JHrtmre 'eiiisrijr ourau I Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden e n Omstreken 10e Jaargang 1@!p m©dlel EERSTE BLAD. BINNENLAND. HEVEA ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2b (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- Iijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending7.-* Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgEaa? Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3400 VRIJDAG 10 JULI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelsU7VÏ Elke regel meer0.22Yi Ingez. Mededeelingen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Wij verzoeken onzen lezers dringend, voor zoover zij boven 18 jaar zijn, de formule voor Internationale Ontwapening, die men elders in dit blad vindt, te onderteekenen. Deze gemeenschappelijke actie van de Nederlandsche Dagbladpers heeft niets te maken met propaganda voor eenzijdige ontwapening. Ons Ministerie van Buiten- landsche Zaken staat sympathiek tegenover dit petitionnement. Een sterk opgevoerd aantal handteekeningen zal een groote steun zijn voor dén arbeid der Nederlandsche regeringsvertegenwoordigers te Genéve. De ingevulde biljetten kan men als drukwerk verzenden naar ons Bureau, of ze ter hand stellen aan onze agenten. Wij twijfelen niet, of velen onzer agenten zullen gaarne een handje helpen en hun lezers tot teekenen opwekken. DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen HAAR EIGEN VERANTWOORDE- LIJKHEID. Uit het uitvoerig voorloopig 'vèrslag, dat Verscheen over het wetsontwerp tot aan vulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde gods dienstige gevoelens krenkende uitingen en dat doorgaans wordt geheeten het wetsont werp tot strafbaarstelling van godslastering, mag wel worden afgeleid, dat de Tweede Kamer dit ontwerp van groots beteekenis achtte. Dat meii ook aan de zijde van hen, die strafmaatregelen tegen dit kwaad van de hand wijzen, ten sterkste afkeurt de beken de publicaties van De Tribune, gelijk dit reeds in het Kamerdebat over het weren van De Tribune uit de openbare leeszalen tot uiting kwam, mag met instemming Uiteraard b'evat het voorloopig verslag na de breede besprekingen, die de pers aan het wetsontwerp wijdde, niet veel nieuws meer. Maar wel is merkwaardig, dat enkele her haaldelijk aangevoerde bezwaren, die uit den treure en op afdoende wijze werden weer legd, zelfs in dit officieels stuk nog weer op geld doen. Zoo wordt beweerd, dat de strafbaarstel ling van gddslastering als zoodanig in strijd zou zijn met de in onze Grondwet ge waarborgde en in ons leven gewortelde vrij heid van ieder omop het gebied van ge loof en ongeloof de overtuiging te belijden, die hij verkiest. Maar deze vrijheid van meeningsuiting, die geen enkele partij van beteekenis in ons vaderland betwist, wordt door het ont werp ongerept gelaten. Naast bezwaarden, die 'van het voorstel het allerergste verwachten ten aanzien -der vrijheid, staan weer anderen, die. aan de be palingen geen succes kunnen toekennen: volgens hen zal de anti-godsdienstige propa ganda, welke de regeering wil keeren, door een strafbepaling niet worden gestuit. Zij, die deze propaganda voeren, zullen haar voortzetten; zij zullen experimenteeren, hoe ver zij straffeloos kunnen gaan. Zij zullen debatten ter terechtzitting aangrijpen als een nieuw propagandamiddel. Het kwaad zal daardoor eer worden verscherpt dan ver zacht. Eenige leden opperden zelfs de veronder stelling, dat de bewuste publicaties voorna melijk zijn opgezet om den wetgever tot in grijpen to bewegen en daardoor aan de on dernemers der actie een doeltreffend propa gandamiddel te verschaffen. Ziehier nu enkele argumenten, welke wel licht op een openbare debatavond eenig ef fect zouden kunnen hebben, maar die toch in een officieel stuk niet thuis hooren. Als inderdaad strafbepalingen een beteren