A. - DELFT benzo BIERBOSTEL Beschermtuw Woemen en provinciale fokveetentoon- stelling en kaasexpositie LAM)- EN 1V1NB01W, No. SS Tuinbouwgereedschappen K. R. H. de beste Fa.K. R00ENBURG.Honselersdiik.Tel.259 Rijwielen f 41.- of met Torpedo t trapremnaaf 44.- remoours met vrij alcht. franco station BENZO RIJWiELFABRIEK VLAARDINGEN. T 9 en 10 September te Hoorn. Door de organisaties in Noord-Holland, op het gebied der fokkerij van rundvee, scha pen, varkens en geiten worden 9 en 10 Sept. a.s. te Hoorn een tweetal fokveedagen ge- j houden, terwijl door de zuivelorganisaities voor deze gelegenheid een expositie en keu- ng van kaas is georganiseerd. Het doel van deze fokveetentoonstelling cn expositie van kaas is veelzijdig. Vanzelf sprekend is het, dat zij ten doel hebben zoowel aan afnemers van fokvee als koopers van kaas in en buiten de provincie te ton nen hetgeen men in Noord-Holland heeft weten te bereiken, in de hoop daardoor de afzet van gen. producten te bevorderen. Wat het rundvee betreft, is Noord-Holland éen van ouds bekend fokceijtrum van het zwartbonte veeslag. Op de in 1928 te 's-Gra- venhage gehouden Nationale Tentoonstel ling heeft het N.-H. fokvee een uitstoken- den indruk gemaakt, wat ook w el tot uiting kwam in de behaalde prijzen. Indrukken vervagen evenwel vrij spoedig en ook weet men in Noord-Holland zeer goed, dat in andere fokcentra van het zwartbonte veeslag men nieit stil zit, maar jok zijn best doet om vooruit te komen, redenen waarom men het noodzakelijk oor deelde een groote provinciale fokvee-exposi- lie te onganiseeren, in de hoop, de in den Haag in 1928 gevestigden indruk niet en- tel te bevestigen, maar te versterken. Behalve bevordering van den afzet van overtollig fokvee heeft een dergelijke pro vinciale fokvee-expositie tevens ten doel.de lestuurders der organisaties alsmede de aangesloten fokkers een indruk te geven ran het peil der fokkerij in haar geheel, om e kunnen constateeren of ersedert de laat ste provinciale fokvee-tentoonstelling voor uitgang, stilstand of achteruitgang is en of de getroffen maatregelen om de fokkerij te levorderen en vooruit te brengen, al of niet oldoende zijn, al of niet gewijzigd of uit- jebretd moeten worden. Voorts worden de fokkers-inzenders op jen dergelijke tentoonstelling in staat ge- iteld eikaars fokresul'taten te vergelijken, waardoor velen geprikkeld worden nog neer hun best te doen. Tenslotte is een dergelijke fokvee-exposi- .e zeer nuttig, voor fokkers welke zich liet bij de controle- of fokorganisaities heb- len aangesloten, vooral in/de tegenwoordi ge slechte economische omstandigheden, omdat in het bijzonder ten opzichte van de iroduotiegegevens velen verschillen zullen 'inden met de opbrengsten van hun eigen ree. Allicht dat dit een aansporing is om aan te sluiten bij de bestaande organisaties, waardoor zij in de eerste plaats hun eigen lelang zullen dienen,- maar daardoor ook ;n steun kunnen worden van de fokkerij de desbetreffende vereenigingen. Beids dagen hebben rundveekeuringen ilaats, den eersten dag (9 Sept.) komt te vens het N.-H. Texelsch Schapenstamboek net een uitstekende collectie schapen voor 'len dag, den tweeden dag (10 Sept) het A'.