JHrttttrr £riltsdjr Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.21 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijkscho zending 7«— Allee bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 1 SEPTEMBER 1931 No. 3445 ADVERTENTIE N: .Van 1 tot 5 regels...—,.L17V« l22Va yan 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen DE PUBLIEKE TAAK. De eerste dag in September is ditmaal een gedenkwaardige dag, wijl deze den aan vang beduidt van een nieuwe ambtsperiode .voor onze gemeenteraden. Deze breuk met het oude en deze inzet van het nieuwe houdt intusschen allerminst in, dat de colleges, die de wetgever aan het hoofd der gemeente plaatste, nu ook in gansch nieuwe samenstelling optreden. Ook in onze gemeenteraden heeft de in voering van het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging ten gevolge gehad, dat er in de sterkteverhouding der politieke groe pen meerdere stabiliteit kwam; een omstan digheid, die op haar beurt de herkiezing van zittende leden grooter maakte. Dit alles neemt echter niet weg, dat het aantal nieuwelingen, dat op den eerste dezer maand in den kring der vroede- .vaderen trad, niet gering is. Zonder twijfel zal menigeen met enthou siasme zijn nieuwe functie hebben aan vaard, terwijl anderen met aarzeling en vrees het oogenblik hebben gewachtwaar op zij hun intree zouden doen op het ter rein der practische gemeentelijke politiek Voor beiderlei beschouwing is plaats, en men zal zelfs goed doen te erkennen, dat de publieke zaak eenerzijds warme belang stelling verdient, maar anderzijds gevaren in zich bergt en voor velen niet geringe teleurstelling brengt. Wie geroepen wordt om mede te arbeiden aan de belangen van stad of dorp, moet zich geven aan een schoone taak: de be vordering van het algemeen welzijn. En deze taak wordt schooner nog, als men zich drager weet van hoogere beginselen, als men in den arbeid voor de publieke zaak een roeping erkent van Godswege, waaraan men biddend heeft te gehoorzamen. Ondanks dit besef omtrent een taak van hoogere orde biedt de. practijk helaas maar al te vaak moeilijkheden en teleurstelling. Dè snerpende critiek, die zich richt tegen alles wat in openbaarheid wordt tot stand gebracht, de noodzakelijkheid om beslis singen te nemen in het algemeen 'belang, waarbij persoonlijke overwegingen niet in aanmerking mogen komen, de eischen van het compromis, waartoe ook de plaatselijke politiek zoo menigmaal noopt hebben me- nigen overigens braven burger tot ver twijfeling gebracht en hem zijn eertijds genoten gemoedsrust volledig ontnomen. Men meende het zoo goed, maar over schatte eigen kracht Het juiste begrip omtrent Hetgeen te wachten stond ontbrak. Wie zioh geeft aan de publieke zaak, zal goed doen eigen persoon en die van anderen op zij te zetten en boven alles waarde te hechten aan het beginsel, dat hij heeft uit te dragen. Of gelijk de Schrift zegt: ziende op het gebod, blind voor de toekomst MGR. DR. NOLENS t, DE PLECHTIGE METTEN. Gisteravond is het stoffelijk overschot van wijlen mgr. Nolens van het sterfhuis overge bracht naar de parochiekerk van den H. Wil- lebrordus aan de Assendelfstraat te Den Haag waar het met het daarbij gebruikelijk ceremo nieel door pastoor L. Beyssens werd ingehaald Vervolgens werd de kist op het geheel in stemmigen rouw gehulde presbyterium ge plaatst en daarop zoowel de geestelijke als wereldlijke