VALREKBIK (L.) HOTEL CREMERS DONDERDAG 16 JUL! 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HEROPENING DER DUITSCHE BANKEN REGEER1NGSMAATREGELEN BELANGRIJKE BESPREKINGEN TE PARIJS In afwachting ven het herstel^ van het vertrouwen van „het buitenland in de Duitsche crecliet waardigheid, moet Duitsch- land zichzelf helpen aan betalingsmiddelen. Wij hebben in one vorig nummer melding gemaakt van het plan om op bepaalde wijze gegarandeerde rentemarken daartoe uit te geven. Daarvan heeft men nu evenwel afgezien. De Rijksbank heeft eohter, aJ6 eerste maat regel om tot een normaal geld- en crediiet verkeer teirug te keeren besloten tot een belangrijke diiecon tav erh oog mg Het plan der rentemarken beeft men la ten vallen omdat de Rijksbank, al6 instelling ter bescherming van de valuta, de onvoor waardelijke controle over de biljetten-circu latie houden wil. De discontoverhoogmg gaat heden m. Het disconto wordt ineens van 7 op 10 procent gebracht en de rente voor beleeningen vaD 8 tot 15 procent. Het discontopercentage ie sinds 14 Jurvi, toen het 5 was, verdubbend. De rente voor beleeningen bedroeg op U Juni nog 6 procent. Ook in 1925 gold te Berlijn een disconto van 10 prooent. Dat is toen geleidelijk gedaald tot 4 procent, tot dat in October van het vorig jaar de ver hooging tot 5 procent nooddg werd. Naar Wolff verneemt, zal de Rijksbank, ondanks de discontove.rhooging de credaet- restrictie handihaven. De discontoverhooging is voor haar een aanvullende maatregel. Verder hoopt de Rijksbank, welke sedert de verscherpte crediietreetrictie reeds 50 mil- lioen merk deviezen zag toevloeien, dat de devi-eze ntoevloed uit het binnenland zad aan houden. Een andere maatregel van de Rijksbank is.-dat ze de goud- en deviezendokkmg, met maohtiging van den Generaden Raad, tot beneden 40 procent heeft teruggebracht, waardoor meer papier in omloop komt Deze pogingen van de Rijksbank om de zaken loopende te houden worden aange vuld door een vijftal nieuwe verordeningen va® het Rijkskabinet nl. één algemeene en vier speciale vea-orderangen. De speciale verordeningen omvatten: 1ste de regeling van het deviezen verkeer, 2de de publicatie van koersen, 3de het hervatten van de be talingen na de bamkvaeamtiedagen, 4de een aanvulling va® de verordening voor de Danatbanik. Wij verwijzen voor het voornaamste h.er- va® naar onze f'nancieele rubriek. Voorts is een tweede gevolmachtigde .an gewezen voor de Danatbank, nL Dr. Schap- pel uit Hamburg. Geruststellende rede van minister Dietrich. Ook om het volk zedf gerust te stellen doet de Duitsche regeering wat in haar ver mogen ligt De raidio is ook hiier weer een muohtig hulpmiddel. Minnet er Dietrich heeft van dlit middel gebruik gemaakt om over alle Duitsche zenders tegelijk een ver klaring over de afwikkeling va® de sluiting der banken en de nieuwe noodverordening te geven. Het zakenleven, niet het Rijk in moeilijkheden. Hij \vee6 erop, dat niet het Rijk in moei lijkheden is het Hooverpla® heeft een gioote verlichting gebracht maar het zakenleven. De onderhandelingen mei Frankrijk over het plan Hoover, hebben, doordat zij twee weken geduurd hebben, bijgedragen tot de verontrusting van de wereld. Het gevolg hiervan is geweest het tei ugtr-ekken van de credneten op korten ter mijn uit alle mogelijke zaken, hetgeen een groot gevaar beteekent voor het Duitsche bedrijfsleven, dat in den loop van den win ter nog de mooie prestatie heeft verricht om 3 k 4 millard van de 7 a 8 aan het buitenland terug te betalen. m De slechte Indruk die de nationalisten maken. Een tweede punt, waardoor de vertrou- wensci i6is in de hand gewerkt is, zoo ging Dietrich voort is, dat wij in Duitsch land een groot aantal menschen hebben, die alle door de regiering genomen maat regelen naar beneden trekken en onze ver houdingen dermate verslechteren, dat het niet meer verantwoord worden kan. Daar door is in het buitenland het geloof ont staan, dat wij op zijn minst gezegd niet sparen. De berichten oveir de kapitaal