VRIJDAG 10 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND FRANKRIJK EN DE LONDENSCHE CONFERENTIE dottsche hoffelijkheid heeft grenzen STIMSON'S ZENDING mussolini legt 'n belangrijke verklaring af Er is hier en daar twijfel over uitgespro ken of het moratorium reeds van kracht is, nu de Londensche deskundigenconferentiu nog bijeen moet komen. De Amerikaansche onderstaatssecretaris Castle heeft nu evenwel in een pensconfe rentie meegedeeld dat het plan van Hoover volgens de meening der Washingtonsche rageering thans van kracht is en hij uitte de meening, dat bevredigende maatregelen zul len worden genomen om de voorwaardelijke storting van Duitsehland, die Woensdag a.s. vervalt, op te schorten ten einde Duitseh land technisch niet als in gebreke blijvend te kunnen beschouwen. Men is intusschen druk aan het voorberei den van de deskundigenconferentie, die. ge lijk bekend, op 17 Juli bijeen moet komen. De vraag wordt opgeworpen of ook de kleinere bij de internationale betalingen be trokken mogendheden zullen worden uitge- noodigd. Frankrijk wenscht natuurlijk deel neming van zijn Oostelijke bondgenooten. Voorts bestaat nog steeds het principieel verschil in de Engelsclie en Fransche wen- schen aangaande den aard der conferentie. In Engelsclie kringen is men van meening dat het beter zou zijn wanneer zoo mogelijk van den aanvang af de verantwoordelijke ministers der verschillende landen te I/mden aanwezig zouden zijn om de rijzende moei lijkheden dadelijk te kunnen oplossen. De Fransche ministers zijn echter niet bereid om naar Londen te komen. Zooals men weet, vreest Parijs, dat andere mogendheden ian de gelegenheid gebruik zullen maken om ook de herziening van het Youngplan ter sprake zullen brengen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" merkt op, dat echter ook reeds de voorgestelde wijziging van het garantiefonds en het systeem van de leveringen in natura in werkelijkheid hot Youngplan op ingrijpen de wijze aantast. Van Fransche zijde wordt dit natuurlijk ontkend en gezegd, dat het alleen gaat om de wijze van .uitvoering van het Youngplan. Door zich te verzetten tegen deelneming van haar ministers aan de conferentie te Londen schijnt de Fransche regeering dus te willen voorkomen dat er aan het Young plan zelf getornd wordt. Maar even taai zijn rle Engelschen in hun wensch om de minis ters bij elkander te krijgen. De diplomatieke medewerker van de Daily- Telegraph weet mede te deelen, dat men er te Londen prijs op stelt van de Fransche regeering de toezegging te krijgen, dat in ieder geval door eenige Fransche ministers aan de eindzittingen der conferentie zal worden deelgenomen. Van Engelsclie zijde schijnt men het ge- wenschte karakter van de conferentie zelfs te willen forceeren. De „Daily Herald" deelt ten minste reeds mede, dat in elk geval Hen derson, Snowden en Graham de onderhande lingen eullen voeren. Een, terwijl wij dit séhrijven, binnenko mend telegram meldt: De diplomatieke medewerker van de de „Morning Post" ver neemt, dat de deskundigenconferentie waar schijnlijk zal worden uitgesteld. De Fransche regeering zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat tevoren eenige. technische kwesties die alleen Frankrijk en Engeland betreffen, in détails geregeld zul len worden. Volgens de „Trmes" zou dit in zonderheid de kwestie van het garantiefonds zijn. Het kan zijn, dat dit uitstel gewenscht wordt om tijd te winnen voor bezttornpfp. Men kan 't ook zoo uitleggen, dat Juist 't punt van 't garantiefonds door de Franschen het gevaarlijkst geacht wordt. Vandaag zou de Fransche ministermad bijeenkomen om de houding der regeering op de conferentie te Londen te bepalen, maar ook om het aanstaand bezoek van Brüning en Curtius te bespreken. Met het oog op dat ministersbezoek wordt in de Fransche pers rijkelijk commentaar geleverd op het bezoek, dat de Duitsche am bassadeur te Parijs gebracht beeft aan den Franschen premier Laval. In het algemeen wordt deze stap met voldoening begroet, al vindt men dat de uitwerking grooter zou zijn geweest als men van Duitsdie zijde eerder dit initiatief had genomen en al wijst men er van verschillende zijden op dat het een tactische manoeuvre betreft om voor te zijn op eventueele eischen, zoo is men toch alge meen van mecning dat een