VACANTiE-ADRESSEN ZATERDAG 11 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 Nu de vacantiettfd is aangebroken en Velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste ©ogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. is veoll'eerbd' de eeremedaallle dei- Orde vain Oramtje-Nassaiu, in ailver, aan den ge pene. sergeant J. Anto niesen, te Bergen op Zoom. BINNENSCHIPPERIJ Bij K. B. zijn aain de Staatscommissie, toegevoegd alle Leden, voor het bij deze com missie in behandeling zijnde vraagstuk dei- op de biinnensohiipperij rustende lasten, mr. D. G. M. Spitzen, chef van de afd. Bininien- Oondeoh Bestow bij het Dep. van B'innen- Ja-ndsdlie Zaken, en mr. J. F. Schönfelid, ad jtninietrataur bij het Dep. van Waterstaat. STUWADOORSWET VOORLOOPIG VERSLAG Verschenen is het voorloopig verslag der tTweede Kamer over het wetsontwerp tot [wijziging van de Stuwadoorswet. Eenige leden verklaarden, niet overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid, dat het onderhavige wetsontwerp tot wet wordt ver heven. Zij begrepen niet, dat, terwijl vorige kabinetten het ontwerp négen .jaar lang hadden laten liggen, thans zooveel haast met dc indiening en afdoening ervan in den gewijzigden vorm moet worden gemaakt. Ongetwijfeld toch zal de voorgestelde rege ling nieuwe lasten op het. bedrijf leggen, niet alleen door de vaststelling van het aantal uren, gedurende welke ten hoogste per dag en per week mag worden gewerkt, tfoch ook door de uitbx-eiding van het ge- Oiied, waarover de Stuwadoorswet haar wer king zal uitstrekken. Sómmige andere leden stelden ook de Vraag, waarom de regeering niet een gun stiger moment heeft afgewacht. Vele andere leden betuigden hun instem ming met het standpunt der regeering. DOMINALE MIJNEN JUBILEUM TECHNISCH DIRECTEUR Woensdag a.s. hoopt de heer Th. W. F. ÏL Hulsmann, technisch directeur van de Domaniale Mijn te Kerkrade, zijn 25-jarig jubileum te vieren. De heer Husmann zal des namiddags van S tot 5 uur in het administratiegebouw der iDomaniale Mijn receptie houden. LEGER DES HEILS RECLASSEERINGSVERSLAG 1930 Wij ontvingen het jaarverslag 1930 van Öen R-eclaeseeiiirugsarbeild vain het Leger d'ee Jiei'ls in Nederland. Evenals vorige jaren is er weder giroote Zorg aan de samenstelllliiini0 van diit veaslag besteed en heeft men getracht een volledig overzicht te geven van dleze zoo belangrijke pooiaié arbeiiid. Diiveree hoofdstukken zijn besteed tot be spreking van onderwerpen als, oa.: Het erk onder de celbewoners; Na ontslag uit het etra.fgestiidht; Onze Maatschappelijke dmiMi-tiiingenDe voorwaardelijke i,n|vrijheid sfceling; De voorwaardelijke veroor de el ing; De VoonliicMingsidiienst; Plaatsing-en. 1 In het tweede dieel van het veirsflag is een (kort overziiolxt gegeven van de weikzaam- jhe.den van de a-eolaeseeringsnbrigadeB afzon derlijk. Eenige grafische statistieken maken het heel gemakkelijk te zien hoe het reclas- seeringswerk in ad zijn ooiderdeelen is voor -uitgegaan. Uit het verslag blijkt ook dnide- üijk b-o-e door het Leger des Heiils alles ge- Idaan wordt om op het gebied der re class ee- irirng een eei-ste plaats in te neimen. Het lezen van bovengenoemd jaarverslag [Wordt zeer dloor ons aanbevolen. Op aan vrage is het verkrijgbaar voor belangstel lenden aan het Hoofdkwartier van het Le ger des Heils, afd. Reolaseeeriog, Prins Hendrikkade 4951 te Amsterdam GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN ONREGELMATIGHEDEN De gemeenteraad van Evgelshoven (L.), heeft