W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam IN DEN STORM DONDERDAG 16 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ALGEM. SYNODE NED. HERV. KERK 1166 gewone vergadering WIJDINGSSAMENKOMST IN DE KLOOSTERKERK TE DEN HAAG De samenstelilng. De vergadering is als volgt samengesteld: Afgevaardigden uit de Universiteitssteden: Dr M. van Rhtfn, hoogleeraar te Utrecht: see. dr A. M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht. Dr A. van Velthuizen. hoogleeraar te Gro ningen: sec. dr Th. L. Haitjema, hoogleeraar te t Groningen. Afgevaardigden van de Prov. Kerkbesturen en van de Waalsohe Commissie. J. Barbas, predikant te Hengelo (Gld.): sec. W. G. van Leeuwen, predikant te Ophemert. Dr P. Smit. predikant te Heumen; sec. P. II Heymans Visser, predikant te Velp. A. B. te Winkel, predikant te Den Haag: eec. dr II. Schoklcing. predikant re Den Haag A. Sneep, ouderling te Numonsdorp: s.er. u, Wilde, ouderling te Delfshaven. ec. A. P. D Eilerts de Ha„... D. Mulder, predikant te Westw A. Ohlen. ouderling te Alkm Smits, oud-ouderling te Amstei Dr G. J. Weyland, predikant te Veere; sec M. J- Beukenhorst, predikant te Sluis. W. van Oevercn. oud-ouderling te Wolfaarts- dük: sec. Chr. Hondus. ouderling te Middelburg Dr H. E. G. van de Meene. predikant te Overlangbroek; sec. K. den Hollander, predi- ersfoc en. ouderling te Utrecht* )ud-ouderling te Zeist. te Eolsward; M. E. r «ec. F. Labouchère. Dr C. J. Niemeü sec. S. Winkel, predikant ie xeruuuu. C. F. Bruins, predikant te Wartena: sec. D A. van Krevelen, predikant te Delnum. L. S. van Zwet. predikant te Almelo: sec. P van der Sluijs. predikant te Dedemsvaart. p Wolffensperger. ouderling te Zwolle: sec 3. Visser Tzn.. ouderling te Almelo. F Tammens, predikant te Zuidbroek: sec. H H. Brucherus Cleveringa, predikant te Mid- dejStW Bolt. oud-ouderling te Groningen: sec E H Mellema. ouderling te Winschoten. J. W. J. Addlnk. predikant te Heeze; sec. s Gie' e Nile P. w j. van den Berg. p.cu.^... J. H. Brandligt, Waalsch predikant Middelburg. Vaste leden met advlseerende stem: D. den Breems. secretaris te Den Haag: sec. B Tichelman, predikant te Scheveningen. Mr S. J. Hogerzeil. quaestor-generaal te Den Haag: sec. ror Y. A. SchuUer tot Peursum te Amsterdam., De opening. Als president van jaren opent Dr. G. J. Weyland. pred. te Veere, de 116e gewone vergadering der Alg. Synode van de Ned. Hen*. Kerk Na voorlezing van Luc. 12 22-37 gaat hij voor in gebed. In zijn openingswoord heet hij de aanwezigen welkom en hennnert aan enkele belangrijke gebeurtenissen in het aigeloopen jaar. Allereerst aan den afloop der procedure Ouddorp, waarbij hij de hoop uit spreekt, dat allen, die tot het behartigen der stoffelijke belangen geroepen zijn, hiertoe zullen medewerken. Verder herinnert de pre sident aan de samenkomst der afgevaardig den van verschillende kerkgenootschappen in ons vaderland, waar in den geest van Stock holm een Raad der Kerken is tot stand gekomen. Ook herinnert hij aan het over lijden van Prof. Dr. N. Söderblom te Stock holm; van Ds. A. M. Bloem, em.-pred. van Chaam te Breda; van Ds. H. van Druten, em -pred. van Rijnsburg te Soestdijk, en van Ds. J. C. Prins, em.-pred. van Geldermalsen te Bilthoven, allen oud-leden der Synode. De President eindigt met te wijzen op het door hem voorgelezen woord: de lendenen omgord er. de kaarsen brandende te houden. De president deelt mede, dat Dr. C. J. Niemeijer van Bolsward wegens ongesteld heid zal worden vervangen door zijn secundus Ds. S. Winkel, pred. te Terband. Hierna wordt overgegaan tot verkiezing van president, vice-president en diera secun- dus. Verkozen worden Dr. G. J. weyland, Ds. A. B. Te Winkel en Ds. D. Eilerts de Haan, die deze benoeming aanvaarden. Het reglement van orde wordt vastgesteld. De agenda wordt aangevuld. Vrijdag zal worden aangevangen met de finantieele aangelegenheden in tegenwoordig heid van den Quaestor-Generaal. Aangevangen wordt met kennis nemen van het verslag der verrichtingen van de Alg. Svn. Commissie in het afgeloopen jaar. Na