ernstige schrede is gedaan op den weg van verbetering der Duitsch-Fransche betrekkingen. Uit het bezoek van Von I-Ioosch bij Laval blijkt in elk géval, dat de Duitsche diploma tic Frankrijk met. zachtheid en vriendelijk heid wil behandelen. Maar tevens blijkt, dat de Duitschers zich niet hun tegemoetkomende politiek willen laten voorschrijven in liet buitenland. Vol- gen^ een iWolff-bericht is men n.l. te Berlijn onaangenaam getroffen door de vehnoedelijk van Engelsche rege'eringszijde geïnspireerde artikelen in de „Times" en de „Daily He rald", waarin betoogd wordt, dat Duitseh land goed zou doen den bouw van den nieu wen pantserkruiser stop te zetten en af te zien van de tol-unie met. Oostenrijk. Men moet, zoo wordt te Berlijn opgemerkt, de volkomen absurde verhouding tusschen de vloten van de geallieerde mogendheden en die van Duitsehland onderstrepen. Boven dien zou staking van den bouw van liet pantsorschip, die jarenlang zal duren,- de ernstigste oeconomische gevolgen hebben. Ten aanzien van de tolunie wordt er op ge wezen, dat men eerst de behandeling daar van door het Internationaal Gerechtshof zal moeten afwachten. Inderdaad is het wel wat teveel van de hoffelijkheid van Duitsehland gevraagd wal de „Times" en de „Daily Herald" willen. Duitsehland zal ook eerst wel eens willen zien of de geallieerden volgend jaar zich zul len willen verplichten tot een beteekenende wapeningsvermindering, die trouwens direct samenhangt niet liet economische wereld probleem. Nog pas heeft de Amerikaansche senator Borah in „Colliers Weekly" geschreven, dat het dwaasheid zou zijn de Europeesche schul den te schrappen zoolang Europa nog ver der bewapent. En tegelijk met. de melding hiervan ver nemen we in uitvoerige telegrammen, dat de Amerikaansche staatssecretaris Stimson te Rome met Mussolini en Grandi vooral de kwestie van de ontwapening lieeft hespro- ken. Hier begint ongetwijfeld de nieuwe actie van President Hoover, die via daadwerke lijke wapeningsvermindering" gericht is op herstel. .Mussolini heeft, na zijn conferentie met f Stimson, een belungrijke verklaring op dit punt afgelegd. Mussolini schetste Stimson als een staats man van groote beteekenis, die in liet on derhoud met hem hoogst belangrijke ideeën had ontwikkeld, met name deze, dat als .Europa rustig bliift, men een groote oecono mische opleving tegemoet gaat. Italië zal, aldus Mussolini, den stap van president Hoover ten volle steunen. Dezen stap beschouwt hij als een der grootste poli tieke daden na den oorlog. Naar de a.s. ontwapeningsconferentie gaat Italië met groote loyaliteit en oprechtheid en Stimson heeft dat ook voikomen beseft en gewaardeerd. Op de vraag van een journalist, of Italië bepaalde ontwapeningsdenkbeelden heeft antwoordde Mussolini: „Italië is bereid tot de uiterste grens te gaan, ook al zou het niet meer dan 10.000 geweren moeten over houden, onder voorwaarde natuurlijk, dat geen ander volk over meer beschikt. Anders zou het zijn, zich met een stok tegen een pistool te wiilr|i verdedigen. Italië wordt bij zijn vredespolitiek geleid door de overwe ging, dat tot oplossing der oeconomische cri sis, de politieke en moreele crisis moet wor den overwonnen. Het is hoog tijd. maatrege len voor die oplossing te nemen." Voorts zeide Mussolini het noodig te ach ten de ontwapeningsconferentie niet uit to stellen. Italië zal.er in elk geval op aandrin gen ze op 2 Febr. 1932 te laten beginnen. Ten slotte uitte Mussolini zich optimistisch over de overwinning van de oeconomische crisis, met name ingeval de ontwapenings conferentie succes heeft. Bij de keuze van den weg naar vrede zijn hij en Stimson het volkomen eens. Deze verklaring is zeker van groot belang, gezien het feit, dat het wantrouwen van Frankrijk niet minder tegen Italië dan te gen Duitsehland gericht is. Het is wel een daad vein, wijs beleid te achten, dat de Amerikanen de Europeesche wapeningskwestie aan den Italiaanschen kant hebben aangepakt. Met zulk een ondub belzinnigc bereidverklaring van Italië en een practisch ontwapend Duitsehland kan Frankrijk zijn veiligheidsargument tegen ontwapening bezwaarlijk handhaven. De nieuwe belegering van de middeleeuw- sohe burcht Parijs is begonnen. HET HOOVERPLAN IN WERKING. NEW YORK, 10 Juli. Naar aanleiding van de "door sommige opgeworpen