Transpireerende ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET GEVECHT BIJ STROOBRUGGE 11 AUGUSTUS 1831 HET AANDEEL DER ZEEUWSCHE SCHUTTERIJEN Door A. M. WESSELS. Het is ten allen tijde een dankbaar werk' te verwijlen bij het leven onzer voorouders. Zeker, niet dat wij ons daar nu dagelijks in zouden verdiepen, maar wanneer er his torische data op komst zijn, dan is het voorzeker eeh aangename taak, ja zelfs een plicht, om hierbij even stil te staan. Zulk een periode is ook het tijdsverloop van 2—12 Augustus. Immers in die dagen herdenken wij de z.g. Tiendaagschc .Veldtocht, waarbij het Nederlandsche leger, ruim 36000 man sterk, onder aanvoe ring der beide Prinsen, de grenzen overrukte lYVij zullen ons thans niet bezig houden imet de oorzaken van dezen tocht. Meer dan eens werd in ons blad reeds gewezen op de aanleiding van dit conflict. Ons doel is derhalve niet, een breed historisch verhaal te geven, maar eenige interessante details, die niet voorkomen in de gangbare historie boeken, maar die wij uit particuliere be schrijvingen en handschriften hebben ver zameld. Het gevecht bij Stroobrugge op 11 Aug. 1831. Tijdens den Tiendaagschen Veldtocht had den de bevelhebbers der Nederlandsche troepen aan de grens van Zeeuwsch-Vlaan- deren in last, 't door de muitelingen bezet- te gebied door militaire demonstraties zoo veel mogelijk te verontrusten, ten einco daardoor ook zooveel mogelijk troepen aan de hoofdmacht van den vijand te Om die reden werden verschillende Zeeuw eche schutterijen, waaronder ook die van Middelburg, in de eerste dagen van Augus tus 1831 naar West Zeeuwsch-Vlaanderen gezonden, om onder het bevel van den com- mandant, luitenant-kolonel Ledel m den volksmond Schele Piet genoemd aan net militair vertoon deel te nemen. Het is vermoedelijk te Stroobrugg geweest, ter plaatse ongeveer, waar nu het Belgisch douanekantoor (aan den straatweg Aardenburg—Maldegem) is gelegen, dat o.a. de Middelbursche schutterij iin het vuur is gekomen. In de archieven heb ik echter niets gevonden of de Goesche schuttenj ook ejgens slaags geweest is. Wel is het vaan del waaronder zij optrokken, in het Museum aanwezig, jammer, dat er niets van ver- gelukkig zijn er echter nog aanteekenin- gen bewaard gebleven. Mevr. de Wed. Mr. A. J. van den Broecke—Hussem vond de ".Memoires" van Mr. Philinpus van den Broecke, die 5 Jan. 1807 te Aurdenburg werd geboren, in Gent studeerde en daar op 6 Februari 1830 tot doctor in de Rechten pro moveerde. Ook is in 1856 een geschriftje uit gegeven, dat reeds jarenlang uitverkocht ia- (Zeeuwsche Almanak 1856). Daarin komt voor een omstandig verhaal voor Dr. Cul- lenfels opgeteekend, waarschijnlijk door den heer J. E. Risseeuw, advocaat en notaris te Zuidzande en officier van een afdeeling der Burgerwacht te Oostburg. We laten dan ook het woord aan dezen ooggetuige, die de troe helen heeft meegemaakt. ,Ik kan mij de verschillende data niet goed meer herinneren. De tocht naar S t r o o brugge is de allerlaatste geweest en het was op Stroobrugge zelve, dat wij de intocht van het Fransche leger tot secours der Bel gen vernamen. Volgens de Nederlandsche Staatscourant van 1G Aug. 1831 had de aanval op Stroo brugge op 11 Aug. 1831 plaats. De aanval geschiedde met twee kolonne's, eene onder bevel van majoor S t o k s, die langs den straatweg trok, de andere onder het bevel van den kolonel L e d e 1, die het riviertje de Eede volgde. Vierhonderd tirailleurs gingen vooruit en deze werden ondersteund door een veldstuk, behoorlijk gedekt, onder com mando van luitenant de Raad, die in Nov. 1830 reeds met de Belgen, onder leiding van den brutalen Dr. Gregoire, slaags was ge weest en daarvoor gedecoreerd was met de Militaire