liiruwr jCcittëdjr <£mvmï EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: per kwartaal 1 3.25 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0,25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No. 3418 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 31 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17V4 Elke regel meer0.22Yt Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels D 2J0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr *t* BEZUINIGING OP ONDERWIJS. Te Rotterdam moet bezuinigd worden, en er kén bezuinigd worden. Dit blijkt uit de definitieve plannen van den Wethouder van Onderwijs, welke door de betrokken raadscommissie en door heel het college van B. en W. gedragen worden. In groote lijnen komt het plan hierop neer, dal op vrij korte termijnen het begint reeds met September a.s. niet minder dan 29 openbare scholen zullen opgeheven wor den door vergrooting van het gemiddeld aantal leerlingen per klas n.l. van 28 tot 33. Dit zal een geweldige besparing geven op de salarissen van boventallige onder wijzers. Immers, het Rijk vergoedt feitelijk naar een gemiddeld aantal leerlingen per klas van 42 en de overige onderwijzers moe ten dus uit de gemeentekas worden betaald. De beperking van het aantal leerkrachten is dus enkel bezuiniging in 't voordeel der ge meente. Doch er komt nog wat bij. Als de gemeen te boventallige onderwijzers aanstelt, dan hebben de bizondere schoolbesturen ook het recht om dit te doen op kosten der gemeen te. Laat de gemeente het na, dan zal ook het bizonder onderwijs zich daarnaar moe ten regelen en de bezuiniging krijgt dus dubbele beteekenis. Hetzelfde geldt voor de exploitatiekosten, de vergoeding voor vakonderwijzers enz. De opheffing der scholen door ve'rgrooting der klassen drukt natuurlijk deze uitgaven ook naar beneden. Voor de bizondere, zoowel als voor de openbare scholen. En hierdoor krijgt de bezuiniging een nieuwe 'exponent. We verbazen er ons dus allerminst over,, dat de wethouder in de naaste toekomst een bezuiniging voorspelt van ongeveer één mil- lioen. Wij juichen deze maatregel van harte toe. Of, juister gezegd: dat men met versnelde pas op deze weg voortgaat. Want de ophef fing van openbare scholen was reeds onver mijdelijk. Het is beikend hoe in de centra der groote steden de oude openbare scholen al meer leeggepompt worden. De klassen werden zeer klein, het onderwijs zeer duur. Echter, opheffing werd in vele gevallen *>o lang mogelijk uitgesteld, want „Volks onderwijs" en Bond van Ned. Onderwijzers zagen er altijd een aanval op het openbaar onderwijs in. Wat het natuurlijk volstrekt niet behoeft te wezen. Maar wie op de scho len bezuinigen wilde, werd onverbiddelijk als een tegenstander van goed onderwijs aangezien. Met die waan wordt thans radicaal ge broken. Zeker, wij ontkennen niet, dat de taak der onderwijzers verzwaard wordt door verhoo ging van het gemiddelde van 28 tot 33 leer lingen per klas, vooral door de ongelijke verdeeling over de klassen; maar het is geen ramp voor het onderwijs. Ook met klas sen tot 40 leerlingen kan uitstekend gewerkt worden. De vraag is maar, of men het ernstig meent met de leuze van bezuiniging. Wie dat ernst is, maakt voor het onderwijs geen uitzondering. En het verheugt ons, dat thans blijkbaar in alle kringen erkend wordt: het onder wijs behoeft geen schade te lijden, als het meer economisch wordt ingericht. Laat de burgerij, wanneer het misschien tot een eenzijdige actie mocht komen, dit wel verstaan! DE POSITIE DER BIZONDERE SCHOOL. Een onzer lezers, wijzend op de hierboven omschreven plannen, vraagt ons, of het niet onbillijk is tegenover het bizonder onderwijs, dat het lijden moet onder de beslissingen van het gemeentebestuur. Ons antwoord luidt daarop wat het prin cipe betreft, bevestigend. Het is feitelijk niet in de haak, dat het eerstgeboorterecht aan de openbare school is toegekend en