vragen of het Hooverplan dient t2 worden beschouwd als reeds in werking zijnde, publiceert de „New York Times", een mededeeling uit de hoog ste politieke regionen te Washington, waar uit blijkt dat men' in Amerikaansche re gea ringskringen het Hooverpian acht reeds in werking te zyn getreden. President Hoover twyfelt er niet aan of het Amerikaansche parlement aanvaardt zijn voorstellen. Reeds thans hebben zich 295 congresafgevaardig den, w.o. 70 senatoren, voor het plan uitge sproken, terwijl om een meerderheid te krii- gen slechts 218 afgevaardigden en 49 sena toren noodig waren. DE DESKUNDIGENCONFERENTIE. Stimson naar Londen. Volgens het „Journal of Commerce" is pre sident Hoover voornemens den Amerikaan- schen Staatssecretaris Stimson af te vaardi gen naar de deskundigen-conferentie te Lon den. HET HOOVERPLAN EN DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De onderstaatssecretaris van financiën Cast- Ie heeft een radio-rede gehouden over de ge schiedenis en de beteekenis van 't Hooverplan. Hij merkte o.m. op, dat door het Fransche voorbehoud en de daarop veroorzaakte vertra ging een nieuwe depressie op de wereldmarkt en nieuwe moeilijkheden in Duitsehland wa ren veroorzaakt. Castle legde er den nadruk op, dat Hoover geenszins een blijvende herzie ning van de schuldenregeling heeft overwogen. T.o.v. het ontwapeningsvraagstuk verklaar de Castle, dat de ongehoorde lasten der be wapening een der voornaamste factoren der economische crisis waren, van grooter betee kenis dan de politieke schulden. De Amerikaansche regeering wil, dat door de tijdelijke opheffing der schuldenlast in al le landen een gevoel van wederzijdsche ver antwoordelijkheid ontstaat, dat een gunstigen invloed zal doen gelden op de komende ontwa peningsconferentie. DE PRUISISCHE LANDDAG WENSCHT GEEN ONTBINDING De Pruisische Landdag heeft gistermid- lag moeten beslissen of hij overeenkomstig het Volksbegehren en een communistisch voorstel zou worden ontbonden. Met "229 tegen 190 stemmen werd het ont- bindingsvoorstel verworpen. T-igen stemden feitelijk sleohts de regee- ringspartijen. Het resultaat werd door de oppositie met hoongeroep ontvangen. PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING van het Nederlandsche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genevè te houden. Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Ik verzoek' Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in naam der menschelijk held, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. YTïTm..v.i-.-in..w.Naam: .vtj..*..,..i 'Adres: Naam: ha 'Adres: ©sjunnrr HET FASCISME EN DE KATHOLIEKE ACTIE OFFICIEEL VERBOD VAN MUSSOLINI. De secretaris-generaal der fascistische partij heeft aan alle federale secretarissen een circulaire gericht, waarin, op bevel van Mussolini, het tegelijkertijd lid zijn van de fascistische partij en van organisaties, die afhankelijk zijn van de" Katholieke Actie, verboden is. De fascistische partij heeft een restitutie in deze zin aangenomen'. Inzake deze resolutie merkt de „Lavoro Fascista' op, dat dit de eerste practisohe maatregel is om uit don huidigen toestand te komen. Welke de verdere stappen zullen zijn wordt in dit blad niet aangegeven. Het is echter opvallend, dat in de avondbladen met geen woord meer gesproken wordt over den eisch tot opzegging van het concordaat, zoo dat men wel kan aannemen, dat in deze rich ting geen plannen bestaan. De polemiek daarentegen wordt verder ge voerd. De „Giornale d'Itaiia" oefent er bijv. critiek op uit, dat de paus de kardinalen bijna in het geheel niet meer raadpleegt, aangezien hij klaarblijkelijk de verantwoor delijkheid met niemand wil deelen. De „Os- servatore Romano" verklaart, dat het onmo gelijk is op ahe dwalingen in te gaan, aanga zien de artikelen in de verschillende bladen een te geringe kermis toonen van de katho lieke leer. Slechts op enkele punten neemt het blad steking. Niets heeft minder by de uitvaardiging van de Encycliek voorgezeten dan het versterken van de hartstochten tegen het fascisme. Deze hartstochten worden in tegendeel gevoed door de beleedigingen van de Katholieke kerk en haar hoofd. De Encycliek heeft slechts de grondslagen der katholieke leer betreffende de opvoeding van de jeugd willen verdedigen. DEBATTEN OVER INDIE. Op verzoek