waardigheidsteekens van den over ledene neergelegd. Te 7 uur, toen de kerk zich met belangstellenden gevuld had, namen de plechtige Metten een aanvang. Tot degenen, die de plechtigheid bijwoonden behoorden de katholieke Kamerleden Aalberse Bongaerts, van Hellenberg Hubar, Kampschoër Max van Poll, de geneesheer dr. Steger en de zusters van het gesticht van den H. Carolus Borromeus, binnen welks muren mgr. Nolens fcoovele jaren verblijf gehouden heeft. INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING EXCURSIE NAAR GRONINGEN Op 10 Sept a.s. zullen de leden van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting een excursie naar Groningen maken. Het gemeentebestuur zal de deelnemers ontvangen een koffiemaaltijd' en een thee aanbieden en in auto's door de stad ge leiden. Verschillende voordrachten zullen worden gehouden. Zij die aan de excursie wenschen deel te hemen worden verzocht uiterlijk voor 5 Sept. a.s. opgaaf te doen aan het Instituut Kloveniersburgwal 70, Amsterdam. DORUS RIJKERSFONDS Het ho estuur van het Dorus Rijkers fonds hee. een financieel blijk van sympa thie ontvangen van Z.K.H. den Prins der Nedertimdert: VIT DE PERS MGR. DR. NOLENS ZIJN LAATSTE LEVENSMAANDEN WAT Mr. AALBERSE VAN HEM VERTELT Met schroom voldeed Mr. Aalberse aan het verzoek van de Maasbode iets mee te deelen over Dr. Nolens' laatste levensmaanden. We nemen er een en ander uit over: Van eenige publicatie over zijn ziekte wilde Dr. Nolens eerst niets weten. Echter vond hij het later goed, dat Mr. Aalberse de pers regelmatig inlichtte. „De moeilijkheid was echter- dat hij tot voor enkele dagen zelf nog dagelijks de kranten las. Toen ik dan ook, nadat het eerste bericht verschenen was, mijn middagsch bezoek om vijf uur bij hem bracht en hem vroeg: „Hoe gaat het ermee?" was het spottend lachend ant woord: „Och, 't is zoo gemakkelijk voor me, ik lees dat nu 's morgens in de krant!" Maar zooals steeds, als hij iets scherps gezegd had, liet hij er dadelijk gemoedelijk op volgen: „Maar 't was goed hoor, je hebt het goed gedaan Hij wilde ook geen bezoek ontvangen. Behalve twee in Den Haag wonende vrienden, wilde hij niemand bij zich toe laten. Als publiek persoon vond hij het zeker niet onaangenaam, dat men zich met hem bemoeide, maar met zijn parti culiere leven had niemand iets te maken. Tegen een huldiging bij gelegenheid van zijn veertigjarig Priesterschap had hij geen bezwaar maar dat men zijn zeven tigsten verjaardag wilde vieren, daar kwam niets van in. Hij liet in de kranl zetten, dat hij uit was, maar zat dien dag rustig thuis, moederziel alleen. Dat opzichzelvige, mzichgeslotene, heeft Dr. Nolens altijd gehad, al was dit in zijn laatste levensjaren toch minder sterk dan vroeger. Wij hebben dat te eerbiedigen- ook na zijn dood. Vandaar mijn schroom, om over zijn laatste levensmaanden, zoo nauw meebeleefd, thans veel te zeggen. Een jaar ongeveer zal het geleden zijn dat zijn naaste vrienden begonnen, zich over hem ongerust te maken. Hij kon er soms betrokken, wat flets uitzien. „Er scheelt toch niets aan?" vroeg men schuchter, want men voerde een teer punt aan: hij sprak graag en breed over zijn werk, maar nooit over zijn persoon. ,-Mij? niets. Ik ben alleen moe. Die at mosfeer hier in de Tweede Kamer drukt me. Ik heb behoefte aan zeelucht. Daar kun je ademhalen. Dat doet je goed dat voel je." Als men na eenigen tijd het waagde om