}~Jet Communisme in de Practijk DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 (Nadruk verboden) Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen EET VIJFJARENPLAN, ZOOALS HET ERUIT ZIET. In haar propaganda en officieele mededee lingen maakt de sowj et-regeering steeds handig gebruik van duizelingwekkende ge tallen, vooral wat betreft de bedragen, die aan uitbreidingen worden besteed. „Reus achtige en geweldige" bedrijven worden maai- voortdurend gesticht en ontworpen, op toenemende schaal. Volgens het nieuwe vijf jarenplan zullen er alleen in den Oeral voor 37 milliard nieuwe fabrieken en mijnen wor den gebouwd. Al die milliardenbedragen zeg gen evenwel niets over de werkelijkheid en over de naaste toekomst; wat zal het resul taat van dit alles zijn, daarop komt het aan. Het is daarom goed eens kennis te nemen van een uitgebreid rapport, dat een lid het presidium van den oppersten economi- schen raad, Mezjlauk, heeft uitgebracht op een communistisch congres in Charkof en dat handelt over de toestand der kolen- productie en in de kolenmijnen van het Dongebiëd. Let wel, niet over bijzondere ge vallen op één enkele plaats, maar over de toestanden in het algemeen. Geen propaganda, en geen papieren voor schriften, hoe draconisch ook, zijn in staat de arbeiders op één plaats aan het werk te houden. De kolenmijnen zijn doorgangshui zen, het verschijnsel, dat 25 percent van a" arbeiders in een maand tijds verwisselt, heelemaal geen uitzonderinijg. Om de arbei ders het blijven op een plaats aanlokkelijk te maken heeft men getracht premies in te stellen, waarbij ieder na een maand werken een hemd krijgt, na twee maanden een paar schoenen en na vier of zes maanden op een plaats naar zijn beste kunnen te hebben ge- werkt zelfs een kostuum, o ongekende weel de! Ook diit helpt niet alleen niets, maar heeft een averechtsche uitwerking. De ar beiders berekenen koelbloedig, wat hun het voorde'eligste uitkomt; zij trachten op alle mogelijke manieren deze premies binnen den tijd te veroveren, en daarna verdwijnei ojn elders dezelfde te bemachtigen in een paar maanden. De sowj et-regeering ondervindt, dat de ar beiders onder haar bewindi inderdaad „niets te verliezen hebben" en zidh door geen drei gementen laten weerhouden om daarheen te trekken, waar zij een gering voordeel rnee- nen te zien. Meubelen hebben zij niet, de paar voddige kleeren kunnen in een bun deltje bijeengepakt worden en met zijn heb ben en houden over zijn schouder is de ar beider vrij, zelfs om met een gezin weg te trekken naar een nieuwe plaats, waar hij wel weer een hoekje op den grond vindt in een overvolle barak, of misschien zelfs een kamer met tafel en een paar houten krukjes. Vroeger werkten er veel Tartaarsche ar beiders in de kolenmijnen, maar doordat de Tartarenrepubliek wel 75 organisaties als chefs Iheeft, die allemaal contracten hebben afgesloten over levering van arbeidskrach ten, alsof het slaven betreft, weet de bevol king niet waarheen zij moet gaan en blijft Naast de menschelijke arbeidskracht is het ook met de dierlijke treurig gesteld. Nog steeds wordt het vervoer onder den grond hoofdzakelijk met paarden verricht in de Russische kolenmijnen. Mezjlauk noemde de mijnpaarden „geschoolde krachten", die alle Wegen onder den grond kennen. Door het gebrek aan voedsel zijn dit jaar alleen 2000 paarden van de 5500 gestorven, terwijl de anderen, ondervoed, zich voortsleepen en tot geen inspanning in staat zijn. Erger nog is het zoo mogelijk gesteld met de machines, waarover de regeering steeds zulke verbluffende cijfers publiceert Voor machines onder den grond is samengeperste lucht of electriciteit noodig. Men heeft ech ter nijpend gebrek aan pijpen en verbin dingsstukken, evenals als gereedschappen voor pijpfitters. Zeer vaak hoort men dan ook ondier den grond met vervaarlijk gesis de samengeperste lucht uit de lekke pijpen stroomen, terwijl de machines stilstaan bij gebrek aan beweegkracht. Van de electri- sche machines ligt een groot deel buiten ge bruik met doorgebrande motoren, terwijl er geen koper is voor herstel. Dit gebrek aan koper maakt het onmogelijk de noodige lei dingen aan te leggen, terwijl in het alge meen de electriciteitsvoorziening