deze eerste zitting inkomende voorstel len van niet-leden der Synode zullen niet meer in behandeling worden genomen. Het moderamen zal de verschillende com missies aanwijzen. Woensdagavond heeft een wijdingssamen komst plaats gehad in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage. Als sprekers traden op Prof. Dr. M. van Rhy'n te Utrecht en Prof. Dr. A. van Veldhuizen te Groningen. De heer Joh. de Zwaan gaf orgelspeL WIJDINGSSAMENKOMST In verband met de 116e gewone vergade ring van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk werd gisteravond in de Klooster kerk te 's-Gravenhage een wijdingssamen komst gehouden. Als sprekers traden op Prof. Dr. A. van Veldhuizen van Groningen en Prof. Dl*. M. van R h ij n van Utrecht. Behalve de geheele Synode uitgezonderd Dr. Niemeijer van Bolsward, die wegens ziekte verhinderd was waren tegenwoordig Dr. de Visser; Ds. J. Knottenbelt, oud-secr. der Synode; Ds. van Haselen, em.-pred. te Den Hang; Ds. Verhagen van Wateringen; Ds. de Wildeen Ds. Ferguson, beiden van Den Haag; Ds. IJsebrands van Terheyde, benevens Ds. Van Melle, em.-pred. te Den Haag. Voorts verschillende kerkeraadsleden uit Den Haag. Omstreeks 8 uur opende Prof. van Veldhuizen met liet uitspreken van het votum, waarop hy in gebed voorging en Marcus 8 27-33 las. Na gemeenschappelijk zingen van Psalm S9 1 las hy vervolgens Mattheus 16:13-18, om daarna te wijzen op het merkwaardig verschil dat tusschen deze twee Schriftge deelten bestaat. Terwijl in Marcus geen sprake is van een verheerlijking van Petrus, leest men in Mat theus: .,En Ik zeg u ook, dat gjj zyt Petrus en op deze petra zal Ik Mijne gemeente bouwen en de poorten der hel zullen de zelve niet overweldigen." Naar aanleiding daarvan wees spr. er op, dat hoewel in onze huidige samenleving eenerzij ds mokerslagen op de Kerk worden neergelaten, terwijl anderzijds gesproken wordt van kerkherstel en kerkopbouw, het tenslotte Christus Zélf is, Die Zyn Kerk opbouwt. Wat het geloofsleven betreft, kunnen twee soorten worden onderscheiden: het klein ge loof en het gelooi Van de zijde der kiein-gelcovigen wordt opgemerkt, dat Chrstus zulk een zwak werk tuig kiest om te bouwen, n.l. den mensch. Hoe kan Jezus, zoo vraagt men, Zijn ge meente op zulk een rotsklompje bouwen? Voorts spreekt het klein-geloof van een klein begin en tenslotte wordt gezegd, dat men siddert by de gevaren die dreigen. Hierop zal door geloovigen worden geant woord, dat Petrus inderdaad een zwak mensch was, die altijd waggelde, doch die door Jezus' hand gered werd. Daarom mag niet zonder meer van een rotsklompje worden gesproken, doch van een steen met een merk, n.1. Zyn merk. Dit voor oogen houdend kan de Synode heerlijke resultaten afwerpen. Dat de aanvang van het bouwen klein ge noemd wordt, zegt niets. Elk begin is klein. Spr. zou evenwel willen wijzen op wat reeds bereikt is (Zending, Stockholmer congres en nieuw begonnen arbeid van den Raad der Kerken). Indien men voorts zegt, dat 1 wordt voor de gevaren die dreigen, dan wil spr. daarop ten antwoord geven, dat het ge- i loof zegt: Laat onze kracht zijn de Christus, j Die sprak: „Ik zal Mijn gemeente bouwen". De wereld zal niet opgelost worden door de mderwereld, doch door het Koninkrijk Gods! Met te verwijzen naar het Zendingsbevel eindigde spr. zijn toespraak. Na orgelsolo was het woord aan N.C.S.V. ZOMERCONFERENTIE TE NUNSPEET De tweede dag van de zomerconferentie der N.C.S.V. werd na de opening door den heer De Geus uit Groningen voortgezet door Dr. H. Scihlingensiepen, privaat docent te Bonn. diè tot ons sprak over: Prof. Dr. M. van Rhijn, j die tot uitgangspunt koos Hand. 2 4: „En zij werden allen vervuld met den Heiligen Spr. ving aan met te getuigen van de 1 groote liefde voor de Ned. Herv. Kerk. De Kerk wordt gedrukt door het moderne leven, j Vele zyn de moeilijkheden waarmee zij te ..kampen heeft; dat is treurig doch niet wan- j hopig. I Vaak stelt men de vraag, of wy nog wel j wiskundig aansluiten by de eischen van het I Nieuwe Testament. Voortdurend wordt