Transpireerende n I FONGERS DONDERDAG 2 JULI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. TWEEDE KAMER Onder de mhiupik Kerionneuw6 kan men het bericht lezen, dat De. C. A. Liai-grbepk zioh officieus weer heeift beroepbaar ge- 6t dd in de Ned. Herv. Kerk en van plan is na het aannemen van een beroep zijn lid maatschap in de Tweede Kamer neer Le leggen. Als zijn opvolger wordt, naar men oris van welingelichte zijde mededeelt, met etell'igineid genoemd Ds. L. C. VV. E k e r i n g, Ned. Hen', predikant te Amsterdam, die dezer dagen het candidaatsexamen aflegde in de Rechten en die o.m. bekend is dom zijn houding ten vorigen jare bij de zend- tijidverdoeliing door minister Reymea-. GEDEP. STATEN VAN GELDERLAND Het voorstel van de R.K. Statenfractie om het. nieuw samen te ©tellen college van Gedep. Staten van Gelderland voor de helft uit R.K. (thans 2) te doen bestaan en verdei uit twee S.D. (thans 1) en een vertegenwoor diger der Prot.-Chr. groepen (thans 2) om zoodoende een meer democratisch element in liet college van Gedep. te brengen, heelt bij de S.D. Statenfractie geen instemming gevonden en evenmin bij de V.D. Beide heb ben het R.K. voorstel afgewezen. Alzoo mag verwacht worden, dat er in de politieke samenstelling van het college geen verandering zal komen en 6taat dus de verkiezing van het nieuwe lid :n plaats van den heer Van Löben Seis door de A.R. Statenfractie canidiidaat gesteld rar. A. v. d. Deure uit Bennekom vrij vast Wij vernemen ver dei-, dat in de R.K. Sta tenfractie een vrij sterke strooming bestaat om in de plaats van den heer W. Kronen berg, den heer G. van Koeverden aan te wijzen. Behalve genoemde A.R. en R.K candidaat, zal het nieuwe college van Ge deputeerden dus waarschijnlijk nog bestaan uit de hoeren H. van Nispen tot Pannerden (R.K.), J. Keunsdhot (V.D.), B. F. Everts (V.B.) en H. de Liefde (C.H.) De verkiezing heeft volgende week plaats ..BARTIMEUS" JAARVERGADERING TE ZEIST „Bartimeus", de bekende vereeniging tot bevordering van Christelijke opvoeding en ondenvijs voor blinde kinderen en jonge lieden, hield gister te Zeist haar jaarver gadering. t De samenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter Ds. J. Vonk, van Maassluis, diie hierna een woord sprak. Vervolgens werd het jaarverslag van den sceretairiB Ds. J. D. W i e 1 e n g a, van Fra- n-eker en den penningmeester den heer Oo6terwijk besproken. Er is een batig saldo. Daarna brachten de heeren G. A. A1 d u e, hoofd der school, en G. Fokker, hoofd van het internaat hun jaarveirslagen uit. Vervolgens werd door de aanwezigen een openbare les bijgewoond en een bezoek ge bracht aan het gebouw „Irene", waar een bazar voor „Bartimeus" gehouden werd. 't Was voor bestuur en leden van „Bar timeus" een goede dag, die bet werk dei Vereeniging zeker ten goede zal komen. BOND HEEMSCHUT ALGEMEENS VERGADERING De algemeene vergadering van den Bond Heemschut zal gehouden worden te Haar lem op Zaterdag 4 JuiLi te 11 uur in de bovenzaal van het restaurant Brinkman. Na afloop der werkzaamheden zullen bezoeken worden gebracht aan het stadhuis met trouwzaal, het vieesohhuis, het Fran6 Hals museum, het Groot Heiligland, het brood huis van pater Blommers, het proveniers huis, het hofje aan de Botermarkt en het hofje vain Heythuizen. NEDERL. MIDDENSTANDSBOND In de te Zaradvoort aangevangen alge meene vergaderwig van den Kon. Ned. Mid denstandsbond werden het jaarverslag, het- financieel© verslag en de begrooting gekeurd. Van de vereeniging Handel en Nijverheid te Winterswijk was een voorstel ingekomen om bij hoofdelijke stemming uit te maken of het thajis geldende geeprekken-tarief der rijkstaiefoon aan de wenschen van den Mid denstand voldoet en