JHruurr gnhsdft GTettraat ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2b (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending m 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breesiraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3433 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1931 'ADVERTENTTEN: Van 1 tot 5 regels1.17% Elke regel meer0.22% Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels B 2-30 Elke regel meerm 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. In Het Volk wórdt de vraag van een „kameraad" beantwoord of op „onze scholen er niet toe kan worden overgegaan de zoo genaamde „Vaderlandsche Geschiedenis" van het programma te schrappen? Wat heb ben onze kinderen aan De Ruyter, Tromp, Piet Hein, den Tachtigjarigen Oorlog, den Boerenoorlog en al die vechterij meer?" Het kan immers niet anders dan kwaad, als de kinderen hooren van de „Helden daden" van De Ruyter en andere dergelijke krijgslieden? De roode redactie noemt dit allemaal zeer verstandige vragen; gaat dus blijkbaar met deze beschouwing geheel accoord, doch zet uiteen, dat het geschiedenisonderwijs op school niet zal gewijzigd worden, wanneer de (roode) arbeidersklasse de politieke en economische macht niet heeft veroverd. G'e- lijk Mr. Troelstra bij de herziening der La ger Onderwijswet ook betoogde, dat de vraag, in welken geest de kinderen op school zou den worden onderwezen, niet is een vraag van wettelijke formules, maar van machts verhoudingen. Laat ons dit alles even realiseren. Onze nationale helden waren vechters en krijgslieden, op wie we eigenlijk uit de hoog te behooren neer te zien. Zij hebben zich te genover land en volk heelemaal niet ver dienstelijk gemaakt Hadden zij hun „vech terijen" maar achterwege gelaten. Zoo praat de ontwapenaar, de socialist. Die op een andere plaats beweert: om de democratie (d. w. z. onze partij!) te verdedi gen, achten we elk middel geoorloofd. Ook wapengeweld! We hebben er niets anders tegenover te stellen, dan de vermaning, welke Mozes de kinderen Israels voorhield: De Heere is uw lof en Hij is uw God! die bij u gedaan heeft deze groote en vreeselijke dingen; en verder: Leert die uw kinderen, sprekende daarvan, als gij in uw huis zit, en als gij op de weg gaat en als gij nederligt en als gij opstaat Dat is onze geschiedenis-beschouwing. BINNENLAND. OFF1CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Toegekend de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan A. Godee, electricien-monteur by de firma Bosch Honig en Co. te Utrecht; W. K. Huizer, arbeider bij de N. V. Scheepsbouw- werf Gebr. Pot te Bolnes, gemeente Ridder kerk; P. Olders, arbeider op de dakpannen- fabriek der Gebrs. Van Cleef te Belfeld. ONVOLWAARDIGE ARBEIDSKRACHTEN. Dr. H. P. Oosterbaan, lid van bet dage- lyksch bestuur der Algemeene Roomsch-Kath. Werkgeversvereniging te 's-Gravenbage is benoemd tot lid van de Staatscommissie m zake onvolwaardige arbeidskrachten. BELASTINGEN. Bij beschikking van den minister van Financiën is de ontvanger der directe belas tingen enz. T. K. C. Timmermans van Ab coude verplaatst van het kantoor Noordwijk naar het kantoor Delft, buitengemeenten. WATERSTAAT. By Kon. besluit zijn benoemd tot technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat J. Bak ker te Middelharnis, S. W. Blok te 's-Graven bage, M. D. Kroon te Gaast bij Makkum en J. C. Visser te Uitgeest. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: le. in de provincie Groningen tot voorzitter vin het waterschap Thomas van Seeratt, L. Dijkhuis te Hornhuizen; 2e. in de provincie Friesland tot volmacht van het waterschap de Bildtpollen, W. Anema te St. Annaparochie: 3e. in de provincie Zuid-Holland: a. tot dijkraad van het waterschap de Oost-Hoek- schc Dijken J. van de Griend Wzn. te Mijns- heerenland; b. tot dijkgraaf van den polder het Westmaas Nieuwland G. J. S. Vink te Klaaswaal; c. tot dijkgraaf van den polder Oud-Piershil A. van Bergeijk te Piershil, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hy 70 jaar zal zijn geworden; d. tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van Delfland, W. C. J. J. baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhagee. tot hoogheem raad van het hoogheemraadscap van de Zwyndrechtsche Waard Th. L. Pons, te Zv/yndrecht; f. tot heemraad van den Kleinen Zuiderpolder te Goedereede L. v. d. Wende Kzn. te Goedereede; g. tot heemraad van den polder Elein-Piershil P. C. Vink te Piershil; h. tot heemraad van den polder het West- maas-Nieuwland T. de Jong te Westmaas; 4e. in de provincie Zeeland: a. tot plaats vervanger van den dijkgraaf van den Suzan- i.apolder (Walcheren) A. A. van Nieuwen- ïiLvzen te Nieuw- en St. Jo*stland; b. tot gezworene van het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven, I. de Hullu Izn., te Nieuwvliet; c. tot gezworene van den Rei" gersbergsche polder J. M. Krijger te Rilland Bath; d. tot gezworene van het waterschap Dc breede Watering, bewesten Ierseke, P. J. J. Dekker te Wemeldinge. CONSULAIRE DIENST. De consul-generaal der Nederlanden te Port of Spain (Trinidad), de heer C. A. Boos, fs van verlof op zijn post teruggekeerd." VRAGEN VAN KAMERLEDEN AFBFAAK VAN BRUGGEN ONDER HEERDE? Het Tweede Kamerlid de heer Van Rap- pard heeft aan den Minister van Water staat de volgende vragen gesteld: Geschiedt het met toestemming van den minister, dat vanwege den Rijkswaterstaat de Vosbergerbruig over het Apeldoornsche Kanaal onder Heerde buiten gebruik is ge steld, tenwijil het voornemen bestaat, vol gens loopend gerucht, deee brug geheel af te breken? Is het den minister bekend, dat het bui ten gebruik stellen vam deze brug den land bouwers, die hun gronden aan weerszijden an liet Kanaal hebben liggen, in de uit oefening van hun bedrijf veel last veroor zaakt en schade toebrengt? Is het waar, dat over het buiten gebruik stellen en het plan tot afbraak van deze brug geenerlei overleg is gepleegd met het gemeentebestuur van Heerde? Is de minister bereid te bevorderen, dat de bedoelde brug weder voor het verkeer (zoo noodig na de herstelling) wordt open gesteld? Is het waar, dat er ook plannen bestaan om de Kagerbrug over het Apeldoornsche Kanaal onder Heerde af te breken? HET NEDERL. PAVILJOEN MINISTER BEELAERTS NAAR PARIJS VERTROKKEN De Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, is gisteravond Parijs vertrokken, om heden het her bouwde Nederlandsche Paviljoen op de Inter nationale Koloniale Tentoonstelling te openen. DE BRIGADE EEN AFDEELING TE WASSENAAR GESTICHT. Te Wassenaar is dezer dagen onder voor zitterschap van den burgemeester een ver gadering gehouden om te komen tot de op richting eener afdeehng van de Ned. Bond tot het redden van Drenkelingen. Na een lezing met lichtbeelden, werden de namen der nieuwe leden genoteerd en deelde de burgemeester mede, dat de Wassenaarsche Reddingsbrigade was opgericht met 18 wer kende leden en 11 donateurs en donatrices. Een mooie kern is gevormd en de voorzit ter dankte allen voor de medewerking. Hij sprak de hoop uit, dat men dikwijls met pleizier en genoegen zal oefenen en dat men het tot .een sterke brigade zal weten te maken. MIDDERNACHTZENDING WEER VEEL HEILZAAM WERK VERRICHT. Verschenen is het 42ste jaarverslag Van de Nederlandsche Middernachtzending-ver- eeniging, waarin door den secretaris, den J. N. Munster te Arnhem, weer een waarde- ol overzicht wordt geboden van het prach tige werk door deze organisatie verricht, die naar het woord van Minister Donner op de jongste jaarvergadering, als haar taak beschouwt om „in gehoorzaamheid aan