DINSDAG 7 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND OVEREENSTEMMING TE PARIJS HOOVER VOLDAAN HIJ WIJST ECHTEK OPNIEUW OP DEN BEWAPENINGSLAST Havas kon gisteravond laat melden: Do Fransche en Amerikaansche onderhande laars zijn het over de toepassing van het plan-Hoover eens geworden. President Hoover heeft te Washington eveneens bekend gemaakt, dat thans tus- ëchen alle betrokken landen overeenstem ming is bereikt over zijn moratoriumvoor- stel. Voor tegenspraak van dit verheugend be richt is dus geen gevaar meer en we kun nen er nu gerust op zijn: het moratorium gaat door. Duitschland krijgt een jaar uit stel om op adem te komen. De inhoud van de overeenkomst is, vol gens een gisteravond ongeveer half 12 ge publiceerd communiqué als volgt: Bij de hervatting der onderhandelingen om 10 uur hebben de Amerikaansche onder handelaars den Franschen ministens de toe stemming hunner regeering medegedeeld voor de in den ministerraad genomen beslui ten. Zij deelden mede, dat president Hoover verklaard had, dat het heden afgesloten ac- coord in den geest van het Amerikaanscho voorstel ligt, zoodat thans nog slechts de toestemming vereischt is van de andere ge- interesseerde mogendheden, voor wie Ame rika peen verantwoordelijkheid op zich kan nemen. Hierna werden wederzijdsche beleefd heden gewisseld. De tekst van de overeen stemming, welke door de Fransche regee ring is voorgesteld en door de Amerikaan sche is aanvaard luid als volgt: r Na de gehouden gedachtenwisselingen stelt de Fransche regeering vast, dat zij met de regeering der Vereenigde Staten tot overeenstemming is gekomen inzake de bases van het voorstel van den Amen- kaanschen staatspresident Hoover en wel op de volgende punten: 1. De betaling der mtergeallleerde schulden wordt van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932* uitgesteld. 2. Het Duitsche Rijk betaalt het be drag van de onbeschermde annuiteit aan de Bank voor Internationale Betalingen, doch de Fransche regeering verklaart zich bereid de door het Rijk gedane beta lingen bij de Bank voor Internationale Betalingen' in bonds te beleggen, welke door de "Duitsche Rijksspoorwegen worden gegarandeerd. 3. Alle betalingen vallen onder de door de Amerikaansche regeering voorgestelde bepalingen en moeten in 10 jaarlijksche termijnen, te rekenen vanaf 1 Juli 1933 worden geamortiseerd. 4. Dezelfde bepalingen gelden voor de door de Duitsche Rijksspoorwegen uitge geven Bonds. Met betrekking tot drie verdere punten, welke niet onmiddellijk de Amerikaan sche belangen en de Amerikaansche re geering betreffen, geeft de Fransche re geering de volgende verklaring af: a. Een gemeenschappelijke actie der lei dender centrale banken door openstelling van de Bank voor Internationale Betalir- gen moet in het leven worden geroepen ten voordeele van die landen, die in hrt bijzonder te lijden hebben van de ophet- fing der betalingen, gelijk dit is voorge- steld. b. Een voorloopige overeenkomst moet worden getroffen tusschen Frankrijk en de Bank voor Internationale betalingen, opdat Frankrijk ingeval van een morato rium in den zin van het Youngplan het garantiefonds alleen door maandelijksdie betalingen welke in overeenstemming zul len zijn met de behoeften van de Bank voor Internationale Betalingen, zal kun nen aattvullen. c. De regeling van het probleem der le veranties in natura en de verschillende technische aanpassingen, die noodzakelijk zijn geworden door de toepassing van het Amerikaansche voorstel, moet worden on derzocht door een deskundigencommissie die zal worden ingesteld door de belang hebbende regeeringen en die de feitelijke noodzakelijke maatregelen zal moeten aanpassen aan het Hooverplan. Frankrijk behoudt zich het recht voor van de Duitsche regeering te eisohen, dat de door de uitgestelde betalingen vrijko mende gelden uitsluitend gebruikt zullen worden voor economische doeleinden. Dit officieel communiqué wordt nog aan gevuld met verklaringen door minister-pre sident Laval en Mellon te Parijs en door President Hoover te Washington. Laval zeide tot de pers, dat de President der Ver. Staten verklaard heeft, dat de tot stand gekomen overeenkomst met den geest van zijn voorstel overeenstemde. Zij hangt, zeide Laval, weliswaar van de toestem ming van. de andere belanghebbende mo gendheden af in wier naam Frankrijk geen verplichtingen kan aanvaarden. Mellon legde een verklaring af waarin hij o.a. zeide: „Onze onderhandelingen met de Fransche ministens zijn op de beminnelijkste en aan genaamste wijze verloopen. Hunne houding