Land- en Tuinbouw. LICHAMELIJKE OEFENING ECONOMIE EN FINANCIEN Uit Oost-lndie OUD-EGYPTISCHE WIJSHEID MAANDAG 31 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 7 GEWESTELIJKE TARWE-ORGANISATIE VOOR NOORD-HOLLAND EN ZUID-HOLLAND De besturen dezer organisaties maken be leend. dat zij besloten hebben de nog aanwezige voorraden oogst 1930 te centraliseeren. Zij hebben hiervoor een overeenkomst getrof fen met de N.V. Van IVaveren's Graanhandel te Haarlem. Deze N.V. is bereid de tarwe, welke in Noord- en Zuid-Holland nog op de boerde rijen aanwezig is, of in de pakhuizen ligt op geslagen, in haar pakhuizen op te nemen ^n verder te bewaren. De voorraden blijven ïh vollen eigendom dc-r organisatie. De N.V. is verplicht op aanwijzing der organisaties te le veren. Alleen partijen, welke aan de type mon sters voldoen, vallen onder deze regeling. De overige worden afgekeurd en geweigerd. Naast deze regeling, welke Inzonderheid den aangeslotenen ten goede komt, doch ook de erkende handelaars, daar ruimte vrijkomt voor berging dor nieuwe oogst, hebben de besturen een regeling getroffen, door het opnemen van ©en ban leered iet, de volledige betaling' der partijen te doen plaats hebben, direct nadat zij gecentraliseerd zijn opgeslagen. ELITE-VEILINGEN Voor het fruit Door een commissie, die in opdracht van de algemeen© vergadering van aangesloten vellin gen bij het Centraal Bureau voor Veilingen in Nederland, door laatstgenoemd bureau be noemd is. is dezer dagen rapport uitgebracht over het voorstel der veilingvereenigingen Goes. Oud-Beijerland en Rotterdam (Z.-H. Eil.), om leiding to geven aan het overal zich open barend streven tot verbetering van de wijze, waarop het Nederlandsche fruit ter veilingen wordt aangeboden. De commissie heeft na uitvoerige besprekin gen, besloten, aan de veilingbesturen te advi- seeren. speciale veilingen van goed fruit, dus agn. elite-veilingen, in te stellen. Als middel om goed fruit in groote hoeveelheden te ver krijgen. wordt geadviseerd het collectief door de veilingvereenigingen doen sorteeren van het fruit. Dr wordt gewezen op de noodzakelijkheid van goede sor.teering, mede doordat in 1930 niet minder dan 17 millioen Kg. versche appelen, ter waarde van f 3i millioen in ons land werd ingevoerd. Wanneer het Nederlandsche publiek, zoo wordt in een rondschrijven dier commissie aan de veilingen medegedeeld, aan het buitenland- sche fruit voorkeur geeft boven 't eigen inheem sohe, ondanks het feit, dat de smaak van den Nederlandsohen appel die van het bultenland- gohe prodiuot verre overtreft, dan is de schuld daarvan gelegen bij de kweekers en de veiling- orgarvisatles, die geen maatregelen nemen hun fruit aan dezelfde eischen te doen beantwoor den. De commissie acht het daarom noodzakelijk, dat ieder veiling-be-stuur zoo spoedig mogelijk overgaat tot verplichtend stellen vam het col lectief sorteeren van bepaalde fruibsoorten, b.v. om te beginnen bellefleurs, eterappels en goud- rein et ten. Voorts acht de commissie het gewenscht dite-veillngen te organiseeren, waar dan uit sluitend fruit wordt aangevoerd, dat voldoet aan de hoogste eischen. Op deze wijze wordt een scherpe ^scheiding gemaakt in het product. De commissie sprak tenslotte den wensch uit. tot het houden van een zgn. frultdag. in begin October, teneinde de besturen en voornaamste kweekers in de gelegenheid te stellen omtrent beide aangegeven punten van gedachten te Wisselen. Het Centraal Bureau van Veilingen, dat zich met de voorstellen kan vereenigen, stelt zich van den Board om de tarweprijzen te handha ven, tot gevolg hebben gehad, dat een deel van het verlies op oogst 1930 van de boeren naar het Gouvernement is overgeheveld, hetgeen tot gevolg had, dat de productie in de Vereenigde Staten op het te hooge peil werd gehandhaafd. Deze politiek kan niet worden voortgezet. De tarwemarkt zal zich niet eerder herstellen, voordat de groote surplusvoorraden verdwenen zijn en ook niet voordat de wet van vraag en aanbod weer geheel vrij kan werken. Vooral het feit, dat de prijzen aan de Gulf- havens thans tot een exportbasis zijn terugge vallen, wordt zeer ontmoedigend geacht. „TYPISCH" Men schrijft ons: Dezer dagen brachten enkele bladen een foto met het volgende onderschrift: Een der typische nummers van het pro gramma, tijdens de groote sportfeesten, welke eergisteren to Berlijn gehouden wer den en waarbij brandende pekkransen ala hindernissen dienst deden. En op de foto schoten daD twee menschel) door die kransen heen. Dit zal werkelijk een typisch nummer ztJn geweest Vroeger, héél vroeger, toen de menschen nog niet zoo beschaafd waren, (en misschien tegenwoordig nog wei in sommige gebieden, die van de beschavingscentra ver verwijderd zün), liet men honden door hoepels sprin gen. Maar dank zi) vereeniglngen ala die ..ter bescherming van dieren" ot het Jack-London- verbond, behooren dergelijke vermakelijkheden onderdehand tot het verleden. Vanwege de beestachtigheid der dressuur. Tegenwoordig is men humaner, menschelij ker. Nu laat men. inplaats van door die arme, afgerichte hondekena den höepelsprong door menschen verrichten en om toch vooral het „humanitaire" verschil in het oog te laten loopen, kiest men geen gewone hoepels, maar brandende pekkransen. Dit allea op een sport- feest. A] zal het misschien niet dadelijk dui delijk zijn, dat een dergelijk gedoe met a p o r t te maken heeft. Trouwens, wie zoo'r springerij door brandende pekkransen m eigenlijk als een feest beschouwt, is even min erg helder. Of het moest ztjn, dat springer en pubneu dezen „vuursprong" als een soort religieuss handeling ter eere van de Sport-als-god be schouwen. zooala onder heidensche volken wel een loop door het vuur een eerendo ceremo nie was. Met dat ai verdiende het eer dit vuur werk ala een Hartjesdag-epidemie om zich heen grijpt op sportfeesten overweging, nddst de vereenigingen die zich de bescher ming van circusdieren e.d. ten doei stellen, de oprichting te overwegen van een dergelijk lichaam ter