Willemsorde. Bij het openen van het vuur van den kant der Belgen werd luitenant Van der Lin de n in het ihoofd gekwetst en luitenant d e Raad zelfs doodelijk. Aan (het hoofd der kolonne van Ledel reed hij, aan zijn lin kerzijde was kapitein Mekern van de ge nie. Ook was vlak bij hem de chirurgijn Mo en-s, die te Zuidzande gevestigd was en een groot ijveraar was voor de Neder landsche zaak. Op het vernemen dat luitenant de Raaci gekwetst was en het kanonstuk daardoor gecompromitteerd, spoedde Moens in vlie gende vaart voorwaarts en kwam korte oogenblikken daarna met den luitenant te rug. Men had hem getild op het witte paard van Moens. Hij had witte onderkleeren aan, terwijl zijn rok uitgetrokken zijnde, hij al leen met zijn overhemd was gedekt. De ge wonde bloedde hevig en daardoor vertoonde hij zich in zijn wit gewaad', als in bloed gewassohen. Ook het witte paard was geheel bebloed en zoo werd de gewonde de opruk kende kolonne tegemoet gevoerd en over de ganscihe lengte erdoor geleid. De Middel- burgsche schutterij, die eerstdaagsch tevoren in het veld was gekomen, stonden aan het hoofd der kolonne. Men kan dus nagaan, welk een fatalen indruk de ijver van Moens hier te weeg bracht. Kapitein Tlughi werd vooruit gezonden om het siuk van de Raad over te nemen. Pas evenwel was de kolonne van Ledel de herberg „De Kroon" voorbijgetrokken, of daar vond zij op den weg uitgestrekt de luntenant-adjudant Van Hoey Schilhouwer, die evenals de Raad ernstig gewond wasy Een verschrikkelijk vuur werd door de Bel gen geopend, Volgens een officieel rapport van Ledel bedroeg het aantal dooden en gewonden in totaal slechts 25. Dit handschriii en dit rap port van dit gevecht bij Stroobrugge deK- ken elkaar niet geheel. Maar ook, als wij ons houden aan liet rapport van Ledel, is het reeds droevig dat het Nederlandsche bloed moest vloeien voor dit onzalig conflict Ook luitenant Weupholt werd zwaar gewond Het hoofd der kolonne begon te wandelen De paarden van kolonel Ledel en van kapi tein Mekem wierpen hun ruiters af, zoodat Dr. Callenfels dacht, evenals de eerste gele deren, dat beide officieren doodgeschoten waren. Dr. Callenfels steeg af om adjudant Van Hoey Schilhouwer te helpen. Van deze con fusie maakte zekere Jan de Waal, de knecht des kolonels, die hem te voet vergezelde, gebruik om op Dr. Callenfels paard te sprin gen en er mee weg te rennen, zoodat Van Hoey daarop niet kon worden weggevoerd De tamboer-majoor der 9de afdeeling had een geweer genomen van een der gesneu velden. Vergezeld van de sapeurs Ipenmeyer en Van der Kleyn kwam deze aanloopen om Van Hoey en Dr. Callenfels te ontzetten, ter wijl kolonel Ledel en kapitein Mekern mode te paard waren gestegen. Het paard, waai-op de angstige de Waal vluchtte, was intus- schen bij de kolonne aangekomen en werd weer aan de dokter teruggegeven. De ge wonden werden dadelijk naar Aardenburg vervoerd. Een Belgische dokter uit Gunt, Dr. Carpentier, behandelde de gewonaen. Tegen alle verwachting in herstelde kapitein Van Hoey, zoodat liij steeds zeide: „Door een Belg ben ik gewond, maar ook door een Belg genezen". Luitenant Wentholt werd verpleegd bij den ontvanger Blonker. Deze had in den dienst iets goed te maken, daar hij bij een vorige gelegenheid zich min der heldhaftig had gedragen. Om die vlek uit te vvisschen had hij op zijn dringend verzoek een der gevaarlijkste stellingen vor kregen en zoo door zijn manhaftig gedrag zijn naam weer onbesmet weten te maken. ÏDe bedreiging van kolonel Ledel. Op dit moment kwam den aard van ko lonel Ledel naar voren. Hij trad voor de colonne en stak zijn degen op en nam een overgehaald pistool als commandeurstar, zwerende, dat hij ieder neer zou schieten, zonder aanziens