dat deze de norm aangeeft, waarnaar de bizondere zich te regelen heeft Het heeft zelfs in de praktijk tot groote onbillijkheden geleid. Het is voorgekomen, dat een overwegend vrijzinnig gemeente bestuur, verstoord over de oprichting van een Christelijke school, het openhaar onder wijs verwaarloosde, dat de bizondere school slechts een bedelpenning kreeg als vergoe ding voor exploitatiekosten, zoodat men de allernoodzakelijkste uitgaven niet kon doen. Maar zoo is de praktijk gelukkig niet. Eenmaal het stelsel der wet aanvaard zijnde, waarbij het openbaar onderwijs de norm aangeeft, beteekent dit in de meeste geval len, dat het bizonder onderwijs bij deze rege ling op royaler voet kan leven, dan het uit eigen beweging (overeenkomstig de traditie) zou doen. En, van dat standpunt bezien, op de basis der wet dus, steekt er niets onbillijks in, dat het bizonder onderwijs mee helpt om de gemeentelijke uitgaven te beperken, De be zuiniging moet door heel de burgerij gedra gen worden, en wij willen daarbij geen uit zondering maken. De vraag mag zelfs gesteld, of het geen overweging verdient, dat de besturen der bizondere scholen in dezen voorzoo- zulks mogelijk is zonder schade voor het onderwijs verder gaan dan de wet eischt. Zeer terecht heeft de wetgever bepaald, dat de vergoeding wegens boventallige on derwijzers nog twee jaar wordt uitgebreid, nadat de becijfering is gemaakt. De bedoe ling is duidelijk: als de gemeente plotseling het aantal boventallige onderwijzers vermin dert, dan zou de bizondere school gedesorga niseerd worden, wanneer ze zich op stel en sprong daarbij moest aansluiten. Er is dus een overgangstermijn van twee jaar gesteld. En daarom kwam bij ons de vraag op, of de schoolbesturen, wanneer de omstandig heden daartoe aanleiding geven, niet goed zullen doen, wanneer ze van meetaf reke ning houden met de zich wijzigende omstan digheden. Dit zou o. i. een nobele daad zijn tegen over de schrale schatkist. KUYPER HERDACHT Naar aanleiding van de karakterschets, welke Prof. Diepenhorst gaf, schrijft Het Volk o.m.: De figuur van Dr. Abraham Kuyper zeker een, die herdenking alleszins wettigt Wij kunnen dit volmondig erkennen, al heeft hy onze party en de opkomende kig teeken, dat men in dezen tijd niet al te vlug een program formuleert. Papier is ge duldig, en een mooi werkplan is wel te ma ken, maar de uitvoering is ook iets. Indien ooit dan is soberheid voor de komende jaren het wachtwoord. rotterdam GEMEENTERAAD Indien wij de Raadsdiscussies van gister middag moeten beschouwen als het eerste gerommel van een onweer, dat zal losbre ken, wanneer de nieuwe Raad is opgetreden, dan staat ons nog heel wat te wachten. In het begin van de zitting kwam het al tot eenige ontladingen in den liberalen hoek, een treffen tusschen de elkaar afstootende polen Hij man en De Groot. Nu waren 't nog maar doffe slagen en schoten de schichten van het weerlicht als aan den einder voorbij, maar het belóóft wat, wanneer Ie heer De Groot weer eens benoemd mocht worden tot wethouder van onderwijs! Dan komt het zeker tot een uitbarsting, die brand zal veroorzaken in het liberale huis, tenzij men zich van een goede bliksemafleider voorzie! Als we het wèl hebben heeft de afdeeling van den Vrijheidsbond bij voorbaat reeds een flinke bestelling van deze nuttige voorwer pen gedaan om inslag en brand te voor komen. Het optreden van den heer Hijman in de Raadszitting van gister was zekr niet in staat om zijn toch al niet groote populariteit bij den Raad te verstevigen. Bij de benoeming van een ambtenaar-lei der van het gemeentelijk bureau voor be roepskeuze hield de heer Hij man een be- zuinigingsspeech die op dat oogennlik o.i. misplaats was. Toen destijds het \oorstel in den Raad kwam om een gemeentelijk bureau te stichten en daarmee het particuliere bu reau te verdringen is onzerzijds genoeg be zwaar gemaakt, maar toen slikte het eenige lid van