alles te wenschen overlaat. Na elk onweer zijn tal» looze transformatoren stuk wegens gebrek aan beveiligingen en zijn zoodoende heele gebieden van stroom verstoken. De ringlei ding tusschen drie groote mijnen bij Stalino wordt in den volksmond genoemd de lus !V;an de galg. Het gebrek aan andefe onderdeelen, voor al tandwielen en messen, die uit goed staal gemaakt moeten worden, maakt dat deze onophoudelijk breken, en een groot deel van den arbeidstijd verloren gaat met wachten op reparaties en vernieuwing van onderdee len. Het behoeft dan ook geen verwondering te baren, dat in vele gevallen de machinale arbeid, wat betreft productiviteit, ten achter staat bij handenarbeid. Voeg daar nog bij, dat het technische personeel door gebrek aan ervaring en door tegenstand der arbeiders niet in staat is de machinale productie goed te organiseeren, waardoor zeer vaak de eene pioeg op de andere moet wachten, die niet gereed is met de voorbereidende werkzaam heden, en men heeft zoo ongeveer een beeld van den toestand, geteekend door den sovjet leider Mezjlauk, zelf oorspronkelijk metaal bewerker van beroep en dus iemand, die oog heeft voor den gang in een bedrijf. Al deze ontgoochelingen, gepaard aan de ontberingen tengevolge van slechte voedsel voorziening en woningtoestanden, ontmoedi gen ook hen, die een oogenblik meegesleept werden door de regeeiingsleuzen en zich vrijwillig hebben verbonden aan een bepaald bedrijf om daar werkzaam te blijven tot het einde van het vijfjarenplan. Ook van deze overtuigden is op sommige plaatsen meer dan de helft gedeserteerd; de sowjet-pers meldt dan ook wijselijk den laatsten tijd niets meer over deze arbeidshelden, die een paar maanden geleden nog werden aange kondigd als zegevierende strijders voor de sowj et-beginselen. Sindsdien zijn er al weer een tiental andere „dringende veldtochten" aan de orde geweest en vergeten. Het is volstrekt niet alleen in de kolen mijnen, dat deze toestanden bestaan. Overal, waar men ondier stoomdruk tracht de pro ductie op te voeren door het oprichten van nieuwe, modern ingerichte fabrieken, heeft met soortgelijke moeilijkheden te kam pen. Wij wijzen slechts op de rampzalige resultaten van de groote traotorenfabrieken te Stalingrad, waarover reeds zooveel is te doen geweest, zonder dat het gelukt is een loonende productie te bereiken en bruikbare tractoren te produceeren. Hetzelfde is het :eval met de grootste papierfabriek te Kon- dopozjkaja, die sledhts kort in bedrijf is, en waarvan men de liquidatie van het papier gebrek had verwacht, dat integendeel 'erger dan ooit. Ook hierbij hoort men dezelfde klachten: geen arbeiders en vooralde fabriek staat grootendeels stil wegens het breken van onderdeelen, wegens onkunde om zulke moderne bedrijven te exploiteeren wegens den algemeenen achterlijken toe stand van het land, dat niet in staat is de duizenden onderdeelen te verschaffen, noo dig voor het regelmatig functioneeren van zulke groote complexen. Daarom zeggen wij, dat het uitstallen van alle milliarden, die men in de komende ja ren wil besteden aan nieuwe en nog groo- tere fabrieken en inrichtingen op zichzelf niets beteekent. Het gaat erom de basis» te leggen voor de ontwikkeling door een ver betering van het algemeene indiustrieele en cultureele peil der geheel'e bevolking. Daar- ontbreekt nog alles, integendeel wordt het peil verlaagd doordat men jaarlijks zul ke reusachtige bedragen aan het volksinko- onttrekt om het in fantastische plan nen te steken. EEN GOEDE GELDBELEGGING. Een aantal bui'tenlandsche ingenieurs pu bliceert in de sowjet-pers een oproep aan 4000 collega's, werkzaam in de sowj et-unie, om in te schrijven op de jongste leening. Het geld moet in buitenlandsche valuta be taald worden, waartegenover staat, dat de renite van 10 procent eveneens in het buiten land betaalbaar wordt gesteld. De ondertee kenaars noemen de sowj et-regeering stevig en de belegging solide. Op practisch-Ameri- kaansc'he wijze wordt idealisme, de opbouw een nieuwe samenleving, gekoppeld aan het lokmiddel: 10 procent rente, dat krijg je tegenwoordig niet makkelijk. GORKI EN SHAW. MaximJ Gorki heeft Shaw een brief ge schreven, waarin hij zijn spijt kenbaar maakt hem niet