BUITENLAND. WOENSDAG 1 JULI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 DE BRAND IN HET NEDERLANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS HOLLAND OPNIEUW IN PARIJS EEN HERHAALDE WAARSCHUWING (Van onzen specialen verslaggever.) Het was een ontroerend oogenblik, toen Maandagmiddag de heer Moojen, de archi tect van het verwoeste Nederlandsche pavil joen, met een forsche ruk opnieuw de vader- landsche driekleur in top heesch, ten teeken, dat Holland te Vincenncs zou blijven. Deze symbolische vlaghijsching, het uit waaiende rood-wit-blauw boven de zwarte massa van wat eens het trolsche Indische patdis was, deed bij de aanwezige Hollan ders het hart sneller kloppen: dat was nu weer echt Holland op z'n best; één dag na de verwoesting werd reeds het besluit geno men tot den wederopbouw en ter bezegeling van dit besluit ging de vlag omhoog! Het is een handling geweest, die niet ai- leen in ons land indruk heeft gemaakt: alle Parijsche bladen maakten er met waardee ring melding van en roemden de Hollaud- sche veerkracht, zoodat we met dit beslutt in Frankrijk een goede beurt hebben ga- maakt Moge nu door de beslissing, dat Nederland te Vincennes vertegenwoordigd blijft, onze nationale trots niet weinig gestreeld zijn, tocji hebben wij wel eenige bedenkingen, die we open en rond willen uiten, opdat men nimmer zal kunnen zeggen, dat elke waar schuwing achterwege is gebleven. Die waarschuwing, welke we met klem willen doen hooren betreft het brandgevaar. De koloniale tentoonstelling te Parijs is ongetwijfeld een prachtig staal van het kun nen der Franschen. Zeldzaam mooi gelegen te midden van het jonge groen van Vincen nes, met Fransche smaak opgebouwd en af gewerkt is de tentoonstelling een lust voor het oog. Indien men daarmee vergelijkt de opzet van een gemiddelde Hollandsche ten toonstelling: vier groote schuren, een h«k en een lunapark, dan moet open en rond wórden erkend, dat de Franschen ons in het smaakvol arrangeeren van zulk een tentoonstelling verre de baas zijn. Wat echter op deze tentoonstelling ont breekt, dat is de veiligheid. En dan hebben we meer in het bijzonder het oog op het brandgevaar. Indien we deze meening uitsluitend uit spraken naar aanleiding van den brand in het Hollandsche paviljoen, die nu eenmaal achter den rug is, dan zou men kunnen spreken van een achteraf-redeneering, eon poging om putten te dempen, nadat de kal veren verdronken zijn, doch zoo is hel niet Reeds voor de opening van de koloniale tentoonstelling is ernstig gewaarschuwd te gen het groote brandgevaar. Veel ruchtbaar peid is er niet aan gegeven, althans niet in ons land, maar Joch was de brand, die reeds voor de officieele opening heeft gewoed ln bet paviljoen van Madagaskar een waar schuwing van beteekenis. Ook dat gebouw is in een oogwenk in vlammen opgegaan en de Parijsche pel's heeft niet nagelaten óp de leemten te wijzen die er in de orga nisatie van de tentoonstelling bestond. De tentoonstelling 1» opgebouwd rond het meer van Daumesnil en beslaat een groote Uitgestrektheid. Dal biedt de mogelijkheid voor elk der afzonderlijke paviljoens om goed uit te komen, maar het eischt tevers èen bijzonder goed functioneerend alarmee- ringssysteem. Dit systeem nu heeft niet gedeugd. Het heeft niet gedeugd bij den brand in het paviljoep van Magdagaskar, het heetl niet gedeugd tijdens den brand in ons pa leis. Er waren op het terrein opgesteld eon aantal alarmschellen van het oude Haag- sche systeem, kastjes, waarvan men hel ruitje moet stuk slaan om een knop te kunnen indrukken, die dan in de trale het alarm oproept Dat systeem heelt gefaald. Reeds bij de verwoesting van het pavil van Magdagaskar