AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. jACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Siï-'-.ïr. W&fï Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 0.150 Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- iijksche zending G.— Bij dagelijksche zending7.— 'Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent d niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3420 MAANDAG 3 AUGUSTUS 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels.»L17Ya Elke regel meer0.22*4 Ingez. Mededeelingen Van- 1—5 regels 240 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. WERELDONTWAPENING, MAAR ZELFBEWAPENING. De Bond van Nationalisten is zeer bezorgd, dat de Regeering te weinig actief optreedt Legen de roode landstormers. Deze bond ging zelf ook soldaatje spelen, en toen verbood de minister aan dienstplichtige officieren om dit eigengemaakte legertje te oefenen en nu vreezen de nationalisten, dat eenzelfde verbod niet zal geklien tegenover de roode vredeswacht. Die vrees is natuurlijk ongewettigd en het beroep op den minister overbodig. Indien noodig, dan komt dat verbod er. Doch wat de zaak zelf betreft zal de minister waar schijnlijk denken: dat relletje loopt vanzelf Wel dood; ons volk is te nuchter, om aan dergelijke dwaasheden ernstig mee te doen. ,Wij gelooven, dat deze overweging recht van bestaan heeft dan de hoop, welke het bestuur der S. D. A. P. koestert, dat het gevoel voor discipline de partijgenooten wel zal bewaren voor afdwalingen. De roode strijders, die zich in de wapenhandel oefe nen, zullen terecht aanvoeren, dat het met die discipline zoo'n vaart niet zal loopen. Ook zullen ze met reden de vraag stellen: waarom is het in Nederland in elk opzicht anders met de sociaal-democratie, dan elders? Wat hier geprezen wordt, laakt men in het buitenland; en wat daar juist wordt geacht, wordt hier verketterd. Zóó staat het ook met de roode vredes wacht Boven een verslag in Het Volk van de Arbeiders-Olympiade in Weenen leest men, dat men daar van niets spreekt dan .van -rood en van „Freundschaft"; doch in hel verslag wordt met zooveel woorden betoogd dat die vriendschap Wel eens hardhandig bit de hoek zou kunnen komen. yVe knippen slechts deze mededeelingen: Zóó is het sportieve proletariaat voorbij- ge (-rokken en heeft, zijn weg door de roode stad gebaand, vele kilometers lang: de lachende jeugd, die geen oorlog meer wil er, die bereid is den vrede ernstig en met de volle kracht van hun gespierde lichamen en ontwik kelde geesten te verdedigen. En verdei:; Achteraan, vóór 'dé vakvefeenigings- sportclubs én de „Natuurvrienden" liep de Schutzbund. Wat stram, wat te Pruisch naar onzen Hollandschèn smaak, ®aar voor alles een getuigenis van den ernstigen wil van onze Oostenrijksche partij genooten om het met zooveel moeite veroverde terrein tegen de reactie te verdedigen, trok deze door nood geboren vredeswacht on der de uitbundige toejuichingen .voorbij. De verslaggever schijnt te vreezen, dat zijn lezers na deze verrassende medcdeeling zullen gaan twijfelen aan de zuiverheid van het socialisme en legt er daarom in een slot zin volle nadruk op, dat het socialisten waren, die deze gewapende macht vormden. Let nu even op: onze Regeering en ons j vólk zeggen: wij wenschen uitsluitend legermacht om de oorlog buiten onze gren zen te houden en de roode pers scheldt ons deswege elke dag voor militairisten. De roode vredeswacht staat gereed, om het veroverde terrein en de vrede met de volle kracht van hun