«trant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Uit de Pers. BINNENLAND. 10e Jaargang Voornaamste Nieuws. Hotel Pension Sfadsdennen N.V, HOUTHANDEL V.H, J, VAK SCHIJNSEL C», ABONNEMENT: ~<jr Per kwartaal 355 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3425 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 m. (siot.) Verlichting van druk en risico door plichtsvervulling Dat wij ditmaal meer dan gewone aandacht aan het feit der Herhalings oefeningen besteden, heeft een dubbele reden. In de eerste plaats, omdat eenzijdige ontwapenaars elke gelegenheid aan grijpen om het oprechte bedoelen der Nederlandsche Regeering verdacht te maken. Op wat unfaire wijze dat geschiedt, hebben we pas naar voren gebracht. In diezelfde sfeer hoort thuis de veronder- j stelling, dat ditmaal de Herhalings-1 oefeningen in de Geldersche Achterhoek worden gehouden, in verband met toe komstige militaire verdragen tusschen ons land en België en Frankrijk. Onverschillig, waar de oefeningen gehouden worden, altijd neemt men ze te baat om de internationale verhou ding tusschen Nederland en onze nabu ren, te vertroebelen. Waren de oefenin gen weer in 't Zuiden gehouden, dan had men gesproken van provoceerend optreden tegenover België. Beroepscritici zoeken nu eenmaal al tijd de ongunstigste zijde. Daarom was het goed in duidelijk licht te stellen, dat de Herhalingsoefeningen niet ge mist kunnen worden en thans evenveel recht van bestaan hebben als vroeger. Uit de twee voorgaandeartikelen is daarom, naar wij hopen, gebleken, dat zij nuttig en noodzakelijk zijn, zoowel voor het land als voor den soldaat. Er is echter ook een gansch ander motief, waarom we vrij breedvoerig zijn. En dat is dit: hoe meer de per soonlijke lasten van de militaire dienst beperkt en verlicht kunnen worden, hoe I aangenamer het ons is. Dit vraagstuk heeft ook twee zijden. De eene kant is naar de Regeering gekeerd, de andere naar de Maatschappij. De eerste raakt de Regeering dirèct, de laatste indirect. Over verlichting van militaire lasten zijn ter persconferentie belangrijke Met het oog op de dienst en de ge oefendheid van den militair, wordt zoo weinig mogelijk uitstel of vrijstelling gegevenis het noodig voor de zaken of het gezin van den militair, dan schiedt het zooveel mogelijk. Hieruit merkt men al direct, dat de beslissingen in de regel zeer moeilijk te nemen zijn: het wordt een afwegen van belangen, waarbij de evenaar bijna al tijd blijft trillen. Wordt vrijstelling alleen in bizondere gevallen gegeven, met uitstel van op komst kan het Departement wat scheu tiger zijn. Toch moet ook hierbij voor zichtigheid worden betracht, want in het gunstigste geval dat is, wanneer de dienstplichtige een vol jaar uitstel krijgt en het volgend jaar opkomt in het algemeen oefentijdperk .onder vindt men toch nog de bezwaren van sterkte-schommelingen, welke in het bij zonder worden gevoeld, voor zooveel de dienstplichtigen een rang bekleeden. Het is bovendien aan de orde van den dag, dat iemand, die uitstel heeft ge had,. later komt betoogen, dat de moei lijkheden niet verminderd zijn en op nieuw uitstel noodig is. Een reden te meer om niet te scheutig te zijn. Ook wordt uitstel verleend tot een an deren tijd van het jaar. Er wordt zelfs elk jaar een speciale maatregel getrof fen om de gelegenheid te scheppen, een aantal dienstplichtigen in den winter tijd hun herhalingsoefening te doen vol brengen. Dit dient hoofdzakelijk voor per sonen, die hun verdiensten in een ge deelte van het jaar voor het geheele jaar moeten maken. Een sterk voor beeld vormen de haringvisschers. Ook komen tal van dienstplichtigen dit uit stel vragen, omdat ze 's zomers meer verdienen dan 's winters. Doch dit is een gewoon