Jlirttair (ift(üotiraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: pec kwartaal 3-25 (Beschikkingskosten 0.15.) pe£ week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.= Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgSaaf Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3423 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1931 AD VERTEN11EN: Van 1 tot 5 regels Elke regel meer0.221/a Ingez. Mededeelingen .Van 1—5 regels n 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen NOG EEN KRIJGSLIST? We hebben in het licht gesteld op welk een unfaire wijze de hoofdredacteur van „Oorlog of Vrede" copie maakt: hij stelt Duitsche generaals vragen over Oost-Pruisen en zegt dan, dat hij Nederland bedoelde. Wie dat in 't oog houdt, weet ook, welke waarde hij moet hechten aan een sclireeuwe rig hoofdartikel van den/.elfden schrijver in Bet Volk van Vrijdagavond, dus daags na de persconferentie met. minister Deckers en waarin beweerd wordt, dat er tusschen Ne derland eenerzij ds en België en Frankrijk anderzijds, onderhandeld wordt over een militair accoord tusschen deze drie landen. De heer Paul Kiës schrijft met groote vrij moedigheid: Alle bewijzen zijn niet oom pleet en de be wijzen die er zijn kan men niet alle publi- ceeren, maar het staat als een paal bo ven water dat er contact bestaat tussc.hen de Nederlandsche generale stafofficieren en hun Fransche en Belgische collega's. Geschiedt dat zoogenaamd persoonlijk? Of worden hier onbekend-blijvende op drachten vervuld? Deze vragen zijn voorshands moeilijk te beantwoorden. Deze heer wéét het! Waar hij zijn b e wij- re n vandaan haalt? Tusschen de regels door laat hij ons dat zelf lezen, als hij wijst op de groote leveranties van beton uit Neder land voor de Fransche verdedigingswerken en op het verschijnsel, dat we hier iets heb ben, wat op een Roomsch-katholieke samen- zwering zou kunnen lijken. We veronderstellen, dat de heer Paul Kiës weer met een krijgslist bezig is. Want op de persconferentie heeft minister Deckers geen onduidelijk antwoord gegeven op een vraag, waarover de meeste journalisten de schou ders ophaalden. Wie deze schare van persmenschen eenigs- zins kon overzien, moest constateeren, dat zo nog al verbaasd waren over de vraag van één der collega's: wat de minister wel zei van de geruchten over Nederlandsch— Fransch—Belgische militaire samenwerking. Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. „Minister Deckers heeft naar aanleiding van het tegelijk in een blad te Breda en een te Parijs verschenen bericht over een samen gaan op militair gebied tusschen Nederland, België en Frankrijk nader verklaard, dat er bij de Regeering niet het minste verlangen bestaat om tot samenwerking te geraken. Onze Regeering staat geheel vrij en wil vrij blijven, om zelf uit te maken, welke maat regelen wij op een gegeven oogenblik zullen moeten nemen". Aldus het persverslag. We dachten, dat die verklaring afdoende was. Nu men er van sommige zijden nog eens op terug komt, kunnen we niet anders zeg gen, dan dat we aan de verklaring van minister Deckers absoluut .genoeg hebben. Trouwens, ook zonder die mededeeling, staat het als een paal boven water, dat Neder land aan zulle een samenwerking niet denkt. Doch wie stemming maakt tegen de Regee ring moet wel gaan fantaseeren. Dat men daarmee het vaderland en de vrede een slechte dienst bewijst, schijnt') van minder belang te achten. BINNENLAND. vragen van kamerleden BELGISCH BROOD IN DE GRENS GEMEENTEN Hoe zal invoer worden voorkomen? Het Tweede Kamerlid de heer Hermans heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd: Is het den Minister bekend, dat in de grensgemeenten van ons land, met name in Maastricht, brood wordt ingevoerd uit Bel