gespierde lichamen te ver dedigen; en deze eigengebakken militairen worden wis voor ontwapenaars versleten. Er trekt een schemei* langs de roode horizon sclie rijksdagfractie en den pantserkruiser. Deze houding be- teekende handhaving van 't' parlementaire stelsel en van de democratie. Het gevaar, r/at Duitschland door het fascisme onder den voet zou worden geloopen was een internationaal 'gevaar. Zij" wekte op om de vrouwen en moeders vooral in de vredes- actie te betrekken. En dan staat er onder: applaus? Een Duitsche vrouw verdedigt op een roode conferentie de'bouw van een pantser kruiser. En ze wordt niet van het podium gesleurd als een onvrouwelijk schepsel en ontaarde moedër; neen, zij krijgt applaus! Wordt daar nu, als niet-sociaal-democraat maar eens wijs uit. Hier een alles aandurvende agitatie tegen een vlootwet, die géén Vlootwet is; daar een toegejuichte vrouw, die de bouw van pant serkruisers verdedigt. Hier minister Deckers beschuldigd, omdat hij „moordplannen" heeft; daar (men heeft het kunnen lezen) sociaal-democratische rijksdagleden ter verantwoording geroepen, omdat zijtegen een pantserkruiser stem den. 't Is al met al toch een gekke huishouding, die internationale sociaal-democratie. GIFT VAN DE KONINGIN VOOR HET NIEUWE PAVILJOEN» H. M. de Koningin heeft een bedrag van drie duizend-gulden ter beschikking gesteki van ligt Comité voor den -wederopbouw van- het Nederlandsch Paviljoen op het terrein van de Intern. Tentoonstelling te -Vincennes. MGR. DR. NOLENS Op OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. Beeiluit is benoemd tot ridder in de orde van Orai je-Nassau F. Waésenbergh, notaris te Kalium. Bij K. B. is toegekend die zilveren eere- medadflile dier Oranje-Nassau orde aan S. Nije hoer te Vlissinigen, brigadtier-anajoor dleo Rijksvefl'dwacht. verzoek van Mgr. Dr. Nolens hebbeh' wij ons tot nu toe van berichtgeving over zijn toestand onthouden. Thans echter is het' Córrespondientiebüreau voor dagbladen ge: machtigd medé te deeleii, dat na een maand rust in zijn toestand 'geen verandering is ill-" getreden. Hoewel er geen direct gevaar be staat boezemt de toestand van' Dr. Noteiri toch bezorgdheid - in. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Bij de sociaal-democratie ïs, Voorzoover zij zich tegenwoordig internationaal openbaart, alles mogelijk. Dat bleek nog pas te Weenen, waar, behalve de roode sportbond, ook poli- tiek-sociale roode bonden aan 't confereeren waren. Met hun bekende bescheidenheid werd ge constateerd, dat slechts d'e sociaal-démocra tie de massa kan leiden; al moest men toegeven, dat verschil in nationale omstan digheden tot nu toe heeft verhinderd, dat iD de verschillende landen de ontwapenings- propaganda op dezelfde wijze Werd gevoerd; doch de heer Albarda decreteerde met groote gemakkelijkheid, dat die .verschillen niet duurzaam kunnen zijn. En, wat Nederland betreft, zoo maakte hij de buitenlanders wijs, daar heeft de S. D. A. P. de leiding reeds. De door de sociaal- democratie gewekte volksovertuiging wil, dat hier het Deensche ontwapeningsvoor beeld wordt gevolgd. Dat koimt dus allemaal dik" in orde, zal men zoo zeggen. In Nederland geeft de S. D. A. P. de ontwapeningstoon aan en inter nationaal is het ook bijna voor elkaar. Maar ach, dan kondigt de verslaggever in het roode dagblad aan: Een vrouw spreekt, I En dan leest men: Marie Juchak'z voor Duitschland snrak namens de vrouwen en de Duitsche I delegat'" 7. ij verdedigde de hou ding van de s o c i a a 1-d e m o c r n" t1 Geen betaling door debiteuren Het Tweede-Karn eriiid, dr. L. G. Kprtcn- horet, heeft aaai den minister van Binwen- kiTKischo Zaken gevraagd, of het de regee ring hekend is, dat door da crisis, waarin •het Duitsdhe ba nuk.