bescherming van sportfeestelingen PAARDEN CONCOURS-HIPPIQUE TE CULEMBORG Een mooi landelijk concours Het eerste concours-hipplque te Culemborg, dat Zaterdag j.l. aldaar gehouden werd. is uit stekend geslaagd, zoodat de commissie in alle opzichten tevreden kan zijn. Het sportterrein Fortitudo leende zich uitstekend voor een der gelijk paardenfeest, waarvoor de commissie de medewerking had van de landelijke rüvereeni- ging Hippos, wier secretaris, de heer F. den Hartog. alles tot in de kleinste bijzonderheden verzorgd had. De jury bestond uit de heeren mr. B. Timmermans. J. G. van Herwaarden, M. G. van Baaien en "W. Slob en als ring- A Kooy): 2. H van Rijn Jzn., Cothen met Paul (mevr. van RUn); 3. E. van Dijk, Ouden rijn met Fuldo; J. F. C. van Everdingen, Culemborg met Ketty (mevr. v. Everdingen): 5. Pompen, Harmeien met Barette I (mej. G. v. d. Zwaan Eervolle vermeldingen: A. J. B. Verwey. Gorinchem, met Nelly (mevr. Verwey); A. C. Spithoven. Werkhoven met Anna (mej. van Wijk); P. da Heus, Gorinchem met Piet (mej. da Heus). AUTOMOBILISME DE INVOERING VAN HET RECHTSCHE VERKEER IN OOSTENRIJK In verband met het feit, dat reeds eenlgen tijd geleden in de Oostenrijksche bladen mel ding was gemaakt, dat het verkeer aldaar voortaan volkomen ln rechtscho banen zou worden geleid, heeft het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Automobiel Club zich tot de Oostenrijksche Autoriteiten gewend om nadere inlichtingen. Van bevoegde zijde ontving de K.N.a.l. hierop het antwoord, dat werkelijk met 1 Dec. 1932 de wet in werking zou treden, waarbij bepaald wordt, dat in Oostenrijk voortaan het rechtsche verkeer zal ivorden ingevoerd en links zal moeten worden voorbij gereden, paar evenwel aan de uitvoering en toepassing dezer verkeerswet zware materieele kosten z(Jd ver bonden, zal hoogstwaarschijnlijk de datum van inwerkingtreden tot een latei nog niet vast gesteld tijdstip worden uitgesteld. De bepaling blijft dus in Oostenrijk nog van kracht, dat men links moet rijden en rechts passeeren. Alleen in Vorarlberg, Noord--Tyrol en Salzburg, westelijk van de stad Lend met inbegrip van het Gastelnertal jvordt rechts gereden en linke gepasseerd. ATHLETIEK DE LOOP DOOR BUSSUM Het bestuur van den U.P.AB. verzoekt ons mede te willen deelen, dat „de loop door Bus- sum". welke op Zaterdag 19 Sept. e.k. zal wor den gehouden, niet verboden is. Inschrijvingen ku-nen geschieden bij den heer Hugo Hey- mans. Kapelstraat 21 te Bussum. Deze loop is nationaal en zoowel door de K.N.A.U. als door den U.P.AB. goedgekeurd. REDDINGSWEZEN GROOTE DEMONSTRATIES TE ZANDVOORT Op 5 Sept. a.s. zullen door den Nederlandschen Bond tot het redden van Drenkelingen groote zee-reddingsdemonstratles te Zandvooxt gehou den worden, waaraan door de volgende red dingsbrigades zal worden medegewerkt: Zand- voort, BloeanendaPl, Egmond aan Zee. Noord- wijk aan Zee, Rotterdam en Wijk aan Zee, af gewisseld door demonstraties van de Amster- damsohe en Haarlemsche Reddingsbrigades. R ddingen uit zee zullen verricht worden door handreiking, met reddingsboei, haspel en lijn, vlet, paard, Austrailsche haspel, reddimgs- flottex „Evanhea"' alsmede redding met behulp van het 2.000.000 kaars sterke Philips' Zoek licht van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade. Aanvang der middagdemonstraties 3 uur. Aar vang der avonddemonstraties met Philijs' Zoeklicht te ca. 9 uur. leden van den Bond klom van 3800 tot 4150, ter wijl gewestelijke bonden werden opgericht in Gelderland en Utrecht Te Roterdam ia een fe- de-i tie van schaakclubs in voorbereiding. Een groot aantal Nederlandsche probleemcomponis ten behaalden onderscheidingen in interna tionale tounnooicn. Het jaarverslag van den penningmeester was minder optimistisch en bevatte ontstellende mededeelingen. De nieuwbenoemde functionaris was nl. tot de ontdekking gekomen, dat het fi nancieel beheer van zijn voorganger minder goed in orde was geweest. Al is van wanbeheer geen sprake, toch is er een tekort van f 3000 over 1930 en f 450 over 1931. Deze tekorten waren voornamelijk ontstaan door contributie schuld en meer andere oorzaken buiten het be stuur. Een uitvoerig debat volgde. Tenslotte werd met 153 tegen 53 stemmen besloten de vergaderine te verdagen tot 24 November a.s. Het bestuur deelde voorts nog mede. dat wanneer al de in te vorderen gelden binnen kwamen, het tekort wellicht tot ongeveer de helft zou kunnen worden verminderd. De uiter ste zuinigheid zal moeten worden betracht. Welke maatregelen daartoe zullen worden geno men. is nog niet bekend. Een der leden heeft het tekort voorloopig aan gezuiverd, doch men aohtte zich verplicht dit bedrag ln 4 5 jaren terug te betalen. De overige punten der agenda werden uit gesteld tot de vergadering op 24 Nov. a.s. voor in begin October te Rotterdam den „fruit- meester fungeerde de heer G. de Glei dag" te doen houden, terwijl dan bovendien een bezoek zal worden gebracht aan de collec tieve sorteeringsinriahting der veiling aan den Persoonsdam aldaar* APPELEN NAAR INDIË Het is bekend, dat vanwege den Bond West- land het vorig en dLt jaar proefzendingen drui ven naar Indlë zijn en worden gedaan, met wis selend succes. Niet alleen voor druiven, maar ook voor appelen wordt echter getracht nieuw afzetgebied te vinden-in Ned. Indië. Onder leiding van prof. Sprenger te Wage- ningen, den heer A. Booy, bestuurslid van het Centraal Bur. v. Veilingen in Nederland, en den heer R. Lijsten, directeur der M.P.V., werden met de Stoomvaart-Mij. Nederland onlangs vier kisten goudreinetten verscheept. De resultaten dezer proefnemingen waTen niet gunstig Het bleek, dat de vruchten in alle kisten, die niet in het koelruim waren geplaatst, de hooge temperaturen in de gewone laadruimte niet konden verdragen. De vruchten in het koelruim bewaard, kwamen in gaven toestand aan, doch in Indië achtte men de kwaliteit niet goed. Uit de proef bleek, dot men alleen het be3te fruit, in koelruimte opgeslagen, voor Indië kan ver laden. De proeven zullen