van de Conservatieven werden Donderdag in het Lagerhuis besprekingen gehouden over Indië, in het bijzonder met be trekking tót de onlusten in Burma en den economischen boycot. De besprekingen werden bijgewoond door den vorigen onderkoning, Lord Irwin. De Minister van Indië, gaf in zijn ant woord op de van conservatieve zijde uitge oefende critiek een overzicht van de maat regelen, die genomen zijn tegen de onlusten Spreker weet de vermindering van den handei van Lancashire met Indië hoofdzake lijk aan de depressie in de koopkracht van 't Indische volk. De positie van de Indische markt is waarschijnlijk niet ongunstiger dan die van andere markten. Het is gemakkelijk een groot deel van de verliezen op rekening te schrijven van het Congres. Overgaande tot bespreking van de overeen komst tusschen Lord Irwin en Gandhi zeide Benn, dat de regeeringspolitiek er in de eerste plaats op- gericht moet zijn deze over eenkomst naar den geest en de letter na te komen. Tenslotte sprak Benn de hoop uit, dat er over eenige weken te Londen een con ferentie bijeen mocht zijn, die volledig repre sentatief is voor de opinie in Indië. Deze con ferentie zaï' de belangrijkste bijeenkomst zijn die ooit heeft plaats gehad. Sir John Simon wees er op, dat er niet alleen naar gestreefd moet worden om zoo wel tegenover meerderheden als minderheden rechtvaardig te zyn, doch tevens dat de min derheden moeten worden tevreden gesteld. Spr. verzocht de regeering duidelijk te willen maken, dat in alle bestuurszaken betreffende de Indische minderheden en niet alleen de Mosiim maar ook de andere minderheden, er naar gestreefd wordt niet alleen Gandhi recht te doen wedervaren, doch ten opzichte van alle minderheden rechtvaardig te zijn. CONFERENTIE VAN GROOTE SCHEEP VAARTMAATSCHAPPIJEN TE PARIJS Te Parijs wordt een conferentie gehouden van de groote scheepvaartmaatschappijen, die den dienst tusschen Europa en Amerika onderhouden. Acht der grootste maatschap pijen nemen aan de bespreking deel, nl. de American Shipping Board, de Engelsche White Star en Cunard Line, de Canadian Pacific, de Fransche Société de Navigation Transatlantique, de Italiaansche Navigazione Generale ïtaliano. De besprekingen gaan waarschijnlijk over de mogelijkheid tot samenwerking ter over winning van de crisis op scheepvaartgebied, doch er worden geen mededeeiingen aan de pers verstrekt en er heerscht een grootere geheimzinnigheid omtrent het verhandelde, dan bij menige diplomatieke conferentie, die men te Parijs heeft gehad. Waarschijnlijk zijn de maatschappijen tot overeenstemming gekomen inzake een plan om per 1 October a.s. de tarieven belangrijk te verlagen, de eerste klas tarieven voor het verkeer tusschen Europa en Amerika zelfs met 20 a 25 procent. Het zouden echter voor al de Duitsche maatschappijen zijn, die tegen deze verlagingen bezwaar hebben. KOREANEN PLUNDEREN 'N CHINEESCH CONSULAAT. Naar gemeld wordt, hebben Koreanen het Chineesche consulaat te Seoul aangevallen en geplunderd. 500 Chineezen, die een schuil plaats hadden gezocht in het consultaat wer den door hen mishandeld. HOOVERS IN DEN PUOLSCHEN CORRIDOR De DuitscheTransit-treinen, die door den Poolschen corridor passeeren worden in den laatsten tijd herhaaldelijk door dievenbenden geplunderd. Op het traject ThomGozzlers- hausen, waar de treinen hun vaart moeten verminderen, springen des nachts leden van de bende op dón goederenwagen*. De verschil lende pakketten met goederen, texticlwaren sigaren, sigaretten enz. gooien zij op bepaal de plaatsen, waar handlangers langs den spoorlijn staan opgesteld naar buiten. Deze handlangers rapen ze op en trachten ze zoo spoedig mogelijk aan den man te brengen. Het is de politie than9 gelukt de bende on schadelijk te maken. Tot nog toe zyn eif personen gearresteerd, die allen in het dis trict Thom wonen. De bewoners uit de om geving konden de gestolen goederen dikwijls voor buitengewoon lage prijzen koopen. Een deel der gestolen goederen ter waarde van 15000 mark, die de dieven hadden opgeslagen konden door de Poolsohe spoorweg-autoritei ten in beslag worden genomen en zullen wor den" teruggegeven. EEN SIAMEF.SCHE TWEELING GESCHEIDEN. NEW-YORK, 10 Juli. Te Baltimore (Ma ryland) werd dezer dagen een tweeling geboren, die op de wyze als de bekende Siameesche