heeft onze zaak zeer verlicht In liet verloop van onze besprekingen hebben wij het ver trouwen op een uiteindelijk succes no°it Verloren. Ik zou gaarne zien, dat in Amerika in het openbaar bekend werd gemaakt, dat de samenwerking met de Fransche onder handelaars vooral echter met ministerpre sident Laval onze oprechte dankbaarheid heeft verworven en tot het bereiken van het gestelde doel heeft geleid." President Hoover heeft verklaard, dat het plan nu dadelijk in werking zal treden en dat Duitschland dus gedurende een jaar geencrlei herstelbetalingen zal doen. „Het verheugt me te kunnen mededeelen, aldus president Hoover, dat het Amerikaan sche voorstel tot het uitstellen gedurende een jaar van alle schuldbetalingen tusschen de regeeringen nu in principe aanvaard is door alle belangrijke crediteuren. Dc voorwaarden van de aanvaarding door de Fransche regeering moeten natuurlijk goedgekeurd worden door de andere belang hebbende mogendheden, voor wion de Ame rikaansche regeering natuurlijk met kan ^De technische moeilijkheden, vervolgde Hoover, die voortkomen uit de vele gecom pliceerde internationale betalingen tusschen de regeeringen, van moer dan S00 millioen dollar jaarlijks, zijn nu op weg om geregeld te worden door den goeden wil en de ern- etige samenwerking tusschen de leiders der regceringen in alle landen. Het Amerikaansche aandeel m het plan fnoet goedgekeurd worden door het Con- gres, maar ik heb individucele verzekerin gen van een zeer groot deel van de leden van Senaat en Huis van afgevaardigden, on geacht hun politieke overtuiging. Na een uiteenzetting over dc moreele zoo wel als de materieele gevolgen van het mo ratorium, vervolgde Hoover: lk behoef niet te herhalen, dat één van de oorzaken van de depressie in de wereld bestaat in de lasten en gevaren, die ontstaan zijn door den wedstrijd in bewapening. Een beschou wing van de laatste weken zou het duide lijk moeten maken, dat we een oplossing moeten vinden van dezen zwaren last, die op het oogenblik eenige malen de grootte van de schulden tusschen de regeeringen beloopt Hoover zei nog, dat hij het moratorium moreel als reeds op 1 Juli in werking ge treden beschouwde. Dc machinerie om hel in werking te brengen zal later uitgewerkt worden. De Amerikaansche regeering zal nota's richten tot de betrokken regeeringen en dan zal het plan aan het Congres wor den voorgele~d. Uit de verklaringen van President Hoover blijkt één zaak al zeer duidelijk, nl. deze, dat de Amerikaansche buitenlandsche poli tiek zich, nu er voor het economisch leven in de wereld een oase geschapen is. thans gaat richten op de ontwapeningsconferentie. Het nauw verband tusschen de economi sche crisis en de gedachte aan oorlog behoeft niet aangetoond te worden. En het ligt ook voor de hand, dat de vreedzame aanval op dit gebied zich opnieuw zal moeten rich ten op Frankrijk, dat, in zijn veiligheids psychose, tot dusver voor elke daadwerke lijke ontwapeningsgedachte ontoegankelijk is geweest en alleen maar mooie woorden heeft gesproken over Europeesche verbroe dering. De Amerikanen hebben op economisch ge bied een schoon succes op de Franschen be haald. Laten we hopen, dat ze op politiek gebied even gelukkig zijn. In dit verband komt nu weer naar voren de tijdens de spanning der laatste dagen op den achtergrond gedrongen afspraak aan gaande het Fransch-Duitsch „Chequers", de vriendschappelijke samenspreking tusschen de Duitsche en Fransche staaatslieden over de wederzijdsche verhoudingen, waarbij dc politieke wel voorop zal staan. Een nieuwe periode van buitenlandsche conferenties kan nu in elk geval aanvangen. Stimson is reeds te Palermo aangekomen. Weldra gaan Mac Donald en Henderson naar Berlijn. En daarna zal het Fransche en het Itali- aansche „Chequers" zich wel niet lang meer laten wachten. Het wordt een beteekenisvolle zomer op het gebied der internationale betrekkingen. DE ONDERHANDELINGEN OVER HET YOUNGPLAN. Naar de „New-York Herald" verklaart, zul len de onderhandelingen der staten, die hot Youngplan hebben onderteekend, waarschijn 'iik heden (Dinsdag) reeds te Parijs begin nen. Volgens het blad zullen bij de besprekin- een de vertegenwoordigers der voornaamste staten-onderteekenaalrs, waaronder Duitsch land, aanwezig zijn. Staatssecretaris Mellon en de gezant Wal ter Edge zullen de besprekingen als waar nemers bijwonen. HET PROGRAMMA VOOR HET BEZOEK VAN STIMSON. Maandagmiddag is de Amerikaansche staatssecretaris Stimson te Palermo aange komen en des avonds doorgereisd naar Na pels. De Amerikaansche