verschijnsel, zoodat er niet aan te denken valt om aan al dezen het uitstel toe te staan. Toch beloopt het getal uitstel-genie tenden meer dan men wellicht zou den ken. Het vorig jaar bedroeg het nage noeg 3400. Een ander middel om de persoonlijke lasten te verlichten, zijn de kostwin nersvergoedingen. Wanneer het gaat om kostwinners, die voor het eerst in dienst moeten, wordt de voorkeur gegeven aan gever niet voor rede vatbaar, dan is er niets aan te doen. Behalve in een geval als dit, dat het Departement iemand ter wille is geweest, en dan als tegen prestatie een billijke behandeling van den dienstplichtige verlangt. Dit behoeft niet nader uitgesponnen te worden. Wat de Minister meedeelde, de wy'ze waarop en de uitvoerigheid waarmee het geschiedde, bewees ten volle, dat men aan het Departement alle aandacht aan dit verschijnsel wijdt. We zijn blij, dit eens goed en duide lijk vernomen te hebben en we geven gaarne het herhaalde verzoek van den Minister aan patroons, voor wie het noodig mocht zijn, door: Bedenk wel, dat uw dienstplichtig personeel niet voor zijn genoegen het dienstverband tijdelijk verbreekt en verzwaar den dienst niet door maatregelen te nemen, welke niet strikt noodzakelijk zijn en de maatschappelijke positie van de dienstplichtigen benadeelen. Het zal aan de goede geest, zoowel in de maatschappij als' in het militaire leven ten goede komen, indien niet de meeste patroons (dat zal nu wel het geval zijn) maar allen de vermaning van den Minister ter harte nemen. En het is een nationaal belang. WAT IS DUMPING? MEUBELEN EN KOLEN Het dagblad De Tijd schrijft: vrijstelling. Dat is aldus in de wet regeld. Voor eiken vrijgestelden kost winner in het algemeen is het al thans zoo kan de weermacht dan een ander krijgen, en voor het gezin zou het dikwijls een te groote last beteekenen, als de kostwinner er verscheiden maan den uit moest, ook al krijgt men kost winnersvergoeding. Bij de herhalingsoefeningen wordt omgekeerd juist de voorkeur aan vei- goeding gegeven boven vrijstelling. Want -elke vrijstelling van herhalings oefeningen heeft ten gevolge, dat er weer een dienstplichtige meer in ge oefendheid te kort schiet. Men denke hierbij niet alleen aan herhaling van het vroeger geleerde, maar ook aan het bijbrengen van ken nis omtrent veranderingen in reglemen ten enz. En al zouden sommige dienst plichtigen een herhalingsoefening voor hun eigen geoefendheid kunnen missen, dan is hun tegenwoordigheid toch noo dig om de oefeningen voor de aanvoer ders tot haar recht te doen komen. Wat nu de toepassing van het vergoe dingsinstituut betreft, kan worden medegedeeld, dat het getal vergoeding- trekkenden, voor zooveel de herhalings oefeningen betreft, per jaar ongeveer 7400 beloopt. Het bedrag van elke ver goeding is afhankelijk van hetgeen vol gens een aangenomen maatstaf voor levensonderhoud noodig wordt geacht en voorts van hetgeen door de afwezig heid van den dienstplichtige gederfd wordt. Het maximum bedraagt 2.50 per dag. Op elke 100 vergoedingtrek- kenden zijn er zoowat 45, die dit maxi mum genieten. Dit bedrag is zeker niet aan de kant; doch wij kunnen zonder meer, niet beoordeelen, of verhooging- nood zakelijk is. Het is duidelijk dat men re kening moet houden met de loonstan- daard, die soms nog lager is dan dit be drag. Krenterigheid tegenover hen, die hun plicht met betrekking tot het va derland vervullen, vindt bij ons- geen bescherming. Doch, daaruit volgt ook onmiddellijk, (en dit is het laatste punt van bespre king) dat we het meer dan erg vinden, wanneer iemand in zijn maatschappe lijke positie gedupeerd wórdt, omdat hij vbor de militaire oefeningen wordt op geroepen. De werkgevers, die in dit opzicht de belangen van hun dienstplichtig per soneel