is gewaarschuwd, het onverantwoordelijk zou zijn met alarmeeringssysteem de tentoonstelling ln te gaan, allhans zoolang het zoo slecht func tioneerde, maar de waarschuwing heeft niet gebaat Met het noodlottige gevolg! Want ook bij de brand ln ons paviljoen is over duidelijk gebleken, dat men er niet op kon bouwen. Een agent van Charenton, die de brand weer wilde waarschuwen de brand woed de toen al fel heeft niet minder dan 10 kastjes moeten probeeren, alvorens hij er een vnnd, waarvan de alarmschei functio neerde. Dn is een fout, die te ernstig is, dan dat ze verdoezeld zou kunnen worden; het moge waar zijn, dat de brandweer reeds enkele oogenbllkkon na het eerste bericht ter plant se was on water gaf, dit heeft geen beteeke nis, wanneer het alarm zélf te laat is go- komen. Uit de gegevens, die ons ten dienste staan, meenen wij te mogen concludeeren dat de ramp stellig niet zulk een omvang had be hoeven aan te nemen, als nu het geval is ge weest, wanneer behoorlijk toezicht en een goed alarmsysteem aanwezig ware geweest. WAT ER OVERBLEEF.... Van een kostbare boomgroep in het bosch van Vincennes bleven niets dan de verkoolde stammen over. Heel het kostbare gebouw met de schatten, die er in geborgen waren, werd bewaakt door één enkele nachtwaker, die dienst had van 's avonds 6 uur tot 's morgens 7 uur. Deze nachtwaker, de beer Spoormans, heeft verklaard, dat hij hij het openen van o vestiaire, waarin hij het geluid als van inbrekers hoorde, nog niets anders zag, dan wat rook. Hij heeft daarop de deur open la ten staan, heeft eerst de andere wakera op gepord, die daarop den heer Moojen hebben gewaarschuwd en cp det oogenblik stond hei gebouw reeds in lichter laaien. Het was ook geen wonder, want de eenige nachtwaker, die hier dienst had, moest in zijn schrik aan vele dingen te gelijk denken: aan zijn confrères, die in het gebouw slie pen, aan de familie Moojen, aan de Balinec- sche danseressen, die gevaar liepen en aan het alarmeeren van de brandweer. Het begrijpelijk, dat hij het eerst gedacht heeft aan de mcnschcnlevcns, die in gevaar koorden; de deur van de brandende vestiaire open liet en daardoor voldoende zuurstof voor het vuur binnenliet en daarna pas brandweer ging waarschuwen door middel van een systeem, dat beslist onbetrouwbaai Als een oven, die goed „trok" heeft hot Hollandsche paviljoen dienst gedaan hef vuur. Vandaar, dat de heer Moojen later verklaarde, dat de brand niet beter was te vergelijken dan als het branden van een toorts of pekkrans. Het was echter de heer Van Nouhuys, di recteur van het land en volkenkundig insti tuut te Rotterdam, die tegen de samenstel ling van het gebouw en de gebruikte mate rialen bezwaar maakte en pertinent Peiger de zijn kostbare materiaal af te staan voor een tentoonstelling, die zoo slecht beschermd Deze directeur heeft alle reden om zich te verheugen over zijn halsstarrig verzet en oogenschijnlijk moge hij weinig hebben ge voeld voor het hooghouden van de nationale eer te Parijs, ir^ wezen betoonde hij te kun nen waken voor de aan hem toevertrouwde schatten. Wij meenden deze dingen te moeten zeg gen, nu de plannen om lot den houw van een nieuw paviljoen over te gaan, vaster vormen hebben aangenomen. Wij doen dit niet om een domper te zetten op het enthousiasme van de organisatoren, maar om te vragen meerdere waarborgen, dat de schatten, die thans weer uit onze musea naar Parijs zullen worden gebracht beter zullen worden beschermd. Men bouwe, uitstekend, maar men bouwe met onbrandbaar materiaal. Men brenge een keurcollectle van nieuwe schatten bijeen, maar men late de bescher ming daarvan niet opnieuw over aan één enkelen nachtwaker. Bovendien: men ga niet meer af op hot ondeugdelijk gebleken alarmsysteem. Als een ironie op het gebeurde vindt men momenteel in de omgeving van het Louvre een groote brandweertentoonstelling, waar de krachtigste en kostbaarste motorspuiten zijn opgesteld en heel den dag met forsche stralende Seine besproeien. Alle gevaar zou te bezweren zijn, wanneer men tijdelijk te houden bij het nieuwe IIollAndsche pavil joen. Ook wij gevoelen trots voor het prachtige initiatief van het comité om door te zetten, maar zonder waarborgen tot bescherming wordt dit initiatief tot waaghalzerij en daar voor willen we waarschuwen. WAT ER OVERBLEEF.. ONDERHANDELINGEN DE BOUW VAN HET NIEUWE NEDERLANDSCHE PAVIUOEN Het comité voor het Nederlandsche ua viljoen op de koloniale tentoonstelling te Parijs is gisteren naar Holland vertrokken. Vrijdag a-s. zal dan een vergadering van het comi plaats vinden. Werklieden pogen te vergeefs tusschen de overbijfselen te zoekefi naar de vermiste schalen, die groote waarde vertegenwoor digen. Mr. D. Fock is te Den Haag terugge keerd. Hij deelde mee, dat het in de faeuoe ling van het comité ligt, het nieuwe Neder landsche paviljoen zoo spoedig in gereed heid te brengen, dat het in Augustus kan worden geopend. Reeds ontving het Comité van een oud langenoot, den heer A. Hartog, een gift vau 400.000 francs. De Inzending van het Bataviaasch Genootschap. De heer C. C. F. M. Ie Roux, secretaris- thesaurier van het koninklijk Bataviaasch genootschap voor kunsten en wetenschap pen, meldt namens dat genootscnap, dat (te waarde van de jongste inzendingen uit Ba tavia deugdelijk is opgegeven, dat alle in zendingen zijn aangekomen en alles is op gesteld en dat het Ba', genootscnap een te legram van zijn vertegenwoordiger heeft ontvangen, meldende dat alles totaal ver nield is. Het onderzoek naar de oorzaak. Uit Parijs wordt gemeld, dat vandaag do oxperten der verzekeringsmaatschappijen en het commissariaat-generaal van de tentoon stelling op het terrein van het verbrande Nederlandsche paviljoen bijeenkomen, ten einde de aanwijzingen welke meD neert voor do oorzaak van den brand na te gaan en zekerheid te krijgen, of de onderstekin gen inderdaad Juist zijn. Men zal het transformntorhuisje openen, waarbij men aanwijzingen hoopt te vinden In tegenstelling tot zekere berichten werd de brandweer direct gewaarschuwd en wa ren de spuitgasten reeds vier minuten laier ter plaatse. Er was evenmin gebrek aan water, terwijl de onuitputtelijke bron het op vijftig meter afstand gelegen m«er gebruikt had kunnen worden. Strengere bewakingsdienst De Parijsche politiechef Chiappe verza- melde Dinsdag rondom zich den directeur kjëllon woordelijk verklaard: van de gemeentepolitie, den kolonel vand- „president Hoover kan zich achter zijn „sapeurs" en van de brandweer, den hoofd Congres verschansen en ik verschans mij architect, de prefecten van politie en der achter de Kamer, die haar meening te ken- directeur van 't gemeente-laboratorium die Inen heeft gegeven. Ik voel, dat wij met on- ji_. ia Ze concessies aan de uiterste grens van hei moge'ijke zijn gekomen. De Fransche pu blieke opinie zou niet begrijpen als wij nog verder gingen. Tk blijf oprecht, doch hand haaf mijn standpunt Woensdng zullen wij weten, waar wij aan toe zijn". De Fransche bladen geven slechts wei nig commentaar op de schorsing der ou- derhandelingc 'usschen Frankrijk en Ame rika over de moratoriumkwestie. Zij doen klaarblijkelijk hun best om niet buiten bet kader van een algemeen informatie te gaan en wijzen daarbij met nadruk erop, dat er geen Fransche regeering te vindon zal zijn, die zich bereid zal verklaren nog verdere consessies te doen dan Laval en