des persoons, die ook maar een duimbreed week. Langhaam ging hw nu voorwaarts, maar alsof de eene confusie op de andere gestapeld moest worden, kwam nu het bericht, dat de as van het stuk in het diepe zand was gezakt en der halve bij het vuren niet kon reculeeren. Op het eigen moment, dat deze tweede confusie plaats had, was het, dat een zekere Kempenaar kwam aanrennen, zeggen de, niet dat er een order was van de ge neraal de Kok ie Axel, die commandant was van geheel Vlaanderen, maar dat de garnizoenen van Brugge en en Gent in aan- tcoht waren en dat de Belgisch^, generaal K e n o r, met een sterke kolonne van St. Laurens oprukte en dat wij alzoo iedere minuut moesten verwachten ten eenenmale afgesneden te zullen worden. Kolonel Ledel apostropheerde zijn adju dant op zijne gewone wijze en joeg hem naar de strikste zin van het woord naar de „Tirailleurs". Op het oogenblik, dat de ko- lonnen links dehocheerde naar de Stroo- brug i en het is zoo goed als zeker (als in een oor log iets voor zeker gehouden kan wrden) dat, ware de majoor S t o k s in stede van te blijven staan, vooruitgetrokken, de Bel gische artillerie door de Hollanders geno men zijn geweest. Vreeselijk jammer, dat Stoks dit deed; het ware voor de Zeeuwen een mooi succes geweest en terugslag zou zich dadelijk hebben doen gevoelen. De veronderstelling is gewettigd, dat de brave huisvaders, die het contingent der Middelbugsche schutterij vormden, na hun eerste ontzetting bij het zien van bloed, np de barsche bedreigingstoespraak van kolo nel Ledel en op het gezidht van diens over gehaald pistool zich hebben vermand, om daarna met doodsverachting in het hart op den vijand in te stormen en alzoo bij te dragen tot de vlucht der muitelingen en de zegepraal der Hollandsche troepen. Officieele bescheiden over het gevecht In het officieel rapport door Ledel over dit gevecht ingezonden en in de Nederl- Staatscourant gepubliceerd, wordt gezegd dat zoowel de ZuidHollandsche, alsook de Zeeuwsche schutterijen blijken van bijzon deren moed en geestdrift hebben afgelegd, zeer zeker een mooi getuigenis over een schare weinig geoefende burgers, die in den regel alles liever deden dan vechten. JJe Nederlandsche Staatscourant van 18 Augustus 1831 doet mededeeling van het geen door de Belgische bladen omtrent de nederlaag hij Strooburg werd geschreven. Zij wasschen zich aldus met deze mede- deeling schoon: ,De vijand was veel sterker dan wij, maar ondanks onze minderneid zouden wij niet hebben behoeven terug te trekken, zonder de vlucht van een deel der Burgerwachten, wier lafhartigheid ons nood zaakte de belangrijke stelling bij Stroo brugge op te geven. Gelukkig rnuakte de zege van den kroon- prins op 12 Aug. 1831 een voorloopig einde j aan de spanning aan de grens. Ledel trok j weer op zijn kwartieren terug. Maar het j bleef een gewapende vrede in deze streken. I £n daarbij kwam dan nog een andere vijand Vooral hadden zich de gevolgen der inun- datiën op den gezondheidstoestand der in woners in het algemeen en der militairen in het bijzonder doen gevoelen. Honderden va., dezen werden te Breskens naar Walcheren gescheept. Te Middelburg lag het vol, alle hospitalen waren bezet. De rust, die alles moest herstellen, bleef nog uit. Het liep nog eenigen tijd door, totdat men opeens weer werd opgeschrikt, door het geval der citadel van Antwerpen. Over dit interessante bombardement, dat ook in nauw verband staat met de Belgische troebelen, sdhrijf ik later nog wel. 