dit jaar worden voort gezet. HET WERELDTARWESURPLUS Ontmoedigende cijfers. Wat zal Rnsland doen? In het laatste nummer van de Monthly Bu reau van de National City Bank of New York, wordt een bespreking gewijd aan de wereld- tarwesttuatie. Geacht wordt, dat de Vereenigde Staten thans een tarwe-surplus. geaccumuleerd in de laatste vijf jaar, van circa 500 millioen bushels hebben. De totale tarwe-productie voor het jaar 1931 tot 1932 wordt daarenboven op S69.000.000 bushels, of 47.000.000 bushel boven het gemiddeld© van 1925-1929 getaxeerd. Nu zal, volgens de cijfers van het Bureau of Agricultural Economics de totale wereldproduc tie ln 1931/32 weliswaar misschien 200 millioen bushels kleiner zijn dan het bovengenoemde gemiddelde, doch ondamks deze verwachte klei nere opbrengst, zijn de prijzen thans bijna 40 lager dan in Juni 1930. Het Review oonstateert vervolgens, dat de Speculatie dit jaar als gevolg van het weer optreden van Rusland als exporteur van tarwe en de daardoor ontstane concurrentie, kleiner is geworden. Rusland zaJ echter voorloopig wel een factor van groote onzekerheid blijven. De met tarwe bebouwde oppervlakte in Rusland, is volgens offlcieele cijfers 94.100.000 acres groot, of 10.300.000 acres meer dam verleden jaar. maar men neemt aan, dat de opbrengst per acre dit jaar kleiner zal zijn dam het abnormaal hooge cijfer van 1930. Echter, zoo vervolgt het Review, is de groot te van hot export-surplus vam Rusland niet ge heel afhamkelijk van de hoegrootheid van de productie, maar van de beslissing van de re geering. De tegenwoordige consumptie van Rusland wijst er n.L op. dat Rusland gemak kelijk alle tarwe en rogge, die zij nu produ ceert zelf kan gebruiken. Vervolgens wordt in het Review scherpe eritiek uitgeoefend op het werk van de Federal Farm Board. Er wordt o.a. geconstateerd, dat de pogingen lie nummers was de deelneming bijzon der groot en in do meeste rubrieken viel ook de kwaliteit der paarden te waardeeren. De burgemeester tan Culemborg en verscheidene andere autoriteiten hebben op de overdekte tribune met veel belangstelling de verrichtingen der deelnemers gevolgd. De regeling van het concours was uitstekend zoodat het uitgebreid en met zorg samenge stelde programma een aangenaam en vlot ver loop had. Een van do meest geslaagde nummers was de pushball-demonstratie door leden van de landelijke rijvereenlging Hippos. Tal van rui ters toonden zich zeer bedreven; vooral de amazones, de gezusters Kooy, gaven blijken van veel routine. Een zeer mooi nummer was o.a. het concours voor twee-spannen, gespannen voor de oogst wagen. Ook de eenspannen, gereden door da mes, hebben niet weinig tot het succes van den middag bijgedragen. UITSLAGEN. Do Uitslagen laten wil hier volgen: I. Eenspannen warmbloed, niet in eenig stam boek ingeschreven. Hengsten en hackneys uit gesloten: 1. E. van Dijk, Ouderün met Fulde; 2. H. van Rijn Jzn., Cothen met Paul; 3. A W. van Wijk. Vechten met N.N.; 4. A C. Spit hoven. Werkhoven met Anna. Eervolle vermelding: A J. B. Verwey. Go rinchem met Nellie IV Keuring type rijpaard (warmbloed) Heng sten uitgesloten. Gereden door leden van lan delijke rijvereenigingen: 1. H. M. Derksen, IJzendoorn (Linge ruiters) met Last; 2. G. Baan Azn., Alblasserdam (Beyaert) met Ogula I; 3. G. de Gier, Dalem (Hippos) met Leplna 4. T. Eikelboom, Nieuw-Lekkerland (Kinder dijk en omstreken) met Emir. Eervolle vermeldingen: B. Kooy, Kedichem met Kwlria (gereden door H. Menslnck, Win terswijk) mevr. S. van Wjjkv. d. Bosch, Tiel (Lingeruiters) met Miesje. III. Eenspannen merriën, N. S. Tg. en G. P. 5. Hackneys uitgesloten: 1. G v. d. Grift. Houten met Kustra: 2. N. van Zijl, Schalkwijk met Netzie; 3. A. W. van Wijk, Vechten met Prenusa; 4. J. C. van Mourilc, Maurik met Jeanetta Eervolle vermeldingen: W. C. J. v. d. Grift. Baarn met Nolla; D. Kok Dzn., Lange Ruige Weide met Juta. IV. Eenspannen hengsten (N. S. Tg. en G. F. S.) Hackneys uitgesloten: 1. G. v. d. Grift, Houten met David; 2. A. v d Pluym. Acquoy met Justico: 3. J. C. Spithoven, Wijk bij Duur stede met Gregulus. Eervolle vermelding: G. v. d. Grift, Houten met Nosco. V. Tweespannen warmbloedpaarden voor de oogstwagen: 1. E. van Dijk. Oudenrijn met Fuldo en H. C. J. v d Grift. Baarn met Nolla; 2. D.' Kok Dzn., Lange Ruige Weide met Julta en Maronia; 3. T. van IJzeren, Arlcel met Ha- nua en Janneke Eervolle vermelding: J. A. Hoogland, Schalk- Wijk met Ponel 1 en Ola I. VI. Springconcours voor leden van landelijke rijvereenigingen; 1. G. Gier, Dalem met Obertie. 12 pnt.: 2. G. Baan Azn., Alblasserdam 11 pnt. 3. J. van Bruckem, Meeuwen met Zwartje, 1' pnt.; 4. G. de Gier. Dalem met Leplna; 5. H. C. v d Woerd. Maurik met Tobia, 6 pnt. VII. Eenspannen warmbloed paarden, gereden door dames. Hengsten en hackneys uitgesloten. 1. G v. d. Grift, Houten met Kusta (mej. M. ONTSPANNING SCHAKEN DE ZESKAMP TE ROTTERDAM Euwe en Landau deelen den eersten prijs Zaterdagavond is de laatste ronde gespeeld mi den zeskamp, die verleden week in het Maashotel te Rotterdam werd gespeeld. Boven dien werd een beslissing verkregen in de hang partij LandauAddicks. De dag tevoren had de partij LandauNoteboom eeu zeldzaam mooi verloop gehad. Noteboom had geduren de langen tijd de beste positie gehad in een dame-gambiet met de Tsjechische verdediging. Langzaam maar zeker wist eohter Landau het initiatief over te nemen, en ten laatste zijn tegenstander te overmeesteren. De uitslagen luiden als volgt; Landau wint van Noteboom; Euwe wint van It. v. Weering; Landau wint van lr. v. Weering; Werthelm verliest van Dr, Euwe; Addicks-Noteboom remise. De eindstand lui dit als volgt; Dr. M. Euwe m Landau 4 pnt; Noteboom 2J pnt; Addicks Weering 2 pnt; Wlrthelm l punt. Dr. Euwe en Landau deelen den eersten en tweeden prijs. Noteboom wint den derden. Tenslotte laten we hier nog volgen de voor- oemde partij Noteboom-Landau. Wit: D. Noteboom. Zwart: S. Landau. Tsjechisch d2d4, d7—d5; 2. c2—c4, c7—c6; 3. Pgl—f3. Pg8—f6; 4. e2e3. e7—e6: 5. Rfld3. Pb8—d7; 6. 