-, en geldwezen zich be vindt, vele Nederladiidisdhe orediteuren, zoo wel uit de kringen van dien land- en tuin bouw, znivelproductie en aanverwante be drijven, ails uit dlie van de nijivierheoid, geen betalingen van luun Duitsche debiteuren kimmen verkrijgen en dot daardoor voor het Nederlanclselhe bedrijfsleven moeilijkhe den zijn ontstaan. Is de regeering bereid, pogingen in het wenk te stellen, om de Nedenlandsdhe cre diteuren in het bezit te stellen van de hun toekomende bij-dragen, afldus verzocht de heer Kjontenfhjorst, DE VEILIGHEID OP DE MOERDIJKBKUG Prof. Ir. wan der Bilt, lid der Tweede Ka- mei-, heeft den rniniisten- van Waterstaat de --algende vragen gesteld: ITeeft de minister kennis genomen van het beri-dht, ails zou onlangs een groot on- I heil op de brug bij dien Moerdijk zijn voor-1 komen d*oor de tegenwoordigheid van gee van twee beambten van de Ned. epoorw_ gen? Zoo ja, as het den minister ook be kend, diat de Ned. Spoorwegen een ondier zoek naar de reden, waarom zich twee tred non tegelijk op de brug konden bevinden, hebben ingesteld? Is de minister bereid mede te doelen, welke resultaten dit onder zoek heeft opgeleverd en of.het tot het ne men van meer afdoende veiligheidsmaat regelen heeft geleid? DE RAAD VAN BEROEP AMSTERDAM II Het lid der Tweede Kamer, de heer I. H J. Vos heeft tot den minister van Justitie de volgende vragen geniöht: le. Is het den minister bekend, diat de be öüssingen van den Raad van Beroep Am sterdam II voor de Directe Belastingen somtijds vrij langen tijd op zich laten waob ten? 2e. Kan die minister mededeelen, waaraan dieze toestand te wijten is? 3e Is de Minister bereid, maatregelen tot verbetering te treffen?. DE VEENKOLONIALE LANDBOUW A. N.W. B. BONDSFEEST IN DEN BOSCH Zaterdag is te "s-Kertogenhoscli het jaar- lijksche Bondsfeest van den A.N.W.B. don Toeristenbond voor Nederland, gehouden. Om 10 uur werd onder leiding van den bur gemeester van Den Bosch, den heer Lan- schot, door de ruim 200 deelnemers de be- iroemdie St. Jans Kathedraal, een van Neèr- .lalid's fraaiste kerkgebouwen bezióhtigd In aansluiting hierop vond een orgelconcert plaats. Na afloop hiervan vond om 12 uur officieele ontvangst door het gemeentebe stuur up het stadhuis plaats. In zijn rede wees de burgemeester op het goede werk dat de Bond verricht op het gebied van- toerisme, wegenaanleg en wegenv.èrbete- ring en hij sprak de hoop uit dat de Bond nog lang voor het toerisme moge blij werken. In aansluiting hierop nereèriiigdien de deel nemers zich in den Bosschen raadekekler aan een ouderwetsche Brabantsohe koffie tafel. Des middags werd in de zalen van het' Provinciaal Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen de Jaaiiij-keohe Ailgëmèene Vergadering gehouden. Het jaarverslag, uit gebracht door den secretaris,- dén heer II J. van Balen (zie onder) werd door de aanwezigen goedgekeurd. Vervolgens werd vdoor den heer Jac. P. Thijsse een lezing gehouden over de venèri en de bosschen in de omgeving van Oisterwijk. Des avonds begaven de deelnemers, zich I naar den IJzeren Man bij Vuoht, waar door het bestuur van den A.N.W.B. een vuur werk gegeven wend. Hierbij waren ook de burgemeester van Den Bosch en vele ge meenteraadsleden aanwezig. De voorzitter, de heer Ede Bergs ma, aigemeester van Enschede, beantwoordde de vea-sohillende sprekers. Hedr.n kampeeren een30-tal leerlingen der le Chr. H. B. S. uit Den Haag in de mooie bosschen van pension Tandam te Westendorp, die onder leiding van een leeraar buiten gewoon genieten van de schitterende schoonheid van mooi Oost-Gelderland. 