llirtiuir Jpriftödjr ÖTmiraut BINNENLAND. Leger en Vloot. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7>/2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dageiijk s verschijnend N euwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3440 WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIES Van 1 tot 5 regels %w% van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. HOOGHARTIG? Is MacDonald een hooghartig man? We weten het niet. Doch we hebben die indruk tot heden niet gekregen. Men zou err doch ten onrechte, Snowden -erder van verden ken, want dat is een krachtfiguur. Ondanks het feit, dat hij heel moeilijk loopt, ziet men het hem aan. Toch wordt thans gezegd, dat de Engel- •che arbeidersleiders vooral verontwaardigd zijn, omdat MacDonald hun eischen op zulk een hooghartige wijze heeft afgewezen. Zij zeggen dat met zooveel nadruk, dat men haast zou denken: de knikkers zou men desnoods willen verliezen maar het spel niet Zóó erg zal het natuurlijk wel niet zijn. Doch er blijkt dan toch uit, dat MacDonald de-eischen zijner vrienden wel zeer perti nent en nadrukkelijk heeft afgewezen. Dat er. om zoo te zeggen, niet meer met hem te praten viel. Dat hij hen het mes op de keel heeft gezet Toen zijn zij weggeloopen. En nu geven ze hun 1 e i d- e r na, dat hij hooghartig alle wenschen heeft afgewezen. Natuurlijk is dat niet waar. Nederlandsche sociaal-democraten, door partijhaat verblind, mogen lasteren, dat een rechtsch minister met grimmig genoegen de salarissen verlaagt en de sociale uitga ven vermindert, alsof het een persoonlijke liefhebberij is; wij weten wel heter, ook van MacDonald. Hier was, volgens hem, de uiterste noodzaak. Er was geen uitweg meer. Hard is het, dat spreekt. Vooral omd'at het Kabinet-MacDonald is opgetreden 'met de prententie, dat het 't, werkloosheidspro bleem zou oplossen. En in onze roode pers kon men dan ook lezen: Vermindering van bewapening en beter werkloozenzorg. liet zou zeker te betreuren zijn, als door het heengaan van Henderson, die onver zoenlijk blijft en die voor de internationale ontwapening een groote stuwkracht is, de conferenties Voor beperkter bewapening uit gesteld werden. Het is al jrg genoeg dat er van een ver beterde werkoozenzorg niets komen kan. Nogmaals wij maken daarvan niemand een verwijt en wij treden ook niet in een be oordeeling of MacDonald en Snowden de toestand misschien al te donker inzien. Maar dat de Engelsche premier zijn partijgenooten hooghartig heeft weggestuurd met hun wenschen; dót gelooven wij geen oogenblik. Doch mogelijk heeft hij wel tegen hen ge- zegdi wanneer gij de dingen niet breeder kimt bezien dan van een eng vakvereeni- gingsstandpunt, dan is samenwerking tus- schen ons onmogelijk! En zoo werd de breuk volkomen. De man, die het land liefheeft boven de partij, gaat de weg der eenzaamheid op. Straks hoofd der nationale Engelsche regeering, en toch op een eenzame post! de Kerk verwaarloosd". Daar ligt zeker ernstige waarheid en een aanklacht in woorden. De krabbelaar heeft van deze mededeeling blijkbaar niet alles begrepen. Hij zit het meest met die „zielen". In zijn kring rekent men met ledentallen en contributie, met weerstandsvermogen en kapitaal, maar met „zielen" rekent men daar niet en kan men niet rekenen. Daarom vraagt hij: geven deze zielen door het betalen van contributie of op eer.ige andere wijze blijk, dat zij zich effectief als leden beschouwen. Nu valt ons juist van hem tegen, dat een dergelijke opmerking zijn pen ontsnapte. Hij is ondei-wezen in de leer van een verbond, hij weet ook de beteelcenis van het sacrament. Goed kenner van de Oud-Testamentische geschriften, wordt de uitdrukking die hem nu zoo vaag lijkt, door hem