Briand reeds gedaan hebben. Volgens som tnige bladen berust een deel van de ver antwoordelijkheid voor het gebrek aan overeenstemming aan Duitschland, dat zich tot nog toe aan de mogelijkheid van «en Fransch-Duitsche overeenstemming heeft ont rokken. De drie voornaamste punten, waarom trent meeningsverschil bestaat, zijn de vol gende: 1. Frankrijk verlangt terugbetaling van het Duitsche crediel binnen den tija van hoogstens vijf jaar na afloop van de één jarige betalingsopschorting. Amerika acht deze tijdsruimte onvoldoende en verlangt vijfentwintig jaar. 2. Frankrijk verlangt een garantie, dat Dultschland gedurende deze vijf jaar met opnieuw met morazorium-voorste 11 en komt Wanneer dit toch het geval zou zijn, wensrht de Fransche regee'lng van de verplichting on'slagen te worden, een garantiefonds ten bedrage van 500 millioen rijksmtrk aan de Bank voor Intern. Betalingen te moeten bc. talen. S. Frankrijk wenscht, dat ook verschillen de andere midden-Europeesche staten van de vrij komende gelden van het niet be schermde deeJ der herstelbetalingen zullen profiteeren, terwijl Amerika wenscht, dal de- ze gelden s'echts Duitschland ten goede ko men. Wat beiréft den rentevoe', die Frank rijk voor het aan Duitschland te verstrek ken crediet verlangt, schijnt het, dat Ama- rika slechts met èen zeer lagen rentevoet go nocgen wil nemen. In de krhgen der Fransche onderhande laars was nen van meening. dat ten aanzien van punt drie overeenstemming nie' moge lijk zou zijp. In de zitting van den Minister raad vormde dit punt een onderworp vnu uitgebreide discussies en het resultaait was, dmt besloten werd dat de Fransche regee- ring in geen geval op dit punt zou tege moet kon en. Gelijt wij in ons vorig nummer meldden, stelt 'resident Hoover in een te Washing ton ffgesgeven verklaring de Franscne re- geerUg verantwoordelijk voor het uttel ei van hét in werking treden van het mora tory m. Völgens een bericht uit Parijs heeft ml m?fer-presldent Laval in zijn antwoord aan tot taak hebben, de noodige maatregelen ie treffen, om de veiligheid op de tentoonstel ling te verzekeren en de uitvoering vandii maatregelen te controleeren. Chiappe nam kennis van de eerste res»! taten van het onderzoek, dat wordt inte- Pteld naai' de oorzaken van den brand, iwar- door het Nederlandsche paviljoen geteis-erd werd. Door officieele getuigenissen on door het geen men geconstateerd heeft, wordt be vestigd, dat de ramp niet aan kwtadwil- lighcid te wijten is. Het onderzoek wordt lntusschen voortgezet. Belglfi's vriendelijk aanbod Het antwoord der Nederlanr'sche regee ring wordt nog uit den Hang verwacht op het Belgische aan.hod om ruinte in haar paviljoens heschikbaar to stélen. Men meent te Parijs te weten, dat het Ned. comité he-t edelmoedig aanbod van België niet zal aanvaarden Aanbod van de F/ansche regeering De Nederlandsche gezant te Parijs ïhr. Loudon heeft van den franschen minister van Koloniën de mededceling ontvangon, dat de Fransche regee'lng besloten heeft aan het Nedorlanrlschf comi'ó een bedrag van drie millioen f ra res ter beschikking te stellen voor den hertpuw van het Ned*i landscij Paviljoen. De voorzitter van het Noderlandsch e< mité mr. dr. Fock loeft namens het comité dank betuigd, doch verklaard, dat het mité er de voorleur aar. geeft den her bouw met de verzskoringssom te betalen. Waf er van al de kunstschatten uit het Hollandsche paviljoen over bleef... Met onaandoenlijke glimlach staren de twee Balineesche beelden naar de verkoolde resiei tan de kostbare batiks, die rondom hen 'in verspreid» NIEUVE OPSTAND IN PERU LONDEN, 1 Juli. Do „Times" meldt nadere bijzonderneoèn over de groote opstandige beweging