waarborg voor de propaganda zouden bieden dan de vrijheid, ware een groot deel der op positie tegen het ontwerp vei-stomd en was de zwaarste sanctie voor De Tribune het meest welkom geweest Ook de bewering, dat men nu eens proe ven zal nemen hoever men wel gaan kan en dat men zal trachten tusschen de mazen van het wettelijk net door te glippen, snijdt geen hout. Dergelijke pogingen kan de wetgever steeds verwachten, en zou hij zich op grond daarvan laten terugschrikken, dan kon men veilig ons gansche complex van strafbepalin gen intrekken. De Overheid heeft haar eigen weg te gaan, heeft haar eigen verantwoordelijk heid. Ook als het geldt de materie, die het ont- werp-Donner bestrijkt. .j. TE RUIM EN TE ENG. Er is een tijd geweest, dat men de abso lute ondeugdelijkheid der huidige Lager onderwijswet meende te kunnen aantoonen met een verwijzing naar het feit, dat zij tot tallooze administratieve geschillen aanlei ding gaf. Die tijd is er inderdaad geweest in de eer ste jaren van toepassing der wet, toen er nog geen vaste rechtspraak bestond. Hierin heeft de practijk geleidelijk voor zien en allengs is er een jurisprudentie ont staan, die dengenen, die met de wet in aan raking komen, een voldoend richtsnoer ver strekt. Dit neemt niet weg, dat men ook nu nog wel eens tracht aan eenmaal gevallen ko ninklijke beslissingen te tornen en een min der vrijgevige interpretatie voorstaat dan de Ki'oon. Zoo kwam ons in handen een besluit van den Raad der gemeente Rheden, waarbij aan het Bestuur der Vereeniging voor Chr. Na tionaal Schoolonderwijs ter plaatse bij de driejaarlijksche verrekening niet werd ver goed de contributie, betaald aan den Bond van besturen van Christelijke Scholen in den Achterhoek van Gelderland. Wel had het Bestuur zich beroepen op een Kon. besluit van 16 Mei 1927 no. 30, maar de Raad had zich op het standpunt ge plaatst, dat alleen de contributie aan 1 a n- d e 1 ij k e organisaties voor vergoeding in aanmerking komt en dat het door het Schoolbestuur genoemde K. B. betrekking heeft juist op landelijke organisaties. In tweeërlei opzicht is het oordeel van den Raad onjuist Eerstens, wijl hij zich a priori stelt op het standpunt, dat enkel ten behoeve van het lidmaatschap van 1 a n d e 1 ij k e organisa ties vergoeding wordt verleend, een crite- ï'ium, dat de wet niet kent, die zeer ruim spreekt van uitgaven ter bevorde ring van den goeden gang yan het o n d e r w ij s. De meening, dat alleen landelijke vereeni- gingen dit doel zouden kunnen b'eoogen, is een willekeurige beperking, die weinig aan nemelijk is. Maar tweedens faalt 's Raads beroep op het K. B. van 16 Mei 1927 no. 30, dat im mers naast de vergoeding voor het lidmaat schap van Geref. Schoolverband, een lande lijke organisatie, in aanmerking doet komen de contributie voor den Scholenbond, En deze Scliolenbond was de Christelijke Scholenbond voor Zuid- en Noord-Beveland, geen 1 a n d e 1 ij k e, maar een zuivere d i s- 11' i c t s organisatie gelijk de Scholenbond in den Achterhoek. De Kroon ovenvoog daarbij, dat het School bestuur had aannemelijk gemaakt, dat in het belang van het onderwijs aan de voor lichting van ieder der door het School bestuur gecontribueerde instellingen (Ged. Staten hadden in beroep reeds de lidmaat schappen van Schoolraad en C. N. S. voor vergoeding in aanmerking gebracht), die zich op vei'schillend terrein bewegen, behoef te bestond. Er is wel geen twijfel, of Ged. Staten van Gelderland zullen zich bij dit standpunt dei- Kroon aansluiten. Het begrip „landelijkheid" is te ruim. Of anders: de opvatting van den Raad is ARNHEM ARNHEM'S CHR. MEISJESSCHOOL Er bestond flinke belangstelling voor de tentoonstelling, die plaats vond in een der lo kalen van de Chr. Meisjesschool aan den Eu- sebiusbuitensingel. Er wordt in deze school niet ambitie en volharding gewerkt onder de