00. Rf8—©7; 7. Pbl02. Dd8—c-7; 8. e3el. d5Xe4; 9. Pc3Xe4. blb6: 10. Ddle2, liegb7; 11. b2—b3. e6e5; 12. d4Xc5. Pd7Xc5: 13. Pe4Xc5 Dc7Xc5; 14. Pf3e5. 0—0; 15. Relb2, Tf8d8; 16. Tal—dl. Td8d6; 17. Rd3—bl, Ta8d8: 18. TdlXdÖ. Dc5Xd6: 19. Rb2—c3. Dd6—c7; 20. f2—f3 Re7—c5t; 21. Kgl—hl. Rc5—d4; 22. Rc3Xd4. Td8Xd4: 23. Rbl—c2. Dc7—d6; 24. Til—dl, Pf6 e4: 25. TdlXd4. Dd6Xdl; 26. f3Xe4, Dd4Xe5, 27. De2dl. g7g6: 23. Ddld3. De5b2; 29. h2h3. Db2Xa2; 30. Dd3d8t. Kg8—g7: 31. Dd8 d4, KgTh632. e4—o5. Da2—a3; 33. Dd4Xf4t. Kh6g73-1. Rc2d3, ICg7g8; 35. Df4—f6. Da3 fS: 36. h3—h4, Df8—a"8; 37. Df6—gó, h7- 38. Dg5Xh6, Rb7Xg2t; 39. Kill—h2. Rg2e4; Rd3—e2. DaS—d8: 41. Dh6—f4. Rel—f5; 42. Rc2 —f3. Dd8c7; -13. h4— h5, f7f6; 44. h5Xg6. Dc7Xe5; 45. Df4Xe5. f6Xe5: 46. b3—b4. Rf5Xg6; 47. Kh2g3, Kg8fS; 48. Rf3—b7, Kf8—e7; -19. RbG—a6, Ke7d6; 50. Kg3—f3. Rg6—e8: 51. Kf3 e3, Re8c6; 52. Ke3—d3, Kd6—c7; 53. c4c5, b6Xc5; 54. b4—c5. Rc3—g2; 55. Kdi3—g2; Ke7c6 56. Kc3—b4. e5e4; 57. Ra6—b5t: Kc6c7; 58. ICb4—c3, e6e5: 59. Kc3—d2. Rg2—h3; 60. Kd2 e3. Rh3—f5; 61. Rb5—a4, a7d5; 62. Ra4b5, Rf5—d7; 63. Ke3Xe4, Rd7Xb5; 64. Ke4Xe5. a5—al 65. Ke5d4, a4—a3; 66. Kd4—c3, Rd5—a4. Wit geeft op, NEDERLANDSCHE SCHAAKBOND Jaarvergadering te Utrecht Onder presidium van Mr. G. C. A Roskam uit Rotterdam, werd Zaterdag te Utrecht de jaar- lijksche algemeene vergadering van den Neder landschen Schaakbond gehouden, waarin aan- w.zig waren vertegenwoordigers van 56 clubs van de 120 bij den Bond aangesloten clubs. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop. dat thans de tijd gekomen is om tot een defini tieve regeling te komen omtrent de oprichting van de provinciale bonden en het uitbrengen van stemmen, omdat momenteel de enkeling veel macht heeft. Het jaarverslag van den secretaris bevatte vrij optimistische mededeelingen. Het aantal BINNENLAND ONZE KOLEN NAAR BELGIË De heer Suetens, dir.-generaal der economi- sche accoorden in België zal van zijn verblijf' in Genève gebruik maJcen om met de Neder landsche gedelegeerden te spreken over het pro bleem van de conti gen teering van onze kolen- uitvoer naar België. ..aar de Msb. thans meldt, zullen de afgevaar digden van de Belgische'regeerlng en de steen- kolenproduceriten die ook met de Dultschers de onderhandelingen over het steenkolenaccoord hebben gevoerd. Donderdag a.s. de afgevaar digden der Nederlandsche regeering en der- staatsmijnen in het departement -van nijverheid en arbeid te Brussel ontmoeten om de steen- kolenkwestie te bespreken. DE TEGEMOETKOMINGEN VAN DE ZUIDERZEESTEUNWET Blijkens de mededeelingen der generale com missie, bedoeld in art. 3 der Zulderzeesteunwet over het 2e kwartaal 1931 oefenen de gunstige resultaten der visscherij nog steeds een rem- menden invloed uit op het streven der belang hebbenden in den zin dar Zulderzeesteunwet elders een goed heenkomen te zoeken. Voor een opleiding voor het eerst werd een tegemoetkoming verleend in 58 gevallen voor heit overgroots deel ambachtsschool en school tuintje betreffende Verlenging van den duur had plaats in 46 gevallen. Het aantal leerlingen, dat met een tegemoet koming ingevolge der Zuiderzeesteunwet oplei ding aan een ambachtsschool geniet, is nog be trekkelijk gering, blijkens de volgende staat; Aantal leerlingen, in het genot van een tege moetkoming op 31 Dec. 1929 33. Aantal leerlin gen. aan wie voor het eerst een tegemoetkoming werd verleend in het tijdvak van 1 Jan. 1930 30 Juni 1931 54. Aantal leerlingen, wier tege moetkoming ophield in het tijdvak van 1 Jan. 193031 Maart 1931 wegens het afloopen der school 12. Aantal leerlingen, in het genot van een tegemoetkoming op 30 Juni 1931 75. Gedurende het 2de kwartaal 1931 werd aan tegemoetkomingen vergoed en toelagen t hoeve van de opleiding van belanghebbenden en kinderen van belanghebbenden uitbetaald f 16.064.49. Op 30 Juni 1931 bedroeg het aantal tewerk- gesj^'den, aan wie de commissie hulp ter ver krijging van werk had verleend, tezamen met het aantal belanghebbenden, waarvan aan de commissie bekend is geworden, dat zij plaatsing gevonden hadden buiten de Zuiderzeevlsscherlj, in totaal 879. Hiervan zijn geplaatst: ln Rijksbetrekkin gen 32, bij de Ned. Spoorw. 56. in fabrieken 30, als grondwerker 47. als bakschlpper 463 en in diverse andere betrekkingen 251. Op 30 Juni 1931 stonden nog ingeschreven 720 belanghebbenden, aan wie op hun aanvra gen hulp werd toegezegd te-r verkrijging van een door hen verlangde betrekking, in hoofd zaak brug-, sluiswachter, spoorwegarbeider, kantonnier, enz. Toegekend werden 20 aanvragen voor een eremiet tot een bedrag van f 27.240, terwijl ln het 2de kwartaal-in 6 gevallen over het ver- ehde ©redieit werd beschikt tot een bedrag Mi f 14.877.08. Met vorige jaren Is In totaal f 385.854.98 cre- dlet verleend. Op 30 Juni 1931 stonden 355 personen Inge schreven voor een kosteiooze vergunning tot uitoefening der visscherij op de afgesloten Zuiderzee. In het 2de kwart-al 1931 genoten 1153 per sonen gedurende korteren of langeren tijd een der Zuiderzeesteunwet. geldelijke tegemoetkoming Ingevolge art. 13 Uitbetaald werd aan dezen In totaal f55.815.65 Op 30 Juni waren 1118 belanghebbenden in het genot van een geldelijke tegemoetkoming. Hieronder zijn begrepen 226 vrouwen, welke of belanghebbenden zijn of daarmede zijn ge lijkgesteld. Aan ouden van dagen boven 65 Jaar (in het geheel 829 personen) werd per week f 3 tot f 5 uitgekeerd. In totaal f 38.273.50. Aan hen. die wegens gebrek aan knechts hun bedrijf moesten combinecren (85 personen) werd per week f 4 tot f 12 uitgekeerd. In to taal f 7.438. sonen f 390 uitgekeerd. Uit z.g. visscherijfondsen werd aan 13 per- Aan werklooze vissohers en knechts werd per week f 3 tot f 5 uitgekeerd. In totaal f 8.178.15 aan 174 personen. Aan noodlijdende scheepswerven werd f 1536 uitbetaald. Deze groep omvatte 18 personen. MIJNBOUW EN CULTUUR MIJ BOETON Iets uit het verleden van deze Mi). „Een vrUwel hopeloos gevnl". De geschiedenis van deze jonge maatschap pij is tevens de