ia Peru, waarbij twee infantene- regiixientec van de vierde divisie te Cuzco en Puno, die in opstand zijn gekomen tegen de voorlcopigc regeering te Lima, do pre fecten hebben afgezet, en hun eigen com mandanten in de plaats van do prefecten hebben aangewezen. Volgens betrouwbare mededeeliigen hebben de opstandelingen de regeeringtgetrouwe troepen bij Juliaca terug gedreven en zich na den spoorweg naar Arequipl te hebben vernield, teruggetrok ken. H't garnizoen te Arequlpa zou zich in- middefc evenmin bij de opstandelingen heb ben fongesloteu, en zich tegen de voorloo- pjge regeering hebben gekeerd. Hoewel de toestand in de rest van het land op het oogenblik nog vrij rustig is, be- vinit de regeering zich niettemin ln een ze«r meoilijke positie, en kan haar val elk ocgenblik worden verwacht De voornaamste oorzaken van de algemeene ontevredenheid schijnt te zijn het uitstellen der verkiezin gen en de terugkeer van Overste Sanchez Cerro. Men neemt aan dat aanhangers van den afgezetten president Leguia den opstan delingen in vrij grooten omvang de midde len verschaffen ter financiering van de op standige beweging- POST EN GATTY De Anierikaansche viaegers Post en Gatty zijn Dinsdag op 13 uur 20 (M.E.T.) van Fan banks (Alaska) naar Edmonton (Canada) vertrokken. Ouitschand's rol becrltiseerd Pertinax schrijft in de ..Echo de Paris", dit Duitschland bij de huidige onderhande lingen een zeer bepaalde rol speelt. De Rijks regeering heeft zelfs niet het voorstel van Hoover afgewacht, want reeds op 17 Juni had de Duitsche ambassadeur Von Hnesch den Franschen minister van Financiën Flan din gezegd, dat Duitschlad van he>t reehl op een moratorium gebruik zou maken. De ambassadeur had er toen zelfs aan toege voegd en dat had hij tot dan toe altijd verzwegen dat de Duitsche betalingen dan waarschijnlijk niet meer hervat zouden worden. Laval en Briand hadden later (ten Rijkskanselier en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken uitgenoodigd om reeds op 27 Juni naar Parijs te komen aan de onderhandelingen deel te nemen. I>e beide Duitsche Rijksministers hadden ech ter hun bezoek afgezegd. Zelfs bij een mislukking der Fransch Amerikannsche bespreking zou de positie van Frankrijk niet ongunstiger worden. Dank zij zijn financieel© macht zou de Fran sche regeering Duitschland steeds haar '.vil kunnen opleggen. In zeker opzicht voor Frankrijk zelfs voordeelig zijn om di rect met Duitschland te kunnen onderhan delen. met uitschakeling van Amerika. Sauerwein stelt in de Matin" eveneens Duitschland verantwoordelijk. Duitschland zou het tot stand komen van een Fransch Amerikaatische overeenkomst kunpen he spoedigen door te verklaren (Iét het zich ten aanzien van het systeem der herstel,hw, talingen met do Fransche tegen-voorstell«n kon vereonigen. Wanneer Duitschland zal handelen, zal tegelijkertijd het bezoek van Dr. Brüning en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken Dr. Curtius aan Pa rijs de juiste uitwerking hebben en een voorbereiding z'in voor de Duitsch-Fran sche samenwerking. In den Franschen Senaat. De Fransche Senaat sprak-met 197 tegen 5 stemmen en 90 stemmen blanco haar trouwen in de regeering uit ln verband met haar onderhandelingen óver 't moratorium Voor de stemming legde Laval een korte doch duidelijke verklaring af. HIJ verdedig de daarbij met bijzondere warmte Amerika, dat niet als een hard schuldeischar heeft ge handeld. De openbare meening vergist zich, wanneer zij dit gelooft Men moet lntusschen de reserves die Frankrijk heeft gemankt, niet onderschatten. In de onderhandelingen, die morgen zullen worden voortgezet zat Frankrijk zich waardie gpdragen. Het zal er aan