in zijn laatste, vergadering besloten op grond van plaats gehad hebbende on regelmatigheden, de onlangs gehouden ver kiezingen voor den gemeenteraad ongeldig te verklaren, aan Ged. Staten de beslissing over te laten. NED. PAVILJOEN TE PARIJS Naar wij vernemen heeft het Comité voor de Ned. Deelneming een aanbod van cle Verffabrieken Jacob Martens te Amsterdam, om alle benoodigde verfwaren, vernissen, beitsen enz. voor bet nieuwe Ned. paviljoen gratis ter beschikking te stellen, aanvaard. Kerknieuws. CHR. GEJtEF. KERK Beroepen: Te Sassenheim, W. Heerma, cand. te Dokkum. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Meppel, II. J. Jager te Jutrijp Hommerts en S. Neerken te Ulrum. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Sluipwijk, II. Sohroten, cand. te Hasselt (Ov.) Bedankt: Voor Oud-Alblas, C. J. van der Graaf te Nykerk (Gld.). CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST De heer G. J, Hoytema, cand. aan de Theol. School te [Kampen, is door de Classis Franeker der Geref. Kerken praeparatoir ge ëxamineerd en met algemeene stemmen beroep baar verklaard. Hij is bereid des Zondags de Kerken te dienen en zal terstond een e tueel beroep in overweging nemen. Zijn adres is: Academiestraat 15, Franeker. De heer J. Knoppersen, te Putten (Gld.), Theol. Cand. aan de Vrije Universiteit is door de Classis Harderwyk van de Geref. Kerken in haar vergadering van 9 Juli j.l. praeparatoir geëxamineerd en toegelaten om te staan naar de bediening des Woords en der Sacramenten in de Geref. Kerken. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds. F. J. A. de Jagher hoopt Zondag 19 Juli a.s.' afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gemeente van Garijp, na bevestigd te zijn door Ds. J. F. Z. A. de Jagher, van Del- D s. J. R u n i a, te Arnemuiden, hoopt in verband met de ingang van zyn emeritaat op 1 Juli 1.1., wanneer zyn gezondheidstoestand zulks toelaat morgennamiddag afscheid te ne men van de Geref. Kerk aldaar. Ds. Runia hoopt zich in den loop der vol gende week metterwoon te Amersfoort te ves- Ds. W. J. Roscam Abbing, Ned. Herv. pred. te Amstelveen, hoopt Zondag 16 Augustus a.s. afscheid te nemen van zijn te genwoordige Gemeente, om Zondag 23 Aug. d.a.v. intrede te doen te Valburg. Ds. J. VAN 'T HOOFT, f Te Haarlem is in den ouderdom van 87 jaren overleden Ds. J. van 't Hooft, em.- pred. van de Ned. Herv. Gemeente te Vlaar- dingen. Hij werd geboren 18 Juli 1843 te Leiden en verloor toen hij nog slechts 3 jaren oud was reeds zyn vader. Na gestudeerd te hebben aan gymnasium en universiteit te Leiden, werd hij door het Prov. Kerkbestuur in 1869 toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Zijn eerste gemeente was 's-Heerenbroek, waar hij 20 Maart 1870 tot zijn ambtswerk werd ingeleid door wijlen Prof. Chantepie de la Saussaye, destijds predikant te Rotterdam. Daarna stond hij te Nisse (1873), Bruinisse (1874), Koudekerk (1876), Koudekenke (1879), terwyl hij in 1888 intrede deed te Vlaardingen, welke ge meente hij diende tot hy 1 Juli 1910 met emeritaat den actieven dienst verliet. Hy vestigde zich toen te De Bildt, maar is van 1915-1920 nog hulpprediker geweest te He kendorp. Daarna is hij gaan wonen te Heemstede. Totaal ruim 4000 maal heeft hy in zyn leven het Woord bediend. DB. W. DE KAM Ds. W. de Kam, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te De Lier is, naar men ons bericht, zeer ernstig ongesteld. NIEUWE PREDIKANTSPLAATSEN Te A1 p h en a. d. R y n is, naar men