niet zoo goed mogelijk beharti gen, staan in sociaal en nationaal oog punt schuldig. We laten natuurlijk buiten bespre king die gevallen, waaraan niets te ver helpen is want we erkennen, dat deze er ook zijn. We hebben enkel het oog op die omstandigheden, .waarbij de werk gever de belangen van het land met die van zijn personeel combineeren kan, zij het ook met moeite. Tegen die moeite mag hij geen oogenblik opzien. Het is naar onze meening in 't alge meen te laken in een patroon, als hij bij de benoeming van personeel de eisch stelt: vrij van militaire dienst. Het is nog erger, indien hij eenvoudig ontslag geeft, als de man 17 dagen of langer (wanneer hij bij 't kader behoort) voor herhalingsoefeningen moet opkomen. Dan is er geen excuus voor. De legerleiding is er terecht verheugd over, dat zich in de laatste tijd voldoen de manschappen voor kaderopleiding (reserve-officier) aanmelden; terwijl men vroeger daarvoor militairen moest aanwijzen. Doch de patroon, die alleen met zich zelf en niet met de belangen van den opgeroepene rekent, kweekt haat tegen de,militaire dienst, en ver sterkt dus de lichtzinnige groep dei- eenzijdige ontwapenaars. Daarom verheugde het ons in zoo bij zondere mate, dat de Minister op een vraag van één der journalisten, wat de houding der Regeering in zoodanige ge vallen was, zoo uitvoerig en bevredigend antwoordde. In 't algemeen, aldus verklaarde de I iivouiut UuUipui(5 wClu Minister, is er een prettige samenwer- 1 nu toe slechts in tweeërlei beteekenis regelen tegen de volkomen loyale concur rentie der Nederlandsche mijnen. Behoeven wy dan opnieuw machteloos toe te zien, hoe de Nederlandsche arbeiders m Limburg broodeloos worden gemaakt? Onze Begeering zou toch bijvoorbeeld den mvojer van Belgische meubelen kunnen Stopzetten Maar dat zal natuurlijk niet gebeuren. Ons land is het land van den vrijhandel. De arbeiders mogen hier werkloos worden mits het vrijhandelsbeginsel gehandhaafd blijft. Toch zou het belangwekkend zijn te nemen, wat de leiders der socialistische over dit bijzondere ge- Voor de meubel-industrie in Mechelen (België) is Nederland een belangrijk afzet gebied. Een van onze groote warenhuizen, met filialen in bijna alle belangrijke ge meenten, verkoopt vrijwel uitsluitend Mechelsche meubelen. In de stad van St. Rombouts is een enorme fabriek, die uit sluitend voor die Nederlandsche firma werkt Volledige slaapkamer-ameublementen wor den met ten minste 36 stuks tegelijk besteld, gelevérd en verkocht. Een andere Nederlandsche handelsonderneming, .die hier te lande reeds zestien verkoophuizen hceft^ en nog steeds aan uitbreiding denkt, exploïtert in Mechelen een meubelfabriek in eigen beheer. W aarom Omdat de loonen en-andere productie kosten voor meubelen in België wel 35 1 lager zijn dan in Nederland. Als het in voerrecht (13 en de transportkosten (met eigen vrachtauto's) zijn betaald, wordt er nog een zacht winstje op den lagen verkoopprijs behaald. Zóó is de toe stand al maanden. En thans komt uit België het bericht, dat de loonen van alle Mechelsche houtbewerkers van 1 Augustus j.l. af met fr. 0.65 per uur zijn verlaagd! Dat is één. De Nederlandsche mijn-industrie in Lim burg betaalt hooger loonen dan de Belgi sche. Ons mijnbedrijf zit ook voor sociale lasten, die men in België niet of niet in die mate kent. Maar de Belgische mijn-exploi tatie is oud en verouderd. Onze nieuwe mijnen werken in sneller tempo, leveren meer kolen per man en per dienst dan de oude industrie in het Belgisch Walen land li. Met het gevolg, dat de verkooper van Nederlandsche kolen, ondanks de betere arbeidsvoorwaarden der mijnarbeiders, met succes op de Belgische kolenmarkt kan concurreeren. De mijneigenaren in België hebben de loonovereenkomst