1. Waar de minister uiteraard kennis heeft genomen van de reeds uitgebroken en nog dreigende loonconflicten in de veen koloniale landbouwbedrijven, is het daal den minister ook bekend, dat de voornaam ste oorzaak van deze ooraflicten ligt in het uitblijven van het voor den oogst 1931 toe gezegde steunrvoonstel 2. Waar de regeering blijkens antwoord op vragen vaai ondeigeteeken.de, van plan is voorstallen te doen tot steun voor den oogst 1931, wil de minister met het oog op de voor den bedrijfsbrede zoo schadelijke paniekstemming dn bedoeld/e ©treken, nu onverwijld, hetzij bedoeld voorstel bij die Staten-Generaal indienen, hetzij mededeelen de hoofdstrekking van die voorgenomen 6teunma atregeflen? UITVOERING TARWEWET Met lid dier Tweede Kamer de heer Ker sten heeft aan den minister van binnen- landsohe zaken gevraagd: Is het den minister bekend-, dat met name in Zeeland graanhandelaren weigeren door hen gekochte tarwe te aanvaarden, tot groot ongerief van de landbouwers, diie gelei behoeven? Kaai de minister mededeelen, of deze eigering grond vindt in de onzekerheid, of de regeering dez° geschatte en ver kochte tarwe inderdaad afnemen zal? Is die minister bereid ten spoedigste maatregelen te treffen om aiïïhe lamdbou- oré in gelijke rechten te cfóeri d'éeUeri? Het jaarverslag. In de algemeene vergadering, Zaterdag ie 's-Hertogenibosch gehouden, heeft de heer II. i van Balen, secretaris van het Dage- iijksoh bestuur van de A.N.W.B. het uitge breide jaarverslag, dat reeds in druk ver schenen was, ter tafel gebracht. In dit verslag, dat met aardige fototjes Ï6 vemsierd, worden belangrijke onderwerpen besproken. We noemen: onze internationale taak, Gyensdocumenten, reiemlick tingen, A.N.W.B.-toohten, autokaart, afwijkende verkeersvoorsobriften, hulpverleening, weg- bewaking wandel- en watertourisme, bonds vakbladen, enz. Reeds deze dorre opsomming getuigt vol doende van het vele wenk, dat de "Bond verricht en maakt het verslag tot een leer zaam geschrift. lp een hartelijk m-emoriam wordt Mr. A. W. Stork herdacht, directeur van de Af dee ling, die midden in zijn arbeid aan den Bond ontviel en-die nog zulke groote plan nen had. I-Iet aantal leden ging in het laatste jaar nog met 5500 vooruit en bedraagt bijna 89000. Uit een overzicht blijkt, dat er zijn 3278 wegwijzers, 592 vvaareuiuw* borden, 112 hulpkasten, 2014 voetpompen en 5538 plaatenaaniborden. In 1930 werden 15731 reisiiiilidhtingen volstrekt. In 1933 bestaat de Bond 50 jaar en het be stuur, waarvan da populaire Enschedeeohe ■burgemeesterEdo J. Bergema nog 6teeds de energieke voor. itter is, hoopt, det dan 'ledental de 100.000 zal bereikt hebben. ONVEILIG BENZINEVERVOER MAATREGELEN AANBEVOLEN In een brief aan de gemeenteraden, van Gedcp. Staten der provincies, herinnert de minister van binnenlandsche zaken aan hel rapport der Benzinecommissie 1923 met be trekking tot de maatregelen betreffende op slag op vervoer van benzine. Blijkens ken nisgeving van den minister van arbeid, wordt uit het buitenland veel benzine per tankauto ingevoerd, en daarbij voldoen de tankauto's dikwijls niet aan de noodig9 eischen van veiligheid, als bedoeld in hel genoemde rapport. Reeds is er een ongeval met een dergelijke tankauto