JMmwr gsmsctfe CToumnl EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal f 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Buitenland bi^ Bij dagelijksche zending 7 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijpha Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3400 MAANDAG 20 JULI 1930 ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels1.TO4 Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.1C 10e Jaaraarr Pefifionnemeni vóór Onlwasening Het blijkt, dat de tijd te kort was toegemeten voor de opneming van het formulier in de Nederlandsche dag bladen. Honderdduizenden ingevulde- biljetten zijn binnengekomen op de dagbladbureaux. Doch honderd duizenden zullen nog volgen. Uit deze stroom moet één meening spreken van de groote meerderheid van het Nederlandsche volk. Het Bestuur van de Nederlandsche Dagbladpers heeft besloten, dat het formulier nog deze week, dus tot en met Zaterdag 25 Juli, zal worden opgenomen. Wij dringen thans zeer aan op onverwijlde teekening. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Het is merkwaardig te zien, in wélke mate het recht van initiatief zich mag verheugen in de gunst onzer volksvertegenwoordiging. De verschillende extra-parlementaire ka binetten der laatste jaren hebben den band tusschen Ministerie en Kamérniét ver sterkt en den Kamerleden het gevoel ge schonken, dat zij gemakkelijker dan voor heen op eigen kompas konden varen. Is er een parlementair kabinet aan het bewind, dan zal een Kamerlid, dat behoort tot een der meerderheidsgroepen, niet zoo gemakkelijk de toevlucht nemen tot indie ning van eeü Wetsvoorstel, omdat hij zich daardoor min. of meer plaatst tegenover het ministerie, dat het vertrouwen heeft zijner fractie. En evenzeer zal een afgevaardigde van een der niinderheidspartijen spaarzaamheid en. schuchterheid betrachten in de toepassing van het recht van initiatief, wijl de homo geniteit tusschen Kabinet en meerderheid zijn kans van slagen zeer gering maakt In de vorige eeuw werd van dit recht der volksvertegenwoordiging een uiterst beschei den gebruik gemaakt Zoo constateerde Buys, toen hij zijn Werk over „De Grondwet" schreef, dat in de ze ventig jaren na de totstandkoming der Grondwet van 1814 slechts een zevental wet ten uit het recht van initiatief waren voort gekomen, waarvan maar één groote betee- kenis had: de initiatiefwet-Van Houten van 1874. Met de sterker doorgedreven industrialisa tie van ons land schijnt ook de productivi teit van initiatiefvoorstellen aanzienlijk te zijn toegenomen. Dat de beteekenis dezer voorstellen intus- schen in overeenstemming zou zijn met het belang, door de geestelijke vaders aan hun legislatieve voortbrengselen toegekend, mag biet worden beweerd. Al te lichtvaardig wordt in den regel dit recht gehandteerd, en het algemeen belang zou door het uitblijven van het meerendeel dezer voorstellen in geen enkel opzicht wor den geschaad. Ook het afgeloopen jaar gaf den initiati- visten weer velerlei werkzaamheid, maar schonk den voorstellers niet steeds een mi nimum van bevrediging. Het initiatiefvoorstel-Wijnkoop tot bestrij ding der werkloosheid zou een premie bren gen op werkloosheid en werd naar verdienste feen voorwerp van spot. De eenling Kloris Vos wist gansch zijn fractie te mobiliseeren voor een ontwerp, dat stamelend werd verdedigd en ten slotte, om een volledig fiasco te ontgaan, ter elfder ure nog werd getransponeerd in een motie. Mevrouw Bakker-Nort, die van een wijzi ging der wet op het Notarisambt trachtte ge bruik te maken om de vrouwelijke notaris binnen te smokkelen, draalde, toen zij haar pogen zag mislukt, geen oogenblik om aan deze ambtelijke levenskwestie een initiatief voorstel te wijden en men kan zich alleen erover verwonderen, dat zij zich onthield van éen volledige serie voorstellen, die de vrouw zouden toelaten tot alle nog niet door haar bekleede ambten en