gië, en dat door den invoer van dit brood niet bereid uit meel, gemalen volgens de eisehen der Tarwewet 1931 en dus ƒ3.50 per 100 kg. goedkooper Nederlandsche bakkers ernstig zullen worden benadeeld, wanneer genoemde wet geheel in werking is getreden? Zoo ja, welke maatregelen zullen dan door den Minister genomen worden om dezen in voer, in strijd met de bedoeling der Tarwe wet en dus ook in het nadeel der landbou wers, te voorkomen? gemeenteraadsverkiezingen ZWOLLERKERSPEL Bij de jl. gehouden verkiezing van leden van den Raad der gemeente Zwollerkerspel werden gekozen twee zwagers, t.w. te hee- ren F. Meuleman (c.-h.) en G. Meuleman (a.-r.). In de 'gisteren gehouden raadsver gadering is door het lot beslist, dat de heer F Meuleman zal worden toegelaten tot lid van den raad. Inplaats van den heer G. Meu leman zal benoemd verklaard worden de heer W. Holsappel, die, naar men ons dedeelt, deze benoeming niet zal aam- den. Opvolger is dan de heer G. J. Linde boom, no. 5 van de A.-R. lijst. het ned. paviljoen DE OPENING OP 18 AUGUSTUS GEREFORMEERDE ZENDINGSBOND de zendingsdag in het rijssenburgsche bosch OPENINGSREDE VAN Dr J. D. DE LIND VAN WIJNGAARDEN Vandaag is in het Rijssenburgsche Bosch op de bekende plaats, de Zendingsdag ge houden van den Gereformeerden Zendings- bond. Deze Zendingsdag is een der drukste bezochte uit het land en ook thans waren weer de honderden, die tot duizenden aan groeiden, opgekomen om den Zendingsdag bij te wonen. Van twee spreekplaatsen werd vandaag gesproken Vooraf voerde het woord D s. J. C. Klomp te Westbroek, vice-voorzitter van den Geref. Zendingsbond, die als lid van de Zendingsdagcommissie de aanwezigen het welkom toeriep. In zijn toespraak heeft hij o.m. herdacht wijlen Ds. M. Jongebreur, van Veenendaal, die het vorig jaar na afloop van den Zendingsdag op zoo tragische wijze om het leven is gekomen. Daarna voerde van dezelfde spreekplaats het woord, Dr. J. D. de Lind van Wij ngaarden, die de openingsrede uitsprak over het onderwerp: „Hij zal komen". Het is mij aangenaam, aldus Spr. ,om ook nu weer de openingsrede te mogen uitspre ken. Hij zal komen. Wie Hij is behoef ik U niet mede te deelen. Ev is er maar Eén, Wiens komst een hemel en aarde beroerende gebeurtenis is. De komst van Jezus Chris tus, Zoon des Vaders, Zoon des menschen! Hij zal komen! Met deze verklaring, met dez ebelofte Gods (mag en wil ik u begroeten op dezen morgen van onzen vier en twintig sten Zendingsdag. Aan de vervulling dier belofte hangt het geheele koninkrijk Gods, hangt dus ook onze arbeid en zijn vrucht op Naar wij vernemen heeft het Uitvoerend Comité van Nederlandsche deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling de openins van het nieuwe paviljoen voorloopig j vastgesteld op Dinsdag 18 Aug. om 3 uur. _\iji, €cmven hebben naar de komst van Op dien dag komt de benoemde gouverneur den Beloo[de uitsraien. Als in het Paradijs geneiaal van Nederl.-Indie jhr mr B. C. de het groote drama gespeeld werd, dat met het Jonge te Parys aan, op zyn doorreis naar schepsel de geheele schepping dreigde te vernietigen, heeft God onmiddellijk als regeering zal. zich bij de -uies overheerschend tegenwicht de komst ilijk doen vertegenwoordi- ivan Zijn Zoon gesteld: „Ik zal vijandschap De Nederlandsche opening- waarschijnlijk doen vertegenwoordi- j van Zljn Zoon gesteld: „Ik zal vijandscha) gen door een der ministers, terwijl ook H.M.'s zetten tusschen u en deze vrouw, tusschen gezant te Parys aanwezig zal zijn. j uw en haar zaad, datzelve zal u den kop De plechtigheid zal een bescheiden barakter j vermorzelenAbraham begeerde in den dragen en zich bepalen tot eenige redevcerhi- j geest die komst met zienersoog te aanschou- Daarna zal een rondgang worden ge- wen en