persoonlijk te kunnen begroeten. Hij verklaart wegens angina naar een sana torium te zijn gegaan. Met het oog op Gorki's gezondheidstoestand (hij is tuberculeus), zal hij zoo spoedig mogelijk naar Italië terug- keeren. Hij was op aandringen der sovjet- regeering naar RuslandJ gegaan. DE WARBOEL Het centraal comité der communistische partij te Moskou had verleden jaar een ca tegorisch verbod uitgevaardigd voor partij en sowjetJbesturen om zich te mengen in de exploitatie van de tractors tations. Dat neemt, niet weg, dat deze zelfde organen gebombardeerd werden met instructies toe te zien op de uitvoering der regeerings- voorschriften over de Kaaicampagne, het stukloon, de collectivisatie, en wat al niet Ons lijkt het buitengewoon moeilijk deze tegenstrijdige eischen te voldoen: let ten op de uitvoering der regeeringsvoor- schriften en tegelijkertijd zich niet moeien met de organen, die de voorschrif ten in de praktijk moeten brengen. Maar enfin, dat rijn zaken der sowj et-beheerders, die moeten maar weten wat zij bedoelen met hun eindelooze voorschriften. Intusschen blijkt nu, dat ook de con nistisch geschoolden dit alles niet zonder meer begrijpen, vandaar dat de controle commissie der partij dezer dagen de vol gende beslissing heeft gepubliceerd. Niettegenstaande deze categorische aan wijzingen, (die wij boven weergaven), zijn de laatste tijd grove inmengingen va plaatselijke organen bekend geworden. In de volgende gevallen zullen de schuldigen ttr verantwoording geroepen worden. a). De omstandigheden in verbajid met den zelfmoord van den directeur van het tractorstation te Koemak, (Beneden-Wolga), tengevolge van de inmenging van de dis trict-organisaties tijdens de Eaaicampagne. b). de bindende beslissing van een der distriot-sowjet-comité's in de Krim, waarbij voorgeschreven werd tractoren en maaima- chines weg te sturen buiten het rayon het betrokken tractorenstation. c.) Het ontslag van den directeur van een ander tractorenstation aan de Bene<4en- Wolga wegens het niet opvolgen vande bevelen der plaatselijke organisaties om trent het wegzenden van tractoren. d). De arrestatie van den directeur van een tractorenstation in de Oekraïne, omdat hij geen auto's ter beschikking stelde van die districts-organisatie. e). De mobilisatie van den directeur en zijn beide plaatsvervangers van het trac torenstation Apostolofka, (Oekraine), naar gebieden buiten hun rayon gedurende de zaaicampagne. Het is een aarclig lijstje, dat duidelijker dan lange betoogen bewijst welk een hope- looze organistorische warboel er bestaat in de organen der sowjet-repübliek. Ieder geef! bevelen cn niemand weet aan wie hij nu eigenlijk te gehoorzamen heeft. Zij, die met hart en ziel in hun werk opgaan, schieten zich dood uit wanhoop over zulke desorga nisatie, de minder heldhaftigen leggen zich erbij neer en laten de controle-commis de rommel uitzoeken. DE G.P.OE IN HET BUITENLAND In Weenen werd dezer dagen een Duitsch koopman vermoord, Georges Semelmann. De moordenaar, die gevat werd, had Zwit- sersche papieren, die valsch bleken te rijn. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de moord hoogstwaarschijnlijk door de Russische G.P.Oe. was georganiseerd. Se melmann had jarenlang in dienst gestaan van de Komintern; in Duitschland had hij bjv. mede geholpen aan de bevrijding van den communist Otto Braim uit de gevan genis te Moabit. Wegens dit vergrijp was hij tot gevangenisstraf veroordeeld?\en na zijn straf te hebben uitgezeten ging hij naar Moskou. Later ging hij weer naar het bui tenland, nu met een valsch paspoort op den naar van Dr. Fink, en verrichte spionnap werk voor de G.P.Oe., vooral in de organi saties van oppositioneel gezinde comn nisten zoowel te Weenen als te Berlijn. Het is thans gebleken, dat Semelmann derdaad onbetrouwbaar was voor de G.P.Oe. Hij had zich tot verschillende instellingen en uitgevers gewend met voorstellen om onthullingen bekend te maken over het geheime werk der G.P.Oe. Vermoedelijk is dat uitgelekt en heeft men hem den mond gesnoerd, voordat hij in de gelegenheid was onaangename dingen te publiceeren. Land- en Tuinbouw. NEDERL. EIERCONTROLE BUREAU Het bestuur van het Nederlandsch Eiercoi öle Bureau vergaderde te 's-Gravenhag-e oi Dr. L. G, Kortenhors e koelhuis industrie be Rükspluimveecóns'ulent. wi bü bü echniek betreffende treffende. De waar. Ir. J. G.