herinneren, dat hot in 1926 alleen zijn crisis heeft overwonnen en dat deze analoog was aan de crisis, waaronder Duitschland thans gehukt gaat. Teneinde verrassingen te voorkomen houd1 Laval hot voor noodzakelijk, dat tusschen de Rijksregeering en de Frnnsche regeering openhartige onderhandelingen worden ge voerd. Andere verklaringen kon Spr. op het oogenblik niet geven. Italië maakt een begin met het moratorium. Het officieele Itdtennsche agentschap meldt: Terwiil n verwacht, dat de op net oogenblik loerende onderhandelingen zoo oedin mogelijk wllen 'z* d nitleve overeenkomst tusschen de belangheb bende regeeringen, heeft de Italiaansche regeering in vervolg op haar volledige en van harte gegeven toestemming in het voor stel van president Hoover er van te voren voor gezorgd, een aanvang te maken met het uitvoeren van het Amerikaansche ptan Te dien einde heeft de Minister van Buiten landsche Zaken, na overleg met den Minis tor van Financiën de regeeringen der ver schillende staten er van in kennis gesteld, dat de Italiaansche regeering de sommm, die zij volgens het Youngplan en de'Haag sche overeenkomst por 1 Juli te vorderen heeft., niet zal opeischen. Tegelijkertijd heett de Italiaansche regeering de regeeringen der crediteur stat en er van in kennis ge steld, dat de regeering in afwachting van een beslissing de oetaling van de door Ita lië op den eersten Juli verschuldigde som men zal ophouden. Deze daad van Italië wordt te Berlijn en to Washington warm begroet. In hot stants- departement te Washington noemt men dit optreden „een buitengewone daad. welke door andere volken moet worden nage volgd". Het Duitsche mlnlsterbezoek aan Rome. Italiaansche beschouwing. „Een zeer belangrijke kwestie'1. De fascistische „Tevere". die veel critlek heeft geoefend op het bezoek der Duitsche ministers aan Parijs omdat deze daardoor „ingelijfd" werden bij het blok dat Frank rijk trachtte te vormen, is het eerste blad, dat commentaar geeft op de uitnoodiging aan den Duitschen Rijkskanselier en den Ri'ksminister van Buitenlandsche Zaken, tot het brengen van een bezoek aan Rome. Het blad schrijft, dat niemand de groote politieke beteekenis van het bezoek der Duit sche ministers aan Mussolini zal ontkennen. Even leek het of het Initiatief van den Duitschen Riikskanselier. dat gevolgd word door de uitnoodiging om naar Parijs te komen, de tegenstellingen minder zou mar- ke-eren. Dr. Brüning was echter te gauw erin ge- loopen. zooals het beste deel van de Duitsche pers reeds dadelijk had geconstateerd. Door de debatten in de Fransche Kamer waren de Illusies al gauw vervlogen. Schrijvende over het tijdstip van het Duitsche bezoek aan Rome, is de „Tevere" van meening, dat de waarheid gebied te zeg gen. dat Europa in het geheel niet inzfet waarom er haast zou zijn bij een Fransch- Duitsche overeenstemming, terwijl iedereen indertiid begrepen heeft waarom er haast was bij het bezoek aan Chequers, evenals Europa de haast zou begrijpen bij een Itali- aanscb-Duitsche samenkomst. Duitschland dient zich te herinneren, dat de beide mogendheden, die borg staan voor den Riin, Engeland en Italië zijn en dat slechts Engeland en Italië binnen het kader van de huidige Anierikaansche voorstellen den Duitschen Rijn de plaats in Europa kun nen verzekeren, die Duitschland noodig heeft. Dn „Tevere" eindigt met als haar meening uit te spreken dat de bijeenkomst met do Franschen na een bijeenkomst met de Itali anen, in deze atmosfeer niet slechts een kwestie van datum en tijd is. maar een zeer belangrijke politieke kwestie. DE BESPREKINGEN TE PARIJS Hedenmiddag hervat. PARIJS, 1 Juli. De besprekingen tusschen de Fransche ministers en den Amerikaan- schen secretaris van de Schatkist Mellon, en den ambassadeur te Parijs Edge, die heden morgen te half 10 zouden worden hervat, zijn op verzoek van Mellon uitgesteld tot van middag drie uur. Mellon wilde na de dis cussies in den Senaat eerst nog gelegenheid hebben om in contact te treden met Was hington. FRANKRUKS HOUDING LONDEN, 1 Juli. De Londensche pers acht de politieke situatie als gevolg van de hou ding van Frankrijk tegenover het Hoovor- plan buitengewoon ernstig. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" acht hot voor Hoover onmogelijk concessies aan Frankrijk te doen. waardoor het Hooverplan onherkenbaar zal worden gewijzigd. Men mag verwachten, dat Hoover bij een misluk king der onderhandelingen nog een uiterste poging zal wagen om Duitschland en de overige landen van Midden-Europa voor den financieelen ondergang to bewaren. Volgens mededeeling van vrienden van Hoover zou dezo eventueel Londen, Rome en eenige andere hoofdsteden ultnoodigon tol een directe samenwerking met Amerika, waarbij nadrukkelijk erop zal worden gewe zen, dat zij, die het eerste plan hebben afge wezen direct verantwoordelijk zijn voor een ineenstorting van Midden-Europa. Het dunno Pö'tje geeft den vorlgen stand aan, Hoogste Stand te Hamburg 767-3. Laagste Stand te Janmayen 752.6. Stand vanmorgen half twaalf 763.5. WEERVERW ACHTING. (Mcdeged dooi i Kon Nt-d Meteorologisch Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige Z.O., tot Z.W. wind, toenemende bewolking, aanvankelijk nog kans op regen of onweer, aanvankelijk w armer. 2 JULI Zonsopgang 4.44 u Zensondergang 9.23 u, Maansopgang 11.31 u.; Maansonderg. 6.41 u. Laatste kwartier 8 Juli 1.12 uur voorra. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van 's avond3 9.53 u. tot 's morgens 4.15 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Constanz 4.82 m 0.04 m. val Hunlngen 9.37 m 0.09 m val Ki-hi3.6h m 0.06 m va Mannheim 0.m 0.m Hingenv,8U m (1.14 m vu Cau;3.28 in. 0,14 m val Cohlenz3.01 m. 0.14 m va Keulen8.11 m 0.14 m val Domburg1,64 m 0.18 m val Ruhrnrt1.9» m. o,l3 m va Maastricht i.Om. 0,02 m val Venlo10.65 ui. 0.03 m. was HOOGWATER NED ZEEHAVENS (Uude Amsterdamscho ttjd). 2 Juli DE NIEUWE SPAANSCHE GRONDWET De Spaansche Grondwetscommissie heeft Maandag haar werkzaamheden beëindigd. Dpzer dagen zal zij bet ontwerp-grondwot bij de vooii-oopige regeering indienen, welke deze aan do nationale vergadering ter be handeling zal voorleggen. Het ontwerp is nog niet gepubliceerd. De grondwet bestaat uit 102 artikelen. Artikel 1 verklaart Spanje een democra tische republiek, waarin de macht bij het volk berust. De artikelen 2 tot 5 behandelen de kwes ties van zelfbestuur. Er wordt in geconstateerd, dat verschillen de gemeenten, die tot dezelfde of ook tot verschillende provincies behooren, kunnen worden samengevoegd. Ook verschillende provincies zouden zioh kunnen vereenigen «n aldus autonoom worden. In beide gevat te n moet drie kwart van het aantal stem gerechtigden zulks goedkeuren. De staat kan echter nimmer zijn rechten prijsgeven, wat betreft de betrekkingen tus schen de burgera en den 6taat, de buiten- iandsche politiek, het recht van oorlog en vrede, het douanewezen, de strafwetgeving, de valuta-aangelegenheden, maten en ge wichten, verkeerswezen enz. De „regionale statuten" zullen in geen gevel ln strijd mogen zijn met de wetten van den 6taat Artikel 6 bepaalt uitdrukkelijk dat er geen staatsgodsdienst meer bestaat. De Katholieke kerk is een publiek reohtelijke corporatie, als hoedanig zich ook andere go^oi-icnstlige gemeenschappen kun nen constitneeron. Artikel 10 betreft de adellijke titels, die niet meer door den staat erkend wor den. doch particulier mogon worden gevoerd Artikel betreft de vrijheid van geloof en geweten. RH artikel 27 verplicht (Je staat zich de j «Klommen te beschermen, terwijl tege-. Weerbericht. Delftijl 0.4G 12.54 Hellevuetsi Terschelling IO.i-'J *2.39 VVIiteintrtaiJ HamngeD lu.51 vM.24 brouwerah Helder le 5.17 8.37 Zienkzet- Idem 2e 17.29 212i Wemelelng» IJ muiden4 27 I--.64 VliHHinnen H v Holland 8.49 1618 Terneuzen Rotterdam 6.56 I8.U4 Hanrfweort 4.29 16 56 5.2- 17.60 3.41 16.