geschiedenis van een speculatie ve verdwazing, die ons publiek in haar armen gevangen heeft gehouden In de Jaren 1927, 1928 en 1929. Het was een periode, waarin na genoeg geen rekening meer gehouden werd niet het rendement, want slechts de toekomst domineerde. Men zag niet anders dan de fata morgana van een lichtend verschiet en het thema was dankbaar genoeg om de fantalsie, zelfs van den gewoonlijk nuchteren zakei t« prikkelen.. De aandeelen Boeton hadden een speciaal fascineerenden invloed, welke gevoed werd door het feit, dat men nagenoeg niets van de onderneming wist. Op het eiland Bocton kwa men natuur-asfaltlagen in groote hoeveelhe den voor en men weefde daarom allerlei prach tigc dingen heen, die de verbeelding vrij spel lieten. Men had er In loonende kwantiteiten olie gevonden de maatschappij had de aan grenzende gebieden mede in concessie aange vraagd de Regeering overwoog een gemengd bedrijf om mede van den goudstroom te profi- teeren, terwijl de clou bereikt werd. toen de geruchten de ronde deden van beduidende ra- dium-vondsten Men kan de Directie toegeven, dat zij die be richten en die fantaisie nimmer heeft aange wakkerd; integendeel, zij volhardde ln een ijzig stilzwijgen, dat bü de toen bestaande mentali teit van het gokkende publiek, olie op het vuur deed werpen. Had de Directie maar een helder betoog geleverd, dat al die verwachtin gen zuiver op fantalsie en schijn berustten, dan had zij ongetwijfeld bona-fide aandeelhou ders weerhouden voor groot verlies en had zij het vertrouwen kunnen bewaren, dat in den beginne haar deel geweest is. De aandeelen fluctueerden in 1929 en 1930 tusschen 113 en 389 56 1/4 - 200 en noteeren momenteel 22 pCt., waardoor hel aandeel tot een non- valeur iJ bestempeld. Er zijn vele Directies .die beweren geen aan leiding te hebben om sterke speculatiezucht te temperen. Zij hebben slechts met het bedrijf te maken en niet met de beurs. In theorie moge dit waar zón, in de practijk ia het echter an ders, want b(J het eniitteeren van nieuwe aan deelen proflteoren z|j van een hoogen beurs koers. Ten eerste doordat de plaatsing ervan vergemakkelijkt wordt en ten tweede door het agio, dat bü een hoogen koers te maken is. Was de speculatie niet zoo actief geweest, dan zou het da Boeton nimmer gelukt zijn om in 1929 f 1.250.000 niewwo aandeelen uit te ge ven tegen den koers van 150 pCt, toen de po sitie intern al ongunstig was bltikendo uit het verliessaldo per uit. 1928 van f 502.000 en per uit 1929 ad f 264.000 waarin het agio der emissie was begrepen. Dit agio mag men na af trek der emissie-kosten toch wel op minstens f 400.000 taxeeren. Zonder de emissie zou het werkelijke verlies tot f 670.000 zijn gestegen! Voorwaar geen situatie om aandeelen tegen 150 pCt. te durven te cmitteeren. Een tnll« wasch. Er bestaat o I. dus we] degelijk een verwijt tegen de geheimzinnigheid der Directie, welk verwjjt later toe moest nemen, omdat de moei lijkheden. in het bedrijf ondervonden, nimmer naar buiten traden en weggedoezeld werden. Tot plotseling het niet verwacht» ontslag van alle commissarissen, op één na, n.l. Prof. Vis ser, bljjk gaf van een gespannen verhouding tusschen do bestuurders en waaromtrent naar buiten niets was uitgelekt. W(j begrijpen vol komen. dat men de vuile wasch slechts binnens kamers wascht toen de uittreding eenmaal een feit geworden was, had men open kaart moeten spelen Men deed dit niet: wel deelde een der afgetreden commissarissen mede. dat de oorzaak van het ontslagnemen gelegen was In het feit, dat de directeur zijn mandaat niet ter beschikking wilde stellen. De meeste com missarissen vonden hem weliswaar een ijverig mensch, dio geen moeite spaarde om de belan gen van zijn maatschappij te dienen, doch ech ter niet opgewassen was, tegen een technisch bedrijf, dat met een nieuw product had op te tornen tegen krachtige, goedgefundeerde con currenten. Er was nog een tweede geheimzinnigheid, die te laken was. Op verzoek van een deel der commissarissen werd een onderzoek naar de asfaltlagen der concessies opgedragen aan den heer Ir. J. Riueb. Diens rapport moet on gunstig zijn geweest, doch nimmer werd hier over iets gepubliceerd. In het jongste jaar verslag wordt dit toegegeven, doch daaraan toegevoegd, dat sedert het uitbrengen van het rapport nieuwe reserves zijn aangetoond waar door deze voor de eerstvolgende jaren voldoen de zullen zijn. Hiertegen komt Ir. Rueb op. omdat er z.i. geen sprake zou kunnen zijn. dat hij zich ten opzichte der ertsreserves vergist zou hebben, hetgeen toch het geval zou zün. wanneer later nieuwe hoeveelheden werden aangetoond. Wij kunnen helaas niet ontkennen, dat leek zijnde, wij meer vertrouwen hebben in do uitspraak van een deskundige dan van een leeken-directie. Ernstig zal dus rekening dienen te worden gehouden met min dere erts-hoeveelheden dan waarop de exploi tatie met zijn kabelbaan berekend werd. Toekomst niet hoopvol. Daarbij komt het afzet-apparaat. Te dezen opzichte zijn wil evenmin deskundig, maar w|j kunnen gemakkelijk begrijpen. dat het zeer moeilijk is om tegen lichamen als de Konink lijke,die ook asfalt vervaardigen op tc roeien. De Koninklijke heeft trouwens ook een wegen- bouw-maatschapplj in het leven geroepen. dl< natuurlijk geen moeite ongedaan zal laten om bi) de opdrachten van wegenbouw ook do noodlge eigen nsfalt te spuien. De Boeton heeft, naar wij uit goede brond hebben verno men, met succes gc-experimenteerd. De asfalt voldoet aan goede eischen, al zullen sommige landen hunne bepalingen hebben te verande ren, alvorens Boeton-asfalt gebruikt zal kun' nen worden. Tusschen experimentoeren en ver- kbopen ligt nog een groote afstand. Dut tot nu toe de werkelijke afzet onbeduidend is ge bleken. biiikt uit het feit dat een eigen wegen bouwafdeeling werd gesticht met alle risico daaraan verbonden. Cijfers van productie en afzet worden niet meer gemeld en ten opzichte hiervan tast men in het diepste duister. Aan passing van productie en verkoop, theoretisch