bedieningen. Alleen de heer Van den Bergh was geluk kiger met zijn geldschieterswetje en gaf een voorbeeld van gedegen studie en stofbeheer- sching, zooals bij dergelijk pogen maa" al te Weinig wordt aangetroffen. Want hier schuilt in den regel het bezwaar. De schat van gegevens, waarover de De partementen beschikken, het nauwkeurig en veelomvattend onderzoek, waaraan een wetsontwerp wordt onderworpen, alvorens het in de Kamer komt, het gezag waarop een-regeeringsontwerp steunt, dit alles moet een initiatiefvoorstel missen. Bij gezette overweging ware menig voor stel ongetwijfeld in de pen gebleven* Zulks had den voorsteller teleurstelling, aan de'Ksfmer veel tijd bespaard. Initiatief tot zelfbeheersching zij in deze Hoe de Staatscommissie-Rutgers zich stel de tegenover de vraag, óf de grondslagen an het bestaande stelsel der Lageronder- wijswet dienen behouden-te blijven, werd des tijds door ons aangegeven en besproken. Kortelijks zij" slechts herinnerd, dat de commissie geen wijziging voorstelt ten aan- van de plaats, die de gemeente in de huidige Lagerónderwijswet inneemt en ten aanzien van deverdeeling van kosten tus schen de gemeente en het Rijk. Waar het hier geldt een van de belang rijkste kwesties, die onze lageronderwijs- wetgeving raken, mag, nu inmiddels de rap porten werden gepubliceerd van enkele stu diecommissies, de vraag worden gesteld, hoe men van die zijde over dit deel van het werk der Staatscommissie oordeelt \Veln,u, zoowel uit het reqiiest, dat de Schoolraad den Minister van Onderwijs toe zond als uit het adres, dat vanwege het Be stuur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten dezen bewindsman werd aange boden, blijkt, dat men op dit punt geen wij zigingen in de voorstellen der Staatscom missie wenscht aan te bevelen. Voor zooveel echter den Schoolraad be treft wil dit niet zeggen, dat men zich bij de bestaande'regeling aansluit en geen an dere wenschen terzake heeft Integendeel, deze organisatie spreekt in haar request uit, dat de bestaande grond slagen op velerlei punt radicaal veranderd- zuilen moeten worden, wil de Nederlandsche schoolwetgeving erkennen als beginsel en reguleeren als practijk „de vrijheid der school als taak van de ouders". Het feit, dat intusschen den Schoolraad weerhoudt haar wenschen op dit punt naar voren te brengen, is gelegen in de omstan digheid, dat de Staatscommissie op zoo me nig punt tegemoetkwam aan de verlangens, die in den kring van den Schoolraad leven en op verschillende onderdeelen verbeterin- »n aanbeval. Dit betoog kan ons niet geheel voldoen. Wanneer de wenschelijkheid om wijziging brengen in de grondslagen der wet zoo sterk wordt gevoeld en zoo krachtig wordt gesteld, kan men van de verwezenlijking an een dergelijken principieelen eisch voor- loopig bezwaarlijk afzien met een beroep op de omstandigheid, dat de Staatscommissie tal van andere belangrijke verbeteringen aanbeveelt Iets anders zou het zijn wanneer men, gelet op de ontwikkeling van onze onder- ijswetgeving en in aanmerking nemende de omstandigheden en verhoudingen, zooals die zich. thans voordoen, meent voor dit oogenblik den gegroeiden toestand te moe ten handhaven.- Voor het heden achten althans wij het adagium „onderwijs Rijkszaak" niet voor verwezenlijking vatbaar, nog daargelaten verschillende bezwaren van beteekenis, die tegen dezen eisch met recht kunnen worden aangevoerd. En- staat men eenmaal voor het dualisme „Rijk-gemeente" inzake de verdeeling van kosten, dan moet toegegeven, gelijk de Ver eeniging van Ned. gemeenten zeer juist in haar adres herinnert, dat de bestaande scheidslijn tusschen beide organen noch in de Bevredigingsconimissie, noch bij de be handeling van het ontwerp-Lageronderwijs- wet 1920 op principieele gronden alzoo is getrokken. Reeds eerder, gaven.we breeder aan, waar om wij het standpunt der Staatscommissie juist achtten. Dat deze.beide studiecommissies geen wij ziging op dit punt voordragen, bewijst, dat de verwezenlijking van soms wat al te licht aardig gekoesterde idealen, op dit punt nog niet zoo gemakkelijk is. BINNENLAND. UTRECHT HET UTRECHTSCH LANDSCHAP. In verband met de aanvraag van de stichting het Utrechtsch Landschap om provinciaal subsidie voor den aankoop der Eickensteinsche Bosschen, werd in de af- deelingen der Prov. Staten gevraagd of niet de provincie meer zekerheid zal -he nen te hebben in de wijze.waarop het be.'