^ Tukker, t de verplichte landsche bel landsche Ge< men. Ter uitvoering de ten omtrent de gewicht liuiseieren werd beslol men het gewicht, dat koelhuizen hadden, zo Medegedeeld werd, dat weldra besluit volgens za oplossing der moeilijkheden zUn TAND OM TAND (Van onzen Duitschen correspondent) Terwijl wij met de rijksregeering mee- dwalen door de heete woestijn der politieke onzekerheid, terwijl we in de Wilhelm- strasse zitten te luisteren naar de middelen, welke Curtius voor juist houdt, om het medegevoel aller naties voor Duitschland te winnen, terwijl het rijk ertoe overgaat, wankelendie banken voor zijn rekening te nemen, terwijl om het in beeldspraak saam te vatten de lamme den blinde te hulp komt en beiden met voorbeeldigen moed den strijd tegen het noodlot voortzet ten komt een doodgewone Amerikaan ons als een welverdiende oase verrassen. Een Amerikaansche kindervriend, Julius Rosen- wald uit Chicago, verklaart zich bereid, de kapitale som van een millioen dollar voor het bouwen en inrichten van een kinder- tand-kliniek in de groote handen van den Oberbürgemeister dr. Sahm neer te leggen. Deze practische philantroop schijnt erkend te hebben, dat het Duitsche kind een stevig gebit noodig heeft om in het harde leven van onzen veelbewogen tijd door te bijten! Menige harde noot zal door de jeugd nog gakraakt moeten worden en dus komt 't er voor haar op aan, dat zij bij machte is, de tanden op elkaar te zetten. Rosenwald's leuze luidt: Tand om tand! Waar Duitschland zich te recht of ten onrechte door de gansche wereld in den steek gelaten voelt, daar is zulk een spon- itane verrassing uit U.S.A. een feit, dat onze volle aandacht verdient. Stel u voor. dat meerdere Duitsoh-Amerikanen de hoofden bijeen steken en zich bereid verklaren, hun oorspronkelijke vaderland een handje te helpen? Welk een stroom van millioenen zou dan plotseling Duitschland binnen loo- pen en welk een algemeene verademing zou dat teweeg brengen! Schud niet afwijzend het hoofd en zeg niet: welk een dwaze fan tasie! Berlijn mocht de laatste twintig jaar meerdere groote geschenken in ontvangst nemen. Emil Nepphan, een Rus van Duit sche afkomst, schonk 1913 aan de stad Ber lijn 5 mililoen mark tot het bouwen van een school in het bosch. In Lanke wilde men voor jongens een fraai gebouw neerzetten midden in de stilte van het woud, maar door het uitbreken van den oorlog kwam van dit schoone plan weinig terecht en tengevolge van de inflatie ging het schoone kapitaal verloren. Door het uitbreken van de revolu tie werd de milde gever straatarm en pas enkele maanden geleden stierf hij in vol slagen armoede. Van-voor-den-oorloig daiteert ook de Dr Georg-Freud-gave van 6 millioen mark, be stemd voor arme kinderen; hiervan is thans nog 1,3 millioen mark overgebleven. Een ander geschenk, uitgaande van den ouden „I-Iofkonditor" Alffred Kranzler zijnKon- ditorei Unter den Linden is nog steeds een attractie voor den vreemdeling leidde tot een proces tusschen Kranzler's erfgenamen en de stad Berlijn. Berlijn verloor het pro ces en moest het huis Unter den Linden weer teruggeven aan de hebzuchtige erfge namen van den gulhartigen Hofkonditor. De laatste gift, welke Berlijn ten deel viel, was een geschenk ter blijvende herirnnering aan geheimraad Feiix Deutsch van de All- gemeine Elektrizitats-Gesellsohaft, een villa in Mittel-Schreiberhau. bestemd als rust oord voor intellectueelen. De magistraat van Gross-Berlin heeft in 't geheel 82 stichtin gen met een waarde van ongeveer 30 mil lioen mark onder haar beheer. Julius Rosenwald is een vriend van den Amerikaanschen philantroop Eastman, die tanclklinieken voor kinderen stichtte voor Londen, Stockholm, Rome, Parijs en Brus sel. Hij kwam dus dicht bij ons in de buurf, maar schijnt Nederland over 't hoofd gezien tie hebben. De vertrouwensman van dezen Eastman is Harvey S. Burkhart, directeur eener tandkliniek in Rochester. Deze Burk hart is eveneens een vriend van Rosen wald en schijnt hem bewogen te hebben aan Berlijn zulk een waardevol praktisch ge schenk te geven. Burkhart bezocht de laat ste