de liberale fractie, dat be denkingen had, mevr. Doorman-.Kielstra, haar bezwaren in. Nu kwam de heer Hijman ver tellen ,dat het er blijkbaar om ging den vroegeren leider van het particuliere bu- dat hij diens epialificaties niet voor zijn rekening nam en voortsbrouwde hij dezen in slapperen vorm na en noemde het „provoceercnd" wanneer een rechercheur in een straat, waaruit heel den avond met steenen naar de politie is gegooid, gaat on derzoeken waar die vandaan komen! Had de voorzitter niet stuk voor stuk de aantijgingen van provocatie kunnen ont zenuwen op grond van de rapporten, in plaats van zich te hullen in algemeenheden? Daarbij had erkend kunnen worden, dat er mogelijk ook door de politie wel eens 'n fout zal zijn gemaakt, maar dat alleen de relletjes makers van het slag Van Burink-Hiemstra verantwoordelijk zijn voor den dood van een onschuldige en niet de politie, die, staande tegenover honderden en vaak duizenden, be- arbeidersbeweging bejegend op een wijze, i reau van zijn 62ste tot z n 65ste jaar die verzoening met deze politieke figuur een baantje te helpen, maar thans was net v 'laat: het Raadsbesluit lag er en het ging er slechts om dit thans uit te voeren en een voorgedragene wiens benoeming voor maanden reeds vast stond al of niet te weren. De poging van den heer Hijman om op formalistische gronden den heer De ook na zyn dood ten eenen male uitsluit. Maar hoeveel hij ons ook misdaan heeft, hij was ongetwijfeld in het Nederlandsche politieke leven een der zeldzame figuren, die door vriend en tegenstander buiten eenige kyf als groot te zien zyn. Schrijver van zeldzame vruchtbaarheid, theoloog van ongemeene scherpzinnigheid, een der knapste journalisten van zyn land, tegelijk hoogleeraar, partyleider, hoofd redacteur en Kamerlid, dat alles ten volle, dus met ongeloofelyke werkkracht, ten slotte vooral de bouwer van een groote volksparty uit het niet, de wekker van een politiek sluimerend volksdeel tot het harts- Groot te verwijten, dat hij het Raadsbesluit niet uitvoerde, omdat deze n.l. niet ae groo te opzet, die aanvankelijk bedoeld was, uit voerde, faalde volkomen. Destijds heeft men er toe medegewerkt, dat er weer een nieuwe dure tak van gemeentedienst zou komen, thans mocht men wethouder De Groot slechts dankbaar zijn, dat hij den opze.. van het nieuwe bureau zoo eenvoudig mogehj- tochtelykste leven, de rustelooze leider van i houdt. een der belangrijkste stukken politieken I Een tweede zonderlinge aanval van a - strijd in de Nederlandsche geschiedenis, heer Hijman kreeg de heer De Groot te sn - van den schoolstrijd, de formator van de ken bij het voorstel tot verplaatsing va. rechtsche coalitie, die nog steeds de lands- j personeel aan openbare scholen. Het neiro politiek beheerscht, zij het ook tot haarhier voor een deel personeel^, da V^™mk:ï onnoemelijke schade, zeker wel de inhoud van ei leven, dat op een eereplaats historie recht heeft. AMSTERDAM DE WETHOUDERSVERKIEZING Onze Amsterdamsche redacteur bericht ns: Heel vlot schijnt het ook in Amsterdam niet te loopen met de onderhandelingen tus schen de partijen. Er was bij de Sociaal democraten een neiging, om met de partijen die het vorig college hadden gevormd, de zaak voort te zetten. Men meende dat de bezetting dan ook kan blijven zooals ze was en dat er voor de komende periode een nieuw program moest worden samengesteld. De eerste besprekingen hebben plaats ge I te zamen iop te heffen scholen overgeheveld moes Worden naar meer rendabele onderwijsin stellingen en de heer Hijman vond daar een gereede aanleiding in om over deze ophef fing zelve te gaan spreken. Wilde hij zich daartegen verzetten? Neen, hij stelde zich op het standpunt, dat die opheffing noodig was, maarwethouder De Groot had dat eerst netjes aan den Raad (lees: den heer Hijman) moeten vragen. Alleen onderwijsspecialisten als de heer Hijman zouden uitmaken wat er opgeheven moest