llirumr £riïisrljf (Zonraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. Hotel Pension Stadsdennen jN.V, HOUTHANDEL V.H, J. VAN SCHIJNDEL C», ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (B»*achikklngskosten f 0 15.) Per week 0.25 Voor hel Buitenland bij Weke- lijkache zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse gummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3389 ZATERDAG 27 JUNI 1931 ADVERTENTIE!*: Van 1 tot 5 regels.—.1.171» Elke regel oreer0 022\'j Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meer m 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantietijd is aangebroken er. velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en emde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. REDEN TOT DANK NABETRACHTING OP DE RAADSVERKIEZINGEN Waar het hart vol van is, vloeit de pen van over en derhalve zullen onze lezers het verstaan, dat wij bij de ken tering des politieker, jaars nog eenige aandacht schenken aan de afgeloopen raadsverkiezingen. Wjj staan immers thans op een schei dingslijn. De maanden en weken van hoogopstuwende politieke actie zijn af gesloten; voor ons liggen de maanden van politieke rust en komkommers, zoo wel in het openbare leven als onder de broeiramen. Naar die rustige kalmte kunnen we Sn spannende dagen vaak verlangen; ook omdat we weten, dat er na de zo merrust weer een periode van actie en propaganda volgt, waarin we op wer ven en winnen bedacht behooren te zijn of ook op versteviging en consolidatie Van wat verworven werd. Maar ook, met hoeveel genot kunnen we die periode van stille en bescheiden activiteit ingaan, wanneer er zooveel reden tot dankbaarheid is, als nu het geval was. Op de stabiliteit van het kiezerscorps wezen we reeds; een standvastigheid van overtuiging welke ook in de breede kring der Christelijk-politieke partijen gevonden wordt. Want letten we op de groote groepen der rechterzijde, dan mag in 't algemeen (want er zijn ook eenige uitzonderingen) met dankbaar heid geconstateerd worden, dat behou den werd, wat verkregen was; ja, dat in menige plaats winst, vaak ongedachte winst te boeken viel. Eerlijk gezegd, dat ging eenigszins tegen onze visie op de gang der zaken in. Want er was in de laatste jaren aanmerkelijke afbrokkeling. Anti-revo lutionairen en Christelijk-historischen voelden het ter dege, dat er geknabbeld werd aan hun kracht. Verwonderen kon dit niet. De malaise grijpt nog steeds met begeerige armen om zich heen. En men kan een volk honderdmaal (en met recht!) voorhou den, dat een gebroken maatschappij en verstoorde verhoudingen nog dieper el lende voor de felst-getroffenen betee- kent; de werkelijkheid bewijst ons elke dag, dat wanhoop niet bedachtzaam maakt, maar tot dwaze agitatie voert. Wie zich beweegt tusschen de samen- groepende werkloozen op de druk bezochte straathoeken kan de stemmen hooren van revolutie en opstand. De mentaliteit lijdt ernstig onder de moei lijke omstandigheden. Dat is verkeerd en te betreurenen gij kunt te gemakke lijker zoo oordeelen, als de malaise nog geen vat op u heeft; doch het zou niet Christelijk en niet verstandig zijn, als ge met die langzame revolutie in de hoofden der massa geen rekening hield. Waar nood komt, komt opstand; een volk raakt uit de put der misère zoo licht in de branding der misdadige woe ling en wie zich daarover verbaast ver staat de historie en het menschelijk hart niet. Daarom' zou het zoo begrijpelijk ge weest zijn, wanneer ook ten onzent zich breeder scharen aan de teugelloosheid der revolutie hadden overgegeven; en we kunnen God er niet genoeg voor dan ken, dat de bewarende kracht der Christelijke beginselen nog zoo velen weerhoudt van weg te dolen in 't moe ras van de uiterst linksche groepen. Dit kwam oo' \u bij de stembus uit. Van afbrokkeling der Christelijke par tijen was slechts sporadisch sprake; in Veel meer gevallen werd winst behaald of kon de gunstige positie geconsoli deerd worden. Wie partijman is, verheugt zich daar over en met reden. We hebben dat allen deze week gedaan. En wanneer er plaat selijk verlies was, dan hebben we naar bijkomstige omstandigheden gezocht om dat te verklaren. Onze overtuiging, dat we beginselen belijden, welke ons volk ten zegen kunnen zijn, heeft er niet onder geleden. Dat is ook goed en kan juist tot goede actie aansporen. Doch ver boven het be lang van eenige partij gaat toch uit de zaak des Heeren en het