Gods gebod te getuigen". Waarlijk hier is, eelal in de stilte, weer veel, zeer veel bij uitstek heilzaam, menschlievend, christelijk zerk tot stand gekomen. Vreemd toch, dat a vroeger jaren, naar in dit verslag nog voer wordt herinnerd, toen een man als Talma in Arnhem een der bezielende leiders was, zoo weinig medewerking werd ervaren, ja men de moeilijkheid van dezen arbeid nog verzwaard zag door tegenwerking van overheid en volk. Daarin is gelukkig veran dering gekomen. De 17 consultatiebureaus hebben weei heel wat leed en ellende voorkomen en ver zacht. Hoewel cijfers de waarde van dit werk "eigenlijk niet kunnen weergeven, zegt het toch wel wat, dat in 1930 niet minder dan ruim 9 duizend schriftelijke adviezen werden uitgebracht, terwijl voorzoover valt na te gaan, 7433 bezoeken bij de bureaux werden afgelegd. Verder werden door 't Centraal bureau te Amsterdam (Reguliers gracht 114), door 't algemeen secretariaat te Arnhem en door de provinciale en plaatse lijke afdeelingen ongeveer 5000 informaties erstrekt. Ten behoeve van moeder en kind werden weer verschillende alimentatie-acties aan hangig gemaakt, totaal 410, tegen 364 in 1929. Naast deze konden 116 onderlinge schikkingen worden verkregen, waardoor vaak heel wat ellende werd voorkomen. Met veel voorzichtigheid wordt gedurig zoo mo gelijk een huwelijk tusschen de beide par tijen bevorderd. Zoo kwamen door bemidde ling der bureaux over 1930 64 huwelijken tot stand. Verder werd doormiddel van deze bureaux o.m. voor 214 ongehuwde moeders een werk kring gevonden. Aan vele ongehuwde moeders en meisjes die uit de ouderlijke woning dikwijls ver- stooten, vaak radeloos aankloppen bij de bureaux, werd onderdak verleend en liefde rijke verzorging geboden in verschillende daartoe dienende stichtingen. Verder is een belangrijk onderdeel de toe nemende reclasseeringsarbeid, die wordt verricht in aangename samenwerking met de Protestansch-Christelijke Reclasseerings- rereeniging. Vergeten we niet de ruim 14000 bezoeken, die, meest in achterbuurten, werden afgelegd i ontwrichte gezinnen. Geregeld werd doelmatige lectuur ver spreid; behalve het periodiek verschijnend orgaan, werden 's avonds en 's nachts onge veer 30.000 geschriften uitgereikt. Ook wer den samenkomsten gehouden, in 't open baar, met de jeugd, in achterbuurten, met militairen, of ook belegd met 'n speciaal doel, waar bijv. tegen 't nieuw malthusianis me of 't dansgevaar wordt gewaarschuwd. Bijzonder mooi, nuttig en dankbaar werk wordt verricht door het in 1910 opgerichte zeemanshuis te Den Helder. Het lezen van dit met toewijding geschre ven jaarverslag is wel geschikt, opnieuw groote waardeering te krijgen voor het teere maar zoo noodige en vaak ook zoo dank bare werk, door de vereeniging verricht Ver melden wc nog. dat het steunen van dezen arbeid gemakkelijk is gemaakt door het op richten van een Stuiversvereeniging; CHR. GEREF. MEISJESVEREEN. TWEEDE BONDSDAG TE UTRECHT Te Utrecht wordt heden de tweede Bonds dag gehouden van den Bond van Chr Geref Meisjesvereenigingen. Prof. F. Lengkeek refereerde over; Lectuur Na begripsbepaling en noodige beperking van het onderwerp, wees spr. er op, dat lectuur een der door God gegeven en gewil de middelen is tot ontwikkeling van den menschelijken geest en daardoor den mensch heeft te dienen ten opzichte van zijn maatschappelijk en kerkelijk, zedelijk en godsdienstig leven. Hoe 't geweest zou zijn, indien de mensch niet gevallen ware, is moeilijk te zeggen; mogelijk vatten we het al te geestelijk op en schakelen wij teveel het aardsche leven hierbij uit Z-i. zou er dan toch, vooral met het oog op de verbreiding der menschheid, plaats geweest zijn voor het geschrift, het boek, en dus voor lectuur. Geen goddelijke gave, waarop de satan niet zoekt beslag te