wel verstaan. Tot de gemeente behooren waarlijk niet alleen zij, die contributie, hoofdelijken aanslag of vrijwillige bijdragen geven, maar ook de genen, die nog niet tot belijdenis gekomen, vertegenwoordigd worden door de ouders en in het verbond van God en Zijn gemeente be grepen zijn. Het is niet in de laatste plaats voor hen dat wjj den achteruitgang van het kerkelijk leven met zooveel zorg constateeren. Daar is nog een tweede zaak, die den krab belaar heeft getroffen in de mededeeling. Ds. v. H. constateert, dat in den kerkeraad „heeren" zoo goed als geheel ontbreken en „kleine burgerij" de kerkeraadsbanken bevolkt Indien dit zou beteekenen, dat hier econo mische onderscheidingen beslissen, dan zoc daarin reeds een aanwijzing liggen, waar met vrucht naar de fout kan worden gezocht. Wij zien de zaak anders. Niemand mag ge weerd uit 't ambt ter oorzake van zijn sociale positie. De welgestelde niet, zoo min als de arbeider. Maar wel mag en moet gevraagd dat de voorgangers zelf „belijders" zijn kerkelijk mee.even. En indien men uit de zg. „hoogere standen" zo' weinigen vindt in de banken der notabelen en ouderlingen, ligt het dan niet hieraan, dat juist in die zg. hoogere kringen 't „kerkelijk" leven zoo zeer achteruitging? „Het zieligste deel aller klassen" zoo noemt de oproerige krabbelaar deze kleine burgerij. Wel wanneer by hen het kerkelijk besef nog het sterkst spreekt, bij hen de trouw aan de belijdenis nog het meest wordt gevonden, dan hopen wy, ons herinnerend de woorden van Israëls grooten koning, gesproken toen hij de Ark van zijn God had opgebracht naar .Teruzaiem ook met dit zieligste deel van alle klassen, met deze kleine burgerij, verheerlijkt te worden. AREND VAN AMSTEL. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD I ONTSTELLEND OF STERK? Een verhaal of mededeeling kan soms al Beel wonderlijk de pers doorwandelen. Een var. de bekendste Hervormde predikanten, Ds. van Hoogenhuyze, heeft een Wijkbode. Dat is, het zy tusschen haakjes gezegd, een bewijs, dat deze predikant met den gang van zaken niet tevreden is. Dat hij de noodzake lijkheid heeft gezien van een meer geregeld contact tusschen predikant 'en gemeente, dan in een zoo groot lichaam alleen door het predikbeurtenblad is te verkrijgen. In zijn Wijkbode komen allerlei mededee- lingen voor, verblijdende en ontstellende, vèrtroostende en opschrikkende, mededeelin- gen voor een kleinen kring van belang, maar dikwijls ook voor een veel breederen kring van beteekenis. Zulk een mededeeling werd overgenomen door het Algemeen Weekblad voor Christen dom en Cultuur, dat uiteraard een ietwat anders samengestelden lezerskring heeft dan de Wijkbode en werd daaruit opgepikt dooi de „N. R. Ct.". Via dit Rotterdamsche orgaan kreeg de oproerige krabbelaar van „Het Volk" er ken nis aan, en het is deze „krabbel", waarvan ik de oproerigheid niet vermag te ontdekken, die mij aanleiding geeft tot het maken van een enkele opmerking over het bericht zelf en over de opvatting van den krabbelaar. De mededeeling van Ds. van Hoogenhuyze, dat de Ned. Herv. Gemeente in onze stad pl.m. 225.000 zielen telt, waarvan er nog maar 6000 ter kerk gaan, wordt door het Algemeen Weekblad terecht ontstellend ge noemd. Ook al zijn wij geneigd deze mededeeling iets te somber te achten, ze teekent toch wel der. achteruitgang van het kerkelijk leven in Amsterdam. Men vergete hierbij niet, dat juist in Amsterdam het „overloopengroote afmetingen heeft aangenomen. Er zijn tal van Hervormden, die vrij geregeld bij anderen „inwonen". Dr. Stegenga b.v. trok langen tijd groote aantallen hoorders uit andere gemeen ten dan de zijne. Van Dr. Geelkerken kan hetzelfde worden gezegd. Verschillende Her vormden „kerken" vry geregeld bij de Gere formeerden. De richtingsverschillen in de boezem der Ned. Herv. Gemeente zijn daar niet geheel onschuldig aan. Toch blijft het verschijnsel ernstig omdat I hot wijst op een zoo groote verslapping van J het „kerkelijk" leven. Wij hoorden eens van een Hervormd predi- j kant zeggen: „wij hebben ons altijd druk I gemaakt voor het Koninkrijk Gods en hebben OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Toegekend, de bronzen eeremedaille der Oranje-Nassau orde aan mej. J. Manders, dienstbode bij de familie van ErpMaliie te Geldrop. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING Bij K. B. is aan C. Bakker, hoofdinspec teur van politie, chef van het Bureau Ver keerswezen te Amsterdam, verlol verleend tot het aannemen van het vreemde eere- teeken: Ridder der Danebrogsorde van Denemarken CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is mr. L. A. Gastmann benoemd tot vice-consul dei Nederlanden in algemeenen dienst De Consul-Generaal der Nederlanden te Smyrna, de heer D. J. Steyn Parvé, is met verlof van zijn post afwezig. De waar neming van het Consulaat-Generaal is op gedragen aan mr. H. van Davelaar, attaché aan H. Ms. Gezantschap te Stamboel. LANDMACHT tilleriebrigade: kolonel X. Bes- imraandant der He artllleriebrigade en it-kolonei C. M. Donck. commandant der "ficleren der infanterie: t-kolonel S. G. N. Nauta llerle, en tot luiten. :noemd bü staf ld-artillerie majoor J. E. infan Hertog werkzaam bü Kon. luïtenant-kolonel bü 6e regiment infanterie de eervol ontslagen luitenant-kolo nel C. M. Donck voornoemd; tot eerste luitenant bü hun tegenwoordig korps de tweede luitenants H. H. Blom van 16e regiment infanterie. G. H. van der Spek van He, H. Bouman van 12o, A. J. G. Boutmv van 16e, J. H. Wieffering van 19e, J. W. Militaire Academie: de luchtvaartafdeeling de Boogaard. bü bü zü'n tegenwoordig korps de tweede luitenant L. T. F. J. S. van Embden van het 10e regiment infanterie; bü het wapen der artillerie tot reserve eerste luitenant bü de luchtvaart-nfdeeling do reserve tweede luitenants H. J. Scholtmeüer, vlieger bü de luchtvaart-afdeeling. Ir. G. S. Vrüburg, H. Aalders eeuwis, i->. ±touKens en ir. J. P. Bcrlekom, allen van de lucht- bü het regiment ZEEMACHT eervol uit Zeedienst ontslagen estoomvaartdienst tweede klasse Eük; t luitenant ter zee der 3e klasse i der le afdeellng voor den zee- Kon. Instituut EERSTE KAMER DE VACATURE-HENDRIX De voorzitter van het Centraal Stem bureau, ontvangen hebbende een brief van den heer P. J. Reymer, benoemd lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin deze mededeelt, dat hij zijn benoeming niet aanvaardt, maakt bekend, dat de openbare zitting van het Centraal Stembureau, be stemd voor het benoemd verklaren van een nieuw lid dér E ere te Kamer der Staten- Generaal, zal worden gehouden op Zaterdag 29 Augustus, des middags te 12 uur, in de oude raadszaal in het Stadhuis te 's-G-raven- ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE RADIO-CONTROLE De gestoorde Mateotti-uitzending Op vragen van den heer A 1 b a r d a waar om de Mateotti-uitzending van de V.A.R.A. was geweigerd, heeft minister Reymer o.m. geantwoord, dat de Radio-omroep-controle- commissie naar zijn meening de grenzen van haar opdracht niet heeft overschreden, d.w.z. hetgeen aan haar oordeel was onder worpen aan geen andere normen heeft ge toetst dan de wet en het Radio-controle reglement daarvoor aangeven. Het waren geen op zich zelf staande woor den of zinsneden, waarop het bezwaar der commissie tegen het uitzenden van de de was gegrond. Het geheel dier passages, die culmineerden in beschuldiging van aan stichting tot moord, gericht tot den Italiaan- schen