ambassadeur is Maan dag door Grandi, den minister van Buiten landsche Zaken ontvangen, waarna hij zich naar Napels begaf om daar Stimson te be groeten. Deze zal zich eerst twee dagen to Napels ophouden en Woensdagmiddag per auto naar Rome rijden. Donderdag zal Stimson een bezoek bren gen aan Grandi. Deze zal kort daarna een contra-bezoek aan Stimson brengen. In de middaguren zal Stimson door Musso lini worden ontvangen. Aan het banket dat Donderdagavond in de Amerikaansche ambassade zal worden aangericht, zal ook. Mussolini aanzitten. Den lOden Juli zal Grandi ter eere van zijn gast. een noenmaal aanbieden. Bovendien zullen des avonds ter eere van Stimson het kapitool en het forum feestelijk worden geillumineerd. Het verluidt dat Stimson reeds den llden Juli naar Florence zal vertrekken. SAUERWEIN OVER HET ACCOORD. In de „Matin" wijdt Sauerwein een arti kel aan de bereikte overeenstemming. Het voornaamste acht Sauerwein dat Duitsch land ongetwijfeld de verzekering, die de Rijkskanselier aan Amerika heeft gegevèn, ook tegenover Frankrijk zal herhalen. Duitschland moet in de eerste plaats be grijpen, dat wanneer Frankrijk om het na laten van avonturen als bijv. de Anschluss- pogingen of de groote militairistische betoo gingen verzoekt, dit niet is bedoeld als schrikaanjaging, noch als een beperking der vrije meeningsuiting. Het beteekent slechts dat twee soorten politiek niet mogelijk zijn. Een groot verslagen volk kan tweeërlei wensch koesteren, n.l. den wensch zich te wreken of om in samenwerking met zijn te genstanders zich te herstellen. Nimmer kun nen beide wenschen tegelijk worden gekoes terd. Het kan beslist niet worden geduld, dat men revanche-gevoelens aankweekt en tege lijk het buitenlandsch kapitaal om een mo ratorium verzoekt DE TE VERWACHTEN CONFERENTIE. PARIJS. 7 Juli. In welingelichte Fransche kringen rekent men erop, dat de commissie van deskundigen reeds einde dezer week bij een zal komen om vast te stellen op welke wijze de herstelleveringen gehandhaafd kun nen blijven. DE STEMMING TE WASHINGTON. NEW-YORK, 7 Juli. De mededeeling van Mellon, dat eindelijk een formule was gevon den voor overeenstemming, kwam zelfs voor dc regeering te Washington onverwacht aan gezien men nog vroeg in den middag den in druk had, dat men met d# onderhandelingen te Parijs in het slop was geraakt Hoover, die stralend van vreugde deze mededeeling aan de pers gaf, las daarbij eert lange ver klaring voor. In Wallstreèt heeft dit b'ericht zichtbare bevrediging gewekt, al verheelt men zich niet dat door hot uitstel der onderhandelin gen een niet te onderschatten schade is aan gericht. Het voornemen der Belgische Goud- discontobank om haar sedert 1924 niet meer gebruikt crediet van 50 millioen dollar bij de Intern. Acceptance Bank te New-York waarschijnlijk in zijn geheel op te nemen, acht men een duidelijk bewijs van de moei lijke positie waarin de Reichsbank-verkeert. In bankkringen is men ervan overtuigd, dat het op 16 Juli a.s. vervallend crediet van 100 millioen dollar verlengd zal moeten wor den. Men is er zich bewust van, dat er nog ern stige moeilijkheden overblijven. TERUG NAAR HET KAPITALISTISCH SYSTEEM REDE VAN STALIN VOOR GEDIFFEREN TIEERD LOON EN TEGEN „PAPIEREN HERVORMINGEN" De „Prawda" van 6 Juli publiceert een redevoering van Stalin, gehouden tijdens de conferentie van economen in Leningrad. Staiin legt in deze redevoering den nadruk op het feit, dat de oproep van Februari van dit jaar zonder uitwerking is gebleven. Door gebrek aan technische werkkrachten is het niet gelukt 't vijfjarenplan zoo uit te voeren ais hij gehoopt had. Desondanks zijn de re geering en de partij met de uitvoering van liet plan tevreden. De rede werd reeds 23 Juni gehouden, doch om onbekende redenen eerst nu bekendge maakt. Staiin gaf in die rede als zijn meening te kennen, dat in de industrialisatie van Rus land een nieuwe periode was ingetreden waar door de volgende maatregelen noodzakelijk werden: lo. zou het noodig zijn onder de boeren een soort dienstplicht in te voeren, ten einde "oldoende arbeidskrachten aan de industrie te kunnen toevoeren; 2o. noemde hij de instelling van een gedif ferentieerde loonregeling voor geschoolde en ongeschoolde arbeiders een dringende eisch; 3o. wees hij op de noodzakelijkheid van maatregelen om de arbeiders aan de bedrij ven to binden en daardoor de productie op te voeren 4o. bepleitte hü de noodzakelijkheid om een nieuwe technische intelligentsia te vormen en 5. achtte hij het noodig, naar nieuwe bron nen van karitaal te zoeken. Staiin