hij heeft haar aanschouwd en is maakt, waarna de Balineesche dansgroep een I verheugd geweest. Op haar hopend, in haar rustend rekte Jakob zich uit op zijn sterf bed: „Op uw zaligheid wacljt ik, o Heere." korte voorstelling zal geven. Particuliere inzendingen. Dinsdag j.l. bevonden zich in Amsterdam Ir. Moens en majoor De Jong, als vertegen woordigers van het Nederlandsche Comité voor de Internationale Koloniale Tentoon stelling te Parijs, teneinde te trachten nieuwe collecties uit particulier bezit ter beschik king te krijgen. Na bij verschillende particulieren geen succes te hebben gehad, vonden zij den heer Aalderink van den Alg. Ethnografica- en Kunsthandel Aalderink bereid, alles wat zij geschikt vonden, voor den duur der ton toonstelling af te staan. Met een twintigtal belangrijke stukken o.a. uit Nias, Nieuw-Guinea en Bali vertrok ken zij ten slotte naar Den Haag. Ook van -andere zijden werden nog bruik- leenen verstrekt. radiotelefoon verkeer met ned.-indie - Telefoongesprekken in het verkeer tus schen Nederland en Ned. Inclië kunnen reeds sedert eenigen tijd, zoowel in Indië als hier te lande van huis uit gevoerd worden. Voor gesprekken, welke aan Indische zijde van liuis uit gevoerd worden, was echter tot nu toe een toeslag verschuldigd. Ter bevor dering van- het verkeer is thans beslist, dat met ingang van 6 dezer deze toeslag niet r zal worden geheven. amsterdam IR. TH. F. A. DELPRAT De oud-wethouder tachtig jaar Op 8 Augustus a.s. hoopt ir. Th. F. A. Dclprat, oud-wethouder van Amsterdam, zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Op 4 April 1907 werd ir. Delprat gekozen tot lid van den gemeenteraad van Amster dam, hetgeen hij bleef tot 1917. Geduren 'e dien tijd was hij wethouder van Financiën en van Publieke Werken. In vele vereeni- gingen en instituten heeft ir. Delprat in den loop der jaren een leidende functie bekleed. officieele berichten CONSULAATWEZEN Bij Kon. besluit is aan mr. C. Fledderus, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van Consul-Generaal der Ne derlanden te Rome, en is als zoodanig be noemd, buiten bewaar van 's Lands schat kist Dr. D. Penningtor de Jongh. BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus werden de volgende gevallen van besmettelijke ziekten ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge bracht: typhus 23. paratyphus 2; dysenterie 1; roodvonk 113; diphtherie 81; nekkramp 2; kinderverlamming 2; hersenvliesontsteking 3; ziekte van Weil 1. rl jkswg maarlem-alkmaar Bij rl -rner is ingediend een wetsont p Ven ging van twee ge deelten van den Rijksweg Haarlem—Alk maar in beheer en onderhoud bij de ge meente Velsen. postvervoer naar indie met engelsche schepen De Nederlandsche correspondentie, welke met de Engelsche booten vervoerd w naar Britsch en Ned.-Indië en Australië, wordt tot nosr toe des Donderdagsmiddags naar Marseille verzonden. Door gebruikmaking van de Italiaansche bootverbinding Brindisi-Alexandrië zal het voortaan mogelijk zijn, deze correspondentie uit Nedeland te verzenden op Vrijdagavond in plaats van Donderdagmiddag. de magistratuur HET AUGUSTUSNUMMER Het laatste nummer van De Magistratuur, orgaan van de Vereeniging van burgemeesters wethouders en secretarissen, Groen van Prin- sterer, opent, onder het hoofd Onze Leden, met een foto van R. Tjalma, burgemeester van Goudswaard en Piershil. In de Rondiblik, wordt o.a. Prof. Treub her dacht; een artikel is gewijd aan Prof. Hugo Visscher, bij zijn heengaan als hoogleeraar (een pracht-reproductie van 't schilderij door J. Gabriëlsen geeft dezen markanten kop vol gens de natuur). Voorts een artikel ter erinnering aan de afzwering van Philips II en een over „een ge westelijk plan voor Grooter-Londen". Tenslotte een merkwaardig