DINSDAG 21 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE LONDENSCHE CONFERENTIE DE SCHRALE RESULTATEN VAN PARIJS MAC DONALD WOEDT VOORZICHTIG De besprekingen te Parijs hebben niet dat gebracht, wat de menschcn er van verwachten. Zoo verklaart het Fransche blad Oeuvre dat. de Parijsche onderhandelingen niet' het resultaat hebben gehad, dat men zich er van beloofd had. Volgens dit blad zou Bruening hebben aangedrongen op een cre- diet op korten termijn, dat zonder eenige garantie of controle verstrekt zou worden. Het „Journal" deelt mede, dat Frankrijk zijn polLicke eischen ook te Lond"en zal doen gelden. Zooveel mogelijk zullen Engeland en Amerika dat zien te voorkomen, maar of dit gelukken zal, is zeer de vraag. Gisteren zijn de Fransche en Duitsche ministers te Londen aangekomen, waar zij door een groote menschenmenigte begroet werden. Eenige Duitsche natinoaal socia listen veroorzaakten een incident. Zij riepen plotseling: I -:1 Hitier. Weg met Bruening. en wel juist het ooeenhlik. dat de Bel gische mini- van Buitcnlandsche Zaken in zijn auto irbijreed. Tijd'ens de van Parijs naar Londen zijn ook de u-ekingen gehouden. Er heerschte volg - de berichten een goede atmosfeer, die 1 dergelijke gelegenheden altijd heet aanw g te zijn. Met alleen de Fransche pers ie weinig tevreden over de esultaten van Parijs, ook de Engelsche is ze r voorzichtig in haar he schouwingen. De Parijsche corr spondent van de „Daily Tel." beweert, dat er in werkelijkheid nog een groote sc-heid'ing bestaat tusschcn de meeningen van Franschen en Duitschers. Of die scheiding te Londen overbrugd zal worden? Laval zal, volgens genoemd blad, slechts bereid zijn tot financ.ieele hulpvcrleening aan Duitschland, onder de bekende voor- T--." - ;-rion, die hij reeds een minimum heeft genoemd. ue iLiigelsche „Daily Express" 'meidl, dat de Franschen 't denkbeeld om de opbrengst der Duitsche tarieven als onderpand te ge bruiken, nog steeds niet hebben opgegeven. In Fransche kringen is men nog steeds verre van verheugd over de houding van Engel- schen en Amerikanen. De Duitsche „Vossische Zeitung" verklaart dat er nog een groote afstand ligt tusschen de theoretische verklaring van bereidheid tot een leening van Frankrijk aan Duitsch land en de practische verwerkelijking. Er zullen nog vele moeilijkheden moeten wor den overwonnen, doch dit zal juist de taak zijn van de Londensche conferentie. De dinlomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat op de Londensche conferentie de volgende pun ten ter sprake zullen komen: 1. Het Hoover moratorium moet in overeenstemming met het Youngplan worden gebracht. 2. Het ver strekken van een crediet op lóngen termijn en in aansluiting hierop het verstrekken van een leening. 3. Het bepalen van de fi- nancieele en economische garanties, die men van Duitschland verlangt als veiligstelling voor deze credie.ten en leeningen. 4. De cre dieten. die den kleinen staten verstrekt moeten worden om hen uit de huidige moei lijkheden te helpen. Gisteren is de eerste bijeenkomst van de conferentie door Mac Donald geopend. Hij gaf een vrij lange verklaring waarin hij de voorgeschiedenis en de oorzaken van de crisis uiteenzette, op den tegenwoordigen toestand inging, en een nadere omschrij ving gaf van de taak der conferentie. Hij was heel voorzichtig in zijn rede en vrij wat nuchterder dan wel het geval is ge weest. Denkelijk zijn d'e bespr-kingen te Parijs hem, trots het kinderlijk optimisme t an Henderson, niet meegevallen. De financieele zijde van de crisis en de vraag wat gedaan kan worden, moet voor de bankiers gelaten worden, beweerde Mac Donald. Naar het schijnt bestaan er twee mogelijkheden. De eene weg is middelen te vinden voor nieuwe leeningen en credie- ten