weken tweemaal onzen Oberbürgei-meis ter. Sahm en deze ontbood specialisten op het gebied van -tandheelkunde. Men wil het nieuwe instituut op 'n grondstuk naast het Rudolf-Birchow-ziekenhuls bouwe Naast de verzorging van het gebit v; kinderen wil men ook voor de verdere ont wikkeling der tandartsen zorg dragen. Voor den bouw en heit inrichten van zulk instituut zal men rond 1 millioen mark noodig hebben:, de overige 3,2 millioen wor den dan als bedrijfskapitaal vastgelegd. Het is niet overdreven, wanneer men zegt, dat zulk eien Rosenwald-instituut in een allang zwaar wegende behoefte van de sitad Berlijn voorziet Van 45.944 Berlijnsche kna pen en 43.902 meisjes, die op hun gebit on derzocht werden, moesten 22.131 knapen en 21.829 meisjes in behandeling worden ge nomen. Gevraag d naar rijn oordeel over die waar de van het Amerikaansche geschenk, gaf Staditimedizinalrat Prof. Dr. von Drigalski dienaangaande de volgende uiteenzetting: „Wie is Julius Rosenwald en wie is de door hem bevolmachtigde Dr. Harvey J. Burk hart? Rosenwald is een in Amerika niet slechts door zijn onmetelijken rijkdom be kende philantroop, maar ook een voortreffe lijk zakenman. Hij bezit een der grootste Amerikaanscho export-ondernemingen onder den firmanaam Sears, Roebuck and Comp. in Chicago. Men kan bij hem alles koopen, van vliegmachines -tot haarspelden. Maar niet in winkels of warenhuizen; alles uitslui tend door middel van een caitalogus, welke iederen burger wordt toegezonden. Rosenwald interesseerde rich steeds bij zonder voor de verzorging van het gebit, speciaal bij kinderen. Hij nam de kosten van de kinderafdeeling der Northwestern- University voor zijn rekening. Hij bedacht in Duitschland al eerder de verzorging van behoeftige kinderen en ontving als bewijs van erkentelijkheid van Hindenburg een fraaie vaas uit de Staatliohe Porzellanma- nufaktur. Het nieuwe plan wordt in overleg met Dr. Konrad Cohnden, voorzitter der tand artsen-kamer, en Prof. Dr. Mamlock uitge werkt. Dr. Burkhart leerden wij als een voortreffelijk Amerikaan kennen, als een vakman van groote beteekenis voor 't kind. Het geschenk komit in een tijd, waar juist weer deze week uit zuinigheid twee groote ziekenhuizen gesloten moesten worden. Naast ihet druk bezochte Birdhow-zieken- huis met rijn 2400 bedden zal nu naar wij hopen een tandenkliniek voor kin deren worden neergezet, welke menigen tandheelkundige werk verschaffen zal in dienst van onze jeugd". Berlijn, 3 Augustus 1931. WIE DOET ZE DAT NA? 't Is niet altijd gemakkelijk in 'deze warmé vacantiedagen onze jongens en meisjes ■prettig bezig te houden. Maar zelfs midden in de groote stad zijn er nog wel aardige spelletjes te bedenken. Zoo werd in een Amsterdamsche speeltuin een ivedstrijd, in „zandbouww erken" georganiseerd. Be deelneming was groot,de belang stelling niet min der, en de resultaten waren soms verrassend. Een pientere zus bouwde.... een olifant. Op onze foto ziet men de ontwerpster met haar kunstproduct. Wie van onze jongens en meisjes doet 'f haar na?. ROFFEL-RIJMER YAANDELGROET Als voldragen B.V.L.-er Eventjes een korte groet Aan de roode stommelingen Die gaan gaf f en als 't niet moet. Eenerzijds vind ik het aardig Dat wij gerechtvaardigd zijn En gezuiverd van veel laster En onaangename schijn. Wij dat zijn de B.V.L.-ers Hebben recht en orde lief, Hebben daar ook wat voor over; Daarom maakte men een grief. En nu zijn we van de laster En de smetten vrijgepleit, Door een daad van moéd en tevens Tastbare aanvechtbaarheid. Het partij soldaatjespelen Wordt in Holland ingevoerd Door de menschen, die zoo treurig Turksch de trom. hebben geroerd Over wat zoo doodeenvoudig Onverdacht-echt-Holland is. En geboren uit waardeering Van de landsgeschiedenis. Al het dwaas gebazel over Burgeroorlogkweekerij Leggen we met extra-nadruk Als verlakkerij terzij. Ziet hoe hier het roode leger Barsch de leiding commandeert: Hei! Geeft acht! Links richten! Numm'ren Achterwaarts halt! Linksom keert (Nadruk verboden) LEO LENS. Radio Nieuws. HUIZEN (298.S M.) S Tijdsein. S—8.15 Schrift- leaing. 8.159.45 Morgenconcert. 10.30 Tijdsein 10.3011 Korte ziekendienst, te leiden door Ds, W. Seinen. Geref. Pred. te Baarn. 11 Tijdsein. 11—12 Gramofoon. 