-H. Groot Yorkshire Varkensstamboek en le Prov. Bond van Geitenfokvereeni- fingen. Door de Zuivelorganisaties wordt den Iweeden dag op de oude Hoornsche kaas- narkt een kaaskeuring gehouden en ge ixposeerd met stapels kaas. Wat het rundvee betreft, staat de eerste lag in het teeken van de individueele keu- ingen, de kampioensschappen en de ver- tnigingsgroepen. De tweede dag is gewijd ian de inzendingen van familiegroepen, als ifstammelingen van verschillende leeftijd van één vaderdier en moederdieren met af- itammelingen. Tevens worden dan de eige- laars in de gelegenheid gesteld om met een ligen groep, samengesteld uit hun yeebesla- ;en, uit te komen. Ten behoeve van de reclame is door het iestuur van den Prov. Bond van Rundvee okvereenigingen een brochure ontworpen, ivaarin zeer in het kort een en ander om trent de N.-H. Rundvee-, Varkens-, Schapen en Geitenfokkerij staat .vermeld, .voorzien van mooie foto's. Ieder die belang stelt in de te houden Qkveedagen, raden wij aan den heer E. Koster Dz., Landbouwhuis te Alkmaar, te verzoeken, een brochure te willen zenden, lan welk verzoek zeker zal worden voldaan. Ten behoeve van personen of gezelschap- jen, die mochten besluiten de fokveedagen e bezoeken en die van de gelegenheid wen dien gebruik te maken het een en ander te zien van de in cultuurbrenging der Wie fingermeerpolder en of van de Zuiderzee It in overweging gegeven hier- mededeeling te doen aan bo venvermeld" adres, omdat alleen in het ge val van vroegtijdig bericht eventueete ex cursies behoorlijk kunnen worden geregeld, >.m. wat betreft vervoergelegenheid en voor ichting ter plaatse. Een ieder die belang stelt in de veefok- erij in het algemeen en in die in Noord- Holland in het bijzonder, wordt ten sterkste aangeraden 9 en 10 September a.s. een be cock te brengen aan het oude stadje Hoorn. ken en wanneer zij toch verwerkt worden, wordt daardoor de naam van het Neder- landsche product niet gediend. De zachtheid van het spek ontstaat voornamelijk door een minder juiste voeding. Hieraan dient groo- tere aandacht geschonken te worden dan tot nu toe veelal geschiedt. Bij de Rijks veeteelt consulenten en andere adviseerende licha men is het niet moeilijk om daaromtrent de noodige inlichtingen te verkrijgen. Ook worden de laatste weken onder in vloed van de lage prijzen te veel lichte var kens, d.i. zulke, die feitelijk beneden het zoutersgewicht liggen, aangeboden. Dit zal tot gevolg hebben, dat, wanneer straks wel licht de prijzen weer naar boven gaan, er een tekort ontstaat aan baconvarkens. Ne- derland's positie op de baconmarkt zou hiei door zeker niet versterkt worden. Wij wijzen er op, dat deze verzwakking voornamelijk schade voor den landbouw zou beteekenen. Omgekeerd zal een betere prijsnoteering voor bacon in hoogere prijzen voor de varkens tot uiting komen. De me dewerking van den landbouw tot het ver krijgen van een goed bacon-product is dus ook voor hem zelf van het allergrootste be lang. Dor de vereeniging „Nederlandsche Bacon con troóle" worden reeds alle pogingen in het werk gesteld om den naam van de Nederlandsche bacon te verbeteren. Zonder medewerking van de landbouwers, zal di* echter geen resultaat opleveren. Wij dringen er op aan, dat door allen, die zouters fokken, aan het bovenstaande de noodige aandacht wordt geschonken. Uet fokken van goede zouters De Dagelijksché besturen van den Chr. ïoeren- en Tuinders/bond. in Nederland, den Jath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond en iet Kon. Ned. Landbouw-Comité meenen toed te doen 'het navolgende onder de aan tocht van de boeien te brengen. De lage prijzen, welke hier te lande in flen laatsten tijd voor varkens gemaakt wor den, hangen ten nauwste samen met de la te noteeringen voor bacon op de Engelsche narkt; een groot gedeelte