vlucht zijn overdreven. Vervolgens ging de minister over tot be spreking van de banken en spaarkassen waarbij hij er o.a. den nadruk op legde, dat voor de gespaarde gelden niet het minste gevaar bestaat, alleen al daarom niet omdat de spaarkassen onder garantie staan van gemeenten en districten, zoodat de geheele bevolking ten slotte, bij eventueel failliet gaan, aansprakelijk i6. Voorts ging de minister over tot bespre king van de nieuwe noodverordening. Er is voor gezorgd, dat de ontvangers van salarissen en loonen, rontetrekkenden en steun trek kenden ont vangen, wat zij te vorderen hebben. De Rijksbank heeft maatregelen genomen, op dat de loonuitbetalingen, ondersteuningen e d. Donderdag in het reine kunnen wor den gebracht, natuurlijk alleen ten op zichte van die firma's, die in staat zijn langs den gewonen weg deze gelden op te eischen. Wanneer dan ook Ln dit verband hier of daar eenige moeilijkheden mochten ontstaan, moet hieruit niet onmiddellijk een besluit getrokken worden ten opzichte van het algemeen. De regeering zal haar best deen om ook de locale moeilijkheden mees ter te worden. De Rijksbank zal Donderdag Iets meer bankpapier ln circulatie hebben dan andera. In de afgeloopen maan den is echter vaak een milliard en nog meer iT. omloop geweest boven heteeen thans circulatie is. De moeilijkheid ligt dan ook n>i-"t zoo zerr daarin, dat wij te veel bank biljetten hebben, doch dat er te weinig bank biljetten zijn. aangezien het goud en e deviezen zijn afgevloeid Vervolgens sprak de minister over de rentemark. Iedereen heeft die bij gelegenheid in zijn zak en niemand beeft tot dusverre verschil gemaakt tusschen een rentemark en een Re :hsma.rk. De rentemark is goed gedekt. Het verkeer der deviezen, vefvoVrde de minister, is gecentraliseerd hij de Rijksbank, opdat geen Duitsch geld meer naar het buitenland zal kunnen af vloeien. Wat het noodgeld betreft, waarover zooveel gepraat wordt, ieder, die nooigeld uitgeeft, zal 6tnafbaar zijn, want bet is ongeldig en waardeloos. Waarschuwing tegen paniek. Aan het slot van zijn uiteenzettingen waarschuwde minister Dietrich voor het hamsteren van bankbiljetten, aangezien het in oirculatie zijnde geld wel voldoende is het verkeer, dooh alleen, wanneer nie mand meer bij zich behoudt, dan noodig is zijn doeleinden. In een critiek moment ven een volk komt het er op aan zijn ze en in bedwang te houden. Wanneer de groote meerderheid van het volk de bebeer- schinjg over zijn zenuwen verliest, staat de regeering machteloos. Het. komt er thons op aan de raadgevingen van de regeering te volgen. Geschiedt dat dan komt men uit de ellende. Het is te hopen, dat het Duitsche volk naar deze goede raadgevingen luistert en niet in een paniek vervalt waarvoor in-cer- 1 geen reden aanwezig is. Terwijl zoo de Duitsche staatslieden en bankiers het scheepje trachten drijvend te houden, is Henderson, de Britsche minister van buitenlandsche eaken te Parijs aan het werk getogen om te trachten Frankrijk en Duitschland op politiek gebied tot elkaar te brengen, waardoor meteen ook de finan- cieelc barrière zal kunnen worden opge ruimd. Tegelijk met Henderson is ook Stimson, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken te Parijs aangekomen. Beide heeren hebben eenzelfdo doel: het Fransche militaire vraagstuk, dat de hoofd oorzaak is van de strubbelingen, op te rui men of althans nader tot de opruiming te brengen. Alles concentreert zich hierom. De Fransch-Italiaansche vloot-overeen- komst speelt een bijzondere rol en naar ver luidt, heeft Henderson uit Londen een ge heel uitgewerkt plan meegebracht, dat een voor beide partijen aannemelijk compromis inhoudt Van andere zijde verluidt, dat Henderson voornemens zou zijn de Fransche regeering te overreden den voorgenomen bouw van het 23.000 ton metend pantserschip op te geven, ten einde aldus Duitschland moreel te verplichten ook zijnerzijds af te zien van de uitvoering van zijn vlootproSram. Ook Stimson zal, naar verluidt, met ze kere