artikel over het Ziekenverplejxingsonderwerp: „Ook het liggen met de bloote huid op gummi mogelijk en zelfs aangenaam voor den patiënt". Het tijdschrift is als steeds keurig verzorgd hr ms. ..arend" Blijkens bij het Departement van Defensie ingekomen bericht is Hr. Ms. „Arend" gis termiddag van de reis naar West-Indië te Nieuwediep binnengekomen-. En als in later dagen Israel het zoo schrik kelijk had afgemaakt, dat het redeloos, ra deloos en reddeloos scheen, stond Habakuk op, om namens zijn God, tot vertroosting en bemoediging der verslagenen, aan Israël die komst voor te houden: „Indien Hij vertoeft, erbeid, Hij zal gewisselijk komen en niet achterblijven." Indien de komst van den Zoon van God zoo'n alleroverheerschende heteekenis heeft, behoeft het. ons niet te verwonderen, dat zij rschillende zijden bezien kan worden. Onder het oude Verbond stond men tegen over de komstvan den Zoon van God anders ij. Toen was het: „Hij zal komen!" Nu is het: „Hij is gekomen." Het Woord is vleesch geworden en het heeft onder ons ge woond en wij hebben zijn heerlijkheid aan schouwd, een heerlijkheid van den eengebo ren Zoon des Vaders, vol van genade en 'aarheid. Uit de volheid der liefde Gods is de Mid delaar Gods en der menschen geboren: „Al- zoo! al zoo! al zoo! zeg ik u ten derden male lief heeft God de wereld .gehad, dat Hij Zijn eengeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk, die in Hem gelooft, niet verderve maar het eeuwige leven hebbe! Geen wonder, dat de engelen buiten zichzelf bij de aan schouwing van zulk een liefde, in Efratha's velden jubelden: Eere zij Gcd in de hoogste hemelen; vrede op aarde, in de menschen een welbehagen. Hij is dan ook alleen onze blijdschap, onzt gerechtigheid, onze rijkdom, ons een en ons al. Maar nu geldt van den Christus deze paradox: Zijn komen is een eeuwig komen. En dus kwam Hij voordat Hij kwam en zal Hij komen, nadat Hij gekomen is. Dat is het eeuwig vertroostende, dat ons met blijdschap doet voortgaan op den weg, waaop de Heere ons .geplaatst heeft. Het is er juist mede als met Zijn heen gaan. Hij ging en bleef! Hij is opgevaren en toch is in eeuwige vervulling gegaan d'e belofte: Ik ben met ulieden al de dagen tot aan de voleinding der wereld. Zijt ge in druk, worden u donkere o zulke donkere dagen bereid: Hij, Die gekomen is zal komen en zal u doen aanschouwen, dat Hij nog altijd is en altijd ook blijft de Man, die niet innerlijke ontroering uw lijden aanschouwt, Die u ook sieraad zal geven voor asch, het gewaad des lofs voor een be nauwden .geest. Staart gij op uw overtredin gen tegenover God, uw ondankbaarheid, uw ongeloof, Hij zal komen, Hij in Wiens hand ook uw hart is, dat Hij kneedt naardat Hij wil, ën wat zou Hij anders willen dan uw geluk? En dat geldt niet alleen voor uw per soon, maar ook uw huis! Want gij en uw huis behoort bij elkander door den band welken niet gij, maar God gelegd heeft. Het geldt ook den staat, de maatschappij! Het geldt de geheele wereld, want de gan- sche aarde is Zijne. Daarom zal zij ook een maal vol zijn van de kennis des I-Ieeren, zoo als de wateren den bodem der zee bedekken. Daarom hebben wij ook de Zenidimgsdagen Want wat zijn deze anders dan dagen om ons in herinnering te brengen dat Hij komt? Ook bij de heidenen onder alle vol keren? Dus ook in Celebes, waar in het nrd den der Toradja's onze Gereformeerde Zen diingsbond werkt? Het zou geen werken zijn, als deize over tuiging niet in onze ziel lag. Hoeveel teleur stellingen hebbe» wij niet reeds gehad! Wie weet wat ons nog voor de deur staat? Maar wat nood! Hij 'komt! En toeft Hij al, Hij kent Zijn tijd, Hij komt gewis! Na deze openingsrede verdeelen de toe hoorders zich over twee spreekplaatsen, van welke versohillende