BOUWCREDIETEN PICUS Personalia ALCONI A. VAN WIJNGAARDEN ZONEN BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG AOVIES N.V. Producten- Grondstoffen Hmlj. AMSTERDAMSarphatlkade 1 - Tel. 34824 - 36824 ROTTERDAM: Stationsveg 37b - Tallt. 11680 BOUWBLAD No. 110 (Verschijnt eiken Maandag) MAANDAG 6 JULI 1931 .3 Picus is „Waterproof** TRIPLEX Ons woonhuis in zijn ontwikkeling door JAC. RIJKSE Leeraar en Conservator aan de Academie van Beeldende Kunsten te Den Haag V Godenleer en Symbolieken der Egyptenaren Naast de Indiërs zijn de Egyptenaren een van die volkeren geweest bij wie de goden dienst een belangrijke rol speelde. Deze in vloed deed zich zoowel in het staatkundig verband als in het dagelijksch leven gelden. Het aantal Egyptische goden is zeer groot. Zij waren voor een deel verbonden met het begrip natuurverschijnsel en hadden voor een ander deel meer een plaatselijk ka- ra kt-* i*. Behalve door dierfiguren werden de goden soms door een enkel teeken of hïeroglyphe voorgesteld. Een van de meest bekende en geheimzinnige symbolen is wel de sfinx. In het algemeen werd de sfinx door de ouden beschouwd als een figuur waarin de kracht van den leeuw en het intellect van den mensch vereenigd waren. De sfinxen behoo- ren tot het doodenrijk, waarin zij de vijan den van den gestorven zonnegod Ré over winnen en hem uit den dood doen herrijzen. Een sfinxgalerij vóór den tempelingang ge plaatst had eenzelfde doel en beteekenis. Op de meubeJs en gebruiksvoorwerpen die we hierna zullen bespreken komen dikwijls ver sieringen voor die sterk aan de sfinx doen denken en waarschijnlijk een gelijksoortige strekking hadden als de grootere voorstel lingen van dit symbool. De doodenvereering. Om een goed begrip te krijgen van de beteekenis der Egyptische monumenten en hunnen inhoud zullen we ons moeten bezig houden met het begrip dat de Egyptenaren over het leven hiernamaals hadden; alleen, als we ons hierin klaarheid hebben ver schaft, zullen we de zorg begrijpen waar mede zij het stoffelijk overschot vder afge storvenen behandelden. Volgens de Egyptische gedachte had de mensch een wezen dat in twee deelen ge splitst kon worden. Zijn tweede ik, „Ka" ge naamd, was zijn beste deel en bleef na den 'dood in h'et lichaam voortleven totdat ook dit vergaan was. Vandaar dat de gewoonto ontstond de lijken te balsemen, d.w.z. van de ingewanden te ontdoen en door bewer king met kruiden, het inwikkelen m wind sels en het bedekken met een conserveo- rende laag het bederf tegen te gaan. Het aldus bewerkte stoffelijke overschot, de mum mie, werd- in een houten of steenen sarco- phaag of grafkist gesloten en in een graf gebouw bijgezet. In of bij dit grafmonument werd een stéle opgericht, een grafplaat waarop allerlei wetenswaardigs, op den doode betrekking hebbende, te vinden was. Aldus verzorgd, was een eeuwigdurend Voortbestaan verzekerd en hoe groot de waarde was die men hieraan hechtte, bewij zen ons de onverwoestbare grafmonumen ten, pvramiden, mastabas en rotsgraven die in groote aantallen ontdekt zijn geworden. .Deze kostbare overblijfselen bevatten echter slechts de resten van leden van de konink- lijke familiën en hooggeplaatste personen. De lagere standen in Egypte hebben schijn baar voor hunne toekomst in het leven na den dood niet gezorgd. Misschien zagen zij tegen de hooge kosten op of waren zij minder geestdriftig voor een onbegrensde verlen- ging van hun bestaan. Een andere lezing is, dat zij niet voldoende ontwikkeld en ingo- wijd waren in de geheimen der godenleer om het eeuwige voortleven te verwerven. In het Oude en Middenrijk werden op de wan den der grafkamers formules gebeiteld die den doode over alle moeilijkheden in het doo denrijk mo'esten heenhelpen; later werden deze gegevens op papyrusrollen geschreven. Gewoonlijk werden in de grafkamers aller lei voorwerpen uit het dagelijksch leven van den overledene geplaatst en uit deze