voorzichtig op te merken, dat het misschien toch wel goed was, eens een dokter te raadplegen, werd dit niet zoo goed opgenomen. „Een dokter, waarom? Ik ben nog nooit ziek geweest. Ik mankeer niets. Ik heb behoefte aan frissche lucht" Zoo ging hij, als hij eenigszins kon en het weer niet al te bar was, eiken dag naar Scheveningen, op de pier, om lucht te happen. De laatste foto, die van hem bestaat, werd daar genomen, op de leege pier. in het Maartsche zonnetje. In het najaar begon hij echter te ver mageren. Zelfs wie hem dagelijks in de Kamer zagen, viel dit op. Ik kreeg ver moedens van suikerziekte. Op een avond in zijn studeerkamer, heb ik hem dat gezegd. Hij geloofde daar niet veel aan; hij was alleen maar moe. Wat rust, wat zeelucht, en het zou wel weer beter zijn. F.erst maanden later vernam ik- dat hij teen toch een dokter geraadpleegd had. Die verdachte vermagering bleef door paan. liet viel ook op, dat hij des voor- middags nooit meer rookte." „Uit Genève weergekeerd, belde hij me aanstonds op, of ik 's avonds bij hem kwam. De zuster waarschuwde mij, dat ik niet van hem moest schrikken; hij zag er akelig slecht uit De waarschuwing bleek, helaas, wel noodig. Ik schrok werkelijk van hem. Hij was geheel,van gezicht veranderd. Zijn kleeren hingen hem slap langs zijn lijf. De forsche, krachtige figuur, die hij ge weest was, zat daar als een menschelijk wrak. En zijn stem klonk zwak. Hij klaagde over geweldige vermoeidheid, hij had behoefte aan rust; als het weer maar beter was, wilde hij met een auto naar Scheveningen gaan. Maar na een half uur was het, of hij beter werd en meeT opgewekt Hij vertelde uitvoerig over de vergaderingen in Genève, en over zijn laatste redevoering daar, die de be slissing over de ontwerp-mijnconventie had gebracht Hij liet me uit Maar toen hij daar zoo naast me stond, viel me weer to sterker op, hoe vreeselijk mager en ver vallen hij was geworden. Ik voelde me toen verplicht, hem te zeggen, dat ik me ernstig bezorgd maakte over zijn ge zondheid. Ilc zei hem, dat ik vreesde, dat hij in hooge mate aan suikerziekte leed, en ried hem aan, een dokter te laten komen. Toen zei hij: ze zijn al met hun tweeën geweest, 't geen suikerziekte, 't is aan Eerst later hoorde ik, dat dit onderzoek reeds had plaats gehad vóór zijn vertrek naar Genève, terwijl ik naar Rome was. Zijn huisdokter had bezwaar, hem deze reis nog te laten ondernemen. Maar hij stond erop: die mijnconventie lag hem zoo na aan het hart. De huisdokter sloeg hem toen voor, eerst een specialist te raadplegen. Zoo is hij. ernstig ziek, dood vermoeid, toch op 23 Mei naar Genève gegaan, uit plichtsbesef. Zijn ijzeren wilskracht heeft hem staande gehouden. Vele avonden heb ik daarna nog met hem gepraat. Hij las nog veel, niet alleen de kranten, maar ook boeken. Gaandeweg werd het minder met hem. Doch eerst 20 Juli is hem medegedeeld, hoe buitengewoon ernstig zijn toestand was, en dat het goed zou zijn, om, als nntr intc t» reeole-n of te ordenen had-, dit niet meer uit te stellen. Die mededeeling heeft hem zeker wel een schok gegeven. Maar de uitwerking was toch,'zooals van hem verwacht kon worden: hij was daarna veel kalmer en opgewekter. Zondagavond 2 Augustus liet hij mij komen, om mij mede te deelen, wat er na zijn dood moest gebeuren. Aan alles had hij gedacht, zijn uitvaart, zijn be grafenis, zijn boeken, zijn meubelen. Dat duurde een half