LEIDEN DEN li A AG ALLEEN ZATERDAG VRIJDAG 17 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 7 groote opruiming WASCHSTOFFEN Batist Mille Fleurs9 c. Katoen Mousseline, 40 dessins ...,13c. Kunstzijde, bedrukt14 c. Frisco Stoffen19 c. Waschzijde Imprimé19 c. Voileltof met rand25 c. Waschzijde met rand25 c. Crepon, voor Kimono's, Japansche dess. 25 c. Voilestof fancy38 c. Popeline, chique dessins 36 c. Waschzijde, mouss., de groote mode34 c. Robijnzijde, voor Lingeries 22 c. Brab. bont div. dessins, 80 c.M. breed 16 c. Zephir, Uni< kleuren17 c. Geruite Zephir, spotgoedkoop ...,17c. Glorialinnen, Uni. Indanthren 23 c. Oxford voor Jongenspakjes ...,19c. Zephir, zeer fijne aparte dessins voor Heerenoverhemden43 c. STOFFEN Wollen Kasha streepen19c, Zuiver Wollen Mousseline, effen 25 c. Zuiver Wollen Mousseline, fantasie 39 c. Popeline Wol, prachtkleuren 53 c. Crêpe de Chine, alle kleuren SO c. Crêpe Satin, spotgoedkoop89 c. Shantung Naturel, pure zijde 42 c. Tweedstoffen, diverse dessins ...,15c. Crêpe Caid, zuiver wol, 130 c.M. breed, ons succes1.18 Blazerstof, div. tinten, 140 c.M. breed 1.26 Velchine, alle tinten 49 c. Flamingo fancy1.63 Matté, alle kleuren49 c. Witte Strandstoffen voor Mantels, 140 c.M. breed 1.28 Wollen Voile fantasie, dubb. breed 98 c. Kasha ruiten, 120 c.M. breed 29 c. Gebloemde Zijde Mantelvoering, 90 c.M. breed75 c. Zwarte Wollen Mantelstof, 130 c.M. br. 75 c. GROOTE PARTIJ BADDOEKEN zonder weeffouten alleen groot en zwaar, fantasie en wit 40 - 4B - 52 - SB Cf. WITVAK S/8 Geel Katoen 6/4 Geel Katoen 9/8 Wit Katoen 5/4 Wit Katoen 10/4 Graslinnen voor 2-persoons lakens Congolinnen, voor 2-pers. lakens 180 c.M. Graslinnen, extra zwaar Wit Flanel Onze bekende Gezondheidsflanel Badstof Oogjesgoed voor luiers 9/8 Geel Keper Wit Molton, zwaar Reform Stof, voor blouses Beddentijk, speciale prijs Effen Kunstzijde, 20 kleuren 120 c.M. br. Landhuisstof, spotgoedkoop Madras, opruimingsprijs Zwaar Tentlinnen, diverse streepen Stores, voor bedovertrekken Satinet, alle kleuren Liberty Satinet Zijden Gordijn Damast, 120 c.M. breed, diverse kleuren Filets, 110 c.M. breed Cretonne, spotprijs Effen Badstof indanthren. 80 c.M. breed, voor Badcapes 8 c. 11 c. 8 c. 11c. 22 c. 18 c. 39 c. 9 c. 19 c. 19 c. 12 c. IQ c. 19 c. 28 c. 19 c. 29 c. 19 c. 9 c. 35 c. 35 c. 26 c. 35 c. 72 c. 22 c. 19 c. 50 c. EIGEN BESTELDIENST LEIDEN EN OMSTREKEN DOTEDMADKT 19 QJVIEDVISCHMAQKT 1 GDOOTË MAQKT5TQAAT I GEMAAKTE GOEDEREN Sloopen met overslag, groote maat 22 c. Congolinnen Lakens, volslagen 2-p. maat Graslinnen Lakens, 2-pers Gekleurde Onderjurken Zijden Onderjurken, alle kleur, extra lang Camisoles, gekleurd Meisjes Directoires Dames Directoires Moderne Kinder Pyama's Huishoudjassen Witte Jeans Jassen, extra zwaar Zwarte Sanella Winkeljassen Dames Flanellen Heeren Flanellen, dubbele borst Geel Katoen Manshemden, zwaar Witte Dames Hemden Witte Dames Pantalons Dames Kousen, prachtkwaliteit Heeren Sokken, diverse dessins Reform Heerenpantalon, sportmodel Reform Heerenhemden DOEKEN Messendoekjes Grauwe Doeken Theedoeken Zware Witte Handdoeken Baddoeken Gele Poetsdoeken Wafeldoekjes Coupons Graslinnen, v. 2-p. lakens IOV2 el 3.9Q Coupons Graslinnen, voor sloopen, 10 el 1.90 GORDIJNSTOFFEN Beddentijk, speciale prijs Effen Kunstzijde, 20 kleuren. 120 cM. br. Landhuisstof, spotgoedkoop Madras, opruimingsprijs - Zwaar Tentlinnen, diverse streepen Stores voor Bedovertrekken Satinet, alle kleuren Liberty Satinet Zijden Gordijndamast, diverse kleuren, 120 c.M. breed Filet, 110 c.M. breed Cretonne, spotprijs VELOURS, 130 c.M. breed, groote verscheiden heid, in kleuren f "f .28 JAVA-KAPOK alléén le soort, p. pond 75 c. KERKNIEUWS (DINGSDAG GEREF. KERKEN ■HOLLAND .(Z. GEDEELTE) MORGENSAMENKOMST. r werd in „Lommerrijk" te Hille- g gehouden de Zendingsdag der Ge- eerde Kerken in Zuid-Holland (Zui- gedeelte). 