van onzen export i'an varkensvleesch immers gesohiedt in den vorm van bacon. Deze lage prijzen zijn veroorzaakt door de zeer groote aanvoeren van bacon, ook uit landen als Polen en de Oostzee-Staten, die vroeger slechts voor een klein gedeelte aan den import in Engeland deel namen, en door de daarmee samenhan gende verscherpte concurrentie. Het is van het allergrootste belang, dat Nederland in dezen strijd zijn positie zoo ruogelijk verbetert en in ieder geval hand haaft. Dit zal echter alleen kunnen geschie den door het op peil houden en gestadig verbeteren van het Nederlandsche product In den laatsten tijd worden nog al varkens aangeboden, die zacht zijn in het spek. Hier in is het niet mogelijk goede biyjóa te ma- t-fet Rijkszuivelconsulent- schap in Noord-Holland Ons werd toegezonden het verslag van de werkzaamheden van den Rijkszuivelconsu- lent voor Noord-Holland. Uit dit verslag blijkt ten volle de groote beteekends van het Rijkszuivelconsulent- schap. De onderzoekingen welke plaats hadden hielden verband met: lo. de controle op het melkonderzoek aan de zuivelfabrieken. Hier door was het mogelijk verschillende verschil len, die ontstonden, op te lossen en weg te nemen. 2o. Werd de deugdelijkheid van de melk, welke aan zuivelfabrieken geleverd wordt, onderzocht. Hiervoor werden 1751 monsters melk genomen en aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen. Van deze 1751 monsters waren 625 van bepaalde koeien en 1126 waren van meng- melk afkomstig (1037 uit de bussen en 89 uit het weegtoestel bij zuivelfabrieken). Bïj 435 monsters werden afwijkingen gevonden. Dit bewijst wel de groote beteekenis van dit monsternemen, daar hierdoor koeien met besmettelijke uierontsteking ontdekt kun- sn worden. Een zeer belangrijke taak is ook het ge ven van adviezen. In de eerste plaats wel adviezen die betrekking hebben op fouten in het bedrijf. Zoo blijkt het nog al eens dat het gereedschap bij de kaasbereiding in ge bruik, niet in orde is. Ook het gebruikte water is wel eens on deugdelijk. Het komt nl. voor, dat de kaas boeren slootwater gebruiken, terwijl leiding water voorhanden is. Zooiets moet gestraft worden. Verschillende oorzaken van gebreken in kaas en moeiten bij het aanmaken werden opgespoord. Ook aan de fabrieken worden adviezen verstrekt. Verder maakt het consulentschap zich verdienstelijk door 't geven van lessen aan de mel-kcontroleurcursussen te Hoorn, waar in het vorig jaar 21 deelnemers een diploma verkregen. Aan de vakschool van kaasmakers te Hoorn, die ook tot dit controleurschap be hoort, slaagden 27. We hebben met belangstelling het verslag doorgelezen. Qe Rijkstuinbouw- winterscholen Wij ontvingen het programma van de Rijkstuinbouwwinterschool .voor bloemen teelt tc Aalsmeer. Op zichzelf genomen behoeft dit niet ver meld te worden. Ieder die iets van den tuin bouw weet, weet ook dat er te Aalsmeer zoo'n tuinbouwwinterschool bestaat. Wij zou den dus gevoeglijk dit programma in ons archief kunnen plaatsen naast de anderen om bij voorkomende gelegenheden te raad- legen. Toch meenen wij goed' te doen een groot gedeelte van een begeleidend schrijven eenigszins gewijzigd weer te geven. Er kwamen toch de laatste tijden geregeld eer vragen over de Rijkstuinbouwscholen bij ons in en daarbij werd nogal eens ge vraagd naar onderwijs in tuinarchitectuur. Welnu, zooals uit het onderstaande zal blijken, de school te Aalsmeer opent thans een cursus in tuinarchitectuur. Natuurlijk leidt iedere school op voor dat deel van