voorstellen bij de Fransche regeering komen. Deze voorstellen zouden geschikt zijn een accoord met Italië nopens het Vloot- vraagstuk te bewerkstelligen. Bij verschillende lunchen en dejeuners, die de gasten te Parijs voor den boeg hebben zullen ze alle gelegenheid hebben om den toe stand in Duitschland uitvoerig te bespre- gen, waarbij de mogelijkheid voor een hulp actie kan worden nagegaan. Over wat zij tot dusver verhandeld hebben, geen betrouwbaar nieuws verschenen. Stimson heeft zelfs na zijn besprekingen met- Henderson en Briand aan journalisten verklaard, dat hij naar Parijs is gekomen om te hooren en niet om te spreken. Inmiddels wordt door het officieele Fran sche correspondentiebureau een beschouwing de wereld ingezonden, waarin de eisch waarborgen door Duitschland te stellen, wordt herhaald. Na een mooie Fransche in leiding over de internationale solidariteit wordt gezegd: De ondervinding die men in de laatste jaren met de betrekkingen jegens Duitschland op- an had, was echter, helaas, niet van dien aard geweest om de leiders der Fransche poli tiek te bewegen het nationale Fransche mogen in riskante financieele transacties te beleggen. Daarom zal Frankrijk geen credie- ten verleenen zoolang Duitschland geen af doende waarborgen biedt, die door gemeen schappelijk overleg der betrokken ministers van financiën vastgesteld zijn. Het plan dat men op het oog heeft is eohter zoo omvangrijk dat het niet zonder medewerking van Amerika, Engeland en andere staten gelukken kan. Het spreekt daarbij vanzelf dat deze technische voor waarden niet eens voldoende zouden zijn het Duitsche betaalmiddel te redden, als zij niet zouden samengaan met een periode van politieke stabiliteit zonder welke inter nationaal vertrouwen en dus crediet onmo gelijk zouden zijn. Als men dit communiqué leest, krijgt men het gevoel, dat het nog wel enkele dagen zal duren alvorens de Engelschen en Ame rikanen de Fransche heeren overtuigd heb ben van noodzakelijkheid van daadwerke lijke internationale solidariteit waarover zij zulke fraaie opstelletjes kunnen schrijven en zulke tintelende redevoeringen kunnen houden. Het Duitsche Chequers Berlijn maakt zich intusschen gereed voo de ontvangst van Mac Donald en Hendenson, die beiden Vrijdag aldaar zullen aankomen Henderson komt morgenochtend met den trein en zal reeds in de loop van dien mor gen met de Duit-ohe ministens besprekingen houden. In den namiddag komt de Engol- sche eerste minister per vliegtuig aan. Des avonds te aoht uur geeft de Rijks kanselier ter eere van Mac Donald en Hen derson een diner. Zaterdagochtend worden de Engelsche ministens door den rijkspresident ontvan gen. Daarna vertrekken de ministers naar Hubertus Stock. Na den terugkeer op Zondag naar Berlijn vindt een lunch plaats bij den Pruieischen minister-president Braun. Maandagochtend vertrekken de Engelsche ministens weer uit Berlijn. Zal het Duitsche Chequers van even groo- te beteekenis blijken te zijn als het Engel sche geweest is? Wij moeten dit maar weer hopovoi af wachten. ENGELAND ROEPT EEN MINISTERSCONFERENTIE BIJEEx4 Gisteravond heeft het Foreign Office een verklaring gepubliceerd, dat het niet nood zakelijk is, tie Conferentie van Ministers terstond bijeen te roepen. Zij acht het echter wenschelijk, dat de ministersconferentie op 20 Juli a.s. des mid dags om 18 uur te Londen bijeenkomt. De deskundigen-comniissie zal Vrijdag a.s. bijeenkomen. Het regeeringsorgaan de „Daily Herald", schrijft dat de Engelsche Regeering reeds sedert de publicatie van het llooverplan de behoefte heeft gevoeld open lijk en diepgaand Duitschland's toestand te bespreken. De deskundigen-conferentie, die Vrijdag bijeenkomt, zal eenige bijzondere vraagstukken bespreken, die voortvloeien uit het principieel aanvaarden van het Hoovcr- plan door Frankrijk. I Dit is echter naar de meening der Engel sche regeering niet voldoeree. De heele situ atie dient te worden behandeld met het defi nitieve doel, een oplossing voor Duitsch land's financieele