.it zal worden beheerd. Geen enkele zeker]iejd is er, wat er met het bezit zal zijn gebeurd als het schuldvrij of een althans weinig belast eigendom der stichting zal zijn ge worden. Zal er dan voldoende waarborg zijn voor blijvende openstelling?» Ged. Staten antwoorden hierop door een uiteenzetting te geven van de wijze van samenstelling van het bestuur der stich ting, alsmede de statutaire bepalingen om trent de doelstelling. Wijziging van art. Z waarin als doelstelling omschreven is het bevorderen van het behoud van natuur- en landschapsschoon in de prov. Utrecht kan slechts geschieden' als 4/5 der aanwezige leden op een vergadering, waarop ten minste 4/5 der leden aanwezig moeten zijn, zich voor wijziging verklaart, doch boven dien moet dan nog de goedkeuring van den Minister van Onderwijs daarop worden ver kregen. 't Stiohtingsbestuur moet bestaan uit vijf leden, waarvan één bestuurslid moet zijn van de Vereen, tot behoud van Natuurmonumenten, één lid van het pro vinciaal bestuur van Utrecht, en twee le den lid moeten zijn van dagelijksche bestu ren van twee gemeenten in de provincie Utrecht. Aldus waarborgen genoeg, zoo oor- deelen Ged. Staten. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluis is de heer P. R. Maal be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Cartagena (Columbië) buiten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het vice-consulaat strekt zich uit over het departement Bolivar. Aan den heer Maal moet in de Engelsche taal worden geschreven. ZEEMACHT. Kapitein der mariniers H. F. J. M. M. von Frijtag Drabbe wordt 1 September geplaatst Is le officier bij de afdeeling mariniers te Rotterdam. Met dien datum wordt geplaatst als offi- :ier-instructeur bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord kapitein der ma riniers M. R. de Bruyne. Eerste-luitenant der mariniers W. Schui ling wordt met 21 Juli belast met de betrek^ king van hoofd van onderwijs bij de gym nastiek- en sportschool der marine te Wil lemsoord. RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den Minister van Jus titie zijn aangewezen in de enkelvoudige Kamer voor de vereenvoudigde behandeling an strafzaken van de Arrondissements rechtbank: I. te Roermond: atot lid: Mr. M. J. A M. an der Grinten; b. tot plaatsvervangend lid: Mr. H. Diephuis, Mr. C. C A. baron van Hövell tot Westerflier. Mr. F. A. J. Marres, allen rechter; II. te Rotterdam: a. tot lid: Mr. J. G. Huij- ser, rechter; b. tot plaatsvervangend lid: Mr. H. de Bie, Mr. D. M. Paré, Mr. S. N. B. Hal- bertsma, Mr. G. C. B. E. Suringer, Mr. F. G. Schalkwijk, allen rechter; III. te Middelburg: a. tot lid: Mr. W. N. G. Jolles, vice-president; b. tot plaatsvervan gend lid: Mr. J. W. Zijlstra, Mr. Th. Por- theine, Mr. J. H. Bijlau, Mr. A. van dei- Hoop, allen rechter. HET PETITIONNEMENT De volgende officieren, J. J. Harts, Kapi tein der Infanterie, Leeraar aan de Kon. Mi litaire Academie te Breda; P. G. A. Forta- nier, Kapitein der Infanterie, Leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda en B. F. A. Schilmöller, Kapitein der Infanterie N. I. L., Leeraar aan de Kon. Militaire Acade mie te Breda, richtten aan alle Beroepsoffi cieren bij de Koninklijke Landmacht en het Leger in Nederlandsch-Indië den volgenden oproep: Het komt ops hoogstnoodzakelijk en ge- wenscht voor, dat wij, beroepsofficieren, op nieuw blijk geven van ons standpunt ten