tweelingen aan elkaar waren gegroeid. De ouders stemden toe in een ope ratie en de chirurgen mochten het genoegen smaken, dat de operatie prachtig slaagde. De beide kinderen, wier wervelkolom met elkaar waren vergroeid, konden door het operatieve ingrijpen van elkander worden ge scheiden en in medische kringen beschouwt men deze operatie als een phenomeen. De beide kinderen zullen binnenkort elk afzonderlijk nog een operatie moeten onder gaan, waarna zij beide als volkomen normaal zullen kunnen worden beschouwd. OPNIEUW BRAND OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING PARIJS, 10 Juli. Gisteren heeft wederom een brand gewoed op de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. Van een ramp, zooals de vernieling van het Neder landsche paviljoen kan hier niet word'en gesproken, maar niettemin bedraagt de aan gerichte schade nog 800.000 francs. De brand woedde ditmaal in het paviljoen op het amu sementseilandjc Reuille in het Lac. Dau- mesnil. In dit paviljoen werden producten van uitheemsohe goudsmeedkunst en glas- hlaaswerk verkocht, terwijl er ook een kunst smederij en een glasblazerij in waren ge vestigd. Door de ligging op het eiland: kon de brandweer al zeer spoedig water geven. Na ruim oen uur met het blusschingswerk te zijn bezig geweest, slaagde de tentoon- stellingsbrandweer er in het vuur meester te worden. MISLUKTE WERELDVLUCHT Robbins en Jones, rle beide Amerikaansche vliejgers, die nog vlugger dan Post en Gatty de wereld wilden' rondvliegen, o.a. door hier en daar in de lucht benzine in te nemen, hebben, ondanks dat ze dit reeds herhaalde lijk hadden gedaan, bij gebrek aan benzine een noodi'anding moeten maken bij Kaap Sa lomon in Aljaska. 29 KISTEN MET DYNAMIET IN DE LUCHT GEVLOGEN Vele dooden. Gemeld wordt dat Donderdag in de Chi- leensche haven Coronel 20 kisten met dyna miet in de lucht zijn gevlogen, waarbij be halve dat zeer aanzienlijke schade werd aangericht een groot aantal havenarbeiders den dood vond, terwijl vele andere perso nen o.m. de Britsche consul ernstig werden gewond. Naar verluidt is het ongeluk ontstaan door het onvoorzichtig behandelen der met spring stof gevulde kisten. DE ONLUSTEN IN SPANJE MADRID, 10 Ju'lii. De sta tiding te Pelma op het eik-nel Majorca, heeft tot ernstige incidenten geleid. De stakers slaagden erin het poait'iecurdaiL, waarmee het havenge bied was afgezet, te doorbreken en vielen 150 werkwillige arbeiders aan, die bezig weren met het lossen cn laden van sohe- pen. Aille winkels zijn gesloten en de staat van böleg is afgekondigd. Te Will ja dr g een onbekende man, onder bedreiging met revolver, waardoor ilij die bewaker in be dwang wist te houden, het psysioilogiisoh laboratoniium van de Universiteit binnen en Met daeir een groot aantal honden, bestemd voor proiavien, on w.o. vele düeiren waarop reedis experimenten waren toegepast, los. De honden veroorzaakten in die straten van de staid bijna, een paimiieik en konidien eerst na. veöl xhoeite weer worden opgevangen. PETROLEUMBRAND TE MORENI. BOEKAREST, 9 Juli 1930. In den afgeloo- pen nacht heeft de brand te Moreni zich uit gebreid. Het vuur tastte twee nieuwe bronnen en een opslagplaats aan, waardoor een schade van 10 millioen lei werd veroorzaakt. Een benzinereservoir ontplofte. De knal was in 30 K.M. omtrek hoorbaar. Persoonlijke ongeluk ken kwamen gelukkig niet voor. TWEE MOORDEN IN DE AMERIKAAN SCHE ONDERWERELD NEW-YORK, 10 Juli. Een van de bike rade bandieten en smokkelende leidens van Brotilym, CarmeiJo Licomte, werd in een New-Yoikeoh hotefl door andere bandieten, waarschijnlijk van een concurreerende ben de, doodgeslagen en bovendien met een mes toegetakeld. De politie zoekt naar een ze keren Grossman', die in nauwe relatie met Liconte stond en die van den moord wordt verdia oht. Verd"er werd een zekere Johm Mund'o, lid van een bendie uit Chicago „taken forari'd'e" d.w.z. per auto ontvoerd naar een stille plek en daar vermoord, waarschijnlijk ten einde te voorkomen, dat hij inlichtingen zou geven bij het groote onderzoek, dat thans wordt ingesteld naar de practijken van de dranksmokikeflaans. SCHIP VERGAAN? STOCKHOLM, 10 Juli. Bij het eiland Ilass- toe is een reddingsboei aangedreven, met den naa.m erop van het Duiitsdhe schip „Kaïrin II". Korten tijd tevoren heeft men in