uur. Het is wél het pijnlijkste moment, dat ik in mijn; leven iieb doorgemaakt. Ik behoefde ge lukkig niet veel te zeggen, een enkele Kaag zoo nu en dan. Maar hij begreep wat in mij omging. Toen hij alles ge- zegl had, zei hij: „Ja, ik zeg je dat maar, nietwaar, je kunt nooit weten, .wat. er met een mensch gebeuren kan. Ik kan nog best weer wat opknappen!" Toen stond hij op, draaide het licht aan, en ging weer, als óp andere avonden, over onderwerpen van den dag praten. Een zelfde gesprek had hij eenige dagen later met ir. Bongaerts, die hem ook geregeld bezoeken mocht Maandag 3 Augustus zinspeelde. Pas toor Beysens er op, dat zijn toestand toch ernstig was, wel geen direct gevaar „U wilt mij zeker zeggen, dat ik bediend moet worden? Als de dokter dat ge- wenscht vindt, vind ik dat goed". Zoo ontving hij, nadat hij den vorigen dag nog voor het laatst de H. Mis ge lezen had, op Dinsdag 4 Augustus de laatste H.H. Sacramenten. Niemand mocht daar bij zijn, en aan niemand mocht het verteld worden. Eerst Maandag 10 Aug. deelde hij het den heer Bongaerts en mij mede. En hij liet er op volgen: „Ik ben geheel geresigneerd. Misschien word ik weer wat beter: er wordt zooveel voor me gebeden. Maar andersik ben ge heel geresigneerd". Donderdag 20 Augustus vond ik hem voor het eerst te bed. Hij begreep mijn bezorgdheid: ,,'t Is niet erger, hoor, maar ik voel me beter en gemakkelijker, als ik te bed blijf. De dokter zegt ook, dat die rust me goed doet". Vrijdag 21 Augustus zat ik weer naast zijn bed. Hij was altijd een scherp op merker. Maar hoewel ik trachtte, opge wekt te praten, begreep hij toch wel, wat er in mij omging. Tot driemaal toe zei hij mij dien middag: ,,'t Is goed, wat er met me gebeurt, 't is goed, heb daar geen zorg over". En in denzelfden geest sprak hij ook telkens tot zijn vriend Bongaerts. Zondag 23 Augustus werd de toestand veel ernstiger. Voor de tweede maal kreeg hij een punctie, wat hem nog eenige verlichting gaf. Maandag 24 Augustus vond ik hem, schijnbaar rustig slapende. Hij had dien dag nog niets gezegd, en niets gebruikt. Den volgenden dag zag hij me naast zijn bed staan, en stak mij, zonder iets te zeg gen, zijn hand toe. En nog eens, toen ik heen ging. Zoo zijn deze laatste dagen doorgegaan. Woensdag scheen het einde te naderen. Doch Donderdag werd de sterfdag. Om half vijf kwam ik bij hem. Zwaar haalde hij adem. Soms scheen het, dat hij zich nog bewust was, van vvat kt hem werd gezegd. Met de luid-op ge sproken gebeden scheen hij mee te bid- Gewaarschuwd kwam ook de heer Bon gaerts naar zijn stervenssponde, waar naast ook dr. Steger zat Toen kwam ook Pastoor Beysens en werden de gebeden der Stengenden gebeden. Maar steeds door bleef zijn pols krachtig en bleef hij zwaar ademhalen. Tot eensklaps om acht uur het zware, hijgend ademhalen ophield, en plaats maakte voor kalme rust. Hij scheen niet meer te lijden. De overgang in het eeuwige leven ging zacht en kalm. Om 8 uur 2 stond zijn pols stil. Dr. Nolens was in den Heer ontslapen. Diep ontroerd bleven allen bidden. Een schoone dood, goed voorbereid, is zijn deel geweest, zooals zijn wensch was. Toen ik, op een avond, tot hem zei: het is wel naar, maar het is zoo toch beter, dan wanneer u plotseling overleden zoudt zijn, zei hij met groote kracht en overtuiging: „Ja, dat is zoo, en daarvoor ben ik ook heel dankbaar". Zoo is Dr. Nolens, in zijn sterven