worden, iemand als de heer De Groot, die, nu ja: per ongeluk op den wethouderszetel was gekomen kon daar natuurlijk niet over oordeelen. Wethouder De Groot, wiens kracht het is, dat hij goed van zijn zaakjes op de hoogte is en die altijd beslagen ten ijs komt, als het er om gaat of hij het recht van den Raad al of niet overtreden heeft, kon aanstonds aantoonen, dat ook vroeger besluiten tot het niet-vormen van eerste klassen door B. en W. zijn genomen geheel buiten den Raad om. Toch hield de heer Hijman vast en zeurde op zijn thema door als een knaap, die snoepgoed wil hebben en het toch niet krijgt. Wethouder De Groot, die op zijn beurt dit fractielid wel mijlen ver kan wegkijken hield voet hij stuk en zijn lastige opponent mocht nog zoo vaak langs z'n neus wrijven, hij bereikte niets anders, had tusschen Soc.-democraten, Roomsch j dan dat hij er latgr nog een over praten mag. Katholieken en Vrijzinnig-democraten. De Antirevolutionairen hebben tot heden aan de besprekingen geen deel genomen. Naar ons bekend is bestaat in dezen kring tegen het samenwerken op een program nog al bezwaar. Vooral nu de toestand zoo onze ker is, acht men het niet juist, verwachtin gen op tc wekken, of zich op langen termijn te binden. Ook tusschen de andere groepen hebben de besprekingen nogal wat geduurd en zijn er nog al wat verschilpunten naar voren ge komen, Maar er schijnt eenige kans dat men toch komt tot een overeenstemming en een gezamenlijk werkprogram. Is deze overeenstemming verkregen, dan zal men nader contact zoeken met de Anti revolutionairen. Mocht men ook met hen tot een accoord komen, dan zou na 1 Septem ber het nieuwe college bestaan uit 3 soc. dem., 1 R. K., 1 vrijz. <iem. en 1 Antir. Mochten de Antirevolutionairen niet voor het program zijn te vinden, dan wordt niet onmogelijk geacht een nader overleg mei de Christ Historischen. Dat men zich tot de Vrijheidsbond zou wenden, schijnt, gezien de gevoerde verkiezingsactie vrijwel buiten gesloten. Nader vernemen wij: Donderdagmiddag vergaderden opnieuw de soc.-dem., Roomsch Katholieken en Vrijz. Democraten. Men verwachtte met de bespre kingen gereed te komen, doch dit is naar wij vernamen, niet het geval geweest. Een samenspreking met de Antirevolutio nairen, die zou volgen, is dan ook niet door gegaan. Met liet oog op de vaeanties denkt men eerst aan het eind van Augustus gele genheid te hebben, de besprekingen voort te zetten. De Burgerij zal dus nog eenigen tijd in het onzekere blijven hoe straks het college zal worden samengesteld. In zekeren zin is 't te betreuren, dat men nog niet tot accoord gekomen is. Het besturen van de stad mag niet aan een toevallige combinatie worden overgela ten en een goede afspraak en samenwer king lijkt ons dus aanbevelenswaardig. Aan den anderen kant is het een geluk- Naclat dit gerommel zich had doen hooren zonder eenige indrukwekkende muziek aangenomen het voorstel om 2.365.000 cre- diet te verschaffen voor Maatschappelijk Hulpbetoon voor het derde kwartaal, om een schilderij van Hyronimus Bos te koopen voor 262.000 en en om een aanvang te ma ken met de restauratie van de St. Laurens. De heer v. d. Hoeven betoonde zich ver ontwaardigd over de wijze waarop grond- aankoopen in Zuid tot stand zijn gekomen, maar wethouder De Jong heeft in een o.i sterk betoog uiteengezet, dat er niet onrede lijk is gehandeld tegenover de grondeigenaars Relletje over relletjes, Het grootste gedeelte van den middag is ingenomen door de interpellatie van het raadslid Van Burink over de relletjes in de Tuindersstraat. Het scheen wel, dat de revo lutionair-socialist van de gelegenheid, dat de officieele communist nog niet in den Raad is, gebruik wilde maken om uit hot geval te halen, wat er uit te halen viel. De wijze, waarop hij zijn politieke standje meende te moeten dienen was zoo beneden alle critiek, dat we misschien het beste doen er niet te veel van te zeggen. Diep