1000 W.J.LENGKEEKJr. 25 www HollanJsche Beton Mil N.V. v FOKKELMAN's Stukadoors WOON in uw EIOEN HUIS MM k' y- lElfpiiiP iii ®Jf sneu m if WaltmanruC" Henegouwerlaan 77 - Beüenoysstraat 21 Telefoon 31238 botterdam Saai Uw huishouding met den modernen tijd mede? PAAR GORDIJNEN ROTTERDAM BOUWBLAD No. UB, Pag. 2 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1S31 "iiffllï!llll!lllllil!illlil]ll]llllllll!!ffllillllli[il]!l!;l3 en pij "3ESPAART 40 der huursom. Voor spaarreken'nghouders 85 Hypotheek Individueel sparen met vaste rente en gegarandeérd eind bedrag. (geen spaarkas, geen verzekering). Aan vragen te richten aan NIEUW-EIGENHUIS, .lan Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werk kring. ruime belooning. et nieuwe kantoorgebouw der G.E.B. te Rotterdam Ook voor de administratie krijgt het G. E. B. een nieuw gebouiv. Een scy- scraper van 60 M. hoogte op den drassigen Rotterdamschen grond. Niettegenstaande tue<t minidiere gewicht op die fumdieermg en die daOflui't volgende lichtere fundi&eriiïg, was uitvoering in be ton roe-er dan twintig procent voordieelliger. Natuurlijk is dooi- dit resultaat de keuze voor de Dircetie> gemakkelijk ge-worden en in Februari '29 kon de onderbouw met het geraamte aan de Hodlowdedhe B-et-on Maot- sohappij in dien Haag wordlen opgedragen voor ongeveer f 400.000. Toen dit werk een jaar later reeds ver gevorderd was, werd die afbouw publiek aanbesteed en wist dezelfde Haagsche onder neming ook dit deal van dien bouw te be machtigen voor een bedrag van f 464.300.—. Deze maatechaippij is niet gewoon baar werken slapjes aan te pakken. Wie wel eens kennis heeft genomen van de marnier waarop ze, om een concreet voor Zeer binnenkort zal het nieuwe kantoor gebouw met magazijnen van het gemeente lijk eieetriotteifsbedirijf in gebruik worden genomen. Diit voor Rottendam zoo merkwaardige gebouw verdient wel om in deze kolommen nader te worden beziien. Bij de foto's geven we hieronder een be- eohrijiving en enkele bijzouderiiedien in de verwachting, dat onze lezers zich voor den bouw van dezen „scy-scnaper" op den moe- rassig-en bodem zuilen inter-esseeren. Toen eenige jaren geileden het besluit was gevallen om ten behoeve ven het zoo bloeiende eflectrioiteifsbedrijf een nieuw administratiegebouw te stichten, was er n-og geonrianen tijd nooddg oan die plannen voor het ontworpen hooge gebouw nader voor te bereiden. Het bouwwerk gezien van het Zuidoosten. Links 'de kantoren met publieke hal in het midden. Rechts de magazijnbouw met doorrit en aan de meest Oostelijke zijde in het ronde gedeelte de garderobe-werklieden. De hangsteigers zijn in hun grillige lijnen duidelijk te zien. De „afbouw" is tot de negende verdieping genaderd. All de haast, ddie het bedrijf had met zijn nieuw gebouw als een urgent voorste) j het to den raad gebracht en afgedaan voor nadere studie en voorbereiding Het ds uiteraard niet moeilijk om een plan voor zeer hooge bebouwing te xnalken, doch, waneer men voor de uitvoering gezet wordt is bet zaak om „de kosten te overreikenen alvorens met den bouw van den toren te De „kosten bereken geval allereerst: zeer ernstig bezien of een fundeenmgsmetbode te vdmiden zou zijn, die een dergelijke hooge bebouwing op dan slappen bodem mogelijk zou maken. Toen de fundeeringsput was uitgenaven zijn daarin een aantal proefpalen geslagen. Eerst daarna is men het terrein om den bracht werd op'de lagen ouder in den put. De grond werkte zoodanig bp, dat men enkdie melen opnieuw den put moest uit graven en op dliepte brengen. De geslagen proefpalen waren door de werking van den grond verschoven en stonden met de koppen zeer aanzienlijk van hun plaats en in schuinen stand, ter wijl enJkelie afgebroken waren. Toen ze getrokken werden bleken ze van ondier voor een groot deel stuk te zijn. Het was duidelijk, dat op een dergelijke fundatie geen gebouw van 50 d 60 M. hoogte met vertrouwen kon