Qttum geittótift (üouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal ..............O3.25 (Beschlkkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bi] Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zendingm 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox-20 Postgiro 58936 N°. 3430 VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsL17V* 0.22'i van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer.0.45 Bij contract belangrijke korting. 1 Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. HET RUSSISCHE LOONSTELSEL. Met uitspraken van idealisten en uto pisten,, gij weet het, moet men voorzichtig zijn. Niet, omdat dezulken leugenachtiger dan andere menschen zijn, doch wijl ze meer fantasie dan gewone stervelingen hebben. Menschen van dit slag loopen ook nog wel eens onder ons rond. En zij vertellen u dan met bekoorlijke ernst, dat over langer of korter tijd iedereen zijn arbeidsplicht te genover de maatschappij vervullen zal, niet voor loon, doch eeniglijk en alleen om de „gemeenschap" te dienen. Zooals de heer H. Polak zich „nog altijd verbeeldt, dat zich een maatschappij bezig is te vormen, waarin het persoonlijk eigenbelang geen rol meer zal spelen en plaats zal maken voor een even krachtig werkend gemeenschaps gevoel." Een deel van ons volk schijnt, volgens het zeggen, eenige jaren geleden al in zoo'n ideaal-stemming verkeerd te hebben, doch het kapitalisme en de „reactionaire Regee ring" hebben die mentaliteit in de kiem ge smoord. Het zij zoo. Nederland is nu eenmaal een achterlijk land en zelfs in 1918 bleef de revo lutie voor onze grenzen staan. Maar in Rus land kwam een nieuwe maatschappij. Daar zette de omwenteling aanvankelijk alles op zijn kop, maar te verwachten was, dat wel dra het woord van Bilderdijk in schoone vervulling zou gaan: Doch nu, nu zijn ze allemaal, elkaar gelijk en glad als aal. Niet zonder verbazing lazen wij dan ook, dat de Prawda, dat is zoo ongeveer de geestelijk-economische staatscourant in Rus land, dezer dagen een hoofdartikel plaatste, waarin op herziening van het loonstelsel werd aangedrongen. Met verbazing, zeggen wij, want het was geen pleidooi om de laat ste restanten van het oude en veroordeelde loonstelsel op te ruimen, doch om een her ziening in akelig kapitalistische richting te bevorderen. Want 'ziet u, beminnelijke idealist, het moet betaling „naar. arbeid" blijven, gedu rende de geheele periode, waarin de arbeid nog niet voor alle leden der maat schappij „een eerste levensbehoefte"- is ge worden Wat een pessimisme, nietwaar? Hoe lang zal die periode nog wel duren, 'dat niet iedereen uitsluitend werkt voor de gemeenschap? Het is een somber vooruit zicht. Te meer, omdat men niet geleidelijk aan op het betere spoor komt, doch wijl men voorwaarts wil door met versnelde pas ach terwaarts te gaan. Immers, Stalin decreteert: er is nog veel te veel nivelleering in het stelsel der werk- loonen. „Het is noodzakelijk, de tarieven te herzien op het grondbeginsel van vergroo ting van den afstand tusschen de lagere en hoogere loonklassen. De leidende beroepen moeten in materieel gunstiger omstandig heden geplaatst wojden, hun loon moet ver hoogd worden. Ten slotte moet de bijzondere aandacht, die de partij aan de zware indu strie, in het bijzonder de zwarte metaal- en kolenindustrie schenkt, haar uitdrukking vinden in de hoogte van het arbeidsloon in deze takken van industrie." Misschien is het wel erg verstandig, wat Stalin wil. Het verstand kan ook wel met de revolutie-jaren komen en zooals menig maal: miet scha en schande. Maar de fan tasie moet wel zeer hoog stijgen, als men deze uitspraak een communistisch betoog wil noemen. Het boompje der