leggen; de door de zonde verdorven aard des menschen maakt het hem gemakkeflijk. Zoo kan lectuur zijn .,een stap ten hemel, maar oo>k ter helle" Een slap ten hemel! de Heilige Schrift is ons ter lezing gegeven. Naast haar staan die geschriften, welke als goede stich telijke lectuur moeten worden aangemerkt, gegrond op en terugleidende tot de1 Schrift. Verder de waarlijk christelijke kunst, proza en poezie, gedicht of roman. Als kunstzin uiting is de roman niet verwerpelijk; het komt er op aan, welk geest zij ademt e hoe zij gelezen wordt. Ter helle! naturalistische lectuur, waar in de mensch uitgangspunt en doel is; rea listische, die't liefst wroet in de onreinheid; de moderne roman zonder God en zonder Christus, zedeloos, omdat de norm der zede ontbreekt, de norm, die boven den mensch moet liggen. Denk aan het huwelijkspro bleem, de driehoeksstelling van hij en zij en „zij", of hij en zij en „hij". Ondergraaft 't christelijk denken en leven. Hoeveier ziel is reeds op jeugdigen leeftijd bevlekt ontzenuwd! Neutrale lectuur, al behandelt zij niets dan „wereldlijke" zaken, zoodat niet kan gezegd worden, dat het christelijk geloof daarin aangevallen wordt is noch tans schadelijk door de geestesrichting, die er in openbaar komt en voert naar de „we reld". Daarom is lectuur van zg. neutrale bladen af te keuren; zij infecteert den geest verhardt of verstompt het gemoed en werkt verlammend op den wil tot waar geestelij* goed. Sterk dringt Spr aan op Schriftonderzoek ook op het lezen van goede christelijke lectuur, vooral stichtelijke wij moeten loskomen van het oppervlakkige, de opper vlakkigheid dienende, lezen. Wat onzen geest niet baat, schaadt! Wat onzen geest niet verder, hooger brengt, voert haar meer of minder snel terug, naar benedenl Ds. H. Janssen sprak 'een slotwoord over „Het nut van onzen Bond" Morgen komen we nog op deze vergade ring terug. NEDERLAND EN ORANJE Het Augustus-numer van dit maandschrift opent met een zeer belangrijk beginartikel over art. 36 op Geref. Belijdenis: een over druk van hetgeen Dr. Kuyper in 't begin van 1879 over deze kwestie schreef. Het ware te wenschen, dat zij, die vaak zoo oppervlakkig over dit onderwerp discussiee- eerst eens kennis namen van deze be schouwing. Behalve een vervolgartikel over „Anti revolutionair", worden de interessante becij feringen over de Statenstembus van dit jaar voortgezet. Men beware deze yoor een vol gende gelegenheid. DE GELDERSCHE VALLEI DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN EN HET VALLEI-KANAAL. Het vierde distriotscongres voor de Gelder sche Vallei, uitgaande van bovenbedoelde Kamer, is vastgesteld op Woensdag 2 Sep tember a.s. te Harderwijk. In verband met de instelling van do Staatscommissie voor de afwatering der Geldersche Vallei, heeft het Bestuur der Kamer voor dit Congres aan de orde ge steld de kwestie van: „Een scheepvaart- kanaal voor de Geldersche Vallei" waar voor als inleider gevonden is Jhr. Ir. O. G A. van Lidth de Jeude, van Baarn. De Kamer hoopt, dat het meeleven der Valleibewoners in hun trouwe opkomst ten congresse zal blijken. Aanvankelijk was do Kamer voornemens, aan de orde te stellen een betoog pro en contra den afbouw van den afsluitdijk der Zuiderzeewerken. Do Directie der zeewerken, uitgenoodigd een ingenieur daartoe te willen aanwijzen, die het pro betoogen zou, verklaarde zich niet bereid om twee redenen: to. principieel, daar het h. onjuist is, dat een lichaam als de Zuiderzeewerken, dat een wet uitvoert, publiek meedoet aan een betoog, of de wet wel zal worden uitgevoerd; 2o. practisch, daar de afbouw een kwestie van zeer korten tijd meer is en technisch niet meer kan opgehouden worden. 