llirnwr i Jtórljf (üaurant AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: JF Per kwartaal 3.25 (Beschtkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar1 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels...... No. 3432 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 17 AUGUSTUS 193! tav, van 1—5 regels m Z30 Elke regel meera 0.i5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau I wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit VIER bladen PASTORALIA. Ambtelijke verslagen en overzichten, sta tistieken en ramingen vormen in den regel een dor materiaal, dat zoiider twijfel vaak veelzeggend van inhoud kan zijn, ma-ar meestentijds weinig onderhoudend is. Dat toch ook in deze sfeer de vroolijke noot niet behoeft te ontbreken, leert het de zer dagen uitgekomen verslag van het lager onderwijs over 19281929. Tusschén de mededeelingen uit de ver schillende hoofdinspecties omtrent het gods dienstonderwijs in de openbare scholen trekt de volgende episode de aandacht, af komstig van den Inspecteur in de inspectie Alkmaar: „Van het hoofd van een der dorpsscho len in mijn inspectie bereikte mij de vraag, of hij voort moest gaan met voor dat onderwijs het gewone schoolonderwijs te onderbreken, nu hem gebleken was dat, hoezeer dat onderwijs wegens ziekte van den predikant reeds gedurende een jaar door diens echtgenoote was waargeno men, nu ook deze ldatsbe het op haar beurt had overgedragen aan het dienst meisje uit het domineesgezin. Waar deze laatste niet kon worden aan gemerkt als godsdienstleerares in den zin van de Lageronderwijswet 1920, werd be doel hoofd aangeschreven die lessen niet langer onder schooltijd te doen plaats hebben." f De humor in deze officieele ambtelijke mededeeling is onmiskenbaar. Want' de ge dienstige uit d'e pastorie moge om haar vak kundige en paedagogische kwaliteiten een vertrouwd plaatsvervangster geweest zijn in de oogen van dominee en mevrouw, die te- .vens met deze vernuftige oplossing gediend waren, de strenge wet is wars van ge moedelijkheid en heeft alleen in speciale wetsgedeelten oog voor goede arbeidsverhou- diügen. Waarlijk, hier ontbreekt de yröolijke noot nietl HUMOR IN CASU. Niet onaardig is ook een ander geval, dat Verdient te worden ontrukt aan de vergetel heid, waaraan het grootste deel der ambte lijke verslagen niet pleegt te ontkomen. De stichting van bijzondere scholen werd door de Lageronderwijswet met onderschei dene waarborgen omringd. Tot deze garanties behoort met name, dat de stichting of verbouwing eener bijzondere school, welke met gelden uit de gemeentekas zal plaats hebben, slechts kan uitgaan van het bestuur eener instelling of vereeniging, welke rechtspersoonlijkheid bezit. Dit voorschrift verstrekt een waarborg, in zooverre het statuten der vereeniging onder stelt, ten aanzien waarvan de ministrieele .verklaring is verleend, terwijl daardoor te vens deelneming als vereeniging aan het rechtsverkeer mogelijk wordt Maar aan den anderen kant is de b'epaling ie ruim, daar zij zich niet beperkt tot ver 'eenigingen, die stichting en instandhouding van scholen ten doel hebben, doch aan elke vereeniging ruimte laat, mits zij slechts rechtspersoonlijkheid heeft Dat men zoodoende voor verrassingen kan komen te staan en vereenigingen kan ont moeten, wier gewone werkzaamheid al heel ver verwijderd is van het geven van onder svijs, laat zich verstaan. Maar het uiterste werd wel bereikt in het Brabantsche geval, waarvan de Inspecteur in den Bosch melding maakt Daar was het