of wederom invoering van het vroegere abonnementstarief wen- ©oh el ijk ie. Op voorstel van het hoofdbestuur werd dit voorstel van de agenda ajgevoerd. De heer A. de Hoop, administrateur van den Ned. Bioscoopbond, gaf NED. HERV. KERK TE SLIKKERVEER Op 16 Mei j.l. werd door Ds. R. Steenbeek de eerste steen gelegd van de nieuwe Ned. Hero. Kerk te Slikkerveer. Sedert dien dag is men met hel bouwwerk al aardig opge schoten. Op bovenstaande teekening ziet men hoe de voltooide kerk er uit zal zien. oksels en voeten behandele men met Purol poeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct, per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. DE TARWEWET ALGEMEENE MAATREGEL VAN BESTUUR DE MEEL-CENTRALE OPGERICHT DE BRAND TE VINCENNES Hulp van alle kanten. t v u n de innoua van ae aigemeene maan De commissaris van politie, Leraene, peelt bestuur op het volgende neerkomt: ter koloniale tentoonstelling zijn onderzoek j naar die oorzaak van de brand in het Ne- j Onderscheiding, derlandsoh paviljoen voortgezet. Hierbij waren o.a. aanwezig de heer Moojen, de De bedoelde maatregel onderscheidt Tar- commiesairis-generaai, de heer v. d. Waals, webloem en Tarwemeel in tarwebloem en en verschuilende andere deskundigen. De tarwemeel A en tarwebloem en tarwemeel B. deskundigen behouden zich hun conclusies A ao" voor. De Nedenlandeche kunstenaar Nieuwen- kanip6 heeft zijn Balineésche en Javaan- ecbe wapencoliecties ter beschikking ge steld van den heer Moojen, terwijl van nog andere zijden collecties werden aangeboden voor de tentoonstelling. Versohilflende Nedeirlandsche studenten organisaties hebben aangeboden zooveel hun mogelijk is mede te werken aan den w eder opbouw van het Nederiandsche paviljoen. Het etihmografisohe museuim Trocadero te Parijs heeft eveneens hulp' aangeboden. De opruimingswerkzaamheden zullen Don derdag aangevat worden. Beroep op het Nederiandsche volk Naar aanleiding van do in wording zijnde plannen, om op de koloniale tentoonstelling te Parijs een nieuwe Nederiandsche expo sitie in te richtten, heeft de vereen. Oost en West in Den Haag in overleg met de vereen, van ambtenaren B.B. in Oost-Inddë met ver tegenwoordigers der Nederiandsche peis een besproking gehouden omtrent bet doen van een beroep op het Nederiandsche volk, om ertoe mede te werken, de pogingen ran het tentoonetelHiingecomité te doen slagen. Een telegram van H. M. H. M. die Koningin heeft in entwoord op het telegram van deelneming met de ver nieling door brand van het Nederlandsch paviljoen op de koloniale tentoonstelling te Tarijs van maarschalk Lyautey, aan dezen het volgende geantwoord: „Zeer gevoelig, mijnheer de maarsöhalk, voor uw minzaa.n telegram en voor de be tuiging van deelneming, die ge mij hebt willen doen toekomen, naar aanleiding .an den bram die het Nederlandsch paviljoen en de sohatten, die het bevatte, vernield heeft, 6tel ik er prijs op, u mijn zeer op- reohten dank te betuigen". r|\iBüs&ai ssipB ycüod -gffomïtt&n CSE Een slechte weg wordt op een Fongers goed - stuurelid de beer L A J Waterreus, directeur der N.V. Kon. Fabr. v/h. Paul C. Kaiser le I 's-Gravenhage, en tot plaatsvervangend be- .stuurslid de heer C. J. Ulrich, lid van de firma C Ulrich en Zoon te Rotterdam. i ROFFEL-RIJMEN PROLETEN-LINTJES vergadering een toelichting op zijn prae- advies over de vermakelijkheidsbelasting. Verschillende eprekera voerden hierover het woord, waarna het praeadvies werd UIT DE RAAD VAN MONSTER VOORZIENINGEN VOOR HET STRAND. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten stellen B. en W. den Raad voor een nieuw artikel in de Alg. Politie-veror- dening aan te brengen, waarin het verbo den wordt kampeervuren op 't strand aan te brengen zonder vergunning van B. en W. Voorts stellen B. en W. voor in verband met de strandexploitatic het zwemmen bui- ochtend- I ten de daartoe door de gemeenie aan te hield prof. dr. N. J. Polak, hëogleeraar aan de Hand'eJs- hoogesohool te Rotterdam, een referaat over de huidige depressie en de gevolgen daar van voor den Middenstand. VEREEN. „HET HOOGELAND" Bovengenoemde vereeniging hoopt 2 Dec. 1932 haar 40-jarig bestaan te herdenken. Een eere-comité, verdeeld in algemeen en provinciaal comité, is gevormd en plannen rijn in elkaar gezet, om een jubileumfonds te verkrijgen van minstens f 60.000 vooreen nieuwe vierde kolonie voor ouden van da gen, lichamelijk en geestelijk onivolwaardi- gen. Tot de plannen van hot landelijk wer kend comité behooren het verkoopen van koperen jubileum-wandplaten van de kolo nies. coupon-foto's, ook van de kolonies, en jubiieuraspeldjes. Het ledental van „Ons Drie Cents Fonds" bedraagt «hans ruim 30.000 leden, die voor deze actie zich zullen inspannen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN 'ijzen plaatsen te verbieden en bij veror dening vast te leggen. In deze verordening wordt dan tevens opgenomen het verbieden -an de uitoefening van het beroep fotograaf zonder daartoe toestemming verkregen te hebben. Tevens zal het verkoopen van eet- en drinkwaren, alsmede snuisterijen en an dere niet genoemde koopwaar verboden worden. Tenslotte zal ook het plaatsen tent, stoel, tafel, kist of ander voorwerp op het strand, zonder daaitoe vergunning ver kregen te hebben, verboden worden. DAGBLAD DE STANDAARD VERDUIDELIJKING In het persverslag, hetwelk wij ontvingen van de Maandag gehouden aandeelhouders vergadering dei' N.V. Dagblad de Stan daard, stond, zonder meer, dat den heer H. A. van Bottenburg op diens ver zoek ontslag werd verleend met imgarng van 31 December 1930. 0n6 wordt thans verzocht mede te deelen, dat dit ontslag eervol i6 verleend. Gaarne plaatsen wij deze aanvuKting. A is dat meel of die bloem die voldoet aan de krachtens de Tarwewet door den minister voorgeschreven samenstelling. Deze bloem moet ingevolge de ministerieele beslissing voor 20 zijn bereid uit inheemsche tarwe, welke tarwe moet zijn geleverd door de tarwe-organisatie. Alle bloem of meel, die niet aan deze samenstelling voldoet wordt genoemd tarwemeel of tarwebloem B. Deze zal beschikbaar kunnen worden gesteld in drie gevallen en wel: producten die zullen worden geëx porteerd; B voor bepaalde door den minister aan te wijzen producten; C voor bepaalde door den minister aan te wijzen bedrijven, tot een zeker percentage van het totaai gbruik aan bloem door die be drijven. De onder B bedoelde producten zijn ver micelli, macaroni, tarwestijfsel, beschuit en zelfrijzend bakmeel, biscuits en wafels. onder C bedoelde bedrijven zijn broodbakkersbedrijf en het ban ketbakkersbedrijf. Degenen die de onder bedoelde producten bereiden, hebben dus het recht om bloem van de samenstelling, zooals zij die wenschen, te betrekken. De onder C bedoelde bedrijven kunnen dit voor een zeker percentage van hun totale omzet evenzeer ontvangen. Bakkerij-bedrijven. bak- NEDERL. BAKKERSBOND Het ligt in de bedoeling om voor kerij-bedrijven, dus de gemengde broodbak kersbedrijven beschikbaar te stellen "P/2% de totale omzet en wel in dien zin, dat 5 bestemd is voor de broodbereiding en dat 'Zl/2 is te verwerken tot de producten onder B bedoeld. Het i6 uit den aai'd der zaak niet moge- .