gelijkheid wil blijkbaar zelfs onder de Sovjetzon niet welig groeien. Haast zou men zeggen, dat het hier te lande beter aardt. ambtenaren niets te maken. En zij, die deze stelling huldigen, werpen ze zoo ver moge lijk weg, wanneer ze de belangen van het personeel bepleiten. Men zou echter deze meening volkomen kunnen onderschrijven en toch met recht ontslag bij huwelijk kunnen eischen. Im mers, als de overheid niets te maken heeft met de persoonlijke omstandigheden van haar personeel, dan kan zij als norm stel len: ik vraag alleen naar de arbeidsgeschikt heid. Maar dan blijkt uit onloochenbare sta tistieken, dat de gehuwde vrouw heel veel arbeidsverzuim heeft en dus een on- gewenschte werkkracht is, omdat verzuimen de dienst duur maken en desorganiseeren. Wij zouden echter zoo'n maatstaf der har teloosheid niet gaarne willen aanleggen. Het arbeidsverzuim is een rechtvaardig motief, doch voor ons niet het voornaamste. Wij verdedigen de stelling, dat de overheid rekening heeft te houden met Gods Woord en de wet der zeden, gelijk die nog kracht heeft in een Christennatie. En onweerspre kelijk is, dat volgens Gods bestel de gehuwde vrouw in het gezin thuis behoort. Ontkent men, dat de overheid dit recht streeks mag bevorderen; het zij zoo; dat zij het tegendeel door haar benoemingen in de hand zou moeten werken, is toch zeker niet bewezen. Voorts heeft ook de overheid een sociale taak. Zou daartoe kunnen behooren, dat zij kostwinners werkloos maakt, door in som mige gezinnen een dubbel inkomen te bren gen? En dat in deze dagen? Eerlijk gezegd, wij verstaan het niet, dat men van sociaal-democratische en voor deel althans ook van liberale zijde in een dogma verstrikt zit, dat men de praktische redelijkheid van het meerderheidsvoorstel van het Haagsche col lege niet inziet. Om maar niet te wijzen op het dubbele inkomen enhet kinderlooze EEN FLINKE HOUDING. De meerderheid van het college van B. en W. in Den Haag heeft een flinke houding aangenomen inzake de huwende ambtenares in gemeentedienst. Zij stelt aan den Raad voor om de huwende ambtenares behou dens bizondere gevallen te ontslaan. Die uitzonderingen willen wij niet over het hoofd zien. Want ze liggen geheel in de anti-rev. lijn. Men denke slechts aan het ge zinshoofden kiesrecht, waar de weduwe in de plaats zou treden van haar overleden echtgenoot. Zoo zouden wij niet gaarne decreteeren: d'e gehuwde vrouw moet immer uit ge meente- of rijksdienst geweerd worden. Er moet ruimte zijn om de gehuwde vrouw, die kostwinster is voor haar gezin, te handhaven In de betrekking. Zelfs dan. wanneer zij moeilijk gemist kan worden in het gezin. Hier geldt: nood breekt wet en wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. Doch hiermee vervalt niet de regel: geen gehuwde vrouw als ambtenares in ge meentedienst. Het is eenvoudig dwaasheid om te be weren: de gemeente, als werkgeefster, heeft ih'et de persoonlijke omstandigheden" van de BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING Bij K. B. is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan J. van der Kolk, kuipersbaas bij de firma Hulstkamp en Zoon en Moljjn. INTERN. AARDRIJKSKUNDIG CONGRES. Bij K. B. is benoemd tot gedelegeerde van de Nederl. Regeering bij het Intern. Aard rijkskundig Congres, dait in Sept. 1931 te Pa rijs zal worden gehouden: Dr. J. P. Klei weg de Zwaan, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE UITGIFTE VAN ZUIDERZEEGRONDEN Het lid der Tweede Kamer de heer Van der Waerden heeft aan de ministers van Waterstaat en van Financiën eenige nog al ingewikkelde vragen gesteld over de uit gifte der Zuiderzeegronden. Hij schijnt be vreesd te zijn, dat de Staten-Generaal naar het