gege* is ons heel veel bekend geworden van de begrippen die we hier zeer in het kort hebben besproken. De bouwkunst. Voor de Egyptische bouwkunst is de steen bouw karakteristiek. In de alleroudste tijden zal waarschijnlijk ook voor meer monumen tale gebouwen de houtbouw zijn toegepast, maar in de latere perioden bleef hij alleen oor het woonhuis aangewezen. Het zou in dit verband wenschelijk zijn, alvorens met de beschrijving van het woon huis aan te vangen, een overzicht te geven den monumentaalbouw. Gezien het groote aantal en het eigenaardige karakter van de hiertoe behoorende bouwwerken is het, in dit kleine bestek, niet mogelijk, dit verband en deze vergelijking tot stand te brengen. Volledigheidshalve zij hier vermeld dat de tempels en de grafmonumenten de voornaamste opgaven der bouwkunst waren. Het karakter van den tempel in zijn ver schillende vormen is dat van een geheim zinnige geslotenheid. De muren, zonder raamopeningen waren van prachtig bewerk te, groote blokken natuursteen opgebouwd. Twee kolossale torens of pylonen beheersch- ten den hoofdingang, die, geflankeerd door vlaggemastcn en obelisken, door een lange toegangslaan te bereiken was. Deze laan was aan beide zijden versierd met een lange rij sfinxen, meest van het type dat een rams kop had. Het gehecle tcmpelcomplex had een laag, breed, gedrukt karakter, totaal in overeen stemming met de lange horizontale lijnen van het landschap. De gevelwand was dik wijls versierd met een typisch soort relief- beeldhoywwerk, dat in zeer decoratieve stijl de heldendaden van den koning-stichter ver kondigde. De grafmonumenten zijn te verdeelen In 3 groepen t.w. de pyramiden, kolossale steen hoopen waarbinnen één of me'er grafkamers op zeer verdekte wijze waren uitgespaard. Deze pyramiden komen in allerlei afmetin gen en eigenaardige vormen voor. Een tweede groep bevat de mastaba's, de graven van hoogwaardigheidsbekleeders en voor name edelen. Zij waren veel kleiner dan de pyramiden en wijken ook in vorm van deze af. Tot de derde groep beliooren de rotsgra ven, spelonkachtige labyrinten, bestaande uit een samenstel van gangen en ruimten die in de natuurlijke rotswand waren uit gehouwen en soms een geheel onderaardsch complex vormen. Zooals reeds gemeld, waren de wandeft van de grafkamers rijk versierd met decora tieve voorstellingen en hiëroplyphen, die ons omtrent den stand en het ambt van den overledene de meest belangrijke inlichtingeu verschaffen. Door het ontbreken van het daglicht in deze ruimten, zijn de schilderin gen bijna onverkleurd bewaard gebleven. Wel zijn hier en daar, jammer genoeg, spo ren van roet te zien, ontstaan door onvoor zichtige gidsen die met hunne fakkels de voorstellingen hebben willen belichten. Het moderne vreemdelingenverkeer in Egypte is zoo druk geworden dat in vele monumenten nu lichtleidingen zijn aangelegd, die bij het bezoek ontstoken worden, doch begrijpelij kerwijze een heel anderen indruk van het geheel doen ontstaan en het oorspronkelijk mystiek karakter volkomen te niet doen. In den loop der eeuwen zijn veel van de schat ten die in tempels en graven geborgen Ij U wilt wonen te Voorburg? g Wendt U tot VEGTER'S WONIIGBUREAII m Laan van Rustenburg 2, Voorburg Jj Telef. 778168 U Het geeft belanghebbenden ïnlich- =m tingen omtrent alle te Voorburg §j{ beschikbare huizen. H Bemiddeling kosteloos. waren door roofzuchtige inboorlingen ont vreemd. Vooral de voonverpen en versierin» gen van edelmetaal zijn heel dikwijls ver dwenen. Het is daarom van het grootste ge schiedkundig en artistiek belang wanneer er weer een graf ontdekt wordt, waar deze schendende handen nog niet aan het werk zijn geweest. In de verschillende musea van Europa en Amerika vinden we goed geconserveerde overblijfselen uit deze doodenkamers opge steld. Zelfs hebben veel musea o.a. Londen, een zeer uitgebreide collectie mummies met al wat daarbij van belang is. Ook