den tuinbouw als in de streek waar de school gevestigd is uitgeoefend wordt. In ons land heeft men dergelijke scholen behalve te Aalsmeer nog te Boskoop, Lisse, Naaldwijk, Nijmegen en Hoorn en een Ka tholieke te Beverwijk, terwijl Breda nog een Katholieke Land- en Tuinbouwschool bezit. Enkele van deze scholen hebben het 7 vere winterschooltype behouden of weer in gevoerd, zooals de landbouwscholen dit al gemeen bezitten. Daar wordt alleen gedu rende de wintermaanden les gegeven, meest al bij de landbouwscholen zoo, dat de leer lingen uit de wijde omtrek de school be zoeken en omstreeks 30 uur per week les ontvangen en dus de heele week bezet zijn. Voor enkele tuinbouwscholen leverde dit echter het groote bezwaar op. dat uiterlijk de belangrijkste werkzaamheden in een deel van het winterhalfjaar vielen en dat er dus geen reden was de school alleen in de win termaanden te doen houden. De scholen te Naaldwijk, Boskoop en Aals meer zijn er toe overgegaan de lessen halve dagen te doen geven gedurende een langere periode van het jaar. Zoo worden te Aalsmeer de lessen ge durende zes morgens of zes middagen geven; de halve dagen werken de leerlingen in een Aalsmeersche bloemisterij. Ten einde ook het practische deel goed tot haar recht te •lingen c te geven het bedrijf van alle kanten te leeren kennen, wonen de leerlingen gedurende de schooljaren in Aalsmeer. Een systeem, dat, hoewel het onvermijdelijke kosten met zich meebrengt, ook blijkens ervaring de leerlin gen die uit niet-tuinbouwkringen komen, een belangrijk grootere kan? geeft om in het tuinbouwvak te slagen. De Aalsmeersche schfeol, waar blijkens het programma lessen worden gegeven in dc practische en grondleggende vakken, in de handelsvakken en vreemde talen, heeft sedert een paar jaar een kleine cursus in bloembinden en schikken, terwijl nu voor het eerst de mogelijkheid zal bestaan een cursus in tuinarchitectuur te openen. Onder de bloemisten, vooral die welke bij de steden wonen, is een groote behoefte aan grond- leggend onderwijs in het ontwerpen en teekenen van tuinen. Omdat dergelijk on derwijs echter veel tijd vordert en vooral op de volle medewerking van de leerlingen moet steunen zal men zoo'n cursus na het behalen van het diploma doen houden. De geheele schoolduur is bij de school terug gebracht tot 1 y2 jaar (September 1931 tot Maart 1933); daarna zal men een vrije cursus in tuinarchitèctuur doen houden van ongeveer vier maanden, zoodat op weinig kostbare wijze de gediplomeerden van de school in het bezit van een aanvullend di ploma kunnen komen, dat voor meerderen in veel waarde kan zijn. Evenals reeds het vorig jaar is doorge voerd zal er thans weer gelegenheid zijn drie vreemde talen te volgen voor hen, die vc doende talenkennis blijken te bezitten. Voor hen, die geen of onvoldoende kennis bezitten wordt alleen Duitsch gegeven met vier lessen per week, waardoor bij ernstig verwerken in iy2 jaar zooveel kennis verkregen kan worden, als een ontwikkeld kweeker, die eea buitenlandsch vakblad wil lezen, een adver tentie wil kunnen opstellen en zich ver staanbaar wil uitdrukken, noodig heeft. van koud Nortonwater (plm. 11 d 12 gr. C.),| dat in een koelbak gepompt wordt. Na tuurlijk stijgt, wanneer de warme bussen 1 in het koude water gezet zijn, de tempera tuur van het koelwater. Dus moet na eenigen tijd het koelwater ververscht worden, opdat de melk even koud kan worden, als het water. Alsdan zal er geen sprake meer zijn van zuur worden. Wil een koelbak goed