„•k om voor ieder bakkerij bedrijf precies uit te makerf en in ieder geval zal het lang duren, voordat men het precies voor ieder bakkerij bedrijf heeft uitgerekend, hoeveel voor beschuit en andere uit bloem bereide producten noodig is. Daarom is globaal 7IA bepaald. Natuurlijk zullen die ge mengde bedrijven, die abnormaal veel be schuit en biscuit maken, zich tot de betref fende instantie kunnen wenden om een grooter peroentapj te ontvangen. Voor ban ketbakkers geldt, dat zij een hoeveelheid bloem B kunnen ontvangen gelijk aan de helft van de door hen verbruikte hoeveel heid bloem A. Dit is ongeveer in overeen stemming met hetgeen de banketbakkers "Jjebruiiken. Zij kunnen dus voor een derde van hun geheeie gebruik aan bloera van buitenla.nd- ecbe oorsprong betrekken, zoogenaamde bloem voor koTStwerk en dergelijke. Voor twee derde zullen zij bijv. nemen bloem van zachte taa'we, die in Nederland wordt gefabrioeerd. Deze uiteenzetting is gegeven omdat de be woordingen van de algemeene maatregel van bestuur en van de ingevolge die maatregel genomen beschikking wellicht bij het lezen eenige moeilijkheid zullen opleveren en de bakkers in de meening kunnen doen verkee- ren, dat zij slechts 5% in plaats van V/2 van hun omzet zouden krijgen. Uit bovenstaando blijkt duidelijk, dat zulks niet in de bedoeling ligt De totaal te ver strekken hoeveelheid bloem B zal ongeveer uitmaken 12 van het totaal verbruik van bloem in Nederland. Waar tot nu toe 20 of 25 van het totaal bloem verbruik werd ge ïmporteerd is het duidelijk dat de bloem- import eenig nadeel zal ondervinden. Toen nu bleek, dat voor de bloemimport de mogelijkheid ontbrak om door middel van invoer van bloem en menging bloem met bloem van tarwe inheemsche oorsprong, haar bedrijf in stand te houden, is gezocht naar een weg om te voorkomen, dat de bedrijven der bij de bloem import betrokkenen totaal ten gronde zou den gaan en ook om te zorgen, dat deze be drijven tot zoover in staat gehouden kun nen worden, dat een behoorlijke voorziening met bloem B, dus de ongeme ïgde, mogelijk blijft. Natuurlijk zullen de kosten van de voorziening van deze ongemengde bloem grooter worden dan ze in normale tijden waen. Meelcentrale. Ten einde de voorziening met deze bloem zoo regelmatig mogelijk te doen plaats vin den en onder goede controle, te zorgen dat daarbij met degenen die bij de bloem-import betrokken waren, zooveel mogelijk rekening hand nemen. Het ligt echter vooralsnog niet in de bedoeling zoover te gaan. In het be stuur van de Meelcentrale zijn alle betrok ken groepen van afnemers en leveranciers vertegenwoordigd. Men kan dus met groote zekerheid aannemen, dat bij dezen wel niet de neiging zal voorzitten om verder te gaan met ingrijpen dan strikt noodzakelijk is. De kosten dezer Centrale zullen natuurlijk moeten worden gedekt. Tot deze kosten be hooren die welke voortspruiten uit de voor ziening vau onvermengde bloem. Natuurlijk zal er rekening mee moeten worden gehou den. dat de eischen van de verschillende industrieën uiteenloopen en bij de betaling van hun bedrag aan de kosten van de Meel centrale zal hieraan natuurlijk aandachl worden geschonken. Het is dan ook de be doeling, dat de vaststelling van die kosten niet zal worden overgelaten aan het bestuur van de Meelcentrale alleen, maar zal worden bepaald na overleg met het bestuur, door of namens de minister. De administratie kosten zullen natuurlijk worden vastgesteld als het bestuur zich daarover nader heef: beraden. Samenstelling van bestaar. Zooaüs gezegd ziin in het bestuur verte genwoordigd de groepen van meel-imipor- teurs en bij de import direct betrokken han delaren, de binnenlandsche fabrikanten, 'le bluem verwerkende industrieën en de bak kers en de banketbakkers. Daarnaast beeft zitting iin het bestuur een drietal personen, die door of namens de minister worden a an re wezen en die onpartijdig tegenover de verschillende groenm staan. Deze drie le den zorgen e-ls