voorgestaan, schijnt in de werkelijkheid niet te z(jn geschied, duar de balans aan voorraden het greote bedrag van f 803.000 aantoont. Op de vergadering werd desgevraagd medegedeeld dat deze voorraden circa 44.000 ton bedroegen. De boekwaarde ad circa f 18 per ton lijkt ons niet te hoog toe. al zullen hierin nog wel enkele verllespestjes schuilen. Een en ander stemt niet bijzonder hoopvol. In het algclocpen jaar werd, afschrijvingen Inbegrepen, een venlos van f 404.000 geleden, waardoor het verliessaldo tot f 668.000 steeg. In het 1931 verliescijfer komt een bedrag van f 304.000 voor, terwijl het nadeelig saldo der exploitatie-rekening zelf 130.000 bedroeg. De liquide middelen bedroegen per eind 1930 nog 600.000 ongeveer, de voorraden Duiten reke ning gehouden. De liquiditeit stemt tenminste nog geruststellend en maakt circa 15 uit van het maatschappelijk kapitaal, In totaal 3.S millioen gulden, bestaande uit 50.000 preferente- en 3.750.000 gewone aandeelen. Wü geven aan den anderen kant echter de pessl misten gaarne toe, dat wanneer ln dit bedröf de verhoudingen niet spoedig omslaan, het werk kapitaal spoedig zal zijn uitgeput, terwijl nieuw kapitaal, In welken vorm ook, niet be schikbaar zal worden gesteld. Enkele opposanten ter vergadering becritl- seerden het niet publiceeren van Ir. Rueb's rapport uit de overweging dat men alsdan had kunnen bestudeeren, of stopzetten van het be drijf niet verkieslijker voor aandeelhouder: ware geweest, zoodat men nóg een grooter gedeelte van de nu verloren gelden had kun nen redden. Deze critiek heeft een kern van waarheid; zooals het er nu uitziet, kan worden genoemd. tenzU met exceptioneels mo gelijkheden wordt rekening gehouden. Men redeneert, dat asfalt per saldo een product uit olie is, zoodat de aanwezigheid van asfalt ook de aanwezigheid van olie doet veronderstellen. Doch aan olie Is ook al overproductie en het zou de vraag zijn. of zoowel de kwaliteit, als de hoeveelheid der eventucele olie-exploitatie loonend zou maken. „Mining is chance", ter wijl „always the unexpected happens" ook hier van toepassing kan zün. De vooruitzichten, zoover deze kunnen wor den beoordeeld, bestempelen de aandeelen Boe ton echter met non-valeurs, die geen enkele sc-rieuze aantrekkelijkheid vertoonen. Boven dien wordt het belang van aaudeelhouders be trekkelijk weinig naar buiten behartigd. Wü juiohen het toe bilUJKheldtotaalve moe ten wü dit erkennen dat de directie geen bezwaar heeft om een aandeelhouderscommis- eie in het heiligdom der boeken en paperassen toe te laten. Met vee] belangstelling zien wü l.z.t. den uitslag van dit onderzoek tegemoet. Wü stellen voorop de goede trouw der di rectie. die wij van nabij kennen en die onge twijfeld harde werkers zijn. Dit neemt niet weg dat men er met plichtsbetrachting en eer zucht niet alleen komt; het tü moet mede zün en men moet de technische bekwaamheid hebben om een zaak ala deze met zün groote moeilükheden te kunnen leiden. Wü hebben destüda al het ondeskundige kunnen consta teren bü den aanleg van de kabelbaan, die heel wat meer gekost heeft dan do oorspronke- lUke begrooting uitwees. BUITENLAND HET RUBBER-PROBLEEM Naar uit Colombo gemeld wordt, heeft do nieuwe gouverneur-generaal van Ned. Oost- Indië. die op 6 Sept. a.s. Colombo zal passeeren, aan den gouverneur van Ceylon geantwoord, dat hij geen onderhoud wenschte met een com missie uit Ceylon Inzake de stabilisatie van den rubberprijs volgens het voorstel van den gou verneur van Ceylon dato 19 Augustus. Dit be- teekent echter niet, dat de gouverneur-gene raal het plan niet wenschte te behandelen, daar hij juist een open oog heeft voor deze aange legenheid. doch eerst de Nederlandsche mee ning te Batavia wenscht te vernemen. Men ge looft dat Malakka gunstig gestemd is ten aan zien van het plan. De commissie zal met het nemen van maatregelen wachten, tot de gou verneurs van Ned. Indië en Malakka zich offi cieel over het plan hebben uitgelaten. HET DUITSCHE DISCONTO Een nieuwe verlaging op komst Naar de B. B. C. verneemt, heeft de meerder heid van het Rijksbankdirectorium zich uitge sproken voor een discontoverlaging der Rijks bank. Deze verlaging zou nog voor de her opening der beurxen. vermoedelijk op Dinsdag as. plaats vinden. Verwacht wordt, det het disconto tot 8, weJlloUt zelfs tot 7 St verlaagd zal worden. DE AMSTELBANK De accoord-aanvrage Het Weensche Handelsgericht heeft Zaterdag gevolg gegeven aan het ingediende verzoek om een accoord van de Ams tel bank en op voorstel van het ministerie van financiën de Oesterrel- ehische Industrie- und Treuhand-G.M.B.H., Wien I tot curator benoemd. De opgaven van activa, die alleen betrekking hebben op het Oostenrijksche vermogen, bedragen 40 millioen Hollandeche guldens en de passiva 110 millioen gulden. Aangeboden wordt een accoord van 35 Het accoordvoorstel bepaalt uitdrukke lijk, dat de aanspraken van de schuldelsehera op het in het buitenland zijnde vermogen hier door niet worden betrokken. DRESDENER BANK Buitengewone vergadering van aandeelhouders _e buitengewone vergadering van aan deelhouders der Dresdener Bank te Dresden werden na uitvoerige debatten in aanwezigheid van 115 aandeelhouders met rond 73 millioen RM kapitaal en 3.650.558 stemmen de voorstel len tot verhooging van het aandeelenkapitaal met 300 millioen RM door het uitgeven van preferentie aandeelen. welke het rijk overneemt tegen afgifte van een gelijk bedrag aan Rljks- echatkistbiljetten aangenomen. 12.405 stemmen werden blanco uitgebracht. 