opge- I merkt, dat in verschillend opzicht van deze j eirchen wordt afgeweken, j By de figuren in het N. T. valt het op, dat zy onder den invloed staan v: j Heiligen' Geest. Naar spr.'s meening zou wereld er gansch anders uitzien, ■ervuld te worden zoowel voor het gewone- als het kerkelijk leven d.w.z. van die echte nuchterheid te ontvangen, waar- door de Nieuw-Testamentische personen juist j zoo getypeerd worden. Want de H. G. maakt nuchter, doet de dingen zien zooals ze zyn. i Wanneer de Synode in voldoende mate van j dien H. Geest bezit, zullen de talrijke ker- j kelyke kwesties alle opgelost worden. De H. Geest geeft gemeenschap gelyk het lijden en de dood dit doen. Wat kan daartoe gedaan worden? aldus spr. Men kan niet zeggen, dat de H. Geest niet is uitgestort, dat is Hij wel degelijk, doch Hy moet doorbreken. Evenals de discipelen in Hand. 1 moeten we gehoorzamen, wachten en verwachten, en bidden. Aan die drie voorwaarden moet vol daan worden teneinde aan het kerkelijk leven een ander aspect te geven. Met de bede, dat we allen met den H. Geest mogen vervuld en aan de voeten van Christus verwacht worden, besloot spr. Tot besluit zong de gemeente Gezang 265 1, waarop spr. als gebruikelijk de bij eenkomst eindigde. Er is, aldus spr. 'n tijd geweest, dat de vraag naar dit oordeel eenvoudig niet ge steld werd. In den laatsten tijd, vooral na den wereldoord log, is dat echter anders ge worden. Men is zich, over het geheel geno men, meer gaan bezinnen op de innerlijke en diepe levenswaarheden. Vooralsnog tast- te men rond en zocht naar een uitweg. Zoo ging men, zoo ging een ieder individueel, zich afvragen: wat beteekent het Christen dom voor mij persoonlijk? Stecker nog: heeft het wel waarde voor mij? Vooral in Duitschland is men, aldus Spr. het met zich zelf op dit punt nog volstrekt niet eens geworden. Immers in dit land werkt dB demoralisee- rende invloed van den grooten oorlog nog steeds door. Vele Duitsche studenten zijn er die met medelijden, ja zelfs met minachting zien naar hun collega's- theologen, die nog vastzitten in verouderde dogmatische op vattingen, waaraan deze misschien zelf niet meer gelooven. Maar niet slechts in Duitschland is twijfel gerezen aan de waar de van het Christendom. Over de heele we reld is deze waarneembaar, hier zwakker, daar sterker. Aan den anderen kant kan men echter niet zeggen, dat de wereld steeds „ongelooviger" wordt. Op vele punten is i reeds een kentering ingetreden. Waar dit het geval is, heeft het intellectueele volks deel daartoe den stoot gegeven. Twee fac toren hebben hiertoe voornamelijk medege werkt: a. de „Ausgleichung" tusschen dogma en het voor ons zichtbare wereldas pect; b.het feit, dat de primeur van de ethiek i. h. godsdienstige leven allerwege gehandhaafd wordt Dit zijn verblijdende verschijnselen die het christendom weer hoop geven, hoop na den donkeren na-oor- logschen tijd. Het is nuttig, aldus spr. zich in dit ver band het oordeel van den Engelschen sa- tyricus Shaw te herinneren. Hij is is re- praesentatief voor het alsnog zoekende en rondtastende, relativistisch-eceptische deel I der menschheid. Of wil men het anders: j Sh_.. en zij, die met hem sympathiseeren, hebben het Christendom gehumaniseerd en het daarmede aan de mensohelijke wille keur prijsgegeven. Het werd reeds hierboven gezegd: Aller wegen is in de na-oorlogsche stuurloosheid' een kentering ingetreden. Dit heeft echter •hier en daar tot mystiek of tot overgang naar het katholicisme geleid. Uiterlijk heersoht veel onverschilligheid, sterker nog: vaak is men recht tegen het Christendom gekant, maar diep op den bodem sluimert een gevoel van onbevredigdheid!. Een zich „Zurücksehnen" naar vroeger tijden kan niet baten. De moderne mensch van thans dient werkelijkheidsmejisch te zijn. indivi dueel zijn strijd te strijden met een concen tratie van alle krachten. Meer dan ooit is thans de mysthieke dweper een anachro- misme geworcten. Veel kwaad aan het oordeel over het Christendom hebben de socialistische voor trekkers gedaan. Jarenlang