MAANDAG 13 JULI 1931 E-'.S .3. 2 FINANCIEELE CRISIS IN DUITSCHLAND GEVOLG VAN DE CREDIET- VERTRAGING NIEUWE KAPITAALVLUCHT De banken sluiten hun loketten BUITENLANDSCHE HULPACTIE De financieele crisis in Duitsohlan.il, die bezworen scheen door het Hoover-voorstel, is Zaterdag met vernieuwde kracht komen opzetten. De oorzaak hiervan is te zoeken in de ver traging, die de credietactie van de Duitsche Rijksbank heeft gevonden ten gevolge van de onwilligheid van Frankrijk om mee te werken tot een belangrijk crediet op langen termijn indien daartegenover geen politieke concessies van Duitschland worden gesteld. Men schatte Zaterdag de opgevraagde de viezen te Berlijn op niet minder dan hon derd millioen. De stemming was onder invloed van deze opvragingen ter beurze zeer flauw. Koers dalingen van 6—8% vergeleken bij de ope ningskoersen, Men is van meening, dat die voornaamste opvragingen vanuit Nederland en Zwitserland gedaan zijn, terwijl ook Duit sche kapitaalvlucht niet vreemd geacht wordt aan deze verschijnselen. Terwijl de Rijksbank in verband hiermee besloot om tot scherper maatregelen over te gaan, waaronder echter om begrijpelijke re denen een devezen-noodverord'ening niet is overwogen, heeft de Rijksregeering in tele grammen, die hoofdzakelijk gericht zijn aan de bij het Hoover-plan geïnteresseerde re gee ringen, een overzicht gegeven van den tegemwoordigen stand van zaken, gelijk deze na de tot dusverre gevoerde fnancieele on- derhandelngen geworden is. Naar in verband hiermede uit Washington gemeld wordt, zou een nieuwe actie van Hoover naar aanleiding hiervan aanstaan de zijn. Officieus verluidde Zondag, dat de regee- ringskringen de mobiliseering van de Ame rikaansche financiën beraamden ter verhin dering van een catastrophe in Duitschland. President Hoover was op zijn buitengoed voortdurend in telefoonverbinding met de hoofdstad. Tot nu toe worden te New York slechts twee mogelijkheden voor financieele hulp overwogen: 1. Beperkte credieten der Federal Reserve Bank aan de Rijksbank. 2). Gemeenschappelijke garantes voor een groote leening door particuliere banken; 3. Directe credieten door de Bank of En geland. Niettemin neemt men aan dat Hoover stap land te vermijden. Niet alleen in Amerika is mem in actie ge raakt maar ook de gouverneur van de Bank van Engeland is ernstig doende om de op nieuw dreigende ineenstorting af te wijzen. Montague Norman houdt daartïe bespre kingen met de directie van de Bank voor Internationale betalingen te Bazel. De hoop werd uitgesproken, dat de ernst van den toestand de verschillende regeeringen aanlei ding zal geven de presidenten van de circu latiebanken nog meer bewegingsvrijheid te geven' voor de hedenmiddag te Bazel begin nende voorbesprekingen en hen bevoegdheid te geven tot bijzondere concessies. In Frankrijk heeft men de laatste nood kreet der Duitsche regeering met eenige reserve ontvangen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, bevindt zich op zijn buitenverblijf, terwijl de minister van Financiën, Flandtin, enkele dagen met binnenlandsch verlof is gegaan. Uit economische kringen die in nauw con tact staan tot de Banque de France ver luidde, dat te Londen en Parijs de volgende plannen opgemaakt zijn tot financieele on dersteuning van Duitschland. 