suggestieve lei ding van mej. A. van Apeldoorn. Een welsprekend bewijs hiervan vinden we gede monstreerd in de geëxposeerde werkstukken, die een wèlverzorgden en dikwijls technisch- volmaakten indruk maken. De meisjes schijnen veel animo te bezitten vor het sjöjd-werk, een animo, die zich tot in de hoogste klassen handhaaft. Origineele en markante stukjes werk, tal van aardige en fijne dingskes, hebben een welgeoefend oog en hand tot stand gebracht. Maar ook in de afdeeling „huishouden" wordt een voldoende kwantum vaardigheid aan den dag gelegd, terwijl de meisjes van de hoogste klasse op overtuigende wijze laten zien, dat zij uitstekend op de hoogte zijn met 't costuumnaaien. ROTTERDAM DE NIEUWE STEUNREGELING Gaat volgende week in. Naar w'i vernemen zal de nieuwe steun regeling, die door den Minister na overleg met de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht is vastgesteld, te Rotterdam in werking treden op Maandag 13 Juli a.s. Aanvankelijk was het de bedoe ling de regeling op 22 Juni te doen ingaan, maar in verband met verschillende moeilijk heden, waarvoor eerst een oplossing moest worden gevonden was eenig uitstel noodza- De voornaamste bepalingen van de nieu we regeling hebben wij reeds vermeld in ons nummer van 24 Juni. UTRECHT AFSCHEID VAN DEN HEER DONDORP. Het nieuwe hoofd der u.I.o.-school Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de heer D. W. Dondoi-p wegens gezondheids- i-edenen met ingang van 1 Aug. a.s. eervol ontslag aangevraagd als hoofd der Geref. Burgerschool, afd. u.l.o. aan het Wolven- Na twee en veertig dienstjaren heeft de heer Dondorp thans ontslag moeten vragen en gistennorgen elf uur heeft in zijn sohool het afscheid plaats gevonden. Daartoe waren in het gymnastieklokaal bijeengekomen de leeraren van de u.I.o.- school en het onderwijzend personeel van de lagere sohool. De kinderen van de u.I.o.- school waren tegenwoordig om van het be minde hoofd afscheid te nemen. En het be stuur had zich doen vertegenwoordigen door het modei-amen, de heei-en M. J. P. Vermooten voorzitter, G. C. Paap, secreta- en W. van Rhijn penningmeester. Er werden vriendelijke en goede woorden gericht tot den scheidenden heer Dondorp en stoffelijke bewijzen van dankbaarheid en medeleven werden daaraan toegevoegd. Zoo ontving hij van de leerlingen der u.I.o.- school een houten tuinameublement, en van het onderwijzend personeel dier school een fraai tafelkleed. Door het bestuur der school is tot hoofd der u.I.o.-school benoemd met ingang van 1 Aug. de heer M. van Vliet, thans onder wijzer aan de school. De heer Van Vliet was eei-st onderwijzer aan de school te Axel, waar zijn vader hoofd was, van 1 Mei 1907 tot 1 Oct. 1915. Daarna was hij onderwijzer aan de Geref. M.u.l.o.-schooi te Dordrecht tot 1 Januari 1922. Vanaf dien datum was de heer Van Vliet als leerkracht aan de Geref. Burger school afd. u.l.o. verbonden. POGING TOT ZWARE MISHANDELING. Minnenijd de oorzaak. Een 40-jarige kersenplukker, woonachtig in Deyl, gem. Wassenaar, kwam hier dik wijls op bezoek bij een vrouw in de Jaco- bijnestraak Hij hield van deze vrouw en kon het niet velen, als zij met een ander uitging. Toen hij de vorige week bij de vrouw op bezoek kwam, ontstond daarover twist, waarbij de kersenplukker zich zoo boos maakte, dat hij een mes ti-ok en trachtte de vrouw te steken. Deze kon hem echter ontwijken, waarna de man de vlucht nam. Van het gebeurde werd door de vrouw aangifte gedaan bij de politie, die een on derzoek instelde in Deyl. Daar was de man echter niet aanwezig; hij was er op uit om in verschillende boomgaarden zijn be drijf uit te oefenen. De politie stelde een onderzoek in, met het gevolg, dat gister de man kon worden aan gehouden. Hij is naar hier overgebracht en opgesloton en ter beschikking gesteld van den commissai-is van politie in de eer-ste afdeeling. De