voorgekomen, waarbij de uit de tanks wegsfroomende ben zine in brand geraakte, als gevolg waarvan enkele woningen door het vuur werden aangetast en giootendeels vernield. Dc verbrande auto voldeed in verschillen de opzichten niet aan de bedoelde voorwaar den. De voornaamste afwijkingen betroffen: ketelinhoud grooter dan 2500 liter; brand- bluschmiddelen niet- op den wagen aanwe zig; ontbreken van inwendige afsluiters tus- schen ketel en aftapleidingen; aan dc vul openingen der ketels geen inwendige vulpij- pen; ontbreken van een brandscherm oj: don door een exploisiemotor gedreven ketel wagen en onjuiste plaats van de knalpot en het benzinereservoir van den wagen; ontbre ken van een automatisch werkend brand- bluschapparaat onder den motorkap. In aanmerking nemende de ernstige ge volgen, welke ongevallen als hiervoren be doeld, kunnen hebben, verdient het aanbe veling, dat die gemeentebesturen, wélke tot dusver geen maatregelen tegen onveilig ben- zinevervoer troffen, terzake alsnog de noo- dige bepalingen in de politieverordening op nemen. RIJKSINKOOPBUREAU Het Rijksinkoopbureau bestond Zaterdag bijeenkomst van het geheele per soneel heeft de onderdirecteur, de. heer J. Jonkers Jr. den directeur Ir. E. C. Verschoor gehuldigd en een) geschenk aangeboden. In den loop van den ochtend zijn voorts zeer velen gekomen om hun gelukwenschen aan te bieden. Onder hen waren dc chef van het kabinet van den minister van finan ciën, de lieer E. Snoeck; de voorz. van de commissie van toezicht, de hoer J. B. M. ten Bosch; de thesaurier-generaal van het depar tement van financiën, mr. dr. A. van Door- ninck; de administrateur, plaatsvervangend thesaurier-generaal mr. L. A. Ries; het hoofd van den Rijksgebouwendienst, J. C. E. baron van Lynden; de chef van de afdceling mate rieel van het hoofdbestuur der posterijen, te legrafie en telefonie, de heer J. A. Tuyl Schuitemaker; die adjunct-inspecteur van het departement van justitie, dc heer H. F. Grondijs, en dc directeur van het postkan toor in Den Haag, de heer G. Wol tera. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 23e postvliegtuig vertrok Zaterdag om 54 uit Alonsfair en arriveerde, na een tus- schenlamdiaig vaai 8 uur tot 9.43 in Medan, om 1C.28 in PaJembeng. Het 23ste postvliegtuig is Zondag uit Pa- lembang vertrokken en te Bandoeng aange komen. ELECTRICITEITSGEBRUIK TOEZICHT BIJ DE RIJKSINSTELLINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende ter kennis gebracht van de rijksinstellingen: Teneinde een spaarzaam gebruik en een oordeelkundige toepassing van de electri- citeit bij de rijksinstellingen te bevorderen, wordt, onverminderd de verplichtingen der hoofden van dienst, c.q. beheerders van ge bouwen hiervoor zooveel mogelijk zorg te dragen, met ingang van 1 October a.s. de electrolechnisch ingenieur bij den rijksnij- verheidsdienst, ter standplaats 's-Graven- hage, aangewezen voor het houden van toezicht op het gebruik van de electriciteit Rn haar diverse toepassingen bij de rijksin stellingen. SONNEVANCK MUZIEK UIT ROTTERDAM De Chr. Orkestverecniging uit Rotterdam, leider de heer L. van Reeuwijk, maakt zich nog steeds verdienstelijk door in onze Chr. inrichtingen van Barmhartigheid voor pa tiënten en personeel uitvoeringen te gevi Zoo was het gezelschap de vorige week het Sanatorium Sonnevanck te Harderwijk, waar het een uitgelezen programma ten ge- hoore bracht, dat blijk gaf van degelijke studie en uitnemende leiding. Voor alle aanwezigen, patiënten zoowel als personeel was het een aangename