1. Het verleenen van nieuwe credieiten op korten termijn. In den daarmee gewonnen tijd zal de finantieele toestand van het JJijk worden onderzocht door een commissie van de Europeesche commissie. Dit onderzoek zal in Augustus beginnen, terwijl het rap port der commissie in September gereed zal moeten zijn. 2. Ingeval het onderzoek tot bevredigende resultaten leidt, en de door crediteuren op te stellen aanbevelingen door het Rijk wor den aangenomen, zal een crediet op lange termijn worden verleend. In bevoegde Engelsche kringen is mren, naar het schijnt, onaangenaam verrast over den terugslag die de uitlatingen van Hen derson met betrekking tot de staking van den aanbouw van oorlogsschepen en het op geven van de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie hadden tijdens zijn bespreking met den Duit schen ambassadeur over den binnenland- schen politieken toestand in Duitschland. Thans tracht men aan te toonen dat de woorden van Henderson bedoeld waren als voorstel voor een basis van onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Duitschland niets uitstaande hebben met de financieele besprekingen. Ten aanzien van de voorgeschiedenis doet de Berlijnsche correspondent van de „Man chester Guardian" opzienbarende mededee- lingen. De Duitsche Sociaal Democratische partij, aldus de correspondent, heeft onlangs tact gehad met de Engelsche Labourregee- ring. Zij is 't geweest die den Rijkskanselier op de hoogte heeft gebracht van de opinie van het Foreign Office en hem ook heeft medegedeeld wat men te Parijs van deze aangelegenheid het pantserschip en de Tolunie, denkt. Het is in Berlijn bekend dat men in Londen de Duitsche landbouwta- niet gaarne ziet En het is evenzeer VREDESBETOOGING IN ENGELAND Mac Donald, Lloyd George en Baldwin, de leiders der drie groote vartijen in Engeland, hebben in Alberlhall te Londen op één podium gesproken voor ontwapening. vrijheid van handelen hebben en dat nie mand ze kan dwingen een bepaalden weg in te slaan. Doordat de Duitsche Regeering ver zuimd heeft reeds bij den aanvang van de crisis maatregelen te nemen waardoor kapi taalvlucht kon worden voorkomen, kan de catastrofe nu slechts ten koste van groote offers worden bezworen. Brüning, Hoover en Laval dragen thans de verantwoordelijkheid. "Wanneer Duitschland voorloopig tracht aan politieke maatregelen te ontkomen, op zijn laatst binnen drie da gen, zal het ook deze moeten aanvaarden. De vertegenwoordigers der circulatieban ken kunnen niets doen. BERLIJN, 13 Juli. Officieel wordt medege deeld: de Darmstadter und Nat Bank heeft medegedeeld dat zij toestemming heeft ge kregen haar loketten Maandag gesloten te houden. De Regeering heeft de bank gemach tigd de volgende verklaring te publiceeren: De Rijksregeering zal door middel van een in den loop van heden af te kondigen nood- verordening van den Rijkspresident alle klaring aldus uit, dat de Federal Reserve- waarborgen geven voor alle 4eP°sii°'s e11 --mv- .-i* voor een rustige afwikkeling van de zaken m de Darmstadter und National Bank. Met het oog op de beteekenis van de afge kondigde staking van betalingen is den beur zen aanwijzing gegeven den handel in effec ten en deviezen voor Maandag en Dinsdag te staken. DE DARMSTADTER BANK BERLIJN, 13 JulL De Darmstadter und National Bank, welke loketten zijn gesloten heeft in alle filialen een bekendmaking aan geplakt, waarin wordt gezegd: „Na buiten gewoon sterke en steeds toenemende opzeg gingen van credieten en opnemingen, eerst door onze binnenlandsche en daarna ook door onze buitenlandsche schuldeischens, zien wij ons gedwongen ter bescherming van de belangen van al onze schuldeischers, onze loketten voorloopig te sluiten. Hoe lang de bank deze zal gesloten hou den was heden nog niet bekend. DE STEUN DER AMERIKAANSCHE BANKEN. NEW-YORK, 13 Juli. De onder-staatssecre taris Castle heeft Zaterdagavond laat een nieuwe verklaring afgelegd, waarin hij, in verband met de conferentie van presJden- ten van circulatiebanken te Bazel, te ken nen gaf, dat de Amerikaansche banken be reid zijn elk doeltreffend hulpplan te steu nen. De ochtendbladen leggen deze ver bekend dat Engeland