1-Iet bestuur der Kamer, dit standpunt eer biedigende, heeft toen terstond naar een an der onderwerp omgezien voor het Congres. Nadere gegevens volgen dezer dagen, wan neer ook de convocaties in zee gaan. Ieder kan zich bovendien tot de Kamer wenden om die gegevens en om toegangsbewijs voor congres en maaltijden bij Mr. J. II, Scheurer, secretaris der Kamer te Amersfoort. DE RIJKSMIDDELEN OVER DE MAAND JULI Stage neergang Het overzicht van de opbrengst der Rijks middelen toont een stage neergang, een gelei delijke doorwerking der malaise, een immer beneden verwachting vloeien der inkomsten. 't Is niet zoo erg als men bij oppervlak kige raadpleging der eerste cijfers zou denken: Juli 1930 bijna 3 millioen Grond belasting en ruim 4 millioen Personeel en nu maar resp. ƒ770.000 en ruim ƒ700.000. Hierbij moet echter, gelijk steeds in dit jaar, opgemerkt worden, dat de Grondbelasting voor drie vierde deel en de Pcrsoneele belas ting thans geheel voor de Gemeenten bestemd is. Voor het Rijk komt dus slechts één vierde der Grondbelasting, benevens het volle bedrag van vroegere belastingjaren; de 7 ton van het Personeel is geheel van vroe gere jaren afkomstig. Van vergelijking kan dus geen sprake zijn. En het zegt ook niets, dat voor de Grond belasting maar bijna 5 ton en voor het Per soneel 3% ton geraamd was, terwijl de op brengst veel grooter bleek. De achterstand gaf e enige meevallers. Merkwaardig is het cijfer der Inkomsten belasting. 't Vorig jaar over Juli ƒ3.761.783.— en thans 3.761.848.—; een verschil van 65.Een toevalligheid, waarop natuur lijk .geen enkele conclusie valt te bouwen. De aandacht moet vallen op de volgende cijfers: de totale opbrengst in Juli was 36.694.000.terwijl de raming 39.158.000 bedroeg. In de eerste 7 maanden was de opbrengst 269.607.0tH).terwijl geraamd as 274.106.000.—. Dat is een leelijk verschijnsel. Wij waren gewoon en velen bouwden er groote luoht- kasteelen op, dat de Minister van Financiën immer de uitgaven te hoog en de inkomsten te laag raamde. Thans is het, ondanks het feit, dat men een daling in de inkomsten verwachtte, precies andersom. De inkomsten stellen meer teleur, dan waarop men ge rekend had. Dit feit mag men niet wegredeneeren. Het is erger, dan het verschijnsel, dat 1/i2 der raming Inkomstenbelasting ruim 7 millioen bedraagt en de opbrengst ruim de helft daarvan; dat aan Vermogensbelasting gè- raamd werd 1.208.000.terwijl de op brengst slechts 600.000.bedroeg; want deze cijfers zeggen weinig. De belastingbil jetten zijn nauwlijks en gedeeltelijk in zee en de betalingen geschieden pas over eenige maanden. Dezelfde redeneering, doch dan in omge keerde richting, geldt voor de Dividendbe lasting: 1/i2 der raming is 1.625.000; en de opbrengst was 5.2S4.000. Meer spreken tot ons de volgende cijfers: Invoerrechten: geraamd 5.833.000; op brengst 4.929.000.—; Statistiekrecht: ge raamd 358.000; opbrengst 261.000.Ze gelrechten: 2.250.000 en 2.384.000.Re gistratie 2.216.000 en 1.177.000; Loodsgel den 433.000 en 345.000. Bij al deze, met het economische leven in verband staande belastingen was de opbrengst minder dan de raming. Hetzelfde geldt voor de volgende midde len, waarbij we raming en opbrengst naast elkaar zetten: Zoutaccijns 191.000 en 162.000; Geslacht 1.025.000 en 708.000; wijn 216.000 en 42.000; bier 1.366.000 en 1.182.000; Goud- en zilverwerken 91.000 en 69.000; Domeinen, wegen, vaarten 419.000 en 189.000. Bij de volgende middelen overtrof de op brengst de raming; dat zijn dus zeldzame verschijnselen: Gedistilleerd geraamd 3.083.000, opbrengst 3.217.000; suiker 4.450.000 en 4.678.000; tabak 2.416.000 en 2.178.000. Hiermee zijn we de voornaamste cijfers gepasseerd. De raming over Juli bedroeg ruim 39 millioen; de opbrengst was 36.694.281, terwijl het in Juli 1930 was 41.778.891. Over de verloopen 7 maanden bleef de opbrengst bijna 5 millioen beneden de raming. Met het