aangehoudene op vrije voeten. Eenigen tijd geleden werd gearresteerd een inwoner van Zuilen in verband met den moord welke gepleegd was aan het Merwo- dekanrfhl op een vrouw, welke vrouw was geworgd. De man werd ter beschikking van de Jus titie gesteld, maar bleef ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben gehad, hoewel hij den avond vóór den moord wel in gezelschap der vrouw was gezien. Thans is de man weer op vrije voeten ge steld, daar er naar het oordeel van de Jus titie 'op het oogenblik nog peen voldoende termen aanwezig zijn om tegen hem rechts ingang te verleenen. 1-Iet onderzoek in deze moordzaak wordt voortgezet. TWEEDE KAMER DE OPVOLGER VAN Ds. LINGBEEK Dezer dagen deelden wy mede, dat Ds. Ling- beek de Tweede Kamer zou verlaten, en dat Ds. L. C. W. Ekering, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, zijn opvolger zou zijn. Het blijkt echter, dat deze laatste naam niet voor komt op de candidatenlijst der Herv. Geref. Staatspartij, bij de jongste Kamerverkiezin gen in 1929. Aan de beurt zou zyn nummer 2 van de lyst, de heer G. Nieuwenhuyzen, die echter de partij heeft verlaten. Daarna komt aan de beurt Drs. Jac. J. Woldendorp, uit Groningen. CHR. POLITIEBOND DE ALGEMEENE VERGADERING TE LUNTEREN De Slotzitting In de Donderdag voortgezette ailgemeene vergadering van den Bond van Chr. Politie-, ambtenaren in Nederland verwelkomde de voorzitter, de heer B. Reeder, van Rot terdam, den heer commiesarie van politie te Ede. Aan de orde was daarna de begrooting voor 1932, in ontvang en uitgaaf sluitend op een bedrag van 18.909.50. Daarover werd het woord gevoerd door de afdeeliingen Delft en Rotterdam. De gemaakte dietadilopmerkingen werden door secretaris en penningmeester beant woord, waarna de begrooting vastgesteld Deelname Vacantieoord. Het hoofdbestuur verzocht machtiging om met 1£00 deel te nemen in het fonds tot exploitatie van Vaoantieoarden door het C. N. V. De afgevaardigden van Haarlem, Leiden, Nijmegen, Den Haag en Dèlft vroegen na dere inlichtingen, die door den secretaris verstrekt werden. Het voorstel werd daarna met algemeene stemmen aanvaard en de gevraagde mach tiging verleend. Deelname tuberculosefonds. Het hoofdbestuur stelde verder voor te besluiten met ingang van 1 Januari 1932 tot het tb.c.fonds „Draagt Elkanders Las ten" toe te treden en de contributie a 10 cent per lid en per jaar ten laste van de het brengen. Ook dit voorstefl weid na empefle discus sie met algemeene stemmen aanvaard. Het hoofdbestuur steide voor art. 8 van het reglement voor het Ondersteuningsfonds zoodanig te wijzigen, dat boven den maxi mum steun in bijzondere gevallen nog een renteloos voorschot van 80 in één boek jaar kan worden verleend. Dit voorsteil wend na een breede toelich ting door den secretaris, aanvaard. Ook weid aangenomen een voorstel in zake vertegenwoordiging van pensoneeile leden op de ailgemeene vergadering. Tot bestuursleden van het Ondiersteunongs tónde werden benoemd die heeren H. Y 6 e n g a (Zeist) en A. van D ij k (Rot terdam). De bondspenniingmeester, de heer H. Molenaar, van Amsterdam, zal voortaan ook als penningmeester van het fonds op treden. De Voorzitter sprak nog woonden van danik tot den afgetreden voorzitter van het fonds, de heer G. K r u y s w ij k, van Haar lem. Als leden van de geschillencommissie (redactie bondsorgaan-inzenden®) werden herkozen de heeren M. Seep ere te Lei den, C. J. B a z e n te Rotterdam en A. Lak te Amsterdam. Als plaats voor de volgende ailgemeene vergadering werd Leeuwarden aangewezen. Het eigen gebouw. De penningmeester, de heer H. Mol e- n a a r, deed hierna enkele mededeelingen over het fonds tot stichting van een eigen gebouw, en wekte tot deelname op. Na een drukke rondvraag, waarbij o.a. ter sprake kwamen de Vereen, v. Arbeid v. On vol waardige n, verplicht lidmaatschap, Ambtenarenwet