aan Duitschland. Dit is in Parijs over wogen. Doch er bestaan nog eenige moei lijkheden, die overwonnen moeten worden voor het tot een leening komen kan, merk te Mac Donald zeer voorzichtig op. De an dere weg zou zijn het probleem direct aan te grijpen, hoe men door versterking van don binnenlandschen toestand de overige wereld een verzekering kan geven van sta biliteit, teneinde op deze wijze niet alleen het afvloeien van in Duitschland' belegde kapitalen tegen te gaan, doch zeis een te rugvloeien in de hand te werken. Er be staat geen twijfel, dat de Duitsche huishou ding krachtig is, verondersteld, dat zij over de noodige kapitalen beschikt. Om deze re den heeft president Hoover de opschorting van alle oorlogs- en herstelbetalingen voor een jaar voorgesteld, hetgeen reed'3 een zeer daadwerkelijke hulp beteekent» Het kan zijn. dat dit nog niet voldoende is, doch dit kan eerst later beoordeeld worden. Laval bracht verslag uit over de confe rentie te Parijs. Dr. BrÜning gaf aan de hand van sta tistieken een overzicht van den financieelen toestand' in Duitschland en gaf een uiteen zetting van de maatregelen die genomen zijn om de moeilijkheden meester te worden Hij legde den nadruk op de dringende nood zakelijkheid van een hulpactie teneinde de bestaande moeilijkheden uit den weg te kunnen ruimen. In zijn redevoering heeft de Duitsche Rijkskanselier van twee eischen als nood zakelijk uiteengezet, n.l.: het onttrekken van credieten uit Duitschland moet worden ver hinderd; de gouddekking moet worden ver groot. Naar uit Washington gemeld wordt, ver luidt aldaar, dat Amerika een hulp-plan te Londen wil voorleggen, dat geen politieke complicaties zal beroeren. Heden wordt de conferentie voortgezet en zouden de Amerikaansche vertegenwoordi gers de Amerikaansche hulpvoorstcllen voor Duitschland overhandigen. LONDEN, 21 Juli. De pers wijst er op, wederom met uitzondering van de Times, dat Engeland en Amerika in tegenstelling tot Frankrijk, de voorkeur geven aan een systeem van z.g. bevroren credieten, die automatisch voor een duur van twee a drie jaar worden verlengd, boven een leening over langen termijn. Dit plan komt over een met dat van Montagu Norman, (Jat Za terdag uitvoerig door hem in de Times werd besproken. Deze credieten zouden vol gens de „Dail Telegraph" door de andere centrale banken aan de Reichsbank moeten worden verstrekt. De benoodigd'e bedragen zouden echter belangrijk meer kunnen zijn dan de sommen, waarover deze banken met uitzondering van de Federale Reserve Ban ken der Ver. Staten, beschikken. Hierdoor zou een Regeeringsgarantie noodig worden. [Ook Duitschland zou van meening zijn. dat dergelijke credieten de voorkeur verdie nen, zoodat Frankrijk in dit opzicht alleen staat. Hieruit vloeien echter de volgende drie vragen voorL Ten eerste zullen de Franschen aan een dergelijk voorstel dezelf de voorwaarden verbinden als aan een lee ning? Ten tweede zullen zij in dit geval een bespreking aan de orde stellen van wat er zal gebeuren, wanneer na het einde van het Hoover-jaar Duitschland een tweede mo- ratoriumjaar zou noodig hebben? Ten der de zullen in het geval, dat Frankrijk ook bij credieten op korten termijn zijn politie- ken eischen handhaaft, Amerika en Enge land- bereid zijn, ook zonder Frankrijk Duitschland te steunen? De „Morning Post" gelooft niet. dat het plan tot verstrekking van een 100 millioen pond sterling-lecning nog een rol zal spe len op de conferentie, daar Engeland en Amerika reeds hebben te verstaan gegeven, dat..zij er niet welwillend tegenover staan. „Financial News" rekent met de moge lijkheid, dat de credieten naderhand in een leening zullen worden veranderd, aflosbaar in zeven of meer jaren. Volgens de „Daily Express" zou een