verklaarde, dat een vlotte industria lisatie van Rusland werd beiemmerd door 't feit, dat de boeren niet langer vrijwillig naar de industrieele centra komen. In het bijzon der hebben daar de hout-, steenkool-, ijzer en transportbedrijven door te lijden. Drenten gevolge werd het noodig maatregelen te nemen om de landbouwdistricten te dwingen tot het leveren van de benoodigde arbeids krachten, hetgeen het best kan geschieden door de instelling van den dienstplicht. Bovendien moet dan echter de arbeider door een gecompliceerd systeem van gediffe rentieerde loorjen aan de bedrijven worden gebonden. Tot nu toe bestond er bijna geen verschil tusschen de loonen voor geschoolde en ongeschoolde arbeiders, zoodat er voor de laatsten geen reden bestond om zich meer moeite te getroosten. Dit euvel, zoo ver klaarde Staiin, kan niet langer worden ge duld en de obstructie van de economen en de vakvereenigingen, die beweren het socia lisme beter te kunnen interpreteeren dan Marx of Lenin dit hebben gedaan, moet worden overwonnen. De Sovjetstaat eischt van zijn arbeiders hard .werken en discipline Een betalingssysteem, waarbij de arbeiders loonen ontvangen evenredig aan hun behoef ten kan niet worden getolereerd. De arbei ders moeten worden betaald strikt overeen komstig het door hen verrichte werk, ook naar gelang dit licht of zwaar werk is. Staiin geeft toe. dat men ter verhooging van de prestaties rekening moet houden met het menschelijk begeeren naar verhoogde in komens. Vervolgens zette Staiin uiteen, dat in Rusland nog in het geheel geen commu nisme heerscht, doch slechts een soort tus- sehenstadium. Het is thans tijd om o.a. ge leerden van het burgerdam en van de oude school aan te trekken. Ook moet een nieuwe technische intelli- gentsia worden gevormd. j De economen moeten niet bevreesd zijn j voor de waarheid, doch erkennen, dat bet-' systeemYan drie achtereenvolgende ploegen binnen de 24 uur niet in alle fabrieken ge- j. reohtvaardigd is. Veie ondernemingen heb. ben het drieploegen-systeem op papier inge- voerd, zonder eenige voorafgaande voorbe reidimg, en moeten thans zoo stoutmoedig zijn deze papieren hervorming eenvoudig af te schaffen en tijdelijk tot een gewoon een-ploe- genstelsel terug te keeren, zooals ook door de tractorcnfabriek in Stalingrad is gedaan, j Er moet een eind komen, zoo verki'aarde i Staiin, aan de methode om de moeilijkheden I weg te praten met fraai klinker.de woorden en heldhaftige resoluties, waarmede niets be reikt wordt. Bovendien moeten de tot onhan teerbare grootte uitgegroeide „combinftten" weer t-ot kleinere eenheden worden terugge bracht, terwijl de huid'ge directieraden moeten worden vervangen door een eenhoof dig bestuur over de kleinere fabriekseenheden welke directeur de volledige verantwoorde lijkheid moet dragen. Staiin bepleitte voorts een vastberaden poging om den arbeid te mechaniseeren en een nieuw systeem van financiering van de industrialisatie-plannen. Tot dusver hebben' de liohte industrieën, de landbouw en de begrootingsinkomsten de bronnen gevormd, waarmede de organisatie der zware industrieën werd gefinancierd. De landbouw echter, die z.elf geheel en al geso cialiseerd moet worden, ïevert voorloopt? geen surplus op, doch heeft integendeel groe ten financieelen steun noodig. Derhalve sal de zware industrie thans genoodzaakt zyn zelf steun aan andere indurtrieën te verlee- nen, hetgeen in het bijzonder van de machine industrie wordt verwacht. Hoe dat moet geschieden geeft het verslag der rede echter niet aan. HE VIS ONWEER BOVEN Z.-FRANKRIJK.'gróng hij in de pastorie, maar stond earet Het Zuidelijke deel van de provincie Dot- I »ni«en «14 1 ,Jf>; «t1 JuJi Dp- dogne in het Zuid-Westen van Frankrijk is M- H°°St bi *ene arbeid ate geteisterd - door een hevig onweer, g-paard f'lk ™raoi-get- ten de stichting „Veld- gaande met een cycloon vat! ongekende w,,k Erm"10- (>l sterkte, dje de geheele streek tusschen Ru- gue en Eyzies langs de oevers van de Vè- zère heeft vernield. Tallooze boomen «ver- den ontworteld en graanvelden zien er uit als afgemaaid. De wijnoogst is volkomen vernield en telegraafpalen liggen door el kaar over de wegen en versperren het zijn bezaaid met dokpan nen, gevelstukken en brokstukken vac schoorsteenen. Meer dan duizend gezinnen zijn dakloos. wijk" te Ermelo. Ondiartusschen bad hij het beroep aangenomen dat dieGeiref. Kelrken van Bellliiingwoldiö-Nieuwe Scheme op hem hadden uitgebracht, waar hij, na eerst den llden Jbli im het huwedijik te zijn getreden met mcj. L. P. T. Los. den 