moeilijkheden te vinden. Wanneer men in Fransche regeeringskrin- gen bezwaren maakt tegen het aanvaarden uitnoodiging zal Henderson ongetwij feld vóór zijn vertrek uit Parijs naar Berlijn alles in het werk stellen om deze bezwaren weg te nemen. ONTWAPENÏNGSBESPREKINGEN TE PARIJS Concrete plannen van Henderson en Stimson Heden zal een bespreking worden gehou den tusschen Laval en Briand met den Ame rikaansche Staatssecretaris Stinson ra Henderson. Gisteravond confereerde Henderson rr. Stimson, die tot volkomen overeenstemming ;eraakten zoodat waarschijnlijk hedenmor gen de Fransche regeering concrete plannen kunnen worden voorgelegd. Voor morgen is een Fransche Kabinetszit ting uitgeschreven. Men gelooft. dat Hendsr- een algemeene bewapenings-vacant'o wil voorstellen. AMERIKA TOONT VERTROUWEN IN DUITSCHLAND. De New-Yorksche banken hebben besloten heden weder Duitsche chèques uit te be talen. onverschillig of de Duitsche banken al of niet hpden zullen worden geopend. Ook telegrafische orders worden weer uit gevoerd. DUITSCHE BADGASTEN VERLATEN BELGIE De gebeurtenissen in Duitschland hebben onder de Duitschers die aan de Belgische kust hun vacantie doorbrengen, groote on rust gewekt. De banken weigeren Duitsch geld to Wisselen. De Duitsche badgasten hebben de hotels voor een groot deel verlaten. Dinsdagmor gen zijn alleen uit Blankenbergen 500 Duit- schèrs vertrokken, zoodat dit een grooten in vloed zal hebben op de welvaart der nering doenden. WERKLOOZEN-ONLUSTEN Uit Frankfort a. d. Main, Dresden, Darm stadt, Coblenz, Karlsruhe en Gelsenkirchen worden communistische werkloozen-onlus- teu gemeld. Telefoon 51 NIEUWBOUW 1 930 Modern comfort SCHITTERENDE LIGGING - VERANDA, TUIN, TERRAS Pensionprijs 4.50 en 5.vanaf 25 Aug", 3.75 Vraagt Prospectn3 BINNENLAND. PETITIONNEMENT EN MILITIE OPWEKKING TOT TEEKENEN Een dienstplichtige uit Ede meldt aan het „Volk", d.d. 14 Juli: Hedenmorgen heeft de commandant van het 22sté "regiment infanterie een toespraak gehouden tot de dienstpl ichtigen van dat regiment, waarin hij wees op de noodzake lijkheid van het teekenen van het petitionne ment der Nederlandsche dagbladpers. Het is te hopen, dat andere commandanten dit voorbeeld zullen volgen en dat maatrege len getroffen zullen worden om de duizen den handtpekeningen der dienstplichtigen niet verloren te doen gaan. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Woerden (vac.-Jac. Fringa; toez.), H. Dekker te Weesp. Te Ooy en Persingen, A. H. Magendans te Maasbommel Aangenomen: Naar Wapenveld, C Vlasblom te Oude-Tonge. Bedankt: Voor Ooltgensplaat, C. Vlas blom te Oude-Tonge. GEREF. GEMEENTEN. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Burum, A. Adema te Opende (Gr.) en W. van der Heide te Zout kamp. CANDIDATEN T,OT DEN H. DIENST. De heeren J. G. Adema, cand. aan do Theol. School te Kampen, en S. Hani J. H. Mulder, Theol. candidaten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zijn giste ren door de Classis Leeuwarden der Geref. Kerken praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard bij de Geref. Kerken in Nederland. De heeren J. G. Adema, Verstolkstraat 19 te Leeuwarden, en S. Hania, Vredeman do Vriesstraait 50 te Leeuwarden, zullen gaarne een beroep ontvangen. De heer J. H. Mulder, Westersingel 38 te Leeuwarden, kan wegens voortzetting zijner studie nog geen beroep in overweging ne men, maar wil wel gaarne des Zondaigs de Kerken dienen. De heeren E. Masselink en H. Scholing, beiden Theol. cand. aan de Vrije Universiteit, zijn gisteren door de Classis Meppel der Geref. Kerken na prae paratoir examen met algemeene stemmen beroepbaar verklaard bij de Geref. Kerken in ons land. De heeren E. Masselink, Schutstraat 90 te Hoogeveen. en H. Scholing, Kerkenveld C 96 ■te Alteveer bij Hoogeveen zijn bereid des Zon dags de Geref. Kerken te dienen en zull°n gaarne met ingang van heden een even tueel beroep in overweging nemen. De heer P. K 1 a p w ij k, Theol. cand, te Berkel (Z.