namelijk een stierenhouders- Vereeniging, die het voornemen had om over jte gaan tot stichting eener bijzondere school voor lager onderwijs. Dat juist deze stierenhoudersvereeniging 'de slichting en instandhouding eener schooi als ncvenb/drijf wilde ter hand nemen, vindt zijn verklaring in de omstandigheid, dat de^,e de éenige rechtspersoonlijkheid bezit tende vereeniging ter plaatse was. Men kan de veelzijdigheid dezer achtbare agrariërs volledig erkennen en toch van oor deel zijn, dat het onderwijs speciale behar tiging vraagt en zich met al te ver verwij derde nevenbesognes niet te best verdraagt. Van den ernst tot het lachwekkende is slechts één stap, zegt een Fransch spreek woord. Rumor in casa, beroering werd zoo wel gewekt. Maar humor in casu, grappigheid .valt aan het geval niet te ontzeggen. NAAR GROOTER TAAK. Dat het onderwijsverslag nog wel wat an- 'ders verschaft dan enkele geestige trekjes, leert een eenigszins nauwgezette inzage al spoedig. Belangrijk materiaal wordt in dit lijvjg overzicht telken jare bijeengebracht, en -te verslagen uit de verschillende hoofdinspec ties, die op hun beurt weer zijn opgebouwd uit de rapporten der onderscheidene inspec teurs, geven hier blijk van een vrijwel eens luidend getuigenis, maar vertoonen daar weer een onderling afwijkenden kijk op den gang van het onderwijs. Om de ruimere plaats en grootere bevoegd heid, die de Staatscommissie-Rutgers aan de oudercommissies wenscht te zien toegekend, vergeleken wij eens de oordeclsuitingen, die omtrent dit instituut in het verslag zijn op genomen. Over het geheel viel ons de waardeering van de oudercommissies niet tegen. Van weinig enthousiasme getuigt het oor- doel van de derde hoofdinspectie: „Ouder- nissiën zijn er aan zeer vele openbare scholen. Zij bet dan ook heel vaak vooral ten plattelande alleen op papier. Erg veel belangstelling bestaat er niet, behalve in 's-Gravenhage. Ook in de vierde hoofdinspectie klinkt de toon in mineur: „Dit instituut laat betrek kelijk weinig van zich hooren; meestal functionneert het ook maar lauwtjes. Een enkele maal blijkt wel, dat het goed werk zou kunnen verrichten". Tegenover deze sombere oordeelvellingen staan evenwel verklaringen van andere functionarissen, die een gunstiger beeld ge ven van het instituut. „Voor verschillende scholen", zegt de In specteur te Nijkerk, „werkt dit instituut prachtig, maar er zijn ook plaatsen waar het hoofd der school tegen een ouderavond opziet, omdat hij van te voren weet, dat hij niet opgewassen is tegen de leiding der oudercommissie, waarmee hij niet akkoord gaat". De inspectrice in de inspectie Borger rap porteerde: „Oudercommissiën bestaan voor alle scholen; een enkele sluimert. Ik hoor echter ook veel omtrent goed geslaagde ouderavonden, die zoozeer de samenwerking tusschen huis en school bevorderen". Het zou niet moeilijk vallen deze meenings- uitingen van Inspecteurs met een even groot aantal te vermeerderen en ook dan zou blij ken, wat door den Hoofdinspecteur der twee de hoofdinspectie als zijn conclusie wordt samengevat: „Onverdeeld ongunstig of gun stig is het oordeel nergens; het hangt hier geheel af van de personen, die leiding moe ten geven". Brengen wij ons in herinnering, wat de onderwijsverslagen der laatste jaren omtrent het instïtufci' der oudercommissies te ken nen gaven, dan meenen we tc mogen be speuren, dat de belangstelling voor dit or- aan niet achteruitgaande is. Dit.mag ook niet, zal er iets terecht ko men van de taak, die de commissie-Rutgers zich voor dit instituut denkt. Anderzijds zal deze ruimere bevoegdheid, deze breeder werkzaamheid op haar beurt in staat zijn om de oudercommissies op te wek ken, ze tot meer leven en rijker ontplooiing te brengen. Dat ook zij, die voor hun kinderen de openbare school kiezen, op dit onderwijs hun invloed kunnen doen gelden, is voor de waarde van dit onderwijs en voor zijn ont wikkeling van het hoogste belang. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE EERSTE PAAL Toen men in Amsterdam de smaak te pakken kreeg van- tuindorpen, heeft men op groote afstanden van den kom der gemeente groepen huizen gezet, aan straten en plei nen, aardige woninkjes, eensgszins huizen met flinke erven en men heeft dat tuindor pen genoemd. Met alle waardeering voor het goede, dat hier is gewrocht, hebben wy tegen deze tuin dorpen altoos nog al bezwaar gehad. Van het eerste lid der samenstelling, van de tuin, was behalve de liefhebberij der bewoners, nooit veel te merken. En van een dorp, zooals wij dorpen kennen in ons goede la» had het eigenlijk ook niets. Er was geen groeiproces doorgemaakt. Het dorp, of beter de kolonie, was als een Neuren- berger bouwdoos, naar een bouwplaat opge zet en was af. D.w.z. naar het oordeel en dc opvatting van den ontwerper, er was soms geen ruimte om aan de eischen van het zich in die nederzetting ontwikkelende leven te voldoen. Voor zoover deze er wel was, meende de bevolking, die feitelijk losgerukt was uit den kring waarin zij tot dusver had geleefd, dat de overheid alle behoeften had te lenigen. En zelfs in de hoofden van hooge ambtenaren kon een zoodanig misverstand insluipen. Wij herinneren ons althans eens het plan te heb ben hooren ontvouwen om in het tuindorp een gemeentelijk kerkgebouw neer te zetten, dat dan door de verschillende richtingen tegen vergoeding zou kunnen worden gebruikt Aan deze dingen dachten wij weer toen wij lazen, dat Dinsdag j.l. de eerste paal was geslagen voor het Verenigingsgebouw in het Tuindorp-Oostzaan. Het is een eigenaardige geschiedenis geweest met dat Verenigings gebouw. Zooals wij reeds zeiden, er zijn van die tuindorpbewoners, die met al hun behoeften komen tot de gemeente, zooals er in het alge meen meer op den huisbaas wordt geschoven Deze bewoners wilden, dat de gemeente vooi een vergaderlokaal zou zorgen, wijl elke gelegenheid om te vergaderen ontbrak. In den tijd toen de S.D.A.P. in de oppositie was, werd dit streven krachtig ondersteund door den heer de Miranda. Maar de toenmalige wethouder Boissevain, hoewel bereid in deze richting iets te doen, zag tegen de kosten op, die naar hij zeide op millioen werden be- ^De heer de Miranda noemde dit bedrag fabelachtig hoog en kwam na de oplossing der crisis, toen hy zelf weer deze afdeeling bestuurde, met een plan, dat volkomen recht vaardigde de bezwaren door zyn voorganger gekoesterd en dat ongeveer li millioen moest kosten. Pogingen door enkele raadsleden aange- -end om te komen tot een meer bescheiden plan, leden schipbreuk op de royaliteit van de groote meerderheid van den raad. En zoo zou heit Tuindorp-Oostzaan zijn verenigingsge bouw krijgen, ec-n gebouw even duur als het nieuwe Gereformeerde Gymnasium aan de Keizersgracht. Nu komt het. En wij lezen in „He$ Volk", dat de heer de Miranda' zelfs zijn vacantie enkele uren heeft onderbroken omde plech tigheid, het slaan van den eersten paal, bij te wonen. Natuurlijk heeft hij ook gesproken. En. -als hij de man is op wien nu de mantel van Wi- baut gevallen is, dan zijn wij met dezen eersten paal niet gelukkig. Hier