sprekers het woord voerden. He opening en sly it.ing geschiedd spreekplaats nummer i. Daarbij werd de zang begeleid door het voltallige Ch-r. Ge heel ontho'udeiwnuziekkorps „Caecilia" (dia de heer van Oudlheusden) van Utrecht. Tij dens het verdere gedeelte van den Zenddngs ZWAAR ONWEER OP VERSCHILLENDE PLAATSEN te heiloo een man door het hemelvuur gedood VELE BOERDERIJEN VERBRAND Het zware onweer, dat eergisteravond boven een groot deel van ons land zich heeft ontlast, heeft geen verandering ge bracht in d'e temperatuur, zooals ieder mee levend mensch vermocht te constateeren. Hetzelfde drukkende weer bleef aanhou den en we waren en zijn in de gelegenheid om aan lijf en ziel te ervaren wat het zeg gen wil wanneer een Hollandsche zomer zijn volle energie ontwikkelt. Zelfs wie niet tot klagen is geneigd kan toch een eenigs- zins tendentieuze objectieve uitspraak aan gaande de weersgesteldheid niet tegenhou den of negeeren. Dat er „kans op onweer" bleef, wist ook wie zich van meteorologische onderzoekin gen verre hield, wel mee te deelen, waarbij hij zich allicht in nog meer aanvaarding zijner woorden mocht verheugen dan wel eens de Biltsc-he autoriteiten te heurt valt. Gisteren zijn op verschillende plaatsen weer onweersbuien losgebarsten en ook vannacht hebben er buien gewoed. Het weer licht was niet van de lucht maar maakte soms de nacht nog lichter bijna dan dag. Geweld'ige bliksemslangen kronkelden tegen de donkere wolken. Wie maar eenigs- zins voor indrukken vatbaar is, moet wel onder den indruk komen van het ontzag wekkend schoone dat er is in zulke bui midden in de nacht. Helaas valt nog weer een dood® te be treuren. Ook ontstonden weer verschillen de branden en verdere ongelukken. Gistermorgen heeft boven Alkmaar en omgeving een zwaar onweer gewoed, waar bij de bliksem op verschillende plaatsen is ingeslagen. Te Heiloo werd de 29-jarige W. Zwart, toen hij een paard uit d'e weide wilde halen, door het weerlicht getroffen en gedood. Hoewel overigens de bliksem op talrijke plaatsen is ingeslagen, is toch geen belang rijke schade aangericht, Branden zijn er nergens ontstaan. Te Oudorp bij Alkmaar is een koe van B Byman in de weide gedood. Hevig onweer boven Zwolle. Geen persoon!'ke ongelukken. Boer derij verbrand. Gistermiddag is boven Zwolle en omge ving, na een benauwend heete dag een ont zettende bui losgebarsten. De onweersbuien gingen gepaard met een geweldige hagelslag. Op verschillende plaatsen sloeg ook hier d'e bliksem in, echter zonder ernstige gevolgen. Wel werden ver schillende telefoonleidingen onklaar. Aan du Schellerweg is de boerderij van den heer F. A. Alberts afgebrand De familie had visite en men begaf zich naar buiten om de toestand in oogenschouw te nemen, toen plotseling een geweldige knal werd gehoord. Het bleek dat de boerderij was getroffen. Spoedig stond alles in lichte laaie. De autobrandspuit uit Zwollerkerspel kon aanvankelijk niets uitrichten wegens gebrek aan water. De heele boerderij is uitgebrand. Slechts eenig huisraad em wat hooi bleef behouden. De slachtoffers van Dinsdag liet betrekking tot het ongeluk in Arnhem Dinsdagavond kan nog worden gemeld, dat mevrouw Polman en mej. van Maanen het ziekenhuis weer ebben megen verlaten. Aangaand'e het doodelijk treffen van den bliksem in het gezin van J. F. Cornelisse te Silvolde vernemen we nog nader, dat het heele gezin, bestaande uit acht personen, bewusteloos werd geslagen. Toen de dokter gearriveerd was. bleek dat vader reeds was overleden. De andere personen kwamen weer bij. Allen waren min of meer gewond, enkelen w aan een arm verlamd, ter wijl de anderen doof waren. De bliksem is door het geheele huis geslagen. Alles wat aan den wand hing, schilderijen enz. werden er afgeslingerd. Verdere