de nabijheid van die Zweedsohe oorlogs- haven Karlskrona een edhip met gebroken mast ziilen ronddrijven. Men vreest, dat de „Karin II" slachtoffer is geworden van den hevigen storm, die langs de Zweedsohe kust heeft gewoed, doch zekerheid hieromtrent beetat niet. Ook omtrent het lot van de be- mammiing verkeert men dn het onzekere. Gemengd Nieuws. DE WORSTVERGIFTIGING TE ERICA EEN HEVIG LIJDEN Omtrent de aard van de ziekte te Erica wordt nog gemeld: Opmerkelijk snel is de verzwakking der lijders. Lichte patiënten!, die op de been bly- ven, slingeren als dronken rond. Hoe hevig de pijnen zijn, welke de zwaarst aangetas ten te doorstaan hebben blykt uit het feit, dat sommigen in de houden wanden van hun ledikanten bijten in verzet tegen het hevig lijden. Thans schijnt het grootste gevaar ge weken te zijn. Te vermelden valt nog, dat de getroffen gezinnen vrywel allen behoeftig zijn. Beter gesitueerden nuttigen als regel niet de goed- koope worst, waarvan een concurrentiear tikel gemaakt wordt, en bleven daardoor gezond. Omtrent de geneeskundige hulp valt mede te deelen, dat Dr. Stukje te Erica verreweg de meeste patiënten onder zijn behandeling heeft, doch ook de artsen Lodewyks te Nieuw-Am sterdam en Hospers, van Zanten en Dr. Post uit Emmen hebben ïyders in hun practyk. Versterking van het getal artsen wordt niet noodig geoordeeld. Wel is op ver zoek van den burgemeester verpleegstershulp uit het Acad. Ziekenhuis te Groningen gear riveerd. Het gebeurde heeft groote belangstelling van de zyde van autoriteiten en wetenschap pelijke personen gewekt, die nauwkeurig het drinkwater onderzoeken. Hoe ook het re sultaat van het onderzoek moge zijn, vast staat, dat deze gebeurtenis eens te meer be wijst, dat het toezicht op het slagersbedrijf niet streng genoeg kan zyn inzonderheid daar, waar gelyk in deze omgeving het geval is, een zeer scherpe concurrentie-strijd tot zoo goedkoop mogelijk Veveren dringt, wat niet zeggen wil, dat de betreffende slager bewust ondeugdelijke waar heeft afgeleverd om goedkoop te kunnen zijn, TWEE DUITSCHE KINDEREN ONTVOERD Naar wy vernemen zyn te Amsterdam twee Duitsche kinderen ontvoerd. Deze kinderen, 6 en 4 jaar oud, waren met hun moeder in een pension aan den Amstel. Woensdagmiddag omstreeks half 3 zijn de kinderen meegegaan met een onbekenden man van ongeveer 25-jarige leeftijd. Sindsdien zyn de kinderen verdwenen en zijn de nasporingen van de politie naar hun verblijf, vergeefsch ge weest. Hoewel de mogelijkheid van misdaad niet is uitgesloten, wordt het toch waarschijn lijk geacht, dat de kinderen zijn ontvoerd door een handlanger van den vader der kinderen, die gescheiden van zijn vrouw leeft. De po litie zet het onderzoek voort. Jn verband met deze ontvoering vernemen wij nog, dat Woensdagmiddag omstreeks half twee zich in een artistenpension aan den Amstel te Amsterdam vervoegde een onge veer 25-jarige man. Deze vroeg mevrouw H. te spreken. Deze dame ligt inleen echtschei- dingsproces met haar man. Na eenigen tijd met haar gesproken te hebben, gaf zij haar bezoeker verlof met haar twee kinderen, een jongen van zes jaar en een meisje van vier jaar, eenige oogenblikken te gaan wandelen. Van deze wandeling zijn de kinderen niet teruggekeerd. Men vermoedt, dat de jongeman, die de kinderen heeft meegenomen, een handlanger is van den vader, die te Dusseldorf woont. De pogingen van de politie op verzoek van de moeder om de kinderen op te sporen, hebben in zoover resultaat gehad, dat de kinderen nog in den Haag zijn gezien bij een zuster van den man. Waar de kinderen ver der zijn gebleven, was nog onbekend. Intus- chen is officieus beleend, dat de Duitsche justitie in het echtscheidingsproces de kinde ren aan den vader heeft toegewézen. Op verzoek van de Amsterdamsche politie is per radio de aanhouding verzocht van Arnold Sint Nicoilaas, een ongeveer 25- a 30-jarige losse werkman, die vroeger heeft gpwoond Gedempte Burgwal 42 te Den Haag. Hij wordt van deze ontvoering verdacht en is als lieer gekleed in blauw colbertcostuum, beige pantalon, zwarte lage schoenen. Hij heeft donker blond haar en lidteeken aan de kin. In geval van ontdekking wordt dadelijk melding verzocht aan het dichtst bijzijnd politiebureau. Transportkosten worden ver goed. Het signalement van de kinderen is als