aanzien van internationale ontwapening en daarmede eiken twijfel omtrent dat stand punt wegnemen. Daarom roepen wij alle collega's op om, met kwaliteit, het petitionnement, georgani seerd door de Nederlandsche Dagbladpers, te teekenen. Het bestuur der Ver. Ned. Dagbladpers deelt mede, dat de stroom van handteekenin gen van het Petitionnement voor Int Ont wapening nog steeds sterker wordt Het Zaterdag 18 Juli bereikte bedroeg reeds meer dan 800.000. BRUG OVER HOLLANDSCH DIEP ADRES VAN HORECAF Het Hoofdbestuur van Horecaf heeft een adres gezonden aan den Ministerraad, waar in het naar aanleiding van het adres der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam en eenige andere belanghebbende Kamers van Koophandel inzake de over- bugging van hel Hollandsch Diep bij Moer dijk, de bijzondere aandacht van den .Mi nister vraagt voor de belangen, verbonden aan de bevordering van het vreemdelingen verkeer, dat tijdens de heerschende econo mische depressie z.i. meer dan ooit dient 1° worden bevorderd en door de totstand koming van een overbrugging in hooge mate worden gediend. Het bestnui van Horecal betuigl dan ook zijn vuile instemming met den inhoud van genoemd adres. A.N.WJL en K.N.A.C. hebben daar even- ecus aJhflesdc aan betuigd: BOND VOOR GEREF JEUGDORGANISATIE HET NIEUWE KAMPHUIS TE DRIEBERGEN Ondanks -de dreigende luchten wapperde de driekleur vroolijk boven het nieuwe Kamphuis van den Bond voor Geref. Jeugd organisatie te Driebergen. Het vsèöntiehüis zou namelijk Zaterdag 1.1. officieel geopend worden. Tegen half- drie verzamelden zich vele genoodigdeu. met het Bestuur van bovengenoemden Bond, leiders, leidsters en kampmeisjes om die opening mede te maken. De voorzitter van den Bond, de heer Joh. C. Francken van Utrecht, heette de aan wezigen welkom, speciaal het Dagelijksch Bestuur der gemeente Driebergen, de af gevaardigden van de Geref. Kerk en de samenwerkende jeugdbonden. Hij herin nerde er aan dat de opening van het kamp te Ermelo destijds bij stralend zonneweer geschiedde, dat echter door aanhoudende regen gevolgd werd. doch hoopte dat deze regenachtige dag nu door zonneschijn zou gevolgd worden. Hierna gaf hij het woord aan Mej. H. S. S. K u ij p e r, van 's-Gravenhage die oe- gon met er op te wijzen hoe God ons in dit leven leidt van huis tot huis. De mensch kan niet zonder huis, zelfs het dier niet, al spreekt het vanzelf dat de holen der vos sen en nesten der vogels niet te vergelij ken zijn met de menschelijke woningen. Het menschenhuis heeft een ziel. Het is óf aan God gewijd, óf van Hem afgewend Maar het moet a.h.w. een altaar voor Gods koninkrijk zijn. Gods leiding brengt ons eerst in het ouderlijk huis. Het tweede huis is de eigenwoning of dat waar de werkkring gevonden wordt. En daar is hier nu een derde huis bijgekomen. Het eigen vacantiehuis voor onze meisjes. Dit staat tusschen deze huizen in. Het meisje vindt er de moederlijke zorg van het ouderhuis, maar mist er het gezinsverband. Daarvoor treedt het organisatorische verband in de plaats. Hier vindt het meisje geen levens taak, maar wel de ontspanning. Ook die is een genadegave Gods. Hoe moeten we God niet danken, dat we zulk een huis n-jg kunnen stichten in ons land. Het juk van het Bolsjewisme, zoowel als de vuist van een Mussolini zouden die stichting niet ge duld hebben. Gezegend een tehuis waar mer gebed en dankzegging wordt aangevangen en geëindigd. Zeker, 'tisgeen klooster. Jolijt en vroolijkheid zullen er heerschen. De meisjes mogen gerust spelen, fietsen, wan delen en zingen. Ook dat genieten is van God. Van Hem ontvingen ze dit mooie huis. Toch zij ook haar verlangen naar het hemelsch Vaderhuis. Zoo zij dit huis, ver volgde spreekster aan God gewijd en als een gouden draad van Gods leiding in liet meisjesleven. Met dezen wensch verklaarde Mej. K. het Meisjeshuis voor geopend. De heer Francken dankte spreekster voor haar schoon