15den Juli zijn intrede deed. Hier heeft hij gearbeid tot zijin vertrek 19 Juli 190S na air Exmanra. i - - - - - - - Schou- ker. De stad Bu^ue zelf heeft zwaar gele- Va,IK^ar f J»™ den en de straten zijn bezaaid met dakpan- I er/l: w e!'ke Dlaats p Sept. 1918 ward wisseld met O. en N. Biidtzijl. Zijm tegen woordige gemeente dient hij vanaf 6 Jumri ERNSTIGE ONLUSTEN IN KOREA Te Ping Yang (N.W. Korea) is het in den nacht op Maandag tot botsingen gekomen tusschen Korëanen en Chineezen, hierbij zijn 37 Chineezen gedood en 137 gewond. GROOTE BRAND IN DE INDUSTRIE HAVEN VAN BREMEN. Maandagavond heeft in de industriehaven van Bremen een brand gewoed die zich met groote snelheid uitbreidde. Er was groot gevaar dat de brand zou overslaan op het grootste houtlager van Bremen en op de aangrenzende zuurstofwerken. Een in de omgeving van den brand, die ontstaan is in een houtzaagselmolem, wer kende arbeider, sprong uit het venster en liep ernstige verwondingen op. VLOEDGOLF IN ZUID CALIFORNIE Een vloedgolf heeft in Zuid Californië Naar uit Kanton wordt gemeld, zijn ten gevolge van een overstrooming in de Ghi- neesche provincie Kwangtoeng 100 perso nen om het leven gekomen. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Amsterdam (vac.-Prnf. Dr. A. H. de Hartog) J. P. E. C. Kerhurd te Workum. Bedankt: voor Heleriaveen, C. M. Veen- huysen te»Ankeveen. GEREF. KERKEN Tweetjftl: Te Strijen, H. Bakker te Elle- woutsdijk en N. J. A. van Exel, cand. te Utrecht Beroepen: Te Ten Boer, A. Adema te Opende (Gron.) Aangenomen: Naar Eestrum, J. Zwart cand. te Leeuwarden. Bedankt: Voor Oude-Wetering, U. El- gersma. te Haamstede (Z.) Voor Raams- donk en Drimmelen J. Zwart, cand. te Leeuwarden Voor Voorthuizen, J. H. Staal te Garreleweer. Zes dooden Zondagmiddag heeft op het vüiiegveld van Hirson dicht bij de Belgische grens nabij de Ardennen, een ernstig ongeluk plaats gehad tijdens een vliegfeest. Terwijl alle belang stelling der toeschouwers, die in dichte me nigte om het vliegterrein stonden, geheel in beslag werd genomen door het kunstvliegen van een aantal lucht-acrobaten, werd de aan- da< s plotseling getrokken *door een ander vliegtuig, dat passagiers-rondvluchten maakte en dat, met een aantal personen aan boord juiist zou opstijgen. Hat toestel was echter blijkbaar te zwaar belast om van den grond te kunnen komen. Het taxiede eenige malen over het veld en plotseling, op een moment, dat de piloot vol gas gaf, draaide liet om zijn eigen as en suisde met razende snelheid in de menigte toeschouwers Vijf personen werden door den propeller op slag gedood, terwijl tien anderen ernstig ge wond werden, van wie er later nog een stierf. Een aantal gewonden werd in levens gevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Het vliegfeest werd terstond afgebroken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de beide bestuurders van het vliegtoestel, dat het on geluk heeft veroorzaakt, uitdrukkelijk was bevolen niet op te stijgen. Niettemin hebben zij een startpoging ondernomen. Kort na het opstijgen stortte de machine van geringe hoogte neer op de toeschouwers nadat de propellor in de draden van een telefoon leiding verstrikt was geraakt. De beide vliegers zijn in arrest gesteld. VLIEGTUIG NEERGESTORT Zes dooden Ten gevolge van een vliegongeluk in de omgeving van I.uzern (Colifomië) zijn zes personen gedood, AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Cand. A. J. Rasker, van Groningen, werd Zondagmorgen bij de N'ed. Herv. Ge meente van Nieuw-Buinen bevestigd door Ds. J. Willernze, van Groningen. Des mid dags deed Ds. Rasker zijn intrede met een predikatie over Filipp. 4 6. Toespraken werden gericht tot den bevestiger, tot Ds. S. de Vries, van Nieuw-Amsterdam, tot den con sulent, tot collega's uit -classis, ring en om geving, tot den kerkeraad, kerkvoogden, notabelen, burgerlijke overheid, zijn ouders, vereenigingen, kosters der Gemeente. Ook gedacht hij de academie, professoren en stu dievrienden, terwijl hij voorts een woord van dank sprak tot dc evangelisten J. Hai- sma van Vledderveen en H. Stomp van Drouwenennond, voor den arbeid in den yacaturetdjd voor de Gemeeme verricht Tot slot volgde een woord tot de Gemeente. Hierna word de nieuwe predikant o. m. hartelijk toegesproken namens den kerke raad door den heer Boon, die ook 'n woord van dank bracht aan den coqsulent, door den heer H. Slomp, namensde.