oordeel van de ministers niet meer in de gelegenheid behoeven te worden gesteld om op de inzake de uitgifte van Zuiderzee gronden te voeren politiek beslissenden in vloed te oefenen. Dit zou hem vooral leed doen, omdat de ministers blijkbaar afwijken van de advie zen der commissie-Vissering, en wel in het bijzonder van hét advies om een ruime proef te nemen met overheids-exploiiatie en hiervoor een vierde deel van de Wierin- germeer te bestemmen en van de door deze commissie blijkbaar als van zelf sprekend aanvaarde opvatting, dat over de uitgifte van de gronden zal worden beslist in de wet. DE RAAD VAN STATE Op Maandag 17 Augustus zullen de leden van den Raad van State een bezoek brengen aan de vliegvelden Waalhaven en Schiphol. Het ligt in de bedoeling om na de bezichti ging der werkplaatsen, den fototechnischen dienst der-K. L. M. en het radiostation op het vliegveld Waalhaven een vlucht te ma ken per Fokker F. XII naar Schiphol. Daar zullen de leden van den Raad van State speciaal de inrichting en uitrusting der K.L.M.-Indië-vliegtuigen in oogenschouw nemen. HET PALEIS VAN WILLEM II Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur van Tilburg thans de beschikking gekregen over het voormalig Paleis van wij len Koning Willem II, waarin gevestigd is de Rijks H. B. S. Het Paleis zal worden gerestaureerd, ter- Wijl er o. m. in zal worden gevestigd een Raadszaal, een receptiezaal en een trouw zaal. Vpor de H. B. S. zal een nieuw gebouw worden gesticht aan de Ringbaan-Oost Zooals men weethebben geruimen tijd onderhandelingen piaats gehad over deze aangelegenheid tusschen 't gemeentebestuur van Tilburg eenerzijds en de erfgenamen jVffTf Koning Willem II anderzijds.' DE TARWEWET HOE DEZE UITGEVOERD ZAL WORDEN Bij informatie bij bet Rijksbureau voorde uitvoering van de Tarwewet 1931 hebben wij het volgende vernomen omtrent de afleve ring van de tarwe van den oogst 1930: Bijna de helft van de tarwe van den oogst 1930 was op 12 Augustus, nadat de Tarwe wet zes weken in werking was, besteld, en thans zullen nog zes weken moeten yerloo- pen, alvorens met de aflevering van tarwe van den nieuwen oogst kan worden begon- zoodat de beschikbare voorraad juist toereikend zal zijn. Een en ander werd aldus nader toegelicht. De oorspronkelijk opgegeven hoeveelheid tarwe van den oogst 1930 bedroeg in Mei j.l. 47 000 ton. Deze hoeveelheid was vermoede lijk aan den hoogen kant. Na de afkeuring van niet voor levering in aanmerking ko mende partijen was de hoeveelheid, die nog maximaal geleverd kon worden, te stellen op SS.700 ton. Vermoedelijk zal hiervan echter ook nog wel een gedeelte moeten worden afgekeurd, zoodat men aan den voorziehtigen kant blijft door den voorraad die maximaal kon wor den afgenomen, te stellen op ongeveer 36.000 ton. Tot 12 Augustus is hiervan omstreeks IS.000 ton besteld; de provinciale organisa ties hebben afleveringsopdracht gegeven tot een hoeveelheid van 17.700 ton. De afleve ring heeft in Juni ruim 9400 ton bedragen en in Juli 4100 ton. In Juli is dus veel minder afgegeven. Daartegenover bedroegen de be stellingen in Juni 9100 ton en in Juli 4S00 ton. De bestellingen tot en met 11 Augustus j.l. hebben 3600 ton bedragen. Hieruit volgt, wat ook te verwachten was, dat de afneming in Augustus weer zal toenemen, omdat de voorraden bij de bakkers beginnen op te raken. In- verband met de geschiktheid van de nieuwe tarwe van den oogst 1931 voor de bloembereiding wórdt door de fabrikanten bezwaar gemaakt om in het algemeen de nieuwe tarwe vóór 1 October te gebruiken. Hieruit volgt, dat men gedurende de maan den Augustus en September met den ouden oogst moet doorwerken. Uit een en ander blijkt, dat de oude oogst