JlkntPf jCeHtócljr (üciuriutI Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DEN K AAN HET PETITIONNEMENT EERSTE BLAD. ■HEVEA 1 UchtloopencL ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week n 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksehe zending 7«— AIle3 bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V£ cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Bveestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3406 VRIJDAG 17 JULI 1931 ADVERTENTIES Van 1 tot 5 regels1.1'Vi Elke regel meer0.22V& Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Teeken spoedig Wek Uw kennissen op hetzelfde te doen 11 tegen 6 stemmen geadviseerd de aanvrage '.liet in te willigen. Aangenomen werd het voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 2.000.000 tegen 1 Sept. a.s. rentende 4 pet af te lossen in 40 jaar. Voor de inrichting tot Politie bureau van het pand Grootestraat 115 werd f 24.590 toegestaan. Bit nummer bestaat uit VIER bladen ook de minderheid vertegen woordigd Wanneer "men, staande achter de verkie zingen van leden van Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën, nagaat naar welk beginsel deze keuze plaats vond, kan men waarnemen dat overal hetzelfde richtsnoer werd aanvaard. Al naarmate het college dor Provinciale Staten een rechtsche of linksche meerder heid te zien gaf, stemde ook het college van Gedeputeerden hiermee in meerderheid overeen, waarbij dan de meerderheid zooveel doenlijk naar het stelsel van evenredige ver tegen woord'ging werd gevormd en ook aan de minderheid een of meer zetels werden gelaten. Dat daarbij niet elke kleine groep zich in het kleinere college vertegenwoordigd kan zien ligt, het beperkte aantal plaatsen in aanmerking genomen, voor de de hand. Jn Gelderland meende een lid der Provin ciale Staten, behoorende tot de' St. Geref. Partij, bezwaar te moeten maken.tegen deze wijze van verkiezing, waartegenover werd aanbevolen 'die-keuze van een mepr homo geen college, waardoor men naar het oordeel van den spreker een meer gezonde oppositie zou verkrijgen. Om meer dan één reden komt ons deze voorslag niet juist voor. In de eerste plaats op dezen practi se h e n grond, dat men zoo een zeer groote minderheid in de Staten zou uitsluiten en reeds bij voorbaa* een sterke oppositie zou in het leven roepen, een toestand die aan den Statenarbeid zeker niet ten goede zou komen. Dit uitsluiten van minderheden was steeds de tactiek van het liberalisme, dat tiental len van jaren de colleges van Ged. Staten naar eigen kleur samenstelde en mannen van rechts met zorg weerde. Wanneer men thans van rechts deze me thode ging toepassen, zou dit een stap terug beteekenen in onze politieke histoi'ie. Maar ook staatsrechtelijk achten we het voorgeslagene niet juist. Het komt ons voor, d'at den voorstander van een meer homogeen college te zeer voor oogen stond het beeld onzer landsre- geering, waarbij men de verhouding heeft tusschen kroon en ministers eenerzijds en volksvertegenwoordiging anderzijds. Dat het parlementaire stelsel meebrengt, dat in het algemeen zooveel mogelijk een ministerie wordt gevormd uit de meerder- heidsgroepen, brengt zeker niet mee, dat deze figuur nu ook moet worden overge bracht op de verhouding Provinciale Staten Gedeputeerde Staten. Want het is juist de analoge verhouding, die hier wordt gemist. Gedeputeerden vormen een keuzecollege uit het midden der Provinciale Staten, zij zijn als dagelijksch bestuur belast met dat deel dór zaken, waarvoor een grootere ver gadering niet geregeld kan bijeenkomen. - Ook Gedeputeerden zijn vertegenwoordi gers van de provinciale kiezers, zij het ook dat zij langs den weg van getrapte verkie zing tot hun ambt worden geroepen. Gaarne geven wij toe, dat een zekere mate van homogeniteit hier, gelijk in elk college, onmisbaar is, en dit wordt dan ook door