geïnteresseerd is bij j Duitsch Poolsch accoord'. De verklaringen van de Manchester Guar dian hebben blijkbaar betrekking op het re cente bezoek van den voorzitter der S.P.D. Wels aan Londen, zoomede op het optreden van afgevaardigde Dr. Breitscheid te Parij9 tijdens de beslissende Kamerzitting over het plan-Hoovcr. BERLIJN, 13 Juli. Het Rijkskabinet heeft zijn besprekingen, die den heelen Zondag voortduurden, tot 3 uur in den morgen voortgezet. Als resultaat werd alleen heli end de officeele mededeeling betreffende 'le Darmstadter Bank, inzake de sluiting der loketten en de waaröorgen der Regeering, waarvoor nog heden een noodverordening zal worden afgekondigd. Deze waarborgen zouden gelden voor alle belangrijke banken, terwijl tegelijkertijd de banken tegenover elkaar waarborgen op zich nemen, zoodat alle Duitsche banken thans een eenheid vor- Het staken van den handel in effecten en deviezen Maandag en Dinsdag moet het uitbreken van 'n paniek voorkomen, voor wel ke ongetwijfeld zakelijk geen reden is De besprekingen van het Kabinet hebben, Te gen de verwachting in, niet tot een besluit geleid. Het Rijkskabinet zal, nadat de Rijks kanselier en de Rijksminister heden eenige uren slaap zullen hefoben genoten, verder vergaderen en tot een besluit komen. Behal ve de waarborgen voor de belangrijke ban ken verwacht men dat de Regeering nadere maatregelen zal nemen tot regeling van het deviezen-verkeer. Deze maatregelen zullen zijn gericht tegen de kapitaalvlucht Intus- schen zal men de maatregelen van het bui tenland moeten afwachten.. In den nacht van Zondag op Maandag zou. volgens te Berlijn ontvangen bericht-en, t° Bazel een plan worden uitgewerkt tot steun aan Duitschland, waarbij ook Ameri- kaansch kapitaal beschikbaar zou worden gesteld. Onder de Amerikaansche banken, die hulp zouden verleenen, zal o.a. deMor- gan-groep zijn. Bevestiging van deze be richten was in den nacht te Berlijn nog niet te verkrijgen. AMERIKA GRIJPT NIET IN NEW YORK, 13 Juli. Onder leiding van Owen Young is een conferentie gehouden tusschen onder-staatssecretaris Mills, den leider der Federal Reserve Bank en een groep financiers. Na afloop der conferentie, die eenige uren duurde, werd een officieele verklaring gepubliceerd. Daarin wordt ge zegd, dat de positie van de Amerikaansche Regeering, t.o.v. den toestand in Duitsch land duidelijk is. Door het moratorium- program van Hoover werd de Duitsche re geering bevrijd uit een moeilijke positie ver oorzaakt door de internationale financieele verplichtingen der regeeringen.' Meer dan 400 millioen dollar kwam beschikbaar voor het weer op gang brengen van de Duitsche industrie en handel voor het loopende jaar, welk bedrag anders op rekening der schade vergoeding had moeten worden betaald. Dit is de eenige richting in welke de Amerikaan sche regeering gelegenheid heeft in te grii- Banken een gezamenlijke steunactie van de Europeesche centrale banken tegenover Duitschland willen steunen. Castle zou hebben vernomen, dat het ver- 'strekken van een crediet van 200300 mil lioen dollar wordt overwogen. Voor een der gelijk crediet zijn echter verschillende voor waarden noodzakelijk. Pres. Hoover, die eeret heden in Washington terugkeert, heeft zich nog niet uitgelaten over de thans aan te nemen houding. f 1 pen. Het is vanzelfsprekend, dat de Regee ring geen controle heeft op de buitenland sche credietpolitïek der Federal Reserve Banken. Niet vergeten moet worden, dat de vraagstukken waarmee wij ons thans bezie- houden. zuiver Europeesche problemen zijn en dat deze daarom het best door een ge meenschappelijk optreden der belanghebben den kunnen worden opgelost. Maandagavond vindt opnieuw een confe rentie plaats in verband met de