en Gemeentewet etc., vólgde de sluiting, waarbij de Voorzitter woor den van dank tot allen richtte, die op eeni- gerled wijze tot bet weüsAagen van het con- gies hadden bijgedragen. De heer H. Kooistia, tweede voorzit ter van den Bonid, dankte den voorzitter voor diens leiding, waarna de secretaris de welgeslaagde bondsvergadering met dank- P. T. T. TREINTELEGRAMMEN. Met ingang van 15 Juli. De directeur-generaal der pbsterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat met in gang van 15 Juli e.k., bij wijze van proef, de mogelijkheid zal worden geopend voor spoor wegreizigers om telegrammen door spoorweg personeel aan spoorwegstations te doen aan bieden, zonder dat zjj daartoe den trein behoe ven te verlaten. De vorenbedoelde mogelijkheid zal worden geopend in alle (internationale) D-, luxe- en Pullman-treinen, doch voorhands beperkt wor den tot binnenlandsche telagrammen en tot te legrammen voor enkele Europeesche landen nl. België, Frankrijk, Duitschland, Zwitser land en Engeland. De voornaamste bepalingen, welke voc ze telegrammen zullen gelden, zijn de navol gende a. alleen gewone telegrammen, welke steld zijn in verstaanbare taal, zijn toege- b. de telegrammen worden aangenomen voor risico van de afzenders; c. betaalde dienstaanwijzingen als Rp. Tmx, Xp, enz., zijn niet toegelaten; d. het bedrag der seinkosten moet direct bij de aanbieding worden voldaan in Nederlandsch geld; e. het aantal woorden is beperkt tot 15, ter wijl de seinkosten steeds berekend zullen wor den alsof het telegram inderdaad 15 woorden bevatte; f. de door de spoorwegbeambten aangeno men telegrammen worden op het eerste daar toe geschikte station afgegeven aan het spoor wegtelegraafkantoor; g. in dc daarvoor in aanmerking komende treinen zullen formulieren van aanbieding by de conducteurs verkrijgbaar worden gesteld. ,D00R PLICHT TOT RECHT" CHR. PROT. POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOONPERSONEEL 23e JAARVERGADERING TE ARNHEM In de 23ste jaarvergadering van den Ned Bond van Chr. Prot. Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht" in het gebouw voor Chr. Belangen te Arnhem wenschte de voorzitter, de heer J. Men.nes, in zijn openingsrede de afdeeling Arnhem geluk met haar 20-jarig jubileum. De voorzitter riep voorts een hartelijk wel kom toe aan den heer Pasman, den verte genwoordiger van den directeur-generaal der Posterijen; den heer Amelink, van het Chr. Nationaal Vakverbond en den heer Ver meulen, van het Permanent Comité, alsmede ook enkele oud-gedienden. Met blijdschap maakte spr. gewag van de stijging van het ledental. In 1930 is dit reeds belangrijk toegenomen en sinds 1 Januari 1931 tot heden is 't opgeloopen van 1666 tot 1S40. 't Ideaal van 2000 kan dus wellicht nog dit jaar bereikt worden. (Applaus). Spr. zou willen vragen: moet het mes der bezuiniging bij de ambtenaren nu niet van twee, maar van drie kanten snijden? De voorzitter bracht voorts ter sprake het nieuwe ambtenarenreglement, dat 1 Septem ber a.s. In werking zal treden. Laat ons de pas er goed in houden, maar letten we vooral op de juiste koers en een goed kompas, opdat we altijd kunnen zeg gen: „We hebben Vaders Zoon aan boord en dusveilig strand voor 't oog." De heer Pasman sprak namens den di recteur-generaal de beste wenschen voor de organisatie uit. Van de C.H. Tweede Kamerfractie was een sympathiek schrijven binnengekomen. Algemeene beschouwingen. Hilversum had voorgesteld: „De Chr. Vakbeweging streve naar algemeene ontwa pening". 