worden neergezet. De, ook voor de havenwerken in gebruik zijnde betonpalen bleken ook nog niet een zoodanige mate van vastheid te waarbor gen, dat de leidende ingenieum van ge meentewerken het hiermee aandurfden. Ier gemeen- _>rofessor te geslaagd een betonpaafl te construeeren, dlie zeer groote belastingen toeliet en door proeven ter plaatse werd aangetoond dat hiermee een gebouw van 14 verdiepingen voldoende steuike fundee- ring kon worden gegeven. Ir. Sprenger had auL een paal geconstru eerd, diieeen doorsnee (haid van 35 X 35 cM. cn bij den punt een verbreeding bad tot 65 X 65 cM. Deze palen bleken een draag vermogen te hebben, dat met inbegrip van de noodlige zekerheid, veilig op vijftig zestig ton kon gesteld worden. Dat ils dus vijf A zes maal zooveel als maximaal voor de gewone houten paal wordt toegelaten. Op een 700-tol van dergelijke palen meende men het hooge gebouw veilig te kunnen optrekken. Toen dit eenmaal was vaetgestefl'd is met bekwamen spoed aan die plannen voort- om een z.g. staatakelet bouw te maken; d.w.z. een geraamte van staal met vullingen tueschen de stijlen en liggers. Deze methode is ook dn Amerika voor de hooge bouwwerken de meest gebruikelijke. Het eigen gewicht der oonstiuctie is zeer belangrijk Jager dan bij betonbouw en al6 regel is die bouwtijd korter. Deze laatste factor vooral speelt in de Viereenigde Sta ten een belangrijke rol. Doch ook hier heette het „tinne is money" want het oogenblik, dot het gebouw n ge bruik zou kunnen worden genomen al tijd volgens de mededeelinigen, die het voor etefl destijds hadden vergezeld wa6 reeds zeer nabij. Vergissen we ons niet al te zeer, dan zou Juli '29 het gebouw gereed hebben moeten zijn en door al de wederwaairdighdeen met den bodem weid eind 1928 pas de fundee- rimg met het geraamte aanbesteed. Doch wie nu meent, dat toen alles vast stond, vergist zioh zeer. De uitgenoodigde inschrijvers konden op gave verstrekken zoowel van beton- als van jjzr-rrrmstructie. Het merkwaardige geval deed zidh voor, dat bij deze besteding bleek, dat de offertes voor uitvoering in gewapend beton belang rijk voordeeliiger waren dan diie in staal- uitvoering van het geraamte, _v. - beeld te noemen, de caissonkaa-imuurbouw v or de gemeente Rotterdam heeft aange pakt en welke hulpwerken ze daartoe heeft gemaakt, staat versteld van den breeden opzet van een dergelijk werk en is over tuigd, dat de leidende figuren i.n deze on derneming gewoon zijn om een economi sche wijze van uitvoeren t-e verzekeren door vooraf de gefoeale gang van zaken te over zien en met de hulp w erktuigen niet karig om te springen. „De kost gaat voor de baat uit" zegt een Oud-Hollö.nidSch spreekwoord, dat ook bij (haar toepassing vindt. En goed gereed schap as noodzakelijk om op economische wijze een wenk tot stand te brengen. Het gevolg van dlit royaal aanpakken van dit grootsöhe bouwwerk is geweest, dat de uitvoering met verbluffende snel heid heeft plaats gevonden. Toen men eenmaal de lager blijvende deelen van het gebouw nodier zich had en alleen aan het eigenlijke torenhuis alle aan dacht kon wijden, bleek het mogelijk om per week twee verdieping-en van het beton- geraamte te maken. De hooge stortmaet voor het storten van de beton is daarbij één van de belangrijk- iredhtvaradligt wel de kosten van een goede install latie. Bij den afbouw is gebruik gemaakt van zg. „hangsteigers", die ht het werken zeer Het ds den schrijver van dit artikel niet bekend of de©e wijze van steigeren reeds eerder dn ons land toepassing heeft gevon den, doch het lijkt van belang om er hiier tets meer van te zeggen. Op den bovensten betonvloer werdien ijzeren balken in dezen vloer bevestigd, welke balken voldoende overstaken om gers te bevestigen. Aan ieder dezer overstekende balken wer den twee staaldraden bevestigd^ die van Aan beide zijden van die „jukken" wa6 een iliiertj-o aangebracht, waarmee de werk lieden het „juk" en daarmee het betrokken dieel van den steiger, met alles wat zich daarop bevond, omhoog konden draaden. In horizontale richting was die steiger voldoende soepel om zonder bezwaar toe te Laten dat een juk aanzienlijk hooger hing dian het naaetbijzijnde, zoodat soms de ge woonlijk horizontale lijn van den steiger zonderlinge bochten te zien gaf. Op één der hierbij gereproduceerde foto's ie dit duidelijk te zien. Het stedgergedeelte bij de bovenste ver dieping van den magazijnbouw op de foto reohts ven den bovenbouw ziet men tegen het torenhuis duidelijk anderhal ven meter hooger hangen dan meer naar rechts het geval is. De mogelijkheid om die steigervloer naar behoefte hooger of lager te stellen zonder veel tijdverlies geeft een belangrijke ar beidsbesparing door dat de metselaar eener zij-ds niet diep behoeft te bukken bij het leggen van een steen of het neerleggen der specie en anderzijds niet op de teenen be hoeft te staan of steen en specie op schou derhoogte hoeft te brengen als het metsel werk bijna tot dien volgenden steiger is op- Bovendien is het bij de gewone methode van vaste steigers onvermijdelijk, althans bij groote bouwwerken, dat op de eene plaats aan den gevel een steiger hooger wordt gewenkt dan op een andere plaats aan dcnzelfden gevel. Hierdoor is de communicatie tueschen die beidie uiterst moeilijk en tijdroovend. Wel brengt deze wijze van steigeren mee, dat alle materialen „binnendoor" aange voerd moeten worclen in tegenstelling met de gewone methode waarbij dit geschiedt 'langs ladders bij laagbouw of Liften aan de buitenzijde. De stortmaet voor de beton is dan ook hier blijven staan nadat het betonstorten Inag was afgetoopen en heeft bij het om- boogbrengen der meteeimoteriaien goede diensten bewezen. Dat het gebouw aan alle zijden van groote Lichtopeningen is voorzien was een gelukkige omstandigheid, die het mogelijk maakte om op iedere gewenschte plaats van den steiger het materiaal te deponee- ren door de lichtopeningen vanaf de zich op den lager gelegen betonvloer aangere den kruiwagen. Bij een zeer .gesloten" gevel zou een vervolgd vervoer over den steiger zelf niet te vermijden zijn. Op de foto is te zien, dat dlie gedeelten van het gebouw, diie slechts twee verdie pingen boven den grond opgaan of wel drie verdiepingen boven een amber gedeelte uit gaan op de gewone wijze van vaste stei gers zijn voorzien, terwijl voor de vijf-hoog opgaande magazijmbouw en het veert ie n- hooge damiiinitsnatiegeibouw de ijzeren bal ken als draagconsoies voor de steégens dui delijk te zien zijn. We meenen hiermee omtrent de voorbe reiding en tie gevolgde werkwijze bij de uit voering genoeg gezegd te hebben om nu iets te vertellen van het gebouw zelf. De hoofdingang van het administratie gebouw Ligt aan de zijde van de Roahussen- straat Langs die breede stoep en een ruime v-estibule met aan de rechterzijde de por tiersloge en aan de linkerzijde de ruime showroom komt de bezoeker in de hal, het centrale punt van het geheele gebouw. Voor de ambtenaren is deze hal te berei ken vanuit de kelderverdieping, waar de fietsenbergplaatsen en garderobes zich be vinden, langs een breede trap die aan de andere zijde van de portiersloge boven komt en dus eveneens onder oontrole kan worden gehouden. De toegang tot deze kelderruimten is eveneens van de Roohuss-enstraat, direct rechts van het hooger gedeelte uitstekend gelegen. Bevindt de door den hoofdtoegang bin nenkomenden bezoeker zich in het midden van de hal, dan heeft hij rechts de drie liften, die hem desgewenscht tot de twaalf de verdieping kunnen brengen. Eén dezer liften kan ook in de kelder verdieping afdalen, terwijl de beide an dere hier op den begane grond haar laag ste punt hebben. Deze lift kan op twee snelheden worden ingeschakeld, nl. op 0:75 en 1.50 M. per seconde. Bij gebruik op de hoogste snelheid kan de dertiende verdieping dus binnen de veertig seconden