't minder gunstig weer werden de tomsten in de groote zaal gehou- o opkomst mocht zeer bevredigend t genoemd. Openingswoord. W. W. Meijnen, van Dordrecht, de samenkomst op de gebruikelijke De groote opkomst was voor Spr. rrassing. uit Mijn getuigen zijn, was het be- n Christus aan Zijn discipelen; en ;en gehoorzaam dit bevel opvolgen, ze blijkens Handel. 5 terecht in angenis. Dan schijnt het werk des door de overmacht der menschen Sen teniet gedaan. Gods werk gaat altijd door. Als ar gewillig zijn Zijn last te vervul- innen we de rest vertrouwend aan overlaten. Hij stelt zichzelf garant et welslagen van Zijn werk. olharding der vijanden tegen het k>ds moet ons steeds tot voorbeeld Gelijk zij zich stellen in dienst van >rst der duisternis, zoo moeten wij ellen in den heerlijken dienst van lie ons tot Zending roept en belooft 'acht in onze zwakheid te vol'bren- „Het leven overwint". was het onderwerp van Ds. A. ppers, van IJsselmonde. tracht door God in de natuur ge- groot Elk jaar zien we het leven machten van den dood worstelen; leven overwint. W het op natuurlijk gebied is, zoo is op geestelijk terrein. Dat moeten n persoonlijk hebben ervaren: het leven, dat uit God is, moet de mach doods in ons hebben overwonnen, buiten God ligt, is onherroepelijk ten oerwezen; alleen wat rust in Jezus is zal deelen in den triomf vaii het leven. [Zending zal alleen kunnen bloeien er zij leeft uit dat Woord, waarin het ;e vinden is. Hebben wij allen dat le- raagt spr., en zijn wij ook in staat (deren de boodschap des levens te n? pioeten den heidenen zeggen, dat de Davids leeft en dat daarin alleen het le vinden is. [leven kan zonder arbeid niet leven, iveu kan alleen daar bestaan waar (1 komen overgave des harten gevon- brdt. terrein der Zending is werkloosheid uitgesloten: de velden zijn wit om te oog sten. Wij hebben de belofte, dat het leven zal overwinnen. In Christus ligt de overwin ning vast. Toen de discipelen overwonnen waren, zijn ze wereldverovcraars geworden. In de kracht van Christus hebben zij alle mach ten des doods overwonnen, heeft het leven getriomfeerd. Hierna trad op Ds. J. v. d. Meulen,van Schiedam, met het onderwerp: Het modernisme een vloek voor de Zending". Er is maar één Evangelie. Het Evangelie dat tot inihoud heeft de persoon en het werk van Christus. Voor dat Evangelie behoeven wij ons niet te schamen, het is kracht Gods tot zalig heid voor een ieder, die gelooft. Dat Evangelie kent maar één boodschap door de opgestane Heiland Zijn discipelen meegegeven. Luc. 24 46 en 47. Als die boodschap vervangen wordt door een andere, werkt dat niet ten zegen, maar ten vloek. De boodschap van Christus wordt door de Modernen gemaakt tot een boodschap waar in geijverd wordt voor een rijk van recht en gerechtigheid (het soc. evangelie). In de Chr. Zending leeft de overtuiging dat Ghristus is de weg, de waarheid en het leven. Het modernisme heeft die overtui ging niet. Er zijn vele wegen tot den Vader. In de Chr. Zending is er de geweldige be wogenheid om een wereld vervreemd van God, verloren in zonde en schuld. Het mo dernisme kent die bewogenheid niet. Het wil werken tot volmaking van het Christen dom, aan de verfijning van zijn idealen van den mensch, van God en Christus en het Koninkrijk. Zulk een Evangelie kan geen goeds uit werken, omdat het geen Evangelie is. Het werkt wel kwaad, wat met bewijzen uit China's jongste geschiedenis wordt gestaafd Het Evangelie van Jezus Christus is niet uit de menschen maar van God. Het predikt Gods neerkomen in de menschelijke nood tot verlossing. Dat Evangelie des kruises moet gebracht. Het werk wonderen. Het heeft wonderen gewerkt in de goddelooze en zedelooze we reld te Rome waarin Paulus optrad. Dat Evangelie heeft niets van zijn levenskracht verloren. Het is de moeite waard dat gij u daarvoor inspant, opofferingen getroost. Het met verbreid tot eer van God en zaligheid van zielen. De arbeid is niet ijdel in den Heere. 