hebben zij het bij de naar hen luisterende volksmassa's ingehamerd: „so cialisme en Christendom staan tot elkaar als vuur en water; Christendom is vergif!" Ondanks deze intensieve propaganda echter is bij de lagere standen steeds meer het verlangen naar innerlijke levensbevrediging wakker geworden; de socialistische leiders hebben het toegegeven: „Religion sei Pri vatsache". Weliswaar is nog vaak in deze j lagen van het volk het beeld van Christus en zijn boodschap vertroebeld zoo be schouwen heden ten dage vele (Duitsche) i arbeiders Jezus als den eersten communist, maar 't verschijnsel, dat ook zij zich zijn gaan afvragen, welken zin het leven voor hen heeft, moet den Christen tot blijdschap stemmen. i Maa r,vraagt Spr. dan, is het Christendom niet voor een grooter of kleiner deel aan het scepticisme van thans schuld? Heeft het zich niet vaak trotsch afgekeerd van het geestelijk zieke deel der menschheid? Nog steeds ligt hier voor ieder Christen een zware taak. In de op dit referaat volgende discussie werd allereerst gezocht naar de juiste hou ding, die het Christendom heeft in te ne men tegenover elk der factoren die teza men onze gistende menschheid constitu- eeren en m.a.w. wat het Christendom te antwoorden heeft op de argumentatie van uiteen-doopende anti-christelijke stroomin koppelstock-monument Gisteren heeft Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, in Den Briel het Koppelstock-monument onthuld in tegenwoordigheid van den inspecteur van het nijverheidsonderwijs, bestuur, directeur en leeraren der school, het gemeentebestuur van Den Briel en van de andere gemeenten op Voorne en Putten en een groot aantal andere belangstellenden. Deze foto werd genomen tijdens de rede van den heer L. Trouw, voorzitter der Vakschool. gen, als b.v. het communisme. Het is deze vraag, die heel deze conferentieweek in het centrum der belangstelling zal staan. Zoo zal bepaaldelijk Woensdagmorgen Dr. K o r f f spreken over: „Kan het Christen dom zich verdedigen?" Het avond referaat van dezen Dinsdag werd gehouden door Ds. B. NL Schuur man, van Malang, die het onderwerp: „Zonde en Genade" voor ons behandelde. Op het eerste gezicht, aldus spr., lijkt deze titel wellicht een'gszins deftig en sta tig, als zou men achter haar heel zijn eigen lijke persoonlijkheid kunnen verbergen. Maar achter haar liggen integendeel rauwe werkelijkheden. En over deze wil spr. hier het woord voe- In de eerste 3 evangeliën komt het woord zonde niet voor dan gecombineerd met het woord verlossing. Dit zelfde geldt voor de Handelingen der Apostelen. Zondebe sef is niet gegeven het is spontaan een reflex, een wederwoord op een woord van de andere zijde. Het is verkeerd, bij zichzelf naar zondebesef te zoeken. Mét het luisteren naar Jezus' woord komt het zondebesef vanzelf. In stille uogenblikken spreekt de men- schenziel met de groote werkelijkheid bo ven haar, en zij voelt zich hulpeloos en schuldig. Maar tegelijkertijd heeft de be zitter van die ziel het heerlijke gevoel zich één te weten met die werkelijkheid. Nog eens: Zondebesef is den mensch niet gegeven. Het is een reflex. Zoo viel Petrus inééns op de knieën, terwijl hij sta melde: „Heere, ga uit van mij, want ik ben een zondig mensoh". Eerst wanneer wij taenschen dit woord spreken, hebben wij veihand met het Goddelijke, eerst dan, wan neer de afgrond, die een ieder van ons fn zich draagt, schreeuwen gaat, wanneer de duisternis tot licht verkeert Vaak lukt het ons niet, de boeien, die ons omkneld hou den, te verbreken; de afgrond in ons roept nog niet, en de duisternis blijft even zwart als voorheen. Maar komt er beweging in die afgrond, dan komt er verzet Verzet van twee kanten: de duisternis haat het licht en worstelt tegen don ondergang. Maar ten slotte overwint het lichNHet andere verzet komt van de kant van den redelijken, fat soenlijken mensch, die zijn eigen bouw werk zorgvuldig tracht in stand te houden, en die ondergrondsche storingen zoekt te bedwingen. Maar uiteindelijk zal zulk een mensch luisteren naar den ongearticuleer- den