hebben wij het betreurd, dat de bur gemeester als hoofd van de politie toeliet, dat het politiecorps werd uitgemaakt voor een moordenaarsbende, een troep krankzin nigen, die alleen de relletjes hebben veroor- Zonder zelfs het lichtste tikje voorzittershamer kon deze volksmenner wie hem volgen aanraden zich van revolvers te voorzien, in groepjes de straat op te gaan en de agenten, als ze er de kans voor kre gen, te vermoorden. Dat noemde dit heer schap nog Bijbelsch ook! Volgens de wet van oog om oog. Dat is niet Bijbelsch, interrumpeerde heer v. d. Kraan terecht, dat is duivelsch! Hoe miserabel was nu ook weer het op treden van de sociaal-democraten tegenover de revolutionaire moordopruiing. Was de heer Lühns niet tegenover de leden van zijn partijgenooten in den rooden politiebond v plicht geweest althans een stevig protest doen hooren tegen de ophitsing van Van Burink? Hij bepaalde zich er echter toe te zeggen, officieele berichten ONDERSCHEIDINGEN Aan de lunch ter herdenking van het 50-jarig bestaan der W.S.M. heeft de Minis ter van Waterstaat meegedeeld, dat de Koningin benoemd heeft tot officier in de orde van O. N. de heer Jhr. Ir. J. Röril, directeur der Maatschappij en heeft toege kend de gouden eeremedaille der O. N.-orde aan den chef van dienst F. Langen, de zil veren eeremadaille aan den controleur van beweging J. v. d. Noll en de bronzen den verantwoordelijk machinist A. A. Kar dol en den ploegbaas J. v. d. Lely. VOOGDIJRADEN Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank A. Terpstra als lid van «Jen Voogdijraad te Maastricht en is be noemd als zoodanig M. J. Ziedses des Plantes, ontvanger der registratie en do meinen te Heerlen; is op verzoek eervol ontslagen met dank mr F. C. M. Boenders als lid van den Voog dijraad te 's-Hertogenbosch. COMMISSARIS VAN POLITIE Bij Kon. besluit is benoemd tot commis WATERSCHOUT AMSTERDAM Bij Kon. besluit is benoemd tot water schout te Amsterdam L. J. Quant, vice- admiraal b.d. CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is de heer J. B. Ketcham erkend en toegelaten als consul van do Vereen. Staten van Amerika te Soerabaja voor het gouvernement der Molukken, de eilanden Celebes, Bali, Lombok, Soembawa, Flores en alle overige Nederlandsch eilan den beoosten 120 gr. O.-L., alsmede voor de residentiën Zuider- en Oosterafdeeling Borneo. Semarang, Kedoe, Madioen. R' bang, Kediri, Soerabaja, Pasoeroean, West- Madoera, Oosl-Madoera, Djember en Bon dowoso en de gouvernementen Jogjakarta en Soerakarta. ZUIDERZEEWERKEN Bij Kon. besluit zijn de opzichters 2e klasse J>ij den dienst der Zuiderteewerki J. M. van den Berge te 's-Gravenhage W. J. Lindhout te Breezand en F. Nicolaï te De Haukes (Wieringen) bevorderd tyt opzich ter le klasse. AUDIËNTIES. De Minister van Waterstaat 'zal gedu rende de maand Augustus geen audiëntie verl eenen. De gewone audiëntie van den Minister van Onderwijs zal tot nadere aankondiging niet plaats hebben. bezuiniging bij de landmacht EEN COMMISSIE INGESTELD De Minister van Defensie heeft een Com missie ingesteld, teneinde hem van voor lichting te dienen, betreffende de mogelijk heid om door reorganisatie van de vredes- samenstelling van de wapens der Infante rie en der Artillerie en organisatie van hpt Leger in tijd van vrede, een toestand tp krijgen welke ten behoeve van het personeel minder uitgaven vordert, dan de huidige zoodat een betore verhouding kan worden geschapen tusschen de uitgaven voor hel personeel en die voor het materiaal der Ko ninklijke Landmacht. De Commissie bestaat uit: Luit-Generaal H. A. Seyffardt, Chef van den Generalen Staf, voorzitter; Generaal-Majoor P. Donk, Commandant der 3e Divisie; Kolonel van den Generalen Staf; H. G. Winkelman, Chef van den Staf van het Veldleger; Majoor van den Generalen Staf N. T. Carstens; Kapitein van den Generalen Staf H. H. Thoden van Velzen en len luitenant der Infanterie