dagelijksoh bestuur voor de dagelijksche leiding. Men is dan zeker van objectieve beslissingen, terwijl de belang hebbenden zelve voldoende invloed hebben om te voorkomen, dat ondeskundige beslis singen worden genomen. Verder heeft de oozet ran de Meelcentrale het karakter als die van de Tarwe-organisaties en een i ring van koopere, de Vita. Immers, ook de Meelcentrale is gevormd uit de bestaan de organisaties, de indhidueele bedrijven ki nnen zich bij haar aansluiten. De vereeniging werkt alleen met aangeslo tenen. Zij dus, die zich niet wenschen aan te sluiten of die om de een of andere reden worden uitgesloten, zijn automatisch van het verkrijgen van onvermengde bloem versto ken. Natuurlijk is er op gelet dat hierbij geen willftkeur kan geschieden en wordt er door onafhankelijke beroepsinstanties gezorgd dat van willekeur in deze geen sprake zal kunnen zijn. Verder schrijft de algemeene maatregel van bestuur en de ministerieele beschikking voor, dat ten einde de uitoefening van een be hoorlijke controle mogelijk te maken de ver schillende bedrijven die bloem en meel ver werken, registers moeten bijhouden van de verwerkte of afgeleverde hoeveelheid bloem in hun bedrijf. Van deze registers geeft de ministerieele beschikking een nadere omschrijving, algemeene maatregel van bestuur geeft erder de mogelijkheid voor de directe ge bruikers van bloem en meel B van de bij hen op 4 Juli nog aanwezige voorraden nog tot en met een bbpaald tijdstip te gebrui ken. De minristerieele besohikking 6telt dit tijdstip op 3 Augustus. Inventarisatie. Nu is het voor de bakkeis van zeer veel beteekenis te weten, wat er met de na 3 Augustus nog eventueel bij hen aanwezige voorraden bloem moet geschieden. De te genwoordige omstandigheden hebben er nu eenmaal toe geleid dat bij de bakkers groo te hoeveelheden .bloem zijn opgeslagen, aJ kan niet im alle opzichten van opzettelijke voorna ad vorming worden gesproken. De samenwerkende bakkersorganisaties :yn thans bezig om ter zake voorstellen voor te bereiden, die zij aan het regeerings- bureau zullen voorleggen, opdat ook in deze evenals tot hiertoe is geschied, door geza menlijk overleg worde voorkomen, dat niet noodzakelijke lasten op de menschcn worden gelegd. Hoe dus na 3 Augustus zal moeten worden gehandeld, is thans nog niet te zeggen. Tot en met 3 Augustus blijft men vrij om de bloem die men heeft te verwer ken. Aan allen die bloem of meel verwerken, ook aan de ruim 16000 bakkers is door een regee- gsbureau een inventarisatie formulier ge zonden, welk formulier in overleg met de bakkersorganisaties is samengesteld, en waarop o.a. de op 4 Juli aanwezige voorraden te verwerken. De betrokkenen zullen in hun eigen belang ervoor hebben te zorgen, dat deze formulieren zoo spoedig mogelijk ingeleverd worden op het regee- ringsbureau. Nadrukkelijk zij er hier de aan dacht op gevestigd, dat deze regeling, op voorstel van de commissie van advies vast gesteld, voor een deel is te beschouwen als te zijn van voorloopige aard, speciaal wat betreft de verwerking en verstrekking van de bloem van afwijkende samenstelling. Men zal in de praktijk hebben na te gaan hoe deze regeling werkt Blijkt in de komende zes maanden, dat zij nog wijziging behoeft, dan zal nauwkeurig worden nagegaan of en zoo ja welke wijziging mogelijk is. Dit stand punt moet worden ingenomen, omdat alleen de ervarig kan leeren in hoever de getrof fen regeling is door te voeren. Het eenigszins voorloopig karakter van deze regeling bracht mede, tegenover de ver schillende bloem verwerkende industrieën en de bakkers met eenige toegevendheid op te treden. Men heeft met de wenschen van deze bedrijven voor een groot deel iekening gehouden, zonder