minister-president en die een samen hangend geheel vormden, hebben het oor deel der commissie bepaald. Naar. het oordeel van den minister be hoeft de preventieve censuur geenszins mede te brengen strengere beperking van nlngsuiting dan met onzen volksaard over eenkomt. mits daarbij rekening worde ge houden met het verschil in karakter van den radio-omroep ,als verspreidingsmiddel, en de gedachtenuiting door middel van de drukpers en in vergaderingen. GEREF. VEREENIGSNG VOOR DRANKBESTRIJDING OVERSTROOMING IN CHINA OPROEP VAN HET ROODE KRUIS Zooals reed6 is meegedeeld, heeft de C?hi- neesche minister van Financiën, thans ear het Internationale Roode Kruis verzocht, zijn bemiddeling te verleenen voor een in zameling van gelden ter leniging van den grooten nood, ontstaan door de overetroo- roingen in de provincies Hoenan en Hoepeh. Het Internationale Roode Kruis heeft aan dit verzoek gehoor gegeven en zich gewend tot de vereohillende nationale Roode Kruis- vereepigingen over de geheele wereld. In verband hiermee richt het Nederland sche Roode Krui6 zich tot het Nederland sche publiek met de dringende bede, te willen nagaan, of, ook in deze sombere tij den, niet een kleinigheid zou kunnen wor den afgezonderd voor de ongelukkige slacht offers van deze, zelfs voor China ongekende Bijdragen kunnen worden overgem aan het adres van het Nederlandsche Roode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag, overgeschreven worden op zijn postrekening no. 22120 onder het motto: Overetroomrag China. Wij ontvingen van een paar lezers de vraag of niet een steuncomité moest worden opgericht Wie wil, kan thans bijdragen zenden aan bovengenoemd adres. Bij ons kwam binnen ƒ20 van L. B. te R. Wij maken dit thans over aan het Roode VERZOEKE GEEN BLOEMEN DAT LIJKT GEEN KWAAD IDEE Naar ons werd medegedeeld is op initia tief van den heer T. W. H. Odding te Rot terdam in oprichting een vereeniging, die met de leuze: „Eert de dooden door de le enden te helpen", bedoelt een fonds te 6tichten van het gelu, dat anders bij begra fenissen voor bloemen wordt uitgegeven cn dat te bestemmen voor huizen van ouden dagen, die niet in staat zijn een eigen woning te hebben, weeshuizen of anderszins In Zweden, waar tien jaar geleden een soortgelijke stichting in het leven werd ge roepen, door de zuster van den beroemden onderzoeker Sven Hedio, mej. Alma Hedin, had 't tot gevolg, dat thans reeds te Stock holm twee „Bloemen-tehuizen" bestaan, niet keurige apartementen van 1 of 2 kamers, van alle moderne gema.kken voorzien en welke plaats bieden voor 800 ouden van dagen. Adhaesiebetuigingen worden gaarne ont vangen en gelieve men te adreeseeren: Poetbox 854, letter V, Rotterdam. NED. JOURNALISTENKRING INDISCHE PERSORDONNANTIE De Nederlandsche Journalisten Kring zal op Zaterdag 26 September a.s. des middags cn des avonds een algemeene ledenverga dering houden to Amsterdam. Op deze vergadering komt aan de orde het ontwerp inzake de representatie der pers, waaromtrent het Kringbestuur over eenstemming heeft bereikt met do besturen van de Vereeniging „De Nederlandsche Dag bladpers", de Katholieke Directeurenvereen. en de Katholieke Journalistenvereniging. Na afdoening hiervan komt in bespreking het ontwerp-ordonnantie inzake de pers, dat de Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië onlangs aan den Volksraad heeft voor gesteld. Deze bespreking zal worden inge leid door het lid van den Kring den heer J. E. Stokvis, oud-lid van den Volksraad. N. J. va Eek. J. A. Agcliiv P. Ferwerda, H. Th. Koppen, S. C. Ritse -an Eek. E. J. Gallas. G. F. Zegers Veeckc Th. Brunstlng, J. J. C. Korthals Altes. J.J Bientjes, F. G. H. van Straaten, D. Th. ba Mackay. J. IV. Caspers. A. F. Wiederholil