L. C. Rietveld, leden. De Minister van Defen sie heeft de vertegenwoordigers der verschil lende vereenigingen en officieren en onder officieren in een mondeling onderhoud met de instelling en het doel der instelling ii kennis gesteld. een praatje voor de vaak Voornaamste Nieuws. DE LEGEROEFENINGEN IN SEPTEMBER Minister Deckers heeft in een gisteren gehouden persconferentie naar aanleiding van het tegelijk in een blad te Breda en een te Parijs verschenen bericht over een sa mengaan op militair gebied tusschen Neder land, België en Frankrijk, zulks in verband met de in September a.s. te houden legcr- oefeningen in den Achterhoek, verklaard, dat er bij de Regeering niet het minste erlangen bestaat om tot samenwerking te geraken. Onze Regeering staat geheel vrij en wil vrij blijven, om zelf uit te maken, w elke maatregelen wij op een gegeven oogen blik zullen moeten nemen. nederlandsche kinderen naar buiten JAARVERGADERING TE SOESTERBERG. Dezer dagen vergaderde de Centrale Com missie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten, in haar kinderhuis „Ki- nabu'\ te Soesterberg. De aan de beurt van aftreding zynde leden werden allen herkozen. Het verslag van den secretaris werd goed gekeurd, terwijl de rekening van den penning meester na het uitbrengen der verslagen van accountant en commissie tot nazien der reke ning eveneens werd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede dat reeds nu in dit jaar 1648 kinderen zyn uitgezonden tegen 134S in die zelfde periode van het voorgaande jaar. De seer. penn. Mr. J. H. de Crane, doet eenige mededeelingen van financiëelen aard; dank zy de schoone gift van 30 mille verleden jaar ontvangen van iemand, die onbekend wenscht te blijven, was het door de C. C. ge kweekte fonds voor koloniehuisbouw krachtig genoeg geworden om den bouw aan te durven. Indien nog een bedrag va: enkele duizenden werd bijeen gebracht, zou het onnoodig zijn een hypothecaire leening op de bezittingen der C. C. aan te gaan. De secr.-penn. heeft alle hoop dit bedrag nog dit jaar by elkaar te brengen. een opvallend jubileum DEELNAME VAN AL DE PROVINCIËN. Dinsdag 28 Juli en Donderdag 30 Juli wa ren voor de Stichtingen „Bethesda-Sarepia" te Haarlem en „Meer en Bosch" te Heem stede drukke maar tevens onvergetelijk ge zellige dagen. Immers het was 25 jaar ge leden dat voor het eerst besloten werd de collectanten, die belangeloos arbeiden voor „De macht van het kleine" een dag uit te noodigen om de Stichtingen, die door hen op zulk een voorbeeldige wijze worden ge diend, te bezoeken. Uit alle oorden van het Vaderland was men samengekomen, ja zelfs in Zeeuwsch Vlaanderen had men niet tegen den langen reis opgezien! Meer dan 1000 bezoekers zijn op die beteekenisvolle dagen de gasten geweest van de zoo bekende Stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede! In den voormiddag tegen 10 uur kwam men op „Sarepta" samen, waar Ds. J. A. van Leeuwen, als Secretaris van het Bestuur, alle vrienden welkom heette en dankte voor al den arbeid, die zoo trouw en regelmatig op meer dan duizend plaat sen in ons land, ten bate van on- en min vermogende Toevallijders wordt verricht. Onder kundige leiding van Zusters werd in kleine groepen de Stichting te Haarlem bezichtigd en kreeg men het alledaagsche leven te zien van haar, die hier zulk een zorgvolle verpleging genieten! Door de zegen rijk werk onder de lijderessen aan vallen de ziekte zoo van nabij gade te slaan, werd bij alle aanwezigen de meening versterkt, dat zulk een omvangrijke arbeid aanspraak mag maken op aller hartelijk medeleven! Immers, hoeveel kranken zijn er niet, die uit de maatschappij, waar zij gevreesd en geschuwd worden, hier een lieflijk „tehuis" vinden, waar zij zich veilig weten. Indruk wekkend was de mooie muziek, die het mandolinekoor deed hooren! Was het won der dat velen onder den indruk kwamen, niet alleen van het zware leed, dat hier wordt