kreet, die zijn innerlijk slaakt Het is Jezus Christus, die door zijn nadering het schreeuwen in den mensch wakker roept. En wie deze schreeuw in zijn leven niet iwil doorlaten, die wil God niet Niemand komt tot zondebesef, die niet komt tot dit inzicht: zonde is rebellie. Eerst de mensch, die zich dit realiseert voelt zich waarachtig zondaar en ootmoedig voor God. Zondebesef is een echo in antwoord op Gods roep aan onze ziel. Is het zoover met ons gekomen, dan onttrekt Godl zich aan ons oog in de eeuwigheid, en de toegangs deur valt achter Hem Micht Als de achter grond van onze ziel open gaat, dan stijgt er een vloed van liefde en genade, een springvloed, die heel ons innerlijk zielele- ven doordrenkt Het is die stroom van ge- BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN Bij on. best is benoemd tot eesateur den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Sohoonihaven P. A. Coté, adjunct-controleur bij dien tak van dienst te U'r cht BIERACCIJNS IN NED.-1NDIE HEFFING VAN 3 CENT PER LITER Wetsontwerp ingediend Bij de Tweedie Kamer is een wetsontwerp inigeidienid tot goedkeuring ran het besluit van den gouverneur-generaal van Ned.- In dié tot nadere wijziging en aanvulling van aid. Ill van de begrooting van Ned.- Indië voor het dienstjaar 1931, wellk besluit ten doel heeft om de sanctie van den be- grootingewetgever te verkrijgen op de in voering van een nieuwe belasting in Ned.- Indiië, n.l. e>en bieraccijns, in verband met het feit, dat de brouwerij, welke door de N.V. „Ned.-Inddsdhe Bierbrouwerijen" te Soeraba.ja wordt opgericht, in de tweede helft van het loopend jaar in productie zal komen. In de eerste twee jaar zal een accijns- bedrage van 8 oents per liter worden heven. DE CRISIS IN DUITSCHLAND EN ONZE EXPORT De financieele en economische crisis wel ke in Duitschland heerscht, doet ook haar invloed gelden op de verschillende export artikelen naar dat land. Zeer in het bijzon der hebben hiervan te lijden het fruit en de groenten, die anders in groote hoeveelheden naar Duitschland worden uitgevoerd, maar die in deze dagen geheel aangewezen zijn op den binnenlandschen handel een eenige aankoop voor Engelsche en Zwitsersche re- Kening. Op de groentenveiling te Loosduinen heerschte Woensdagochtend een gedrukte stemming. De exporteurs, die anders gewoon zijn vele wagons voor Duitschland te laden, hielden zich zoo goed als geheel afzijdig. De heer- schende onzekerheid deed zich het meest ge voelen voor de groene komkommers en de tomaten, welke anders in massa naar Duitschland worden geëxporteerd. De stok- tomaten gingen weg voor f 6.20— f 6.80 per 100 pond. De komkommers brachten van f 1 tot f 1.60 per 100 stuks op. De bloemkool, ook een belangrijk exportartikel, bracht on geveer f 6 per 100 stuks op. Een der expor teurs verklaarde, dat er wel groote vraag was van Duitsche zijde, doch dat de finan cieel onzekere toestand het onmogelijk maakte op het oogenblik met Duitschland ROFFEL-RIJMEN TEEKENT! Alles staat thans in het teeken Van 't petitionnement, Dat als wapen voor de vrede Vrediglijk wordt aangewend. Teekenend is, dat thans teekent Alle man van Neerlands stam, En dat alle vrouw daarnevens Teekenend haar aandeel nam. Heb je zelf nu al geteekend? En je vrouwJe man? Je kind? Vraag 't je buren, je collega's. Je aanstaandeen je vrind! Teeken, als je teekent, één maal, Want het is geen spel, geen sport 't Is een ernstig, sober schrijven Dat er straks beteekend wordt Aan de machtigen der aarde, Die met wijsheid en beleid De bewapeningen wegen In de schaal der billijkheid. De bewapeningen wegen, 't Is helaas maar al te toaar: Onze hoogbeschaafde wereld Staat voor oorlog kant en klaar, 't Is een teeken van de tijden, Dat ons aller aandacht vraagt; Des te beter, dat de vrede Ijverig wordt nagejaagd. Teekent! grijsaards, jongelieden, Mannen, vrouwen! Deze keer Ieder die z?n naam kan schrijven Voor de vrede in 't geweer! Werkt en bidt, en leg de uitkomst In Gods trouwe vaderhand, Die de wereld kan behoeden Voor een nieuwe oorlogsbrand. (Nadruk