woord, waarna twee meisjes een bouquet rozeknoppen beeld van het jonge meisje aanboden. Vervolgens bracht hij dank aan de ener gieke bouwers de Gebr. Stamhuis te Utrecht, aan de firma's van Veen te Utrecht en v. Donsclaar te Driebergen, die het interieur verzorgd hadden. Hij her innerde voorts dankbaar aan het geschenk van den Geref. Meisjesbond, die een keu rige keukeninstallatie had gegeven. In de pauze werden ververschingen geserveerd en maakten de genoodigden een rondgang door het gebouw. Na de pauze spraken verschillende afge vaardigden. Allereerst bracht burgemeester Jhr. P. J de Beaufort de gelukwenschen van het gemeentebestuur over. Driebergen verheug de zioh over zulk een kamphuis. Spr. hoop te dat het hier zou zijn „Zilver zaad-gouden vrucht". De heer K r a a ij, van Driebergen, bracht de gelukwenschen van den kerne- raad over. Voor de meisjes waren in het kerkgebouw plaatsen gereserveerd en hij hoopte dat ook hier zoowel Schriftuur als natuur haar deel zouden hebben. Namens de Bond v. J. V. sprak de heer Wijnbeek, van Zwolle, die uit ervaring de voortreffelijkheden van dit huis roemde. Mej. Jansen, van Beek, vertolkte de vreugde der groote zusters van de M, V-, terwijl mej. Hartor f, van het Ned. Jeugd leidersinstituut, de beste wenschen over bracht. De heer Kok, van Tiel, feliciteer de namens de Ermelosche knapenkampen, en uitte den wensch, dat nu spoedig Ermelo aan de beurt zou zijn. Mej. v. Oversteeg, van Amsterdam, bracht een aantal zelfge maakte kleedjes, kussens enz. van de Meis jes mede en offreerde die aan het bestuur, tenslotte vroeg de heer Grashof f, die met den heer Franc ken samen zooveel voor der. bouw van dit kamphuis gedaan heeft, het woord. Hij huldigde speciaal de vrou wen van hen beiden, die door hare opoffe ring het mogelijk hadden gemaakt, dat zij beiden zoovele uren konden besteden aan deze zaak. Tenslotte dankte de heer Francken all? sprekers en sloot dit samenzijn met het zingen van Ps. 72 11, nadat de heer Kraaij in dankgebed was voorgegaan. We hadden gelegenheid, zooals we zei den. alles te bezichtigen in de pauze en we mogen veilig constateeren dat onze ouders hun meisjes vrijmoedig kunnen laten gaan naar „Ons Boschhuis". Wc wisten niet wat we meer moesten be wonderen, het gezellige interieur van de groote conferentiezaal, of de keurig inge richte slaapzalen met tip-top ingerichte bed den, dekens, matrassen, terwijl vaste wasch- tafels en modern ingerichte toiletten alles zoo confortabel maken, dat het meisje niets behoeft te ontberen. De keukeninstallatie leek ons zoo perfekt, dat alleen de zoete geuren ons al deden watertanden. Alles was werkelijk smaakvol en toch sober inge richt. Zelfs kan men 's winters er logeeren, daar twee groote schoorsteenen stookgele- genheid geven. En dan de schitterende om geving. Urenver strekken zich de bosschen uit en toch is men zoo dicht bij de bewoonde wereld, dat men dadelijk bij naderend ge vaar ..het gillen van 100 meisjes hooren U- Mi", gelijk een der spreeksters opmerkte Wat zullen onze meisjes genieten als zij aan het vijvertje zitten, of rond de „kuil", nf schommelen of wippen, of onder de don kere dennen rusten. Inderdaad had het bestuur geen beter plekje kunnen kiezen. Rustig, veilig en lie felijk gelegen. In alle opzichten kan „Ons Boschhuis" een model van vacantiehuis genoemd wor- BEZOEK AAN HET WESTLAND DE COMMISSARIS DER KONINGIN De commissaris der Koningin in Zuid-Hol land, Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, heeft Vrijdagmiddag een niet officieel o? oelt aan het Westland gebracht. Via Naaldwijk is de commissaris naar de veiling Westerloo ge reden, waar de burgemeester van de Lier, de heer J. H. Crezee, en het voltallige vei- lingbestuur hen verwelkomd hebben. Door den heer M. Kuyvenhoven is de com missaris rondgeleid door de veilinggebou wen. Hij betoonde veel belangstelling voor de aangevoerde producten