waarachtige welzijn des volks; dit namelijk, dat de doorwerking van het Christendom nog zoo sterk is onder onze bevolking en de behoudende kracht nog zoo groot. En het kan best zijn, dat we ons als partijman verheugen, omdat een zetel van een geestverwante politieke partij aan ons kwam; doch niet zoodra doen we onze oogen wijder open of we erken nen, dat ver boven het partijbelang uit gaat de kracht, welke de Christelijke beginselen nog in ons volksleven uit oefenen. Want we mogen er onze oogen niet voor sluiten, dat ook bij deze verkiezin gen een kleine opschuiving naar uiterst links niet te ontkennen valt. De roode pers moge met schreeuwen de letters overwinningen bulletineeren, 'n verstandig mensch weet wat daarvan te denken is. De groote zegepraal te Am sterdam kwam ten slotte neer op een winst van één zetelde geringe „achter uitgang" te Rotterdam beteekende een zetel verlies; en de krachtige positie in Den Haag wil niets anders zeggen, dan een met groote moeite handhaven van het aantal bezette zetels. Zoodat het ver- eenigde resultaat in de drie groote ste den precies op pari staat. Daartegenover moet toegegeven, dat de revolutionaire groepen met een uit gesproken destructief en de orde onder mijnend karakter winst boekten. Een verschijnsel, dat wij niet mogen veron achtzamen, doch dat ons evenmin hevig behoeft te verontrusten. Immers, we kunnen ons troosten met de wetenschap, dat deze winst niet ten koste van de Christelijke partijen is behaald, doch genomen is van de min- der-revolutionaire groepen en dus veel meer een waarschuwing dan een teleur stelling beteekent. Een waarschuwing vooral aan die partijen, die als de vrijzinnig-democra ten bijna overal het loodje moeten leg gen of, voor de sociaal-democraten, die liever met een revolutionair gebaar eenige zetelwinst verwerven, dan door ruggegraat te toonen tegenover de revo lutionaire agitatie tijdelijk verlies te ne men doch zich duurzaam te versterken. Hoe het zij, in een diepere ontleding treden we thans niet. We hebben vol doende in het licht gesteld, dat er, zij het ook vooral in verband met de tijds omstandigheden, een verblijdend ge ringe opschuiving naar links is; maar dan toch een versterking van het revolutionaire element, welke tot waak zaamheid aanspoort. Volgt hier niet met logische conse- kwentie uit, dat we ons verheugen over de goede verhouding, ja, de menigwerf hartelijke samenwerking tusschen de rechterzijde in 't algemeen en de ortho- dox-protestantsche partijen in 't bizon der. Tusschen chr. historischen en anti revolutionairen was er in vele, zij het dan ook meestal kleine plaatsen, een sa mengaan, dat door niets gehinderd werd. Van wrijving was geen sprake. Waar men gescheiden optrpk, daar werd met angstvalligheid vermeden om elkaar pijn te doen; ons althans bereikte geen enkele klacht over „hinderlijk vol gen" of plagerig voor de voeten loopen. Toen de stembus gesproken had was de houding niet anders. Zoo hier en daar was wel een zetel van de eene naai de andere groep overgegaan en de zoete winst werd met genoegen geïncasseerd doch er was geen luidruchtige vreugde, alsof men een overwinning behaald had. En waar een der coalitie-partijen een zetel aan links verspeeld had, daar was bij de anderen leed over dat verlies. De roomsch-katholieken in Rotterdam acht ten hun feestvreugde over de handha ving der eigen positie vergaid door het verlies, dat de anti-revolutionairen le den; en de Haagsche anti-revolutionai ren zijn erg blij met de behaalde zetel winst, doch de vreugde wordt getem perd, doordat de Roomsche fractie ver zwakt werd. Ook dat is een reden om dankbaar te zijn, want in ons Nederland der politieke verbrokkeling hebben de Christelijke groepen elkaar noodig om verweer te bieden tegen het opstrevend ongeloof. De wereld om ons heen leert ons, waar toe de consekwenties van de revolutio naire beginselen leiden; en zouden wij er ons dan niet over verheugen, wan neer hier hechte vriendschapsbanden gelegd worden tusschen verschillende politieke groepen, welke over de partij balustrade heen elkaar de hand reiken? Zuiver vanuit dat oogpunt bezien vra gen we ons niet zonder zorg af, waar de zoekgeraakte stemmen der dissideeren de rechtsche groepen gebleven zijn. Het valt toch niet te ontkennen, dat in die hoek slagen zijn gevallen. Uiterst zeldzaam zijn de gevallen waar zetel winst behaald werd; veel voorkomend is het verschijnsel, dat met