'k Was zoo gelukkig een authentiek handschrift van dit beleg in handen te krijgen van een zekere Jan Kopmels, van Goes, die het bom bardement heeft te boek gesteld. Uit deze vergeelde papieren zullen wij zien, dat de Hollanders alesbehalve lafaards waren. HET SCHOOLJUBILEUM TE STRIJEN Een schitterend uitgevoerd tegeltableau werd ter gelegenheid van het SO-jariq bestaan der Christelijke school te Strijen Z.H.door de oud-leerlingen aangeboden. Een afbeelding van het fraaie geschenk. Kerknieuws. 1831 aan de GEREF. KERKEN IN HERST. VERBAND. Bedankt: Voor Middelburg, J. J. Buskes Jr. te Oosterend (Texel). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Waarder (bij Woerden), A. M. den Oudsten te Elburg. Te Mole naarsgraaf (toez.), A. H. J. G. van Voorthui zen te Lage Vuursche. Te Dantumawoude (toez.), A. Blink Kramer te Urk. Te IJlst, C. M. Janzen te Zevenhuizen (Gr.). Bedankt: Voor Heukelum, F. M. Muller te Eindhoven. Voor Hierden, A. H. J. G. van Voorthuizen te Lage Vuursche. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Vlaardingen, cand. W. Heerma te Dokkum (tijdelijk te N.-Pekela). GEREF. GEMEENTEN Beroepen: Te IMiddelharnis, A. de Blois te Dirksland. BEROEPING SWERK Uit Middelharnis schrijft men ons: De Raad van jBeroep heeft den aanslag voor i Ned- Herv. Gemeente alhier gehandhaafd op f 7400, ineens te voldoen en verder jaar lijks f1050 bij te dragen. Zoodoende zai' het fceroepingswerk, indien hierin niet door vrij willige bijdragen wordt voorzien, voorloopig niet kunnen worden hervat. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. D. J. Politiek denkt Zondag 6 Sept. s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente te Kolham en Zondag 13 Sept. d.a.v. intrede te doen in de Ned. Herv. Gem. te Ferwerd, na bevestigd te zijn door Ds G. van Dijk, te Anjum. Ds Th. H e 11 i n g a, die 27 Sept. a.s. van de Ned. Herv. Gemeente te Dantuma woude hoopt afsoheid te nemen en 4 Oct d.a.v te Streefkerk intrede te doen, hoopt hier be vestig te worden door Ds S. Kooistra, van 's- Gravenzande. SCHEURING?] Men schrijft ons: De Ghr. Geref. Gemeente te B r o e k, bij Dokkum, die als oud-Gereformeerde Gemeente enkele jaren terug zich in het Chr. Geref. Kerkverband liet opnemen, dreigt wederom uit elkaar te gaan. Oorzaak is, aldus wordt er aan toegevoegd dat de beroepen predikant door de minderheid niet wordt begeerd. GEZONDE TOESTANDEN? Een Gereformeerd predikant schrijft ons de volgende opmerkingen, die door een ouderling aan een mede-treinreiziger gemaakt werden; Wij hebben in onze Gemeente meer predi kanten dan kerkgebouwen, zoodat elk der pre dikanten om de zooveel weken een vrijen Zon dag heeft. De Gemeente is groot en er is over vloedig veel werk te verrichten. Daarom gun nen wij onze dominee's die telkens terugkee- rende Zondagsrust wel. Maar steeds, Zondag aan Zondag, is een der predikanten, die dan „vrjj" heeft, de Ge meente uit en preekt elders. Nooit hoort de eene predikant den anderen, wat toch zoo goed zou zijn, omdat ze dan broederlijk eikaars preeken eens bespreken konden. Maar ii plaats van rusten en met hun eigen gezin „op te gaan" naar de kerk onder de prediking van een collega, vermoeien ze zich. Des Za terdags, soms al vroeg omdat de bestemming ver weg is, gaan ze op reis. Des Zondags preeken ze als altijd tweemaal. Des Maandags maken ze de terugreis. Vermoeid komen thuis en de Gemeente is door het „uitstapje" van hun predikanten, die een „vrijen" Zondag voor de rust kregen, allerminst gebaat. Inte gendeel. Alleen weten op deze manier „boven tallige" predikanten er per jaar zooveel hon derd gulden by te verdienen. Toch zijn wij er in onze Gemeente niet van overtuigd, dat dit noodig is. De predikanten hebben een goed traktement. Alleen hebben we ons afgevraagd, hoe onze dominees, als ze een „vrijen" Zondag hebben, altijd nog aan een preekverzoek weten te ko men. Maar daar zijn we nu achtergekomen. Als ze niet tijdig te voren een uitnoodiging