met ingang van 1 September a.s. opgezegd. Loonsver laging zal wellicht het gevolg ervan zyn. Dat is twee. En wat gebeurt er nu? Het Brusselsche avondblad „Le Soir" protesteert uit naam van zekere Belgische steenkolenhandelaren tegen wat het de dumping van sommige Nederlandsche han delaren noemt. De Nederlandsche steenkool zou in België 75 franc per ton goedkooper worden verkocht dan de Belgische. Belgi sche verkooporganisaties hebben industriegtebiwden verkoopplaatsen opge richt, waar Nederlandsche steenkool wordt verkocht. Evenals Duitschland wordt Neder land er van beschuldigd debet te staan aan de hachelijke positie van het Belgische mijn bedrijf. In de eerste vyf maanden van 1931 heeft Nederland 4100 wagons van 10 ton elk meer ingevoerd dan in geheel 1930. Binnen denzelfden tijd leverde Nederland aan België 742.000 ton, waarbij moet woi- uen opgemerkt, dat de opgeslagen voorra den van de Belgische mijnen reeds 3.350.U00 ton bedragen. De niet-vermelde conclusie is duidelijk: de belanghebbenden by het Belgisch mijn bedrijf willen tegen de Nederlandsche „dumping" worden beschermd. Het vreemde woord dumping werd tot AMSTERDAM COMMISSARIS J. A. TINHOLT In de Diaconesseninrichting aan den Overtoom is op 59-jarigen leeftijd overleden de heer J. A. Tinholt, Commissaris van Po litie in de 4e Sectie te dezer stede. Op 1 December 1896 werd de heer Tin- holt tot surnumerair bij de Hoofdstedelijke politie aangesteld, 1 September 1S97 volgde zijn benoeming tot Inspecteur van Politie 3e klasse, waarna hij via de 2e en le klasse van deze rang op 16 Maart 1918 zijn aan stelling tot Hoofdinspecteur verkreeg. Als zoodanig verrichtte de heer Tinholt werk zaamhederi aan het Bureau aaii de Katten burgergracht, van welk Bureau hij op 12 Mei 1930 Commissaris werd, welke functie hij tot aan zijn dood toe bekleedde. SCHANDAALCOLPORTAGE In de Dapperbuurt schijnen de colporteurs met anti-roomsche brochures gaarne te wer ken. Maar niet omdat het daar zoo rustig is. De bevolking van deze buurt herinnert dik- wyls aan de Jordaan in zyn oude gedaante. Licht bewogen, aan elkaar verwant en met elkander meelevend en in het algemeen niet vervuld van grooten eerbied voor de gehelmde overheidsdienaren. Misschien is het juist deze bewogenheid die de colporteurs aantrekt en is de tegen actie die van R.-K. zyde wordt gevoerd, voor en een goede reclame. In elk geval: herhaaldelijk kwamen op stootjes voor, kregen de colporteurs het moeilijk, raakten de R.-K. buurtbewoners in actie en moest de politie optreden. Nu treedt de politie, indien men de soc.- democratische bladen gelooven mag, in den regel partijdig op. En vooral ontactisch. En bovendien dikwijls ook ruw. Kan men dan nog den lageren ambtenaar „Jan de Diender" in bescherming nemen tegen een hoogere, liefst oen jong zenuw achtig inspecteurtje of een commissaris met Mussclini-aspiraties, dan is dat nog wel eens een geschikt middel om niet al te veel rumoer te maken onder de dienaars van Hermandad, die voor een goed deel toch ook behooren tot de moderne vakbeweging. Zoo zien wy door een der soc.-dera. raads leden, in verband met diverse berichten in „Het Volk'' schriftelijke vragen tot den bur gemeester gericht over het partijdig en ruw optreden van de politie tegen de colporteurs van anti-roomsche brochures. Meer in het bijzonder geldt het, onze diag nose was treffend juist, de houding van een bevelvoerenden inspecteur en de houding van den commissaris inzake „hinderlijk volgen". Als die berichten juist zijn, dan vraagt het Raadslid, of dan ook de Burgemeester niet van oordeel is, dat er strenge maatregelen moeten worden genomen, niet tegen de schan- daslcolportage natuurlijk, maar tej politie. Men moet alleen bij het stellen van vragen een beetje voorzichtig zijn met de bericht geving van sociaal-democratische bladen. Dat schijnen zelfs sociaal-democratische raadsleden soms te vergeten. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meerB o.22Vi Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels Z30 Elke regel meero.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend q.io BIJ HARTKWALEN EN ADERVERKAL KING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte verzekert het natuurlijke „Franz-Josef-bitterwater een ge- makkelijken stoelgang zonder inspanning. TELEFOON 3 Schitterend gelegen in e bosschen bij HARDERWIJK. Mooie Speeltuin Alle comfort VRAAGT PROSPECTUS RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aangewezen in de enkel voudige Kamer voor d-e behandeling van burgerlijke Kinderzaken, tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de arr.-rechtbank te Tiel tot plaatsvervangend lid: mr. A. J. E. Terwindt, rechter; is benoemd tot substituut-griffier bij het kantongerecht: te Utrecht: mr. M. G. H. Re- gout, thans griffier bij het Kantongerecht te VVeert; te Rotterdam: mr. J. Moll van Cha- rante, w.n. griffier bij het Kantongerecht te Rotterdam; is benoemd tot Kantonrechter te 's-Graven- hage: mr. A. J. v. Schelven, thans Kanton rechter te Rotterdam; is benoemd tot rechter in arr.-rechtbank i te Amsterdam: mr. J. Spreij, thans subst 1 griffier bij de arr.-rechtbank te Amsterdam; is benoemd tot rechter in de arr.-recht bank te Almelo: mr. C. G. Bijleveld, thans subst.-griffier bij de arr. rechtbank te Am sterdam. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon. besluit is A. W. v. d. Burgt, com missaris van politie te Baarn, benoemd tot commissaris van politie te Arnhem met ge lijktijdig ontslag uit eerstgenoemde betrek king. ARBEIDSINSPECTIE. Bij Kon. besluit zijn benoemd resp. tot electrotechnisch-adviseur en electrotechnisch (blz. 2.) Het referendum in Pruisen. Bntaü* en Curtius hartelijk ontvangen te (ïldz. 3). r.?:<ee^tejiaarv.erBaderin- ran de Chr. Geref. Zondagss oh ooi vereeniging. (blz. 5) n^L-n artilieI, van onzen Zeeuwschen mede- m An^isqif fievecht hij Stroobrugge (blz. 7) drIewSh!.SeB„r-,a(brandden bo6rderii m deVer™™ilV!'n pref- aandeelhouders van de^Comm. Vennootschap Wm. H. Müller UITNOODIGING tot deelneming in de N.V. SUMATRA'S GOUDMIJN der Staatscouranten van 11 en 19 Mei 1931, respectievelijk Nos. 90 en 95. Kantoor der Vennootschap: Javastraat 32, 's-GRAVENHAGE Tel. 111537 Postgirorekening 121053 MAATSCHAPPELIJK KAPITAAL f 1.000.000 mTfMVTP atSt Cri V0l^est0I"t - f 200.000 uiibit it: van aandeelen van f 1000en van ond<er-aandeelen van f 100.— en van tmöoo.-* e€n 5601,35 van tea hooesta VOORWAARDEN: Deze emissie wordt vanaf iP! opengesteld en voor Nederland ingenieur bij de arbïïdstespecüe in A^H^O* voor ^^"blütenlanri317g,eslot1n- De sluitinR W. de Bats, electrotechnisch-in^mA^ hïi'd* I bmtenland zal nader worden be king tusschen het Departement en de werkgevers. Met enkele van de groote is voortdurend contact op welke wijze de belangen van het leger, van de firma en van den dienstplichtigen militair "het beste te behartigen zijn en in verreweg de meeste gevallen wordt een goede re geling getroffen. Echter, er zijn kortzichtige of sociaal weinig voelende patroons, die zich van alles niets aantrekken; moet één van hun personeel opkomen, dan zeggen ze eenvoudigvoor u tien anderen. Komt zulks den Minister ter oore, dan komt er direct een heel apparaat in actie; want de Regeering keurt een dergelijke houding onvoorwaardelijk af. Op alle mogelijke manieren: schrifte lijk, persoonlijk bezoek, uitnoodiging om met den Minister te komen praten, wordt getracht den werkgever tot beter inzicht te brengen. En het duurt lang voor men hem