groot aantal vertegenwoor digers ter conferentie van meening zijn, dat een werkelijke oplossing van de crisis "slechts mogelijk is door het schrappen van alle oorlogsschulden of tenminste door een uitbreiding van het Hoover-moratorium over drie jaar of langer. EEN VLOOTBOUW-BESTAND? LONDEN, 21 Juli. Het grootste deel der Londensche pers, uitgezonderd de Times, acht de mogelijkheid groot, dat de Ameri kaansche vertegenwoordigers ter Londen sche Ministers Conferentie heden het voor stel zullen doen een vlootbouwbostand te aanvaarden. Volgens de „Daily Herald" zal in elk geval van de gelegenheid die deze Conferentie biedt gebruik worden gemaakt om een plan, dat Stimspn tijdens zijn Euro- peesche reis ter kennis van de Regeeringen wilde brengen, te lanceeren. Volgens dit plan zouden Duitschland, Frankrijk en Ita lië aanvaard-en om tot aan de Ontwapenings Conferentie den aanbouw hunner vloten stop te zetten om dan naar aanleiding van deze Conferentie, zoowel het vraagstuk van de pantserkruiser als de Fransch-Italiaansche vlootkwestie op te lossen. Stimson zou van Grandi en Mussolini de toezegging hebben, dat zij volkomen met zijn plan accoord gaan I Men acht het mogelijk dat ook Duitschland en Frankrijk bereid zijn de besprekingen over economische zaken te verbinden aan de bespreking van een vlootbouwbestand1. BLOEDIGE BOTSINGEN TE SEVILLA MADRID, 10 Juli. Te Sevilla (Spanje) hebben groepen syndicalisten aanvallen ge daan op politieposten. Ln aansluiting hier op ontstonden hevige botsingen tusschen de guardia civil en stakende arbeiders. Men vreest voor herhaling der onlusten, aange zien de algemeene staking is afgekondigd in de stad en de provincie Sevilla. De re geering heeft den staat van beleg afgekon digd. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde, dat hij met alle energie wilde optreden om de orde weer te hei-stellen. DE BESPREKINGEN TE PARUS Yan links naar rechts: Dr. Curtius en Briand (Ministers van Bvilenlan. Zaken van Duitschland en Frankrijk), Laval (Minister-president van Frankrijk), Dr. Brüninq (Duilsch Rijkskanselier), Poncet (Fmnxch o ndcrstaatssecretaris). DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE TOLUNIE Na de opening der zitting van het Perm. Hof. waarin de Duitsch-Oostenr. toluniekwes tie aan de orde is, werd eerst de praealabele raag behandeld door Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. die geen van beiden door een rechter in het Hof vertegenwoordigd zijn, ieder voor zich opgeworpen, om voor dit geding een rechter ad hoe Je mogen heb ben. dat besloten was geen rechters ad hoe, noch van Oostenrijksche, noch van Tsjecho-Slo- waaksche nationaliteit toe te laten. Na heropening van het Hof zette de agent d-er Duitsche regeering prof. dr. V. Bruns de verplichtingen uiteen van Oostenrijk vol gens artikel 88 van het verdrag van Saint- Germain en volgens het Protocol van Ge- nèvée van 1922. Spr. was van meening. dat dit Protocol geen enkele uitbreiding van het woord onafhankelijkheid uit artikel 88 van het Verdrag van Saint Germain mede brengt, wat door hem tegenover de Tsjecho- Slowaaksche memorie uitvoerig wei"d aan getoond. Spr. ging vervolgens in op de vraag of de onafhankelijkheid van Oostenrijk in eeniger mate schade heeft geleden, hetzij juridisch, hetzij feitelijk. Hij betwistte het Fransche argument, dat de onafhankelijkheid in het Verdrag en in het Protocol niet alleen juri disch, maar ook politiek een economische beteekenis heeft. Indien de Fransche opvatting de juiste as, zou het verdrag van SL Germain niet de onafhankelijkheid van Oostenrijk hebben verklaard, maar dit land in de meest afhan kelijke positie hebben gebracht. Vandaag zet dr. Bruns zijn pleidooi voort DE DUITSCHE NOODWEERVERORDENINGEN Over de