-H.), beroepen predikant bij de Geref. Kerk van Dronrijp, is door de Classis Leeuwarden peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Ds. J. C. SCHULLER. De gunstige wending in den toestand Ds Schuller, Ned. Herv. predikant te Den Haag, blijft aanhouden. Gisteravond was deze wederom iets beter. Ds. J. VREUGDENHIL. Te Bruinisse is, naar de „Zeeuw" meldt, Ds. J. Vreugdenhil, predikant bij de Geref. Gemeente aldaar, Maandagavond j.l. geheel onverwacht teruggekeerd. Ds. Vreugdenhil was begin Mei van dit jaar naar Noord- Amerika vertrokken, teneinde aldaar in ver schillende gemeenten op te treden en daar tot half September te blijven. Naar men verneemt, is zijn gezondheids toestand de reden voor zyn vervroegde terugkomst. Ds. G. GOOSSEN. t Te Den Haag is, op 60-jarigen leeftyd, overleden Ds. G. Goossen, die in 1898 door het Pirov. Kerkbestuur van Zeeland tot de Lvangeliebediening in de Ned. Hervormde Kerk toegelaten werd. Hij deed 19 Nov. 1899 als zoodanig intrede te Slochteren, welke Gemeente hy in 1902 verwisselde met Hum- mf.lo. Hier heeft hij 9 October 1911 de bedie ning neergelegd. Hy was laatstelijk hoofd commies bij het Departement van Arbeid. Pandel en Nijverheid. zijn bestaan, niet de koude macht van den Staat beslist over het leven van tien mensch, maar het recht Gods en de liefde van Christus worde hem betoond .ook in leed en lijden. Spr. wees verder op het gevaar van de Staatsbemoeiing. Sociale zorg is minder dan barmhartigheid. Ter karakteriseering van het modern heiden dom gaf spr. een duidelijk voorbeeld uit een Duitsche publicatie, pleitend voor „afma ken" van minderwaardigen of ongeschikten. Om dit geschrift ontstond een ware litera tuur. Het meest belangrijke is wel dat van Dr. Metzer. Ook deze zond aan 200 ouders van „bildungs-unfahige" kinderen een viertal vra gen, waarin hun oordeel over een eventueel wetsvoorstel met genoemd doel werd gevraagd En het vreeselijke was wel dat 73 pet. der ouders by het inwerking treden van zulk een wet toestemming verleenden hun kind te doo- den. Slechts 27 pet. maakte bezwaar. Het wa ren deze 27 pet. die dr. Meltzer van voor- in tegenstander van dit „plan" deed veranderen. De heer A. Iemhoff, directeur van de stichting „Hoenderloo", sprak over zyn arbeid Spr. gaf vooraf een kort overzicht wordingsgeschiedenis der stichting, die uitge groeid tot een complex van paviljoens, boer derij, school, werkplaatsen, ambtenaars er beambtenwoningen, met eigen waterleiding, eigen eleetriciteit. Thans herbergt Hoenderloo gemiddeld 240 jongens. De eigen school heeft 100 leerlingen. Spr. stelde, na eerst een en ander over de inrichting te hebben meegedeeld, in het licht, dat door school- en vakonderwijs wordt ge tracht den jongen tot het maatschappelijk le ven toe te rusten In het bijzonder wordt ge tracht hun karakter te vormen. Er wordt gespeurd naar den aanleg van iede ren jongen, en de beïnvloeding gezocht, die voor hem heilzaam is, hem in de wortel zond maakt. Ook straf is niet steeds te ver mijden. Straf moet ontdekkend, moet bindend ken tusschen jongen en leider. Bovenal wordt getracht de jongens geestelijk te verrijken, op dat zy het hoogere leven deelachtig mogen worden, opdat Christus gestaltenis in henver- krijge. Na er op gewezen te hebben, dat de stich ting haar beginsel steeds getrouw is gebleven, toonde spr. aan, dat „Hoenderloo", waar meer dan 2000 jongens zyn geweest, velen tot groo ten zegen mocht zijn. GIFTEN EN LEGATEN. Te Apeldoorn is het reeds gepubli ceerde legaat van wijlen den heer Puischcr aldus bestemd: aan de Geref. Kerk aldaar f 5000, aan haar Diaconie f 2000, voor Zus- GEREF. ZONDAGSSCHOOL VEREEN. „JACHIN". In aansluiting op ons verslag van de mid dagvergadering van de Geref. Zondagsschool Vereeniging „Jachin", welke gister te Rotter dam haar 57ste jaarvergadering hield, kun nen wij nog mededeelen, dat na de toe- ik van Prof. L. Lindeboom, allereerst ge legenheid werd gegeven aan afgevaardigden om rle jubileerende vereeniging geluk te enschen met haar 60 jarig bestaan. Namens „Philippus" werd allereerst net woord gevoerd door Prof. L. L i n d e b o om, in de plaats van Prof. II. Hoekstra van Kam pen, die verhinderd was aanwozig te zijn. Spr. heeft er aan herinnerd hoe de vriend schap tusschen Jachin en Philippus al van oudtn datum is, en wees ook op het merk waardige er van. 