12—12.15 Politieberichten. 12.1512.30 Gramofoon. 12.30 Tijd/sein. 12.303 Concert, te geven door het Trio van der Horst, bestaande uit: H. Hermann, viool, H. v. d. Horst Jr., cello. Mevr. R. A. v d. Horst—Bleek rode. piano. 2 Tijdsein. 2—'3 Gramofoon. 3 Tijd sein. 3—4.30 Concert: Mevr. Maria Hoving—van Driel, sopraan. Co van Driel, viool. Jan de Vente, fluit. N. Dribbel, plano. 4.30—4.45 Gra- mofooD. 4.45—5 Verzorging van den zender. 5 tten" door den heer 7.30—7.45 Polltieboric Tijdsein. 8—10.45 i i der weldadigheid". 9.30— 10.45 Orkest. 10.05—10.15 Persberichten van Vaz Dlas. 10.4511.30 Gramofoon. HILVERSUM (1875 M.) VARA. 6.45—7 en 7.30 7 45 Ochtend-Gymnastiek. 8 Gramofoon. VPRO 10 Morgenwijding. VARA 10.15 Voordracht. 10.30 Voor de zieken. 11.30 Gramofoon. 12 Einde pro gramma eerste deel. AVRO. 12 Tijdsein. 12.01— 1.30 Muziek. 1.302 Lezing. 23 Kwartet, 'i4 Aansluiten Kurhaus Scheveningen. VARA. 4 Tijdsein. 4.01 Orgelspel. 4.30 Na Schooltijd. 5.15 Vooravondconcert. 6 Tijdsein. 6.01 Toespraak. 6.15 Vooravond concert. 6.45 Actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging. 7 Zang en piano. 7.30 Vooravondconcert- 8 Einde programma (Tweede deel). VPRO. 8 Tijdsein. 8.01 Lezing. „Op reis 10 Persberichten van het Vrjjz. Godsdienstig Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Concert. VARA 11 Tijdsein. 11.01 Gramofoon. 12 Tijdsein en RADIO-UITRUSTING VOOR HET LEGER Een radiotoestel is voor den soldaat, behalve een iniuittdg verbindingsmiddel, tevens een aan genaam en leerzaam apparaat voor verpoozing in zijn vrijen tijd. De republikelnsohe garde in Frankrijk heeft tans in hare kazernes radiotoestellen en luid sprekers gekregen. Het is een onderscheiding Philips ontvangtoesteUen zijn gekozen, nadat •ommlssle, diie met de keuze dezer appara- was belast, de toestellen door vooraan- nde musici naar hun muzikale kwaliteiten doen beoordeeien. Rechtzaken. STROOPER VEROORDEELD ras en betrapt werd. een sohot hagel heeft elost op den Rijksveldwachter J. v. d. Berg n den jaohitopziener MaiUé tot een jaar en zes De eisdh iwas vier jaar. ONTROUWE VELDWACHTER De Rechtbank te Assen veroordeelde IJ. B. h, gemeenteveldwachter te Smilde, thans gc- etlneerd wegens verduistering en valsohheid geschrifte tot een jaar en twee maanden gevangen Isa t raf IN DEN STORM Door WJERNY KORTE INHOUD VOOR NIEUWE LEZERS Op treffende wijze wordt in dit verhaal het lijc.en geteekend. ■an de gevolgde Nlei veler oog niel ;en der ho Zijn vrouw, de schrijfster dezer her inneringen. vreesde vaak, ^dat Grisly va.n tixmweflfk°gsprek met hem bleek haar, dat zij zloh in diit opzicht vergist had. Toch kwam er verwijdering tusschen t echt paar. Do oorzaak hiervan was. dat Wjerny een ruwen jongen, 't type van den parasiteerenden ambtenaar, op geduchte wijze de les las, toen deze knaap zich minachtend uitliet over Tnotski Grisha verweet zijn vrouw, dat zij een minach tende houding tegenover de anbelders had aan- Toen ik ér met Grisha over sprak werd hij eerst boos en zei: „Dat komt ram düe bourgeous-gewoonte om dienstmeisjes erop na te houden!" Hij wilde ziidh met niets be moeien, dat was een „vrauwengesehiedie- ïDüs". Gélukkig dat hij er niet van beschul digd >vend het medeje yerleid te hebben. „En ilk raad je aam", giimig hij geiinriteertd ver dier, „daar nu geen zaak. ven te maken. Nowikof beschouwt je todh reeds ais rijin peirsoomfldjike vijamid. Alls je hiermede begint heb je kans in de pairtij nog den naam t.e krijgen vam een ruriezoekster, dat kan je reputatie niet verdragen." „Reputatie?" Ik voelde dat mijn vernomt- waandfiigimig te machtig werd. „Wat kam mij m'm reiputatie schellen in een partij, waar in zuilke ploerten als Nowikof de baas spe len!" „O, denk je er zoo over!" er klonk verba zing uit Grislha's steun en hij keek me scherp onderzoekend aam, ,A'ls je de conse quenties ram je houding aandurft moet je je gang gaan. Ik durf ook voor mijm denk beelden uit te komen, maar dat is nog heel wat anders dam je met open oogen in het gevaar te storten ter wiülle van een ancler. Tamja", ging hij voort met meer warmte, en hij zag mij met opreohte bewondering aam, „ik respecter jouw zoeken naar recht vaardigheid, maar waarom kies je daarvoor nu zoo'n