DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 24 Augustus 1931, des namid dags te twee uur, in liet gebouw Tot Nut van 't Algemeen (Steenschuur 21). De vergade ring zal zoo nood'ig des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: le Benoenung van een tijdelijke lecrares leerares in het Franseh aan het Gymnasium voor don cursus 19311932. 2e. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud van een strookje openbaren weg, gelegen aan den Morschweg, Sectie P no. 743 ged. van M. Segijn. 3e. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a van de Naamlooze Vennootschap „Rijks- cforp", een strookje, grcnd aan de Morsch- kade Sectie P No. 1868; b van G. Groenendijk, het strookje grond aan de Boerhaavestraat, hoek Narmstraat, f^tie B No. 1666 ged. 4e. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. van de Commanditaire Vennootschap onder firma „Dros en Gebroeders Tieleman" een strookje grond, Sectie 0 no. 187 god.: b. van de Naamlooze Vennootschap „Kol- landsche Constructiewerkplaatsen", dc .stron ken grond. Sectie O nis 185, iS6, 188 t.m. 194, 945 en 1050, alle ged.; c. van de Naamlooze Vennootschap Maat schappij tot Exploitatie van Tramwegen, een strookje grond Sectie O no. 1051; d. van de Naamlooze Vennootschap Bouw- grondbedrijf „Cronestein", een strookje grond Sectie O no. 939 ged. 5e. Voorstel tot aanvaarding van de ver gunningen voor den aanleg e,n de exploita tie van hoogspanningslijnen ten behopve van de levering van electriciteit aa,n den Noordeind- en Geerpolder te Ter Aar en aan het Groot Seminarie te Warmond. 6e. Voorstel tot overbrenging van liet dienstjaar 1930 op dat van 1931 van gel den, in verband met de vold'oening van on betaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van verleende eredieten, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaafposten van den Kapitaaldienst. 7e Voorstel tot onderhandsche opcfracht van het maken van een gesloten wegdek op fundeering in het Noordeinde en van een gesloten dek op de Wittepoortsbrug, aan j de N.V. „De Geruischlooze Weg", te Heem- j stede. 8e Verordening, houdende wijziging van dc verordening van 25 Nov, 1915 (Gem. blad no. 21), betreffende het bedrijf van het Openbaar Slachthuis. 9e Voorstel in zake uitbreiding van liet j aantal leden der Commissie voor het Oud- Archief. 10e Verordening, regelende d'e samenstel ling en den werkkring van de Commissie van Bijstand voor de Financiën. 11e Voorstel: a. tot wijziging van de ver ordening van 4 Maart 1929, (Gem. blad no. 11), regelende het verleenen van wachtgeld en pensioen aan de Wethouders; b. tot opnieuw vaststellen van de gewij zigde verordening. 12e. Voorstel inzake wijziging van de overeenkomst met de Sociëteit „Amieitia betreffende de uitgifte in erfpacht van een ged'eelte grond nabij de Rijnsburgerbrug. 13e Voorstel inzake het aangaan van over eenkomsten met de gemeente Valkenburg, betreffende de levering van electrischen stroom en tot wijziging van de met die ge meente d.d. 9/23 September 1912 gesloten gas leveringsovereenkomst. 14e Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van de perceelen le Huigdwarsstraat Nis. 1 tot en met 20. 15e Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag van 1250.—, als bijdrage van de gemeente in de kosten van hersteling van het Leidsche Glasraam in de Groote of St. Nicolaaskerk te Edam. 16e Voorstel tot vaststelling van een rooi lijn voor het gedeelte van de Korevaarstraat (Westzijde), gelegen tusschen het Leven daal en d'e Korte Raainsteeg. 17e Verordening wijziging van de veror dening van 31 Januari 1918 (Gem. Blad no. 3) betreffende de wedden van ambtenaren in dienst d«r gemeente Leiden. 18e. Voorstel in zake de verbetering en ge deeltelijke demping van de Middelstegracht, het verbeteren en hefbaar maken van de Middelstegraohtbrug, het verbreeeïen, ver lagen en hefbaar maken van de Kwakel- brug, het verbreeden van de vaargeul der Uiterstegracht, alsmede tot beschikbaarstel ling van de noodige gelden voor die werken. Interpellatie van den heer Schüller in zake den verkoop van Provinciale gronden aan het Rijn-ScliiekanaaL GEMEENTEZAKEN DE ARCHIEF-COMMISSIE. Do Commissie voor het Oud-Archief acht het wenschelijk, dat ook enkele deskundi gen op het gebied van het archiefwezen uit de burgerij deel uitmaken van hare conimis sie. Weliswaar is het, zoo schrijft de com missie, tot nog toe in den regel mogelijk ge bleken uit de leden van den Raad een of twee deskundige leden te kiezen, doch zeker beid,'dat dit steeds het geval zal zijn, heeft men niet. De commissie zou daarom gaarne zien, dat, evenals ten opzichte van de Com missie voor het Stedelijk Museum „de La kenhal", de mogelijkheid geopend werd, dat ook