de geldende practijk in den regel op voldoende wijze bereikt. Maar uitsluiting der gezamenlijke min derheidsgroepen is, gezien het staatsrechte lijk karakter van het co'lege en de wijze van verkiezing zijner leden, zeker niet aan te bevelen. zaak te kennen gaf, slu;it in zich de erkenning, dat de vormin?' van het college een zaak is, waaromtrent m.en van die zijde ook wenscht mee te sproken. Daarmee is niet in overeenstemming het feit, dat in verschillende: provinciën of 1 alle het geval is, weten wij niet de Statenleden dezer partij uitsluitend op candidaten van eigen groep stemmien bij de ïrkiezing van Gedeputeerden. Wil dit beteekenis hebbe dan zal zulks slechts het geval kunnen zijn, .vanneer die partij een volstrek'te meerderheid behaalt en dat deze kans in ons vaderland met zijn partij versnippering groot is voor welke groep dan ook, zal wel niemand beweren. Maar dan be;teekent deze houding feite lijk niet anders, dat men geen invloed op de verkiezing wenscht uit te oefenen en zich plaatst buiten de zaken. Dat men dit toch ook weer niet wil, ge tuigt het woord van den Gelderschen afge vaardigde, waaruit belangstelling voor en deelname, aan de zaken spreekt. En daarvan legt ook getuigenis af de om standigheid, dat de Raadsleden van S. G. richting wel de-gelijk deelnemen aan de Wethouders verkiezing en den invloed van hun stem daarbij aanwenden door ook te stemmen op anderen dan de leden van eigen fractie. Welnu, tusschen d'e vorming van het Col lege van Burgemeester, en Wethouders en dat Van Gedeputeerde Staten kan men prin ciple,el geen onderscheid aannemen. Daarom kan er geen voldoende grond zijn om de consequentie niet door te trekken voor de vortning van het college van Gede puteerden. Zulks te meer, wijl men passief reeds de consequentie aanvaardde, nu in een der pro vincies een S. G. Statenlid werd benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten overeen komstig art. 89 der Provinciale wet Waar het aannemen dezer benoeming be reidheid insluit om bij voorkomende gele genheid deel te nemen in den collegialen arbeid van Gedeputeerden, zou daarmee niet in overeenstemming zijn dat men geen invloed uitoefent op de samenstelling van het college. Het kan immers den leden der S. G. partij niet onverschillig zijn, wie van Gedeputeer den deel uitmaken? DEN HAAG de aanslag op notaris morra Na informatie bij de politie betreffende de moordaanslag op notaris Morra verne men we nog de volgende bizonderheden: Het pand waarover het geschil tusschen notaris Morra en V. ontstond, staat aan de Ilooistraat 1, hoek Dennenweg. Het was in Maart van dit jaar tóen V. be doeld pand in openbare veiling kocht, ten einde het te verhuren als kantoor. Zijn plannen faalden evenwel, daar hij het pand iet rendabel wist te maken. Hij wilde het weer van de hand doen, ten einde gelden machtig te worden voor zijn woonhuis. Dit nu werd hem dooi den nota ris ontraden, gezien de tijdsomstandigheden onder welke het pand niet veel zou opbren gen. Bovendien verklaarde notaris M. zich bereid, de benoodigde contanten te verschaf fen. Niettegenstaande, dit, was hij den laat- sten tijd somber gestemd, wat z'n huisgenoo ten opviel. Nooit heeft hij echter over geld- moeilijkheden gerept. In verband met het onderhoud op den morgen van den misdaad vernemen wij voorts, dat de notaris op dat oogenblik niets bizonders aan hem kon bespeuren, totdat V. eensklaps zeer nerveus met de oogen begon te draaien, een revolver te voorschijn haal- i en op M. vuurde. Het bericht in sommige bladen, als zou M. door drie kogels zijn getroffen, waarvan er twee verwijderd werden, is pure fantas e zooals de assistent van Dr. Exalto van h^t Roode Kraisziekenhuis ons mededeelde. Slechts één kogel trof doel, die nog steeds niet is weggenomen, terwijl een tweede eenvoudig uit de kleeren van den aange vallene tevoorschijn