onbeteekenend zuiver persoonlijk geval ails Mairja. Bewaar je strijdlust tot or groote dingen op het spell staan." „Drogredenen, uitvluchten", verweerde ik mie opgewonden. „We hebben het niet voor het uitzoeken voor welke waagstukken we geplaatst vvordten. Als ik het nu met mijm geweten op een accoordije ga gooien, waar om zal ik dat dam bij z.g. groote vragen rui et doen? Bovendien is het geen persoontijk geval. Ik wil weten, of de partij zulke el lendelingen in een vooraanstaande positie duldt, bet is zuiver een quaestie vam het gehallite der partijleiders." „Als we daarop moesten gaan letten kon den we wel zoo wat iedereen uit de partij gooien," gaf Grisha ten antwoord, half spottend!, en half geërgerd. „Ik v.iind dot je dit allies véél te dramat' '1 opneemt Over een Daar dagen zul je d ïak wel rustiger bekijken en dam zaïl Ma.rja ook wed tot be daren zijm gekomen. Volg mijm raad: wacht dat die nog moeten bestaam im onzen tijid." En hij begon te ijsberen zonder verder met mij te spreken. Maar ik gaf niet toe. Misschien voedde Grisha, omdat hij een mam was, niet zoo zeer de laagheid' van Nowikof, alls ik het deed., ik kon evenwel de gedachte niet ver dragen dat hij voor de partij zou blijven propageeren oan te streven near een betere iiuiichtiiiig der samenleving om zelf de wet ten zoo met voeten te treden en zoozeer nnis bruiik te maken ran zijm overmacht alls partijbeambte, om een meisje dat door hem in 't ongeluk was gestort te dwingen, allie actiie op te geven. Den volgenden dag reeds berichtte ik het gevall kort aam het M'oekoueohe partijbe stuur en zei, dat ik er me verder niet mee wilde bemoeien. Ik wist ook geen feiten en kooi alleen overbrengen wat Mar ja had gezegd. Ik zeide dat ik Marja zou bewegen rich tot de rechtbank te wenden, dat ze tot niu toe niet Wilde omidat ze brutale ont kenningen ram Nowikof kon verwachten. Ik was naar de vrouwe na f deeding gegaan, im de hoop daar meer begrip en meegevoel te vinden dam bij een man, maar ik bleek me vergist te hebben. De secretaresse keek me aam roet één oog, terwijl ze het andere dichtkneep onidier 't rooken vam haar eeuwi ge cigar et. Eindelijk, terwijl ze bet stompje uitdoofldie in een reeds volle aechbak: „Ik begrijp niet, waarom U hier komt. Uw klacht gaat tegen Nowikof, en daarmee heeft tqch de vrouwenafdeeling niets te laag niet, ,jik wil onderzoek en i' it ik hier im de vrouwenafdeeliing d steun zou vinden". onderzoek is een kwestie van den rechter, kameraad Wedrina." Een nieuwe cigaret werd aangestoken en dk giimg zon der verder iets te zeggen maar den alge meenen secretaris met mijm mededeeling. Deze bromide en vloekte, vond het blijkbaar buitengewoon onaangenaam en vroeg of de zaak niet op een of andere manier gere geld kon worden. „Daar kwam ik juist voor, laat Nowikof zijn bedreigingen achterwegen lieten <jn zich niet boven de wet plaatsen omdat hij par tijlid is. Als hij bekent en belooft de opvoe ding vam het kind te betalen, is allies in „Neen, kameraads dat ds niet waar. Ook dan iis het een schandaal, want we kunmen todh die diimgen im de jeugdorganisatie niet toelaten? Hoe oud ds die Warja? Zeven tien? Dat ds da,n tenminste mi et omidler den huwbaren leeftijd. Duivels nog toe, wat een beroerddghedd nu weer. Die Nowikof is zoo'n prachtwerk er dn de organisatie, we weten echter maar al te goed, dat hij tegenover het zwakke geslacht ail zijm principes en theorieën vergeet Jammer, jammer „Och, dat vind ik nog mri-et het ergste, kameraadi Ten slotte ós het ook Warja's ©öhiuM, dat zij ridli heeft laten verleiden; zij wist toch, dat hij al voor de derde keer getrouwd was. Maar wat mij zoo heeft ge belgd ds het feiL dat hij allies ontkent en met zijm partijiliBdimaatsohap schermt, alsof dat hem het recht geeft ongestraft alles te doen, zonder zich om voorschriften of be ginselen te bekommeren" „Inderdaad, kameraad Wednima, als dat zoo ie zou het madhitsmdsbruik zijn. Maar. bent U ar zeker van, dat due Warja ran U die waanherid spreekt en geen poging tot chantage op touw zet?" Een oogenblik keek dk verstomd im het vomsichenicïe gezicht vam dien secretaris, die zijm hamd omder rijm kim had geplaatst en mij scherp aankeek. „Kameraad Iwanof", zei dk na een. poos