11.515 stemmen wa ren te^en. DE KATOEN SITUATIE Nog geen optimistische vooruitzichten Benige dagen geleden heeft de Egyptische gezant aan het Aiueiikuuttsche departement van buitenlandsche zaken een memorandum overhandigd over het bijeenroepen van een in ternationale conferentie t'-r bestudeering- van het vraagstuk der beperking van den katoen-' aanplant. Het departement heeft dit ter kennis gebracht van de depart win. n ton van landbouw en handeJ en von den Farmbottrd. In regee- ringskringen neigt men tot de opvatting. Jat van een conferentie van regeertngsvertegen woordigers moeilijk *«n oplossing van de moei lijkheden te verwachten is. aangezien bij rc- geerlngsconferenties politieke overwegingen al tijd min of meer eer rol spelen. Verder leert de ervaring, dat pogingen van de regeering. om ln glcwesties van de bebouwde oppervlakte In te grijpen, steeds onoverkomelijke moeilijkhe den oplevert- Daarentegen verwacht men van particuliere conferenties, zooals dat voor de suiker het geval is geweekt. Onder de landen, die voor deelneming aan de conferentie in aanmerking komen, worden behalve de V. is en Egypte, ook Mexico. Indië en Rusland ge noemd. De toestand in Georgië De Ag. Ec. et Fin." meldt, dat een senator uit Georgië voor &.S. Vrijdag en Zaterdag een vergadering van senatoren van 14 katoen- produceerende landen bijeenroepen wil, om te beraadslagen over het voorstel om aan de farmers 12 ets. per lb. voor hun katoen-voor raden te betalen, waarvan do helft direct en do andere helft in October 1932, mits zij zich verplichten het volgend Jaar geen katoen te planten. VLIEGTUIG TEGEN EEN HUIS GEBOTST BATAVIA, 30 Aug. (Ane-ta). Bij een proefvlucht voor de voorgenomen maan- lichtvluchten ter gelegenheid van den Pasar Gambir, schooi de piloot Schot met de P.K.A.F.F., na de landing op Tjililitan door tot buiten de grens van het terrein, waarbij hij met zijn machine tegen een inlandsch huis optornde, waardoor een inlander werd gedood en twee anderen ernstig werden gewond. Het toestel is zeer beschadigd, de heer Schot bleef ongedeerd. L Eeuwen achtereen is in een graf te Epu, het tegenwoordige Akhmim in Egypte 1), en daarna jaren lang in het Britsch mu seum te Londen, een geschrift van een wijze der Egyptische oudheid opgeborgen geweest, dat om velerlei reden meer dan eenig ander werk zijner volksgenooten, die zich met godsdienst, wijsbegeerte en zede- lcunde bezig gehouden hebben, van buiten gewoon belang moet worden geacht. Het is een papyrus van ruim vier nieter lengte en een kwart meter breedte, die men naar zijn inhoud zou kunnen noemen: „Onderricht over het ware le vensgeluk". Men-em-ope, een hoogge plaatst" koninklijk ambtenaar, die beheerder was der landerijen van Farao, en tevens voor de distributie van het koren zorgde, geeft in dit werk in een dertigtal hoofdstuk ken levenslessen aan zijn jongsten zoon, Hor-em-Macheroe, die niettegenstaande zijn jeugd al een groot aantal titels had, en ook reeds priesterlijke diensten verrichtte in genoemde stad in den tempel van den ouden zonnegod Min, en dus te meer reden had om naar de echt vaderlijke wijsheid te luisteren. In 1888 heeft de bekende Egyptoloog Sir E. A. W. Budge, dezen papyrus met. nog andere waardevolle schatten van een koop man in oudheden te Luxor gekocht, en naar Engeland overgebracht. Hij fotografeerde den tekst en gaf een voorloopige vertaling. Doch hoewel reeds het daarop volgende jaar door den geleerden Le Page Renouf_ de aandacht der vakgeleerden op den zoo belangrijken inhoud werd gevestigd, heeft de papyrus al dien tijd achter slot en grendel gelegen, en is ook thans eerst na bekomen verlof der Regeering te zien. 2) Geleerden, die getracht hebben een aanvankelijke vertaling van den inhoud te geven, zooals in het Engelsch, Deensch, Duitsch, en nu onlangs in het I-Iol- landsch verschenen zijn 3), moesten zich. wel eens tot schade eener juiste overzet ting, met facsimile's behelpen, die den oor- spronkélijken tekst, ook vaak moeilijk te ontcijferen en te begrijpen, door slechte over plakking van gescheurde gedeelten, op vele plaatsen onduidelijk hebben gemaakt De vraag naar den tijd der vervaardiging is vooralsnog niet te beantwoorden de dateering der geleerden ligt tusschen plm. 1500 v. C. (Budge) en plm. 500 v. C. (Grif fith) mogelijk later door nieuwe vond sten. hoewel de vraag van het grootste be lang is voor de oplossing van bet probleem, boe de verwantschap tusschen Men-em- ope's geschrift en een gedeelte van Salo- mo's Spreukenboek is te verklaren. Er zijn echter wel redenen om aan te nemen, dat de schrijver de Londensche papyrus is een topic van het oorspronkelijk stuk geleefd heeft tusschen 700 en 500 v. C. Bij tie bestudeering van dit Boek der wijs heid treft ons allereerst zijn streng gods dienstig karakter, dat werkelijk eenig is in de zoo rijke oud-Egyptische letterkunde, en slechts kan vergeleken worden met do boeken der wijzen van alle volken en tij den der oudheid, bij name echter met die van het Oude Testament. Dat vrome karak ter bij de Egyptenaren was godsdienst eigenlijk alleen Staatsaangelegenheid, en vroomheid persoonlijk lcomt zelfs uit in de wijsgeerige en zedekundige beschouwin gen van Men-em-ope, zoodat men kan zeg gen, dat zijn verhouding tot de godheid te vens zijn verhouding tot zijn evennaaste bepaald heeft. Volgens den schrijver is de godheid vol maakt: zii is souverein: aan haar heeft de mensch zijn schepping, zijn bestaan en de beschikking van zijn lot te danken. De god heid is rechtvaardig, almachtig, alwetend, alziend. Daarom moet de mensch zijn zonde niet verbergen of verbloemen; hij mag niet beter schijnen dan hij werkelijk is; maar daarom kan hij ook volkomen op haar ver trouwen, wijl zij den vrome in alles zegent, den goddeloozc daarentegen straft en ver vloekt. De mensch moet er dus naar stre ven door eerlijken arbeid zijn bestaan to vinden, vooral niet te jagen naar rijkdom, wijl dat meer schade dan voordeel brengt, en bovendien onzeker is door de wisselval ligheid van het bezit en de kortstondigheid van het leven; hij mag geen kwaad spre ken. niet vleien om daardoor een betere positie te verkrijgen, met geen slechte, op vliegende, brutale, twistgierige, heethoofdige menschen omgaan. Hij «oet integendeel rechtschapen zijn. eerlijk vooral in het gebruik van maat en gewicht en het af bakenen der grenzen van zijn bezittingen, een kwaad, dat nu nog sterk in Egypte heerscht trouw, zachtmoedig, rein van geweten, voorkomend, medelijdend, vriende