sprak weer de partij-propagandist, de man die de reclame voor de S.D.A.P. bezorgt, niet de man die ook heeft te rekenen met de finantieele omstan digheden, waarin Amsterdam verkeert. Ieder weet, ook de heer de Miranda weet het, dat in de komende jaren met groote zorg moet worden overwogen hoe wij de einden bij elkander zullen brengen. Juist omdat wy niet weten hoe lang de crisis zal duren, kunnen wy niet gaan leven alsof wij er reeds zijn. De jongste berichten over de gemeente- begrooting zijn niet opwekk.end, kunnen dat ook niet zijn. Ons reservefonds consumeeren wij op, we verhoogen de opcenten tot 65 en kunnen dan nog niet sluitend komen, maar moeten onze crisisuitgaven vinden uit een leening op korten termijn. Nieuwe bemoeiingen moeten vcor 1932 wor den afgewezen, op alle hoofdstukken zoo scherp mogelijk bezuinigd. Welnu, dan moet men met uitgaven van Vi n.illioen niet alleen voorzichtig zijn, maar geen grootsche perspectieven openen voor bouw in wasch- en zweminrichting e.d. Wat noodig is moet gebeuren ook in een slechten tyd. Men kan het leven nu eenmaal stopzetten. Zelfs voelen wy er alles voor, met het nog op de behoefte aan werkgelegen heid, dat wij trachten het leven zoo normaal mogelijk te doen verloopen. Maar om te forceeren in een crisistijd, die is nog jaren kan teisteren, en vooral om allerlei begeerten te prikkelen en beloften te doen, lijkt ons voor een verantwoordelijk bestuur en een invloedrijk magistraat gevaar lijk en dus te laken. AREND VAN AMSTEL. BINNENLAND. BRUGGENBOUW Onlangs hebben de A. N. W. B. en de Ne- derlandsche Automo,bielclub den minister van waterstaat verzocht te bevorderon, dat op de Wegenfondsbegrooting voor 1932 zoo danige bedragen worden uitgetrokken, dat de nieuwe brug over het Menvedekanaal in den rij losweg AmsterdamLaren—-Baarn— Hoevelakén met de aansluitende wegvakken in 1932 zou kunnen zijn voltooid. In ant woord hierop hebben adressanten thans be richt van den minister van waterstaat ont vangen, dat met de meening, dat de ver- keerstoestand bij het Menvedekanaal spoe dige voltooiing van de nieuwe overbrugging van dat kanaal vordert, wordt ingestemd; met het werk is reeds een aanvang gemaakt, en met de uitvoering zal de meeste spoed •orden betracht. De minister deelt verder mee, dat het werk echter van zoodanigen omvang is, dat om technische redenen voltooiing in 1932 onmo gelijk is, maar dat, zoo geen ernstige tegen slagen worden ondervonden, de hing in 1933 gereed zal zijn. Voorts, dat. getracht zal wor den de vakken ter weerszijden van het Mer- vedekanaal in zoo goed mogelijk berijd- jaren «stand te onderhouden. INDISCHE HUMOR Mr. FRUIN EN DE HOOFDDOEK. De voorzitter van de „Vaderlandsche Club" in Indië beweerde onlangs in de Volksraad het volgende: „Wij ontkennen, dat wij hier vreemd zijn. Wij ontkennen dit, en ontzeggen aan anderen het recht, te bewijzen, dat wij hier niet evengoed thuis zouden zijn als de Sumatraan op Java en de Javaan op Sumatra". Naar aanleiding van deze gewaagde stel ling ontspon zich zoo lezen wij in Hel Volk de volgende geestige Soeroso: „Mijnheer de voorzitter. Had mijn verstand mijn sentiment niet over- heerscht, dan zou ik den heer Fruin een van mijn beste hoofddoeken ten geschen ke hebben gegeven...." Sosrohadikoesoemo: „Daar had dan ni- reot een foto van genomen moeten wor- Soeroso:„opdat de heer Fruin, door dien hoofddoek te dragen, met meer klem zal kunnen verklaren, dat de Inlander Fruin evengoed als de Inlander Soeroso dezelfde grondrechten heeft". Thamrin: „Welken