koel en echeip, dk ttiad de les vam zelfbe- heeisching ter harte genomen, al kostte het me groote moeite ma-et op te vliegen -- „verdienkt U mij ook van dieeliname aan zoo'n complot"? „Ik laat U er bulten, dot will U immers; maar hebt U aanduidingen, dat Nowikof ie mam is, behalve de mededeeling van het medsje?" „Neen, maar ik sta. ten volle voor Warja in, dk weet, dat zij geheel in het orgamusa- tierteven opging en tot chantage absoluut niet dm staat is". „Nu, goed', dam zal dk de zaak direct laten onderzoeken. Maar U ziet, da.t U er niet buiten kumt blijven; we zuilen Uw ge tuigenis moeten hebben als hum verklarin gen tegenstrijdig eijn." Ik rvoelde zeer goed, waarop Iwanof doelde; achteraf begreep dk, dot zijn uitval len tegen Nowikof maar comedie werer geweest. Hij had geprobeerd te weten tt komen of mijn aanklacht niet het gevolg was vam mijn anithiipatdie tegen Nowikof, of het soms geen „persoonlijke verrekening" was en hij was blijkbaar vam meeniimg dat achter dit alles een initrigue mijnerzijds verborgen zat om een mij onwelgeva/llige 11 pairtijarbeider een hak te zetten. Grisha had me gewaarschuwd en hij kende het partij apparaat, dat bleek nu wal. Overspannen en ontmoedigd ging ik 'savonds naar huis. Het was laat gewor den, we hadden een llamge vergadering gehad, waar veel gepraat was en waarbij ik ine ontzettend had geëigend. O, diie nooit weer veranderde frasen, tliie algemeenheden dat zoetige gepraat over oonze principes en die zelfgenoegzaamheid waarmee telkens weer werd betoogd, dat wij een nieuwe maatschappij opbouwden op nieuwe grond slagen, dat het kapitalisme voos en verrot was. Ik kon diit allies dden dag volstrekt niet 1 voldragen. Ik welde den vreeset ijken druk van dat partijapparaat. Koud en har teloos had dit gezocht naar persoonlijke motieven. Vain een verwildering van de jeugd trok men zich niets aam, een nieuw e maatschappij moest worden opgebouwd uit deze vervuilde bende. Reeds op de trap naar onze wooing merkte dk een ongewone drukte en bewe ging. Menschen praatten met elkaar en wierpen schuwe blikken op mij toen ik voorbij ging. In de hall stuitte ik op alle medebewoners <fiie bij elkaar stonden te praten alsof ze een vergadering hielden Daar hoorde ik, dat Warja vergif had in gemiomen en naar het rieikenlhiuis wa6 ge bracht. Allen waren uiterst ontdaan en Prosrotchkin vroeg me, terwijl hij me ter zijde nam: „Tatjama Nikolojefna, zat dit alles geen onaangenaamheden voor één vam de beiwoueis geven?" Ik schudde ontkennend 't hoofd. Zooa'e hij daar stond, deed hij me denken nan een kameel, ja, waarlijk, Prosrotchkin leek op dat diier, met zijm domamgstig gezicht; hij had zijn schouders opgetrokken, waar door hij een bult op zijn rug kreeg. „Bewijs maar eens tegenover die G.P.O.E. dat je geen kameel bent" wait een ailgeaneon gangbaar gezegde geworden. De bevolking toonde door deze mop, Qioe bang zij was voor een prooes tegen die geheimzinnige macht. Had zij daarin zoozeer ongelijk? Was mij dien morgen niet aangeduid, dat ik verdacht werd vam deelname aan een cliamtage-com- plot? Ik informeerde of er iemand bij ons ge weest was, en vernam, dat da secretaris van de Wamsomal 'smiddacs met Warja had gesproken. Dus Nowikof! Allicht had dii>e gedreigd niet een tege na ank lacht we gens chantage, ik wilde zekeiheid daarom trent hebben en telefoneerde terstond naar het ziekenhuis, vernam dat Warja's toe stand hoogst ernstig was en dat zij niet ondervraagd kon worden. Zij had arseni cum ingenomen. Dus haar woorden van den vorigen avond waren sreon grootspraak geweest. Hoe rliep moet de wond geweest zijn die Nowikof in zijm bruutheid toege bracht had-, 0111 het meisje tot zoo'n dood te brengen. Zij voelde zioli zoo tot hrt nieuwe 'even aangetrokken, dat er heel wat gebeerd moest zijm voordat zij er vrij willig afscheid van nam. Den volgenden dag reeds stierf Warja /onder iets te hebben medegedeeld. 7->! h.id voortdurend ontzettende pijnen gehad en het was onmogelijk geweest haar iets te vragen. De sectie wees uit. dat ze vier maan den zwanger was. maar door haar dood was een iverder onderzoek onmogelijk en de zaak werd terzijde gelegd, cn zoo deed ook de partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5