hebben ontvangen, plaatsen ze een advertentie dat ze dien of dien datum nog een vacante of andere Gemeente kunnen dienen. De ouderling besloot met de verzuchting waren we maar één dominee kwijt! Toen we deze dingen in het treingesprek beluisterden, dachten wy: moeten nu de didaten, die op een preekverzoek zitten te wachten, voor zulke predikanten nu het veld ruimen? Dan is het diep treurig! We kennen predikanten, wier tractement van dien eard is, dat ze blij zijn eens preekverzoek te ontvangen en iets aparts te verdienen, wijl ze niet meer voor aanschaf fing van studieboeken kunnen besteden dan het bedrag dat door uit-preeken-gaan wordt verdiend Wij hadden tot nu toe gemeend, dat de ad vertenties door zulke predikanten worden ge plaatst. Uit het afgeluisterde gesprek zijn we nu tot een andere conclusie gekomen. Predi kanten met kleine tractementen worden er op aangezien, terwijl predikanten met groote tractementen de schuldigen zijn. Wjj hebben geen reden om aan de geloof waardigheid van het gehoorde te twijfelen. Maar, zoo vragen we: is het niet diep treurig zulke dingen te moeten hooren? Dat een predikant met een klein tractement om bovengenoemde reden tracht iets bij te ver dienen, moge jammer zyn, dat predikanten met een groot traktement een sta-in-den-weg zjjn om de candidaten gelegenheid te geven te proponeeren, is meer dan jammer. Dit is in geen enkel opzicht te vergoelijken en Inoet zeker worden veroordeeld. De Kerken moesten zich tot deze praktijk niet laten leenen. En tochWie de kerkbodes inziet, bemerkt dat predikanten met groote tractementen nog al eens uitgaan. We vestigen hierop de aandacht, opdat er leering uit het gemelde treingesprek wordt getrokken. Het roer moet worden omgewor pen. Gun de predikanten, die zoo bevoor recht zijn, dat ze af en toe een vryen Zon dag hebben, de rust. Voor rust is hun dien dag gegeven en niet voor uitgaan. De can didaten wachten op en smachten naar een preekverzoek. KERKGEBOUWEN Te Emmererfsoheidenveen is een nieuwe Gereformeerde Kerk in gebruik genomen. Ds P. E. van Schaik hield bij die gelegenheid 'n predikatie over Efeze 2 22. Te Zegwaart is namens de bouwcom missie der Geref. Kerk door architect B. W. Piooy te Amersfoort aanbesteed het bouwen van een kerkgebouw met pastorie. Ingekomen waren 14 biljetten. Hoogste inschrijvers wa ren P. Kort ert C. van der Wiel te Rijnsburg- Noordwijk, voor f 66.600,laagste inschrijver was J. van Os, te Zegwaart, voor f 51.700, Op één na de laagste inschryver waren Gebr. Huurman, te Zegwaart, voor f 51.875. DIACONALE CONFERENTIE De Geref. Diaconale Conferentie in de pro- ncie Groningen wordt 23 Sept. a_s. te Gro ningen gehouden. Als referenten zullen optre den het Tweede Kamerlid de heer J. Schouten van Rotterdam, en Ds. H. van der Elskamp, Geref. predikant te Groningen. VEREENIGING VAN KOSTERS. Te Rotterdam is de 31ste algemeene vergadering der Vereeniging van Kosters by de Brotestantsche Kerkgenootschappen Nederland gehouden. De Voorzitter sprak in zyn welkomstwoord voldoening uit over de flinke opkomst der Na goedkeuring der notulen en jaarversla gen werden als bestuursleden herkozen de heeren B. Kormelink en D. G. Voorneveld. Als lid der finantieele commissie werd in de vac.