ons •bericht, in een gemeentevergadering -ter spra ke gebracht de mogelijkheid om te komen tot het beroepen van een tweede predikant. Te U tr e c h t heeft de [Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente in zijn laatste vergade ring zich uitgesproken voor de beroeping van een vijftienden predikant. KERKGEBOUWEN Te D e n H a a g is de ingebruikneming van de Bethlehemkerk der Ned. Herv. Gemeente aldaar, welke was bepaald op Dinsdagavond a.s., voorloopig uitgesteld, met het oog op de ernstige ziektetoestand van Ds. J. C. Schuller aldaar, die voorzitter is der vereeniging „de Tiende Kerk", MIJNENLEGGER VOOR NED.-INDIE 'Gistermiddag had op de werf Intermaaste Slikkerveer de tewaterlating plaats van de mijnenlegger „Prins van Oranje", in aanbouw voor het Ned. Indische gouvernement. De 1Minister van Defensie Mr. Deckers woonde dc plechtigheid bij. Utrecht. Nu de Ned. Herv. Gemeente te Utrecht uitspraak deed, dat de eeuwenoude Geertekerk aldaar niet zou worden verkocht, zal de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, voor de Kinderkerk, zich uit breiden met enkele belangstellende Gemeente leden om te trachten de gelden voor restau ratie der Geertekerk bijeen te brengen. Wan neer de benoodigde gelden bijeen zullen zijn, zal de Geertekerk weer voor Kinderkerk wor den opengesteld. Ook werd te Utrecht in de laatstgehouden vergadering van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente bij de rondvraag de aandacht van den Kerkeraad erop gevestigd om nu reeds beslag te leggen op grond in het z.g.n. Haver land, voor eventueelen kerkbouw en ook voor een Chr. School. De aandacht van het College van 'Kerkvoogden zal hierop worden geves tigd. Een predikant-Lezer sdhirijft ons: Voor mij ligt het werk vam den refor mator GaiMjn „De Institutie", vertaald door dir. A. Sizoo. H-et Ie® en van dit werk stemt mij altijd dankbaar. Iedere bladzijde geeft stof tot nadenken, en het nadenken werpt een rijke vmuioht af. Het ware te wenschen dat in on®en tijd het wenk van Calvijn naast den Bijbel een eea-eplaat6 innam -in onze woningen. Ik ben overtuigd dat, wie dit wenk ter hand neemt, met verlangen zal uitzien om op gezette tijdien te lezen in de Institutie. Welk een schatten worden ver zameld! Hoe veile wapenen worden on6 aan geboden om slagvaardig te zijn tegen de bestrijders van de Gereformeerde waarheid! De tijd toch waarin wij leven is een tijd vol gevaren. Satan verschijnt ate een engel de6 lichts om de waarheid naar de Schrif ten te ondermijnen. Als een engel des lichts! Voor modernen en Sohriftoitici is men bang, terwijil onder de gedaante van god zaligheid gewillig wordt meegedaan om de Schriften weg te cijferen. De een zegt: het geloovig subject staat boven het object „het woord". Een ander gaat nog een stap ver der, en neemt niet de Schrift, doch „eigen ik" als maatstaf voor beoordeellimg, en noemt dit zeer vromelijk de „Heilige Geest". Satan ale een engel des lichts. De Godsopenbaring is weg, en zoo wordt het volk van God en Zijn Wtoord verwijdend om !te wandelen naar het vlieeech. Wanneer men echter lezers van de Insti tutie ontmoet, doet zioh Idit verschijnsel voor dat één hoofdstuk dikwijls wordt ver geten, ml. den brief diien Calvijn heeft ge schreven aan den Koning van Frankrijk. Ik meen op dien brief in het bijzonder te moe ten wijzen. Sla dien brief toch niet over! Als iemand dlien brief heeft gelezen zal hij begrijpen waarom onze vaderen zoo pai stonden voor bet recht. Het om/verhoord oordeielen