't Bondsbestuur heeft dit voorstel echter niet op den beschrijvingsbrief ge plaatst, waar 't van meening was dat zulks niet op zijn weg ligt. Hilversums afgevaardigde kon deze m'ee- ning moeilijk deelen. Ze-verzocht de verga dering zich uit te spreken voor een adres aan de Internatinale Ontwapeningsconfe rentie. (Applaus). Arnhem had met eenige verbazing ken nis genomen van de begrootingspost: reis- en verblijfkosten die van f 2200 op f 4500 is ge bracht. Voorts informeerde Arnhem of de be lofte van het Chr. Nationaal Vakverbond dat bij ledenaanwas tot boven de 1500 de contri butie zou worden verlaagd, reeds was inge lost. Apeldoorn zag gaarne een meer uit voerig finantieel verslag. Utrecht adviseerde alleen protestant- sche adverteerders in het orgaan te doen opnemen. Amsterdam drong aan op bevordering van de Zondagswet voor het post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. Een der afgevaardigden die van Dordrecht was van m'eening dat de vorig jaar dreigende typografenstaking van uit Christelijk standpunt beschouwd, onge oorloofd was. Hij had gaarne gezien dat het bondsbestuur eenige actie in dezen betoond had. Verder waren er opmerkingen over do propaganda en het Bondsorgaan. 't Bondsbestuur aan 't woord. 't Ligt niet op den weg van den Bond zich met het ontwapeningsvraagstuk te bemoeien waarom 't desbetreffende Hilversumsche voorstel geen recht van bestaan had. Spre ker deelde nog mede dat het bondsbestuur omtrent deze materie met 't C.N.V.-bestuur geconfereerd heeft en overeenkomstig het C.N.V.-advies heeft gehandeld. Met de naar voren gebrachte wenschen inzake het bondsorgaan zal zooveel moge lijk rekening worden gehouden, zegde de voorzitter toe. Wat de dreigende typografenstaking be treft. waarover Dordrecht heeft gesproken, hierover zal de heer Amelink straks 't een en ander zeggen. De heer Posthuma: De heer Amelink heeft zich schandelijk gedragen tegenover de arbeidersbeweging bij de typografenstaking. De voorzitter: Dergelijke interrupties kan ik hier niet toestaan. De heer Posthuma wenscht te repli- ceeren en een voorstel in te dienen in den geest van het niet op de agenda geplaatste ontwapeningsvoorstel van Hilversum. De voorzitter zegt dit niet te kunnen De heer Amelink aan 't woord. De heer Amelink kan zich de aan zijn adres gemaakte opmerkingen inzake zijn houding met betrekking tot het conflict in de typografie plaatsen. Deze vloeien wellicht voort uit de artikelen, die de heer Diemer in het dagblad „De Rotterdammer" geschre ven heeft. Men neme echter ook kennis van het negental artikelen, dat spr. in ant woord op de artikelen van den heer Diemer in „De Amsterdammer" geschreven heeft onder het opschrift: „Vragen, die beant woord worden". Deze artikelenreeks is in brochure-vorm verschenen. Voortgaande, stelde de heer Amelink in 't licht dat zich in de politiek nog talrijke ge schilpunten voordoen met betrekking tot het ontwapeningsvraagstuk. De Chr. Vakbewe ging dient zich hier buiten te houden, 't is haar taak niet om een uitspraak in dezen vast te leggen. Spr. juicht het petitionnement van de Ver eeniging van Nederl. Dagbladdirecteuren toe Straks komt er ook nog een adres van de soc.-dem. Vak- en Arbeiders-Internationale en wellicht ook nog een petitionnement van „Kerk en Vrede". Op al deze lijsten k'an men «eekenen, maar zoodoende wordt deze ern stige zaak een paskwil, waarvoor spr. met nadruk wil waarschuwen, 't Heeft absoluut geen raison dat elke organisatie met een af zonderlijk petitionnement komt. Dit zou deze ernstige zaak veel afbreuk doen. Op voorstel van de afdeeling Dieren werd de heer Mennes bij adnmatie tot voorzitter herkozen. De jaarverslagen werden goedgekeurd en He begrooting vastgesteld. Z/cA t/oo/oend. Voornaamste Nieuws, (blz. 1) Vergadering „Door Plioht tof Recht" te (Blz. 2) Het heet, dat Frankrijk aandringt op uit stel van de deskundigenconferentie. Heden belangrijke ministerraad te Parijs. Mussolini legt naar aanleiding van be sprekingen met Stimson, een verklaring van beteekenis af betreffende de ontwapening. Mussolini verklaart het lidmaatschap der fascistische partij onvereenigbaar met dat van de Katholieke Actie. (blz. 5) - Jaarvergadering