-Evangelisa tie te Dpouwen-ermond, cloor Ds. J. W. Ver schoor van Nieuw-'Weordinge, namens de classis Emraen en door Ds. S. de Vries, als consulent Toegezongen werd Gez. 215 4. Beide Wensten was de kerk overvoL Cand. J. Vrolijk, van Scheveningen, werd Zondagmorgen door Ds. J. G. Feenstra, van Scheveningen, bevestigd bij de Geref. Kerk te Opperdoes, met een predikatie over Joh. 21 -15-17. Toegezongen werd Ps. 134 1 en 3. In de avondsamenkomst deed Ds. Vrolijk zijn intrede, waarvoor hij als tekst had gekozen Mattih. 16 1317, dc ware be lijdenis, waartoe Christus Zijn discipelen brengt, terwijl hij stilstond bij haar tegen stelling, haar inhoud en haar oorsprong. Ouderling J. Vijn sprak namens Kerk*raad en Gemeente den nieuwen predikant toe. Verder voerde het woord Ds. S. de Vries, van Medemblik, namens de classis en als consulent, en de heer J. Vrolijk, van Scheve nin-gen, grootvader van den bevestigde. Toe gezongen werd Ps. 121 4. Mede waren aan wezig B. en VV. der burgerlijke gemeente en Ds. J. A. Kwint, Ned, Herv. pred. aldaar. De heer M. de Vos, tevoren evange list tie Barger-.Compascuum, werd Z widag verbonden aan de Ned. Herv. Evangelisatie te Kollum door Ds. J. Steenhuizen, Ned. Herv. predikant te Dinxperlo, met een pre dikatie over Ps. 27 13, waarbij hij wees op de kracht en op de inhoud van het Chris telijk geloof. Des middags ving de heer De Vos zijn arbeid aan met een predikatie over Hooglied 5 16. Na den dienst volgden de gebruikelijke toespraken tot den bevestiger, tot het be stuur en de gemeente en tot de sub-com missie voor Evangelisatie, die niet aanwe zig kon zijn. Namens bestuur en gemeente werd d-e heer De Vos toegesproken door den voorzit ter, de heer W. Westerhof, op wiens ver zoek staande werd toegezongen Ps. 134: 3. Namens de Bond van Evangelisaties in de classis Diokkum sprak de heer Marra, van Met een enkel woord dankte de heer De Vos voor de toegesproken woorden. Beide •diensten was het gebouw overvol. Cand. S.U. Zuidema, van Apel doorn, werd Zondag jl. door Ds. J. R. Goris van Apeldoorn bevestigd als predikant van de Geref. Kerk te Anna Paulownapolder, met een predikatie over Jes. 40 68. Ds. Zuidema had tot intreetekst gekozen Psalm 119 18. JUBILEA Ds. U. Buwalda, Gerei predikant te Augueriinuoga-Surhoiiauim, hoopt Woensdag 15 Ju'ii a&, zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Ds. Buwaflida werd geboiren te Oostemij- kerk, 23 Apiniil 1879, Hij begon zijn theologi sche otpttediddtng aan de TheotliogdBdhe School te Kempen en voltooide lieer aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1905 het oamdii- daatsexaimen aflegde. Niet terstond eohteu' 1926. Vele jaren heeft hij dus iin Friesland verschiilHlen'die kerken tot zijn terrein van arheiid gehad. Gedurende diién tijd heeft hij ock door verschliilHenJde deputeatscheppen zijn krachten gegeven voor hiet Friesohe kerkelijke leven. Zoo ie hij o.m. kerkvisita- tor in de classis Ivalium en is hij o.a. na mens deze classis dopubaat voor de Evan gelisatie van de Part Synode van Fries land-Noord. Meermal!én maakte hij ook deel uit van prov.- en zendingssynodee. Ook het onderwijs heeft zijn belamgetelPriing, wat kan blij kon uit het feit, dat hij voor de gemeente Ach !lkainspelen Liid is «Ier oommissie van toezicht op het lager onderwijs. Dinsdag 14 Juli zal ar ten huize van den jubillaris gel-eigenheid bestaan hem te oom- plimenteeren, terwijl hij ztoh voorstelt Zon dag 19 Juli een gedachtenisrede uit te spreken. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. In de wijdingssamenkomst, voorafgaande aan de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, 15 dezer in de Kloosterkerk te Den Haag, zullen optreden Prof. Dr. A. van Veld huizen, van Groningen, en Prof. Dr. M. van Rhijn, van Utrecht KERKGEBOUWEN. Te Nij megen bracht de inzameling voor de installatie van een verwarming in de Ned. Herv. St. Stevenskerk de totaalsom op van f 10.500. KERK EN SCHRIFTGEZAG. De Vrystaatsehe Synode van de Nederd. Geref. Kerk in Zuid-Afrika heeft in haar jongste vergadering inzake het Schriftvraag- stuk verschillende belangrijke uitspraken Om te voorkomen, dat iemand zijn uit spraak, de belijdenisschriften der kerk te kunnen onderschrijven, zou verzwakken door zich van die geschriften een eigen opvat ting en interpretatie voor te behouden, werd besloten- de bepaling in te voegen, dat i) geval van twijfel of verschil over de uit legging, interpretatie of omschrijving van de leer, vervat in de formulieren van eenig- heid, voor ieder ambtsdrager of lidmaat de uitspraak der Synode beslissend zal zijn. Ook is een uitspraak gedaan, die, naar „De Kerkbode", het officieel orgaan der kerk, opmerkt, bedoelt er nadruk