vermoedelijk juist toereikend zal zijn om tot 1 October de be hoeften te dekken; immers in maximum is er voor die periode nog de beschikking over 20.000 ton. In verschillende provinciën hebben de tar- we-organisaties maatregelen getroffen om de tarwe van den ouden oogst van de landbou wers af te nomen. In Zeeland zal na de vol gende week vermoedelijk geen tarwe va« den oogst 1930 meer op de boerderijen zijn. In Groningen, ook een belangrijke tarwe- provincie, is de tarwe reeds in pakhdizen opgeslagen. Hetzelfde zal ook in Zeeland en andere provincies gebeuren. Het is noodig, omdat de landbouwers ruimte moeten heb- ïn voor den nieuwen oogst Dat de afneming van de tarwe in Juli be trekkelijk slecht is geweest, is een gevolg van de voorraden bloem, die zich bij de bak kers hadden gevormd als uitvloeisel van een regeling, welke noodzakelijk was om aan de bakkers en hun leveranciers gelegenheid te geven, hun voorkoopcontracten zooveel mo gelijk af te wikkelen. Bij onderzoek blijkt thans, dat de voorraden bij de bakkers zeer sterk meevallen, hetgeen volkomen klopt met de mededceling van de fabrikanten, dat de afleveringen toenemen en binnenkort weer normaal geacht kunnen worden. Er zijn natuurlijk bakkers, wier voorraden veel te groot zijn. Eén geval is bekend ge worden, waarin een bakker een voorraad had, die ongeveer zijn behoeften voor een jaar zou dekken. Natuurlijk zullen maatrege len worden genomen, dat deze bakkers ook bloem overeenkomstig de Tarwewet gebrui ken. Dit punt wordt straks, na 1 September, van betcekenis. Een regeling daaromtrent is in voorbereiding. Intusschen, zooals gezegd, over het geheel valt de voorraad bij de bak kers mee. In totaal blijkt de voorraad, die bij de bakkers aanwezig was boven de toege stane hoeveelheid, slechts te bedragen de ge- meenschappelke behoefte van alle bakkers gedurende 8 dagen. Zij blijft dus ver binnen de l1/^ pCt. van hun jaaromzet, welke de bakkers voor het jaar 1931 nog mogen heb- Uit de omtrent de afgeleverde tarwe gege ven cijfers volgt, dat in totaal op het oogen- blik is afgekeurd en voor andere doeleinden verkocht 9000 ton; deze hoeveelheid zal misschien nog toenemen tot 11.000 ton, zoo dat nog niet 20 pCt. van de geheele ge schatte hoeveelheid is afgekeurd. De hooge cijfers van 80 pet., hier en daar genoemd, zijn cijfers, verkregen bij herkeuring, maar ook dan nog zijn de cijfers te hoog. Voorts vernamen wij nog het "volgende omtrent de vooruitzichten van den nieuwen De oogst 1931 staat op het oogenblik nog goeddeels te velde. Hij belooft in verschil lende deelen des lands niet een groot be schot, omdat de tarwe dun was en de korrel waarschijnlijk niet te groot zal zijn. In Limburg is de oogst goeddeels binnen, maar in de rest van de provincies is zelfs nog lang niet alles van de wintertarwe gesne den. Opvallend is de groote zorg, die door de verschillende landbouwers besteed wordt om tot goede kwaliteit te komen. Men ziet veel meer dan vroeger, dat de tarwe in tollen of schelven op het veld wordt gezet. Hierdoor hoopt men de schade bij slecht weer zooveel mogelijk te voorkomen. Op het oogenblik is nog geen tarwe bedorven, maar het ge vaar is niet denkbeeldig, dat, indien bet weer niet verandert, de kwaliteit van de tarwe zal lijden. Wordt het weer van nu af goed, dan mag gerekend worden op een tanve-oogst van zeer goede kwaliteit. TARWEWET EN BIETENPRIJS Wij lezen in het Handelsblad: Het hoofd bestuur der Hollandsche Mij. v. Landbouw heeft aan het Kon. Ned. Landbouw Comité wat het zelf noemt „krassen" brief gezonden, waarin er met kracht op wordt edrongen, om „vast te houden aan een grondprijs der suikerbieten van f 15 per 100 kg. 14 pet. en de regeering te