeft ge kt egen. 17 Juni is hij uit de gevangenis ge komen. Gisteravond wa6 hij te Gorinohera in het woonwagenkamp. De verslagens is daarbij met zijn beide zoons near den wa gen van Huiskens gegaan, waardoor de vechtpartij is ontstaan. In het woonwagen- kamp i6 heit zeer rumoerig. De politie houdt de wacht Het gevaJ heeft te Gorinchem groote opschudding veroorzaakt. De dader wordt morgen naar Dordrecht ovarge- TWEE R.-K. GEESTELIJKEN VERDRONKEN? De pastoor en kapelaan van Hoek van Holland zijn gistermorgen naar de Scheur- polder gegaan, waarschijnlijk om te zwem men. Tot heden zijn ze nog niet terug. Een ploeg burgers en E.H.b.O. zijn naar Scheur- polder gegaan om te zoeken. Waarschijnlijk zijn bei-den verdronken. WAARSCHUWING De brigade-commandant der Kon. .Marei chaussee te Breda waarschuwt tegen li. L. M. Hendriks, geboren te Oss, 22 Juli 1878. zich ook noemende Strijbosch, die zich in zijn bewakingskring aan een reeks oplich tingen heeft schuldig gemaakt en zich thans weder op vrij ex voeten bevin-lt Hij wendt zich bij voorkeur tot dominees of katholieke geestelijken en weet na een uit voerig verhaal van in het buitenland onder vonden wederwaardigheden door het val- sche voorgeven dat hij te Heerlen of ook wel in Engeland werk kan krijgen bedra gen voor reis enz. lo6 te krijgen. Hij heeft groote overtuigingskracht en weet zich als heer voor te doen. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN Een auto bestuurd door D. G., waarin zich behalve de bestuurder nog vier perso nen uit Tilburg bevonden, is hedennacht omsteek6 4 uur, op den Bredascher.weg bij Tilburg, tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. De bestuurder kreeg een hoofdwonde. Na verbonden te zijn, kon hij naar huis vervoerd worden. Van de vier inzittenden kwam er een met den schrik vrij, een kreeg een echedelfractuur, een een ribbeufractuur, terwijl de vierde een schou der brak. De drie laatste personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdagmiddag kwart over drie is een uit Groningen komende auto bij het YVtn- schotenliep tegen een boom opgereden. De 13-jarige hakkensjongen W. uit Engelbert, kwam tusschen den boom en den wagen te recht en werd in ernstigen toestand naar het diaconessonziekenhuis vervoerd. De bestuurder K. uit Muntendam, werd met zijn dochter, die een hoofdwonde be kwam. eveneens naar het ziekenhuis over* gebracht. MILITAIRE OPRUIING Dinsdag 6tonden te Den Bosch vow don Krijgsraad terecht de gew. dpi. soldaten der mitrailleurcompagnie van het 18e reg. :nf. te Amersfoort, K. F. de L. en B S.. beid n te Amsterdam ter zake dat zij op 8 Juli 1931 te Amersfoort ieder voor zich mondeling da hen omrineonde militairen hebben opgeruid tot opzettelijke ongehoorzaamheid. Tegen S. luidde de eisch vrijspraak, doch met verwijzing der zaak naar den comman deerenden officier voor disciplinaire afdoe ning. Tegen De L. werd wegens opruiing 2 maanden gevangenisstraf geëischt TRAGISCH Het 11 jarig zoontje van den arbeider A. Kuipers te Exloo is. toen het kind \an e.-n schoolfeest naar huis ging, van een brug te water gevallen en vardronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1