als in zijn leven, voor ons allen een voor beeld geweest van trouwe plichtsbetrach ting, warme geloofsovertuiging en op rechte vaderlandsliefde. Toen hij lag te zieltogen, viel mij eens klaps op, dat naast zijn bed, op den schoorsteen, twee groote portretten ston den, beide hem door de daarop afgebeel- den geschonken: de portretten van Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Dat was Dr. Nolens, geheel en al. „Utrique fid el is", zijn wapen spreuk. Aan beiden trouw. DE JARIGE VORSTIN Met groote opgeivektheid is gisteren over heel 'f land de verjaardag van H. M. de Koningin gevierd. Toen in Apeldoorn de volksfeesten in vollen gang waren, kwam de jarige Vorstin, vergezeld van de grijze Koningin-Moeder, een kijkje nemen. Geestdriftig werden zij door de menigte toegejuicht. KONINGINNEDAG Op het Loo. Nadat de verjaardag van H. M. de Ko ningin in een tiental kerkgebouwen te Apeldoorn was herdacht, werd des morgens de eigenlijke feestdag ingezet met het lui den der klokken van het gemeentehuis en van verschillende kerkgebouwen. Ten paleize Het Loo lagen een groot ge deelte van den dag de felicitatie-registers ter teekening gereed. Er werd een druk ge bruik van gemaakt Om half tien werd in het met vlaggen getooide Apeldoorn een aanvang gemaakt met de opstelling van den kinderoptocht in de Loolaan. Ongeveer 5000 kinderen bega ven zich naar het Paleis. Twee weesmeisjes boden H. M. bloemen aan. AMSTERDAM SAMENSTELLING VAN HET COLLEGE Onze Amsterdamsche redacteur schreef ons gisteravond Voor vijf zesde staat de samenstelling van het Dagelijksch Bestuur onzer Gemeente vast. De verbonden groepen hebben hun mannen aangewezen en de heeren Abrahams V.D. Kropman R.K., de Miranda en Polak S.D. komen terug. De plaats van den heer Wibaut zal bezet worden door den heer E. Boekman, "•edert 1921 lid van den Raad en gedurende ;en achttal jaren leider van de soc.-dem. raads Dat hij de portefeuille van Wibaut zal krijgen staat nog niet vast. Men hoort daar voor ook de heer de Miranda noemen. Dat zullen wij t.z.t. wel hooren. Wie de zesde zetel zal krijgen ligt geheel het duister nog. Er is wel eenige kans op, dat deze opnieuw door een anti-revolutionair zal worden bezet, indien er bv. een herstem ming zou zijn tusschen een V.B. of Chr.-Hist en een anti-revolutionair. Maar het is ook mogelijk, dat de samenwerkende partijen bjj eerste stemming niet meedoen, blanco stem- dus en dan zou, wanneer de oppositie partijen samengaan, een uit deze groepen reeds bij eerste stemming gekozen kunnen worden. Zooals wij reeds eerder publiceerden staan de Anti-Rev. buiten elke afspraak, zoowel wat 'betreft 't program als de bezetting der zetels I Kan de Anti-Rev. fractie buiten het college j blijven, dan lijkt ons dit in de gegeven om standigheden zeer begeerlijk. Te s'-Gravenhage. Begunstigd door heerlijk weder heeft de residentie den verjaardag van H. M. do T^oningin gevierd. De stad had het gebruike- Iijke fleurige aanzien. I Van alle openbare, provinciale en gemeen telijke gebouwen, alsmede van vele parti culiere woningen, wapperde het Nederland- sche dundoek, terwijl van de verschillende gezantschapsgebouwen de nationale vlaggen waren ontplooid. Vooral in de binnenstad werd druk gevlagd. Tal van autoriteiten en particuliere per sonen maakten van de gelegenheid gebruik om de in de paleize liggende felicitatie- registers te teekenen. Om half elf was