in de Commissie voor het Oud-Archief niet leden van den Gemeenteraad zitting hebben. Uit den aard der zaak zou dit het beste kunnen geschieden door uitbreiding van liet aantal leden der commissie, aangezien het aanbeveling verdient, dat, de commissie zegt het terecht, ten minste twee leden van den Raad deel blijven uitmaken van de Com missie. in afwachting van de in de verordening aan te brengen wijzigingen met het oog op de onlangs in werking getreden herziening van de Gemeentewei, geven B. en W. den Raad daarom thans in overweging te beslui ten, dat met ingang van 1 Seplember 1981 en wel in afwijking van liet. bepaalde in de verordening van 17 December 1891 vow de Commissie voor het Oud-Archief, deze commissie zal bestaan uit vijf leden, nl. een Voorzitter, door B. en W. uit hun midden aan te wijzen, en vier door den Gemeente raad te benoemen leden, waarvan ten min ste twee leden uit den Gemeenteraad, i-it dat met betrekking tot de benoeming van de leden buiten den Raad door B. en W. een aanbeveling van twee personpn zal wor den ingediend, na raadpleging van de Com missie voor het Oud-Archief. DE COMMISSIE VOOR DE FINANCIEN. In de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting 1931 (pag. 11) aeeicn B. en W. den Raad mede. dat er in beginsel geen bezwaar tegen bestond, dat de Commissie van Financiën ook formeel als Commissie van Bijstand werd ingericht. B. en W. bieden thans een ontwerp-veror- dening betreffende de samenstelling enden werkkring van een zoodanige Commissie In overeenstemming met het gevoelen van de tegenwoordige Commissie van Finan ciën wordt daarbij voorgesteld het aaniaL leden, met inbegrip van den Wethouder- Voorzitter, te bepalen op 5. Aangezien de tegenwoordige werkwijze, ook naar het oordeel van de Financieele Commissie, in de practijk goed voldoet, kon de omschrijving van den werkkring aanslm ten aan den inhoud van de bestaande ver ordening. Onder mededeeling dat de Commissie voor de Huishoudelijke Verordeningen zich even eens met de onivverp-verordening kan ver eenigen, geven B. en W. den Raad onder verwijzing naar de ter visie liggende snik ken, in overweging over te gaan tot vast stelling van de desbetreffende verordening, waarin o.a. vastgelegd wordt dat aan de Commissie is opgedragen Burgemeester en Wethouders bij le staan rnet betrekking tot de volgende onderwerpen: lo. alle begrootingen en rekeningen, die de goedkeuring of de voorloopige vaststel ling van den Raad behoeven, behalve de jaarlijksche begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente en de jaarlijksche begiootmgen van de takken van dienst, be doeld bij art. 252 van de Gemeentewet; 2o. hel aangaan van gcldleeningen; 3o. het waarborgen der renten en aflos singen van geldleeningen, door anderen aan te gaan; 4o. het koopen, ruilen en vervreemden, bezwaren en verpanden van inschrijvingen in één der Grootboeken van de Nationale Schuld, van bewijzen van aandeel, schuld- blieven of andere vorderingen; 5o. liet aanvaarden der aan de gemeente gemaakte erfstellingen of legaten of gedane schenkingen; 6o. het invoeren, wijzigen of afschaffen van belastingen en de verordeningen op de invordering der belastingen; 7o. het. treffen van algemeene regelen ten aanzien van het pensionneeren, het op wachtgeld stellen en het salarieex-en van o* ambtenaren der gemeente; So. alle andere onderwerpen van finan- cieelen aard, zoo dikwijls B. en W. dit noo- dig achten. WACHTGELD EN PENSIOEN VAN WETHOUDERS. Tengevolge van de op 15 April 1931 in werking getreden wijziging van de Gemeen tewet, moet de redactie van de verorde. ning, regelende het verleenen van wacht geld en pensioen aan de wethouders, wor den herzien. Krachtens artikel 94 (oud) der Gemeen tewet werd aan de wethouders een jaar wedde toegelegd, waarvan zij de helft geno ten als vast inkomen en de overblijvende helft als presentiegeld; in aansluiting daar op bepaalt de genoemde verordening, dat liet pensioen voor elke maand dienst 1/120 van bet vaste inkomen bedraagt. De ge wijzigde Gemeentewet bevat echter niet meer de splitsing in vast inkomen en pre sentiegeld, doch kent den wethouders uit sluitend jaarwedde toe. Ten einde nu do verordening hiermede in overeenstemming te brengen, dient in plaats van „1/120 ge deelte van het vast inkomen" te worden gelezen „1/240 gedeelte van de jaarwedde". B. en W. stellen voor de vereischte wijzi gingen aan te brengen. STROOMLEVERING AAN VALKENBURG. Zich vereenigeude met - de desbetref fende voorstellen van commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Elec triciteit tot het aangaan van een overeen komst betreffende de levering van electri schen stroom met de gemeente Valken burg en tot het aangaan van een