't Ware te wenschen, dat dit in de groote menschenwereld eens wat meer werd gezien. Dat zou dikwijls onnoo- dige verwijdering voorkomen. Spr. hoopt dat Gods rijke zegen ook op Jachins arbeid moge rusten fn spreekt de wensch uit, dat de we- derzijdsche hoogachting niet vermindere, maar bevestigd worde. De heer J. G. Stiel van Leiden heeft na- iens de vereeniging „Zaait aan alle wate- •n", die in het voorjaar het 50-jarig bestaan heeft herdacht, de hartelijke gelukwenschen overgebracht. De Voorzitter bracht dank voor al deze felicitaties. Hierna heeft Ds. J. Douma van Arnhem gerefereerd over: „De Kerstfeestviering on zer Geref. Zondagsscholen". Wij gaven van deze rede gister reeds verslag. De rede nam het grootste gedeelte van de middagverga dering in beslag. Desniettegenstaande werd nog gelegenheid tot discussie gegeven. Een zestal sprekers gaf zich op. Na de beant woording door Ds. Douma heeft de voorzit ter Ds. J. Douma hartelijk dank gebracht de wijze, waarop hij dit onderwerp had behandeld. Bij de rondvraag bracht o. m. de heer P. Koster van Valthermond, als oudste be stuurslid hulde en dank aan den Voorzitter. Prof. Dr. F. W. Grosheide, voor de wijze waarop hij het praesidium heeft vervuld. ri l een kort slotwoord heeft Prof. L. Lin deboom de vergadering met dankgebed be ëindigd. INWENDIGE ZENDING CONGRES TE BARCHEIfl Woensdagmiddag. De traditie ge trouw ging Ds. Schroder ook hedenmorgen weer de bel luidende langs de slaaphuizen. Bij het ontwaken ontdekten de conferentie-deel nemers, dat het weder minder gunstig was want 't regende. Gelukkig echter klaarde terhulp f 500 en voor de Evangelisatiebiblio- 'i vry spoedig op, zoodat aan de ontbijttafel J theek „Obadja" f 300. een opgewekte stemming heerschte. Na 't ontby't hield het koor, dat ook nu weer gevormd is, zijn eerste repetitie, waar bij Ds. D. E. Boeke evenals verleden jaar de opperzangmeester was. Tegen 10 uur trokken allen naar de kapel op den berg en daar had een korte gods dienstoefening plaats, waarin voorging Ds. O. Noordmans uit Laren. Hy sprak over het Schriftwoord 1 Joh. 5 4 en 5. Hierna sprak Ds. O. No rel Jr., Ned. Ilerv. predikant te Leeuwarden, over het on derwerp: „De geestelijke atmosfeer onzer Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te La Coruna 769.5. Laagste stand te Groningen 74S.8. Stand vanmorgen halftwaalf 75S.0, WEERVERWACHTING. (Medeged. door t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waar schijnlijk nog eenige regen, iets warmer. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 15.6 C. 17 JULI Zonsougang 4.59 u.; Zonsondergang 9.12 u. Maansopgarg 7 00 u.; Maansonderg. 10.44 u. Eerste kwartier 22 Juli 6.36 u. voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.42 u. tot 's morgens 4.31 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i i i 4.55 m 0.05 m. was Hunlngen 2.71 m. 0.11 m was Kehl3.88 m. 0.14 m. val Mannheim 4.V6 m. 0.(6 m. was Ringen 2,84 m. 0.08 m. was Caup3,29 in. 0,10 m. was Cohlenz 2,97 m, 0.06 m. was Keulen2.91 m. 0,05 m. val Duishurg 1,3' m, 0.14 m. val Ruhrort 1.65 m. 0,16 m. val Maastricht 0.i5 ra, 0,05 m. was Venlo10.85 m, 0.00 m. onv HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .(Oude Amsterdamsen© tt)d). 17 Juli DelfzHl G.29 12.41 Hellevoetal.4.11 16.38 Terschelling 9.5. 22.24 Willemstad 5.05 1129 Harlingen 10.4 7 23.12 Brouwersh. 3.23 15.50 Helder le 1.58 8 29 Zierikzee 4.05 16.22 idem Se 17.05 21.12 Wemelelnge 4.24 16.45 IJmalden. 