M. J. Arnoldus. tot officier van den Marinestoomvaartdienst i der 3e klasse de adelborsten der le afdeeling voor den stoomvaartdienst Th. J. Spangenberg 1 en C. L. Oudshoorn en tot officier van ad- i mlnistratle der 3e klasse de adelborsten der le afdeeling voor de administratie bü genoemd instituut !W. H. .Vermeer en ,C. P. van dep Berg, 1 DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 23e vliegtuig op de terugreis is gister ochtend te 5 uur 59 uit Jodpoer vertrokken en na een tusschenlanding van 10 uur 02—11 uur 23 te Karatsji, te 15 uur 20 te Djask aangekomen. Het 25e postvliegtuig vertrok gisterochtend te 5 uur 20 uit Djask en landde om 13 uur 35 te Karatsji. Het vertrok van daar te 14 uur 25 en kwam te IS uur. 15 tc Jodpoer' aan DE 31E JAARVERGADERING Onder presidium van Ds. W. H. Gispen van Scheveningen werd heden te Utrecht in het gebouw voor K. en W. de 31e jaarverga dering gehouden van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding. Ook nu waren de afgevaar digden uit alle deelen des lands naar de oude Bisschopsstad gekomen. De voorzitter opende te half elf de verga dering met het doen zingen van Ps. 27 7. het lezen van Romeinen 15 113 en gebed. Hierna hield hij de Openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenen. Spr. richtte allereerst een hartelijk wel kom tot allen, die tot deze 31e jaarvergade ring. zijn opgekomen. Niet als verleden jaar in Den Haag zijn we, aldus spr., hier te Utrecht gekomen om feest te vieren, al ver heugen we ons van harte in het gouden ju bileum van onze oudere en grootere zuster, de N.C.G.O.V. We zijn vooral te samen om zaken te doen en de ingekomen voorstellen te behandelen. Het jaar, dat achter ons ligt, bracht ons de wijziging van de Drankwet. We zijn voor dat geschenk niet erg dankbaar. In 't bijzon der stelde ons teleur, dat van anti-revolu tionaire zijde nu sterk het bezwaar werd genoemd, dat de verantwoordelijkheid van de gemeentebesturen bij invoering van plaat selijke keuze wordt uitgeschakeld, waarover vroeger weinig gesproken werd, terwijl Air. Rutgers toch ook een zuiver anti-revoluti onair, en Dr. Kuyper, die toch ook wel wist wat de Drankwet bedoelde en ook wel wat anti-revolutionair was, door dat bezwaar niet weerhouden werden het pleit voor Plaatse lijke Keuze te voeren! Maar napleiten helpt niet We moeten nu des te ijveriger gebruik maken van het petitie-recht dat we gelukkig hebben en tel kens om de 5 jaar alle krachten inspannen tot verlaging van het maximum der vergun ningen. Als vereeniging blijven we helaas te lang staan op 't zelfde getal leden, hoewel 't grtal afdéeïingen met 3 vermeerderde. Ook blijven we klagen over geringe subsidie, waardoor we onze actie niet kunnen verbroeden cn verruimen. Toch willen we voorwaarts gaan en daar bij onze hoop op God stellen. In Rom. 15 13 wordt Hij genoemd: de God der hoop, dat is dat Hij dc hoop in ons hart wekt, ons reden geeft om te hopen en ook de hoop vervult. Die hoop bestaat niet en hebben we niet dan wanneer we gelooven. Maar dan ook kunnen we en mogen we wvervloedig zijn in de hoop door de kracht 4 Heiligen Geestes, gelijk dit Schriftwoord zegt We wenschen te doen, wat in de eerste verzen van Romeinen 15 staat: Wij die sterk zijn, zijn schuldig de zwakheden der onster- ken te dragen en onzen naaste te behagen ten goede tot stichting. Dat geeft ons vrijmoedigheid te bidden ervuld te worden met hoop, hoop voor de toekomst van. Gods Koninkrijk cn dus ook van onzen strijd tegen het alcoholisme. Onze hoop rust niet op de dingen, die we zien, maar wordt ons gegeven door den God der hoop, die de Almachtige en de Getrouwe is. Laat dan onze vergadering, zoo besluit spr., staan in het teeken