functioneeren, dan moet er een overstort aan zijn, waardoor het opstijgende, lauwe water kan afvloeien. Men plaatst de bussen, met kant gesteld deksel (voor het luchten) in het koelwater, zoodanig, dat het water hooger staat dan de melk in de bus; vooral in den beginne nogal eens roeren! Des le vlugger daalt de tem peratuur van de melk. Na ongeveer een half uur het water ver- verschen en dit, zoo noodig, nog eens her halen, tot de melk in-koud is. Nogmaals: slootkoelipg is geen koeling. Bovendien staat dan meestal de melk in de zon. z Van zon gesproken: waarom zetten velen hun bussen toch zoo klakkeloos in de zon? Dikwijls zie ik de bussen reeds uren vóór ze gehaald worden, onbeschut aan den weg staan. Met een beetje goeden wil ware dit ge makkelijk te veranderen. HIJSCHT ELECTRISCH1 president Hoover over de invoer rechten op de landbouwproducten Onze Rijkslandbouwconsulent te Washing ton, Ir. Peters deelt mede: Op 15 Juni j.l. hield President Hoover een rede te Idianapolis, in welke als 't ware een program werd ontwikkeld, dat geheel staat in het teeken der economische de pressie. Van bijzonder belang voor den landbouw zijn de woorden, die de President wijdde aan de Tariefwet. In de eerste plaats verklaart hij zich tegenstander van een nieuwe her ziening der wet; niets zou beter in staat zijn om de depressie langer te doen voortbe- n, dan een congreszitting gewijd aan her ziening der Tariefwet, meent President Hoover. Voor het wegnemen van onbillijkheden de Tariefwet beschikt de Regeering over de Tarief commissie. De meerderheid der buitenlandsche klach ten blijken echter gericht te zijn tegen do meerdere protectie, welke aan den landbou pegeven werU. Ik geloof aldus President Hoover dat sommige van deze landen zich niet bewust zijn dat zij zelf, zonder kwaad te willen, groote moeilijkheden Leb ben veroorzaakt m.i. den Amerikaanse! u r landbouwer Ycrh'uvdt muciiines, ontwik keling der koeltechiek en lagere oceaan- vrachten hebben hen in staat gesteld vojr- deelige markten te ontnemen aan den Ame- rikaanschen landbouwer. Er zijn ook klach ten van andere landen, die een deel van hun levensmiddelen invoeren en een ander deel uitvoeren. Deze landen beschouwen hun eigen landbouw als noodzakelijk voor hun nationale veiligheid en hebben reeds lang beschermende invoerrechten ingesteld teg. landbouwproducten der Vereenigde Sta ten. Wij maken er geen verwijt vaja, want ook wij achten een welvarenden landbouw onontbeerlijk voor de natie. De toename van industrieele bevolking zal tenslotte de productie van onzen landbouw geheel op nemen, maar de landbouw was ingesteld op export en ondergaat noodzakelijkerwijze 'n langdurige crisis bij den overgang naar pr ductie voor de binnenlandsche markt alleen Ons tarief bleek zoo laag te zijn, dat onze landbouwers zelfs van de binnenlandsche markt verdreven werden ten aanzien vele producten, die geteeld kunnen worden laats van die landlxmwvoortbrengselen, waarvoor de afzet in het buitenland zeer moeilijk en verliesbrengend is. Om deze redenen hebben wij de landbouwers bescher ming verleend en wij zullen er ay.i vast houden („we stand up on it"). t deze woorde nvan President Hoovei zou men de gevolgtrekking moeten malven, dat van een verlaging der invoerrechten op landbouwproducten, ook als de Tarief com missie daartoe op grond van een onderzoek naar het verschil in productiekosten zou ad viseeren, weinig of geen kans bestaat. In dit verband moge nog worden mede gedeeld, dat de President onlangs