verboden) LEO LENS De bekendste Europeesche Staatslie den en Geneefsche vertegenwoordigers hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij niet slagen kunnen, zonder den moreelen steun van de natie3 Teekent dus het Petitionnement voor Internationale Ontwapening zaken te doen. Deze toestand moet nood zakelijkerwijze de prijzen drukken. De kaasexport naar Duitschland is door de Hollandsche exporteurs stopgezet, doch de Friesche kaasuitvoer gaat tot nu toe zijn gewonen gang en volgens het Hbl. heeft ook de prijs neg geen invloed van de crisis on dervonden. Genoemd blad meldt verder, dat de Reichsverband des Deutschen Gartenbaus aan de Duitsche autoriteiten heeft geseind dat de Duitsche tuinbouw in staat is alle bestellingen te leveren en dat daarop ver zocht wordt geen buitenlandsch geld voor aankoop van buitenlandsche land- en tuin bouwproducten ter beschikking te stellen. Een soortgelijke actie is van de Duitsche visscherij uitgegaan, omdat in Hamburg Deensche visschers hun waar ook slechts tegen buitenlandsche geldsoorten verkoopen wilden. DE 1NDIE-POSTVLUCHTEN Het 20e retourvliegtuig vertrok uit AM&< habad en bereikte Karachi. Het 22e postvliegtuig vertrok uit Karachi en bereikte AUalhabaid. BEGRAFENIS J. N. HENDRIX Nadat de kerkelijke uitvaartplechtigheid had plaats gehad werd gisteren het stoffe lijk overschot van den heer J. N. H e n d r i x in leven lid der Eerste Kamer, op de R.K. Begraafplaats Buitenveldert te Amsterdam ter aarde besteld. Op het graf werd niet gesproken, wel wa ren er veel bloemen. Onder de aanwezigen werden o. m. opge merkt de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. Roëll, leden der R.K. Statenfractie, afgevaardigden van bq«den in de bouwvakken, vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Amsterdam en vele vooraanstaande katho lieken. Bekende merken in alle prijsklassen w. o. Groote Keuze singel 114—116, TeieL 68871 Grotrian-Steinweg - Schiedmaijer - Mannborg e.a. aWoiïte*caranuï ,Door WJERNY XX KORTE INHOUD VOOR NIEUWE LEZERS Op treffende wijze wordt in dit verhaal het lijuen geteekend. zooals vele tienduizenden in Rusland dat de laatste jaren hebben ondergaan. De auteur maakte gebruik van verschillende bfficleele bronnen: beschrijvingen, aanteeke- ningen en rapporten, op last ^van de auto- Do oorlog tegen Polen bracht nieuwe ellende, hij gaf Rusland op economisch terrein de gena deslag. De resultaiten van de gevolgde Nieuwe Economische Politiek, de zoogenaamde „Nep" waren in veler oog niet anders dan een her stel van het kapitalistische stelsel. Do tegen stand en spot teeren de communistische macht hebbers werd „aingnood In de groote stad was groot en daarom werd van een „staatsgreep" gebruik gemaakt: het huis van het partijlid Stopka. die op een inspectietocht naar den Kaukasus was, Vord betrokken. Deze schreef woedende brieven aan de nieu we bewoners, maar was noch tams uiterst min zaam en vriendelijk, toen hij persoonlijk met hen kennis Grlsha w Wetenschappen, i Tjgir* De geheele administratie moest op do geldbasis gesteld worden, er ontstonden in gewikkelde verhoudingen tot de organisa ties, die goeder* leverden meestal syn dicaten de ntrosojoez en de afne mers. Wat Grio.ia c<-g aan het hart ging was het feit, dat dt particuliere winkeliers veel beter werkten dan de coöperatieve win kels. Zij wapen coulantere klanten voor dé Tsentrosojoez en bedienden hun eigen klan ten ook beter. Zelfs de groothandel ging in eenige jaren tijds grootendeels weer in hun handen over en in den kleinhandel werden zij geheel oppermachtig. Ik werkte o<p het volkscommissariaat van onderwijs, waar het een ontzettende chaos was. In de allereerste plaats was er na tuurlijk nooit geld, zelfs niet voor de hoogst noodiige dingen. De meest verwarde verhou dingen had men tot de lagere organisaties, die gedeeltelijk onder de plaatselijke sow- jets stonden. Een stelsel van onderwijs ge ven bestond niet, iedere school deed dat op eigen houtje. Grootendeels bestonden do oude leesboeken nog, van vóór de revolu tie, die