dat dit in onderdeden kan worden nagegaan, of zulks ook werkelijk door de noodzakelijkheid was geboden. De tijd heeft hiervoor ontbroken en het ligt in de bedoeling een en ander over eenigen tijd in bijzonderheden te onderzoeken. Men beschouwe de nu getroffen regeling ten opeichte van het betrekken van bloem van afwijkende samenstelling, zooals door den Minister bij de behandeling van de in terpellatie-Oud is medegedeeld, als geldende voor den tijd w\n een half jaar geldend. Bureau. Het bureau van de Meelcentrale zal In Den Haag worden gevestigd en is voorloo pig ondergebracht bij het Regeeringsburrau voor de Tarwewet, Trompstraat 73, Den Haag. Kerknieuws. n.l. de Lenlm \va wordi gezegd, dat NED. HERV. KERK jen: Te Birdaard c.a., L. Knier, cand. te Leeuwarden. Te Wierden, F. van Asch te Randwyk. nkt: Voor Nigtevecht, N. Luyendijk te Hoek van Holland. Voor Kockengen, C. Vlasblom te Oude Tonge. 1 GEREF. KERKEN Tweetal: Te Treebeek, F. Dresselhuis te Oldeboorn en J. Snoey te 's-Gravemoer. genomen: Naar Zuidbroek, Jac. Jonker, cand. te Werkendam. ONGELDIG BEROEPT Philipsland is, naar „De Zeeuw" verneemt, door 'n 8-tal leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente protest aangeteekend tegen de giaar zij zeggen, onwaardige en misleidende wijze, waarop de stemming in gecombineerde vergadering kerkeraad en kiescollege op 23 Juni j.l. is gehouden, waardoor het mogelijk werd ge maakt, dat met 5 van de 13 stemmen Ds Lingbeek (thans nog lid der Tweede kamer) toezegging van beroep werd toege zonden. Ds. C. A. LINGBEEK Weer beroepbaar. Velen zullen met verwondering het bericht gelezen hebben dat Ds. C. A. Lingbeek, voor de Herv. Geref. Staatspartij lid der Tweede Kamer, een beroep ontving van de Ned. Herv. Gemeente te St. Philipsland. Van welingelichte zyde deelt men ons thans mede, dat Ds. Lingbeek zich inderdaad officieus heeft beroepbaar gesteld, en van plan is, na eventueel een beroep te hebben aangenomen, te bedanken voor zijn Kamer lidmaatschap. Men zie verder onder de rubriek Binnenland. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Ds. H. K. Q u e r Ned. Herv. predikant te Nijbroek, hoopt Zondag 23 Aug. afscheid te nemen, om Zondag 30 Aug. d.a.v. intrede doen te Domburg. Als bevestiger zal optreden Ds. C. van der Waa van Biggekerke. LEGERPREDIKANTEN. Ds. F. G. Petersen te Haren (Gr.) is, met ingang van 1 Januari, op verzoek, eervol ontslag verleend als legerpredikant. ADRESSEN Te Treebeek is het adres der Geref. Kerk J. Hoekstra, Hommerterweg 49, aldaar. KERKGEBOUWEN Te Colynsplaat is door den heer J. Tazelaar, voorganger der Gemeente, de eerste steen gelegd van het kerkgebouw der Geref. Gemeente aldaar. STEUN NOODIG. In de Geref. Kerkbode voor N.-Brabant en Limburg wordt gedurig aangedrongen op het steunen van de Evangelisatie, welke wordt verricht door de enkele en veelal zwakke Geref. Kerken in die provincies. Er is daar zoo ontzaglijk veel werk en er zyn in aller lei opzicht zoo weinig middelen. Ds. Jonker van Werkendam schrijft in het laatste num mer als volgt: „Weet gy wel dat in het Zuiden gansche velden roepen, ja schreeuwen om bearbeiding? Denk eens aan de mijnstreek. Daar moesten eenige „Evangjelisatie- dienaren des Woords'' naar toe die niet Maleisch of Javaansch (zooals de zendelin gen), maar Poolsch en Hongaarsch en Rus sisch en wie weet wat taal moesten leeren om er het Evangelie te kunnen preeken. Maar maar geen geld. We moesten met ons Evangelsatiewerk de mynstreek in. Noodig! Zonder uitstel! We moesten maar we kunnen niet. We moesten maar we hebben geen geld! We moesten maar niet eens alle Kerken collecteeren voor ons. We moesten naar Limburg maar 1 de ..roode Gorkl-vj ?rdlenstelük ge- Lou