titel krijgt.de heer Fruin dan. Mas of Raden?" Soejono: ,?De heer Fruin heeft toch al de voorletters R. A. A.!" (De ambtstitel van een regent: Ra-den Adipati Ario)* DAGERAADSACTIE De 'volgende motie werd dezer dagen te Heerlen aangenomen en ons ter plaatsing toegezonden: „Burgerwachters van Heerlen, in grooten getale bijeen op 13 Augustus 1931. Gezien het ongehoorde feit, dat daags voor de komst van de Dageraders, op last van hoogerhand door den Commandant der Heerlensche Burgerwacht bij Burgerwach ters de geweren moesten worden wegge haald. Protesteeren tegen deze lastgeving voort vloeiende uit lafheid-en-verval! Deze diep-schrijnende daad van ondank en ongemotiveerd wantrouwen, geeft des te moer te denken, waar het hen gold, die men in 1918 zoo dringend noodig had, en zóóveel lof heeft toegezwaaid. Zij heeft den slechtsten indruk teweeg ge bracht, temeer nog waar geen fouilleering naar wapenen heeft plaats gehad bij de com munistische anarcho-Dageradcrs, noch bij bekende militante Communisten in de Mijn streek, noch bij S.D.A.P.-ers die met de Da- geiaad hebben gecomplotteerd. Unaniem werd besloten van deze veront waardiging door publiceering in de pers en kennisgeving aan het Bestuur uiting te geven." DE FORENS Geen dag gaat er voorbij, zonder dat ons overduidelijk blijkt, hoezeer de belangstel ling in de natuur toeneemt. En dat deze bij forensen gevonden wordt, spreekt wel van zelf. Zij vlieden elke dag de groote, ru moerige stad om hun vrije tijd in tuindorp of landelijke gemeente door te brengen. Eén van die landelijke gemeenten, het Amsterdamsche tuindorp „Nieuwer-Amstel" wordt thans in de Forens, het maand- bladd van de Algemeene Bond van Foren sen beschreven; juister gezegd: het is eer Nieuwer Amstel-nummer. En het is mooi. Wat een heerlijke kiekjes welk een schilderachtige, oude boerderijen! Voor wie natuurschoon mint wèl 'n bekoor lijke plaats. ,lt De afdeelingsvoorzitter. de heer E. Smith, begint in dit nummer een geschiedenisver haal over Nieuwer-Amstel. Het is interes sant en leerzaam. DE KRANTENKONING VERTROKKEN De Amerikaansche krantenmagnaat Hearst, die een bezoek van enkele dagen aan ons land heeft gebracht, is Zaterdagavond over Hoek van Holland naar Londen vertrokken. AMSTERDAM HELDENVEREERINL. Volgens een mededeeling in het sociaal democratisch hoofdorgaan zal op Zaterdag middag 29 Augustus een huldiging plaats hebben van den heer Wibaut. Het is dan ver- cedelyk de laatste dag dat deze zich op zyn orkkamer bevinden zal, en men wil deze gelegenheid aangrijpen om hem „voor zijn onschatbaar sociaal werk" te danken. De stoet, want men verwacht vakvereeni- gingen, A.J.C.-ers, zang- en muziekvereeni- gingen en sportbonden en natuurlijk ook nog de leden van de party-afdeelingen, zal den opgesteld op het Waterlooplein en daar marcheert men naar het stadhuis, de binnenplaats over, waarvoor men toestem ming denkt te verkrijgen en dan door den achteruitgang, het stadhuis door dus naar het Beursplein. Men wil op deze wyze het afscheid van baanbrekenden gemeente-politicus Dr. P. M. Wibaut, een zoo nobel mogelyken glans ver- leenen. Immers, zoo schrijft „Het Volk", „de Amsterdamsche arbeidersbeweging, eerbiedi gend het besluit van (den) grijzen voortrek ker, voelt zich droef te moede. Het gemeente bestuur zonder Wibaut kunnen de partij- genooten zich nog moeilijk realiseeren". Wy hebben in ons blad aan den scheidenden wethouder indertijd van ganscher harte hulde gebracht. Hy was een stadsbestuurder van breede opvattingen en van groote werkkracht, geboren