in ons land, o.a. t'e Leiden, in het Museum van Oud heden is veel op dit gebied te zien. Het annexatie-vraagstuk We moeten streven naar rustige samenwerking en moeten het beroep op het recht van den sterke, of op de traditie uit den oertijd -overwinnen. Baart groote moeilijkheden Hoewel wij niet geacht willen worden volledige instemming te betuigen met een artikel van den heer G. W. Martensover het annexatie-vraagstuk, waaraan we hier onder enkele bijzonderheden ontleenen, zegt de schrijver toch dingen, welke o.i. ernstige overweging verdienen. En het vraagstuk zelf is met het oog op le annexatie-plannen .van den Haag weer actueel. De heer Martens schrijft dan: Het gehéele annexatie-vraagstuk is 'een geld-vraagstuk. Er worden Wjkomstige be weegredenen aangevoerd, die den doorslag moeten geven, maar de vraag, of dit door den beugel kan, dient nader te worden onder de oogen gezien. Zit de fout niet in onze. wetgeving? Kan m o e»t het niet anders? Is onze wetgeving in dit opzicht niet jarenlang ten achter? Wordt door deze achterlijkheid niet schreeuwend onrecht begaan aan de ge dwongen geannexeerde gemeente? Kan niet door veranderde wetgeving de „geest van Locarno" in ons midden wonen? Zijn wij zoo gehecht aan het recht van den sterke, of wil men aan de traditie van den stand der heeren roofridders in de oudheid, dat onder wettelijk machtsgebruik wij ten opzichte van personen onrecht mogen blijven plegen? Wij moeten streven naar rustige samen werking en moeten het beroen op het recht van den sterke, of op de "traartie uit dei» oertijd ovenvinnen. Annexatie baart slechts moeilijkheden als partijen het niet met elkaar eens zijn Welke beweegredenen voert nu de grooto stad aan, genoemd de sterke partij? De buurgemeente laat de stad maar zorgen voor inrichtingen van ondenvijs, ontspan ning, ziekenverpleging, voor winning van water, gas, electriciteit; de buurgemeente profiteert van alles, wat de centrum-ge meente maar aantrekkelijk maakt, tot zelfs van stadstrammen 'en de geasphal- teerde straten, met derzelver winkels en koffiehuizen. De omwonenden belemmeren de stad in haar uitbreidingsplannen en het werkt toch gemakkelijker als men alléén Inmiddels heeft in de omliggende ge meente de eigenaar van een groote zaak zich gevestigd, terwijl zijn zaakgebouwen in de stad bloven, met het daaraan ver bonden personeel. Pc stad zou liet liever andersopi gewenscht hebben, maarde mqhsch is vrij, al ware hij in ketenen ge boren, vertelde ons vroeger reeds de groote Dui'tscho dichter. Een groote stad vraagt niet aan een van zijn heengaande ingezetenen, wèèrom hij de stad van zijn inwoning sedert jaren, de stad, waar hij zijn bestaansmiddel heeft, gaat verlaten. Dat doet men niet; dacnt men dat de stad er een bedrijf van maakte en wilde concurrceren mét dorpen?" Gouverner c'est prévoir; vóoruitzien, al thans zien. Zien hoe genomen maatregelen werken; zien wèt weggaat en zien wèit in komt; weten waarom en niet schromen het roer om te gooien als men ziet dat de ge volgen verkeerd zijn. Ziet het stadsbestuur, dat dc uittocht van groot-betalers niet zeldzaam blijft, dat de intocht van velen, die aan dc gemeente minder opbrengen dan zij aan de gemeente kosten, meer dun gewoon toeneemt, dan is daarvoor een oorzaak. Wil het bestuur, dit feit vaststellende, de oorzaak daarvan niet zien, of kan of wil het de oorzaak niet wegnemen, dan brokkelt de stad af, in toenemende mate, niettegenstaande het aantal straten, huizen en zielen sterk toe neemt. De stad levert aan de buungemeente wat deize noodig heeft, tegen den prijs door partijen overeengekomen; er worden dien aangaande regelingen getroffen zonder dat de buurgemeente eenigc zeggenschap heeft, zoodat het verwijt dat de buitengemeente parasiteert op de stad, niet kan opgaan; zonder de bewoners der omgeving zouden neringdoenden in de stad meerendeels geen droog brood hebben, zouden tal van aan trekkelijkheden der stad niet kunnen be staan. De eene heeft de andere partij noo dig; beiden hebben rechten die geëerbie digd moeten worden; beiden hebben ook 't recht van bestaan, benevens liet recht op bescherming door de wet. Niet alleen de gemeente als organisme van den Staat, maar en dèar vooral moet de aandacht Houth. N.V. J. VAN SCHIJNDEL Co. SSSS.'CJ I. !