er groote parade op de Maliebaan, welke duizenden belangstellen den trok en reeds vroeg in den ochtend een ongewone drukte teweegbracht In den loop van den middag waren door het Haagsche Comité voor Volksféesten ver schillende feestelijkheden en wedstrijden georganiseerd, waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Te Amsterdam. Op verschillende plaatsen in de stad wer den concerten gegeven die door honderden werden bijgewoond. Een groote menigte trok ook naar den Zuidelijken Wandelweg om getuige te zijn van het vuurwerk dat daar op de Ceintuurspoorbaan werd afge stoken en waarvan de N.C.R.V. per radio verslag gaf. Half tien ging de eerste vuurpijl de lucht in. De verschillende stukken die volgden wekten de bewondering van de massa. Na afloop van deze vurige demonstratie ging men zingend naar de binnenstad terug. Te Gouda. Ook Gouda heeft gieter op waardige wijze KonLnginnefeest gevierd. Boven verwach ting wae het weder uitstekend. Weliswaar was het nog wat donker toen het feest werd ingezet met een carillonbespe 1 ing van den heer Van Zuyien, maar later op den dag heeft zelfs het Oramjezonnetje de feestvreug de nog verhoogd. Door de kinderen der la gere scholen werd des morgens een zang uitvoering gegeven op de Markt, en reeds toen was veel publiek op de been. Bij dezen zang bewees het stedelijk muziekkorps, onder leiding van den directeur, den heer Joh. Faibriaan, weer uitstekende diensten. De heer Faibriaan werd gehuldigd met bloe men. Daarna trok de stoet de stad in, be geleid door het stedelijk muziekkorps en de Chr. Muziekver. „De Bazuin". '6 Middags was in de Kattensiingel een kano-wedstrijd en ringrijden op de Markt, waarvoor eveneens buitengewoon veel be langstelling bleek te bestaan. De zwemmers in de stedelijke zweminrichting hadden ook bezoek te over. Na de orgelbespeling in de Groote Kerk door den heer De Man, welke veel drukker bezocht bad moeten zijn, in aanmerking nemende het schoons dat de beer De Man altijd weet ten gehoore bren gen, was het in de versierde en verlichts straten enorm druk. Buitengewoon wa6 het op de Turfmarkt. Tenslotte werd de lag na concert op de Markt, besloten met een groot schitterend vuurwerk. Te Zwolle. Als naar gewoonte weid de verjaardag der Koningin weer op luisterrijke wijze ge vierd. Reeds 'e morgens om 7 uur trokken de muziekkorpsen door de 6tad. Des mor gens hadden ook de kinderfeesten plaats, waaraan een 1000-tal kinderen deelnam -n. Uitnemend 6laagde de mooie Indische op tocht, die des middags werd gehouden. Het was een buitengewoon verzorgd onderdeel van het programma, de uitbeelding en mooie kleurrijke kleed er dracht, maakten een schitterend effect. Duizenden hebben van het voorgestelde genoten. Begunstigd door prachtig weer, 6laagde des avonds het groot Indisch Waterfeest uitnemend; de Weezenlanden tusschen nieuwe haven en Sassenpoort waren door een groot aantal nieuwsgierigen in hesdag genomen. Na 10 uur verplaatsten de feestgenooten zich naar de binnenstad, waar de muziek uitvoeringen tot 12 uur voortduurden. Jammer dat het kerkconceirt slecht be zocht was, de belangstelling schijnt daar voor af te nemen. Hoewel niet officiced op het programma vermeld, blijft dit altijd een der mooiste en schoonste nummers der feestviering. Te £atavia. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta) De Konin ginnedag is ondanks de drukkende malaise- zorgen opgewekt gevierd zonder een enkele wanklank- Er werd opvallend druk gevlagd. De groote parade van de gecombineerde Garnizoenen van Batavia en Meester Cor nells en de landingsdivisie van het escader werd geïnspecteerd door den Gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië en bijge woond door den Nederlandschen'gezant in China. Mr. W. J. R. Thorbecke. Het openbaar gehoor ten paleize vond met het gebruikelijk ceremonieel plaats- DE ROTTERDAMSCHE WETHOUDERS GEEN CANDIDATUÜR TER LAAN. In de gisteren te Rotterdam gehouden vergadering der sociaal-democratische raads fractie is, naar de Voorw. meldt, mede deeling ingekomen van den heer Jan ter Laan, dat hij bij de verkiezing voor de samenstelling van het college van B. en W. geen candidatuur kan aanvaarden. Naar wij vernemen zijn de moeilijkheden inzake de uitgifte van bouwgrond in de polder Blij dorp aan dit heengaan niet onschuldig. COMMUNISTISCHE AGITATIE TE AMSTERDAM GEVECHT MET DE POLITIE. Op Koninginnedag hebben de Amsterdam sche communisten zich ook weer geroerd. Ze hebben die gevierd op hun wijze, d.w.z. door him revolutionaire aspiraties eens extra naar voren te brengen. In de namiddag trok een troep van pl.m. 70 personen door de stad, hun leuzen uitschallend. Ze wilden bljjkbaar de politie uitlokken tot krachtdadig optreden. Maar deze hield zich kalm en gaf rustig en zonder ophef leiding aan het drukke verkeer. Ze trachtte de communistische troep over het Rembrandtplein naar de Amstelstraat te lood sen, maar hier weigerde men verder te gaan, om de politie te tarten tot een aanval. Plot seling ging een rechercheur over tot aresta- tie van een der betoogers, van welken hij te weten was gekomen dat hij bij een eventueel conflict van plan was den bevelvoerenden in specteur dood te steken. Inderdaad bleek hij een open mes in de mouw van zijn jas te dragen. Zijn kameraden stelden zich aan zijn kant, waardoor de politie was genoodzaakt een charge uit te voeren met gummistok en sabel, waardoor een gevecht ontstond, waarbij 3 communisten werden gewond. Een der betoo gers wierp met een scherpe bijl naar een agent, echter zonder dezen te raken. Hoewel hij wist te ontkomen, is de politie hem op het spoor. KIND OVERREDEN Maandagmiddag is te Heerlen een 7-jarig meisje van den tramconducteur B. bij het over steken van den weg door een vrachtauto over leden. Tn zeer ernstigen toestand is ze in het ziekenhuis opgenomen. DANSSALON AFGEBRAND Te Vlijmen is Zondag- op Maandagnacht vermoedelijk door kwaadwilligheid, een dans- alon met groot orgel geheel afgebrand. BALLON GEDAALD Zondagmiddag omstreeks 3 uur daalde op het weiland van den heer B. te Du<=son een luchtballon, afkomstig uit Westfaile.il (Duitschl.), alwaar de bal lom de6 morgens te 6 uur was opgestegen; de inzittenden, drie heeren en een dame, werden door een vrachtauto naai- het station 's-Bosch ver voerd. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). De laatste levensmaanden van Mgr. Dr. W. H. Nolens. (blz. 2.) De Tol uniekwestie en het te wachten rap port van het Haagsche Hof. Litwinofs voorstel van een economisch non-agressieverdrag komt in de Europeesche eomimissie. Het Engelsche kabinet bijeen. H De Engelsche minister Thomson wordt ge dwongen ontslag te nemen uit den bond van spoorwegpersoneel. Overleden is de heer R. J. Woltjer, direc teur van het doofstommeninstituut te Gro ningen. Te Almelo is overleden