echter ten snelste vervangen moes ten worden. Maar men kan niet ineens goe de leerboeken uit den grond stampen! Wal er aan leerboeken geproduceerd werd schraapten we met de grootste moeite bij een. Dit was grotendeels rommel en voor kinderen ten cenenmale onbegrijpelijk. Marx, Engels, klassenstrijd, communisme, kapitalisten, wat de kinderen al niet werd voorgelegd! Ik werkte juist in de afdeeling leermiddelen, waar we overstroomd werden met manuscripten, om wee van te worden. Onderwijzers, paedagogen. dje een wit voet je trachtten te krijgen bij het nieujve be wind. deden hun best, maar het ging hun slecht af. Daarnaast evenwel ontmoette men soms prachtige staaltjes van opvoedend werk bij gewone dorpsonderwijzers, die met hun kin deren een soort arbeidsschool stichtten en daarmee prachtige resultaten bereikten. Verlaten kasteelen werden omgebouwd en de gronden er omheen door de kinderen in cultuur gebracht, het leeren werd een ar- beidsspont en deze. mensch en wisten zich ->1 leermiddelen te verschaffen. Trouwens, bij hen kwam het er niet op aan, of de tsaristische leerboeken werden gebruikt Het leven in deze arbeidsscholen voedde de kinderen vanzelf in anderen geest op. Helaas, het waren slechts enkelen, die hierin slaagden, menschen van opvoedkun dig genie, die vol zelfopoffering zich aan hun nieuwe taak wijdden. Daarbij werden goedwillenden vaak door de plaatselijke autocraatjes tegengewerkt, die al noem den zij zich communisten niets van aJ die „nieuwigheden" wilden weten, ftnderde vele zelfmoordenaars uit die jaren neemt het onderwijzend personeel een eerste Deze voorbeelden wekten ons dan weer in hooge mate op. Er werd veel en met liefde gewerkt, Grisha had zióh over zijn oorspronkelijken tegenzin tegen den handel heengezet en zwoegde met hetzelfde vuur, waarmee hij een paar jaar geleden zijn troep had geleid. Dikwijls spraken wij samen als we in bed lagen, met eerbiedig gefluister over de ontzaglijke problemen waarvoor we stonden, die ons angst inboezemden door hun grootheid. We wekten elkaar op om door te zetten en den moed niet op te ge ven bij tegenslagen, want over het alge meen bleven de resultaten verre ten achter bij hetgeen we verwachtten. Enfin, als we dan tenminste maar vooruit kwamen, al ping het langzamer dan we hadden gehoopt, konden we tevreden zijn. De toekomst lag open voor ons.... Wat. ons allen echter ten hoogste prikkelde waren de tallooze orgnisaties, die zich met alles bemoeiden. Waar kwamen zij van daan? Dat wist men in Moskou zelf niet eens. Dagelijks werden alle instellingen ge reorganiseerd. z.g. vereeenvoudigd, met net resultaat, dat er telkens nieuwe afdeehn- gen of nieuwe bureaux ontstonden, die weer een andere controleerende taak kre gen. Die heele massa stortte rich over ons uiit, vooral degenen van ons, die een lei dende functie hadden, waren verplicht zich met hen te bemoeien en hun eindeloos ge gevens te verschaffen, allerlei statistieken voor hen in te vullen, met hen te conferee- ren tot in 't oneindige en hen te vengezel len naar scholen en andere Instellingen. Natuurlijk moest er controle zijn. In een land waar de staat alle functies tot zich had getrokken, mag niet iedere macht zijn eigen weg gaan en doen wat hem goed dunk! Als men gecontroleerd zou woidcn door menschen met capaciteiten, menschen waarin men vertrouwen had, dan was dit aJles nog te verdragen geweest. De contro leurs waren blij als ze fouten en tekortko mingen ontdekten, dat ze hun superieuren konden toonen hoe nuttig hun werk was. Een aanwijzing om verbeteringen aan te brengen, kreeg men nooit. Dit stelsel was zonder wijziging van het oorlogscommunis- me naar de Nep overgegaan. Bij de Tsentrosojoetz was al die controle veel erger. De<ze stonden in vr.r'-inding met nog meer organisaties en als daar ieG mis liep. was er onmiddellijk ruzie mot de ver bruikers. Een onderzoek van vijf verschil lende kanten volgde dan, a'les op dezelfde oppervlakkige, kw eisende manier. Men schen die geen denkbeeld hilden omtrent de moeilijkheden die aan zo )'p grooie