regent, die in moeilijke jaren onze gemeente mee krachtig leiding gegeven heeft. En wy hadden hem nog gaarne enkele jaren op ons Prinsenhof gezien. Maar het is ons niet gebleken, dat er in de Amsterdamsche arbeidersbeweging zoo groote droefheid is om dit heengaan. Integendeel, wij weten dat de laatste jaren i niet bepaald de gemakkelijkste voor den heer Wibaut zijn geweest, meer bijzonder wat betreft de tegenstand die hij in eigen kring- ondervond. Men denke maar aan de jongste wethóuderscrisis, toen de heer Wibaut met twee sociaal-democraten in het college zitting wilde nemen en de partij dit met groote meerderheid verwierp. En wy zijn er volstrekt met zeker van, dat de heer Wibaut, die be sloot heen te gaan, voor een spontaan verzoek van de partij niet zou zijn bezweken. Deze ongewone hulde is misschien bedoeld om aan „onzen grijzen voortrekker' iets goed te maken. Zooals dat in meer politieke par tijen tegenover oudere partygenooten we! eens gebeuren moet. Overigens, Amsterdam heeft meer goede bestuurders gekend. Die een eind boven de massa uitstaken. Maar de burgerlijke par tijen hebben steeds op een iets meer sobere wijze uiting gegeven aan hun waardeering. Wjj ontkennen niet, dat deze laatste wijze iets meer in onze smaak valt. gemengd nieuws Voornaamste Nieuws. ONVERWACHT ZEPPELIN-BEZOEK ZONDAGMORGEN BOVEN ONS LAND EEN RONDVLUCHT MET PASSAGIERS Zondagmorgen te ruim half elf passeerde het luchtschip „Graf Zeppelin" de Neder- landsche grens bij Zevenaar. Te ruim kwart voor elf verscheen het luchtschip boven Arnhem. Het vloog op een hoogte van onge veer 500 Meter, en zette koers in Westelijke richting. Te kwart over elf werd Ede gepas seerd en kort voor twaalf uur werden de bewoners van het Oostelijk gedeelte van de hoofdstad opgeschrikt door zwaar motorge ronk. Velen begaven zich naar buiten, om dat men al dadelijk vermoedde, dat dit ge luid niet van gewone vliegtuigen afkomstig kon zijn. Tot veler verrassing zweefde op betrekkelijk geringe hoogte het zilveren ge vaarte boven de stad, dat door ieder ter stond herkend werd als de „Graf Zeppelin". Hoewel men op Schiphol reeds bijna een jr ervan op de hoogte was, dat het lucht schip boven Amsterdam kon worden ver wacht, was dit bericht in de stad niet ver der bekend, zoodat het bezoek volkomen on verwacht kwam. In een oogwenk stond het echter op bruggen en pleinen zwart van de menschen, die met belangstelling het schouw spel gadesloegen. Het luchtschip kwam uit Noordelijke richting boven de stad en koerste in rechte lijn over de binnenstad naar het Zuidwesten toe. Het leek, alsof de Graf Zeppelin naar Schiphol koerszette, maar ongeveer ter hoogte van het Stadion boog het gevaarte in Westelijke richting af om vervolgens weer over de binnenstad naar het Noord- Oosten te vliegen en daama in Noordelijke richting koers te zetten. Eenige militaire vliegtuigen vlogen op geringen afstand achter het luchtschip. De Graf Zeppelin voer boven de stad op circa 300 Meter en het was ongeveer 10 mi nuten over twaalf toen hij weer uit het ge zicht verdween m de richting van Noord- Holland. 