geleden, maar ook van de toewijding, waarmede ieder zijn taak blijmoedig en op gewekt verricht? Ook de Baz&r, waaraan een jaar lang met inspanning en ijver was gewerkt, mocht zich in aller belangstelling verheugen. Tegen den middag werd met extra tram wagens het groote gezelschap van Haarlem naar Heemstede vervoerd, waar tusschen 1 en 2 uur een eenvoudige koffimaaltijd wachtte. Met groote aandacht werden vervolgens ook hier de gebouwen bezichtigd, die voor al nu zij zoo volkomen naar de eischen des tijds zijn ingericht, aller belangstelling trokken! Ook de tuin en de verschillende werkplaatsen, waar velen der patiënten hun dagelijkschen arbeid vinden, werden niet vergeten, evenmin als het Boschhuis, waar alle gasten aan lange tafels gezellig de maaltijden gebruikten! De Bazar van kleine aardigheden en de tombola vonden gretig aftrek. Dank zij het gunstige weer, kon Br. Hoe kendijk in de open lucht voor een aandach tig gehoor de „Jubileumrede" houden, waarin hij gewaagde van den groei van hat werk en van de dankbaarheid jegens allen die zoo hartelijk deelen in de vele zorgen en dagelijksche nooden van deze Stichtin gen. Spreker gaf een duidelijk overzicht hoe het arbeidsterrein zich in de laatste 25 jaren had uitgebreid, zoodat we nu ruitn duizend afdeelingen met meer dan vijfdui zend onbezoldigde collectanten en 102.000 leden van „De macht van het kleine" tel len; en wekte alle aanwezigen geestdriftig op om moedig voort te gaan met dezen z&eenrijlirn arbeid, waardoor thans niet minder Ran ruim 400 patiënten een doe matige verpleging genieten. Ook het s.l Gouden Jubileum der Inrichtingen, waar voor door het geheele vaderland heen met groote toewijding en vurig enthousiasme wordt gearbeid, wordt nogmaals krachtig aanbevolen. Onder de Hooge Bescherming van H.M. de Koningin-Moeder heeft zich een uitgebreid Eerecomité gevormd, uit al de elf provin ciën van het land, dat met groote klem en nadruk deze inzamelitg aanbeveelt. Velen die den arbeid van zoo heel nabij gadesloe gen, stelden zich gaarne beschikbaar om actief mee te helpen, ten einde straks als de dag van het Gouden Feest daar is. de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte, te Haar lem namens het Nederlandsche Volk een som gelds te kunnen aanbieden, groot ge noeg om daarvan het zoo gewenschte en zoo bizonder noodige Kinder-Jongens-Hu's te bouwen en in te richten. Door mid lel van couponboekjes, die bij J. A. Hoekendijk te Heemstede beschikbaar worden gestebl, hoopt men dit sympathieke plan met ver eende krachten te verwezelijken. Op den tweeden dag werden de toesprn ken wegens den regen in het Boschhuis tre- houden. De heeren Dronkers uit Amsterdam en de Boer uit 's-Gravenhage brachten als tolk der aartvezigen allen, die hadden me degewerkt tot het welslagen van deze dag?n een woord van welgemeenden dank, voor de zoo bizonder hartelijke ontvangst en de uitnemende zorgen, waarvan allen in zulk een ruime mate hadden genoten. De onkosten aan deee ontvangdagen ver bonden werden ruimschoots vergoed door de beide collecten, die ruim f300-- bedroe gen, de bazar, de tombola en de verlotin gen, zoodat zelfs nog een aanzienlijke bats in de kas der Vereefliging kon worden ge stort. Met nieuwen ijver en frissche toe wijding vervuld en met een rijke schat van heerlijke herinneringen keerden allen huiswaarts om straks met jeugdigen ninori en regelmatige trouw het werk van De macht van het Kleine te behartigen en uit te breiden. Als bizonderheid mag nog worden ver meld dat beide dagen op geringe hoogte I boven het feestterrein keurige staaltjes van •vliegkunst werden uitgevoerd. (blz. 1) De wethoudersverkiezing te Amsterdam. Een eigenaardig jubileum bij de stichtin gen voor Toevallijders. De directeur van de Melkfabriek te Fijnaart voorloopig geschorst (blz. 2) De Engelsehe kanselier van de schatkist Snowden deelde mee, dat hij een plan heeft uitgewerkt voor een groote