op te leg gen, dat de Heilige Geest niet alleen heeft zorg gedragen voor de openbaring, maar ook voor de „korrekte neerskrywing" daar van, waarhij wordt verwezen naar 2 Petr. 1 20 en 21. Hetzelfde, dus wat wel is g nuemd de verbale of grafische inspiratie. Kerkelijke verklaringen die moeten worden afgelegd, zijn o.m. in dien zin uitgebreid, dat men uitspreekt, als onschriftuurlijk strijd met de formulieren van e enigheid, de i volgende dwalingen te verwerpen: Dat de Bijbel niet Gods Woord is, maar dat Gods i Woord in de Bijbel is. Dat alleen de reli gieus-ethische gedeelten in de Bijbel van God ingegeven en daarom onfeilbaar zijn. Dat de wonderen van den Bijbel door de menschelijke rede kunnen' worden verklaard. Dat 'het verhaal van schepping en zondeval, zooals hét is vervat in Genesis, symbolisch en allegorisch kan worden opgevat. Dat de critische reconstructie van Israels geschie denis in evolutionistische zin aannemelijk is. Dat- Jezus Christus met Zyn leer over het Oude Testament zich soms op zoodanige wijze aan de heerschende meening van Zijn tijd heeft geaccommodeerd (er zich bij aan gepast;, dat Hy zelfs dwalingen van het vclk, zooals bijv. dat Jona in de visch ver keerde, tegen eigen beter weten in, als waarheid heeft verkondigd (Matth. 12 40). Dat de leer van Jezus Christus bijv. over iMozes als schrijver van de Pentateuch (de vijf boeken van Mozes) over Jona in de visch, over David als schrijver van Ps. 110, niet onfeilbaar is. Door dit alles aldus te verwerpen heeft genoemde Synode in vele belangrijke kwes ties van de laatste jaren, die alom de gemoe- lieren hebben beroerd en dat veelszins nog doen, een helder en sympathiek geluid laten hooren. RUSTHUIZEN. Te Den Haag-Oost besloot de Kerkeraad der Geref. Kerk een perceel aan te koopen om dit in te richten tot een Rusthuis voor ouden van dagen. GODSDIENSTONDERWIJS. De heer A. Dubbeldam te Gorredijk hoopt 26 Juli afscheid te nemen als evan gelist aldaar en 2 Aug. d.a.v. intrede te doen te Barger-Compascuum. Ds. C P. Boorsma, van Eibergen, zal hem tot zijn dienstwerk inleiden. EVANGELISATIE Te Almelo is vanwege de Geref. Evang. Vcreeniging Zaterdag 'n begin gemaakt met slraatprediking. Als spreker trad op Ds. J. J. Bouwman, Geref. pred. aldaar. GEEN VROUWEN ALS PREDIKANTEN. De Synode der Fransche Ev. Luthersche Kerk heeft op haar laatste vergadering be sloten het predikambt niet open te stellen voor vrouwen. Ze ging daarbij ,uit van de vol Weerbericht. Het dunne pUltJe geeft den vorlgen Btand aan. Hoogste stand 770.8 te Vardö. Laagste stand 753.9 te Dresden. Stand vanmorgen half twaalf 756.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijn lijk regenbuien met kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. 8 JULI Zonsopgang 4.49 u.; Zonsondergang 9.20 u. Maansopgang 12.33 u.; Maansonderg. 2.01 u. Laatste kwartier 8 Juli 1.12 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.50 u. tot 's morgens 4.20 vu WATERSTANDEN RIVIEREN 4.41 m 0.04 m. val 2.3-< m. 0.2m val 3.58 m. 0.04 m. val 4.39 m. 0.0(1 m onv 2,54 m. 0.02 m. was 9,88 m. 0,00 m onv 2.66 m, 0.00 m. onv 2,57 m, 0,( 6 m. val 1,08 m, 0.03 m val Consfanz i t i i flunlngen Kehi Mannheim Ringen Cohlenz Dnlshnrg. Ruhrort Maastricht Venlo HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Amaterdameche ttJd). 8 Juli Delfzijl i 4.36 16,40 Hellevoetsl.8.28 20 51 Terschelling 1.48 13.50 Willemstad 9.29 21.48 Harlingen 2.17 13.34 Brouwersh. 7.4U 21.03 Helder le 11.15 Zlerfkzee 8.09 2o.20 Idem 2e 21.15 Wemelelnge 8.34 20. «9 IJmulden. 8.39 1.U3 Vllssinuen 6.55 19.11 H. v. Holland 7.43 20.12 Terneuzen 7.24 19.40 Rotterdam 9.53 21.55 Hansweert 8.02 2o.U9 spraken der II. S. en aan de meest authen tieke overlevering dei- kerk. Ze erkende de volstrekte noodzakelijkheid van den dienst der vrouw in de kerk, maar ze verwierp iede- ren maatregel, welke direct of indirect lei den zou tot» openstelling van het predikambt voor vrouwen. Ze was van meening, dat het middel ter voorziening in de schaarschte aan predikanten gezocht moest worden in het herstel der hulpambten en in de eerste plaats van dat der diacones en wel zoodanig als de oude kerk dat beoefende. ZENDING. De Mlnahasa. Aan de gemeenten ln de Minahasa wordt, gelijk bekend is,, door de Indische Kerk leiding gegeven op zuiver kerkelijk gebied eii door het Ned. Zende ling-Genootschap op schoolgebied. Deze tweehoofdige leiding gaf wel eens aanlei ding tot wrijving, maar de pogingen tot op lossing dezer moeilijkheden bleven tot op heden zonder gewensch-t resultaat. Thans brngt het Soer. Handelsblad opnieuw een bericht over onderhandelingen die ten dezen zijn gevoerd, en die bedoelen de overdracht van heel de ZendingstaaL in de Minahasa, ook die van het onderwijs, aan het bestuur over de Protestantsche Kerkert in Ned.