loslaat. Echter: rfjyawpmaatregelen kan de Regeering niet toepassen; is een werk- bruikt. Men sprak van „dumpen", wanneer aan het buitenland werd verkocht tegen lagere prijzen dan die in het binnenland gelden. En men gewaagde ook wel van „dumpen", wanneer een land door slechte arbeidsvoorwaarden een onderkmipersrol op de internationale markt vervulde. De toestand in de Mechelsche meubel industrie wettigt misschien de bewering, dat hier dumping plaats neeft. Doch by den uitvoer van Nederlandsche kolen is dit zeker niet het geval, omdat de sociale positie der mijnwerkers in Nederland beter is dan waar ter wereld ook. Toch is het niet onmogelijk, dat door de campagne in de Belgische pers de Regeering te Brussel zich laat verleiden tot maat- 1) Eén man brengt per dag in België 5S0 K.G. steenkolen boven den grond, in Frank rijk evenwel 700 K.G. In Engeland en Nederland zyn deze hoeveelheden 1150 en 1200 K.G., terwijl Opper-Silezië de kroon spant met 1450 K.G. DEN HAAG ECONOMISCH HISTORISCH ARCHIEF. Tijdelijk gesloten Het Ned. Econoipisch Historisch Archief zal van Maandag 10 Augustus tot Maandag 17 Augustus gesloten zijn. ONTVANGSTEN H. T. M. De ontvangsten der Haagsche Tramweg Maatschappij hebben over de afgeloopen maand Juli 1931 bedragen 728.210,53i/>; vanaf 1 Januari 1931 4.573.402.31. NIJMEGEN WINKELSLUITING. Commissie voor Strafverordeningen heeft aan den gemeenteraad ter uitvoering van de wet op de winkelsluiting voorgesteld deze te doen vallen op één dag in de week vanaf één uur des middags. De Kamer van Koophandel en Fabrieken m het Land van Maas en Waal en de Ny- meegsche Handelsvereeniging hebben 'n adres aan den gemeenteraad gericht met het ver zoek de voorgestelde sluiting niet te aan vaarden, mede in verband met het belangrijke vreemdelingenverkeer. electrotechnisch-ingenieur bii arbeidsinspectie en ir. J. M. KerkmeW adjunpt-inspecteur van den arbeid, beiden «e s-Gravenhage. RIJKSPOSTSPAARBANK. Bij Kon. besluit is aan den referendaris ter directie van de Rijkspostspaarbank, K. J PP zyn verzoek eervol ontslag ver- CONSULAIRE DIENST. De Consul der Nederlanden te Monaco, de heer G. van Haersma de With, is met verlot van zyn post vertrokken. Het consulaat der Nederlanden te Nice is belast met de af- Qoening der zaken van het consulaat te Monaco. Bij Kon. besluit is de heer R. B. d. iui- linton erkend en toegelaten als vice-consul van het Britsche Rijk te Rotterdam. OFFICIEREN LANDMACHT Bovengenoemd nummer van het Orgaiu van de Vereeniging van Officieren der Ned. Landmacht geeft een keurig verslag van de jaarvergadering, met daarbij behoorende bij eenkomsten, op 17-19 Juni te Harderwijk gehouden. y Belanghebbenden zullen in dit nummer veel vinden dat voor hen van beteekenis is OFFICIEELE BERICHTEN NOTARIAAT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrondissement Zutfen ter stand plaats te Deventer: J. P. Spruijt, candidaat- notans te Harderwijk; is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Haarlem ter standplaats de ge meente Monnikendam: W. Veenstra, vroeger notaris te Oude Wetering, thans wonende te Amsterdam ..HET REDDINGSWEZEN" ,Het liecldinsswejen", tijdschrift van „Het Oranjekruis en orgaan van vele oreani saties voor redding en eerste hulp bij onge mkken en rampen, bevat in het Auguslus- uimmer o. a. een actueel en instructief ar- n iVan n J- A. Feenstra, arts, over ..bescherming van de burgerbevolking 'tegen gasaanvallen uit vliegtuigen", dat waard is door zeer velen te worden gelezen, en niet ]et,minst Van pIOC* belang is voor genoem de hulporganisaties- HET TWENTSCHE VLIEGVELD de eerste sportvlieger geland. Vrijdagmorgen is de eerste sportvlieger op het Iwentschd vliegveld geland, n.l. de lldJ vi-L d,e met het Pa"4er vlieg i g_." der van Rotterdam kwam. Hel vliegtuig maakte een buitengewoon vlotte anding; de heer In 't Veen prees dan ook ten zeerste de fraaie toestand van het ter- rem, dat door deskundigen het beste vlieg veld van Nederland is genoemd. Op het ter rein was het bestuur van de dezer dagen is benoemd tot notaris binnen het arron- Nu de lnndin Ae'oclub aanwezig, dissement Arnhem ter standplaats de ge-1 don hir i" h?or In 1 Vcen meente Dinxperlo: J. W. Weenink candi m ^ooiddyk, die als passagier was daat-notaris te Gerdringen. !