voorstellen der Tariefcommissie om het invoerrecht op kersen en ingemaakte tomaten te verlagen terugzond met de opdracht een nieuw on derzoek in te stellen. Koelt uw melk! De heer S. Stuurman schrijft in „De Melk veehouder": De melkzuurbacteriën vieren in de zomer maanden hoogtij. Bij warm weer voelen zij zich in de koe-warme melk in hun element, tot schade van veehouder en melkhandelaar die maar al te dikwijls dpor zuur geworden melk aan deze onzichtbare vijanden her innerd worden. Het is voldoende bekend dat zindelijkheid bij het melken, nauwkeurige reiniging van het melkgerei en vooral melkkoeling het zuur worden kunnen tegengaan. Speciaal nu om Utrecht 's Zondags de melk niet meer gehaald wordt, dient de veehouder zijxi melk goed te koelen, wil deze 's Maandagü nog in behoorlijke staat v< keeren. Voor koeling is koud water noodig en dat vindt men niet in de slooten, die ik zoo dikwijls als „Koelbak" gebruikt zie. Het z.g. afkoelen in de sloot is eerder schadelijk dan nuttig, want het slootwater heeft thans een temperatuur boven 20 gr. Celcius. En juist bij die temperatuur ve meerderen dc mclkzuurkiemen zich sterk. Koeling dient te geschieden met behulp Jnlichtingsbureau voor kalkstikstof -j- Wij ontvingen bericht dat binnenkort het Inlichtingsbureau voor Kalkstikstof zal worden opgeheven. Dit houdt verband met het feit, dat de kalkstiksiof-producenten de tot dusverre tusschen hen bestaande overeenkomst be treffende propaganda niet meer hebben verlengd. Kalkstikstof begon gedurende de laatste jaren steeds meer opgang te maken, spe ciaal als onkruidbestrijdingsmiddel, zoodat >ns land reeds een behoorlijk afzetgebied •oor kalkstikstof is geworden. Het ligt daar om voor de hand, dat men dit artikel ook verder naar Nederland zal blijven leveren. Dit blijven we tenminste hopen. Wanneer men ons land doorkruist, kan men opmer ken, dat er aan de onkruidbestrijding nog wel wat, nog wel heel veel hapert. Als men dan weet, en in de praktijk ziet, dat Kalk stikstof zulke goede resultaten heeft, ook financieel, clan bejammert men het met ons, dat bovenstaand bureau, 't welk reeds zooveel goeds deed, wordt opgeheven, juist nu alles op haren en snaren gezet moet worden om onze bedrijven zoo economisch mogelijk in te richten. Een van de krachtige middelen daartoe is voorzeker ook stelsel matige onkruidbestrijding. VEILINGEN Aalsmeer (Bloemenlust) dagelijks 10 uur v.m. Aalsmeer (Centrale), Snij bloemen dagelijks vanaf 71/? uur v.m. Potplanten: Dins dag, Donderdag, Zaterdag 8y2 uur v.m. Amersfoort, Dinsdag, Donderdag, Zaterdag 9 uur B e v e r w ij k, Maandag, Woensdag, Vrijdag 3 uur n.m. Berk el, dagelijks 9 Yz uur Boskoop, Maandag, Woens dag, Vrijdag, Zaterdag uur v.m. Honselersdijk, dagelijks 8i/2 uur v.m. (Woensdag, Vrijdag 8 uur). Groningen, Snijbloemen en potplanten: Maandag, Woensdag, 2 uur, Vrijdag 10 uur v.m. Rotterdam (Fabrieks- kade), dagelijks 9 uur .v.m, Qraszaden voor de Wieringermeerpolder „Teneinde in de behoefte aan van de Wieringermeer voor 1932 te voorzien zijn het vorige jaar door bemiddeling van een viertal handelaren voor de teelt graszaden, contracten afgesloten met een aantal landbouwers. Wegens het vergevorderd seizoen kon toen nog slechts een beperkte oppervlakte worden uitgezaaid, waarvan een deel wegens te laten uitzaai bovendien nog mislukt is. Niettemin hebben een aantal handelaren en landbouwers zich toen beklaagd niet in de gelegenheid te zijn gesteld aan dezen ver bouw mede te werken. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, is het de bedoeling van de Wierin- germeer-Directie voor het jaar 1933 en even tueel volgende jaren, in de behoefte aan graszaden te voorzien, door via het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw-Comité te Rotterdam, bij voorkeur graszaad aan te koopen, hetwelk in ons land is verbouwd en door een der keuringsdiensten voor land bouwgewassen 13 velde en op partij is goed gekeurd. Alvorens tot uitzaaiing van het stamzaad over te gaan, is het gewenscht informaties in te winnen bij een der bovengenoemde keuringsdiensten, daar niet elke herkomst voor de Wierii>germeer geschikt blijkt te zijn, en de origine voldoende moet kunnen worden gestaafd bij de aangifte tot keuring. De in 1933 benoodigde hoeveelheden gras zaad kunnen vrijblijvend worden geschat op: Eng. Raaigras /Lundback Iersch) 160.000 kg. Veldbeemdgias (Amerikaansch) 40.000 kg. Ruwbeemdgras (Deensch) 70.000 kg Fioringras (Holl. krimpend) 25.000 kg. Timothee (Amer. Glorie v. Svalöf) 30.000 kg. Beemlangbl. (Decnsch, Lyngby) 70.000 kg. Italiaansch Raygras 15.000 kg. Met de a.hter de verschillende soorten genoemde herkomsten kan in ieder geval genoegen worden genomen". Nader wordt nog bekend gemaakt, dat ook „stamanen" in aanmerking kunnen ko men, en dat daarover inlichtingen bij de voorloopige Directie van de Wieringermeer polder. Kennemerpark, Alkmaar' te verkrij gen zijn. H.H. Kweekers, „R O O K O O D" tddel te ge o LCIS lo Kassen, öerre's l'latglUI, Ideale r Warenhutzer e» bcschadisin; bij de fabrlkante ASEPTAFABRIEK (Fa. Gebrs. Manger), DELFT, Tel. 532 („^j .(Speciale Fabriek van PlantenztektenbestrlJdlngsmiddelenJ, Onmisbaar v. Land-enTuinbouw- bedrijven. Vertegenwoordiger HERMANN SCHAEFER Wassenaarscheweg 34 DEN HAAG - Telefoon 14779 N.Y. BONDA LEIDEN Lange Geer 66 Telefoon 271 Aanleg van CentraleVerwarming Levering van voor 9ro°t- en kleinbedrijf, nieuwe en gebruikte Vlampijpen, nieuwe en gebruikte Ketels, Kranen en Warenhuisgoten. Plannanen begrootingen GRATIS. Vraagt referentiën. P. VAN DER K00IJ ZONEN ROTTERDAM TELEF. 31418 Turistrooisel - Fourage en VRAAGT PRIJS. Weet Ge, dat in Duitschland he-t aantal H.A. met goedgekeurde voor wratziekte onvatbare soorten aardappelen bebouwde oppervlakte zeer sterk is toegenomen en thans reeds meer dan 44 pet. bedraagt van de met goed gekeurde aardappels bebouwde oppervlakte, dat 8S pet. van de boter die in Engeland geproduceerd wordt, afkomstig is van de boerderij en slechts 12 pet. uit de zuivelfa brieken, dat 71 pet. van de ingevoerde boter uit De nemarken, Nieuw-Zeeland en Australië komt. waarvan Denemarken bijna de helft levert, dat de loonen der landarbeiders in de Vereenigde Staten van Amerika niet zoo Amerikaansch hoog zijn, als men wel zou vermoeden: het dagloon is gemiddeld slechts 1.73 dollar, zonder de kost. met kost is liet gemiddeld dagloon 1,29 dollar, dat ze in Frankrijk een menggebod voor cichorei hebben uitgevaardigd, of liever de mogelijkheid van zoo'n gebod hebben vast gesteld, dat volgens wereldkaartbekijkers de tar weoogst van dit jaar op het Noordelijk half rond eenigszins minder zal zijn dan ver leden jaar, dat de geheele wereldgraanoogst hoogst waarschijnlijk minder zal zijn dan hetjaar- lijksch verbruik, zoodat de groote voorraden van vorige oogsten iets zullen inkrimpen, dat van de 11.658.000 K.G. versch varkens vleesch, dajt in de eerste helft van 1931 m Frankrijk werd ingevoerd, bijna 9.300.000 K.G. uit Nederland kwam. Qontigenten planten soorten naar Amerika