of hielpen verdoemen roept den zwaren toorn Gods in. Onrecht verjaart nooit. En hoe was bet in die dagen- met het recht gesteld? Lees dien brief, en ge ont dekt dat Rome im die dagen schijnbaar al- lies geooiloofd achtte, als de getrouwe belij ders maar werden verwijderd. Het dioel hei- lligdle de middelen. Leugen en bedrog wer den gehanteerd om het doel, dat men zioh had voorgesteld te bereiken. Valsche actes van beschuldigingen werdén opgesteld en bet oordeel stond vast.. Van „zich ver dedigen" was geen sprake. In deze was bet „Barbertje moet hangen". Van bun buik maakten zij hun God, en daaraan wenden da Gereformeerden opge offerd. In onzen tijd zou men zeggen: „een oentje verdienen". Trouw en waarheid wa ren weg. De sluwheid om bet doei te berei ken ging nog verder. Denk aan de bloed bruiloft te Parijs. Men deed zoo lief tegen de Gereformeerden! En dezen vermoedden geen kwaad, want ze hadden bet getuigenis dat er op bun leven en leer geen aanmer king was. Satan als een engefl des lichts bereikte zijm doel, en duizenden werden ver moord. In dien brief aan Koning Frans is Calvijn de advocaat, en geeft de regelen des rechts. Een brief, die veelal wordt over geslagen, en die niiet mag overgeslagen worden. Nu ik bij vernieuwing de Institutie (uit gave dir. Sizoo) lees, meende ik de lezers op dien brief in bet. bijzon-dier te moeten wij zen, opdat, hij blijft leven in onze tijd nu de rechtsorde meermalen wordt omgekeerd, en in de oude dwaling wordit gewandeld, en aldus de verwoesting wordt ingeoogst. Ver geten wondt dat „onrceht nooit verjaart", omdat „recht" zoo goed ad6 „waarheid" van eeuwige beteekenis is. KERK EN ECHTSCHEIDING De Episcopaalsche Kerk in N. Amerika staat reeds langen tijd voor de vraag welke houding ze heeft aan te pemen tegenover het opnieuw aangaan van een huwelijk door gescheiden personen. De Daily Telegraph weet te berichten, dat thans door de meer derheid van een commissie voor deze zaak benoemd, wordt voorgesteld kerkelijke hu welijksrechtbanken in te stellen en het. hu welijk van gescheiden personen door Epis copaalsche geestelijken te laten bevestigen. Reeds eerder was deze kwestie behandeld en toen was men tot het voorstel gekomen hertrouwen toe te staan onder zekere voor waarden; maar zulk een huwelijk zou niet plechtig met de kerkelijke ceremoniën mo gen worden bevestigd. Hientegen kwam echter zooveel verzet, dat bovengenoemde commissie meende een nog meer radicale houding te moeten aan bevelen, volgens welke dus in de kerk kan worden bevestigd een nieuw huwelijk van personen die, om welke reden ook, een vo rige huwelijksverbintenis hebben verbroken. Om de al te groote willekeur die aldus kerkelijk dreigt gesanctioneerd te zullen worden, eenigiszins te beperken, wil mende bovengenoemde kerkelijke huwelijksrecht banken instellen. De kerk verleent haar sanctie dan alleen aan een huwelijk, dat volgens zulk een gerechtshof het welzijn der beide partijen en van de gemeenschap in het algemeen bevordert. Bruid en brui degom zullen een verklaring moeten onder- teekeneoi dat ze alle krachten willen in- spanen om het ideaal van een Christelijk huwelijk te verwezenlijken. Dit voorstel prijkt op de agenda der in Sept a.s. te houden Generale Synode. Deze houding, door een kerk aangenomen in zulk een vitale kwestie, toont wel duide lijk, dat. wie eenmaal begon een compromis ie sluiten met de zoogenaamde eischen van den modernen tijd, op de eene stap on vermijdelijk de volgende moet laten vol gen, almaar