overeen- komst tot wijziging van de met die ge meente gesloten gasleveringsovereenkomst, geven B. en W. den Raad in overweging. a. met de gemeente Valkenburg overeen komsten aan le gaan betreffende de leve ring van electrischen stroom en tot wijzi ging Van de d.d. 9/23 September 1912 ge sloten gaslcverimgsovereenkomst volgens da in de Leeskamer ter visie gelegde ontwer- b. goed te keuren, dat het kabelnet des Electric.Leitsfafcriek ten behoeve van de onder a bedoelde electriciteitslevering word: uitgebreid, waarvan de kosten, geraamd op f 13.500, voorshands uit de aanwezige mid delen der fabrieken kunnen worden be streden. ONBEWOONBAARVERKLARING. Uit een ingesteld onderzoek naar den toestand van de perceelen aan de le Huig dwarsstraat is gebleken, dat de woningen in een vergevorderden staat van bouwval ligheid verkeeren en niet meer door het aanbrengen van verbeteringen in bewoon baren toestand zijn te brengen, zoodat, ook naar het oordeel van de Commissie van Fabricage en de Gezondiheidscommissie, on- bewoonbaarverklarmg dient plaats te heb ben. De termijn van ontruiming ware op zes maanden te bepalen. Onder verwijzing naar de ter visie liggen de stukken, geven B. en W. den Raad mits dien in overweging: a. de woningen aan de le Huigdwars straat nis 1 tot en met 20 onbewoonbaar ie verklaren wegens vervallen toestand, vocht, onvoldoende gelegenheid tot luchtverver- sching en tot toetreding van daglicht; b. te gelasten, dat de woningen moeten zijn ontruimd binnen zes maanden, te re kenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening is verstreken of het besluit tot onbewoonbaarverklaring is gehandhaafd. HET LEIDSCHE RAAM IN DE GROOTE KERK TE EDAM. De Restauratie-Commissie van de Groote Kerk te Edam deelde B. en W. mede, dat zij. nu de herstelling van het kerkgebouw niet steun van lijk, provincie, gemeente en particulieren haar voltooiing nadert, gelden tracht bijeen te brengen om ook de gelirano schilderde glasramen, welke juist 't schoon ste sieraad van dit zoowel uit architecto nisch als historisch oogpunt merkwaardig kerkgebouw vormen, te restaureeren. De verschillende glasramen, 34 in totaal, wer den voor het grootste deel floor bevriende Hollandsclie steden, waaronder Leiden, ge schonken. I-Iet venster, waarmede de kerk door onze stad in 1608 werd begiftigd, is, schrijft ac Commissie verder, een bijzonder fraai exem plaar, hetwelk in den loop der jaren echter ernstig heeft geleden. De kosten van een complete herstelling worden door een des kundige geraaipd op ruim f 2500. De Com missie verzocht ons College nu te bevorde ren, dat door de gemeente Leiden in de kos ten van het herstel voor de helft, derhalve voor f 1250, worde bijgedragen. De kosten voor alle ramen te zamen wor den op ruim f 60.000 geschat. De kostenra ming voor het gebouw zelf bedroeg pl.m. f 240.000. Met inachtneming van meevallers zullen de totale herstellingskosten inclusief de vensters globaal f 260.000 beloopen. De Commissie heeft gegronde redenen om aan te nemen, dat het Rijk en de provincie bereid zijn hun subsidies naar evenredig heid te verhoogen, doch zelfs dan zal nog met een tekort van een kleine f 20.000 re kening moeten worden gehouden. Aangezien de Commissie het betreurens waardig zou achten, dat door dit tekort dc restauralie onvoltooid zou blijven het fraaie gebrandschilderde glas, dat uit de vensters moest worden weggenomen, zou in kisten moeten blijven bewaard en zou, al thans ten deele, door blank glas moeten worden vervangen poogt zij het ontbre kende bedrag te verkrijgen van andere be langstellenden. De archivaris wijst in zijn rapport, op de treffende overeenkomst, die er in deze is met liet raam in de St. Janskerk te Gouda, dat in 1601, dus ongeveer in denzelfden tijd, werd geschonken; voor de herstelling daar van werd in 1925 eveneens geldelijken steun aan de gemeente gevraagd, welke bij raada besluit van 28 September 1925 uit histori sche overwegingen en vooral ook om de eer vau de stad te handhaven, werd ver leend tot een bedrag van f 1000. In beido gevallen betreft het een Leidsch geschenk; beide ramen verwijzen in hun voorstel 1 in gen naar Leiden en zij werden ook beioe door den Leidschen glasschilder Cornelis Klok bewerkt naar een teekening van dei» bekenden Leidschen burgemeester en schil der Isaac Nicolaasz Swanenburg. In deze overeenkomst van omstandighe den ligt een reden te meer, om ook het ver zoek van de Edamsche Restauratie-Commis sie in te willigen. B. en W. geven mitsdien in overweging door vaststelling van den hierbij overgelegden begrootingsstaat, mo del D, dienst 1931, een bedrag van f 1250 ter beschikking te stellen, als bijdrage van de gemeente in de kosten van herstelling van het