ÏÏ!S Nassauhaven—Boerengat AIV IVO 1853 op worden gevestigd ook de personen der inwoners. Juist de belangen van de personen moeten worden onteien en be-, schermd. Op Art. 3 der G. W. volgt art. f, (het ver eenigen en splitsen van gemeenten), dat in zijn eersten volzin zegt: „Allen, die zich op het grondgebied van het. R ij k bevinden, hebben gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen." Wordt de persoon beschermd, als hij door den wetgever tegen zijn wil gesteld wordt onder een anderen bestuurder, dan dien •onder hij zich vrijwillig heeft geves tigd? Worden zijn goederen beschermd als daar op andere lasten en verplichtingen worden gelegd dan die, welke hij van zijn wette lijken bestuurder heeft te ontvangen? Of is dat misbruik maken onder wettelijkcn overmacht? Ziet iemand geen nadeel, voor zijn per soon en goéd, in den overgang naar een andere gemeente, dan is er geen verschil bestaanbaar en dat zal zijn bestuurder, hei bestuur nl.. onder het welk hij zich uit eigen wil heeft gesteld, nemen wc maar eens aan, bevoegd zijn zich te verklaren vóór annexatie. Maar als er wél nadeel geleden zou wor den, dan eisclvt wet en rechtvaardigheid, dat de man worde schadeloos gesteld, op wettelijke geregelde wijze, gelijk bij ont- eigeningsverschi 11 en. De mensch hoort thuis ter plaatse, waar hij wil, hij blijve daarin vrij, niemand dwinge hem. Mij is nog niet ter oore ge komen, dat iemand zenuwpatiënt is ge worden of een eind aan zijn leven heeft ge maakt omdat in een groote stad geen ge schikte woning voor hem klaar stond: uit eigen wil is noc steeds in of buiten de stads -éiis een woning gevonden. De schrijver besluit: De wetgever grijpe in om wantrouwen tusschen buurgemeenten eg te nemen en bane den weg tot samen erking van gemeenten in al die zaken, elke .de -belangen van meer dan eene ge meente betreffen. Eenkamerwoningen I-Iet is nog niet lang geleden, dat de één- kamenvoningen als het meest verwerpelijke type in onze)Tweede Kamer een onderwerp van debat uitmaakten. Thans worden ze, natuurlijk in gewijzig de», gemoderniseerden vorm, als een der behoeften voor de groote stad gepubliceerd en gepropageerd, vooral 'in het buitenland, (aldus Vr. en Aanb.) De woningen zijn be doeld als flat en hebben derhalve een woon- eet-slaapvertek, nog een miniatuui'-badka- mertje en een keukentje. In een kelder zijn de gemeenschappelijke waschlokalen, de centrale keuken, zwembad en sport gelegenheden; op het platte dak de zomertuin, de sport- en tennisbanen. Premiebouw Het verbod om woningen, die met rijks premie zijn gebouwd, door buitenlanders ter bewoning te doen bezigen, is opgeheven met ingang van 26 Juni j.l., nu de toestand voor de woningmarkt dat verbod niet meer noo dig maakt. Openbare werken Emmen Tot directeur van Openbare Werken te Emmen is met 14 tegen 11 stemmen be noemd ir. G. M a a s, civiel-ingenieur in dienst van de N.V. Beduze's Beton- en Wa terbouwmaatschappij te Den Haag. Herstel of nieuwbouw? In den Gemeenteraad van Bodegraven i: dezer dagen het rapport behandeld, uitge bracht door de destijds ingestelde commis sie, belast met de studie voor een plan voor verbouwing of den bouw van een geheel nieuw raadhuis voor genoemde gemeente, aangezien het tegenwoordige in 'n dusdanig slechten toestand verkeert, dat de kap zelfs gevaar oplevert. Bedoelde commissie bleek echter aller minst eenstemmig, daar elk lid met een af zonderlijk plan kwam, nl. voor een geheel nieuw raadhuis op een andere plaats, ver bouwing met gedeelten van do bestaande muren en eenvoudige