105 i6.35 Vlissinuen 2.27 14.41 H. v. Holland 3.23 15.54 Terneuzen 4.02 i5.i8 Rotterdam 5.39 17.47 Hansweert 3.54 16.07 Voor onzen tyd, aldus spr., is het verschijn sel van het saecularisme kenmerkend. Intus schen kan dat zich op zeer verschillende wijze openbaren. De Commissie voor de conferentie had in het bijzonder een behan deling van het boek van Piechowsky „Prole tarischer Glaube" verzocht en aan de hand van dit boek ging spr. inzonderheid na, hoe volgens dit boek in de kringen van Socialis ten en Comm. gedacht wordt over God, over Christus, over het gebed en over den Bijbel. Maar 't is niet enkel in deze kringen, dat men ver van Christendom en godsdienst afstaat. Daar is in onzen tyd in allerlei kringen en in verschillende vonnen een verregaand bij geloof. En daarnaast zyn er vele geestelijke stroomingen (spiritisme, anthroposophie, christian science enz.), waarin men wel tracht tot de wereld des geestes door te dringen, maar het is iets anders dan het inslaan van het Eeuwige in den tyd waarover spr. met verwijzing naar Tillich en het begrip van de „kairos" handelde. Sprekende over de atmosfeer in de z.g. kerkelijke kringen herinnerde spr. er aan, dat daar ook 't besef heerscht, dat de toe- stund niet is, zooals hy wezen moest, getuige de bewegingen voor kerkherstel en kerk opbouw. In onzen tijd is er aanleiding terug te denken aan 1848 ook een tijd van onge loof en verwarring. Maar toen stond Wichern op, de vader van de Inwendige Zending en hij wees op de verlevendiging der gemeentè door en tot den arbeid van getuigen in woord en daad. En Jezus Christus was daar bij het middelpunt. Zouden wij aldus besloot spr. in het diepst der zaak niet noodig hebben de per soonlijke vernieuwing door Jezus Christus en zoo ook de vernieuwing der wereld? Op dit referaat volgde gedachtenwisseling door de heeren L. J. van Wyk, Ds. J. C. Schroder, Henning, Sybrandy en den inleider. Na deze morgensamenkomst vclgde de gemeenschappelijke maaltijd en een rust- pooze. De heer H. A. Kooistra, directeur van de Johannes-Stichting te Nieuwveen, sprak: over: „Iets over zorg voor- en verpleging van maatschappelijk ongeschikten". Spr. wees erop, dat de maatschappelijk on volwaardige nog niet maatschappelijk onge schikt behoeft te zijn. De in het onderwerp bedoelden zyn zy, die zich in de maatschappij niet kunnen handhaven zonder zichzelf of an deren te schaden. Hierna ging spr. na wat voor hen het Chris tendom begon te doen in tegenstelling van het heidendom, terwiil hij wees op het conflict ten deze tusschen Chistendom en humanisme. Het Reveil verdrong den geest der euew. Er heeft zich in ons land een „beweging" op het terrein der barmhartigheid ontwikkeld, die niet naliet hare zegenrijke invloed dermate te oefenen, dat zy tot navolging aanspoorde, wat den vorm aangaat. Maar het wezensver schil blyft ook hier aanwijsbaar. Barmhartig- hied vindt haar oorsprong in der. medelijdenden Hoogepriester, die in het: „Zoon zie Uw moe der" en het: „Moeder zie Uw zoon" zijne vol gelingen aanspoorde tot barmhartigheid. Evenwel dit bevel vindt allengs meer ont kenning. De Staat heeft hier niet een taak, maar d e taak zoo wordt geroepen. En daar naast vraagt men zich af. of het wel de moeite is, al die wrakken, waarvan de maatschappij zoo vol is, in het leven te behouden. Koud cn cynisch is dit voorstel, warm en fel soms de verdediging van dit verschrikkelijk beginsel. Het beginsel der nuttigheid van den mensch moet hier plaats maken voor den mensch die geroepen is Gpd te verheerlijken en tot ver heerlyking Gods werd geschapen. Niet het Schoolnieuws. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Kerkrade (Herv. School, hoofd F. G. Meijer), J. de Bruijn, hoofd te Kalenberg (gem. Oldemarkt). Veenendaal (Patrimoniumschool, hoofd C. Goote), mej. J. G. Pol te Rijsoord. Jubbega (Herv. School, hoofd M. Ro zendal), mej. J. Walda te Oosthem. Aang. Mede op tweetal stond mej. T. van Diggelen te Drogeham. D i e m e n, J. C. A. Bredschneijder te Am sterdam. Utrecht (1ste Da Costaschool, Brede- rpdeplein 13, hoofd J. H. Kopmels), D. V.er- weij te Gouda. Oude-Tonge (hoofd K van Asperen), L. Dubbeldam te Strijen. Ing. 1 Sept. Aehlum, R. Ronda te St. JaQfibi- Parochie. Bilthoven (U.L.O.