volgt: A. Holmann, geboren te Berlijn 11 Februari 1925, heeft een ovaal gezicht, blond haar, bruine oogen, blanke tint, en uitslag onder de mond. Gekleed met licht blauwe zijden biouse, lilakleurige kousjes en lage bruine schoentjes, en J. W. Holmann, gebo ren 3 Mei 1927 te Dusseldorf, blond haar, groote donker-bruine oogen, rond gezicht, fiin neusje, groote mond, kuiltje in de kin, gekleed met wit pakje, met rood en wit jurkje cn groen gestreepte rand, wi^e kous jes, zwarte schoentjes. Nader meldt men ons: Bij de politie is bericht ingekomen dat de beide Duitsche kinderen die uit een per- oeell aan den Amebefl idioor ©on jomigemem zijn meegenomen te Dusseldorf bij de va der der kinderen zijn aangekomen. De zaak is hiermee voor de politie afgedaan. VERDRONKEN Te Mijdrecht is het zevenjarig kindje van bakker van Wijngaarden al spelende met de liegende Hollander in de Brugsloot geraakt ;n verdronken. Het lijkje is na een uur opge haald. NIETS GEVONDEN De reddingboot „Hilda" die van De Lemmer vertrokken was op het gerucht, dat naby Vrouwenzand vermoedelijk een schip nood zat, om zoo noodig assistentie te verleenen, keerde terug. De kapitein rappor teerde geen spoor van een in nood verkeerend vaartuig te hebben kunnen ontdekken. BRAND OP EEN EMBALLAGEZOLDER. Te Den Haag is een brand op de tweede verdieping van ateliers voor metaalbewer king aan de Van Musschenbroekstraat door de brandweer gebluscht. De verdieping werd gebruikt als emballagezolder. Boeken en Geschriften. Weerbericht. Het dunne pöltje geeft den vorigen stand Hoogste stand te Clermont 766.8. Laagste stand te Sarna 742.3. Stand vanmorgen halftwaalf 760.3. WEERVERWACHTING. geen regen, iets warmer. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 0^' Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9 uu> aan alle posten: Attcntiesein neer. 11 TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 16.S C. i1 1 11 JULI Zonsopgang 4.52 u.; Zonsondergang 9.17 u. Maansopgang 1.00 u.; Maansondergag 5.52 u. I Nieuwe Maan 15 Juli 1.40 u. nam. j Van 's avonds 9.47 u. tot 's morgens 4.23 WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz Huningen Kehl Mannheliu Hingen Caup Coblenz Keulen 4 Duisburg «it*. Ruhrort i i Maastricht j HOOGWATER NED. ZEEHAVENS .(Oude 11 Juli Delfzijl i t 7.91 19.41 Hellevoetsl. Terschelling 4.39 17.01 Willemstad Harllngen 5.08 17.40 Brouwersh. Helder le 0.26 Zlerikzee Idem 2e 13.00 15.09 Wemelelnge IJmuiden 11.41 Vllssingen H. v. Holland 10.52 23.22 Ternenzen Rotterdam 12.48 Hansweert 23.07 t. 23.26 j 23.50 j, 22.18, v 22.47 h 23.17 1 VREEMDE TEGENZIN VOOR ETEN hel ,ziji REPETITIEBOEKJE BIJB. GESCHIEDENIS, Kor A. Algra. Hoofd van een School met den Bijbel te Stadskanaal. Uitgave van J. H. Kok te Kampen. In 41 korte leasen wordt de hoofdinhoud der B»lb. Geschiedenis van het O. Testament en in 3n lessen die van het N. Testament meegedeeld. Na Iedere les vindt men een stel vragen, die be antwoord moeten worden. Een groote verdienste van dit boekje ligt luidelilk getoond wordt de is, dat we op de catechisatie niet 9lechts enkele teksten moesten leeren die aagboekje stonden, maar dat we op le zelf uit don Bijbel verschillende tek 'ten opzoeken i de pre rin die 'aarbö ieteen het verband toelichtte Ons dunkt, zoo worden de leerlingen wegwijs in den BSIbel. Dit werkje, dat we hartelijk aanbevelen is ge schreven voor de hoogste leerjaren van scholen met den Bijbel. Maar niet minder vestigen we op dit boekje de aandacht voor ons Chr. M.U. L O. oni erwljs. Bü uitgebreid onderwijs mag zeker ook de kennis der gewlide historie wel worden verdiept en hiervoor geeft dit boekje een uitnemende handleiding. TAALOEFENINGEN voor de Chr. School, door L. Huizlnga, Hoofd der Chr. School te Warffum. Uitgave van W. J. Thtemo cn Cie. te Zutfen. In twee deeltjes worden voor de hoogste klas pen der lagere school de verschillende moeilijk heden bil het zuiver schrijven zeer stelselmatig behandeld. ODeenstapeling van moeilijkheden mat af. 5 boekjes. arom is het t hiertegen gei verdienste t Is. deel Is de stof ontloond aa»; de Vaderlandsche geschiedenis en de Kerkge schiedenis. zoodat meteen deze belangrijke on- KokHHRH Dr. Wurth heeft op de laatstgehouden alge- meene vergadering der Vereenlging van predi kanten in de Geref. Kerken van Nederland