-L. van Nieuwkoop (niet herkiesbaar) gekozen de heer Bos te Harderwijk. Besloten werd de volgende vergadering te Den Haag te houden. De leden vereenigden zich aan een gemeen- schappelyken lunch. De laatste 10 jaren werd by overlijden weduwen en nabestaanden een bedrag f 17.134 uitgekeerd. Door de leden en familieleden werd boottocht naar Waalhaven (Vliegveld) maakt, WAARSCHUWING Uit Arnhem schryft de heer A. J. Greep, diaken der Geref. Kerk, het volgende: Een1 woord van waarschuwing voor brs. dia kenen kan dienstig zijn ten opzichte van een bedrieger, die beweert lid der Geref. Kerk te zyn,Egberts te heeten, uit Assen afkomstig te zyn, en die als sigarenmaker zonder werk gekomen, reisgeld vroeg om naar Assen te kunnen terugkeeren. Hij tracht vertrouwen te winnen door de mededeeling, dat hy altijd ter kerk ging by Ds. Gerber en ook Ds. Laman goed gekend heeft. Zyn ruededeelingen bleken echter alle gefantaseerd. De persoon in kwestie is circa 35 jaar oud, van middel matig postuur, heeft rossig haar en 'n eenigs zins kreupelen gang. Uit Haarlem schrijft de heer P. Leen- dertse, ouderling der Chr. Geref. Gemeente aldaar, ons het volgende: Mogen we langs dezen weg Kerkeraden Gemeenteleden ernstig waarschuwen tegen dc oplichterspraktyken van een zich noemende Beekhuizen, of Martens, mogelijk ook wel anders. Deze man geeft voor monteur te zijn Verder vertelt hij werkloos te zijn, fiets stuk gereden te hebben en vraagt dan reisgeld om huiswaarts te keeren. Hij schynt bij voorkeur zich te wenden tot Kerkeraadsiëden. Reeds werd een Iverkeraad de dupe. Men zy gewaar schuwd voor zulk bedrog. Schoolnieuws. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN By Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Faculteit der Godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de encyclopaedie dei- godgeleerdheid, de wijsbegeerte van den gods dienst en de zedenkunde, Dr. L. J. v. Hoik, predikant by de Remonstrantsche Gemeente te Utrecht. Dr. van Hoik, die ruim 37 jaar oud is, stu deerde te Leiden: en Genève. Te Leiden pro moveerde hij tot Doctor in de Godgeleerdheid op: „De beteekenis van Bergson voor de phi- losophische theologie". Hij was 4 jaar Remon strantsch predikant te Schoonhoven, daarna 'n jaar secretaris van den V.CJjB., vervolgens 2 jaar predikant te Gouda en sinds 1925 te Utrecht als zoodanig werkzaam De benoemde is internationaal secretaris van de Vereen, voor Vryzinnig-Protestantisme VEREEN. VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN Op 9 Febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat de Vereen, van Leeraren in de Handelswetenschappen werd opgericht. Deze Vereen, neemt in verscheidene plaatsen van ons land tweemaal per jaar practijk-examens af in Boekhouden, Nederlandsche, Fransche, Duitsche, Engelsche, Spaansche en Itaiiaan- sche Handelscorrespondentie. Voor de op 0 Juni en 1 Juli gehouden examens had den zich totaal aangemeld 2004 candidaten, >r de genoemde vakken resp. 865, 50, 164, 576, 14 en 3, waarvan er resp. slaagden 16, 54, 136. 266. 2 en 2, totaal 797, of ongeveer 40 pet. Het 25-jarig bestaan zal op 6 Febr. a.s. gevierd worden. Van vier uur tot half zes ;r op dien dag in een der zalen van de Vereen, voor den Effectenhandel' te Amster dam een receptie worden gehouden, waarby o.m.de officieele feestrede zal worden uit gesproken. Dienzelfden avond zal aan de le den der Vereeniging een diner worden aan geboden. HOOFDBENOEMING Rotterdam-Zuid (1 Dec. a.s. te ope- ien Chr. Prinses Juliana-Bewaarschool aan e 's-Gravendeelstraat in Tuindorp-Vreewijk), mej J. M. Duyverman, thans 1ste ond.es aan de Kon. Brrana-Bewaarschool van dezelfde Vereeniging. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Bedum, D. J. Datuma te Winsum (Gr.). Als kw. met akte. Musselkanaal (Herv. School)A. Muyser te Hillegersberg. A b b e n e s, mej. N. van der Veer te Den NAAR HET LAND DER NASSAU'S. II In het restaurant, midden in het prachtige boseh Hain een geschenk van Prins Willem V, wiens nagedachtenis hier immer nog in hooge eere is had de feestavond piaats, die de magistraat der stad had aangeboden. De lampions langs het terras, met haar Nassausche kleuren Oranje en Blauw wierpen een feeëriek licht in de schemering van het woud. Burgemeester Heck, met een groote oranje- cocarde op de borst, heette in onberispelijk Nederlandsch de onderwijzers welkom, wees op de banden, die Holland en Nassau geduren de eeuwen reeds verbonden hebben en staafde met voorbeelden uit onze vaderlandsche ge schiedenis de bewering, dat Nedenand de grootste verplichtingen aan Nassau heeft. De heer J. Hobma, van Utrecht, Voorzitter der Vereeniging, beantwoordde deze rede in feet Duitseh, o.a. met enkele citaten uit de door den heer Heek geschreven boeken: „Die Regentschaft der Grafin Sophie Hedwig von Nassau-Diez" en „Die Regenten der ehemali gen Diezischen Lands aus den Hausern-Diez und Nassau-Diez". Voorts wees spreker erop, boe de Nassausche landen meermalen de persoonlijke bescherming hunner vorsten moesten missen, omdat deze in de Nederlanden vertoefden, en sprak den wenlsch uit. dat met het oog op de toekomst Diez cn Nederland weder de handen ineen mochten slaan. Spr. eindigde met de zinspreuk van Willem Lodewijk: „Will's Gott mit Ehren!" Op verzoek van Burgemeester Heek zongen de aanwezigen drie coupletten van het Wil helmus van Nassauede Diezers in 't Duitseh en de gasten in het Nederlandsch. Daarna richtte de heer Heek zich tot den heer jhr mr Van der Hoop van Sloehteren cn herinnerde eraan, dat het juist de 25e maal was, dat de heer Van der Hoop van Sloehte ren een reis naar Diez maakte. Voor het vele dat de heer Van der Hoop voor Diez gedaan heeft werd hem dank gebracht, waarop hein een aibum met stadsgezichten ter herinnering aan dezen avond werd aangeboden. Een aardig moment was het, toen daarna een paar jonge mannen, leden der mannen- zangvereeniging, die dezen avond met haar schoonen zang opluisterde, naar voren tra den, om mevrouw Van der Hoop van Sloeh teren dank te brengen voor hare bemoeiingen, waardoor deze jonge menschen in den batigen na-oorlogschen tijd in Holland verpleegd waren geworden. En spontaan zongen de Hollanders daarop: „Lang zullen ze ieven." /Zeer tot genoegen der vele Friezen die tot het gezelschap behooren, herinnerde de heer G v. d. Valk, uit Franeker, eraan, dat de Oranjevorsten die in Diez het meest geëerd worden, Willem IV en Willem V. aan de Franeker Hoogeschool hebben ge studeerd. Vervolgens releveerde de heer Van der Hoop de moeilijkheden, die overwonen moes ten worden, aleer het prachtige slot Orarven- stein. stichting van Albertine Acnes, dochter van Frederik Hendrik, door de Fransche be zetting ontruimd was geworden. Het gebed was een prettige avond, waarin de toon van eenvoudige harteljjk- ROFF EL-RIJ MEN. BADGENOT Pierenburg ging naar een badplaats Aan de Walcherensche zee; Ma-Pier en twee kinders-Piertjes Maakten de vacantie mee. Pa hield niet zoo van „de volte?' Liever was hij „meer alleen"; Hoe kon je je vrij gevoelen 3 Met veel menschen om je heen En nou moest het net zoo treffen Dat ik Pierenburg ontmoet, Door mama- en kinders-Pieren Met gesmoord gejuich begroet. Pa gaat zich te water wagen; Pa treedt statig uit de tent In een wit-oranje baddoek Naar het zilte element; Het teveel aan garderobe Wordt op 't strandzand neergeteld; Denk om vrouw en kinders, vader!" Maant z'n hart met heftigheid Met de voetzool in het water Maakt pa Pier zich duchtig nat: Pols en ellebogen worden Met een doopgebaar bespat Vijfzes passen plast pa verder ln de richting-Eng eland, Waar het brullen van de branding Bijna tot z'n knieën brandt; Wéér de doopgebaar-gebaren, En twee droppels op het hart, Met een blik naar vrouw en kinders: Badgenot gemengd met smart. Vijf, zes, zevenmaal herhaalt zich 't Plechtig doopgebarenspel En juist als pa's badbroek nat tvordt Vindt-ie 't voor vandaag weer wèl. Straks, als Pierenburg weer thuis is En