van de hoop die niet beschaamd wordt, (Applaus). HEEFT NOG GEEN VOORZITTER De A.V.R.O. deelt mede, dat het versprei de gerucht, als zou het lid der Eerste Kamer en wethouder van Haarlem Mr. M. Slingen- berg weldra voorzitter van de A.V.R.O. wor den, uit de lucht gegrepen is. Het geslaagde optreden van Mr. Slingen- berg als bemiddelaar tusschen A.V.R.O. en minister om het verbroken contact te her stellen, is misschien voor de verspreiders van het gerucht aanleiding geweest. NAT. CHR. GEH. ONTHOUDERS VEREENIGING CHR. ZIEKENHUIS BETHESDA TE VL1SSINGEN HEDEN GEOPEND Heden is te Vlissingen het i^kenhu's ge opend van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christelijk ü'.ken- huis „Bethesda" aldaar. De kosten \-:i dil gebouw, dat aan alle moderne medische eischen voldoet, bedroegen 635.000. heeft 102 bedden, welk aantal met geringe kosten kan worden opgevoerd tot 140. De medische verantwoordelijkheid berusl bij Dr. Staverman, terwijl als directrice zal op treden Zr. Muller. Op verzoek van het bestuur hield de bur gemeester van Vlissingen C. A. van Wuel- deren de openingsrede. Hij ging uitvoerig na de pogingen die vooral na 1900 werden aangewend, om in de zeer onvoldoende zie- kenhuisverpleging ter plaatse v rbetering aan te brengen, eigenlijk alleen mogelijk door de bouw van een nieuw ziekenhuis. Vooral vanaf 1919 werd dc zaak van ge meentewege energiek aangepakt. De oplossing kwam echter tenslotte door dat de edelmoedige schenking van den lieer en mevr. Blum—de Niet, de vereeniging „Bethesda" in staat stelde Vlissingen van de zoo gewenschte inrichting te voorzien, 'aardoor een gemeenteziekenhuis niet meer noodig was. Daarna voerde het woord de voorzitter der ereeniging Ds. J. S. Hartjes, die er zijn blijdschap over uitte, dat de burgemeester het ziekenhuis wilde openen, nadat reeds eerder H. M. de Koningin de tekst .een had onthuld. Hij herinnerde aan de oprichting der vereeniging door Ds. Hogerzeil in 1912 en betuigde bijzonderen dank - n -ïevr. Blum voor de buitengewone scli waar door de stichting mogelijk werd. Allen die verkten aan den bouw en inrichting, niet het minst den heer van Damme, zegde hij dank voor hun toegewijden r'-Vid. Ds. I-Iartjcs eindigde met den wensch dat de Heero mogo bekwamen dit ziekenhuis te maken tot een plaats waar de christelijke barmhartigheid wordt beoefend. HET VIJFTIGJARIG BESTAAN DRUK BEZOCHTE VERGADERING De N. C. G. O. V. bestaat vijftig jaar. Dit wordt in Utrecht gevierd. Aan de feestvie ring ging de afdoening der huishoudelijke zaken vooraf. Gistermorgen kwam de N. C. G. O. V. voor de 52e maal in algemeene gadering bijeen. De vergadering, door Prof. Dr. J. R. Slo- temaker de B ruïne met een kort woord geopend, werd bijgewoond o. m. door den Burgemeester van Utrecht, Dr. J. P. Fockema Andreae, door freule Hartsen en den heer W. de Brey, inspecteur van het drankwezen. Aan het jaarverslag van den secretaris, Ds. D. van Krevelen, is ontleend, dat met diepe smart herdacht wordt het plotseling heengaan van den heer C. Kamp, den chef de bureau van het Hoofdkantoor. Voorts worden o. m. herdacht de heeren J. Meyerink, lid van den Centralen Bond en P. van Looy, die de teekenaar der N. C. G. O. V. was. Het ledental kwam weër over het doode punt en groeide met 360. Ds. A. J. M o n t ij n beschrijft in zijn ver slag van het Hoofdkantoor de stagnatie, ontstaan door het overlijden van den chef de bureau. De Commissie van Redactie, die de uitgaven verzorgt, deelt o. m. mee, dat van het Kerstnummer van „De Wereldstrijd" 33.000 ex. werden geplaatst. De gewone op laag bedraagt 2-100 ex. De Reclasseeringscommïssie der N. C. G. O. V. had in 1930 de zorg voor 78 personen, terwijl onder toezicht der afdeeling nog 148 personen stonden. De verschillende verslagen werden zonder veel bespreking goedgekeurd. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de aftredende leden de heeren Ds. J. J. P. Valeton, Ds. P. Veen en mr. W. F. F. baron van Verschuer. Als lid van de com missie van redactie wend benoemd Ds. D. Kuilman. De volgende algemeene vergadering zal te Deventer zijn. Namens de afdeelingen bood Ds. De Jonu van Zutphen, een som van f 4400 voor het erk van de N. C. G. O. V. aan. Bereids uit dit fonds het gebouw van het Hoofdkan toor gerestaureerd, terwijl als herinnering aan het gouden feest in den buitenmuur werd aangebracht een tegeltableau, voorstel lende de barmhartige Samaritaan, waaron der de woorden „do liefde van Christus dringt ons". Aan het eind dor vergadering bracht Ds. B a r g e r, van Hoorn, een woord van war me hulde aan Ds. A. J. M o n t.ij n voor het erdienstelijlc werk, dat. deze ook voor het orgaan „De Woreldstrijd" doet Dpze bracht den dank over op den redacteur, Ds. Van Krevelen. Aan beiden werd een ware ovatie gebracht. G. V e n e m a, van Loosduinen, uitte een woord van hartelijken dank tot den voor zitler voor zijn veld werk ook in dienst der drankbestrijding. Bij het hartelijk applaus, dat de vergadering hem bracht, verhieven zich de aanwezigen van hun zetels. Spon taan werd ingezet „Dat 's Heeren zegen op U daal'!" Na dankgebed door Fi-eule Hartsen wer de vergadering gesloten. De Receptie. Reeds tijdens de zittingen der algemeene vergadering waren tal van bloemstukken aangedragen. hen, die op de receptie een geluk- wensch kwamen aanbieden, noemen wij den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, Dr. H. Th. s'Jacob, met den Griffier der Staten Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, den Burgemeester van Utrecht Dr. J. P. Fockema Andreae die zijn veront schuldiging aanbood, dat juist nu de bestra ting voor het Gebouw van K. en W. was op gebroken, maar heel geestig opmerkte, dat een geheelonthoudersvereeniging gewend was staketselen weg te nemen. Er kwamen afgevaardigden van drankbestrijdersorgani saties van alle richtingen uit ons land en voorts een reeks van buitenlandsche afge vaardigden: de voorzitter van het Interna tionale Blauwe Kruis, C. D. Junod, van Neu- chatel; de heeren S. Oettli (Zwitserland); G. de Tribolet (Ranga Tonga, Oust Afrika); Prof. J. Deak (Hongarije); Pastor Bade (Duitschland); Pichal (België); D. Pons (Italië); G. Gallienne (Frankrijk); Th. Niell- sen (Denemarken); K. Roness (Noorwegen). Aan het eind der receptie sprak Prof. Slotemaker de Bruine een woord van dank voor de vele goede woorden, die gesproken waren. De feestavond In IC. en W. werd gisterenavond een fees telijk samenzijn gehouden. Ds. A. J. Mont ij n, die bij ontstentenis van Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine de vergadering presideerde, sprak een kort inleidend woord. Een der bovenzalen die men voor deze bij eenkomst in gebruik had, bleek echter aldra te klein om de talrijke belangstellenden te bevatten. Nadat een tableau vertoond was bij de muziek van Ps. 150, gespeeld donr „Caecilia", werd de benedenzaal in gebruik genomen. Ook de groote zaal was geheel bevuld toen met de verdere afwerking van het feest programma een begin werd gemaakt. Tal rijke bloemstukken versierden hel podium. De heer G. v. D i e m e n uit Amsterdam hield eenige voordrachten, evenals de heer J. Hilberts. Een Tyroler zanggezelschap bracht zijn gelukwenschen over. De toespraak van Ds. G. Venema over een raadselachtig onderwerp n.l. re re re re bleek een feestrede in optima torma tc zijn. Ze was namelijk geheel op rijm gesteld. Ret. was een avond van opge wekte stemming en blij herdenken. Voornaamste