-Sehool, hoofd M. Burggraaf), H. A. de Meijer te Ridderkerk. GEREFORMEERD SCHOOLVERBAND. In de onlangs gehouden vergadering der Commissie van Uitvoering van het Geref Schoolverband kon mededeeling gedaan worden van een nagekomen gelukwenscb van de C.-H. Tweede Kamerfractie, die door de werkzaamheden van de Kamer verhin derd was geweest om zich in de jubileum- vergadering te doen vertegenwoordigen. In het moderamen werden herkozen Prof. Dr. A. Noordtzij als voorzitter en de heeren J. van der Waals als secrtearis en P. van Nes Cz. als penningmeester. Als 2e voorzit ter werd in de plaats van den heer J. van Andel, met het oog op diens nieuwen ar beid, verkozen Dr. C. Bouma, en als 2e secretaris in de plaats van den heer G. H. de Jong (afgetreden) de heer J. Nauta. Besloten werd om het contract voor het maandblad „De Geref. School" te verlengen Gerapporteerd werd over het geschil met de Friesche Kweekscholen. De corresponden. tie wordt voortgezet Goedgekeurd werd het voorstel van het bestuur van het Groot-Comité tot organisa tie van Schoolcongressen om voor het be stuur van het Intern. Verbond van Chr. Opvoedings- en Onderwijsorganisaties aan tr- wijzen de heeren Ds. J. L. Pierson, Prof. Dr. W. J. Aalders, Prof. Dr. J. Waterink, W. Uittenbogaard en J. Th. R. Schreuder. Het rapport over het examen-Geloofsleer voorjaar 1931 gaf aanleiding tot breedvoe rige bespreking. De concept-instructie voor Schoolarts, waarbij wordt uitgegaan van benoeming door het Schoolbestuur, werd in principe aanvaard. Nadere uitwerking volgt. ONDERWIJSRAAD Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot lid van den Onderwijsraad Dr. J. C. van der Does, te Amsterdam, en M. H. W. J. M. de Jong, te 's Gravenhage, met bepaling Radio Nieuws. 17 JULI HUIZEN, 29S.8 M. (KRO.). 8—9 15 Morgen- oncert: 1011.30 Gram.-muziek; 11.3012 Een halfuurtje v. zieken en ouden v. dagen; 12 1.45 Lunchconcert; 1.45—2.30 Orgelconcert: 3.31 ging Zender: 3—4.30 Concert: 4.30—5 11—12 HILVERSUM. 1875 M. (VARA.). 6.45—7 Gym nastiek; 7.30—7.45 Idem; 8 Tödseln; 8.01 Gram.- muziek. (V.P.R.O.) 10 Morgenwijding. (VARA.)! 10.15 Lezing; 10.30 Zlekenuurtje; 11.30 Gram.- muz.; 12 Einde Programma (le deel). (AVRO.) 12 TUdseln: 12.15—2.15 Concert; 2.15—2.45 Schooluitzendlng; 2.454 Concert; 4 Sluiting. (VARA.) 4 Tijdsein; 4.01 Orgelspel; 4.30 Cursus 5.15 Concert; 6 Toespraak; 6.15 Concert; 6.45 Nieuws Arbeidersbeweging; 7 Concert; 7.30 Pol.-berichten: 7.45 Toespraak: 8 Einde 2e deel (VPRO.) 8 Tijdsein; 8.01 Lezing; 8.30 Concert; 9 Cursus; 9.30 Concert; 10 Pol.-berlchten; 10.05 Vaz Dias: 10.15 Concert. (VARA). 11 Gram.- muziek; 12 Tijdsein en Sluiting. Economie en Financiën. HET POND-STERLING IN REACTIE lr^°enefra zich sche 'St vooral de groote nd stei waardoor Londen bewogen. De ong> moeilijkheden in het bultei les werkte samen om het verscheidene deviezen beneden het goudexport te dringen. Zooals te verwachten was. moest de Bank dan ook groote goudbedragen afgeven. De mogelijkheid wordt daarom overwogen het dis conto te verhoogen. Voorts meldt de Msb. nog, dat de deviezen markt gister sterker werd J-- dusverre gedurende deze crls weest is. Parijs on New York c ten ongunste van het pond. Amerikaansche dol lars sloten niet minder dan 1% cent ten on gunste van Londen op 4.83%. Sinds November 920 zijn dollars niet zoo vast geweest. Van de c ndanks de nieuwe gisteren 123, i op 122% Londen, Duitsche Relchs- i de Merkurbank zal vorstrek- jrdt op gewezen dat een moratorium slechts 3 maanden voldoende zou zijn om moeilijkheden uit den weg te ruimen. Een gaande bij do Nationale 7 ls een overbrug- shUling verstrekt. noodig Is, :al bedijhgen. Aanleiding ten ongunste Onderhandelir nationale ban Hoen shilling publiek houdt dat zij zitting zullen nemen in de afdeeling Algemeen Vormend Lager Onderwijs en Be- waarschoolonderwijs. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Adres: Adres: Naam: Naam: Als P ikwerk op te zenden aan het Bureau van ons blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2