conversie van oorlogsleeningen. De burgeroorlog in China wordt al feller en feller en brengt de Nanking-regeering leelijk in het nauw. De „Graf Zeppelin" is hedennacht te vier uur te Friedrichshafen aangekomen; bijzon derheden over de aankomst te Berlijn cn de resultaten van den Pooltocht. De Amerikaansche Oceaanvliegers volbrach ten den tocht New YorkConstantinopel in twee dagen. trawlvisscheru te ijmuiden In het Departement van Binnenlandsehe Zaken is gisteren geïnstalleerd de Commis sie inzake het Trawler-visscherij-bedrijf te IJmuiden. Wegens uitstedigheid van den Minister vond de<ze installatie plaats door den voorzitter der Commissie den heer B. G. Rijkers hurgemeester van Velzen. Het oudste commissie-lid de heer F. J. IL Schneiders beantwoordde de installatierede. congres kindergeneeskunde OORZAKEN VAN MORTALITEIT Op Maandag 7 September, des morgens 10 uur, zal in de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gravenhage de eerste Conferentie van de Internationale Vereeniging voor Voor behoedende Kindergeneeskunde officieel geopend worden. Deze Conferentie, dia twee dagen zal duren, is voorbereid door een organisatie-comité, bestaande uit Prof. G. Scheltema( Groningen), President, Prof. P. Lereboullet (Parijs), Prof. A. Schlossmann (Diisseldorf), Dr. R. P. van de Kasteelo (Scheveningen) Secretaris, Dr. J. H. G. Car stens (Utrecht). Na de officieele opening" zal besproken worden het onderwerp: de oorzaken van do mortaliteit in de tien eerste levensdagen on de middelen om ze te verlagen. Des namiddags 5 uur worden de deel nemers van de Conferentie door de Regee ring ontvangen op het Departement van Onderwijs. Om 7 uur is er een gemecnschao pelijk diner in het Palace Hotel Dinsdag 8 Sepember wordt het onder werp besproken: De tardieve besmetting uit roodvonk en de middelen om de«ze te vermijden. Des middags zullen de statuten der Ver eeniging worden vastgesteld en datum en plaats der volgende conferentie worden bepaald, waarna resoluties zullen worden aangenomen. Om 4 uur maken de deelnemers een uit stapje naar Leiden om de Kinderkliniek van de Universiteit te bezichtigen. Na afloop is er een gemeenschappelijk diner in Kasteel Oud-Wassenaar. verkeersongevallen in 193? HOE ERG HET WAS Als uitgave van de vereeniging voor alco- holbestrijding bij het snelverkeer is een brochure verschenen, getiteld „Verkeerson gevallen in Nederland 1930". Volgens een statistiek, in het boekje voor komende, hadden in 1930 in de 4S gemeen ten boven 20.000 inwoners 28,227 verkeerson gevallen plaats. Onder de slachtoffers waren 262 dooden, 1748 ernstig gewonden en 5370 lichtgewon- De cijfers zijn, wat de groote plaatsen be treft, hooger dan ooit. Jaar Amsterdam Rotterdam 's GravenhagO 1923 3451 2121 1360 1924 4093 2475 1885 1925 5175 3514 2252 1926 5382 3375 2515 1927 6134 3763 2510 1928 7421 3289 2886 1929 7389 4684 2974 1930 7754 4830 3226 Zooals men ziet zijn de aantallen in ze ven jaar tijds meer dan verdubbeld. De stij ging heeft schier onafgebroken plaats gehad. Voorts maakt het geschriftje melding van 155 verkeersongelukken door dronken be stuurders veroorzaakt. Besloten wordt met een ernstig pleidooi voor geheelonthouding voor allen die hy het snelverkeer betrokken zijn. Zulks in het belang van een veilig verkeer. MELKFABRIEK TE FIJNAART De directeur voorloopig geschorst In de algemeene vergadering van aandeel houders dor Coop, fabriek van Melkproduc ten Fijnaart. zijn mededeelingen gedaan om trent de resultaten van een onderzoek, het welk was ingesteld naar de handelingen van den directeur, tegen wiens beheer ver moedens van onregelmatig! eden waren ge- De commissie \an onderzoek kwam tot de bevinding, dat door den directeur handclin- gen waren gepleegd, op grond waarvan zij het bestuur voorstelde hem te schorsen, waartoe is overgegaan. We hopen op deze zaak nader terug to komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1