crisis ir Duitschlnnd, waaraan ook Owen Young zal deelnemen. DE MEENING IN ENGELAND LONDEN, 13 Juli. De Engelsche bladen wij den groote aandacht aan de catastrophale t werkelijke loon en toont een voortdurend' esiui-iii gebeurtenissen in Duitschland. Zij moeten j verbetering aan van den levensstandaard Mari'en I zich voorloonig echter bepalen tot het ver-i der arbeiders, waarbij in aanmerking moe melden der feiten. Commentaren werden nog i ten worden genomen de tegenwoordige kos Dr H.NANNING'S KINADRUPPELS EETIU5T-0PWEKKEHD. /UOp.fl Kerknieuws. GROOTE VREDES- EN ONTWAPENINGS DEMONSTRATIE TE LONDEN STIMSON MORGEN NAAR PARIJS In tegenstelling met tot d-uevwre ver- 6preki'e berichten word thans bekend ge maakt, dat Stimson waarschijnlijk tot Dinsdag a-s. te Nettuno, nabij Rome, zal blyven in het historische kasteel San Gaillo en dan naar Parijs vertrekken. Hij heeft met Grandi bet week-end d-or- gebra-oht. GRANDI NAAR PARIJS De Brit6che minister van Buitenlandsöhe Zaken, Henderson, wordt Dinsdagmiddag om 5 uur te Parijs verwacht Woensdag zal Hendereon met zijn Ftnanedhen collega Briand lunchen. Donderdag vertrekt de Engelsche minister naar Berlijn. DE STAKINGEN IN SPANJE. De internationale telefoonverbindingen verwoest. Volgens een bericht uit Madrid hebben de stakende telefoonemployé's de internationale telefoonverbindingen verwoest De telefoni sche verbindingen van Spanje met alle Euro peesche landen, met uitzondering van Por tugal zijn verbroken. Het presidium van het Centraal Execu tief Comité heeft de militaire vliegtuigen- fabriek nr. 39 wegens buitengewone ar beidsprestatie de Lenin-orde toegekend. Aan de officieele bekendmaking hiervap wordt toegevoegd, dat de verantwoordelijke leiders dezer fabriek, een groep ingenieurs, eenige jaren geleden wegens sabotage en contra-revolutionaire pogingen Ier dood wa ren veroordeeld en naderhand begenadigd waren. De veroordeelden hadden de G.P.Oe verzocht door arbeid hun straf te mogen boeten en waren in de vliegtuigenfabriek tewerk gesteld, waar zij een buitengewone arbeidsprestatie geleverd hebben. Behalve de Lenin-orde heeft de fabriek nog een be looning in geld gekregen. DE ZWEEDSCHE LOONEN. De levensstandaard belangrijk verbeterd. Volgens een belangwekkend statistisch rapport bedroeg het gemiddelde jaarlijksche inkomen van een Zweedschen arbeider ge durende 1930 2593 kronen (f 1711). In ver gelijk met 't vooroorlogsche peil der Ico nen in 1913 zijn de gemiddelde verdiensten van mannelijke arbeiders met 134 pet. ge stegen, tegen een stijging van 155 pel van het Toon van vrouwelijke arbeiders. Hier mede is aangetoond, dat er een tendens be staat tot nivelleering van den loonstnn- daard van mannen en vrouwen. Dit teekent zich het duidelijkst af in de loonen der in- dustriearbeiders, die een verhooging toonen van 154 pet. voor vrouwen tegen 119 pet. voor mannen. De statistiek bevat ev het resultaat van het onderzoek naar hel MAC DONALD. BALDWIN EN LLOYD GEORGE SPREKEN HULDIGING VAN LORD ROBERT CECIL Zaterdagmiddag waren in Alberthall te Londen ongeveer 6000 personen bijeen om de redevoeringen van de leiders der drie groote partijen, MacDonald, Baldwin en Lloyd George voor vrede en ontwapening aan te hooren. Deze redevoeringen werden door middel van luidsprekers naar het Hydepark over gebracht. De ontwapeningsvrienden waren tegen 12 uur aan de oevers van den Theems bijeen gekomen. In gesloten gelederen marcheer den zij naar den Alberthall. In den stoet zag men ook een groep van 56 vrouwen, die de leden van den Volken bond verbeeldden. Talrijke leden van het Corps Diplomatique waren aanwezig. De vergadering werd geopend door Maar schalk Sir William Robertson, die een ver maning uitsprak voor de