wijzen op de noodzakelijkheid, de bietenregeling vóór 1 October bekend te maken, omdat anders de Tarwewet in gevaar komt". Maar tevens wordt aan het Kon. Ned. Landbouw Comité verzocht, dezen brief door ie zenden aan den minister van binnenland- sche zaken. DE INDIEPOSTVLUCHTEN Het postvliegtuig naar Indië is gisteren te 5.03 uur uit Calcutta vertrokken en na een tusschenlanding van 9.48 tot 10.46 te Akyab om 14.35 u. te Rangoon gearriveerd. VLIEGTUIGBESTUURDERS COMMISSIE VAN ADVIES BENOEMD. Thans is bij ministerieele beschikking in gesteld de ïeeds aangekondigde commissie van advies, welke zal zijn belast met het algemeen toezicht op de opleiding tot be stuurder van verkeersvliegtuigen, de regee ring zal dienen van raad en voorstellen tot haar Zal kunnen richten omtrent de ten aanzien van het met die opleiding beoogde doel te treffen maatregelen. In de commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais, inspecteur bij den Luchtvaart dienst te 's-Gravenhage; tot leden de heeren M. J. van Alphen de Veer,inspecteur van het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage; P. H. Gallé, lid van het college van com missarissen van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam; A. Plesman, direc teur van de N.V. Koninklijke Luchtvaart .Maatschappij voor Nederland en Koloniën, met dien verstanae, dat laatstgenoemde zich zal kunnen doen vertegenwoordigen door A. S. Thomson, chef van den vliegdienst dier maatschappij en W. C. J. Versteegh, kapitein vlieger bij de luchtvaartafdeeling. DE ARTSENIJBEREIDKUNST EEN NIEUWE WETTELIJKE REGELING. Het apothekersbedrijf is momenteel gere geld bij de wet betreffende de uitoefening der artscnijbereidkunde, welke wet dateert van 1 Juni 1865 en sindsdien bij herhaling is gewijzigd en aangevuld. Sedertdien en speciaal in de laatste jaren heeft het apothekersbedrijf zooveel verande- £ng ondergaan dat de tegenwoordige rege ling geheel onvoldoende is geworden. Met het oog hierop heeft de regeering thans het ont werp van een nieuwe wet betreffende de uit oefening van de artsenijbereidkunst ontwor pen en bij de Tweede Kamer ingediend. Wil men een goeden grondslag leggen voor een nieuwe regeling, dan zal men moeten aangeven, welke geneesmiddelen ook door niet-apothekers mogen worden verkocht. Art. 2 van het ontwerp geeft een zoodanige rege ling; dit artikel bepaalt, dat geneesmidde len en artsenijen kunnen worden aangewe zen, waarvan het ter aflevering in voorraad hebben of afleveren niet geacht wordt te rijn uitoefening van de artsenijbereidkunst Apotheker en drogist moeten ieder op eigen terrein blijven. Een wettelijke regeling van het drogisten- bedrijf wordt niet gewenscht geacht De positie van den apothekersassistent wordt niet ingrijpend gewijzigd; alleen wor den door de nieuwe artikelen de verhouding tusschen den apotheker en zijn assistent en de verplichtingen van dien assistent nauw keuriger geformuleerd. Aan den herhaaldelijk van apothekerszijde uitgeoefenden aandrang, om te bepalen dat een apotheker zijn bedrijf alleen voor per soonlijke rekening mag uitoefenen, is niet tegemoetgekomen. Van den regel, dat een apotheker de verantwoordelijkheid voor slechts één apotheek mag dragon, zal in zeer bijzondere gevallen kunnen worden afg ken. Het instituut van den apotheekhoudenden geneeskundige blijft voortbestaan. Met het oog op den steeds toenemenden handel in verpakte geneesmiddelen is de be paling opgenomen, dat bij algemeenen maat regel van bestuur de invoer in het vrije ver keer van eenig verpakt geneesmiddel of art senij, dat schadelijk voor de gezondheid moet worden geacht, kan worden verboden. Verder kan worden verboden de openlijke aankon diging van bepaalde verpakte geneesmidde len of artsenijen als geschikt voor genezing, leniging of voorkoming van ziekte. Ten slotte opent het ontwerp de mogelijk heid, na procedure, den apotheker tijdelijk of voorgoed zijn bevoegdheid te ontnemen. DE MIDDENSTANDSRAAD HOE ZIJN SAMENSTELLING ZAL ZIJN. Bij K. B. is nader bepaald ten aanzien van de Middenstandsraad: „1. De Middenstandsraad, vertegenwoordi gend den geheelen Ned. handeldrijvenden en industrieelen middenstand, bestaat uit een voorzitter en vijftien gewone leden. 