's Middags om drie minuten over één ver scheen het luchtschip Graf Zeppelin op groote hoogte boven het eiland Schiermon nikoog. Het luchtschip kwam uit Zuid- Westelijke rjchting en zette in snelle vaart koers naar het Oosten in de richting van het eilarid" Börkum. Binnen vijf minuteil het gevaarte uit het gezicht verdwenen. De vlucht van do Zepp over ons land maakte deel uit van een rondvlucht, waarbij te Münster geland werd om 8 uur 20, waar na het luchtschip te 9 uur weer opsteeg voor zijn tocht over Nederland en Noord-Duitsch- land. Om 2 uur 20 passeerde het luchtschip, na zijn uitstapje over Nederland, Bremen, waar na het koers zette naar Essen. Om 18 uur 45 landde de Zep op het vliegveld Essen-Muel- heim, teneinde de passagiers, die de vlucht van Münster af hadden meegemaakt af te zetten. Nadat de nieuwe passagiers aan boord waren gegaan, startte het luchtschip weer om de terugreis naar Friedrichshafen te aanvaarden. FRIEDRICHSHAFEN, 17 Aug. De „Graf Zeppelin" is hedenmorgen omstreeks vier uur van zijn tocht over Rijnland, Westfalen en Holland te Friedrichshafen teruggekeerd. FRIEDRICHSHAFEN', 17 Aug. De Graf Zep pelin zal morgen een vlucht maken naar Engeland met een bezoek aan Londen. Er zullen twintig passagiers aan boord zijn, waaronder Prinses Heana van Roemenië cn Prins Anton von Habsburg. (blz. 1) Amsterdam heeft bezoek gehad van de Zeppelin. Twee personen bij het zwemmen te Scheve- ingen verdronken. Ernstige auto-botsing te Zwolle. Bij een ernstig autu-ongeluk bij Ede is een persoon gedood en drie gewond. Aan boord-van het s.s. Oranje Nassau is bij een ontploffing een stoker gedood en een waterman gewond, (blz. 2) Snowden over den financieelen toestand in Engeland. In Texas en Oklahoma neemt de overheid maatregelen tegen de petroleumverspilling door de petroleummaatschappijen. Spoorwegramp in Oostenrijk. Salarisverlaging bij de Koninklijke Shell. (Blz. 7) Een adres var. de drie middenstandsbon den inzake de toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet. ERNSTIGE AOTO-BOTSING Men meldt ons uit Zwolle: Zaterdagochtend te ruim 10 uur heeft op het kruispunt Wezep-Hattemerbroek, nabij de IJsselbrug een botsing plaats gehad tus schen twee luxe auto's. Een auto uit Zwolle werd bestuurd door den heer Jacobs uit deze gemeente. Hierin zaten twee personen. De andere wagen met vier personen be zet w.o. twee dames, werd bestuurd door graaf van Bijlandt uit Oldebroek. Laatst genoemde auto, die een snelheid had van ongeveer 80 K.M. en vermoedelijk geen signaal heeft gegeven, greep den wagen van d"en heer J. die een vaart had van 35 K.M. waardoor laatstgenoemde wagen in de sloot terecht kwam. De inzittenden kwamen er evenwel zonder letsel af: De auto van Graaf van Bijlandt k\vam tegen een boom terecht en werd zoo goed als geheel ver nield. De heer van B. kreeg ernstige verwon dingen en werd per auto van een dokter uit Oldebroek naar zijn woning vervoerd. DEN HAAG DS. VOORSTEEGH NAAR DE HARSKAMP Ds. Is. V o o r s t e e g h hoopt in Septem- ber gedurende twee weken in de Harskamp als reserve-veldprediker werkzaam te zijn. F.en ieder die hem iets wil zenden, teneinde de gezelligheid onder de militairen te ver hoogen, zal hem daarmede een groot plei- zier doen. ERNSTIG ONGELUK AAN BOORD S.S. ..ORANJE NASSAU" STOKER GEDOOD. W ATERMAN GEWOND Men meldt ons uit Vlissingen: Zaterdag middag even voor het afvaren had aan boord van de mailboot „Oranje-Nassau" van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland" alhier een ernstig ongeluk plaats. Door het doonakken van een der vuren in de machinekamer werd de stoker P. V. Zwee- den, wonende te Souburg, levensgevaarlijk gewond en een waterman licht gekwetst. Genoemde stoker is kort na het ongeval in het St. Josephziekenhuis te Vlissingen over leden. HET BENZINE-BRANDGEVAAR. Te Amsterdam was in de le Egelanti. straat een kroeghouder bezig zyn orkestorgel met benzine scnoon te maken. De benzine vloog in brand en de