persnoodweerverordening in Duitschland is de Duitsche pers niet tevre den daar zij volgens haar geen geschikt middel is tor bestrijding van politieke uit spattingen. De regeering zal echter op mil de wijze de verordening uitvoeren. Officieel wordt medegedeeld, dat in de laatste twee weken de ontvangsten op be lastingen buitengewoon sterk teruggeloopen zijn. Teneinde hierin verbetering te brengen is heden een verordening uitgevaardigd over het opleggen van toeslagen op belas tingachterstanden. De noodverordening inzake den toeslag op reizen naar het buitenland ondervindt te genkanting hij de reederijen, die uitstap- reizen organiseeren. Besprekingen over deze en nog andere moeilijkheden hadden geen resultaat. De noodverordening geldt ook voor reizen naar het Saargcbiod, Dantzig, Memelland en Oostenrijk. DE NOBELE CHRISTEN-STAATSMAN A.s. Donderdag viert zijne Exc. Staats raad A. W. F. ldenburg zijn zeventigsten erjaardag. Zeer velen in ons land en daarbuiten, vooral ook in Indië, van zijn naaste geestverwanten en ook anderen, zullen met dankbare waardeering dezen 70sten verjaardag meevieren. Want iemand als de heer ldenburg laat sporen achter overal waar hij arbeidt. En zijn onwrikbare trouw aan de bcginseien door hem beleden, is bij ons Christenvolk en buiten Nederland vooral oorzaak van de warme liefde waarmee dat volk zioh hem voelt verbanden. nnvHMvr wo 'n vncre!vlucht het leven van PETROLEUMBRON IN BRAND NEW-YORK 20 Juli. Maandag is in de omgeving van Mount Pleasant (Michigan) Noord Amerika, een petroleumbron in brand geraakt. Tot nu toe zijn reeds acht dooden en 14 zwaargewonden geborgen. VLIEGTUIGEN TEGEN ELKAAR GEBOTST NEW-YORK, 20 Juli. In de omgeving van Hartford (Connecticut) in Noord-Amerika, zijn in de lucht twee militaire vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Twee inzittenden wer den gedood, terwijl twee anderen zich kon den redden door middel van parachutes. HET NIEUWE REGIME IN SPANJE MADRID, 20 Juli. De Spaansche Nationale Vergadering heeft definitief besloten haar bijeenkomsten te Madrid te houden. 'De Ministerraad heeft de staatsdrukkerij opdracht gegeven nieuwe postzegels uit te geven met de beeltenissen van vooraan staande republikeinen. De regeering heeft een decreet uitgevaar digd waarbij bepaald wordt, dat de belasting op grondbezit en voor industrieën met 10 pet. verhoogd wordt ter leniging van den nood der landarbeiders in Andalusië. De commissie die ingesteld is om een stu die te maken van het .plan voor een aut<> ..„„.n Andalusië heeft medegedeeld, dat zij streeft naar de autonomie van Andalusië. Voorts wil zij Noord-Marokko in haar in vloedsfeer betrekken. DE SPIONNAGE IN POLEN WARSCHAU, 20 Juli. Officieel wordt me degedeeld, dat de wegens spionnagc ter dood veroordeelde majoor van den generalen staf Demkowski Zaterdagavond op de bin nenplaats van de -Warschausche citadel is gefusilleerd. LEVEND BEGRAVEN BUDAPEST, 20 Juli. Uit Zala Egerszeg in West-Hongarije wordt gemeld, dat in een dorp twintig personen door neerstortende aardmassn's bedolven werden. Vijf perso nen werden gedood, twee zwaar gewond. De vrouw van een d"er slachtoffers is waanzin nig geworden. EEN BLOEDIGE DANSPARTIJ GLOGAU, 20 Juli. Tijdens een danspartij in het Duitsche dorpje Aufzug ontstond een stige vechtpartij tusschen communisten en nazi's. De landbouwer Schmeisser werd met een flesch zoodanig op het hoofd gesla gen, dat hij dood neerstortte. Een jongeman werd door messteken ernstig gewond en in levensgevaarlijken toestand naar een zie kenhuis overgebracht. Vele gewonden moes ten zich otider geneeskundige behandeling stellen. De inventaris van het lokaal werd geheel vernield. Aangezien men niet over telefonische aansluiting kon beschikken, kon politiehulp niet worden ingeroepen. MOORD IN EEN OPVOEDINGSGESTICHT KOPENHAGEN, 20 Juli. In het Deensche opvoedingsgesticht te Braaskovgaard bij I-Iorscns hebben twee pupillen die wilden vluchten een derden verpleegde door mid del vaji bijlslagen van het leven beroofd. De beide jongens zijn gearresteerd. EEN CHINEESCHE STAD WEGGEVAAGD LONDEN, 21 Juil'i. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Ohineesche rgeeeringetroe- pen in de provincie Kiangsi de door de communisten bezette stad Ninthau hebben aangevallen met ailile moderne oorlogsmid delen. waarover zij de bpsoh'iikking hadden. Volgens een regeeringsmededeellmg is de stad letterlijk van den aardbodem wegge bombardeerd. I-Tet geveoht duurde 12 uur. Van de beetle stad is niets meer over dan één rookende puinhoop. VIER AUTOMOBILISTEN VERPLETTERD PARIJS. 21 Juld. Gisteravond elinte een auto. waarin bebaiLve de eigenaar en ziin vrouw ook zün dochter cn een vriend den gezeten, bij het passeeren van een brug over de Loire zoodanig, dat de an to door de bi uglennuwg reed en naar beneden stortte. De wagen kwam twaalf meter lager terecht on een zandbank. Alle inzittenden waren op dag d.ad ZIJNE EXC. A. W. F. IDENBURG ZEVENTIG JAAR dezen staatsman nagaan, valt wel aller eerst op dat hij schier al zijn krachten heeft gegeven aan onze koloniën, vooral aan ons Oast-Indië. In de hoogste func- tië van Gouverneur-Generaal en van Mi nister van Koloniën heeft hij de belangen m onze overzeesche bezittingen behartigd. Alexander Willem Frederik ldenburg werd geboren te Rotterdam. Zijn vader was daar officier van gezondheid bij de Marine. In 1867 kwam hij op school bij Vos te Utrecht, waar zijn vader zich als genees heer had gevestigd. Verder liep hij daar de H. B. S. af, waarna hij op zijn 16e jaar ging naar de Kon. Mil. Academie te Breda, wel ke hij vier jaren bezocht. In 1882 ging hij als luitenant der genie naar Indië, reeds gehuwd, want „dat is altijd heter voor imge lui die naar Indië gaan". Hij werd in Indië geplaatst bij het korps genietroepen te Willem I- In 1S85 werd hij overgeplaatst naar den Gew. Geniedienst te Soerabaja Twee jaar later werd hij adjudant van de Genietroepen en in 1889 volgde zijn over plaatsing bij den Gew. Geniedienst in Atjeh Het volgende jaar werd hij te Padang Pad- jang plaatselijk genie-chef en in 1892 ver kreeg hij een functie op het hoofdbureau d©r genie te Batavia. In 1883 was hij ge promoveerd tot 1ste luitenant en in 1892 tot kapitein. Van 1894—1S96 was hij met ver- n het vaderland. In Indië teruggekeerd werd hii geplaatst bij het Dep. van Oor log te Weltevreden. Spoedig daarna werd hij benoemd tot adjudant van den leger commandant. De gezondheidstoestand van zijn vrouw noodzaakte hem in 1901 met vervroegd ziekteverlof naar Holland terug te keeren. Thans zou zijn actieve politieke loopbaan een aanvang nemen. Reeds in 1897 was hij door het district Schiedam camdidaat ge steld voor de Tweede Kamer, maar niet gekozen. Bij zijn aankomst in Europa in 1901 werd hem wederom een candidatuur aangeboden, en wel in de districten Schie dam en Utrecht. Hij werd echter niet ge kozen. maar werd door het district Gouda, dat Mr. Th. Heemskerk candidaat had ge steld, die echter opteerde voor Amsterdam, toch in de Kamer gebracht. Vóór de politieke arbeid bleek de heer ldenburg minstens even bekwaam als voor den arbeid in dienst van het Tndisrhe leger Het vertrouwen dat het A. R. volk in hem stelde werd niet beschaamd. Pas in de Kamer, viel hem in 1902 door het overlijden vén den Minister van Koloniën, Mr. T. A. J. van Asch van Wijck, in het kabinet-Kuy- per de portefeuille voor Koloniën ten deel Hij was door zijn jarenlange ervaring in Indië voor dezen arheid als aangewezen, en was het ook met zijn voorganger eens over de te volgen gedragslijn. Slechts kort heeft de heer ldenburg in deze hooge func tie de belangen van zijn geliefd Indië mo gen behartigen, maar belangrijke besluiten zijn tijdens zijn ministerschap genomen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Comptabiliteitswet kwam ter sprake de bijdrage van Ned.