worden bereikt. De beide andere hebben een snelheid van 1 M. per seconde. Deze liften zijn van het fabrikaat Stigler 'en geleverd door de firma Huygen en Wessel. )Rf£, - *4X; Het gebouw van het G. E. B. zooals het zich thans vertoont van het Zuidwesten gezien. Op den voorgrond links de kas en de boekhouding. Meer naar rechts de kantoren waar binnen de hal voor het. publiek. Achter de doorgaande erker van het torengebouw loopen een tweetal liften, terwijl de derde links daarnaast omhoog gaat. Gerekend van het boven aangegeven stand punt in de hal is aan de linkerzijde een trappenhuis, bijna zouden we zeggen een trapkoker, die vanaf den begane grond doorloopt tot de bovenste verdieping. Deze koker is dus ongeveer 58 M. hoog en vertoont in horizontale doorsnee bijna driekwart cirkel met een diameter van on geveer 4 M. In deze koker is door de constructiewerk plaatsen van Gebr. Vincent te Schiedam een doorgaande ijzeren trap geconstrueerd waarvan de plaatijzeren „binnenboom" een schroeflijn vertoont met een diameter van 1.50 Meter. Van deze interessante trapoplossing geeft de hierbij afgedrukte foto een aardig beeld. In de as van vestibule en hal is de ruimte van 13 bij 6 M. voor het publiek be stemd, die er evenals de hal zelf uitstekend uitziet. De ruim twintig loketten op manneren balustrade doen zelfs meer denken aan een, uit royale beurs gebouwde, bank, dan aan een kantoorgebouw van een gemeente bedrijf. Trouwens ook in de hal, althans tot de zesde verdieping, getuigt het gebruik van marmer voor gedeeltelijke wandbekleeding en hoog plint niet bepaald vam het be trachten van de uiterste zuinigheid, even min als de dure rubberbekleeding van de ijzeren trap en eenige halvloeren. In het algemeen zijn sporen van sober heid ver te zoeken en we zouden deze ze ker meer gewaardeerd hebben voor een utiliteitsgebouw als dit toch inderdaad is, dan de wel wat luxieuse uitvoering, die dit administratiegebouw kenmerkt. Zelfs voor een zoo winstgevend bedrijf als het Rotterdamsche Electriciteitsbedrijl is, achten we het niet noodzakelijk en ook niet gewenscht om zijn „rijkdom" aan het publiek op deze wijze te demonstreeren. Keeren we na deze uitwijding terug tot de ruimte voor het publiek dan valt nog op te merken dat deze aan drie zijden door kantoorruimten is omringd, nl. de kas, met in het midden een afzonderlijk afgesloten ruimte voor de hoofdkas, de afdeelingen voor stroom en het bureau voor inlichtin gen. Boven deze ruimten zijn op de eerste ver dieping de ruimten voor boden, schrijfma chines en een tweede stroomafdeeling ge legen om de hal voor het publiek, die over beide verdiepingen doorgaat en met een gekleurd glasraam in het plafond is afge dekt. Deze gedeelten van het gebouw bevatten nl. slechts een verdieping boven den begane grond. Vanuit de centrale hal. op de eerste ver dieping, die met de twee hoog opgaande hal voor het publiek in open verbinding staat, heeft men een ruim overzicht over al de ge noemde kantoorruimten. Het genoemde glas-in-lood raam is één van de minst geslaagde deelen, omdat don kere glasstukken hier en daar tegen de ijzeren roeden aangebracht den indruk wek ken, dat deze verdeelroeden allesbehalve horizontaal zijn. Waarschijnlijk is dit gezichtsbedrog, doch fraai is ihet zeker niet, vooral als men het ziet vanuit de centrale hal op de eerste verdieping. De showroom, die zooals boven werd ge zegd, direct naast den hoofdingang is ge legen, is aan de zijde van de Rochussen- straat in halfcirkelvorm voor den opgaan- den gevel uitgebouwd. De cirkelvormige buitenwand is geheel glas, dus als étalageraam behandeld, met bovenlichten van moo geëtst glas. Achter deze bovenlichten is in het pla fond een krans van sterke lichtbronnen met reflectoren aangebracht, die de voor werpen, die hier zullen worden uitgestald, 's avonds in een zee van licht zullen doen baden en in de winkellooze Rochussen- straat sterk in het