Leidsche glasraam in de Groote ot St. Nicolaaskerk te Edam, met bepaling, dat de uitkeering van de bijdrage zal plaats hebben, nadat van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg de schriftelijke mede deeling is ontvangen, dat de ïierstellings- werkzaamheden zijn voltooid en diet raam wederom op de oorspronkelijke plaats in de kerk is aangebracht. OVERNAME VAN GROND. B. en W. geven den Raad in overweging van M. Segijn om niet in eigendom en on derhoud over te nemen het strookje open bare weg, groot pl.m. IS M2., deel uitma kende van het perceel, kadastraal beaeua gemeente Leiden, Sectie P no. 73, gelegen aan den Morschweg. B. en W. stellen voor te besluiten koste loos in eigendom en onderhoud bij de ge- mecnie over te nemen: a. van de N. V. „Rijksdorp", Maatschap pij tot Exploitatie van Onroerende Goede ren, gevestigd te Leiden, het strookje grond ter grootte van 355 M2., kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie P no. 166S, gelegen aan de Morschkade; b. van G. Groenendijk, te Leiden, het strookje grond, van pl.m. 0.8 M2., deel uit makende van het perceel, kadastraal bekend' gemeente Leiden, Sectie B, no. 1666, gelegen aan de Boerhaavestraat, hoek Narmstraat. In verband met de stichting van 'n nieu we groentenveiling aan den Zoetenvoud- schen weg, moesten aan de gemeente wor den overgedragen een gedeelte grond voor den aanleg van een weg langs de tram baan Leiden's-Gravenbage, en eenige ter reingedeelten voor den bouw van een brug in genoemden weg nabij de kruising met het kanaal, dat de veilingshavens met den Trekvliet verbindt. Aangezien dé ter zake gëvoerde ondeif» handelingen inmiddels werden beëindigd, geven B. en W. den Raad in overweging kosteloos in eigendom en onderhoud bij de gemeente over te nemen: a- van de Commanditaire Vennootschap onder firma „Di-os en Gebr. Tieleman", te Leiden, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 9.75 M2., deel uitmakende van hel perceel, kadastraal bekend gemeente Lei den, Sectie O no. 187; b. van de N. V. „Hollandsche Constructic- werkplaatscn", te Zoeterwoude, de slrooken grond,- ter grootte van pl.m. 3S48 M2., deel uitmakende van de perceelen, kadastraal bekend genieente Leiden, Sec'ie O nis 1S5, 186, 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194 en 1050; c. van de N. V. Maatschappij tot Exploi tatie van Tramwegen, te I-ïaarlem, hét strookje grond, ter grootte van 41 M?., kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O no. 1051; d. van de N. V. Bouwgrortdbedrijf „Cro nestein", te Leiderdorp, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 230 M2., deel uitma kende van het perceel, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie O no. 939. DE VERBETERING VAN HET NOORDEINDE. B. en W. geven den Raad, in overeen stemming met de Commissie van Fabricage en met verwijzing naar de in de Leeskamer neergelegde stukken, in overweging het maken van een gesloten wegdek op fundee ring in het Noordeinde en van een gesloten dek op de Wittepoortsbrug onderhands op te dragen aan de N. V. „De Geruischlooze Weg" te Heemstede,'voor een bedrag van f SSS0 en overeenkomstig de desbetreffende „prijsopgave" -met bijbehoorende teekening. AMICITIA. Zooals uit het praeadvies van B. en W. van 12 Mei jl. in zake den raadhuisbouw bekend is, heeft het bestuur van de socië teit „Amicibia" medegedeeld, dat door de algemeene ledenvergadering het besluit ge nomen was, om in verband met den vei- koop van het sociëteitsgebouw aan de Bree straat, een nieuw sociëteitsgebouw te stich ten op het erfpachtsterrein aan de Steen straat, op de plaats, waar zich thans de buitensocieteit bevindt. De desbetreffende teekeningen voegde het bestuur daarbij ter ...goedkeuring ingevolge de erfpachtsvoor- waarden, met verzoek de beslissing zoo spoc dig mogelijk te zijner kennis te brengen, aangezien het gebouw aan de Breestraat uiterlijk op 1 Mei 1932 moest zijn ontruimd en met den bouw van de nieuwe sociëteit uit den aard der zaak nog al eenige tijd gemoeid zou zijn. In dat praeadvies wezen B. en W. er toen op, dat de ingezonden gevelteekeningen, ook -naar het oordeel van de .Commissie van Fabricage, voor goedkeuring in aanmerking kwamen en dat het zich liet aanzien (de officieele bouwaanvrage was destijds nog niet -ingekomen), dat ook <le bouwvergun ning niet zou kunnen worden geweigerd, zonder in strijd met recht en billijkheid te komen, 't Leek B. en W. dus zaak ten spoedigste te beslissen, of het terrein aai. de Steenstraat, hetwelk ingevolge raadsbe sluit van 14 Februari 1918 voor den tijd van 85 jaren, alzoo tot het jaar 2003, aan de sociëteit „Amieitia" in erfpacht was ge geven, al dan niet mede voor den Stadhuis Ikmw zou worden