en het veiling systeem. De veiling was juist in vollen gang, zoodat een goed beeld van het veiling wezen verkregen kon worden. In het kan toor der veiling werd door het Bestuur der veiling een fruitmand, waarin de fijnste Westlandsche fruitsoorten, gepresenteerd, terwijl hij tevens op de veiling persoonlijk kennis mocht maken met de heerlijke smaak dezer producten. Na den rondgang door de veilinggebouwen heeft de commissaris vergezeld van bur gemeester Crezee nog een bezoek aan de kweekerij van den heer Dukker te de Lier gebracht Toespraken Tijdens het verblijf in het veilingkantoor heeft de heer M. Kuyvenhoven voorzitter der veiling na de begrooting er zijn ge noegen over uitgesproken dat de commissaris de veiling met een bezoek wilde vereeren. Nimmer tevoren is de veiling Westerlee met een dergelijk bezoek vereerd. Dit bezoek wordt dan ook door ieder op hoogen prijs ge steld. De commissaris der Koningin heeft op deze hartelijke woorden geantwoord, dat hij bij een vorig bezoek aan de gemeente de Lier getroffen werd door de groote nijverheid in deze omgeving, voornamelijk wel op het ge bied van den tuinbouw. Hij kreeg daarbij den indruk, dat de Lier een kern voor de nijvere tninbouwstreek het Westland vormde. Hij achtte de Lier prachtig gelegen voor tuinderij en kweekerij. Ten opzichte van de wegen in het Westland heeft de commis saris nog eenige woorden gesproken, zulks in verband met het nut van goede wegen voor het vervoer der tuinbouwproducten. Belangstellend informeerde hij tenslotte naar de omzet van de veiling Westerlee en naar verschillende bijzonderheden over de West landsche cultuur. VEREEN. „HET HOOGELAND" DE JAARLIJKSCHE BEZOEKDAG De Kolonie te Beekbergen van de Vereen. ..I-let Hoogeland" werd door een groote schare collectanten der „Drie Cents Fonds" afdeelinpen bezocht In bet keurig ingerichte en met bloemen vergierde .okua! „Op de Hoogte" werd de morgen- m middagvergadering gehouden, onder leiding van den heer A. Hofstede van Leeuwarden. Het aantal Drie Centsfonds-afdeelingen der vereeniging bedraagt nu 525, bestaande uil ruim 3000 collectanten en 30.000 leden. Door r!t «ereeniging kon in 1930 aan 10' gereclasseerde personen een plaats in de maatschappij worden teruggegeven. Algemeene instemming vond het plan van het bestuur om een insigne te doen vervaardigen, om dat tegen matigen prijs btschikbaar te stellen. Vervolgens was het woord aan Ds. J c h Meeuwenberg, Ned. Herv. predikant te Beekbergen, die er op wees, dat men bij alle werk in Gods Koninkrijk zich eerst moet geven aan den Heere en daarna aan den arbeid. Wanneer, aldus spr., achter het werk staat de liefde tot den Heiland, dan alleen kan men den moeilijksten arbeid volhouden. Na deze toespraak sloot Ds. Meeuwenberg de morgen vergadering met dankgebed, waar na men zich aan een koffietafel vereenigde Na den maaltijd ging men onder leiding van den directeur der stichting en diens echtgenoote de kolonie bezichtigen. Te drie uur kwam men weder bijeen. De directeur der stichting, de heer G. Veenstra vertelde nu een en ander van het leven op de kolonie en las brieven voor van oud-verpleegden, waaruit groote dank baarheid sprak. Na een opwekkend woord van de propa gandiste mej. T. Warnaar van Rijswijk, werden enkele voordrachten en zangstukjes ten beste gegeven. Vervolgens werd o.m. nog het woord gevoerd door mej. B. v. d. Veer uit Bodegraven en de nieuwbenoemde propagandiste mej. C Scheps, uit Den Haag. DE ZESDE BAZUINSTOOT! Onder dozen titel deed de heer E. den Herder, te Harderwijk opnieuw een bro chure over de droogmaking der Zuiderzee verschijnen Dit is thans reeds de zesde. Ook deze brochure draait weder om de viaag, die door den schrijver als van alles beheerschend belang wordt geacht: Zal de vloed op dn Waddenzee hooger komen als de afsluitdijk dicht is? Wie in het vraagstuk der Zuiderzcedem- ping belangstellen, zullen ongetwijfeld