verbeteringen van tij- delijken aard, waarvan de kosten resp. f 50.000 en f 30.000 en f 10.000 zouden bedra gen. Ook de raad kon het niet eens worden. Na uitvoerige discussie werd daarom besloten, dat B .en W. met de commissie de plannen nog eens gezamenlijk zullen bestudeeren dan de beslissing over te laten aan den nieu wen raad, die in September a.s. voor de eer* ste maal bijeenkomt. Woningbouw in 1930 Het is merkwaardig na te gaan, hoe sedert eenige jaren de woningbouw door particulie ren in de productie van woningen een steeds toenemende plaats heeft ingenomen. Dai kan worden aangetoond met de volgende cij fers, welke wij ontleenen aan het verslag over 1930 van den Hoofdinspecteur voor de Volkshuisvesting, dat in de Verslagen en Mededeelingen betreffende de Volksgezond heid is verschenen. In 1921, het eerste jaar waarover door het Centraal Bureau volledige gegevens zijn ver zameld, werden op een totale productie van 40.364 woningen 11.743 gebouwd door parti culieren, d.i. 37 pet. 19.298 (48 pet.) waren ge bouwd door vereenigingen, 56S7 (14 pet.) door gemeenten, 636 (1 pet.) door het Rijk, waterschappen enz. In 1922 was eerstge noemd percentage reeds gestegen tot 55 (voor 24.936 woningen), en sindsdien ziet men het geregeld toenemen met alleen een geringen terugslag van 1921 op 1925 (731/*» op 73) en van 1928 op 1929 (821,0 op SU/g). In 1930 be droeg het 84, voor 41.021 woningen. De wo- ningbouwvereenigingen hadden in laatstge- SGCnU .van i'luct Inlichtingen betreffende Hinderivets- aangelegenheden Bureau van Ingcn Vliet straat 8b, - Rotterdam Telejoon 11748 Rotterdamsche Boaz-Bank N.V. Telefoon 1385-1386 Pompenburgsingel 13 ROTTERDAM VRAAGT INLICHTINGEN EN CONDITIËN. (5050 woningen), de gemeenten van 4 pet (2329), het Rijk, enz. van 0.2 pet (98). Het totaal aantal woningen, dat aan de woningmarkt werd toegevoegd, bedroeg Ir» 1930 52.588.1087 hiervan waren het resultaat van herbouw uitbreiding of verandering van bestemming. Omgekeerd werd de voorraad ten gevolge van slooping of onttrekking aan de besemming verminderd met 8065 wonin gen. Zoodat de netto-vermeerdering 44.523 was. Dit aantal is met uitzondering van dat voor 1927, toen het 44.690 bedroeg, het hoog ste, dat in de tienjarige periode in eenig jaar bereikt werd. Houdt men integendeel met de productie rekening, d.i. met de bruto- vermeerdering met 52.588, dan kan 1930 in derdaad genoemd worden, zooals in het ver slag dan ook gedaan wordt, een recordjaar. Van genoemde 8065 woningen, waarmee de voorraad verminderde, waren 1554 ont ruimd wegens onbewoonbaarverklaring (4-iS hiervan te Amsterdam, 87 te Rotterdam, 13ï Den Haag, 3 te Utrecht, 42 te Haarlem.. i in gemeenten m de groote steden en S de mijnstreek). Het totale aantal, dat in de betreffende tienjarige periode om deze re- werd ontruimd, is hiermee gestegen tot 9464. V rchitectuur van gisteren en heden op de Zomercursussen te Rome Aangevangen is te Rome met de zomer cursussen van Italiaansche architectuur, die behooren tot het programma van het Ita liaansche interuniversitair Instituut. Deze cursussen hebben tot doel de groote traditie voort te zetten, die van de Renaissance af de architecten van. alle landen naar Italië trok, alsof ze wilden tcrugkeeren tot de klassieke bouwkunde. De studie van dc mo numenten van Rome en van de goheale Ro- meinsche bouwkunst, de kennis der mate rialen, de verhandelingen over do Italiaan sche architectuur der verschillende kuust- tijdperken zullen de essentie var; de cur sussen vormen, waai* aanvullende lezingen aan toegevoegd zullen worden en tit besluit van de leergangen een reis door de belang rijkste Italiaansche kunstcentra. Aan eenige officieele gegevens ontleenen we nog het volgende: Behalve deze studie van het erfdeel dei- vaderen is het doel van de lessen eenige speciale moderne architectonische en con structieve kunstuitingen van groot belang aan te toonen, of op het