ingenomen. Meende men 'och, dat dit het geval moest zijn, dan zou den o. i., voordat met den bouw van de nieuwe sociëteit een aanvang werd ge maakt, met het bestuur van „Amieitia" on derhandelingen moeten worden geopend, ten einde de voorwaarden te vernemen, waaronder de sociëteit bereid zou zijn vau haar erfpaohtsrecht af te zien, terwijl de gemeente bij het niet bereiken van overeen stemming tot onteigening haar toevlucht zou moeten nemen. In de vergadering van S Juni 1931 werd het desbetreffend voorstel van B. en W. echter aangehouden, zoodat een beslissing ter zake achterwege bleef. Het bestuur der sociëteit heeft inmiddels bij missive van IS Juni 1931 de ingevolge de verordening op het bouwen en sloopen \ereischte bouwaanvrage ingediend en aan. gezien, gelijk gezegd, tegen de ontworpen gevels uit een aesthetisch oogpunt geen bezwaar bestaat om de vergunning ook met op grond van de bepalingen van de zoo evengenoemde verordening kan worden ge weigerd, zijn B. en W. derhalve thans ver plicht toestemming tot den bouw te verïoe- non. Volledigheidshalve voegen zij hier nog 1 aan toe, dat een door de Commissie van Fabricage geopperd denkbeeld, of het niet mogelijk zou zijn een ruiling tot stand te brengen, waarbij „Amieitia" in plaats van haar tegenwoordig erfpachtsterrein 't drie hoekige terrein, gelegen tusschen de Rijns- burgersingelgracht, de geprojecteerde rooi lijn van den nieuwen verkeersweg en ae grens van het terrein van den molen „De Valk", in erfpacht zou verkrijgen, welk denkbeeld wij, niettegenstaande het dooi B. en W. niet wordt gedeeld, toch gemeend hebben ter kennis van het bestuur van „Amieitia" te moeten brengen, blijkens be richt van het bestuur noch zijn instemming, noch die der algemeene ledenvergadering mocht hebben. ïntussclien is wel in een ander opzicht wijziging van de tegenwoordige begrenzing van het erfpachtsterrein gewensclit. Volgens het ontwerp-uitbreidingsplan is nl. ten Noorden van het sociëteitsgebouw voor genoemden verkeersweg, als onderdeel van de hoofdverbinding OostWest, 'n over kluizing van den Rijnsburgersingel gepro jecteerd ter breedte van 20 M., ten behoeve waarvan mede moet worden beschikt over, een gedeelte van den aan „Amioitia" in erf pacht gegeven grond, voor zoover gelegen binnen de weggrens. De Eerste Binnenvestgracht wordt daar entegen bij het ontwerp-uitbreidingsplan op de bestaande breedte gehandhaafd. Een ge deelte grond, waarvan „Amieitia" bij het erfpachtscontract 't kosteloos gebruik werd gelaten tot uiterlijk 1 Januari 1925 (op een gedeelte ervan staat de kegelbaan) en die nog steeds bij haar in feitelijk gebruik is, heeft de gemeente dus niet voor wegver- breeding noodig en kan daarom weder bij den erfpachtsgrond worden gevoegd, even als de ten Westen en het Oosten daarvan gelegen strookjes, met gele kelur aange duid. Ten einde de verwezenlijking van het uit breidingsplan ter plaatse te zijner tijd te vergemakkelijken en het verkrijgen van een regelmatigen toestand aldaar te verzekeren, stelden B. en W. het sociteitsbestuur be houdens goedkeuring van den Raad voor, om met wijziging van het erfpaeht'scoutract beide grondstrooken te ruilen. De geldende erfpachtscanon kon daarbij dezelfde blij ven, aangezien de totale oppervlakte bij deze ruiling weinig verandering onderging. Het bestuur ging met' deze wijziging van den erfpacbtsgrcmd accoord. De meerderheid van de Commissie van Fabricage heeft geen bezwaar tegen den bouw van de sociëteit ter plaatse en meent, dat deze (op het ongewijzigde terrein) in elk geval niet zou kunnen worden tegen gehouden, te minder inu het gebouw aan de Breestraat met 1 Mei 1932 moet zijn ont ruimd, terwijl een lid der uit' twee leden bestaande minderheid, rde practische moei lijkheden erkennend, zich ten slotte nipt verder tegen den bouw zou willen verzetten. DE GEMEENTEREKENING DIENST 1930 DE TOELICHTING VAN B. EN W. Ter toelichting van de aangeboden Reke ning van de Inkomsten en Uitgaven dezer gemeente over het jaar 1930 brengen B. en W. o. a. het volgende onder de aandacht van den Raad: Blijkens die rekening hebben de ontvang sten van den gewonen dienst bedragen de som van f S.526.044.75; de uitgaven van den gewonen dienst de som van f 8.250.925.25^; zoodat deze dienst een batig kassaldo heeft opgeleverd van f 275.119.491/o- De ontvangsten van den kapitaaldienst hebben bedragen de som van f 9.46S.514.33; de uitgaven van den kapitaaldienst de som van f 13.353.561.29; zoodat de kapitaaldienst sluit met een nadeelig slot van f 3.885.046.96. De begrooting van den gewonen dienst werd oorspronkelijk vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 7.6S9.337. In den loop der ja ren 1930 en 1931 werd zij zoowel in ont vangst als