verder In de Enigelsohe Staatskerk staat men iéts anders tegenover de moeilijkheden waarvoor het hedendaagscbe leven in de zen wel bijzonder een volkskerk plaatst, en die ook claar een voorwerp van studie en onderzoek uitmaken. Een der bisschoppen sprak met betrekking tot derae kwestie uit. dat de kerk zich tegen de ook in Engeland slapper wordende opvattingen moet verzet ten en geen gescheidene mag trouwen als de andere partij nog in leven is. En in be langrijke bisdommen is dit ook nog de al gemeen geldende practijk. Het. kan ©r voor een keiik soms zeer op aan komen in den tijdstroom stand te hou den. En staat ze zelf niet vast op haar plaats, bezit ze geen gegronde en erkende autoriteit, zoo zal ze toch op den duur de wassende stroom niet kunnen keeren. EVANGELISATIE Evangelisatie-predikant te Hoorn. De Classis Enkhuizen der Geref. Kerken heeft met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van de Geref. Kerk van Hoorn, om zich te wenden tot de Deputaien voor den Ar beid der Evangelisatie in de Provincie, opdat de Kerk van Hoorn, zoo mogelijk nog in den loop van dit jaar moge komen tot het beroe pen of benoemen van een geschikt man voor het werk der Evangelisatie in haar omgeving. GIFTEN EN LEGATEN Te Den Haag heeft Ds. A. Iv. Straatsma, Ned. Hen', predikant voor' zijn te stichten wijkgebouw een gift van f 2000 ontvangen. Schoolnieuws. Prof. Dr. J. F. VAN BEMMELEN Prof. Dr. J. F. van Bemmelen, hoogleeraar in de Zoölogie aan de Groningsche Universi teit is uitgenoodigd een reeks college's te ge ven aan de beroemde Harward University in Noord-Amerika. BEGRAFENIS Prof. Mr. W. L. P. A. MOLENGRAAFF. Te Utrecht had op de tweede begraafplaats gistermiddag in allen eenvoud de begrafenis plaats van wijlen Prof. Mr. W. L. P. A. Mo lengraaf!, oud-hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht Onder de zeer vele aan wezigen bevonden zich o. a. Mr. Dr. J. Don- lier, Minister van Justitie, Dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, Prof. Jhr. Dr. B. C. de Savornin Lohman, rector- magnificus, en verdere vertegenwoordigers uit de wetenschappelijke wereld en van ver schillende autoriteiten en organisaties. Namens den academischen senaat heeft aan cle groeve het woord gevoerd Prof. Mr. C. W. Star Bouman, mede sprekend voor de jurid. faculteit, die als de groote verdienste van den overledene er aan herinnerde, dat deze in een tijd toen men algemeen oordeel de dat de beoefening van het recht vooral opging in wetsuitlegging, er bijzonder op heeft gewezen, dat het recht, hetwelk in de maatschappij ontstaat, allereerst voorwerp van wetenschappelijk onderzoek moet zijn. Namens de familie zegde Prof. Dr. W. C. Mees, hoogleeraar te Wageningen, dank voor de betoonde belangstelling, speciaal voor die van den Minister van Justitie. CHR. NIJVERHEIDSONDERWIJS De Bond van Vereenigingen voor Chr. Nij verheidsonderwijs, houdt 18 Juli a.s. des mor gens 11 uur in „Terminus" te Utrecht, zyn algemeene vergadering. Aan de orde is o.m. het rapport van de door het bestuur gehouden enquête omtrent den omvang en de beteekenis van het Chr. Nijverheidsonderwijs in ons land en omtrent het vraagstuk van het verkrijgen van bevoegde leerkrachten. Ds. T. J. Hagen, Geref. pred. te Delft, zal refereeren over het onderwerp: „Het Christe lijk karakter van ons Prot. Chr. Nijverheids- onderwijs''. Te Parijs is naar we in bet Vad. lezen, een frappant staaltje van examen-knoeierij aan het liioht getreden. Het examen voor hoofdambtenaar bij de