kroeghouder kreeg stige wonden aan zyn handen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIJ EDE EEN DOODE, DRIE GEWONDEN Men meldt .ns uit Ed>e: Zondagavond ongeveer half zes heeft een ernstig ongeval plaats gehad bij De Klomp op den Rijksstraatweg. Tijdens een geweldige onweersbui, waar door de weg glad was, sloeg een luxe auto uit Rotterdam bij het passeeren van een andere auto over den kop en werd zoo goed als geheel vernield'. Behalve do bestuurder, die er vrij goed af kwam, waren nog vier personen in de auto gezeten. Van deze werd mevr. Drees uit Rotterdam uit den wagen geslingerd en op slag gedood. Van de drie andere inzittenden werd d'e heer Hevkoop, eveneens uit Rotterdam ernstig gewond opgenomen, terwijl mej. de Vaal en de echtgenoote van den heer H. wonden aan hoofd en armen bekwamen. Dr. de Waard uit dc Klomp verleende de eerste geneeskundige hulp. De heer H. werd per ziekenauto naar Rotterdam overgebracht De gewonde dames mej. de Y. en mevr. H. kon den na verbonden te zijn haar reis met een andere auto voortzetten. De commissaris van politie van Ede was spoedig na het ongeval aanwezig. Persoon lijk regelde deze het verkeer in de file van auto's, die zich langzamerhand gevormd had. Ook de marechaussee van Vecnendual en de gemeentepolitie waren weldra ter plaatse. De zwaar beschadigde auto werd nadat verhaal was opgemaakt door een kraanwagen naar Ede voortgesleept. TWEE PERSONEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Zondagmiddag ongeveer drie uur heeft de zee op het stille strand te Scheveningen ter hoogte van de Wieringerstraat twee slacht offers geëischt. Met een clubje typografen uit Utrecht waren daar aan het zwemmen de 21-jarige H. M. en de 18-jarige S. C. K., die op een gege ven oogenblik in een mui kwamen. Onmid dellijk schoten eenige zwemmers en toeschou wers toe om hulp te verleenen. Het gelukte hen een van de drenkelingen aan wal te brengen, terwijl het lichaam van den andere even later aanspoelde. Ondanks de pogingen, onmiddellijk aangewend, om de levensgeesten op te wekken, bleken beiden reeds overleden te zyn. Beide lyken werden naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. BRAND Zondagmiddag omstreeks kwart voor vijf brak in een pakhuis toebehoorendc aan de reederij Den Duik op den Visschershavenweg te Ccheveningen door onbe'-ende oorzaak brand uit. Onmiddellijk werd' de brandweor gewaarschuwd die weldra met drie spuiten van den Duinweg de Gevers Deynootwcg cn de Archimedesstraat ter atse verscheen. De brand werd tot dit pakhuis beperkt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Uit dvn aard der zaak trok de brand veel belangstelling van het publiek dat door do politic op behoorlijken afstand werd go- houden. VERDRONKEN. Zaterdag is het 3-jarig dochtertje van H. v. d. L. te Sauwerd (Gr.) in de gracht, welke langs de boerdery loopt, gevallen en jammer lijk verdronken. Omtrent den brand by de firma v. Boekhoven te Utrecht vernemen wy nog nader, dat, dank zij het actieve optreden van de brandweer de schade kon worden beperkt tot een vleugel \an het gebouw, waar de handzettery en oen gedeelte van de drukkerij uitbrandde. De morotype-afdeeling en de papiervoorraad kieken waterschade. De schade, die nog niet te schatten is, is zeer groot, daar tal van zetsels, die voor afdrukken gereed lagen ,en groote hoeveelheden cliché's verwoest werden. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De schade wordt door verzekering op beura- polis gedekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1