in uitgaaf verhoogd met f 769.2Gi.56, waardoor het eindcijfer werd ge bracht op f 8.458.601.56. Voor Afdeeling II „Kapitaaldienst" werden aanvankelijk de ontvangsten op f 8.161.251 en de uitgaven op f 7.917.432 geraamd, alzoo sluitende met een geraamd' batig slot ,van f 2f3.S19. De kapitaaldienst werd naderhand in ont vangst verhoogd met f 12.395.555.37V2 en dus gebracht op f 20.306.056.33V2. De oorzaak van het verschil tusschen de verliooging van de ontvangsten en die van de uitgaven met f 6.931.04 (f 12.395.553.37Vk f 12.388.G24.33V>) is hierin gelegen, dat bij Raadsbesluit van 6 Juli 1931, in verband met de laatste begrootingsregeling in zake de overneming van de aandeelen van de N. V. „Leidsche Duinwater-Maatschappij" de ont vangsten van Hoofdstuk IV „Volksgezond heid" werden verhoogd met f 72.193.66 en de uilgaven met f 66.262.62, gevende alzoo een voordeelig verschil van f 5.931.04, terwijl bij hetzelfde Raadsbesluit de ontvangsten van Hoofdstuk XIII 4 „Endegeest c.a." werden verhoogd met f 1000, in \erbandi met ieen ontvangen hoogere bijdrage van den gewo nen dienst (le aflossing koopsom ad f 40.000 landerijen), waartegenover uiteraard geen uitgaaf kon worden geraamd. Ter toelichting van den gewonen dienst merken wij nog het volgende op: Het voordeelig kassaldo van den gewonen dienst ad f 275.119.491/2» moet wegens bij het sluiten van den dienst 1930 te ontvangen gelden, dat dienstjaar betreffende, worden verhoogd met f 25.492.17, alzoo f 3OO.6ll.66V2. Daarentegen moet in mindering worden gebracht: lo. een bedrag van f 50.510.33 we gens onbetaalde rekeningen en onverwerkt gebleven, eredieten; 2o. het op den dienst 1931 over te brengen bedrag van f 52.000, dat op den dienst 1930 werd gereserveerd voor uitgaven betreffende het bijzonder lager on derwijs, doch waarvan de betaling in dat dienstjaar nog niet plaats had; tezamen f 102.510.33. Het voordeelig 'exploitatiesaldo bedraagt dus f 19S.101.33'/2- Hierbij moet evenwel in aanmerking wor den genomen, dat als gevolg van de verla ging van den vermenigvuldigingsfactor van 0 9 tot 0.7 de begrooting van den dienst 1930 slechts sluitend kon worden gemaakt door te beschikken over een gedeelte, ad f 250.221 van het saldo van den dienst 192S. In verband met later aangebrachte wijzi gingen met het oog op nog te betalen en te vorderen posten, bedraagt de som, die wer kelijk uit vroegere diensten werd genoten f 252.033.61V*>, n.l. het batig saldo van Hoofd stuk I „Vroegere diensten" ad f 315.410.18*4, verminderd met f 63.376.57. In laatstgenoem de som is begrepen 'n bedrag van f 11.376.57, hetwelk werd uitgegeven op de hoofdstuk ken II, III, VI en VIII 7 (volgn. 218a f 2423.38, volgn. 232 I 504.27, volgn. 292 f 5000, volgn. 294 f 3315.42 en volgn. 419a f 133.50) terzake van onverwerkte of onver bruikte eredieten het dienstjaar 1929 betref fende en het hierboven genoemde bedrag van f 52,000, dat op Hoofdstuk XVI „Onvoor ziene Uitgaven" werd gereserveerd. Feitelijk sluit dus het dienstjaar 1930 met 'n nadeelig exploitatiesaldo van f 252.033.61V2 f 198.101.33V2 f 53.932.28. De voornaamste oorzaken, welke er toe hebben geleid, dat het nadeelig exploitatie saldo van hiet dienstjaar 1930, in plaats van f 250.221, zooals oorspronkelijk werd ge raamd, slechts f 53.932.28 bedraagt, zijn do navolgende. De winst van de Electriciteitsfabriek, wel ke was geraamd op f 563.900 bedraagt f 740.705 of f 176.805 meer. Vermits echter de winst van de Gasfabriek f 24.754 beneden de raming ad f 248.165 bleef, bedraagt ten slotte de meerdere winst van de Lichtfabrieken f 152.051. De winst van de gestichten „F.ndegeest" c.a. overtreft de geraamde som van f 75.070 met f 14.930. Aan „belasting naar het inkomen" werd f 52.473.70 meer ontvangen, dan geraamd was, terwijl de opbrengst van verschillende andere belastingen de raming met pl.m. f 36.000 te boven ging. Voorts vereischte het aandeel der gemeen te in de kwade posten betreffende de directe belastingen, waarvoor 'n bedrag van f 151.406 was uitgetrokken een netto-uitgaaf van f 121.349 of f 30.057 minder. Daartegenover staan evenwel de navolgen de nadeelige factoren. Voor „steun aan uitgetrokken werkloozen" werd pl.m. f 20.000 meer uitgegeven, dan was uitgetrokken. Aan „rente van tijdelijk belegd kasgeld" werd f 61.378 minder ontvangen dan ge raamd was in verband met de groote uitga ven voor buitengewone werken. Aangezien hiertegenover een lagerq uitgaaf van pl.m. f 23.000 staat wegens rente van tijdelijk op genomen gelden en van bij de gemeente ontvanger a deposito geplaatste gelden be draagt het nadeelig verschil ten slotte pl.m. f 38.000. Voorts bedroegen de fabricage uitgaven niet medegerekend de uitgaven ter zake van bepaalde