mej. B. J. Kolthof, hoofd eener school voor Ghr. Volksonderwijs aldaar. De begrafenis van Mgr. Dr. Nolens. (BLz. 6) De wethoudersverkiezingen. POGING TOT DOODSLAG De zeeman T., geboren te Paramaribo, sedert drie maanden gehuwd, en wonende O.Z. Voorburgwal te Amsterdam, heeft Maandagmiddag zijn vrouw, van wie hij da overtuiging had, dat zij tijdens zijn afwezig heid niet alleen is, zoodanig met een ouden verroesten klewang op het hoofd geslagen, dat ze hevig bloedend door den G.G.D. naar het Binnengasthuis moest worden vervoerd, T. meldde zichzelf aan bij de politie. INBRAKEN Te Arret er dam ds ingebroken in een per ceel aan de Leidschegracht, waar vermoe delijk een aantal zilveren lepels zijn ont vreemd, in een perceel aan de Tweede Jam van der Heydenstraat, waar enkele klee- diingstukken worden vermist, en in een wo ning aan de Apollolaan, waarvan de bewo-. neus uitetedig weren. AUTO- EN MOTORONGEVALLEN Zondagavond is op den Rijksweg Arnhem Nijmegen bij Bist de ongeveer 30-jarige mevr. S. uit Nijmegen, dtie daar fietste aan- g reden door een auto. De ©lager S. uit Arnhem, wilde een auto bus uit Amersfoort passeeren. De bus haalde evenwel naar links uit, daar hij twee fietsende jongens moest passeeren. Beide jongens kwamen te vallen. De slager S., doe met zijn auto eveneens links uit haaldie, reed daarbij mevr. S. uit Nijmegen aan. De vrouw kwam te vallen. In hoogst ernstigen toestand werd zij naar bet Wil helm inazsekenhuis te Nijmegen vervoerd. WaarschijniHjk heeft de vrouw buiten een schouderfractuur nog een breuk in de wer velkolom opgeloopen. Te Sloten bjj Amsterdam sloeg gisteren een der deelnemers aan de wimpelwedstrijd door het springen van zijn band over de kop. Hij kwam er goed af, maar een 23-jarige dame die op de duo zat werd met een hersenschud ding door den G.G.D. naar het Wilhelmina- gasthuis gebracht. DOODELIJKE ONGEVALLEN De landbouwer K. Olthof te MueselkanaaJ is van een voer haver gevallen en aan d» bekomen verwondingen overleden. Te Montfort bij Roermond werd Zon dagavond het 5-jarig zoontje van den heer Bon.garts door den motorrijder T. in snelle vaart aangereden en gedood. De heer T. werd voorioopig in arrest gesteld. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN - Maandag is te Gouda in het van Iterson- ziekenhuis, waar hij werd behandeld, over leden de 31-jarige sergeant-mecanicien J. Daalderop van Soesterberg, die vorige week bij een noodlanding van een militair vliegtuig te Bergambacht, in een greppel terecht kwam Hy laat een vrouw met een kind na. ONVOORZICHTIGHEID Zondagmorgen kwam het 6-jarig zoontje van den heer J. P. Bakker, die was gaan zitten op een treeplank van ren stilstaande melkauto, bij het meerijden onder de wa gen. Met een beenbreuk werd hij naar het Aoad. Ziekenhuis te Groningen vervoerd. KRANIG Bij de Wiegbrug te Amsterdam, raakte Maandagmidag een 7-jarig jongetje in de Kostvcrlorenvaart. Een 15-jarige jongen zag het en sprong hem oogenblikkelijk na. Hij slaagde erin hei. ventje te grijpen, waarna de toeschouwers hen op den wal trokken. DE BANDEN-AUTOPED AAN BANDEN Ook te Nijmegen heeft naar de Tel. ver neemt de plaatsvervangend commissaris van politie een verbod uitgevaardigd van bet ryden met autopeds op de trottoirs. Wel staat het den gebruikers van een dergelijk apparaat vrij xich daarmede op den rijweg te begeven. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1