gehaald werd. Intusschen zijn vóór de verwijdering van den kogel uit het lichaam, enkele röntgen foto's genomen. De toestand van den notaris is bevredi- *5ic* geen uitzonderingspositie Al stemmen wij niet in met het denkbeeld dat de hen Haanschoten inzake ie stelling der Gedeputeerden-colleges opperde, aan den anderen kant steekt er ment in, dat a' juist kan worden erkend. Over d meerdere of mindere mate van homogeniteit, d'ie voor de colleges van Ge deputeerde Staten geboden wordtgeacht', moge dan verschil van meening bestaan, homogeniteit veronderstelt in elk geval sa menwerking van groepen. BINNENLAND. gemeenteraad teren was er nog eenige hoop dat nste naast de kleine stukken oofc 't g n.l. de Watervoorziening van Amsterdam orde ls. niet in de eerste van de Comr 8eigenaardigeV de agenda af Voor den scheid dracht in behouder iden Wethouder Wibi islag, als hU niet de die consequenties heeft^ voor ls wil de gelegenheid missen ove it te spreken is het pijnlijke fel debatje gevoerd het vervullen van hei Donderdagmid- 1929 werd naakt, wijl 1 ien Armenia sijn fui werd hiertegen bez 1 meende dat de seen voor het werk beho< :n vergoeding uit de geheel zonder reden getracht herrie te maki zoodat de voorzitter de vergadering mol schorsen. Overigens was de leiding niet buit... gewoon gelukkig, want de voorzitter wilde geen gelegenheid geven tot repliek* er een heel groot verschil van me gebleven en het antwoord van B. en W. niet bevredigend. ntwoord vt verdere discussie stond ie wanorde. Maar het wat verder uit het gezicht. n het rballe: CHR. MIDDENSTAND HAARLEM gemeenteraad. In de Woensdag gehouden zitting stelden de Communisten voor om alie bouwterreinen waarover de Gemeente beschikt, te bestem men voor den bouw van arbeiderswoningen. Zooals het met de meeste voorstellen van die partij in onze Raad gaat, ging het ook met dit voorstel: het kon wegens onvoldoende ondersteuning niet eens voor behandeling in aanmerking komen. Hetzelfde lot onderging ook hun voorstel om aan gehuwde werkloo- f 100 en aan ongehuwde f 50 ineens uit te keeren. Het perceel Nieuwe Gracht 3 werd do"r den Raad voor f 25.000 gekocht om het te bestemmen voor de Gem. Keuringsdienst van Waren. Het gebouw van Openbare Werken, Jacobqnestraat, zal nog eens verbouwd en verbeterd worden en voorzien van moderne kantoormeubelen, gaskachels en vloerbedek king. Kosten f 22S00. De Raad besloot het voormalig Militair Hos pitaal tusschen Kinderhuissingel en Kinder huisstraat te verkoopen aan de N.V. Druk kerij „De Spaarnestad" voor ongeveer f 140.000. jubileum e. overbeek. De heer E. Overbeek herdacht Donderdag 16 Juli den dag, waarop hij 25 jaren in dienst der Gemeente Haarlem was, waarvan de laatste 10 jaren als concierge eener school, Hij is om dat feit gehuldigd en toe gesproken door den heer P. Kion, hoofd van de school waar hij werkzaam is; den heer H. de Lugt, namens Openbare Werken en als vriend; den heer A. van Drie! namens Gemeentereiniging; den heer Reinhardt na- de Ned. Christ. Ambt. bond; den heer Wijkhuizen namens „Patrimonium" (Werkl. Verbond); den heer Eylders namens „Patrimo (Woningstichting); den heer Plooyer namens de Oudercommissie en door den heer De Wijs namens de Haarl. Christel. Bestu renbond. Wethouder Mr Slingenberg bood •ns het Gemeentebestuur een horloge met inscriptie aan. JAARVERGADERING EN CONGRES DORDRECHT CONGRESSTAD Ook gister was het bezoek uitstekend. On der de aanwezigen bemerkten we als gasten de heeren P. L. de Gaay Fortman, bur gemeester van Dordrecht; I. van Huiden, wethouder van Onderwijs; J. A. J. Jansen, burgemeester van- Zwijndrecht, H. deGraaff secretaris van de Kamer van Koophandel, Dor drecht; Jos. Reijers, weth. van Onderwijs te Zwijndrecht; Z. van Schelt, oud-wethou der te Dordrecht; Dr. J. v. Bruggen, voor zitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht; Prof. Di. H