(8 (.23 18.40 4,-rt 17.03 2.49 15.o4 3.24 U-.41 4.1 L 16.25 Examen gedaan en niet geslaagd Kennis voldoende, maar te 1 Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt? Hierdoor blijft men kalm en helder van geest Ze zijn verkrijg baar bij Apoth. en Drog. in kokers van 75 c. lijkertUd i-n de mogedtjkheid wordt voorzien goederen door dwangmaatregelen te ont eigenen, indien zulks in het belang van het algemeen nood ju wordt geacht De arbeid wordt bij artikel 28 al^ een maatschappelij ke plicht verklaard en onder bijzond-ere be scherming der wetgeving jjesteld. De repu bliek zal wetten uitvaardugen inzake allo arbeldsaangelegenheden en medezeggen schap der arbeidere in de winst dor onder nemingen. Het onderwijs wordt staatszaak en is op de volksscholen, waar het verplichtend wordt, gratis. Het volgen van godsdienstonderwijs is faculta tief, doch wordt door den staat gewaar borgd. Det wetgevende macht berust volgens ar tikel 32 bij het volk, dat deze macht door het parlement uitoefent De volksvertegenwoordiging bestaat uit congres en 6enaat De senaat zal bestaan uit 240 leden, van wie 60 door de werkgevers, 60 door de ar beiders, 60 door de vrije beroepen en 60 doen- de universiteiten en kerkelijke ge meenschappen zullen worden afgevaardigd. De senaat kan niet worden ontbonden. Ieder dei- vier groote groepen wordt om de vier jaren vernieuwd. Leden van de gewapende macht kunnen noch senator, noch oongTeslid worden. Bei-de kamers kpmen jaarlijks den 2den October bijeen en zullen ten minste vier maanden haar werkzaamheden vervuilen. Artikel 49 bepaalt, dat de president van de republiek gekozen wordt door de vereenigde verga dering van congres en senaat Hiervoor wordt voreischt de aanwezigheid van ten minste twee derdon van het aantal leden en de absolute meerderheid van dezen Gekozen kunnen slechts worden Span jaarden van ton minste 40 jaren oud, niet behooren-de tot de weermaoht, tot do gees telijken en leden van de voormalige regee- rende familie, om het even in welken graad ven bloedverwantschap zij staan met hot hoofd van het voormalige vorstenhuis. Ge ne turaJiiseerde Spanjaarden vallen eveneens onder d'it verbod. De ambts-periode van den president der republiek zal zijn zes jaren. Herkeuze Is niet toegestaan. J In geval van overlijden of aftreden vau den president neemt de president van den senaat de functie waar. De president der republiek benoemt naar eigen goedvinden den premier en deze weer de ministers. Merkwaardig is de zinsnede dat de Pre sident der republiek geen andere oorlogsverklaringen mag ondertcekenen dan die "oor gerecht vaardigde oorlogen, welke zijn vastgesteld in de Internationale verdragen, die door het Spaansche volk plechtig zijn geratifi ceerd en door den volkenbond geregistreerd DE HITTE IN AMERIKA- RccJb 500 slachtoffers. Het aantal slachtoffers van de geweldigs hittegolf bedraagt thans reeds 500. Gisteren alleen roods stierven 280 personen. In Chicago z(jn reeds 12C dooden te be treuren. In Iowa vallen runderen en schapen b(j tientallen dood op het veld neer; de bewoners van Zuid-Dakota hebben met millioenen sprinkhanen te kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2