Poet wordt eflik jaar in Parijs en de hoofdplaatsen der departe menten benevens in Algiers, Rabat en Sai gon op denzelfden dag en hetzelfde uiu-r gehouden. De maker van het reglement had daarbij over het hoofd gezien, dat Saigon Parijs heel wat voor i6 met den tij-d. Ate d!e Candida tan in Saigon om 8 uur des mor gens het officieel© couvert met de examen opgaven openscheuren, is het in Parijs nog nacht Niets is dan ook gemakkelijker dan dat een vertrouwensman dén tekst in en overeengekomen code naar Parijs kebelt waar een ander vertrouwensman vroeg in dén ochtend de examenvragen ontvangt. Het telegram wordt snel ontcijferd en de canidiidatan, die aan de knoeierij meedoen, komen kort voor het examen begint, bijeen in een oa.fé in d© buurt van het examen lokaal, om de opgaven te loeren kennen en de antwoorden erop te vernemen. Voortaan zal dliit onmogelijk zijn, want de canididaten in Saigon zuilen speciaal voor hen opgestelde examenvragen krijgen. HOOFDBENOEMINGEN. Hoorn (Bewaarschool), mej. M. A. Vo gelaar, thans als zoodanig werkzaam te IJs- sclmonde. Aalst (op te riohten nieuwe school), B. J. Teters, onderw. aan de Herv. Kon. Wil- helminaschool te Scheveningen. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Rotterdam (Julianaschool voor G.L.O., Velgersdijkstraat 54 A, hoofd W. J. v. Beek), de heer W. Verschuure te Rhoon. Hillegom (Herv. Julianaschool, hoofd W. Kijne), G. Verkerk te Scheveningen. Oud-Schoonebeek (hoofd C. C. Lut- tik), J. F. Lieben te Harderwijk, ing. 1 Sept. Oosternijkerk (hoofd S. Wiersma), C. Grunstra te Sexbierum. St. Ann aland (hoofd Chr. Kalle), A. Eskes te Montfoort. Hilversum (Geref. School Eemnesser- weg, hoofd T. Spoelstra), mej. M. E. Muijs aldaar; voor tijdelijk. Coevorden (Herv. School, hoofd Y. Tijmstra), J. B. v. d. Wetering te Enschedé. Sur huister veen (Geref. School), de heer J. Breukelaar te Veenendaal heeft voor de benoeming bedankt Bergum, mej. A. den Hollander te Leei* warden. Nw. Vennep (Herv. School), A. W. Goedhart te Jutphaas. Alphen a. d. Rijn (Oranjeschool), voor tijdelijk A. Visser te Zevenhoven. NIEUWE CHR. SCHOLEN. Te Utrecht heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente toegestaan het verzoek van Regenten der Ned. Herv. Gemeentescho len aldaar om machtiging tot het bezwaren van het schoolgebouw aan het Klein Geerte- lterkhof met woonhuis, met een hypotheek van f 20.000 om hieruit gedeeltelijk de waar borgsommen te kunnen bestrijden voor even tueelen bouw van nieuwe scholen. In de laatstgehouden vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente werd voorts bij de rondvraag dc aandacht van den kerKVraad erop gevestigd, beslag te leggen op grond in het z.g. Haverland, o. a. voor het eventueel bouwen van een Chr. school. SCHOOLGEBOUWEN. Te Am ei de wordt de chr. school (hoofd de heer M. de Kuiper) te klein. Reeds sedert 1 Jan. 1931 geven 7 leerkrachten in 6 loka len onderwijs aan de 270 leerlingen. Het 41 jaar oude gebouw is, om verschillende rede nen, niet geschikt voor uitbreiding, waarom het schoolbestuur van het oorspronkelijk plan tot bijbouwing van een zevende lokaal afzag en Jan. 1.1. bij den Raad een verzoek indiende tot medewerking voor den bouw van een nieuwe school met zeven lokalen, welk verzoek 26 Juni 1.1. met 5 tegen 2 stem men is ingewilligd. Er worden reeds onder handelingen gevoerd over den aankoop van een geschikt bouwterrein. De Weeshuvischool der Ncd. Herv. Gemeente aan de Koningstraat te 's-Gravenhage, welke dezer dagen een