ün u door de Aero Club te Enschede i een lunch aangeboden. HOOFDKANTOOR OPSLACPLAA»TSrN OOSTZEEDIJK No. 228 R'DAM ZAGERIJ EN SLHAVERIJ NASSAUHAVEN - B0ERENGA1 paald. Aan het publiek wordt de ^.^ciuk» geven tot deelneming door stortingen op. de postgirorekening No. 121053, ten name der N. V. Sumatra's Goudmijn: I. O-f van f 1.050.voor een aandeel van f 1.000.— f 105.onder-aand. f 100.— f 21.— f 20.— met inlevering ten kantore der Vennoot schap van dividend-bewijs No. 1, behoorende respectievelijk bij een aandeel of onder-aan deel van dezelfde coupure, als waarvoor ge stort wordt. Tengevolge van deze bestem ming heeft dividendbewijs No. 1 zijn oor spronkelijk karakter verloren. In boven genoemde bedragen zijn de kosten ad 5 inbegrepen. n. Of van f 1.300.voor een aandeel van f 1.000.— f 130.onder-aand. f 100.— 26.— f 20.— zonder inlevering van dividend-bewijs No. 1. In deze laatste drie bedragen zijn begrppen de kosten ad 5 Al hetgeen ontvangen wordt boven de no minale waarde van de aandeelen en onder- aandeelen, verminderd met 5 zal ponds pondsgewijze worden uitgekeerd aan die genen, die het recht hadden op den voet van aandeelhouders aan deze emissie deel te nemen, doch van hun recht tot deelneming geen gebruik hebben gemaakt, en van dat recht vóór de sluiting van de emissie aan het bestuur der Vennootschap hebben doen blijken. Óp een te laat ingeleverd dividend-bewijs zal alleen dan de evenredige uitkeering worden uitbetaald, als er geen uitkeering heeft plaats gehad op een dividend-bewijs, voorzien van hetzelfde aandeelnummer. De nieuw uit te geven aandeden geven recht op het volle dividend over het eerste boekjaar, waarover dividend uitgekeerd zal worden en op volgende dividenden, en geven ook verder dezelfde rechten als de bestaande aandeelen. Zij, die h,et recht hebben op don voet van aandeelhouders aan deze emissie deel to nemen, hebben bij overteckening van de emissie den voorrang. Na «lezen, komen het eerst in aanmerking zij, die naar tijds orde, het eerst gestort hebben. Stortingen, op denzelfden «lag ontvangen, worden be schouwd gelijktijdig te zijn gedaan; ten aan zien van deze stortingen wordt de voorrang hepaald door loting. De aandeel-bewijzen zullen vóór 31 October 1931 franco aangeteekend worden toegezon den. Bij inlevering van dividend bewijs No. 1 gelieve men aan te geven, of dit bestemd is vot deelneming i.i de emissie, dan wel, of daarop een evenredige uitkeering uit het boven pari ontvangen bedrag wordt ver wacht Voor het geval het dividendbewijs be stemd is tot deelneming, gelieve men tevens op te geven: den datum en het bedrag der storting, alsmede of aandeelen, dan wel onder-aandeclen verlangd worden. De door de emissie te verkrijgen gelden zijn noodig voor uitbreiding van het werk met mechanische middelen, die ons in staat zullen stellen, den voortgang der werkzaam heden aanzienlijk te bespoedigen. Aan H.H. Bankiers en Commissionnairs in Effecten wordt een provisie van V? (eon half procent) van het door hun tusschen- komst gestorLe. en door de Vennootschap aanvanrd bedrag toegekend. Commissarissen: Jhr. Ir. 1». de Brauw. Ir. J. K. Wiimans. Directeur: J. van der Haas. (Adv.),

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1