orga nisatie verbonden zijn, moesten dat onder zoek leiden. Ik kon aan Grisha's humeur altijd dadelijk merken, als er weer zulke dwarskijkers waren geweest met hun j eeuwig gevraag naar cijfers en statistieken I Weken gingen soms voorbij, waarin we nauwelijks eenige woorden wisselden. I-Iet lot der „verantwoordelijken" was ook ons beschoren. Niet alleen dat er in onze eigen organisaties herhaaldelijk avond- en nacht- I conferenties waren, maar de partij eischic I ons op voor onze ..maatschappelijke belas I ting". Er waren partijvergaderingen, spreek beurten, men moest actie onder de vrouwen brengen, er waren bijeenkomsten in arbeids- clubs, verder comité's ter bestrijding van toezicMlooze kinderen, van de prostitutie. Voor Grisha gaf 't nog allerlei vergaderin gen van Aviachim en dergelijke half-mili- taire organisaties, waaraan hij vanwege zijn militair verleden moest meewerken. Er I kwam geen eind aan. Als wij beiden eens een avond gelijktijdig thuis waren was het oen feestdag voor ons. Ik vroeg me soms af of Grisha zich van mij begon te vervreemden. Hij kon langen tijd voor zich uit staren, verdiept in eigen gedachten en dan ineens onrustig de ka mer op en neer loopen. Ik trachtte dan tot hem door te dringen, hem ertoe te brengen zich uit te spreken. De enkele keeren, dat dit ook gelukte, bleek het me, dat mijn vrees gedeeltelijk tenminste ongegrond was. Nooit was er sprake van een andere vrouw, waarover hij zich ongetwijfeld on omwonden zou hebben uitgelaten. Steeds waren het kwesties van organisaties, van conflicten, van werk dat niet vlotte. Ik was min of meer uit zijn bestaan wegge drongen door dat groote, allesoverhe°r- schende. die chaotische schepping, waaraan we beiden al onze krachten gaven. Een vaag gevoel van leegte beving me. een vage vrees voor de toekomst. Zouden we zoo voort blijven leven, naast elkaar, ieder met zijn eisen zorgen en Inspanning? Was dit het vrije leven, dat do revolutie ons had gebracht? Zeker, vrij waren wc, maar een angstig soort vrijheid voor een vrouw, die de jaren zag heenvlieden. O, Griesha had me nog lief. maar er was vluchtigheid, \erstrooidheid in zijn liefdo gekomen. Dit haastige, opjagende, inspan nende leven was vernietigend voor de lief de tusschen man en vrouw op den duur. Ik verweet mezelf, dat ik ouderwetsrh, burgerlijk was. Wat wilde ik dan?. In de keuken, in de etenslucht, kletsen met de huisgenooten De pantoffels voor mijn man klaarzetten? Weggaan uit het maatschap pelijke teven en Grisha 's avonds vergasten op verhalen over de hooge prijzen, de leege winkels en de lasterpraat over de mannen en vrouwen, die voortdurend stuivertje wis selden? Neen, het leven moest genomen worden zooals het eenmaal gegroeid was en zooals het zich verder ontwikkelde. Eén ding was er echter, waaraan ik met steeds grooter verlangen dacht.... een kind. Ons huwelijk was kinderloos geblc ven, en in de ellende-jaren na do revolutie hadden we dat als een geluk beschouwd. Als we toen kinderen gekregen hadden, zouden we die natuurlijk met liefde hebben verzorgd, maar nu dit niet was geschied hadden we den moed gemist om hierover medisch advies in te winnen. Nu de ora standigheden echter gewijzigd waren en het teven zich hoopvoller liet aanzien, nu zou ik zoo dolgraag mijn eigen kind hebben opge voed in de nieuwe maatschappij, sterk ge maakt voor de nieuwe levensverhoudingen. Nadat ik hierover op een der weinige avonden met Grisha gesproken had ik beken, dat ik eenigszins beangst was hoe hij het zou opvatten schaamde ik m«* over mijn kleinmoedigheid. Zijn spontaan reageeren erop was het beste bewijs dat er niet de minste schaduw tusschen ons be stond. Met tranen in zijn oogen dankte hij me. dat ik erover begonnen was; hij had gezweeen. omdat hij vreesde me te mllen kwetsen, mpar ook hij zou niets liever vil len dan dat kinderen ons vaster zouden verbinden. Het was een avond van onzeg baar geluk voor ons beiden. Wij waren een minnend paar. zooels in de eerste jaren van ons huwelijk. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5