Visscher, namens de A.R. Ka merfractie; de heer J. J. R. Schmal, na mens den minister van Arbeid; afgevaardigden 'an de Kamers van Koophandel te Groningen, Nijmegen, Oisterwijk, Leeuwarden, West-Fries land, Zeeuwsche Eilanden, Geldersche Vallei, Beneden Maas en Delft. Om ongeveer 10 uur pent de voorzitter het Congres met gebed. In zijn openingswoord heet spr. allen welkom, en dankt bij voorbaat het Gemeentebestuur van Dordrecht voor de ontvangst ten stadhuize en voor de boottocht. Ook dankt spr. de Kamer van Koophandel te Dordrecht, door wier enorme steun 't mogelijk is de ontvangst te doen zijn gelijk ze voorgeno men is. De atmosfeer is sedert het laatste gres niet beter geworden. Europa zucht onder den schuldenlast, terwijl Amerika goud heeft en arm is en Rusland produceert in moderne slavernij en gerantsoeneerd armoe lijdt. Stalin heeft gebroken met het stelsel van nivellee ring. God geve verdere doorwerking. De bood schap van president Hoover brengt licht uit het Westen. Van ganscher haiie hoopt spr. dat deze boodschap verlichting moge brengen. Grooten dank brengt spr. aan den Minister van Arbeid en de talrijke Kamers var Koop handel. Het Economisch Instituut is van groo te beteekenis voor den Middenstand. Spr. ver gelijkt dit instituut met 't jaarlijksch diepzee- onderzoek. Spr. wekt op tot meerdere propa ganda. Spr. besluit met de hoop uit te spreken op verbetering van het economisch leven. Mo ge God ons een voorspoedig jaar geven. Spr. eindigt met een woord van dank aan de drie sprekers. Daarna spreekt de burgemeester van Dor drecht de vergadering toe. Spr. is verheugd, namens het Gemeentebestuur dit congres te mogen welkom heeten. De heer P. E. T a m houdt aan de liand vai een onderwerp'* oVèrf- Jlrden. De Middenstand wordt wel eens genoemd; 3 verdrukte. Maar daarom moet hij op- issen niet tegen zichzelf verdeeld te zijn Den heer Heerema zegt Spr., dat Kofa, V. D' en C. A. geen minderwaardige ar tikelen verkoopen. Daar protesteert Spr. ten sterkste tegen. De Voorzitter acht 't het meest ge wenscht dat deze discussie in het blad voortgezet worclt, aangezien dan de afdee- lingen met de stellingen en het debat kun nen „werken". fietsbandenI yzersterk (blz. 1) Congres Van den Chr. Middenstand te Dordrecht. ZWOLLE st adsevangelis a - *e. De Stads-Evangelisatie hieid haar jaarver gadering in het gebouw „De Dageraad." onder leiding van Ds. C. D. van Noppen. De secretaris, de heer J. Wassink, dee'tde zijn jaarverslag mede, dat het werk zich hoofdzaak concentreert in de wijkge- bouwen. De penningmeester, Ds. J. J. P. Valeton, deelde mede. dat ontvangen was f 4501. In 't bijzonder werd de aandacht gevestigd op den arbeid der krankenverplegir.g. Uit breiding hiervan is zeer gewenscht door aan stelling van een broeder of zuster. De Voorzitter bracht dank aan .alle mede werkenden daarbü zijn teleurstelling uitsnre- kend over het heengaan van den heer Wan- sink, die als secretaris meende te moeten bedanken. auto-ongeluk 'tWas ongeveer 12 uur gistermiddag dat een auto in de Veerallee kvram aangereden van den heer D. uit Leeuwarden. Plotseling brak een as. De wagen kantelde en viel tegen een boom. Een der inzittenden stootte met zijn elleboog door een ru.it. De overige 15 inzittenden kwamen met -de schrik vrij. PAARDEN OP HOL. crMPCMTrRon Gistermorgen, ongeveer half elf .sloegen, GEMEENTERAAD. nabij. het Sophia-Ziekenhuis, twee paarden, In de Raadsvergadering werd besloten tot gespannen voor twee aaneengekoppelde wa- continueering van het onderwijs aan spraak- gens. van den voerman P. op hol Een der gebrekkigen, leerlingen der scholen voor voor opzittenden werd ve.n de wagens gesdngerd. bereidend lager en lager onderwijs. In be- De voerman trachtte met uiterste krachtsin- spreking kwam de aanvrage der N.V. Ben- spanning de paarden tot stand te brenger., (hens Confectiefabrieken tot den bouw van doch ze renden echter tot ze in de Bleek luchtbrug aan de Holtjesstraat om de straat terecht kwamen, waar ze dooi den 1. De distribuant is de dienaar van het pu bliek. Aangezien de goederen bestemd zijn voor den consument, behoort de distribuant allereerst diens belangen in het oog te heb ben. Hü moet dit doen door op de goedkoopste wijze in te koopen en voorts al datgene te ver richten, wat met den smaak van zijn cliëntéle overeenkomt. 