en Wijnkoop, Moskovieten Van het onvervalschte ras, Brengen 't Russische exempel Graag in woord en blad te pas. i Heet dan, dat „het kapitaal" hier Teert op 't proletariaat, Dat zich in en buiten rechten Rechteloos uitbuiten laat; t Zou in Rusland heilig wezen, Een echt aardsch luilekkerland: Vijf uur werken, veel vacantie En veel roebels in de hand. Lees nu even dit berichtje Kersversch uit een nieuwe krant, En dan vraag ik: Is 't geen heerlijk Proletarenvaderland Wie voor zeven man toil werken En dan liefst nog dag en nacht, Heeft het zij het bij de varkens Tot het maximum gebracht; Die krijgt van de baaseen lintje En z'n kiek komt in de krant, En hij wordt verheven in de Proletarenadèlstand! Stukloon? bah! 't is uit den boozel Acht uur xoerken? nilcs gedaan! Als je echt „een lijn" wilt hebben Moet je maar naar Rusland gaan. (Nadruk verboden) LEO LENS bezoekers, terwijl des namiddags dit getal nog grooter was. Medewerking werd verleend door de Har- monievereeniging der C.JAI.V. Obadja te Rotterdam, het Chr. muziekgezelschap De De Harp te Arnhem en het Ellecomsche Har moniegezelschap Excelsior. GIFTEN EN LEGATEN. Te Ter Heyde werd voor de restauratie der Ned. Herv. kerk, voor welk doel een bazar wordt gehouden, door Hare Majesteit de Koningin-Moeder 'n gift gegeven van f 109, Schoolnieuws. k\ve©ti;e van het v erectie cadet je bepleit, wordt gehouden^ is opgericht de Meelcen* waarbij vooral werd ter sprake gebracht het trale. Aan deze Meelcentrale is door de alge- - tt - 1 I teuton van brood in hotels. Tenslotte sprak meene maatregelen een groote bevoegdheid Het 19e retourvin ng vertrok uit Djask Bond zich uit tegen een vervroegd ver- mecekend. Zij kan. indien de toestand di. bestuur der Ned. Vereen''in het' Rakkë^- Qn Lereikte Bagdad. loopverbod van grcot en klein verbek brood 1 meebrengt, de geheeie voorziening zelve 'ei 'drijf in de Meelcentrale benoemd tot be- BESTUURSLEDEN IN DE MEELCENTRALE Voor het grootbedrijf zijn door het hoofd tflJKSLANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN Aan mej. H. Vinkenborg is door den Mi nister op verzoek, met ingang van 1 Juli, ont slag verleend als tydelijk assistente, terwijl voor 1 Juli 1931 tot 1 Juli 1932 wederom als assistent is benoemd Ir. O. Bangma, te Wage- ningen. THEOL. SCHOOL TE APELDOORN. Aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn zyn geslaagd voor het examen voor het 4de cursusjaar de heeren: J. P. Geels te Hilversum, J. Kampman te Ommen, P. van Marrum te Franeker, D. v. Wilsnra te Soest. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN. Mar Ie (O.), mej. W. J. Boersma te Varsseveld. Zwartemeer (hoofd H. Schipper), H. J. J. Jonker te Coevorden, voor tijdelijk. Rotterdam (Ds. Heldringschool voor E.L.O., hoofd G. J. v. d. Ploeg), mej. B. Voorhoeve. Den Haag (tydelijk) en de heer mM WÊÊÊ M B.' v. d. Steeg, Arnhem (voor vast met een kunnen niet de buitenlandsche Zending Pr^f.^.ajar^ W ij k aan Duin by Beverwyk (hoofd Th. Runia), P. P. Verburg, onderw. te Naaldwijk, Den Hulst (Ov.) (hoofd Fr. Meyer), H. J. Kist te De Krim. Hilversum, mej. A. de Boer ta Hallum (Fr.). vraagt duizenden en wy ontvangen maar eenige honderden. Ik wou dat onze Kerkbode voor één keertje een radio-kracht had om over heel Nederland verstaanbaar te wezen!" Het adres van den penningmeester is L. J. Schalekamp, gironummer 41998 te Klundert. ZENDING Chr. Nat. Zendingsfeest. Gisteren werd op Middachten (bij Arnhem), onder groote belangstelling weer het Chr. Nat. Zen dingsfeest gehouden. De voorafgaande avond werd een inleidende samenkomst gehouden, waar Ds. J. Gouverneur, Herv. pred. te Rozendaa), sprak over een Pinksterwoord, waarmee hy doelde op Hand. 2 40. Dit doet als