ongevallen Te T w e 11 o sloeg de bliksem in h'et boer derijtje •"m Gerrits achter het Holthuis. De brandweer kwam met de motorspuit doch er was geen water in Je buurt. Alles brand de tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Te Haaksbergen sloeg de bliksem in de voor enkele jaren nieuw gebouwde boerderij van den landbouwer H. Gakink te -Buurse. Het pand brandde tot d'en grond toe af. De hooi-oogst ging in de vlammen op Te Haeren hij Boxtel sloeg de bliksem in de boerderij van den heer S. welke tot den grond toe afbrandde. Alles was laag ver zekerd. De landbouwer J. d. J. in d'e Nieuw- straat werd getroffen en bewusteloos opge nomen. Hij kwam spoc Jig weer bij en bleek een blauwen arm te hebben. Twee boerde rijen onder Gemonde werden eveneens door den bliksem getroffen, evenals een ildaar in de weide loopende koe. Door spoedig ingrij pen wist men de boerd.rij te behouden. Te Vlaardinge r-A m b a c h t is de echt genoote vau P. de J. zoo geschrokken van een donderslag, dat zij de spraak verloren heeft. Te G i 1 z e brandde de schuur van den heer T. T. af De rogge-oogst en een groote voor:aad hooi gingen verloren Vee en inboedel werden gered. In een weide werd hier een pink gedood. Te Wou w branch' de boerderij van IJ af. aan den weg naar Moerstraten. Te Waal re sloeg d'e bliksem in de wo ning van den heer de W., die totaal afbrand de. Het vee werd gered. Te Molenaarsgraaf is - groote boer derij van den heer B. in vlammen opgegaan Te Diessen (N.B.) werd de kapitale boerderij der N.V. O.B.E.G.E.M te Den Bosch bewoond' door S. Groot door het hemelvuur getroffen. De bewoners ontkwamen nauwe lijks. Alles brandde af. Een pink in de weide werd gedood. Zwaar weer boven Friesland Gisteravond en vannacht heeft boven Fries land met name in de omgeving van Leeu- arden een zwaar onweder gewoed gepaard met wand en regenval. Te Leeuwarden sloeg de bliksem in de woning van den heer K. v d Berg. Er ontstond een begin van brand die ech ter spoedig werd gebluscht een weide werden drie koeien gedood. Een kapitale boerderij werd door den blik sem getroffen en brandde geheel af. Te Sneek werden eenige woningen ge troffen, zonder dat evenwel schade werd aangericht. Gemengd Nieuws. doodeluk auto-ongeluk Men meldt ons uit Den Haag: Op den Benoordenhoutschenweg ter hoogte an het flatgebouw, heeft gisteravond om streeks negen uur een zeer ernstig auto-onge- luk plaats gehad, dat aan een jongeman van 22 jaar het leven heeft gekost. Uit de rich ting Leiden kwam, blijkbaar met groote snel heid, een auto, bestuurd door den 22-jarigen H. R., zoon van den directeur van Hotel des Indes. Naast hem zat zijn broer. Uit de Van Hoytemastraat kwam een andere auto, die in dg richting Leiden reed en deze dus voorrang had moeten worden verleend. Waarschijnlijk heeft R. dezen wagen niet spoedig genoeg ge- x. Er ontstond een hevige botsing, waarbij uit Leiden komende auto eenige malen r den kop sloeg. De ongelukkige passagiers moesten er beiden onder vandaan gehaald wor- De 22-jarige bestuurder bléek een nekwer- velfractuur bekomen te hebben en werd door den Geneeskundigen Dienst in hoogst ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwax gebracht, waar hij by aankomst bleek te zijn overledcr. De broeder van het slacht- "for was licht >"ond. Ook de bes; er van de andere auto, ej. M. S. v d l-, uit de Bankastraat, was er goed afgekomen. MET KANO IN LEVENSGEVAAR. De Monstersche politie werd in den nacht van Maandag op Dinsdag gewaarschuwd, dat een persoon zich toegang verschaft had tot een der strandtenten, waarin eenige flesscfxen tier werden "bewaard. Het bleek, dat een Duitscher uit Munchen, zekere Paul Liebl, met zijn kano den Waterweg was af gezakt en door den sterken stroom in zee