werken, waarvoor in den loop van 1930 eredieten werden toegestaan na aftrek van hoogere ontvangsten, in totaal ruim f 50.000 meer dan oorspronkelijk be schikbaar was gesteld. Terwijl dus de gewone dienst van 1930 (buiten beschouwing latende de ontvangsten uit vro'egere diensten) sluit met een nadee lige exploitatie-saldo van f 53.32.2S, leverden de diensten van 1928 en 1929 batige saldi op van respectievelijk f 157.244.69 en f 40.296.39, Het dienstjaar 1930 is derhalve f 211.176.97 ongunstiger dan 1928 en f 4.228.67 ongunsti ger dan 1929. De ongunstiger uitkomst van het jaar 1930 is in hoofdzaak een gevolg van de mindere ontvangst aan inkomstenbelasting, tengevol ge van de verlaging van 0.9 tot 0.7 van het vermenigvuldigingscijfer voor het belasting jaar 1930/1931. In verband hiermede werd toch op den dienst 1930 f 255.072 minder ontvangen dan op den dienst 1928 en f 156.493 minder dab op den dienst 1929. Bovendien was het nadeelig saldo van Hoofdstuk VI .Openbare werken" over 1928 f 131.098 en over 1929 f 89.047 lager dan over 1930. Hier staat evenwel tegenover dat aan winst van de Lichtfabrieken over 1930 f 132.649 meer werd ontvangen, dan over 1928 en f 108.091 meer dan over 1929. Ten slotte werd nog over 1928 f 58.750 minder betaald voor aflossingen van geld leeningen, doch f 61.583 meer als aandeel van de gemeente in de kwade posten betref fende de directe belastingen. GESLAAGD Voor het examen lichamelijke oefening is te Utrecht geslaagd onze stadgenoote mej. A. M. J. de Bruin. PLANTSOEN-CONCERT. Programma voor het concert op Donder dag 20 Aug. a.s., 's avonds 8 uur precies, in het Plantsoen (Musis Sacrum), 4e geven door de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht", dir. de heer Ger. Dik. 1. Sambre et Meuse", mansch, Rauski (met tamboers en hoornblazers). 2. „Jubel-ouverture", Chr. Bach. 3. „La Housarde", Wals, L. Ganne. 4. „Faust Ballet", 4 deelen, Gounod. Pauze. 5. „Rotterdamsche Diergaarde", marsch", G Dik. 6. „Friedensfeier", Feest-ouverture, Carl Remcke. 7. Scène de 1' opera Luisa de Morfort, M. Bergson, clarinet-solo (solist de heer S. Simons). 8. Fantaisie sur 1' opera Les Goltimhanques. L. Ganne. 9. Marche Finale. Bij goed weer zullen met toestemming van B. en W. op verzoek van de Leidsche Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigin- gen voor luisteraars stoelen verkrijgbaar zijn ad 10 cent. Het publiek wordt verzocht dit programma uit te knippen en geduren de de uitvoering niet te loopen. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting Hooge Rijndijk 9 uur: 18V2 gr. C. 12 uur 19 gr. C. Zweminrichting De Zijl 9 uur ÏIVo gr. C. 12 uur. 17y2 gr. C BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: W Verhoef 29 J. en H F Rauckes 23 J. W Neuteboom 21 j. en J J van Leeuwen 23 j. B VelthuUzon 29 j. en J C van Sonsbeek greach 29 J. Chr de Laaf 25 j. en J P de Bruyn 20 J. GEHUWD: J van Lit 31 j. en C van Waard huizen 2G j. J Henzen en C J Sandberg: p van der ReUden 54 J. en J. Zaalberg 41 j. GEBOREN: Catharina WUhelmina d v A A van der Spelt en C C G Topper Adrianus Ja cobus d v P J Mink en J H Webbers Her mine Cr is Marie d v Y Oosting en ian T Kuit Maria Margaretha d v J H Barends en J G Siebert Annie d v P M Koolloos en D Clav Johanna Maria d v L A Diepenbach en J M Nieuwenburg Dirk Clemens Antonlus z v W Kok en T H .van der Vo%rt Cornelis Jozef z v C M Noordermeer en J Hockx Anna d v J J van Roode en J C van der Voorn Maria Johanna d v J G Rüff en M C van der Gang Christina Paula d v Th J A Jongmans en A G M Weenink Maria d v G J Keüzer en M de Klerk Maria Wilhelmina d v H J Kra mer en J M Teske Johannes Franciscus Qul- rlnus Maria z c G C BleUs en J J Kniinenburg Cornells 7. v J B Hendriksen en A v dei- Tang Lammert GOsbertus z v P Landkroon en R Bergman Francina Cornelia Maria d v H van Niekerk en van J Gans Pieter Johan nes z v P J van Leeuwen en J van Soest. OVERLEDEN: M Choufour—Platteel vr 40 j W Kalis wedr 46 Jr D van D11UI vr 54 J A Plaizicr wed 73 j. M CRanselaar vr 70 j. J M Spruüt kind 6 mnd. KAMER VAN KOOPHANDEL HANDELSREGISTER Opheffingen: J. van Duyn, radio- handel, Voorstraat 77, Katwijk aan Zee. J. van Rossen, boter, kaas, eieren en vleeschwarcn, Levendaal 157 Leiden. VOETBAL L.P.S.V. I—R V S. 0—2 Dc uitslag van den gisteravond gepeelden voetbalwedstrijd L.P.S.V. IR.V.S. was 0—2 in het voordeel der gasten waardoor zij in het bezit van den fraaien beker kwamen. De partijen wogen vrijwel tegen elkaar op doch in de L.P.S.V.