ver poozing. MR. P. RINK 80 JAAR Het Hoofdbestuur van de Liberale Staats partij zal op Zaterdag 5 September in „De Twee Steden", Buitenhof, een diner aanbie den aan mr. P. Rink, ter eere van diens Slisten verjaardag, welken hij op 13 Augustus zal beireaiken. In KNAAPJE VERDRONKEN, een onbewaakt oogenblik is Zaterdag j Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De toestand van Mgr. Dr. Nolens boezemt bezorgdheid in. H. M. de Koningin heeft f 3000 beschik baar gesteld voor den opbouw van het Ned. Paviljoen te Parijs. (blz. 5) Een artikel van Ir. Arie Visser over het ouwen van bruggen over groote rivieren. (blz. 7) Zaterdagavond brak in het Westen van Amsterdam éeji felle brand uit, waardoor vier werkplaatsen in de asch werden gelegd. Communistische onlusten in Oostenrijk. In de groote Europeesche steden zijn de communistische een-Aug.-betoogingen tame- juk kalm verloopen. Een lynchpartij in Tsjecho-Slowakije. te Vriezenveen het l'^-jarig zoontje van den Prtroleumvelden bij Bakoe (Rusland) in heer J. H. Kerkdijk in een langs de woning 1 Jammen, loopende-sloot geraakt en verdronken. Men 1 heeft nog getracht de levensgeesten weder i Een afscheidingsbeweging m Australië, op te wekken, doch tevergeefs. DUITSCHE LUCHTBALLON BIJ VEENENDAAL GELAND. Zondagmiddag om half drie daalde op eld te De Haar by Veenendaal een lucht- ballon. De daling had zonder ongelukken P'aats. De ballon was des morgens om 10 uur te Dortmund opgestegen. Ballonvaarder was heer Dieckmann, meevarenden waren de-1 en Haack en Stütz en mevr. Stütz, allen uit Dortmund. Rotterdams nieuwe Electriciteits-Centrale. aüjblad „De Bouwwereld"). WIELRIJDER DOODGEREDEN. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur reed de heer Versteevi weg hem. Doordat een -uit tegenovergestelde richting komende wielrijder plotseling den weg overstak, trachtte de heer V. door naar links uit te wyken, den man te sparen, maar kwam daardoor in botsing met de auto van den heer S. uit I.onneker, De wielrijder werd door de auto van den heer V. gegrepen en het glazen zonnescherm van de auto van den heer S. geslingerd, waardoor hem den hals werd afgesneden. De man was op slag .dood. Het is de 22-jarige pakhuisknecht Wolven uit Arnhem, wonende Sperwer- r. raat. Nu de vacantietfid is aangebroken en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver- ersteeven met zijn auto op den Veiper-zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke i do richting Velp, komende van Am-adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres. de data van begin en einde der vacantie. Komen,de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons Dp hoogen prijs zal worden gesteld. MAASLANDS NIEUWE BURGEMEESTER De heer H. L. DU BOEUFF, die benoemt' tot Burgemeester van Maasland Achter, :/ens was hij werkzaam op de gemeen secretarie van Bijnsburg, Katwijk en Waddinxveen, Zaterdagmiddag is te Wehl bij Doetincliem ongeveer 12 uur brand uitgebroken in de boerderij van den heer J. Baars, die bezig was met zijn personeel rogge in te halen. Hij was boven in de schuur met zyn werkzaam, toen deze op het geroep „brand" naar oeneden ging, in de meening dat zijn vader hem wel zou volgen. Deze kwam echter niet en het vuur greep zoo snel om zich heen, dat redden niet meer mogelijk was. Later heeft men het verkoolde lijk van den 63-jarigen eigenaar van onder de puin- hoopen te voorschijn gehaald. De oorzaak van dc brand is niet zeker. De brandspuit van Wehl stond vrijwel machteloos. Verzekering dekt de schade. ERNSTIGE AANRIJDING. Hedenmorgen omstreeks half vijf is de boerenarbeider C. Bontenbal te Zevenhuizen (Z.