-Indië aan de middelen van het Rijk. Een voorstel tot schrapping der Indische bijdrage werd aan genomen, en besloten werd tot een bijdrage van 40 millioen aan Indië voor maatrege len in het belang van de economische ont wikkeling. Verder herinneren we aan de Decentralisatiewet van 1903 tot regeling van het Indische gemeentewezen en het on derzoek naar de toenmalige misstanden in Deli, dat leidde tot verbetering ^an recht spraak en politie. De val van het Ministerie-Kuyper in 1905 maakte ook aan ziin werkzaamheid een einde. Op andere wijze zou hij echter wel dra den arbeid voor Indië voortzetten, en wel als opvolger van den heer Lely als Gouverneur van onze West. Tot 1908 beeft hij deze functie bekleed, welken tijd hij de bevolking aan zich had weten te binden en belangrijke maatrege len had genomen, vooral met betrekking tot de Zondagsrust. In 1908 aanvaardde hij opnieuw de por tefeuille van Kolonie, thans in het ministe rie-Heemskerk. Tn>en echter in 1909 een opvolger moest worden benoemd voor Gou verneur-Generaal van Heutz, was de Mi nister van Koloniën de aangewezen man, en zeo vertrok dus de heer Idenhurg naar Oost-Indië, om in de hooge functie van Gouverneur-Generaal zijn belangen te be hartigen, don arbeid van Van Heutz voort zettend en ten einde voerend. Hij heeft ons gezag in Indië in rle buitengewesten ge consolideerd en metterdaad van kracht doen Voor vele moeilijkheden werd hij tijdens BROEIENDE ONLUSTEN IN SPAN'E PARIJS. 21 Juli. Volgens berichten uit Spanje breidt de staking zich in het bijzon den- te Barcelona sterk uit. De politie zag zioh Zondag j.l. gedwongen het hoofdge bouw van den telefoondienst te Barcelona voortdurend te bewaken, daar het gevaar bestond, dot d.e stakers dit zouden bestor men. De gouverneur van Gramado is toestand ni>et tester cn heeft daarom zijn ontslag aangevicvw^ zijn bestuursperiode geplaatst We memo- reeren de beweging van den Sarikat Islam, die aanstuurde op meerdere zelfstandigheid van den Inlander. De Gouverneur-Generaal doorzag echter de draagwijdte van deze beweging, en wist met de noodige tact een meer fel hardhandig optreden waartoe som migen meenden te moeten aansporen, te Vermijtten. Hij heeft deze actie niet ver boden, maar haai' in de juiste banen we ten te leiden. Tn verband hiermee bracht ider de Indo-Chineezen het uitroepen dei- publiek in China in 1912 eenige beroe ring. Belangrijker was echter de moeilijk heid die werd veroorzaakt door het optre den der Indische partij, en de actie van Douwes Dekker. Deze organisatie van Tn- waartoe alle bevolkingsgroepen kim den toetreden, voerde in haar program los making van Nederland en beoogde een ge heel zelfstandig Indië. Op grond van het hit.ionair karakter der vereeniging, ont hield de heer ldenburg haar rechtspersoon lijkheid. De leiders staakten echter hun actie niet, waarom de Gouverneur-Generaal er tóe moest overgaan Douwes Dekker. Soe- ■di Soerianigrat en Dr. Tjiptn te inter- neeren. Spoedig viel daarop de beweging, die uit te heterogene elementen was opge bouwd, uiteen. De heer Tdenburg heeft als gouverneur- generaal ook bevorderd de verdere ontwik keling van het gemeentewezen in Indië. De nanlpg van spoorwegen en verdere bevorde ring 'van hel verkeer, alsmede rle ontwikke ling der havens en scheepvaartlijnen is door hem mede in het bijzonder behartigd. Ook heeft hij gedaan wat in zijn macht was om de toestand van het onderwijs en de ver houdingen op