2. De voorzitter wordt benoemd en ontsla- geu door den Middenstandsraad en onzen minister van arbeid in gemeen overleg. 3. De gewone leden worden benoemd door den Kon. Ned. Middenstandsbond, den Ned. R.K. Middenstandsbond en de Vereeniging van den Chr. handeldrijvenden en industri eelen Middenstand. Elk van genoemde bonsden benoemt vijf leden, van wie ten minste drie middenstan ders zijn, zulks na gehouden verkiezing vol gens een voor dien bond geldend aan den Middenstandsraad medegedeeld kiesregle- De gewone leden hebben zitting gedurende 4 jaren. Den 31sten December, om de tw< jaren, treden twee, respectievelijk drie leden van eiken bond af. Voor de eerste maal nemen de overeen- komstig bet bepaalde in artikel II te benoe men vijftien gewone leden zitting in de eer- Jste vergadering van het kalender 1932." EEN DER TWAALF „De tabbard, ik erken 't, is eerlijk, En 't kussen deftig en raadsheerlijk; Maar o, wat is 't een lastig pak, Wat moeite huist er onder 't dak, Waar allerlei begeerten woelen En ieder dringt naar hooger stoelen". Aldus ongeveer Vondel. Met woorden, welke elke dag waar blijken. Vraag het slechts aan de S.D.A.P. De be zetting van raadszetels bracht daar al h -e! at beroering. Doch wat dat betreft, laat de discipline niets te wenschen over. Veel ziet men door de vingers, doch nie>t, als iemand met voorkeurstemmen gekozen wordt en zitting neemt. Dan wordt bij afgesneden van de partij. Zelfs al behoort hij tot de twaalf Apostelen. Te Zwolle werd aldus gekozen de oude roode strijder Van der Vegte, een der twaa!- en, die met Troelstra de S.D.A.P. stichtten. Hij moest bedanken. Doch hij deed het niet. En toen werkte de discipline-guillio- tine: wreed, zonder mededoogen, al gold het een grijsaard. De executie werd voltrokken. Afgesneden, uitgeworpen. Nu echter is besloten tot oprichting van een groep-Van der Vegte (het geroyeerde lid der S.D.A.P.). In het vastgestelde regle ment wordt o.a als doel aangegeven mede te werken aan de verbetering van den toe stand der groote massa, zoowel op geestelijk als stoffelijk gebied, langs wettigen weg. Het bestuur bestaat uit de heeren L. Huis man en M. C. Kleisma en mevrouw Kleisma- Van Beek. Ten aanzien van de wethouderskwestie verklaarde men zich voor drie wethouders, in plaats van vier. Over de oprichting van een landelijke ver eeniging wordt niet gedacht. Wat wijs en verstandig is. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De uitvoering van de Tarwewet; de afle- 'ering van de tarwe. Vragen van 't Kamerlid Van de Waerden over de uitgifte van Zuiderzeegronden. De samenstelling van den Middenstands- Ingediend is een wetsonwerp, houdende regelen betreffende de uitoefening van de artsenijbereidkunst Voor liet instituut van den apotheek houdenden geneeskundige is een beperkende bepaling ontworpen. (blz. 2.) Dreigende arbeidsconflicten in de textiel industrie. Mac Donald confereert met de oppositie leiders over de financieele moeilijkheden. De Fransche ministers tegen 26 en 27 Aug. te Berlijn verzocht. Het Al-Indische Congres ziet af van deel neming aan de Ronde-Tafelconferentie. Er is weer sprake van de uitbreiding der regeeringscoalitie in Duitschland. Brutale