z'n badgenot verslaat, Kun je hooren, hoe niets boven Baden in de golfslag gaat. (Nadruk verboden) LEO LENS oksels en voeten Purolpoeder heid en vriendschap gehoord werd. De stem» ming werd niet weinig verhoogd door de liederen van het mannenkoor. Bijzonderen indruk maakte het met zooveel gloed ge zongen lied: „Deutschland, Ihr, mein Vater- De heer C. van Dyl, die het zangkoor be dankte, hoopte, dat die liefde voor het vader land immer blyven mogen, inzonderheid in deze bange dagen van algemeene werkloos heid en maatschappelijke ellende. Eenmaal zal het morgenrood weder lichten. Al zingende trokken de gasten weder naar hun hotel. Eenmaal buiten het stadspark, wachtte hun nog een bijzondere verrassing Daar stond hoog op de rots in het straiend licht van schijnwerpers, het slot dat onafge broken de woonplaats der Nassauers was. Het werd een oogenblik stil... Negenhonderd jaar staat het daar reeds, en wie zal zeggen, hoe vele gedachten daar gewyd werden aan de belangen van ons dierbaar vaderland? L stond ln ons nummer van 6 Augustus, Uit het Sociale Leven. UIT DE STEENINDUSTRIE. In de steenindustrie aan de Waal is de ver houding van georganiseerden en ongeorgani seerden met betrekking tot het collectief contract acuut geworden. By de besprekingen óusschen de werkgevers- en werknemersorga nisaties over het extra-rood-contract verlang den de georganiseerde arbeiders, dat de ver betering in de betaling van de Christelijke feestdagen en de vacantiedagen alleen door de georganiseerde arbeiders genoten moest worden, terwijl hun by het winterwerk ook dé voorkeur gegeven moest worden. De werk nemersorganisaties hebben zich tegen deze bevoorrechting verklaard. Op sommige fa brieken was reeds een betere regeling der arbeidsvoorwaarden dan die van het collec tieve contract; de fabrikanten hebben nu de nieuwe regeling ingevoerd, waarmede da arbeiders echter geen genoegen wenschen te nmen op grond van de bepaling m het col lectieve contract, dat betere bepalingen ge handhaafd zullen blijven. HET COLLECTIEF CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. „De Metaalbewerker", orgaan van den Chr, Metaal bewerkers bond, deelt de stemmenver houding inzake het voorstel van den Metaal- bond mede, waaruit blijkt, dat van den Chr. Bond zich 675 voor en 514 tegen het voorstel van den Metaalbond verklaarden. Van den R.-K. Bond verklaarden er zich 403 voor en 1006 tegen en van den Alg. Bond waren 451 voor het voorstel van den Metaalbond en 6CS4 tegen dit voorstel. STAKING BIJ DE KON. VEREEN. TAPIJTFABRIEKEN In de vergadering van den textielarbeiders- bond Eendracht is besloten Woensdag a.s. in staking te gaan bij de Kon. Ned. Vereen. Ta- pij tfabrieken te Deventer. De leden der andere textielarbeidersbonden „St. Lambertus" en „Unitas" zullen dan eveneens het werk neer leggen. Voor de fabriek te Rotterdam zal heden avond een beslissing worden genomen. DE LANDBOUWSTAKING IN DRENTE Onder leiding van den Ryksbemiddelaar, den heer Westerdyk, had wederom voor N'w. Weerdinge, le en 2e Excloërmond en Valther- mond een conferentie plaats tusschen de be sturen der Werkgevers- en Arbeiders-organi saties. Overeenstemming werd echter niet be reikt. Te Stadskanaal, Munsterscheveld, Em- mereompascuum, Drouwenermond en Emmcr- erfschendenveen is evenwel overeenstemming bereikt op de basis van plm. 7 pCt. verlaging, behoudens de uurlooncn, die ongewijzigd bly ven gehandhaafd. In deze dorpen is het werk Naar van werkgeverszijde wordt meege deeld, worden thans maatregelen getroffen voor gemeenschappelijke!! aankoop van aard- appelrooimachines. om met behulp daarvan de aardappeloogst zonder arbeidershulp te kun nen voltooien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5