De directie van den Landbouw deelt mede: Volgens telegrafische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Washington is het besluit no. 27S van de Plant Quarantine Act. herzien en zijn de jaarlijksche contin genten van verschillende plantensoorten, waarvan de export uit Nederland wordt toegestaan, verhoogd. Zoo zijn de contingenten thans vastgesteld als volgt: Azalea's een duizend Begonia's vijf Cyclamen een Fresia's tien Gladiolen vijf Magnolia een Paeonia herbaceous een Rhododendron een Syringa een 0e Duitsche industrie over invoerrechten Niet minder dan 95 der expo santen van de Leipziger Messe tegen invoerrechten. Naar we in de „Tuinderij" lezen heeft het Instituut voor Conjunctuuronderzoek te Berlijn in samenwerking met het bestuur van de Jaarbeurs te Leipzig de resultaten gepubliceerd van een enquête onder de deel nemers aan de in dit voorjaar gehouden jaarbeurs, omtrent de meening der Duit sche exporteurs over het vraagstuk der douanerechten. Niet minder dan 1722 exposanten, waartoe de belangrijkste Duitsche industrieën be lmoren, hebben een antwoord gegeven op de vraag: „Zoudt gij afschaffing der douane rechten in alle Europeesche landen (dm ook in Duitschland) als een nadeel of eer voordeel voor uw zaken beschouwen? De uitslag van deze enquête was verras send. Niet minder dan 1643 firma's (oftewel 95 pet.) hebben zich uitgesproken vóór al- gemeene afschaffing dor invoerrechten en slechts 79 (of 5 pet.) daartegen. Verschillende Duitsche industrieelen ver klaarden de intrekking der Duitsche invoer rechten op land- en tuinbouwproducten noodzakelijk te achten; zij meenden, dat daardoor de levensmiddelen in Duitschland goedkooper zullen worden en de koopkracht in Duitschland zelf zal stygen. Clichéfabriek „Het Oosten" 1 Gedempie Slaak No. 120 1 Telefoon No. 29425 ROTTEKDAM VEEHOUDERS! SPENENZALF Vraagf gratis monster en handleiding LABORATORIUM „DE ESCULAAP" HILLEGERSBERG Gaat U.... DIT seizoen tot kassenbouw en verwarming over??? Vraag eens prijs en conditie aan bij: H. BOOGERTMAN HILLEGERSBERG, Kleiweg 9, Tel. 40054 BERKEL, Rodenrijschewag, Telefoon No. 70 AUTOGEEN LASCHWERKEN Nieuwe voerharing Wij kunnen weder aanbieden VETTE MAATJESHARING voor VARKENS, levering franco boot of spoor Vlaardingen, in vaten van circa 100 K.G.: Bij 1 vat tegelijk 2.50 per vat Bij 5 vaten tegelijk 2. Bij 10 vaten tegelijk 1.75 Bij b5 vaten tegelijk 1.50 Afval van Haring 0.75 Statiegeld per vat nu slechts 1.50, welk bedrag na franco retour-zending binnen 30 dagen terug wordt betaald. Betaling rem bours of vooruit op postgiro No. 441G9, Post- blik haring voor eigen- gebruik 1.50 franco, Van Toör, Oosthavenkade 89 Vlaardingen planten met REOL-*-1 Het volmaaktste insectenbestrijdingsmiddcl voor groente- en fruitteelt en bloemisterij- gewassen. Beproefd door phytopatologen en eerste kweekers, o.a. door Gebr. de Man te Aalsmeer, tegen thrips op Cyclamen; afdoend op alle Kamerplanten, Orchideeën, Chry- santhen, Adianlhum, enz. Voor particulieren verkrijgbaar bij den drogist voor 2 L. oplossmg I 0.60 voor 12 L. oplos)ing I 2.60 Voor grootverbruikers: 10 fl. voor 200 L. oplossing t 4.66 (niet 14J25) 6 IL voor 600 L. oplossini; t 11.2a Waar niet verkrijgbaar wende men xlch tot den alitén- mporteur voor Nederland VAN DER HAAR s COMMISSIEHANDEL I ROTTERDAM dat bij ons de beteelde oppervlakte met suikerbieten belangrijk is gedaald cn wel van ongeveer 60.000 H.A. tot nog geen 40.000 H.A,

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3