Nieuws. MGR. DR. W. H. NOLENS LANGZAAM ACHTERUITGAANDE (blz. 1) Het vijftigjarig bee taan der Nat. Chr. Ge. heelonthouderev ereeniging. De Avro heeft nog geen voorzitter. (bïz. 2) Het nationaal kabinet in Engeland ge- porrad. Tien leden, waarvan vier laboure, pier conservatie-ven en twee liberalen. Vermoed wordt, dat Mac Dona-ld en Snowden nadat het tegenwoordig kabinet za.1 zijn afgetreden, uit de politiek zullen gaan. De Canton-regeering boycot de Duitsche goederen, wegens een wapeninvoer voor de Nankingregeering. Frankrijk heeft geen bezwaar tegen da Poolsch-Russische onderhandelingen." Het Belgieohe Militaire Accoord. (blz. 3) Vergadering van de Alg. Ned. Zuivelbond te Utrecht Sociaal-economisch congres te Amsterdam Uw Kindje. Moeder, Uw kindje zal niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Puroï. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten AANBESTEDING De Rijksgebouwendienst heeft aanbesteed het uitbreiden en verbouwen van het post-, telegraaf- en telefoongebouw te Wageningon. Het laagst werd ingeschreven door de' fa. H. Haar en Zn. te Wageningen voor 18 900. AMSTERDAM HET NIEUWE COLLEGE De Prot. Chr. groepen honden zich alzijdig. Zooals de stukken thans op het politieke Schaakbord staan, mag verwacht worden, dat noch de anti-rev. partij, noch de chr.- hist. groep aan de vorming van het nieuwe college van B. en W. zal meedoen. Bij het opstellen van een werkprogram is met hun wenschen en bezwaren zoo goed als geen rekening gehouden en zij kunnen zich daar om ook niet vastleggen op het program, dat blijkbaar de instemming verwierf van sociaal- en vrijzinnig-democraten, mits gaders roomsch-katholieken. Deze drie groepen zullen dus de bestuurs verantwoordelijkheid hebben te dragen en do wethouders moeten leveren. We zullen aan deze aangelegenheid nog wel eenige beschouwingen moeten wijden en volstaan daarom thans met deze zake- lijko mededeelingen. DEN HAAG GEMEENTEBEGROOTING 1932 Geen belastingv9rhooging. In hun toelichting op de begvooting van 1932 deelen B. en W. mede, dat het samen stellen er van meer dan gewone zorg heeft vereischt; zulks in verband niet de ongun stige financieele en economische omstandig heden. Er is naar gestreefd aan belasting- verhooging te ontkomen. Zij zijn daarin, zij het niet zonder moeite geslaagd: het aantal opcenten op de Gemeentefnndsbelas- ting blijft 6. Dit resultaat is mogelijk gewor den door verschillende in vorige jaren ge nomen maatregelen tot versterking van do financieele positie der gemeente. Zoo is ereen reserve aan begrootingssald! an f 2.596.328.57; de bedrijfsreserves bedra gen samen f 7.284.209.84. Enkele inkomsten uit belastingen zijn lager geraamd. De begrooting sluit in ontvangsten en uit 0aven met een bedrag van f 64.155.171, Zonder tekort dus. Morgen komen we op een en ander terug SCHOUT BIJ NACHT GOEDHARTt DE BEGRAFENIS TE EDE Onder veel belangstelling had Dinsdagmid dag op de algemeene begraafplaats te Ede plaats de teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van den heer G. L Goedhart gepensionneerd schout bij nacht ter zee. Aan dc groeve werd het woord gevoerd door schout bij nacht Cohen Stuart. Deze roemde in den overledene een kundig zeeofficier die o.a. zeer veel technische verbeteringen heeft aangebracht. Namens de familie dankte de schoonzoon van den overledene .Ie he.-r Schmidt auf Altenstadt voor de vele belang stelling. Opgemerkt werden o.m. de heeren A. ;an Schoonhoven en A. D. Muller namens de Apeldoornsehe club van den Bond van oud-marine-officieren. Voorts de earnizoens- commandant en de beide brigade,-omman- danten van Ede, met hun adjudanten en tal van hoogc militaire autoriteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1