staatslieden om de tegenwoordige stemming in de wereld uit te buiten en maatregelen te nemen ter voorkoming van toekomstige slachtingen. De oorlog aldus de maarschalk brengt slechts voordeel aan de speculanten en geeft voor geen enkel probleem de oplossing De redevoering van MacDonald was populair gesteld. Hij verklaarde, dat de ont wapening op grond van internationale ver dragen moest geschieden. Engeland kan niet alleen verder ontwa penen. Veiligheid is niet het gevolg van bewapeningen, maar daarvan, dat men die oorzaken wegneemt, die tot dusverre tot oor logen gevoerd hebben. Engeland is met de andere staten die de verdragen van Ver sailles en Locarno onderteekend hebben, door zijn heilig woord verplicht tot ont wapening. Baldwin wees eveneens op de verplich ting die Engeland op zich genomen heeft tot ontwapening. Lloyd George herinnerde eveneens aan de bestaande verdragen en legde den nadruk op de pogingen, die Engeland tot dusverre gedaan had in de richting van ontwapening. Verder sprak Lloyd George over de groote werkloosheid, die een ge volg is geweest van dien oorlog, wees op de hooge bewapeningsuitgaven van tegenwoor dig en verklaarde tenslotte, dat ontwapening slechts mogelijk is, wanneer de menschen werkelijk den oorlog uit ganscher harte af wijzen. Onder grooten bijval werd ten slotte een motie aangenomen, waarin de a.s. ontwape ningsconferentie wordt begroet en de re geeringen worden opgeroepen om alles te doen wat in hun macht is om een werke lijke vermindering der legers, der vloten en der luchtstrijdkrachten van de wereld tot stand te brengen. Behalve maarschalk Robertson en de drie leidende staatslieden heeft ook de bekende vredesman Lord Robert Cecil, die 'n gewel dige ovatie in ontvangst had te nemen, de duizenden in Alberthall en daarbuiten toe gesproken. „Nooit tevoren'" zoo zei dé hii „hebben militaire, religieuze en politieke leiders van hetzelfde podium af eenzelfde zaak bepleit en denzelfden vastbesloten wil uitgesproken. Op de komende Ontwapenings schen ontwapening of zelfvernietiging, tus schen ontwapening om zelfvernietiging, tus schen het leven en den dood. President Hoover heeft reeds zoovele malen de leiding gegeven bij de ontwapening; met die lei ding en met onzen eigen vastbesloten wil staat de keus vast Wij kiezen ontwapening on het leven. PREDIKANTSVACATURES. De Staat der vacante plaatsen in de Ned. Herv. Kerk geeft, naar het Doet. Wbd. meldt, voor Gelderland 46, Z.-Holland "48; N.- Hodand 48; Zeeland 23; Utrecht 17; Fries land 45; Overijsel 18; Groningen 43; N.-Bra- bant 20; Limburg 3; Drente 11 en in totaal 332 (vorig jaar 327) plaatsen. Het aantal be- roepbare candidaten bedraagt 10. GODSDIENSTONDERWIJZERS. De Vereeniging van Godsdienstonderwijzers by de Ned. Hervormde Kerk houdt op Donder dag 16 Juli in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht, haar 59ste jaar vergadering. De agenda bevat, behalve de huis houdelijke aangelegenheden, de volgende pun- 'an bespreking: „Is onze Kerk Volks kerk?" Pro: de heer J. A. Schalekamp; Con tra; de heer K. Asmus: „Iets over het Pan theïsme", inleider de heer A. van der Knaap. Op denzelfden dag houdt de onderafdeeling „Simeon" haar jaarlyksche vergadering. EVANGELISATIE Evangelisatiepredikant stricum. De Classis Haarlem der Geref. Kerken besloot de Kerk van Castri te adviseeren in overweging te nemen of men kan komen tot de beroeping van dienaar des Woords of de aanstelling van hulpprediker, die tevens bereid is zich te rbinden voor Evangelisatiearbeid, en >or zooveel noodig daartoe in overleg te treden met de Kerk te Krommenie, de clas- Zaandam en de classis Alkmaar en dc deputaten der Particuliere Synode van Noord Heiland voor den arbeid der