dat terrein te verbeteren. Hij schaamde zich hij dit alles niet voor zijn beginsel, ja werd juist daardoor gedre ven het waarlijk beste voor Indie te zoeken Niet door de staatsmacht te gebruiken om Indie het christendom op tc dringen, maar wel door zooveel in zijn vermogen was ruim baan té maken voor de arbeid der Zen ding en deze in de gelegenheid te stellen, den Indiër uit de duisternis van zijn hei dendom te wijzen op het licht van het Evan gelie, dat ook alleen in staat is den Inlander te maken tot den rechten onderdaan en staatsburger. Gelijk, gezegd heeft de heer ldenburg tot 1916 de functie van Gouverneur-Generaal be kleed. Zijn beste krachten heeft hij in die periode aan onze Oost gegeven. In het vaderland teruggekeerd, aanvaard de hij in het Ministerie-Ruys in 1918 op nieuw de portefeuille van Koloniën. Helaas noodzaakte zijn gezondheidstoestand hem, het volgende jaar ontslag te vragen. De In dische jaren hadden tengevolge gehad dat de heer ldenburg zich niet meer met dp oude kracht aan zijn v#rk kon geven. Dit behoefde'echter gelukkig niet te verhinderen dat hij de A.R. Partij nog op vele wijzen met zijn talenten diende. Tn 1920 brachten de Prov Staten van Z.-Holland hem in de Eerste Kamer. Tot Dec. 1924 heeft hij daar- zitting gehad, in welke periode hij ook het presidium bekleedde van de A.R. Eerste Kamerclub In 1924 volgde zijn benoeming ♦ot lid van den Raad van State, in welk col lege hij deel uitmaakt van de afdeeling On derwijs en Koloniën. Bovendien werd hij in 1923 hij het zilveren regeeringsjubileum van I-I. M. de Koningin benoemd tot Minister van Staat. De vérdiensten van den heer ldenburg von den verder erkenning door zijn benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw als adjudant van den legercommandant; tot commandeur van deze orde tijdens zijn verblijf in Suri name en door zijn-begiftiging met het groot kruis van den Ned. Leeuw bij zijn aftreden als gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Daarnaast vielen den heer ldenburg meer dere buitenlandsche onderscheidingen ten deel. Naast het politiek terrein neemt de thans 70-jarige aan velerlei Christelijke actie in ons land deel. Zoo is hij o. a, directeur van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag, terwijl hij ook de functie van president-directeur heeft bekleed. Hij is voorts vice-voorzitter van de Dr. Abraham Kuyperstichting en ook eere-voorzitter van het Centraal Comité der A.R. Partij. Voorts is hij o. m. vanwege de Generale Synode der Geref. Kerken deputaat voor de geeste lijke arbeid onder de verstrooide Gerefor meerden in Ned.-Indië en voor de correspon dentie met de Hooge Overheid. De heer ldenburg heeft zich steeds geken merkt door onwrikbare beginseltrouw. Hij was een man die zich het Evangelie niet schaamde. Een enkel voorval uit zijn rijke leven moge dit bewijzen. Als adjudant heeft hij in Indië 3 leger commandanten gediend, maar bij elke be noeming telkens den eisch gesteld: 's Zon dags vrij. „Indien gij, o generaal, mij dan zoudt roepen, moet ik dienst weigeren, wijl ik dan in dienst hen van een ander, mijn Hemelschen Koning!" Wanneer het Zondag werd en Kwitang (de Geref. Kerk van Batavia) had een die naar des Woords, dan was hij het die preekte, eens zelfs 6 maanden (Mei—No vember 1899). Heerlijk heeft hij toen het „Onze Vader" uitgelegd voor de hoorders om nooit te vergeten. En toen hij tot herstel van de ziekte zij ner vrouw naar Holland ging, stelde hij zijn mede-passagiers als eisch voor de con versatie met hem het nalaten van het mis bruiken van Gods naam. En hij heeft het mogen ervaren hoe God genade en ook eere wil geven aan degenen die Zijnen Naam belijden., Wij wenschen Zijne Exc. ldenburg toe, dat hij nog verder tot rijken zegen mag worden gesteld voor land en volle in het vaderland en in zijn overzeesche bezittingeji, "n dat hij ook voor zichzelf zich mag ver heugen in Gods goede gunst over hem. Weerbericht- Hot dunne pUltJe geeft den vorigon atand aan. Hoogste stand te La Coruna 768.0. Laagste 6tand te Wisby en Skagen 751.2. Stand vanmorgen halftwaalf 763.