een referaat gehouden over de Theologie van Aulén een bekend Zweedseli theoloog. uit den aard der zaak alleen bestemd li theologen. Achtereenvolgens worden door Dr. Wurth be- principa van Aulén's dog- ""hristologle en de be inschap jn. die in Aulén's theologie nc •eden. Duidelijk laat Dr Wurth uitkomen hoe Aulén' theologie geheel staat In het toeken van syn these, een synthese, die dikwerf bewonderin, bekoort, doch daardoor ook te welni: principieel is, omdat ze tegenstellingen meent kunnen verzoenen, d itulén spreekt wel vi volstrekte terzijde9telll i zijn n elke gedachte de Paulinische lijn ?heel wordt losgelaten. Trouwens, de gehecle :hriftbeseliouwing van Aulén, moet door wio ereformcerd denkt, veroordeeld worden. Aulén gelooft niet aan do afsluiting der Gods- Leefde reeds jaren van melk en eieren. Eet nu weer alles. uit Een goede eetlust is meestal een teeken 2,w: van goede gewondheid. En een slechte eetlust ^n( is een zeker bewijs dat U iets soheelt. Als U géén eetlust hebt en U zich na deh maaltijd onprettig voelt, leest U dan eens dezen brie! ?'ai van den heer J. F. D. te Groningen. De behandeling, die hem weer gezond maakte zal 't U ook zeker doen. „Het is mij een groot genoegen U te kunnen V0( mededeelen, dat ik door het geregeld gebruikj van Kruschen Salts, volkomen mijn eetlust heb teruggekregen en de pijn in lichaam en] js_ ledematen kwijt ben. Jarenlang had ik tegen-] w'e zin aan eten, vooral vaste spijzen, en at 20c nooit meer aan tafel mede en leefde van. öf melk en twee eieren daags. Ik ben nu een gij maand gebruiker van Kruschen Salts en eet] 2 alles aan tafel met smaak en met goeden tiU eetlust. Gerust kunt U mijn schrijven publi- dai ceeren". J. F. D. te Groningenj dal Kruschen Salts is een combinatie van zesjdat zouten en ieder van hen is noodig voor vol- tier ledige gezondheid. Als U voortdurend werkt dra in de open lucht, als ieder orgaan in Uwj.vra lichaam perfect werkt, als Uw diëet nauw-' keurig uitgezocht- is dan kan U van Uwj dei voedsel en de frissche lucht al datgene ver-j bot wachten, wat noodzakelijk is voor een vol-] bet ledige gezondheid. Maar als U 't grootste gedeelte van Uw, I leven binnenshuis doorbrengt en U niet]"Je voldoende frissche lucht kunt krijgen, alsj^® Uw spijsverteringsorganen niet natuurlijk;'0v* regelmatig en gemakkelijk werken, als Uwj. L dieët niet alles bevat, wat feitelijk noodig is,]Iee als U niet friseh opstaat, eet zonder trekjr81 ■werkt zonder energie en niet Uw ontspan-sc ning geniet, Kruschen Salts is wat U dan'£aa noodig hebt en Kruschen Salts zal U volle-1 *}ie dige gezondheid geven! Kruschen Salts zuivert en reinigt Uw bloed, laat Uw spijsverteringsorganen behoorlijk werken en maakt Uw leven zonniger en xj lichter, waardoor U weer zin hebt en in staat bent voor werk en ontspanning! Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar j bij alle apothekers cn drogisten k f 0.90 enj 1.60 per flacon. j Hollamdsche verpakking waarborgt echt-j^ beid. ÏAdv.X v,g openbaring en eveneens bestrijdt hij de eenheid der Schrift. en Een zinstorende fout vonden we op bladz. 10.] Oni waar gesproken wordt van Kant's God. deugd) E 1 verderfelijkheid. Dit laatste woord moet zUn ver •sterfelijkheid. v„ Voor theologen ls deze studie van groot be- long. omdat bij de beschouwing van en de cri- *'OC tlelc op Aulén's theologie gewezen wordt op 'n den hoogst merkwaardiger! Jjoi gie van onze dagen in het alt .niptoom ook bti Aulén gevon4 >er den wordt. Hierdoor is dit referaat hoogst be- £6T langriJk. hat dei Dr. F. Schuh. LEERBOEK DER THEORE' TISC'HF. MECHANICA. Eerste deel Eerst( Gel -V VU' Leldetf'A' W" Söthoff'3 Üit2evers-Mu. r,0j Dit Leerboek bevat al hetgeen voor het CanJ W0 didaatsexamen der Technische Hoogeschool aan ZOC Theoretische Mechanica en Klncmatlca noodig Sta Is. Op verschillende punten gaat het boek zelll Vm boven de stof van Delft uit. „.01 Het boek begint met een wiskundige voortals bereiding, waarin de theorie der zwaartepunten er •dt. Dit ge- tep theologie is geheel wiskundig en draagt l. leetkudlg. ton deele een njialytl.se :matlca beh; afd. B. zal dit boek 1 studieboek zü bereiding van üdch leeiea Bis -■mend dai 2™(J" ^orvo«j set leiding nog enkel» na examen. Om duidelijke druk cai wie

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2