Ned. Chr. Blindenbond te Ecrmelo, (blz. 7) De Haventarieven in de Rotterdamsche Gemeenteraad. (blz. 9)". Het DuitsClïe Chequers. Van onzen Duit- fichen correspondent. Het Communisme in de Praktijk. BEZOEKT ERMELO BOSCH. HEI en ZEE INLICHTINGEN: BUR. V. V. V. Op voorstel van het bondsbestuur besloot de vergadering onder applaus een hulde- telegram aan H. M. de Koningin te zenden. Spontaan werd door de vergadering het Wil helmus aangeheven. De heer Bücher uit Apeldoorn, teekende een ernstig protest aan tegen het feit, dat enkele aanwezigen zich niet van hun zitplaats verheven hebben, tij dens het zingen van 't Wilhelmus. 't Program van actie. 1 In de middagvergadering werd allereerst het program van actie aan de orde gesteld. Een uitvoerige gedachtenwisseling ontstond naar aanleiding van het voornaamste actie punt: de Zondagsrust. De bond streeft naar algeheele afschaffing van den Zondags- arbeid voor wat den postdienst betreft. Voor wat aangaat de telegraaf- en telefoondienst naar de grootst mogelijke beperking. De verschillende opmerkingen staafden alle het actie-program van het bondsbestuur, dat in details bepaalt: afschaffing van de bestelling, waar deze nog plaats vindt; op heffen van de gelegenheid tot afhalen van correspondentie; afschaffing van den ver koop van postwaarden; grootst mogelijke be perking van het binnenlandscli postvervoer alsmede van de uitwisseling van depeches met het buitenland; algeheele sluiting van hulptelegraafkantoren; zooveel mogelijk automatiseering van den telefoondienst; in 't algemeen stelt de bond zich op het stand punt dat Zondagsarbeid met 200 pet. moet worden vergoed. Do vergadering vereenigde zich met dit program van actie. Eveneens conformeerde men zich aan de wenschen van hei program inzake werk- en rusttijden, dienstverband, salorieering, gratificaties, toelagen enz. Hierna sprak Mr. Dr. A. A. van R h ij n, van Den Haag, over: „De overheid als werk geefster", in welke redevoering uiteengezet werd, hoe er tusschen overheidsbedrijf en particulier bedrijf verschil bestaat in leiding, doel en dienstverhouding. De beteekenis van het georganiseerd overleg in liet overheids bedrijf, dat een adviseerend karakter moet dragen, werd aangetoond en het verplichte lidmaatschap werd niét aanbevolen. Verder werd stil gestaan bij de arbeidsvoorwaarden, die niet ver boven die van het particulier bedrijf mogen uitgaan, en het vraagstuk der rationalisatie in het overheidsbedrijf. 's Avonds werd een autotocht gemaakt door Arnhem's omstreken en werd in park Sonsbeelc een concert gegeven. Er waren 58 afdeelingen ter algemeene vergadering vertegenwoordigd. Hedenmorgen 9 uur werd de bijeenkomst INT. DOUANE-CONTINGENTEN De commissie voor dc herziening der Han delsverdragen vergaderde te 's-Gravcnhaga onder voorzitterschap van dr. J. A. Neder- bragt De voorzitter gaf een overzicht d - bespre kingen, welke te Genève in de jongste zit ting van het „Economisch Comité" plaats hadden. Ten aanzien van de kwestie van de con tingenten, die voor Nederland in liet bijzon der van belang is, deelde de voorzitter mede dat door liet Economisch Comité een rapport is vastgesteld ten gunste van de toekenning van evenredige contingenten. Overgaande tot dc onderhandelingen over handelsverdragen niet andere landen, deelde de voorzitter voorts mede, dat do onderhan delingen over de afsluiting van een nieuw handelsverdrag met België voortgang heb- hen. De definitieve afdoening der kwestie van een nieuw handelsverdrag niet Zwitser land, welke afstuitte op een moeilijkheid ten aanzien van do toepassing van het bereids op 26 Mei 1980 ondertcekende verdrag op de overzeescho gebieden heeft haar beslag ge kregen door de onderteekening te Genève op 19 Juni jj. van een additioneel protocol met -«v, r1««rhij behoor end prhriiv—

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1