Wegenfonds ging het natuurlijk niet slecht In Juli werden belastingplaatjes gekocht voor een bedrag van 3.367.762.en Wegenbelasting bracht 926.071. samen 4.293.833. De eerste 7 maanden brachten 12.398.092 op, tegen een vorig jaar 12.118.645. Voor het Gemeentefonds kwam binnen uit i Gemeentefondsbelasting 677.562.en uit de opcenten Vermogensbelasting 58.518. In totaal werd nu ontvangen 802.763. Deze middelen beginnen pas te vloeien. Een blik op de reeds ontvangen of nog te ontvangen belastingbiljetten zal ons wel leeren, dat de fiscus in dit opzicht nog heel wat kracht toeren van ons verwacht toonstelling, welke 13 en 20 September door Kynologen Club Den Haag, onder de spiciën van den Fédération Cynologique Internationale, in het Kurhaus te Scheve- ningen zal worden gehouden. Voornaamste Nieuws. BURGEMEESTER BOLMAN NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN Over den nieuwen burgemeester van Nieuw Beierland vernemen wij nog, dat hij ongeveer 30 jaar oud is, en gedurende eeni- gen tijd als volontair op het gemeentehuis te Rijswijk werkzaam was. Gelijk gemeld, behoort hij tot de liberale partij, wat een teleurstelling was. Want, van huis uit is deze gemeente overwegend rechts, al is de meerderheid thans ook officieel links. DE HARINGVISSCHERIJ BESPREKING VAN DEN TOESTAND In de gisteravond te Den Haag onder voor zitterschap van den heer W. Richter Uitden- bogaardt, van Maassluis, gehouden buitenge wone algemeene ledenvergadering van de reedersvereeniging voor de Nederlandsche lia- ringvisschery is uitvoerig de toestand, waar in het haringvisscherijbedryf op het oogenblik verkeert, besproken. Tenslotte is het hoofdbe stuur opgedragen, bij de regeering aan te dringen op het overnemen van het risico, voortvloeiend uit den export van Hollandsche haring naar Duitschland. In de plaatselijke reedersvereenigingen te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk aan Zee zullen plannen worden besproken omtrent ermindering van het aantal netten, waarmee wordt gevischt, het vaststellen van minimum prijzen en vernietiging van haring beneden zekeren pry's, waarna opnieuw een alge meene ledenvergadering zal worden belegd. (blz. 1) De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli j.l. bedroeg f 36.694.281 en in dezelfde maand van het vorige jaar f 41.778.891 of ruim 5 mil lioen gulden minder. Bondsdag van de Chr. Geref. Meisjesver eenigingen te Utrecht. (blz. 2) Dr. Brüning over de Wereldcrisis. De financieele moeilijkheden in Engeland en de bedreigde positie der Labourregeering, Het spoorwegongeluk in Stiermarken. (blz. 5) Is Ds. J. H. Th. van Rappard té (blz. 7) Geen heropening der Duitsche beurzen in Augustus. In Groningen zijn twee arbeiders omge komen door het drinken .van ondeugdelijk Rijnaken bij Enkhuizen gezonken. JHR. IR. 'J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN t De oud-directeur der spoorwegen, Jhr. Ir. J. A. van Kretschmar van Veen, is gister op 73-jarigen leeftijd op <zijn buiten „Heide- park" te Hilversum overleden. De teraarde bestelling zal Donderdag a.s. op Zorgvlied te Amsterdam plaats hebben. De overledene werd op 14 Sept. 1857 te Ellecom geboren. Na de H.B.S. te Arnhem te hebben bezocht, zette hij zijn studies voort aan de Technische Hoogeschool te Delft, waar hij in 1881 het diploma van Ci viel ingenieur verwierf. Tusschen 1883 en 1892 was Jhr. van Kretschmar van Veen werkzaam als adjunct-inspecteur, inspec teur en Chef van Beweging bij de H.IJ.S.M. te Amsterdam en Amersfoort. In 1894 volg de zijn benoeming tot administrateur bij de NederlandschZuid-Afrikaansehe spoorweg maatschappij, in 1899 werd hij directeur. Tijdens den Boerenoorlog keerde Jhr. van Kretschmar naar Nederland terug. Hij nam een werkzaam aandeel bij de voorbereiding van het lokaal spoorwegnet