van deze brochure gaarne kennis nemen. Voornaamste Nieuws. (biz. 1) Opening van het nieuwe Kamphuis te Drie- (blz. 2.) De Fransch-Duitsche besprekingen mislukt. Alle kwesties zullen wel te Londen moeten worden behandeld. Een Duitsche noodverordening inzake ka- pi taal sv lucht. Een pronunciamento-poging in Spanje. Stal ins allures. Hedenmorgen is te Den Haag de behande ling van de Duitsch-Oostenrijksche tolunie geopend. Een groote brand heeft een dorp in Tsjecho-Slowakije vernietigd, waardoor 540 huizen in de asch werden gelegd. Vreeselijk noodweer in Duitschland. Een hittegolf in Amerika. Negeronlusten in Amerika. De slachtoffers van den burgeroorlog in (bldz. 3). Een verklaring van Minister Hijmans over de betrekkingen tusschen Nederland en België. Slotzitting van de Zomerconferentie van de N.C.S.V. De financieele toestand van Duitschland. Niet heden doch morgen zal ons bijvoegsel „De Bouwwereld" worden opgenomen. WETSONTWERP TEGEN GODSLASTERING In een adres aan de Staten-Generaal zegt de Remonstrantsche Broederschap dat zij ernstige bezwaren heeft tegen het ontwerp van Wet, strekkende tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige ge voelens krenkende uitingen. Aan haar bezwaren wenscht adressante twee opmerkingen te laten voorafgaan: lo. Zij spreekt met nadruk uit, dat zij op zettelijke krenking van godsdienstige gevoe lens, in het bijzonder wanneer deze kren king geschiedt op smalende wijze, ten streng ste veroordeelt 2o. Het komt haar voor, dat de nadruk der voorgestelde strafbepalingen niet kan val len op de Godslastering, waarvan in deze strafbepalingen gesproken wordt maar op het krenken der godsdienstige gevoelens en zij sluit zich aan bij de bekende opvatting van minister Modderman. De bezwaren omschrijft de Broederschap op de volgende wijze: Een juiste en nauwkeurige uitvoering van deze wetsbepalingen moet vrijwel onmogelijk worden geacht. Dit wetsontwerp houdt geenerlei rekening met de zielkundige oorzaken, die tot z.g. Godslastering kunnen leiden. Dit wetsontwerp bedreigt de vrijheid van overtuiging en van haar uiting op een be denkelijke wijze. Over de toelichting van deze stellingen ho pen wc dezer dagen enkele opmerkingen te maken. PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND Over het voorstel betreffende verbindin gen van de Zuid-Hollandsche eilanden met het vaste land, wordt in het rapport der commissie medegedeeld, dat de grootst mo gelijke meerderheid zich met het standpunt van Ged. Staten kan vereenigen, terwijl de. minderheid op het standpunt staat dat het niet aanging, dat een gedeelte van de ge dachte betere outillage van het veer, uitbrei ding van het aantal diensten op Zondag, to niet zou worden gedaan door de eischen der loealiteit, die slechts 10 pet in het subsidie bijdraagt. De commissie was eenstemmig van oordeel, dat de plaats voor het begin punt van het veer Ooltgcnsplaat—Dintelsas juist gekozen is, en dat er, voor zoover zij kan beoordeelcn, technisch geen onoverko melijke bezwaren tegen de voorstellen van Ged. Staten bestaan. LUCHTHAVEN TWENTE Vorige week landde het eerste vliegtuig van de K. L. M. op dc nieuwe luchthaven Twenthe. Met de gemeentebesturen der ge meenten Enschedé, Hengelo. Lonneker en 01- aenzaal is daarop een rondvlucht boven hun gemeentegebied gemaakt De bodemgesteld heid van do luchthaven, welke tegelijkertijd beproefd werd. bleek in uitnemenden staat te verkeeren, ofschoon de grasmat thans nog ontzien dient te worden. De K. L. M. organiseert van 29 Augustus tot en met 6 September haar 'eerste rond vluchten boven Twenthe, waarvoor het nieu we vliegterrein als uitgangspunt zal dienen. DE CRISIS IN DUITSCHLAND In verband met tegenstrijdige berichten wordt er de aandacht op gevestigd, dat het postwissel- en giroverkeer van Nederland naar Duitschland tot nog toe op normale wijze geschiedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1