aanzienlijke uitbreiding heeft ondergaan. Gemengd Nieuws. AANGETEEKENDE BRIEF GESTOLEN MET 'f 4850. Eiken Vrijdagmorgen ontvangt de N. V. Bakovenbouw v.h. H. P. den Boer te Dor drecht van den bankier Lauryssen te Bre da een geldzending per aangeteekenden brief. Gistermorgen was de brief niet ont vangen. Bij informatie bleek, dat de brief uit Breda, die deze keer f 4850 aan bank papier bevatte, op den gewonen tijd was verzortden. Toen men zich om inlichtingen wendde tot het postkantoor te Dordrecht, bleek dat de kennisgeving voor dezen aan geteekenden brief reeds 's morgens vroeg in de postbus was gedaan en dat de aangetee- kende brief te 10 min. over acht door een onbekende was afgehaald. Van den man was natuurlijk geen spoor te ontdekken. De vreemde, die naar het schijnt goed op de hoogte was van den gang van zaken bij de N. V. Bakovenbouw, had zeer waarschijn lijk de beschikking over een sleutel van de postbus op het postkantoor. Reeds eenigen tijd is een van de drie sleutels van déze postbus zoek en was al het zoeken daarnaar vergeefsch. Het is dus waarschijnlijk, dat de dader een sleutel in zijn bezit had. De politie stelde reeds een onderzoek in, doch tot nu toe heeft dit onderzoek geen resultaat op geleverd. AUTOBUS OVER DEN KOP GESLAGEN ZEVEN PERSONEN GEWOND. Een autobus, Waarin zich een gezelschap van zestien personen bevond, dat terug keerde uit Nijverdal, sloeg in de buurt schap Eisen, onder Markelo (Ov.), door slippen in een bocht over den kop. De bus kwam in een droge sloot terecht. Zeven per sonen werden gewond, waarvan een ernstig De gewonden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis te Aalten vervoerd. Den chauffeur treft geen schuld. Volgens oogge tuigen reed de auto niet harder dan 35 K.M. DOODELIJK MOTORONGEVAL Te Woerden is op den straatweg naar Utrecht een ernstig motorongeval gebeurd, dat aan een persoon het leven heeft gekost. De 20-jarige P. Pronk reed met zijn motor naar Assen, waar hy de T. T. races wilde gaan bezoeken. Achterop was zijn vader ge zeten, beiden afkomstig van Scheveningen. Plotseling sprong de achterband, op een mo ment, dat met een kalm gangetje gereden werd. Op tot nu toe niet verklaarde wijze is de vader van den motor afgevallen. Hij be kwam een schedelbreuk en was onmiddellijk dood. Hy laat een vrouw en drie kinderen achter. De zoon bekwam geen letsel. HONDERD ARBEIDERS ONTSLAGEN Men meldt ons uit Wieringen: Heden werden bij de Maatschappij tot Uit voering van Zuiderzeewerken 100 arbeiders met putbazen ontslagen em voorts 13 smeden wegens opschorting der werkzaamheden by de sluisputten. OPRICHTING VAN EEN PAPIERFABRIEK - TE EINDHOVEN Te Eindhoven is opgericht de N.V. Papier fabriek Noord-jBrabant, welke fabriek zich speciaal zal toeleggen op het fabriceeren van viltpapier en ruw papier voor dak- en weg- bedekking. Als technisch directeur is benoemd Ir. N. Knipscheeij, als commercieel directeur de heer E. de Vries, thans directeur van de N.V. Hollandsche Papier Industrie te Amsterdam. Daar deze nieuwe papierfabriek in staat zal zyn 15 millioerr kg papier per jaar te Leveren, beteekent zij ongetwijfeld een belang rijke aanwinst voor het Noord-Brabantsche industriewezen. ROFFEL-RIJMEN BRANDSCHATTING De Zaandanische Vrijwillige Brand- Bureaucroticus en Fiscus Gaan in Holland, hand in hand, Nautv verbonden door een taaie Perkamenten broederband. 