overrompeling van een stad in Ierland. blz. 3 Philips Gloeilampenfabriek richt zich in een circulaire tot haar personeel. Te Bazel zijn de Ameiikaansehe bankiers tot vérgaande tegemoetkomingen bereid. (blz. 5) De onregelmatigheden in de boekhouding der Zuivelfabriek Fijnaart. Ernstig ongeluk op de Stadionwielerbaan te Amsterdam. In den Storm, door Wjerny. MR. P. RINK 80 JAAR 't Eerste-Kamerlid mr, P. Rink is gister in goede gezondheid 80 jaar geworden. Be j jarige senator had zich echter aan open-l lijke huldiging op dezen dag onttrokken j door uitstedigheid: in familiekring bracht 1 ir. Rink elders den dag door. Niettemin stroomde het gisteren in zijn w-oning aan de Bezuidenhout telegrammen, brieven en kaartjes uit binnen- en buiten- j land van allen, die op deze wijze hun sym- pathie en gelukwenschen voor mr. Rink wilden tot uiting brengen. Het was alles bijeen 'n eerbiedwaardige stapel; voor het j oogenblik niet te overzien de brieven 1 bleven gesloten voor haar, aan wie de j zorg voor huis-Rink dezen dag was toever- i trouwd, doch in het kort kan gezegd, dat er o.m. waren vele telegrafische felicitaties van ministers en oud-ministers, van bestu ren van Vrijheidsbonds-afdeelingen en an dere politieke organisaties, van vereenigin- gen op allerlei gebied en van particulieren. De Liberale Staatspartij zelve biedt, zooals men weet, mr. Rink een diner aan op 5 September, AMSTERDAM ITALIAANSCHE OORLOGSSCHEPEN Gisteravond t'e 19 uur zijn te IJmuiden binnengeloopen de Italiaansche oorlogbo dems „Vespucei" en „Christofore Colombo" De schepen zijn opgestoomd naar de Am- sterdamsche Haven, waar zij ligplaats heb ben genomen aan den steiger van de Hol land-A i-ri ka-Lijn. DEN HAAG J. W. PIPPEL. Alhier is plotseling op 59-jarigen leeftijd overleden de lieer W. Pippel, referendaris bij het dep. van Arbeid. Hij werd op 1 Aug. 1907 aangesteld als commies. Op 1 Juli 19ÖS volgde zijn benoe ming tot hoofdcommies en op 23 Febr. 1914 werd hij bevorderd tot referendaris. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a.s. om 1 uur op Oud Eik en Dui- Uit het Sociale Leven. HET CONFLICT IN DE TAPIJTINDUSTRIE In de beide fabrieken van de Koninklijke Vereenigde Tapijtfabrieken tc Moordrecht is Donderdagmorgen de staking 'uitgebroken. De staking omvat hier ongeveer tweehonderd Onder dit hoofd werden Zaterdag eenige mededeelingen van werkgeverszij da ontvan gen, ter kennis gebracht inzake de dreigende arbeidsconflicten bij de Koninklijke Vereenig de Tapijtfabrieken te Rotterdam. Moordrecht en Deventer, alsmede bij de N. V. Vereenigde Jute en Cocosfabrieken van L. J. Heymeyer te Apeldoorn. Terwijl de staking bij de Kon. Ver. Tapijtfabrieken inmiddels een feit is go worden, lieeft het dreigend conflict bij de firma Heymeyer te Apeldoorn geen voort gang gehad. Van werkgeverszijde worden ons hierom trent nog de navolgende mededeelingen ver strekt: Door de firma Heymeyer was aan de ar beidersorganisaties voorgesteld de loonen der wevers met 10 pet. te verlagen, teneinde met de aldus verkregen loonbesparing en mede door verdere bezuinigingsmaatregelen de mogelijkheid te scheppen een aantal ex portorders te bemachtigen, zoodat het moge lijk zou zijn den werktiju op 4S uur per week te handhaven. De directie verklaarde zich bovendien bereid om de loonsverlaging we derom te laten vervallen indien onverhoopt mocht blijken dat de bedoelde exportorder* niet zouden zijn te bemachtigen. Desniette genstaande is door de arbeidersorganisaties het voorstel van de firma Heymeyer afgewe zen, en verklaard dat indien de ioonen zou- den worden verlaagd, het werk zou worden neergelegd. Een arbitrage-ooi stel werd eveneens afgewezen. J UITNOODIGIXG tot deelneming in de N.V. SUMATRA'S GOUDMIJN Bijvoegsels der Staatscouranten van 11 en 19 Mei 1931, respectievelijk Nos. 90 en 95. Kantoor der Vennootschap: Javastraat 32. 