lijk. onpartijdig, hulpvaardig, gastvrij, hof felijk, menschlievend en beleefd wezen. Bo venal moet hij zichzelf volkomen kunnen be- heerschen, daar alleen de geduldige, leid- zame, vredelievende, kalme, barmhartige, tevredene, ingetogene, edelmoedige, vooral de zwijgende de laatste is bij name de ideale, mensch voor den Egyptenaar, gelijk uit tal van geschriften en opschriften, in het bijzonder van gebeden, van verschillende t'jdèh blijkt eerbied afdwingt, en er op kan rekenen, dat hij in dit leven gezegend zijn zal. en bij zijn sterven rusten „in de hand dor godheid". Voorts valt het op, dat Am'e-em-ope, dia «vel namen van verschillende goden en go dinnen noemt, toch telkens in het algemeen van de godheid god of de god spreekt, en het heeft over de hand, de handen, de neus (van groote beteekenis, wijl de neus in Verband staat met den adem, de ziel, en dus met het leven), de plannen, de macht, de gave der godheid; en betoogt, dat zij lief heeft weggeeft, weet, toornig is, haat; dat men haar gunstig kan stemmen, doch dat er ook dingen zijn, die zonde voor haar zijn, een gruwel 4)dat zij het heelal bestuurt, den mensch het aanzijn geeft, vgl. Job 4 16, enz. Het voornaamste echter voor ons van dit geschrift van dien oud-Egyptisch en wijs geer is, dat gedeelten er van groote over eenkomst in woordenkeus, beeldspraak, zins bouw, gedachte en inhoud vertoonen met de Spreuken van Salomo, bij name Spr. 22 17. 23 11. Er zijn over die verwantschap voorname lijk drie onderstellingen geopperd: de eerste is ,dat genoemd gedeelte van ons Spreuken- boek is overgenomen uit het geschrift van Amen-em-ope, waarvan mogelijk nog andere redacties bestaan dan men in don Londen- schen papyrus bezit; en dat de Israëlitische schrijver daarbij geschrapt cn veranderd hoert, wat voor zijn lezers minder geschikt was, o.a. door in plaats van het woord godheid (god of de god), dat van Jehovah te zetten; de tweede, dat precies omgekeerd de Egyptische wijze met het Spreukenboek in kennis is gekomen, en er gedeelten van heeft overgenomen; en de derde, dat zoowel de schrijver van bedoeld gedeelte van ons Spreukenboek als Amen-em-ope uit oen ons onbekend geschrift hebben geput, waarbij kan opgemerkt worden, dat de eerste theo rie de meeste aanhangers onder de geleer den heeft. Alvorens ik mijn meening geef over het standpunt van den Egyptischen wijsgeer, vooral in zake de religie, en hoe we over de verwantschap van zijn boek met Spr. 22 17 —23 11 hebben te oordeelen. volge hier uit het geschrift van eerstgenoemde wat tot het stellen van die overeenkomst aanleiding heeft gegeven, waarbij men echter meer op den inhoud, dan op de woorden lette. „Begin van de leer voor het leven, van het onderwijs voor het geluk, van de voorschrif ten voor den omgang met ouderen, van de wijze, waarop men onder de hovelingen ko men kan, om een rede tc kunnen beantwoor den van dengene, die haar uitspreekt, en om een bericht te zenden aan dengene, die er een uitzendt, om iemand te leiden langs de wegen des levens; leen uw ooren om te hooren hetgeen gezegd wordt; wacht er u voor een ongelukkige te berooven, en een zwakke geweld aan te doen; ga niet om met een opvliegend mensch, en nader tot hem niet om met hem te spreken; haast u niet om u bij zulk een aan te sluiten, opdat niet de schrik u wegneme; verplaats niet den grenssteen op de grenzen der akkers, en verander niet de grensteekens van d.* aanplantingen: een schrijver, die bedreven is in zijn ambt, zal waardig gevonden wor den om een hoveling te zijn; eet geen brood in "de tegenwoordigheid van een aanzien lijke, en steek niet uw mond naar voren (om liet beste stuk uit des gastheers hand te ontvangen); zij (de rijkcfomniun) hebben zich vleugels gemaakt als de ganzen, en zij zijn naar don hemel gevlogen; wees niet hc- gecrig naar het goed van een arm man, en wees niet hongerig naar zijn brood; den te grootcn mond vol van brood slikt gij wel door, maar gij moet hem weder uitbraken, en dan zijt gij uw goed kwijt: leg niet uw innerlijk bloot voor de menschen; wacht er u voor de grenzen der akkers te schenden". (Slot volgt). Hillegersberg. M. H. A. VAN" DER VALK 1) Ook wel Ivhente- Min, naar de god Min genoemd. De Kopten spraken van Shim, de Arabieren noemden de plaats 'Akhmim, ter wijl de naam Panopolis, eigenlijk een ge deelte van Epu, meer bekend is. Hier woon de Nestorius, de bekende bisschop van Kon- stantinopel, naar wien zich de Nestorianen genoemd hebben, een tijdlang, en stierf er in 440. Er waren daar ter plaatse toen een groot aantal kloosters, daar het Christen dom in dien tijd in Egypte overal was door gedrongen. 2) Toen ik onlangs in Londen was om den papyrus te zien, heb ik dat zelf ondervon den. Gewoonlijk duurt de aanvrage cn het bekomen van verlof veertien dagen onge veer, maar ik mocht van geluk spreken, dat voor mij de tijd tot zoovele minuten geredu ceerd was. 3) Onder den titel: „Het boek der wijsheid van Amen-em-ope. den zoon van Kan echt", heeft onlangs dr. W. D. van Wijngaarden tc Leiden, een Hollandsrbe vertaling gegeven met tal van belangrijke aanteekeningen aan den voet van den tekst. Bovendien heeft deze geleerde zich verdienstelijk gemaakt door er een Inleiding bij to geven over de ontdekking en bestudeering van het werk; een groot hoofdstuk te wijden aan het ka rakter en de beteekenis er van, cn vooral door het vraagstuk van de overeenstem ming met het Spreukenboek te behandelen. De uitgever C. A. Mees te Santpoort zorgde voor een artistieken band en sierlijke uit gave, mot mooie platen versierd. Een leer zaam boekje, dat ik zeer kan aanbevelen. 4)_De uitdrukking „een gruwel zijn" komt al 25 maal in den Pentateuch voor, en heb ik uitvoerig verklaard in mijn: „Mozes' boeken in Egyptisch licht", p. 229 v., ook in het eigenaardige, dat het woord oorspron kelijk in 't Egyptisch in verband staat met wat heilig, rein is, en daarom bij Mozes dikwijls juist een beteekenis kreeg, tegen overgesteld van die bij de Egyptenaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7