was geraakt. De kano was door den stroom omgeslagen, zoodat Liebl zich zwemmende boven water moest houden. Hij behield ech ter zijn tegenwoordigheid van geest en is drijvende te Terheyde aan Zee (gem. Mon ster) aangespoeld. Hij bleek, na eenigen tijd uitgeput op het strand te hebben gelegen, nog genoeg krachten te hebben om zich naar een der op het strand staande tenten te sleepen, waar hij eenige fleschjes bier vond en deze opdronk om bij te komen. De kano is den volgenden dag aan .iet strand te Hoek van Holland aangespoeld. D< Duitscher werd door de politie te Monster naar den Vreemdelingendienst te Den Haag getransporteerd, die hem over de grenzen gebracht heeft BIJNA VERDRONKEN. De 20-jarige A. K. uit Monster waagde zich te Terheyde te ver in zee en was bijna verdronken. Door het toegooien vai reddingslijn slaagden twee bewoners Terheijde er echter in den drenkeling te redden. GROOTE FABRIEKSBRAND. Beschuitfabriek te Heerde in de asch. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de groote Ark's Beschuitfabriek te Heer- de geheel door brand vernield. Te twaalf uur verliet een ploeg laat werkende bak kers het gebouw, zonder onraad te hebben bemerkt. Te halftwee stond het gehei-Ie gebouw in lichter laaie. Tegenover de vuur zee stond de motorspuit uit Heerde mach teloos. Men requireerde de brandweer uit Hat- tem, Zwolle, Epe en Vaassen, doch toen het materiaal arriveerde was het gebouw reeds verloren. De belendende perceelen, waarbij het gemeentehuis, bleven behouden. Alle machines zijn mede een prooi der vlammen geworden. Buren en een der hee- ren Van Ark konden nog juist de au'o's redden. De fabriek werkte met SO man en is tegen bedrijfschade verzekerd. Ook de an dere schade wordt door verzekering gedekt. De fabrikanten hopen het bedrijf gaande te houden door de hulp van andere beschuit fabrieken hier te lande. Een gelukkige om- standiheid is dat te Heerde voor de getrof fen firma een nieuwe fabriek wordt ge bouwd, die over circa drie maanden gereed zal zijn. (blz. 1) De opening van het nieuwe Ned. Paviljoen op de Int. Kolon. Tentoonstelling te Parijs is voorloopig vastgesteld op IS Aug. Doodelijk auto-ong -1 te Den Haag. Het onweer van gister eischte weer een menschenleven en veroorzaakte op verschil lende plaatsen brand. (blz. 2.) De onderhandelingen der deskundigen te Londen vlotten niet al te goed. De credietverleenix aan Duitschland. Hittegolf in Italië. Overstroomingen in Rusland en China, f Te Friedrichshafen wordt de bouw voor bereid van een nieuw luchtschip voor den dienst Duitschland-Amerika. (blz. 7) Vele slachtoffei-s bij het baden en zwem- Met uitstekend zicht en kalme zee is Dins dagochtend half elf de Duitsche trawler O.N. 152 „Salzburg" geheeten, op de zandbank De Noorderhaaks, bij den Helder, gestrand. De sleepboot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller, welke te den Heider gestation- neerd, heeft voor afbrenging gecontracteerd op de basis: no cure no pay. Des avonds om acht uur werd het schip eer vlot getrokken, zoodat de ti-awler met de lading viseh, die hij in had, de reis naar IJmuiden kon voortzetten. AUTO TE WATER MIDDEN IN DE NACHT Een auto, waarin gezeten waren de heer en evrouw van O. en de heer en mevrouw P., afkomstig van IJmuiden die bij eerstgenoemde familie logeerden is in den nacht van Dins dag op Woensdag, na twee uur, bij de Jous- terkade, te Sneek, te water gereden, op het oogenblik, dat de bestuurder een brug wilde opzwenken. De auto verdween onmiddellijk in de diepte; de heeren wisten zich door 't portier te redden, doch de dames, die achterin waren gezeten, moesten door toegeschoten publiek door een stukgeslagen ruit uit hun benarde positie worden bevrijd. Beide vrouwen waren bewusteloos. Mevrouw van O. kwam spoedig bij na toediening van zuurstof, mevrouw P. echter werd in bewusteloozen toestand naar bet St. Anthonie-ziekenhuis vervoerd. Zy is er zeer ernstig aan toe. De bestuurder weirt vrij ernstig aan de handen gewond, hy werd ter plaatse verbonden. AANRANDING TE DIEMEN. Dader aan een boom gebonden. Gistermiddag heeft, aldus de „Tel.'