2. De belangen van den consument zouden gediend zijn, indien van den winkelier bij ves tiging eischen van behoorlijke warenkennis, voldoende ervaring iji winkeladministratie en van verkoopvaardigheid zouden worden ge vraagd. 3. Daardoor zou reeds beperking van het aan tal winkels worden bereikt. Georganiseerde distributie is niet voor alle vakgroepen in te voeren en kan zoowel voor den middenstand als voor den consument nadeelige gevolgen hebben. 4. Indien men de distributietaak in hoofd zaak wil behouden voor het zelfstandige mid den- en kleinbedrijf, dan is het noodzakelijk over te gaan tot gezamenlyken inkoop en tot georganiseerde reclame, waardoor men op dit terrein gelijkwaardig zou worden aan- de wa renhuizen en de filiaalbedrijven. 5. Op het gebied van het instellen van vak- examens, het bevorderen van gezamenlijken inkoop en van georganiseerde reclame liggen voor de Middenstandsbonden nog uitgestrekte terreinen niet bearbeid open. Door in deze riehtieng werkzaam te dijn zouden zij hun po sitie versterken ten bate van den zelfstandi gen winkelier en van den consument. Bespreking. Prof. Dr. H. Visscher dankt voor de uitnoodiging en zegt ook D r. J. S e ve- rijn te vervangen die verhinderd is. i11 het organisme van ons maatschappe- ijk bestaan vertegenwoordigt de midden stand het werk van het vaatstelsel. Daar om moet hij zoo gezond mogelijk zijn. Spr. hoopt dat ook dit congres daartoe r meewerken. De heer Mei ma, van Sneek, vraagt of het niet bedroevend is dat slechts 25 pCt van den middenstand blijft bestaan. Li moet daar niets aan gedaan worden'? Heeft het Economisch Instituut geen taak om die menschen voorlichting te geven. Einde lijk vraagt Spr. hoe de heer Tameli zich de vakexamens denkt. D r. Visser, van Delft zegt dat met organiseerde distributie niet gepaard be hoeft te gaan de publiekrechtelijke erken ning van Staatswege. Ten aanzien, van de vakexamens zegt Spr. dal de organisaties zóó krachtig moeten worden, dat deze een vakdiploma kunnen afdwingen. De heer D ij k, van 's-Gravenhage, waar schuwt voor, wat Dr. Kuyper noeim'o een vormigheid, als de vloek van den moder ne samenleving. Vakkennis acht Spr. noodig. We moeten ook op de kleine zaken lui acht geven. De heer Heerema, Dordrecht, zegt daf de referent niet voldoende uiteengezet heeft de eigenlijke taak van den Christelijke! Middenstand, n.l. tot eere van God zake. doen, zóó, dat de Chr. Middenstand verre uitsteekt boven alle andere zaken en stelt nog een vraag naar het vakdiploma. De heer Tamelink zal op 'sVoorzit ters verzoek de vragers in het orgaan be antwoorden. Spr. wil echter den indruk weg- npmen, alsof de heeren Dijk en Heeroma gelijk hebben, zonder een vakdiploma. Ge waakt dient voor het gevaar van prijsop drijving. Spr. noemt als voorbeeld het arti kel Sanatogen. Het drogistenvak is wel bij zonder georganiseerd of beter nog: e--'nten. De vorm van het vrije bedrijf acui Spr iwel \t meest gewenscht, zoowel voor den Referaat Mr. Dr. Knibbe. Onmiddellijk daarna geeft de voorzitter 't oord aan den heer Mr. P. G. Knibbe, van Leiden, wiens stellingen we gisteren reeds puhiceerden. De heer Biemond, van Bleiswijk, spreekt namens den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond zijn gelukwenschen uit. Toespraak Mr. Schokking. Mr. Schokking zeide. dat het Congrei zijn doel zou missen als het inzicht in de taak en de roeping van