Evangelisatie. Er werd een commissie benoemd om te dier zake de Kerk te Castricum te dienen van advies. GIFTEN EN LEGATEN. Te Amsterdam heeft wijlen 'mej. Frais- sinct, onder den last van eenige legaten, tot haar erfgename benoemd de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente te Amsterdam ten be hoeve van het Oude Mannen-, Vrouwen- en Bestedelingenhuis. Te Amsterdam heeft de Zendingsver- eeniging „Het Java-Comité" van P. P. een van duizend gulden ontvangen. Ds meening in Frankrijk. PARUS, 13 Juli. De berichten omtrent de financieele crisis in Duitschland worden in dc Parijschc ochtendbladen uitvoerig bcspro ken. Ilct late bezoek van den Duitschen ge zant aan den Fransehen minister-president heeft grooten indruk gemaakt De bladen „.,..„1 oor, riot T ovfll nr meiden oer ieiieil.X»limiciiTSIt,i .ivr „JI, vvuiuru SCHWIICII no ic(iC"»uuiuisc R-J3 herinneren er e\enwel L I niet gegeven. De eenige mogelijkheid om uit ten van levensonderhoud in vergelijking steeds op heeft gewezen dat Frank rijk onder jnf.enstort i nyr te komen is slechts een met die van voor den oorlog. Hieruit blijkt, de huidige omstandigheden zich niet t°' ^noedigo hulp verleening door dc banken, dat. de werkelijke jaarloonen 44 pet, de dag luilp1' 1dug 1 'd kan verklaren zonder pe ^imcs" wijst er op dat door de schade- loopen 46 pet. en de uurloonen 73 pet. hno- dat ii<- wam hargen worden goge vergoedingen het nieuwe kapitaal uit ger zijn dan het peil van 1913. Doze cijfer? ven. Duitschland is gezogen en dat de cata- toonen dus de werkelijke verbetering aan Dr i pst er op. dat de groote par- stronhn slechts het gevolg is van de houding van de welvaart en den levensstanda-Tr' tlculicre li uk-n in di\erse landen volkomen |der schuldeischers. Ivan de Zweedsche arbeidersklasse. KUNSTMATIGE AARDBEVINGEN Ter beproeving van bouwconstructies De directeur van het Seismografisch In stituut te Leningrad heeft een plan uitge- werka tot het verwekken van kunstmatige aardbevingen op tin beperkt terrein, die hij wil gebruiken voor proefnemingen met bouwmateriaal en bouwconstructies in de hoop op deze wijze te komen tot construc ties voor huizenbouw die tegen aardbevin gen bestand zijn en toegepast kunnen wor den in de gebieden, die daarvan voortdu rend te lijden hebben als o.a. die Krim en de Kaukasus. DE LEIDING VAN DE KATHOLIEKE ACTIE NAAR VATICAANSTAD? De „Lavoro Fascista" meldt, dat de leiding van de Italiaansche katholieke Actie voor nemens is te verhuizen naar Vaticaanstad. Het fascistische blad verklaart, in dit ver band, dat men thans eerst recht zal oppas sen en de dingen bij hun waren naam zal DE OOST-GROENLAND KWESTIE. Denemarken heeft het geschil mét Noor wegen over het bezit van de Oostkust van Groenland bij het Haagsche Hof aanhangig gemaakt GROOTE DORPSBRAND. In het plaatsje Lindenscheid heeft een he vige brand gewoed. Het vuur ontstond in een schuur en greep binnen zeer korten tijd 5 andere schuren en een woonhuis aan. Het vee kon gedeeltelijk worden gered. Alle oogst voorraden, landbouwwerktuigen etc. werden door het vuur verteerd. De schade is buiten gewoon groot Kwaadwilligheid is gebleken de oorzaak van deze ramp te zijn. De brand stichter is echter zelf in het door hem aan gestoken vuur omgekomen. Zijn verkoold lijk werd onder de overblijfselen gevonden. VRACHTAUTO MET 3 KINDEREN STORT IN DEN RIJN. Bij het plaatsje Gimbsheim is een vracht auto, waarin 8 kinderen zaten in den Rijn gereden. Vijf der knapen, die het ongeluk zagen aankomen, sprongen tijdig van de auto af. De drie overigen verdronken. Weerbericht. taal Gemengd Nieuws, EEN AANSLAG OP EEN V.A.R.A.