van de Haar lemmermeer en omgeving. In 1907 werd hij benoemd tot directeur-generaal der Staats spoorwegen, tegelijk met het directeurschap van de Nederlandsche Centraal Spoorweg maatschappij. Bij 't samengaan in 1917 van de Staatsspoorwegen en de Hollandsche spoorwegen werd Jhr. van Kretschmar een der directeuren, en eenige jaren later werd hij tot lid van den Raad van Commissaris sen gekozen. In 1923 weid de overledene bo noemd tot directeur Tan de Dell Spoorweg maatschappij. Jhr. van Kretschmar was ridder in de Or de van den Nederlandschen Leeuw, terwijl hem voorts het Commandeurskruis in dc Orde van Oranje-Nassau werd toegekend. Gemengd Nieuws. ERNSTIGE AUTOBOTSING ONDER EDE VIER GEWONDEN, TWEE AUTO'S VERNIELD Men meldt ons uit Ede: Maandagavond omstreeks zes uur is een luxe auto op den Otterloschen weg onder Ede in een bocht met volle vaart tegen een vrachtauto geliotst. De vrachtauto werd zwaar beschadigd, terwijl de luxe-auto ge heel in elkaar werd gedrukt De vier inzit tende jongelui van de luxe auto werden al len gewond. Hun verwondingen bleken la ter, wonder boven wonder niet van ernsti- gen aardgen aard te zijn. Omtrent de toedracht van het ongeval vernemen wij nog het volgende: Een groep je jongelui, twee jongens van 15 jaar en tweo meisjes van 17 jaar. waren op een fiets tochtje een kennis met zijn auto tegen ge komen. Deze, zekere G. uit Groningen, had zijn wagen daarop even aan het jeugdige ge zelschap afgestaan om een ritje in de om geving te maken. De 15-jarige A. F. uit Apeldoorn, die, zooals vanzelf spreekt, geen rijbewijs bezat, ging vervolgens achter het stuur zitten om met de drie anderen in den omtrek te gaan toeren. Eenigen tijd ging al les goed, totdat het ventje in de bocht van den Otterloschen weg, het beheer over de stuurinrichting verloor en tegen een tege moetkomende vrachtauto opbotste met bo vengenoemd gevolg. De Commissaris van Politie te Ede, de heer Hulsman en de majoor der Rijksveld- wacht C. de Vree waren spoedig na het on geval ter plaatse. Ook een ziekenauto was spoedig aanwezig. De vier jongelui, die he vig bloedende verwondingen hadden be komen, werden naar de doktoren De Haan en Hermans vervoerd, die geneesk. hulp verleenden, terwijl ook Dr. Hoekstra assisten tie verleende. De gewonden waren allen bij kennis. Twee der jongelui, die in Ede logeer den, konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De andere twee werden door hun ouders gehaald en konden eveneens naar hun woning terugkeeren. DE VLIEGENDE HOLLANDER Zondagmiddag landde als naar gewoonte het Belgische vliegtuig van de maatschap pij Sabena op Waalhaven. Er waren enkede politiemannen op het vliegveld aanwezig, die niet alleen naar het gezellig vertier keken, maar bovendien scherp opletten, wie er uit het vliegtuig zouden stappen. Toen de 43-jarige stucadoor J. M. L. met vrouw en kind er uit te voorschijn kwam, werd hij door de politie uitgenoodigd even mee te gaan en werd hem medegedeeld, dat hij gearresteerd was. Deze stucadooir, afkomstig uit Buur :u Westphalen, werd door den commissaris van politie te Nijme gen gezocht op grond van vermoedelijke verduistering van f 20.000. Bij zijn aanhouding bleek hij slechts een klein bedrag aan geld bij zich te hebben Hij is op transport gesteld naar Nijmegen, DOODELIJK JACHTONGEVAL. Te Iersel bij Eindhoven is de militair M. B. tengevolge van een ongeval op de jacht om het leven gekomen. Iemand uit zijn ge zelschap reikte hem een geladen jachtge weer toe. De haan werd door een tak ge raakt, met het gevolg dat het geweer af ging en B. werd getroffen. Kort daarop overleed hij. BIJ DE HEROPENING VAN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS Na een „vu urrooden" zonsondergang een glorieuze zonsopgang.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1