1 Cor. 25 58. Laatste spreker der morgensamenkomst was Ds. J. Maaskant, van Brussel, die tot onderwerp koos „De Zendingstaak voor dezen tijd". In de verhouding tusschen moederrijk en koloniën is thans een groote verandering ingetreden, zegt spr., wat ook tot uiting komt op de groote Int Koloniale Tentoon stelling te Parijs. Wij hebben met onze koloniën niet ge daan wat wij er mee moesten doen. De de mon van het bezit tastte ook meermalen den Christen-kolonist aan. 't Werd vaak een strijd tusschen koloniaal belang en het ho vel van Christus. Wel trad de laatste eeuw verbetering in, r het onrecht van vier eeuwen is zoo maar opeens niet goed te maken. Uitvoerig schetst spr. den invloed van de Westersche beschaving op de Oostersche (anden. Dat was vaak niets meer dan hun maatschappij en hun ziel in de war sturen. De inlanders zijn nu vaak hun natuurlijk mensoh-zijn kwijt. Het is een trieste zaak een volk zijn goden te ontnemen zonder daarvoor God in de plaats te stellen. De groote wereldoorlog deed in bijna alle werclddeelen de nationale geest ontwaken. Behalve de industrie nam ook de intellec- tueele ontwikkeling overal een hooger vlucht; de inlanders zijn dan ook van mee ning best in staat te zijn zichzelf te regee- ren. Steeds meer ziet de blanke, die meende, dat hij geroepen was de wereld te exploi- tecren, alle rassen tegen zich. Engclsch- Indië leert ons waartoe dit ten slotte leiden moest. Groote staatslieden meenen al iets *s merken van den cycloon, die straks het wereldleven zal omkeeren. En wat zullen wij, Christenen, dan doen? Wij mod en alles doordringen van een nieu wen geest, wij moeten trachten tot de ziel door te dringen. In een tyd dat op materialistisch gebied alles kan, mogen wij op geestelijk gebied niet wanhopen. Alleen het Evangelie is in staat te herstellen wat de cultuur verwoest heeft Christus is bezig tot zich te trekken men schen van allerlei ras. Daarom is Zendings werk in dezen tijd vooral noodzakelijk. Het Evangelie is een boodschap der lief de, en die liefde moeten wij prediken, die liefde moeten wij laten zien. Dq verzoening tusschen de volken der we reld is alleen te vinden in Jezus Christus. De Zending van dezen tijd beschikt over de eenige macht die in staat is het groote conflict tot oplossing te brengen. MIDDAGSAMENKOMST. Nadat gezongen was Psalm 118 12 sprak Ds. B. Wentsel, van Ridderkerk, over: De levenskrachten van 't Evangelie. Zendingswerk is een moeilijk werk, waar toe veel krachtsinspanning noodig is. Licha melijke kracht is voor den Zendingsarboid al even noodig als intellectueele gaven. Maar toch is eerste vereischte, dat we gaan in de kracht Gods. Zoo ging ook de groote heidenapostel Paulus de wereld in. Het werk der Zending heeft haast En onze tegenstanders zijn moeilijk tc over winnen. In hen werken geweldige geeste lijke krachten, die hen gevangen houden in dikke duisternis. Zij maken den inlan der diets, dat hij door Christus aan te ne men, breekt met zijn familie en volk. Wat 'n moeite kost 't vaak in de heiden wereld een geopende deur te krijgen. Dat kan alleen geschieden door Goddelijke kracht, die onweerstaanbaar is. Die kracht is dan ook waarborg voor ons Zendings werk. God opeivt vaak deuren waar wij geen deuren zien. Het Evangelie van Jezus Christus is de ecnige kracht, die we stellen kunnen tegen de ontbindende krachten van 't ongeloof Wie is in staat de kracht van dat Evan gelie te beschrijven? Door haar is het ge laat van Europa veranderd. De wereld moet voor Christus gewonnen worden. De krachten van hel Evangcli* zijn onuitputtelijk. Hoe meer arbeiders dooi de Zendingsdeur