-voorhoede vlotte het niet al te ibest. Een 21 uitslag had de verhouding beter weergegeven, Hedenavond wordt op het terrein aan den Zoetenvoudschesingel de eindstrijd om den Trianon-beker gespeeld tusschen het 6e R.V.A. en de Post. Aanvang 6.30 uur. WATERPOLO. Donderdagavond a.s. te 8 uur speelt in de zweminrichting „De Twee Molentjes" te Delft „De Zijl II" haar eerste wedstrijd voor de kampioen-competitie van de H. Z. B. te gen D. Z. V. I. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN Ze hebben of ze krijgen in Leiden een z.g. rcuzencircus „Gleich", van wdllk circus per soneel en verdere toebehooren per extra train van Utrecht gistermorgen naar Leiden ging. Tusschen Zwammerdaim en Alphen viel uit een der personeelwagens, staande op een spoorwagen een kind, terstond nage sprongen door een hond- Blijkbaar werd het ongeval in den wagen niet bemerkt, al thans de trein reed door. Het kind echter meldde zich bij een spoorwegman1 en kwam tiaarna met den hond aan het Station al hier, alwaar bleek, dat het kind zoo goed als geen letsel had bekomen. Nadat in Lei den van deze zaak was kennis gegeven is het kind per gewone trein naar Leiden ver- VERNIELING Door baldadige jongens is Zondag bij den winkelier R. in de Hooftstraat van de over zijde van den Rijn een ruit ingegooid. Bij het onderzoek bleek, dat een zoon van v. W« de schuldige was, welke natuurlijk de scha de moet vergoeden. VAN EEN GEBROKEN RUITJE-... Dat verbindingsweggetje naar het zwem- bao is blijkbaar nogal bekend, althans tij dig en ontijdig zijn er wandelaars, die daar juist vermoeid zijn en rust nemen. Blijkbaar waren een tweetal Zaterdagavond zoo ver moeid, dat ze tegen een ruit van het zwem bed even rusten moesten, maar die ruiten zijn daar niet op berekend, met gevolg, dat de ruit stuk ging. Een groepje omwonendei kinderen Zondag een gebroken ruit ziende, gingen het zwembad binnen, en wat ook niet puste, ze deden zich te goed aan een partijtje repen chocolade, weilke geborgen was in het bergplaatsje van den badknecht. Laten de jongelui, in onze plaats met z'n wandelwegen daar gaan wandelen of anders op het verbindingsweggetje geen rust nemen en zeker niet als de banken bezet zijn; want die gevolgtrekking maken we: de ruiten' van het zwembad vernielen. Thuis blijven is echter beter. PROV. SCHIETWEDSTRIJDEN Hieronder geven we den stand op 17 Aug- j.l. van de Prov. Schietwedstrijden om den zilveren B. V. L. Wisselbeker. Korps B- W, II Voorschoten 214 (verschillende korpsen niet geheel afgeschoten). Vrije baan: 1. A. C. Mijs, Alphen, 87; 2- J. v. d. Lubbe, Voorschoten, 84; 3. N. C. A- v. d. Linden, Alphen, 82-26; 4. A. Bruijnes, Al- plien, 82-25; 5. R- v. Mullingen, Voorschoten, 81-26; 6. J. V. Egmond, Voorschoten, 81-26; 7. .1. Nooanen Sr., Rotterdam 80. Peisoneel: 1. A. C. Mijs, Alphen, 112; 2. J- v. d. Linde, Voorschoten, 10S; 3. N. C. A. v, d. Linden, Alphen, 107; 4- J. Noomen Sr., R'dam, 106-26; S. J. v. Egmond, Voorschoten, 106-25; 6. A. Bruijnes, Alphen 106-24. De wedstrijden worden gehouden aan del Aarkade. BOSKOOP DE „PATRIMONIUM"-TUINTJES. Bij de gehouden keuring over de tuintjes liggende achter de woningen van „Patrimo nium" zijn na loting de volgende prijzen toegekend: Groep 1, dat zijn de meer groote tuintjes, le pr. J. G. Bok, 2e pr. P. ter Wee, en 3e pr. KI. Vermeul. Groep 2, kleinere tuintjes, le pr. H. v. Soest, 2e pr. A. Nieu- werf en 3e pr. D .C. Jonigejan. GEMEENTEBEDRIJVEN. Tot klerk bij de gemeente-bedrijven in de ze gemeente, is, in de vacature van den heer F. van Beek .benoemd de heer A. .van Barlingen alhier. HAZERSWOUDE BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: P Huisman—do Vreedo d 'A M A KootRotteveen z C M MenkenK00E dochter. LEIDERDORP DE LEIDERDORPSCHE TOLBRUG Na de aanvulling van het tarief van tol heffing voor motorrijtuigen en rijwielen bij het passeeren dier brug zijn, zooals wel verwacht werd, eenige incidenten voorge vallen en zijn bij de politie klachten in gekomen. Den heer L. klaagdo dat hij door den brugwachter voor de brug was ge houden, terwij] hij zijn rijwiel over da brug wilde dragen en derhalve meende dan geen tolgeld daarvoor verschuldigd te zijn. Procesverbaal werd tegen den brugwachter opgemaakt De heer N. meende gerechtigd te zijn als ingezetene van Leiderdorp met zijn rijwiel zonder tolgeld te betalen over de brug te mogen gaan, doch wercl er voor gehouden, waarna hij zich met een klacht tot den burgemeester wendde. De heer de W. uit Leiden klaagde, dat, niettegenstaande het tarief voor rijwielen 1 cent is, hij oudergewoonte nog 2 cent moest betalen. Een schipper deelde mee, dat hij inplaats van 5 cent, zooals het tarief voorschrijft, steeds 10 cent voor 't ophalen der brug moes! betalen. Wanneer, zoo vraagt men zich af, zal ook die tol toch eens worden opgeheven? BURGERLIJKE STAND. bevallen: t Meijer— Dükst.a d te Schaap Deegenaars d

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6