-H.), toen hij met zijn fiets het erf van der. landbouwer J. v. d. Wel opreed, door de auto van den vrachtrijder D. Smidt, die bij den landbouwer varkens kwam halen, over reden. De man werd zwaar inwendig ge kneusd. Hij is per ziekenauto naar Rotter dam gebracht. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN FIETS Gisteravond ongeveer S.15 reed de heer De Labeye, wonende te Lutten a. d. Ded. <Ov,) met zijn motorrijwiel langs de straatweg van Hellevoetsluis naar Brielle. Dicht by" eerst genoemde plaats zag hij dat een wielrijder, de heer Deurloo, van Hellevoetsluis, de weg wil de oversteken, zonder dat deze daartoe een teeken gaf. De wielrijder weifelde even, doch trachtte op 't laatste oogenblik nog vóór de motorrij der over te steken. Deze poogde door naar links uit te wijken, nog een botsing te voor komen, wat echter onvermijdelijk was. Geluk kig schoten beiden langs een boom heen, en daardoor liep het ongeluk nog vry goed af. Beiden werden door Dr. Berkhout, die spoedig met zyn auto te plaatse was, naar zijn woning vervoerd en voorloopig verbonden. Ze waren gekwetst aan armen en beenen, terwijl de heer De L. ernstig gewond werd aan het 'aat. Het riiwiel wprH verniolrl »->. 'aat. Het rijwiel werd vernield, terwijl ook de notor beschadigd werd. Veldwachter Folting maakte van een cn an- Ider proces-verbaal op. De toestand der patiënten was bevredigend. DRIE GROOTE STALLEN UITGEBRAND Gisteravond is te Asten (bij Helmond) door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der stallen van de boerdery van den landbou wer Aarts. Mede werden twee groote stailen in de nabijheid aangetast. Door snel optreden van de brandweer bleef de aangrenzende boer derij gespaard. De stallen die niet verzekerd waren, brandden geheel uit, waarbij verschei dene stuks vee omkwamen. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Gistermiddag omstreeks half vier is op den onbewaakten overweg tusschen Helien- doorn en Nijverdal, een luxe auto, bestuurd door don heer B. Selhorst uit Almelo door den van Nyverdal komende lokaaltrein gegrepen. De wagen werd cenige honderden meters mee gesleurd, terwijl de inzittenden, de bestuurder en een dame uit Almeio er uitgeslingerd wer den. De opgeloopen verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zyn on na ver bonden te zijn. konden beide later naar Almelo vervoerd worden. Het uitzicht ter plaatse wordt eenigszins bemoeilijkt door een denncnboschj'e. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door hooibrooi is Vrijdagmiddag de boer dery van den heer P. de Wit in Eierland (Texel), eigendom van den heer Van Hijfte, woonachtig te IJzendyke ((Zeeland), tot den grond toe afgebrand. Veel hooi en landbouw werktuigen gingen verloren. Alles was verzekerd. ONEERVOT, ONTSLAG GEMEENTE VELDWACHTER. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Drente heeft met ingang van 1 Aug. oneervol ontslag verleend aan Y. B. Kemper, de zich thans in arrest bevindende geschorste gemeenteveldwachter te Smildc, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduistering van gemeentegelden. OUDE MAN DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen omstreeks kwart voor 11 uur is de S0-jarige J. G. van de Boekei, wo nende te Maasniel op den Rijksweg te Roer- 'ond naby den zijweg naar Asselt door ec i p 'o overreden en op slag gedood. De auto in Nriag genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1