'S-GRAVENHAGE Tel. 111537 Postgirorekening 121053 MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL f 1.000.000 waarvan geplaatst en volgestort... f 200.000 UITGIFTE: van aandeelen van f 1000.— en van ondër-aandeelen van f 100— en van f 20.—, tot een bedrag van ten hoogste f 400.000.—. VOORWAARDEN: Deze emissie wordt vanaf 7 Augustus opengesteld en voor Nederland op 18 Augustus 1931 gesloten. De sluiting voor het buitenland zal nader worden be paald. Aan het publiek wordt de gelegenheid ge geven tot deelneming door stortingen op de postgirorekening No. 121053, ten name dor N. V. Sumatra's Goudmijn: I. Oi van f 1.050.voor een aandeel van f 1.000.— f 105.— onder-aand. f 100.— 1 21.— f, t 20.— met inlevering ten kantore der Vennoot schap van dividend-bewijs No. 1, behoorende respectievelijk bij een aandeel of onder-aan deel van dezelfde coupure, als waarvoor ge stort wordt.. Tengevolge van deze bestem ming heeft dividendbewijs No. 1 zijn oor spronkelijk karakter verloren. In boven genoemde bedragen zijn de kosten ad 5 inbegrepen. n. Of van f 1.300.voor een aandeel Van f 1.000.— f 130.onder-aand. f 100.—» f 26.— f 20.— zonder inlevering van dividend-bewijs No. L In deze laatste drie bedragen zijn begrepen de kosten ad 5 Al betgeen ontvangen wordt boven de no minale waarde van de aandeelen en onder- aandeelen, verminderd met 5 zal ponds pondsgewijze worden uitgekeerd aan die genen, die het recht hadden op den voet van aandeelhouders aan deze emissie deel te nemen, doch van hun recht tot deelneming geen gebruik hebben gemaakt, en van dat recht vóór de sluiting van de emissie aan het bestuur der Vennootschap hebben doen blijken. Op een te laat ingeleverd dividend-bewijs zal alleen dan de evenredige uit keering worden uitbetaald, als er geen uitkcering heeft plaats gehad op een dividend-bewijs, voorzien van hetzelfde aandeelnummer. De nieuw uit te geven aandeelen geven recht op het volle dividend over het eerste boekjaar, waarover dividend uitgekeerd zal worden en op volgende dividenden, en geven ook verder dezelfde rechten als de bestaande aandeelen. Zij, die liet recht hebben op den voet van aandeelhouders aan deze emissie deel te nemen, hebben bij overteekening van de emissie den voorrang. Na dozen, komen het eerst in aanmerking zij, die naar tijds orde, het eerst gestort hebben. Stortingen, op denzelfden dag ontvangen, worden be schouwd gelijktijdig te zijn gedaan; ten aan zien van deze stortingen wordt de voorrang bepaald door loting. De aandeel-bewijzen zullen vóór 31 October 1931 franco aangeteekend worden toegezon- Bij inlevering van dividend-bewijs No. 1 gelieve men aan te geven, of dit bestemd is tot deelneming in de emissie, dan wel, of 'daarop een evenredige uitkeering uit het boven pari ontvangen bedrag wordt Ter- Voor het geval het dividend-bewijs be stemd is tot deelneming, gelieve men tevens op te geven: den datum en het bedrag der 6torting, alsmede of aandeelen, dan wel onder-aandeelen verlangd worden. De door de emissie te verkrijgen gelden zijn noodig voor uitbreiding van bet werk met mechanische middelen, die ons in staat zullen stellen, den voortgang der werkzaam heden aanzienlijk te bespoedigen. Aan H.H. Bankiers en Commis-ionnairs in Effecten wordt een provisie van V4 (ccd half procent) van het door hun "tusscheiv komst gestorte, en door do Vennootschap aanvaard-- bedrag toegekend. Commissarissen: Jhr. Ir. R. de Brauw. Ir. J. K. Wij mans. Directeur: J. van der Haas. i (.Ml

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1