oog zal vallen. Intusschen zal deze lichtmassa in de overigens doodsohe straat ongetwijfeld een levendig moment kunnen brengen. Het plafond van deze „kijkkamer" heeft een zeer edgenaardigen vorm en verdeeling en in het middelpunt van den cirkel hangt op een hal ven Meter van het eigenlijke plafond nog een horizontale plaat af, die mede als lichtbron is bedoeld. De betimmering dezer ruimte met vitri nes langs de wanden is van eiken en coromandelhout en het geheel is een wer kelijk mooie oplossing voor een ruimte als waarom het hier gaat. Op de tweede verdieping van het hoofd-1 gebouw is de afdeeling voor de meterop name ondergebracht, terwijl in den lageren vleugel een zaal voor de boekhouding is. De ze laatste staat met een afzonderlijke lift in verbinding met een kluis in do kelderverdieping. Bovendien is hier een stel doorloopende 3taaidraden, met op regelmatige afstanden ijzeren klemmen, die men zou kunnen vei- gelijken met vakjes van een krantenhanger, Dit instrument zorgt voor het wisselen van stukken met de op den beganegrond ge legen kasafdeeling. Op de derde verdieping van den toren volgt dan de kabelafdeeling en een foto meter-kamer, die bestemd is om de licht sterkte nauwkeurig te meten. Behalve een met eikenhout betimmerde vergaderkamer en een telefooncentrale be vat de vierde verdieping reserveruimte. Hoofdkantoor: 's-GRAVENHAGE Kantoren to AMSTERDAM en in NED. IN DIE COMPLETE GSBOUWSN WATERBOUWK. WEitKEN ASPHALT- EN BETONWECEN Mathenesserweg 21 Rotterdam - Tel. 34S90 Aannemer van SGfoitcSei*- en Glaswerk. Eigen atelier Glas in Leod-inefustr-ie. Eenig fabrikant van het bekende CHROMO PLASTIEK (Wandbekleedings-materiaal). iinaiHiiiiiiiM (P. A. van Berkel) Hebt gij dus een ELECTRI8CH Strijkijzer, Theelichtje. Broodrooster, Snelkoker en Stofzuiger? Voorziet Uw liuis van vee! stopcontacten; dit is een groot gemak Lij het gebruik van Uw elecfrische toestellen. Een ERKEND INSTALLATEUR kan U dit alles leveren. Gemeente-Electriciteifsbedriil. Rotterdam. VOOR HET NIEUWE G.E.B.-GEB0UW WORDEN DOOR ONS VERVAARDIGD EN AANGEBRACHT. EEN BEWIJS DAT WIJ OOK VOOR GE BOUWEN EEN SPECIAAL ADRES ZIJN. BEDDEN- EN TAPkJTHANDEL NIEUWE BINNENWEG 288-290-292 TEL. 34066 WEST NIEUWLAND 3—4—5—6 TEL. 14676 Op de vijfde verdieping is een kleine koffiekamer voor de ingenieurs, een keu ken en een groote koffiekamer voor het kantoorpersoneel, die met deuren aansluit op het ruime dakterras van het magazijn gebouw. Deze ligging is wel bijzonder gunstig en de lokaliteit is keurig verzorgd. De wanden zijn, evenals die van de di rectie- en ingenieurskamers, benevens net plafond op een bijzondere wijze beschil derd. De firma W. J. Lengkeek Jr. alhier heeft deze wanden en plafonds behandeld met Mathos muurverf van de verffabriek G. V. O. alhier en die z.g.n. „gewikkeld" bewerkt, wat met de practhige zachte kleuren aan het geheel een prettig aanzien geeft. Deze bewerking is werkelijk een goede reclame voor den heer Lengkeek, die ove rigens ook het andere glas- en verfwerk van dit groote gebouw verzorgde, De daktuin boven de magazijnbouw heeft een z.g.n. „Sibeas"-vloer van de Utrechtsche Asphaltfabriek. Een dergelijke vloer is een samenstelling van bimsbeton, asphaltlagen, koolaschbeton inpregneerlaag en afgedekt met fijn grind. Het middelste gedeelte van dezen dak tuin is overdekt, zoodat bij zacht regen weer toch nog het twaalfuurtje buiten ge noten kan worden. De buiten langs den toren aangebrachte brandtrap eindigt hier en de trap, die in den magazijnvleugel van den beganogrond naar boven voert, kan bij gevaar in het hoofdgebouw de menschen van den dak tuin verder naar beneden voeren. Op de zesde verdieping is de residentie van de Directie. Deze is dus, nu in verti calen zin, centraal gelegen. De ruime direc teurskamer met hooge eiken lambrizeering maakt een stoeren indruk. (Zie vervolg pagina 31

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10