-Irtdié I Dit wordt geacht te liggen in de lijn 1 eener natuurlijke ontwikkeling, volgens wel ke de Zendingsvereenigingen steeds meer terugtrede en plóats make voor de kerk. 1 Neder 1. Zendingsjaar hoek. We verwachten weinig tegenspraak wanneer we zeggen dat \an de jaarboeken die ver schijnen op het terrein van het kerkelijke en algemeen-christelijke leven het door den Zendingsstudie-Raad te Zeist uitgegeven j Nederlandsch Zendingsjaarboek er een is wat wel het meeste werk zal vragen van de samenstellers, maar dat ook door den kring van geregelde gebruikers wel bijzon der op prijs zal worden gesteld. I Ieder die eenigszins op de hoogte wil zijn met wat' ër aan zendirtgsarbëid in onze ko- I loniën Wordt verricht, dient wel allereerst i kennis te nemen van dit jaarboek. Alles I wat maar eenigszins in Indië en in het va- derland en ook daarbuiten met die zending I samenhangt, is hier in officieele gegevens j van namen en cijfers en verslagen en over zichten en statistieken samengebracht. I De naam jaarboek is in zooverre onjuist, dat het niet elk jaar verschijnt Het voor eenige weken uitgekomesne en ons dezer da gen toegezondene loopt over de perioden 1930/'31—193l/'32. Het verscheen een half jaar later dan vroeger, en zal dat blijven doen, „daar het telkens heel moeilijk bleek om de volledige gegevens van een jaar vóór j het einde van het volgende jaar in bezit te I krijgen". Zelfs nu nog heeft het de grootste moeite gekost de gegevens over 1929. te ver- I zamelen. Het nieuwe is ditmaal vooral, dat er nu eindelijk een zekere uniformiteit in de statistieken is gekomen, en dat er een generaal-statistiek is opgenomen, waarin enkele cijfers echter nog wel met eenige aarzeling zijn ingevuld. Als gewoonlijk biedt dit boek van bijna 300 bladzijden ons allereerst een breed be redeneerd overzicht van het zendingswerk in onze koloniën, van de hand van Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector. Het werk van alle vereenigingen, kerken en andere organisa ties die in Indië arbeiden wordt daarin des-v kundig overzien. Verder treft men o.m. aan de samenstelling en werkwijze van den In ternationalen Zendingsraad en vooral na tuurlijk breede gegevens over den arbeid der Nederl. Zending; organisatie der ver schillende lichamen die hierin werkzaam zijn, de personen die er in Nederland en in Indië aan zijn verbonden, de plaatsen waar ze werken enz., dat alles bovendien in dui delijke statistieken samengevoegd. Evange- liseerende arbeid of hoofddienst, scholen, medische zending, alles is zoo volledig mo gelijk opgenomen. Van de zending in W.- Indië krijgen we eenzelfde overzicht, als mede van het bescheiden werk in andere landen, dat vanuit Nederland wordt ver richt, als in Egypte, Spanje, Syrië, en ook in China. Ook kan men zien wat er in Nederland wordt gedaan aan zending onder de Joden. Bijzonder handig en eigenlijk onmisbaar zijn de naam- en adreslijst van zendings- arbeidens in Oost- en West-Indiê en van hen die in 1931 en 1932 voor het eerst uit gaan, van oud-zendingsarbeiders en zende- lings-weduwen, van zendingsarbeiders hier te lande, en tenslotte het uitvoerig plaats namenregister. Uit de generaal-statistiek lichten we dé volgenide cijfers, die, naar wordt opgemerkt, echter met eenige reserve dienen te worden aanvaard. Totaal aantal zelfstandige Euro peesche voorgangers 162, Inlandsche 209. Aan tal Inlandscho gemeenten 2216. Aantal ge- doopten ongeveer 804.000, het aantal belij dende leden ongeveer 330.000. Wat betreft medische zending: 19 hoofdziekenhuizen, 52 hulpziekenhuizen en 71 poliklinieken, 35 Europeesche artsen, 51 Europeesche en 616 Inlandsche verpleegsters en ruim 5000 bed den, Een overzicht van de financiën laat zien dat in 1929 het totaal bedrag aan nmto inkomsten uit Nederl. bedroeg 1.766 601.86. We deden slechts een heel enkele greep uit hèt vele materiaal dat ons in dit jaar boek wordt geboden. De zendingsvrienden kunnen den Zendingsstudierand dankbaar zijn voor het vele nauwkeurige werk (Int weer is verricht voor het samenstellen van deze onmisbare gids op onze zatviingster- GIFTEN Te Leiderdorp is ten bate van de. res tauratie van het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente aldaar, een gift ingekomen van 1000.—.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2