gebied van den stedenbouw, waar op de modellen van de oude Italiaansche steden een levende nieu we aesthetiek wordt gecreëerd, of op zuiver technisch gebied der bouwkunde, of einde lijk in de economische en architectonische werkzaamheid voor den bouw van volks woningen, die in Italië tot oplossingen van aanzienlijk sociale beteekenis is gekomen. Meer in het bijzonder beschouwd, zal het programma dus cursussen bevatten speciaal gericht op archaeologie en kunst van het oude Rome, ovec italiaansche architectuur in de middeleeuwen en van de Renaissance over de techniek der Roracinsche houw kunst, over de kennis der bouwwerken, waarbij voorzian-ugen zijn getroffen teg.n aardschokken, o.'er ouden en modernen Italiaanschen staiïëbouw. Voorts lozingen over bijzondere onderwerpen, zooals over de Italiaansche Monografie, over het archi tectonisch karakter der Italiaansche kunst, over de natuurlijke bouwmaterialen, over Bramante, PaJladio, Vignola, over de gebou wen te Rome, over den Italiaanschen tuin en de volkswoningen. Een studierede door de voornaamste Ita liaansche kunstcentra (Napels, Assisi, Peru gia, Siena, Florence, Ravenna, Bologna, Venetië, Vicenza, Verona, Milaan, Pisa) zal de reeks cursussen besluiten, zoodat den vreemdelingen een blijvende, en voor zoover mogelijk, volledige indruk wordt gegeven van Italië en van zijn architectonische be schaving- De heer J. C. Pond man heeft eervol onte-lag aangevraagd als gemeente-architect te Wateringen. Xoepassen en onthouden Verwijder de beveiligingen van machines en werktuigen niet. Het kan uw leven kos ten of u verminken. Smeert ge op Uw ladder groen, grijs, wit, Dan ziet ge nooit wat daaronder zit. De veiligheid eischt bet monopolie, Voor 't smeren met vernis en olie. FIRMA MARIJNIS DE VRIES TIMMERFABRIEK Kuipersstraat 13 - Rotterdam - Telef. 34(96 maakt bekend, dat de heer J. E. DE VRIES uit de zaak is getreden, die thans door den heer J. IL MARIJNIS op den ouden voet wordt voortgezet. Adres en telefoonnummer blijven onveranderd. de nieuwe, duurzame wand- en plafond- bekleeding, in div. kleuren verkrijgbaar, geeft een artistiek idee aan Uw salons, winkels, enz. Bemonsterde offerte op aanvraag verkrijgbaar: A. HELM STRIJD, Wagenstraat 9, Maassluis (L.) - Hotel Cremers Telef. 51. Nieuwbouw 1930. Bondshotel. Modernste hotel ter plaatse. Prijs ƒ3.75, in hoofdscizoen ƒ4.50 en ƒ5.—. Garage vrij. Schitterend gelegen veranda, terras en tuin. VRAAGT UITVOERIG PROSPECTUS H.D.VAN OSNABRUGGE! Van der Doesstraat 14 LEIDERDORP Tel. 2232 (Leiden) Specialiteit in Heeteluchtovens MOOIE HEERENHUIZEN tuin. Bevatt. 2 kamers en suite, keuken, serre. 1ste Verdiep. 2 flinke frlssche slaap kamers, groote zijkamer en badkamer. Bal- het geheele huia een vliering, "ng. Vlugge en geregelde ver- Rotterdam. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Scheepenwijck" N.V. Achterweg 81 Schiebroek Architecten-Bureau in Den Haag 'ereenigingen. Geelt adviezen. Welkt vlug, raat en te^en billijk honorarium. ren No. 3358. Bureau van dit Blad. Afdceling Bouw- en Verbouwingsplannen Bur. A. H. VAN WIJNGAARDEN Leede179-ROTTERDAM-T.I.563G0 Mooie HEERENHUIZEN TE KOOP, gelegen Franqois Havaraehmldtstraal No. 42 lot 48 le SCHIEDAM, met ruim uitzicht- Bij Julianapark en Steirebosch. Bevalt.: 2 Kar Badkamer, vijf Kasten, oveidekt B.rlcon,"Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koopprijs: Hoekpand I 15.500, Tusschenpanden I 13.500. Tevens nog TE KOOP eenige Heerenhuizen van I 9500 en f ftOOO. Inlichtingen: H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 SCHIEDAM en od het werk. Dagelijks te bezichtigen, behalve Zondags. G>DKI!£i®H®IFF CUMUM'S' Sedert 188e het gezochte kwaliteitsmerk DIJCKERHOFF ..NORMAAL" ^rV.'r^V.rkVr"' Vraagt bij spoedeischend werk het snelverhardend cement DIJCKERHOFF ..DOPPEL" v,..* 'iStif';i*'s,g:-'' 'i;" -1 r'v":" lijnen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9