den middenstander niet verscherpt werd. Het gevaar van me chaniseering is in onzen tijd groot. Doch dit streven moet tegengegaan. Ziet Spr. wel, dan is het juist de taak van de Chr. orga nisaties daarvoor te waken. Het recht, tot organisatie ontleent Spr. liever aan Gods Woord dan aan dé eischeu van het tegenwoordige leven. Het is noodig dat ieder in eigen krina versta, dat elke plicht in Gods kracht mtvt worden volbracht. Dat prikkele tot meer dere samenbinding. God moge u bemoedigd huiswaarts doen gaan, om straks, thuis gekomen, het werk van het Congres voort te zetten. De voorzitter zegt Mr. Schokking dank en herhaalt nog eens zijn dank aan allen die meewerkten tot het welslagen van deze dagen. Spr. beveelt aan, volgend jaar verdubbeld in getale terug te komen. God zegene ons in ons zakenleven en doe ons volgend jaar versterkt saamkomen. De vergadering wordt besloten met hel zingen van het bekende gezang: „Halleluja, eeuwig dank en eere", waarna Prof. Dr. H Visscher voorgaat in dankgebed. Officieele ontvangst. 's Middags te 2.15 uur, nadat eerst een j foto gemaakt was, had in de Raadzaal de officieele ontvangst plaats. Burgemeester P. L. de Gaay Fortman zeide, dat het voor het gemeentebestuur een groot genoegen was dat het Congres alhier gehouden werd. Dordt is altijd een han delsstad geweest. Thans is het meer, door de opkomst der industrie, een aVbelders- emeentf. Er is een goede middenstand, die iok leeft van de omliggende gemeenten, dank zrj de goed geoutilleerde veren. l)e Dordtsohe mïdtenstand heeft als gevolg daar van een groote bedrijvigheid aan den dag gelegd. Uit het jaarverslag der Vereen, is Spr. ge bleken, dat het bestuur een groote activi teit heeft ontwikkeld. Spr. hoopt dat de Vereen, op een eezegend congres mag te rugzien en eindigt met den wensch dat de Vereen, groeic en bloeie. Nadat de heer Scheeres voor deze woorden dank had gezegd, begaf men zich naar de Hooikade, waar de „President Steyn", van Fop Smit, gereed lag om het gezelschap in. Dordrechts omgeving rond te voeren. Na afloop begat men zich naar N. A. B. aar een goed voorziene disch wachtte. Aan dit diner, waar een buitengewoon ge zellige stemming heerschte, bracht de voor zitter een dronk uit op II. M. de Koningin, hetgeen door de vergadering beantwoord erd met het staande zingen van het eer ste couplet van ons Wilhelhus. Daarna stel de de voorzitter voor een telegram te den naar H. M. de Koningin. Eerste spreker daarna was de heer J. J. R. Schmal, die dronk op de goede ver standhouding van den Chr. Middenstand en de Regeering. Vervolgens werd nog door meerderen aan dezen disch het woord gevoerd. De Chr. Middenstand heeft in de aloude Merwestad een paar schoone en goed ge slaagde dagen gehad. Voornaamste Nieuws. (blz. 2.) Brüning en Curtius gaan hedenavond naar Parijs. Zij zouden daar voor een Fransch plan gesteld worden, dat door Henderson en Stimson gesteund wordt, n.l. een credietver- leening onder zekere voorwaarden. De Duit- sche douanetarieven moeten echter reeds als onaanvaardbaar beschouwd worden. Zal de Londensche ministersconferentie doorgaan of samensmelten met de Parijsche besprekingen Ernstig motorongeval te Halfweg., (blz. 5) Wat ter Generale Synode der Chr. Geref. Kerk behandeld zal worden. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. (blz. 7) Het concours hippique te Hoofddorp. (blz. 9). Zomerconferentie der N.C.S.V. Het Communisme in de p rap tijk. dr. C. J. baron van Tuvll van Serooskerken, de openingsrede uit, waarin hij opmerkte, dat er ongeveer 1600 soorten en verscheiden heden van rozen bestaan, een getal dat aan toont, dat er heel wat arbeid voor noodig is van een vereeniging als Nos Jungunt Rosae om daarin orde en regelmaat to scheppen. Het is heel wat meer dan de za ken, die B. en W. van Zeist in een jaar krijgen af te doen (vroolijkheid). Spr. ging na