Zendingswoord vreemd aan. want er wordt gesproken van de kracht van het isolement. Dat lykt iets anders dan de wereld ingaan ter verkondiging van het Evangelie. Maar, wy de wereld gaan redden, moeten we zelf gered worden. Daar gaat liet hier om. De eenzame Abraham wordt de vader het volk der geloovigen. Om aan de wereld leven te kunnen geven, moeten wy leven wel een eigen leven bezitten, een leven, dat niet uit deze wereld is opgekomen. Wie zijn leven verliest ter wille van Christus zal het behouden voor zichzelf en voor anderen. De voorwaarde om in Gods Koninkrijk te arbeiden, ligt in ons behoud van de wereld. Daarna sprak nog Ds. J. M. Mulle Herv. pred. te Dieren. Op de dag zelf kwamen van alle kanten de bezoekers opdagen. De bijeenkomsten stonden onder leiding van D s. Joh. Rauws, die al lereerst het woord verleende aan Ds. A. B. te Winkel, Herv. pred. te Den Haag, voor het uitspreken van de openingsrede; hy wees erop, dat wanneer de zending een zaak des ge loofs is, ze dan vanzelf een feest wordt. D s. P. G. de V e y Mestdagh, Herv. pred. te Rotterdam, sprak over het Zendings werk als een „visschen van mensehen". De Heere roept ons en dan moeten we terstond volgen. Ds. J. Douma, Geref. pi-ed. te Arn- hem. had tot onderwerp: „Wateren uit het ieder ouder zyn kind heen dient te zenden. Heiligdom" (Ez. 47). Zendeling D. C. A. 1 een aanmaning als zoodanig te ontgaan, Te Almelo was destyds in principe door den Raad besioten tot den bouw van twee nieuwe scholen. Een dezer scholen is voor eenige maanden geopend en van de 6 lokalen zyn er thans 3 bezet. Wat nu met dc tweede school te doen? Men kan toch ook by het openbaar niet al te zeer boven zijn stand leven! Daarom verwondert het ons niet dat thans door B. en W., met advies van de Onderwys-Com- missie, een voorstel aan den Raad wordt ge daan om de bouwplannen op te schorten. De motiveering van dat opschortingsvoor- stel is treffend. Het is namelijk gebleken dat het leerlingen aantal by het openbaar onderwijs ondanks den sterken groei der bevol- king achteru it gaande is terwijl op geen enkelen grond een gunstige wending kan worden verwacht. Voor ons is deze ontdekking niet nieuw. Van jaar tot jaar wyzigen zich de cijfers van het leerlingc-ntal ten gunste van het bij zonder onderwiis, ook in Almelo. Zoo heel sterk is toch de A imelosche) natie niet aan de openbare school gehecht. „WAARAAN DE NATIE GEHECHT IS"* Men schryft ons uit Stompwyk: Naar men weet, wordt met Sept. de nieu we Openb. School a. d. Vliet in gebruik ge- De toeloop van leerlingen schijnt niet aan de verwachting te beantwoorden. Voorstanders ervan trachten nu door huis- bezoek dat aantal te vergrooten en gebrui ken o.a. als argument, dat B. en W., door een besluit van den Raad, kunnen bep&ien waar Bout, van Jappen, sprak over: „Nooit tever geefs", welke woorden hy door God-Zelf bo ven de wereldgeschiedenis en boven onzen ar beid in Zyn Koninkrijk zag geschreven. D s. Th. B. W. G. Gramsberg, Herst. Evang. Luth. pred. te Zwolle, sprak over: „Wy kun nen het niet nalaten", de woorden van Petrus en Johannes voor de Joodsche Raad. Zende ling P. M. L e g n e, van Suriname, had het over de Hindoe's aldaar, Jiet volk van het groote heimwee". Des voonaidaags waren ar ongeveer 4000 wordt dan aangeraden zich nu reeds als leer^ ling der school aan do Vliet op te geven. Com mentaar overbodig. IN HOOGER BEROEP. Te Almelo heeft het Bestuur der Vereen, voor Chr. Volksonderwijs besloten in beroep te gaan by Ged. 7 aten tegen het besluit m» den Raad waarbij afwijzend werd beschik: op een verzoek tot 't aanleggen van centras verwarming in de scholen Boruschestraat en Hofkampstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5