- FIETSTOCHT FASCISTISCHE KOPSPIJKERS? Zondag werd te Hilversum een z.g.n. zo merfeest gehouden door de V.AJ-LA. Uit Amsterdam zouden fietsers vertrekken, die over Weesp naar Hilversum zouden gaan. Te ongeveer 5 uur werden de leiders van de fietstocht gewaarschuwd, dat de geheele straatweg vanaf den Diemerbrug tot Weesp, bezaaid lag met een groote hoeveelheid scherpe duim kopspijkers. Ook een gedeelte den Rijksstraatweg naar Laren bleek een groote oppervlakte met spijkers te zijn bestrooid, terwijl naderhand bleek, dat ook de straatweg UtrechtHilversum naby Maartensdijk door het strooien van spijkers onberijdbaar was gemaakt. De Amsterdam- sche politie werd gewaarschuwd, evenals de commandant der Koninklijke Marechaussee in de Watergraafsmeer en de politie te Weesp, •Laren en Hilversum. Énkele dezer gemeenten stelden veegmaehines en met bezems gewa pende lieden ter beschikking om te trachten gedeelten van den weg de spijkers op te ruimen, terwijl ook de V.A.R.A. zelf een eigen veegdienst organiseerde. Niettemin moesten nog vele banden eraan gelooven. Het begon met een aantal melkle- veranciers uit de omgeving van Weesp, die met hun driewielers met melkbussen naar Amsterdam wilden fietsen. Maar ook onder de deelnemers van de V.A.R.A.-fietst-ocht vie len vele slachtoffers. Er gingen ongeveer vierhonderd banden lék, die voor een deel iangs den weg geplakt werden; voor een deel werden de buiten gebruik gestelde fietsen ge laden op de begeleidende vrachtauto's voor uitvallers. Zoowel de politie te Amsterdam en Hilver- im als de commandanten der Koninklijke Marechaussee te Watergraafsmeer en Bussum hebben de zaak in onderzoek. Een der brug wachters aan bet Merwedekanaal had des nachts een auto waargenomen, die hem ver dacht voorkwam. Hij heeft het nummer ge noteerd, zoodat de politie hierin waarschijn lijk een aanwijzing heeft omtrent de indenti- teit van de daders. Voigens de V.A.R.A. moet de fascistengroep „De Bezem" verantwoorde lijk zijn voor deze strooierij met kopspijkers. Van de zijde der Hilversumsche politie werd ons medegedeeld, dat niet alleen de Straatweg van Amsterdam naar Hilversum, maar ook de wegen van Amersfoort en V3n Utrecht naar Hilversum, bezaaid lagen met kopspijkers. De gemeente Hilversum stelde twee /etgwagens van de stadsreiniging in werking m de wegen rondom H'! er sum ie zuiveren, terwijl de wegen in de omgeving van Bussum zoo goed en zoo kw«ad ais het ging gezuiverd werden van spijkers door de motorveetrmachine van de gemeente Bussum De spijkers waren van zulk een grootte, dat niet alleen fietsers er den last van on dervonden, maar ook vele automobilisten. De Hilversumsche politie telde in de mor genuren langs den weg BaarnLaren 29 auto's met lekke banden. Het aantal wielrij ders met lekke banden tusschen Amsterdam en Hilversum worden geschat op ruim 500. ERNSTIG ONGELUK ONDER TERBREGGE Om halftwaalf in den nacht van Zaterdag op Zondag is aan den Hoofdweg te Hille- gersberg een ernstige aanrijding gebeurd. De melkhandelaar L. Stofbergen, wonende aan den Hoofdweg aldaar, kwam met zijn met paard bespannen melkwagen uit R'daiu dunne pijltje geeft Hoogste Stand te La Coruna 763.5. Laagste Stand te Stornoway 748.8. Stand vanmorgen halftwaalf 758.1 WEER VERWACHTING. Matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind, meest half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, met kans op onweer. Zelfde temperatuur. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 18.2. Zonsopgang 4.56 u.; Zonsondergang 9.15 u. 0 Maansopgang 2.49 u.; Maansondergang 9.19 u. f Nieuwe Maan 15 Juli 1.40 u. nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN f OP HEBBEN j Van 's avonds 9.45 u. tot 's morgens 4.27 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz i j i 4.49 m 0.06 m. va' Haningen 2.40 m. 0.20 m. val Kehl 2.75 m 0.18 m. val Mannheim 4.8/ m. 0.50 m. val Bingen 2,94 m. 0.0J m. val Caup3,48 m, 0,05 m val Coblenz 3.16 m, 0.02 m was Keulen 3,23 m. 0,21 m was Duishurg i,7<! m, 0-32 m. was Ruhrort 2 02 m. 0,32 m. was Maastricht 0.35 m. 0,06 m. va* Venlo 10.88 m. 0,07 m. val HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Harl ingen Helder le Idem 2e LJmuiden Holland Rotterdam 10.10 22.45 HellevoetsL 1.47 14.15 7.37 19.59 Willemstad 2.40 15.08 8.21 20.46 Brouwersh. 0.59 13.27 3.'.<9 6.U8 Zlerikzee 1.33 13.59 Jo.23 18.37 Wemeleinge 1.53 14.21 1.47 14.18 Ylissingen 1.07 13.35 Terne uzen 3.02 15.29 Hans weert 0.19 12.30 f 0.39 i3.04 1 1.19 13.45 l en was op weg naar huis. Van de richting Nieuwerkerk naderde een motorrijwiel, be stuurd door den 27-jarigen J. J. M. Maass, k uit de Da Costastraat te Rotterdam, die, j met een dame op het duo,( mej. M. van Dam. uit de Kettingstraat te Rotterdam, van de T. T.-races te Assen huiswaarts keerde. t De motorrijder heeft, doordat hij juist ge- dimd had voor een tegenkomenden auto, f den melkwagen niet gezien, die bovendien, gelijk op dezen donkeren weg wel meer ge- beurt, zonder lichrt reed. Het motorrijwiel vloog tegen den melkwagen aan, met het gevolg, dat de M. en mej. v. D. over dpn weg werden geslingerd en gewond bleven t liggen, terwijl de motor erg beschadigd l werd. S. en zijn vrouw vielen door den 2 schok van hun melkwagen, doch kwamen i er zonder letsel af. Het paard ging er met i een stuk van het lamoen vandoor en kwam een eind verder bijna in botsing met een j auto, die ook van de T. T.-race terugkwam» doch werd weldra door een ander autobc- stuurder gegrepen. Mej. van D„ die o.a. een been had gebro- f ken, is per auto van den G. G. D. naar hot ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. De mó- fcorriider kwam er met ontvellingen af. Tegen den melkboer S. werd proces-vér- baal opgemaakt. Een doode en vele gewonden. 1 Nabij de Molenstraat te Sassenheim reed gisteravond een auto op een groep menschen j in, waardoor het 3-jarig zoontje van D. werd overreden. Het jongetje werd dood opgeno- men, terwijl nog anderen min of meer eni-> j stig werden gewond. De auto reed met zulk een vaart tegen een huis, dat de muur werd ontzet. De auto werd ernstig bescha- digd. De chauffeur nam de vlucht, doch werd later, evenals de andere inzittenden, 1 die onder den invloed van sterken drank i verkeerden, gearresteerd. Luchtvaart WERELD VLIEGERS. De beide bekende Fransche aviateurs Doret en Le Brix zijn gistermorgen uit Parijs vertrokken vertrokken voor een vlucht om de wereld in vier etappen. De vliegers stel len zich voor de eerste etappe ParijsTokio af te leggen in 62 uren. Van Tokio zal naar San Francisco worden gevolgen, waar de tweede landing zal plaats hebben. De derde etappe is tot New-York en ten slotte van daar over den Atlantischen Oceaan naar Parijs. Doret en Lebrix hopen niet alleen het re cord van Post en Gatty, doch ook het in het voorjaar door Costes gevestigde wereld record lange afstandvliegen te breken. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING f van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings- I! conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. 11 Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers L Een 25-jarige Duitscher, die zwemmende op onwettige wijze de Vereenigde Staten wil de binnen dringen is in de draaikolken van de Niagara omgekomen. Het lijk kon worden geborgen. ONTWAPENING TER ZEE Op 17 Juli is te Cherbourg de nien Fransche onderzeeër „Espsir" te water ge- Maten. Het schip heeft een watorverplaat-- ng van 6.660 ton en is een van de serie ..mi Izcs duikbooten van dezelfde grootte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2