ingaan, hoe meer Godon® reden zal geven om Hem te danken. Zendingswerk is en blijft moeilijk werk, waarin teleurstelling ons niet gespaard wordt. Maar vroolijk zullen we onze krui sen dragen indien wij zc Christus maar na- dragen. Hierna verscheen D s. F. C. M e ij s t c r, van Rotterdam, achter den lessenaar om tc spreken over: „Geest of geest". Wat gaaf er van zoo'n Zendingsdag eer> bezielende kracht uit, zegt Spr. Heerlijk on gelijk hebben dan ook diegenen, die mee nen, dat ze al lang weten wat er op een Zendingsdag te hooren is en daarom weg blijven. Wat is Zending? Een werk van onbamv hartigheid, zegt de ernstige wereildling. Gij maakt, die menschen armer en diep onge lukkig, zoo verwijt men ons. Die menschen wachten niet op uw F*vangelic, dat voor hen groote dwaasheid is. Ge kunt nooit de goede golflengte vinden om de zielen van die. menschen te bereiken. Houdt daarom met uw Zending op, zoo raadt men ons. Als Zending niets anders was dan actie van onzen menschelijken geest, dan was deze beschuldiging inderdaad waar. Maar echte Zending is niet iets van onzen geest, maar een werken, van den Geest van God, zooals dat zoo schoon uitkwam in c.e Zen ding van de gemeente van Antiochië. God roept en wij hebben te gehoorzamen. En als de vijand zal komen als een stroom, dan zal de Geest des Heeren Zijn banier daartegen opheffen. Zending is heilige oorlog voepen: en als de Geest ons daarbij aanvoert zullen alle vijah^en moeten bukken. Tot eiken Zendeling zegt de Heilige Geest; Volg Mij! Ook ten opzichte van de Zending kunnen wij zingen: ik zet mijn treden in Uw spoor Geest of geest? Goddelijke of mensche lijke actie? In de Zending kan dit voor ons worden een heilige eenheid: Geest en geest Thans was het woord aan D s. C. W. J van Lummel, van Zuidland, om te spro ken over; uZ(jn hand tegen allen". Dit word door den engel des Heeren ge zegd van Ismaël, den zoon van Hagar. Spr. meent, dat dit woord ook voor de Zending van groote beteekenis is. Paulus wees reeds op 't groote verschil tusschen Izaak en Ismaël, de beide zonen van Ahraham. De geslachtslijn van den eerste loopt uit op Christus, die van andere op Mohammed. Van Ismaël werd gezegd, dat hij zou zijn een woudezel van «en mensch, zijn hand zou zijn tegen allen. Geldt dat ook niet van H Mohammedanisme'? Er zijn ongeveer 44 millioen Mohammo danen meer dan Prot. Christenen. Op Java hebben we bijna uitsluitend met Moham mpdanen te doen; zij vormen een machtig eenheidsfront tegen het Evangelie. Inderdaad: zijn hand is tegen allen, ook in onze dagen. Maar juist door dien tegen stand geeft God ons soms geopende deuren Tegen den aangolvenden stroom zal -de Geest Zijn banier opheffen. En waar do Geest 'les Heeren is, daar is ook de kracht om zelfs hem te bestrijden, wiens hand te gen allen is. Slotwoord. Het slotwoord werd gesproken door Ds. S. O u d k e r k, van Kralingen, die dit deed met groote opgewektheid, omdat deze Zen- diivssdag als zeer geslaagd kan worden be schouwd. De verschillende sprekers dankende, richt Spr. zich inzonderheid tot Ds. van Lummel, die 17 Juli eajn 75sten geboortedag her dacht, en op dezen Zendingsdag een rede hield op een wijze, welke jongere collega's hem benijden zullen. Het laatste woord der Handelingen is „onverhinderd". Ondanks allen tegenstand zal het Evangelie van Jezus Christus onver hinderd zijn loop door de wereld volbren gen. Spr. besloot met een opwekking in de plaatselijke kerken 't Zendingswerk krach tig voort te zetten. Nadat nog gezongen was Psalm 68 16, sloot Ds Oudkerk den uitnemend den Zendingsdag met dankzegging. De Chr. Harmonie-Vereen. „Crescendo", directeur de heer A. Jordaans, verleende bij het zingen der verschillende liederen mede werking. Plaatselijk Nieuws. MOERCAPELLE. Op 15 Jul iwerd een Landdag gehouden door den Ring „Schie- land" van den Bond van Ned. Herv. Jonge lingsver. op Geref. grondslag. Door den regen moest de samenkomst worden belegd in de Herv. kerk. Ds. J. E. Uitman opende te ruim 3 uur met een inleidend woord uit Prediker: ,,Er is een tijd om te planten", waarna de eerste der sprekers, de Eerw. Heer Vroeginde- wey, candidaat tot den H. D. te Middelhar- nis, sprak over: „Levensvernieuwing". Hem volgde Ds. F ok k e m a van Sprang, met het onderwerp: „Woord en Geest", gebaseerd op Jesaja 59 21. Vervolgens sprak Ds. Lekkerkerker, van Molenaarsgraaf, over: „Een paradijs zon der levensboom" en ten laatste Ds. de Geus uit De Rilt, die tot thema gekozen had* „Aan wie de Heere een wegevallen h^eft" uit Ps. 147 10 en 11. Ds. Uitman sprak een hartelijk dank woord tot allen, waarna de laatste inleider eindigde met dankzegging. De samenkomst, die tot bjjna 8 uur duurde, had een zeer aan genaam verloop, 't Kerkgebouw was tot het laatst geheel gevuld met een aandachtige schare. God zegene de vele goede woorden èn voor de jongèlingen èn voor de ouderen. MIDDELHARNI*. De jaarlijksche heng- stenkeuring zal 16 September gehouden worden. Door den kerkeraad der Chr. Geref. Kerk is de levering van een kerkorgel opge dragen aan de Electrische Orgelfabriek van de firma de Wed. Spiering te Dordrecht. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Woensdag maakte de Chr. Knapenvereeniging „Samuël" met een tweetal autobussen van Stam Co. onder leiding van haar voorzitter een uit stapje naar het eiland Marken. Het v. 3je van den kleinhandelaar in onwrafacturen P. P., dat met een bakfiets met manufacturen reed, had Woensdag j.L het ongeluk, doordat zij te ver uitweek, dat haar fiets met inhoud van den hoogen IJsel- dijk te water geraakte. Het meisje wist bijtijds van de fiets te springen. De water schade is aanzienlijk. De notaris A. T. v. d. Leeden heeft 3 woonhuizen met schuren en erven publiek geveild, welke als volgt in bod zijn gebracht: Perceel L C 204 voor f 3150.— Perceel II C 203 voor f 3200.—; Perceel III 202 voor f 2500. Bij de Woensdag j.L gehouden afslag zyn echter de perceelen door den eigenaar aangehouden. PERNIS. B. en W. maken bekend, dat zij voornemens zijn, voor het jaar 1931 het fruit van de perceeltjes boomgaard bij de Be graafplaats by publieke inschrijving te ver- koopen. Insohryvingsbiljetten, in gesioten couvert, moeten voor Zaterdag 25 Juli 1931, by den Burgemeester worden ingeleverd. Aan de gunning kunnen Burgem. en Weth. de voorwaarde verbinden, dat de inschrijvings som vóór een door hen te bepalen datum moet zyn betaald. SLIKKERVEER. Alhier ontstond een be gin van brand by den heer v. d. Berg. Met emmers water werd het brandje gebluscht. De oorzaak lag in het niet goed functionec- •en van een z.gn. blauwbr-mder. Bij de N.V. Electrotechnische Industrie '.h. Willem Smit is het uurloon wederom sterk gedaald. Er is echter nog niemand we gens bedryfsslapte ontslagen. SOMMELSDIJK. De heer Abr. M. J. de Gast die binnen eenigen tyd naar Ned.-Indië hoopt te vertrekken, is benoemd tot buiten gewoon voorzitter der landraden Samarinda en Ivotoe Baroe op Borneo. Rechtzaken. RECHTBANK TE ROTTERDAM UITGESPROKEN De rechtbank heeft in de tank H. W B?5 aar. bouwtechnlker. uit Halle. thans gedeti- eerd. wegens poging tot oplichting vnn den hotelportier H. Bilsteln. wlen htl ter wisseling en Duitsch bankbiljet van 1000 mark had nan cboden, dat afkomstig was uit de inflatletlld dus In 1928 was veranderd ondersoek niet volledig I teruggewezen naar den De rechtbank heeft v« S7 Jaar. losse werkman maker, belden recidivist gens diefstal In vereen besl de R.T.M. tol wegens poging tot Inbraak van A M. J. Boomkens aan het O. W. 1 ploln. tot re9p 4 en 6 maanden gevangei W. J.. 23 Jani diefstal dooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7