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke tot matige Noordwestelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar tot half bewolkt, weinig of geen regen, later iets warmer. 22 JULI Zonsopgang 5.06 u.; Zonsondergang 9.06 tl. Maansopgang 2.25 u.; Maansonderg. 11.47 u. Eerste kwartier 22 Juli 6.36 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.36 u. tot 's morgens 4.37 u. WATERSTANDEN RIVIEREN 0.02 m. i 21 Juli Constanz t t i i 4.6ó i Huningen 3.14 m 0.">4 m was Kehl4.10 m 0.26 m was Mannheim 6.21 m. 0.51 m was Hingen3,7u m 0.48 m. was Cnupi 4,40 in. 0,65 m wae Colilenz 3.73 n Duisburg. 2,06 m. Ruhrort 231 m. <>,24 m. was Maastricht LlO m, 0, i4 tn. was Venlo 11.08 m, 0.01 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 4.18 16.27 Hellevoetai.7.59 20.23 Terschelling 1A0 13.16 Willemstad 8.53 21.14 Harlingen 2.07 14.29 Rrouwersh. 7.11 19.35 Helder le 1203 Zierlkzee 7.40 l».ó2 Idem 2e 21.10 Wemeleingt 8.05 20.21 IJ muiden 801 20.30 Vlfsslngen 6.18 18.35 H. v. Holland 7.08 19.39 'ferneuzen 6.52 i9.09 Rotterdam 9.27 21.31 Hansweert 7.38 19.45 Gemengd Nieuws. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS Hedennacht is ingebroken in het gemeente huis te Hoornaar, waar de ongenoode gasten alles overhoop hebben gehaald. Ook in de aangrenzende woning, waar de wijkverpleeg ster De Vries woont, werd een beizoek ge bracht Tot nu toe wordt alleen een gouden broche vermist Te Silvolde (Gld.) is een 12-jarige knaap bij het oversteken van den weg door een auto overreden en gedood. Te Best (N.Br.) werd een 27-jarige mo torist uit Eindhoven gedood, doordat hij achter een auto opreed. De jongeman was kortgeleden gehuwd. RUWE ZEDEN Zaterdagavond te ongeveer tien uur had in de Bakkerstraat te Eindhoven een vecht partij piaats, waarbij één persoon vrij ern stig werd gewond. Zekere vrouw H., wonende te Weert, was Da een huiselijke twist met haar man, naar Eindhoven gekomen, in gezelschap van een. kostganger. De vrouw en de kostganger na men intrek by de zuster van vrouw H., de wed. S., in de Bakkerstraat. Zaterdagavond arriveerde haar man met eenige vrienden uit Weert in een taxi. De ruiten bij de wed. S. werden ingeslagen en toen de kostganger W. trachtte te vluchten, werd hij door zeke ren M. eveneenes uit Weert, aangevallen en door messteken in het hoofd, den rug en de polsen ernstig gewond. Hevig bloedend holde het slachtoffer de straat op, en werd daar door een wagen van de Gemeentelijke reiniging opgepikt en naar een geneesheer gebracht. Deze oordeelde overbrenging naar het zieken huis noodzakeiyk. De dader M., en de man van de vrouw H. werden in den loop van den avond nog te Weert gearresteerd. Volgens de laatste berichten hebben man en vrouw zich weder met elkaar verzoend. ZICH ZELF PER ONGELUK DOOD GESCHOTEN Te Zwolle was de opperwachtmeester- hoefsmid der marechaussee, P .S., bezig met het schoonmaken van zijn revolver. Plotse ling gjng het schot af, dat hem in het hoofd trof. De getroffene .die gehuwd en vader van één kind was, was op slag dood. Van daag zou een wapeninspectie worden ge houden. VERDRONKEN Te De Kwakel, gem. Uithoorn, is het 3-ja- PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menscheliik lieid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Adres: Adres: Naam: lc' Adres: Adret: Ms Drukvark on te zenden aan het Bureau va" ans blad Le

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2