- onder de gemeente Diemen een aanranding plaats gehad. Omstreeks éénuur werd een meisje van 19-jarigen leeftijd op een stille plek, grenzende aan het water, aangerand door een jongen man uit Amsterdam. Hij greep het meisje aan en er ontstond een worsteling waarby de kleeren van het slachtoffer geha vend werden. Het meisje verzette zich heftig en het einde was, dat het tweetal in het water viel. Zy krabbelde er uit cn de aan rander bleek daardoor aanzienlijk afgekoeld te zyn. Hij sprong op zyn rywiel en i-eed weg, doch even later brak de trapper van de Omwonenden, die op het hulpgeroep van het meisje waren toegeschoten, wisten de da der te grypen en waarschuwden de politie. Daar men het te warm vond, om den aanran der, die zich verzette, eenigen tijd achtereen in bedwang te houden, bond men hem eenvou dig met behulp van een koetouw, aan een boom vast. Hij werd later door de politie naar het raadhuis overgebracht, waar burgemeester mr. A. J. de Wolff hem een verhoor afnam. Hij wordt ter beschikking van de Justitie ge steld. VAN GROOTE HOOGTE DOOD GEVALLEN By de Coop. Bakkerij „De Dageraad" te Winterwijk is de arbeider Wassink van een groote hoogte gevallen, tengevolge waarvan hij in het ziekenhuis overleed. Hij was va der van een gezin jnet vier kinderen. LIJK OPGEHAALD. De politie heeft onder de gemeente Maas sluis het lijk van een onbekend persoon uit den Nieuwen Waterweg opgehaald. Het ver keerde in vergevorderden staat van ont binding. T TRAGTSCH ONGEVAL TE RAAMSDONK Aangaande het droevig ongeluk te Raams- DOOR DE WARMTE BEZWEKEN. De 56-jarige M. Visser, wonende te Hoog vliet, is Woensdagmiddag in een weiiand donk, waarby het 7-jarige zoontje van den j on(,-.er ('e gemeente Pernis, waar liii aan het heer C. v. Strien door een melkwagen werd hooien was, ten gevolge van de warmte onwel geworden en eenige ogenblikken later over- overreden, meldt men ons, dat dit ongeval wel een bijzonder tragisch accent krijgt door het feit, dat de heer van Strien zelf de wagen bestuurde. Toon hy de zwaar beladen melk wagen aanzette raakte zy'n zoontje het even wicht kwyt, waardoor het van de wagen af viel, met het gevolg, dat een der wielen over het lichaampje ging, zoodat het ongelukkige kind op slag dood was. De vader zag het ongeluk voor z'n oogen gebeuren. De man was van schrik totaal versuft. DOODELIJKE VAL Te Vlissingen viel de ruim 40-jag huw de kwartiermeester C. M. v. d. Kop dag splitste dit muziekkorps zich in t\v deelen ter begeleiding vaai den zang der I boord van het s.s. Oranje-Nass groepen, die zich om de beide spreekplaat- Mij. Zeeland, van een hoogte WASSCHERIJ AFGEBRAND Te Gennep is door onbekende oorzaak o.fgebnand de wasscherlj van den heer J. Luebcn, gelegen in de Olievdroat. Verzuring dekt de schade. Er kon maar w einig worden gered. DROEVIG ONGEVAL Toen de 24-jarige landbouwer A. W. te Groningen, werk ze Am te Harkstede, met een vlet zijn vrouw bit het s'oomgenmal over het hij plotse!n -■ rijn o.enwi de Kon hij in het watei Hij zonk ruuni i 1 nieter, de oogen van zijn vrouw in de een geschaard hadden. waarby hy terecht kwam tusschen het schip eon kwartier zoek mi werd hij Wij geven morgen verder verslag van en een ponton. Hij kreeg een ernstige schedel- c eb richt, maar de ievensueci dezen mooien Zendingsdag. breuk en is korten tijd daarna reeds overleden n eeds geweken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1