't Is met deze taaie tweeling Zoogezegd naar oud gebruik, En dat zeg ik met permissie, Steeds twee handen op één buik; Maakt de Fiscus eens een slipper, Dan zegt Bureaucraticus Me} de glimlach van een mummie: Waarde Fiscus, niet aldus. In het stadje van Czaar Peter Heeft de Fiscus het bestaan Om een autobrandspuit in de Wegbelasting aan te slaan. Bureaucraticus, die lont rook, Was er als de kippen bij, Eischte zijnerzijds een portie Formulierenschrijverij. Maar de brandweer, die vrijwillig Geldt en water smijt in 't vuur, Weigert boete te betalen Voor z'n weldoen op den duur. Zulk een houding acht de tweeling Uitermate bar brutaal, En dus komt de brandweerwagen Eerstdaags plechtig aan de paal. Als het dan nog durft te branden, Klinkt het deftig: Geen geblusch! Eerst de brandschatting voldoen aan Fiscus-Bureaucraticus (Nadruk verboden) LEO LENS GEVAARLIJKE GAST Te Amsterdam is in een hooimijt, staande op een erf aan den Sloterdykermeerweg brand uitgebroken, doordat een 54-jarig zwervende grondwerker, die in bedoelde hooimyt den nacht zou doorbrengen, een sigaret had aan gestoken. Hy is door de marechaussee aange houden en overgebracht naar de kazerne aan den Sloterdykermeerweg. Het brandje werd door de brandweer met een straal op de Vecht- leiding gebluscht, OPLICHTING? Een varensgezel te Amsterdam had zijn postspaanbankboekje in bewaring gegeven aan zijn zuster. Toen de man op zee was, heeft zyn broer het boekje in handen weten te krijgen. Hy inde er zoo nu en dan kleine bedragen op, tot een gezamenlijke som van f 80. Door een1 ambtenaar van de Rijkspost spaarbank werd de persoons-verwisseling ont dekt en aangifte bij de politie volgde. De man verklaart echter, dat hij met goedvinden van zyn broer handelt, die op reis is. AUTOBUS IN DE SLOOT Een autobus van den dienst Ogier uit Ril land is op den Bergen op Zoomschen weg tussöhen Schore en Biezelinge bij het uitwij ken voor een andere auto in de naast den weg gelegen sloot gereden. De autobus werd beschadigd. De 22 inzittenden kwamen met den schrik vrij. De weg ter plaatse is zeer smal. De bermen van den weg zijn niet be trouwbaar, waardoor het ongeluk is veroor- EEN ONJUIST BERICHT Van politioneele zyde wordt tegengespro ken, dat op den Mattenweg te Rheden een jongetje werd overreden en gedood. Bij het ter plaatse voorgekomen auto-ongeval is het by eenige materieele schade gebleven. KORTSLUITING IN MOTORWAGEN. In een motorwagen van lyn 21 te Amster dam is op den hoek van de Plantage Midden laan en Plantage Kerklaan kortsluiting ont staan in de weerstandsschakelkast, die gele gen is onder h'et voorbaloon. De vlammen sloegen onder den wagen uit. Toen de brand weer kwam. had het trampersoneel reeds door het neerhalen van den beugel den eiec- trischen stroom uitgeschakeld. Met tera heeft de brandweer het vuur gedoofd, omdat in dit geval geen water gebruikt mocht wor den. De wagen, die aan het mechanisme nogal schade kreeg, werd op doodspoor ge bracht. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het tramverkeer ondervond eenigen tyd stag JEUGDIGE VANDALEN Eenige kleine kinderen van 5- tot 7-jarigen leeftijd hebben in erge mate huisgehouden in een leegstaande openbare school te Zut- phen. Zij konden zich toeigang verschaffen omdat de deur niet gefloten was. Zy hebben binnen met de daar staande stonken (z.g. raamopenanakers) ongeveer 100 ruiten ver nield. De ouders hebben beloofd de schade, onge veer f 180, te zullen vergoeen. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Naam: Naam: Adres: Adres: Naam: Kaam: Adxesi uujiuiuuiAtol

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5