de geschiedenis van de roos en van do rozenteelt, prees d-e roos als de koningin der bloemen, toonde aan voor welke doel einden ze al aangewend kan worden en eindigde met den wensch. dat deze tentoon stelling in de moeilijke tijden, welke de ro- zenkweekers doormaken, ertoe moge mee werken. dat de belangstelling voor de rozen teelt en den rozenhandel zal vermeerderen. Hierna werd een rondgang door de ten toonstelling gemaakt. DE BESSENCAMPAGNE. Op Goeree-Overflakkee is de aalbessen- campagne begonnen. Men besteedt van 1214 cent per kilo, een prijs die de teelt niet loonend maakt. DE TOESTAND IN DEN TUINBOUW Besprekingen met de regeering ..Het be.« Is de tuinders te kaïn Valstar. Het Centr. Bure ring, op welke wijze' In dei chtte de lieer Valsta Land- en Tuinbouw. ROZENTENTOONSTELLING TE ZEIST DE OPENING Gistermiddag heeft plaats gevonden d'e opening van de rozententoonstelling in de. zalen van Figi te Zeist, georganiseerd door Nos Jungunt Rosae. Vooraf ging een lunch, waaraan met het bestuur der organiseerende vereeniging aanzaten de leden der jury en verschillen de persvertegenwoordigers. Aan dit noen maal werd het woord gevoerd door den ta felpresident, den voorzitter der vereeniging, door den heer J. K. Budde, en door den heer De Lange. Deze laatste prees de zalen, waar in deze tentoonstelling is ingericht, als zeer geëigend tot dit doel. Bij de opening waren o.m. tegenwoordig de Commissaris der Koningin dr. H. Th. s Jacob en zijn echtgenoote. voorts de Bur gemeester van Zeist en wethouders en raadsleden dier gemeente, alsmede dr. W. P. Hubert van Bleyenburgh voorzitter d»er Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer Utrecht. Allereerst sprak de voorzitter van Nos Jungunt Rosae, jhr. P. P. Beaufort, burge meester van Dricbergen-Rijssenburg, die er op wees dat altijd Nos Jungunt Rosae ten toonstellingen houdt in Den Haag, waarbij soms negenduizend bezoekers genoteerd worden. In verband met de tijdsomstandig heden durfde men een zoo groote tentoon stelling niet aan. Er waren twee mogelijk heden, niets te doen of een tentoonstelling op bescheiden schaal. Gekozen werd het laatste. Dat Zeist, de lustwarande van het Sticht, als plaats voor de tentoonstelling werd gekozen, zal wel geen verwondering baren. Spr. dankte allen, die hadden mee gewerkt aan het totstandkomen der tentoon stalling, inzonderheid de secretaris der ver eniging. den heer Ludding en den voorzit ter der technische commissie, den heer Abbing, voor wat zij gepresteerd hebben. 1 Hierop sprak de burgemeester van Zeist, verleend. Het bedragen spoedig hoog reeds Zaterdag e De heer Valst !Sde wel dai op het geb lt, haar afzetgebied in dei heden naar Engeland U.C.B. merk s trachten uit te brt :hen tuinbouw 1 der wordt. noodig. ubbel opletten, van kwaliteit, en handha' Gemengd Nieuws. DOODELIJK MIJNONGELUK Dinsdagmiddag omstreeks vier uur is in de Staatsmijn „Ma.urits" de houwer J. Go- rissen uit Stein bij het drijven van de ga lerij plotseling door vallend gesteente aan het hoofd getroffen. De man werd met een schedelbreuk opgenomen en overleed in dezelfde middag. Hij was dertig jaar. en laat een vrouw en een kind achter. ERNSTIG AUTO-ONGELUK Op het Westvlietweg is de boterhandeiaar Van R. te Rijswijk (Z.H.) met een auto, door hem bestuurd, door onbekende oorzaak in volle vaart tegen een boom opgereden. He auto werd zoo goed als verbrijzeld. Van R. en een tweetal mede-inzittenden, bekwamen zeer ernstige verwondingen en werden alle drie naar het ziekenhuis vervoerd. De toe stand der patiënten, aanvankelijk zeer ern stig, heeft een gunstig verloop. IN EEN BEERPUT GESTIKT Een 2-jarig zoontje van den fabrieks arbeider G. Molen veld te Haaksbergen is in een beerput gevallen en daaruit later levenloos opgehaald. Kunstmatige ademha ling baatte niet meer. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1