moeite de stelling behouden bleefterwijl het ook geen zeldzaamheid was, als er verlies geleden werd. Indien aanwijsbaar was, dat deze, door de afwijkende rechtsche groepen verloren stemmen weer bij de groote rechtsche party en terechtgekomen wa ren, dan zouden we ons daarover uiter mate verheugen. Want eenheid en sa menwerking is ons ideaal. We staan echter voor een open vraag. We kunnen het antwoord, waar die stemmen gebleven zijn, niet vinden. Het moge echter voor de leiders in die kringen een aansporing zijn om ern stig te overwegen of het niet tot bezin ning moet komen. Want al vervult thans groote dankbaarheid ons hart, dat de orthodox-Christelijke kiezersgroepen in ons land nog zooveel invloed blijken te bezitten als thans bij de raadsverkiezin gen bleekwe kunnen geen dag voor uit zien en we weten niet, wat de woe ling der tijden ons brengen zal. £h' smeult op heel de wereld een re volutionair vuur en mocht wat God genadiglijk moge verhoeden hier en daar de brand uitslaan en niet te doo- ven zijn, omdat de Christenen niet een drachtig naast elkaar staandan zal het zelfverwijt ons meer pijnigen dan de nood. God te danken voor ontvangen zegen en bewarende genade is plichtdoch het is evenzeer dure roeping om de lende nen omgord en de lampen brandende te houden. AMSTERDAM de gemeenteraadsverkiezing Ten stadhuize hebben de hoofdstembureaus vergaderd van de drie districten om officieel den uitslag vast te stellen van de gemeente raadsverkiezing. waren verschillende protesten te be handelen. Hoofdstembureau II was dadelijk ereed, omdat daar geen klachten waren bin- engekomen. De protesten ingekomen bij hoofdstembureau III werden ongegrond ver klaard, meest om formeele redenen. Hoofd stembureau I heeft langdurig vergaderd ter behandeling van verschillende klachten, o.a. de klacht, dat in stembureau 3S6 aan de Kra- matweg een stembiljet was geldig verklaard, dat niet op de gewone wijze was ingevuld, maar door een kruisje. By het nazien van 't pak met geldige stem biljetten bleek, dat 34 stemmen op Dr. de Hartogb waren uitgebracht. Geen van alle toonde een afwyking en dit getal 34 kwam overeen met het proces verbaal van het stem bureau. Deze klacht moest dus ongegrond worden verklaard. Wat de klacht betreft, dat in een stem bureau twee personen waren toegelaten die de stemming hadden deelgenomen, of schoon hier namen doorgehaald waren op de kiezerslijst, bleek gegrond te zyn. Van dit geval zal een proces verbaal worden ge- oegd bij den uitsiag van de stemming. Over liet geval zelf zal Maandag worden beslist door het Centraal Stembureau. DEN HAAG DE BETHEHEMKLINIEK Tengevolge van het voorkomen van een voor zuigelingen beem ettelijk en huiduitslag is de BethileihemkLindek een paar weken gesloten geweest. Het geheele gebouw is ontsmet en zal Maandag weer itn gebruik warden genomen. Een twintigtail babies i6 er door aangetast geweest; twee zijn er aan oveadeden. De geoonstateerde uitslag komt veelvuldig voor zonder dat ooiit nadeelige gevolgen zijn anidervonidien. ARNHEM HET BIJKANTOOR VAN DE STANDAARD De heer J. K. van Loon, Arnhemsch redacteur van „De Standaard", is overge plaatst naar Amsterdam. Per 1 Juli a.s. wordt het Amhemsche bijkantoor van „De Standaard" opgeheven. Er heeft zich een klein comité gevormd uit de protestantach-chris- telijke organisaties, onder leiding van den heer J. N. van Munster, om afscheid van den lieer Van Lx>n te nemen en hem te huldigen voor de wyze waarop hy zich verdienstelijk heeft gemaakt ten opzichte van het Christe lijk vereenigingsleven. Dit zal plaats hebben in een samenkomst a.s. Maandagavond in de groote zaal van het gebouw voor Christelijke belangen. WARNSBORN EN VIJVERBERG. Ged. Staten stellen voor om aan de Stich ting Het Geldersch Landschap ten bate den aankoop van de goederen Wamsborn en Vijverberg, uit de provinciale middelen te verleenen een bijdrage in eens van f 25000, zulks onder voorwaarde, dat Rijk, Gemeente particulieren in voldoende mate bijdragen. HAARLEM KAMER VAN KOOPHANDEL. Naar aanleiding van de klachten over eer ondiepe vaargeul in het Noorder-Buiten- Spaarne is door het Bureau der Kamer aar B. en W. van Haarlem de volgende brief verzonden: „Door belanghebbenden werd onze Kamer ge vezen op de onvoldoende diepte van de va trgeul in het Noorder-Buiten-Spaarne er \vl'. in liet gedeelte tusschen de Spoorbrug er dc vroegere grens in het Noorden der ge meente Haarlem. By een nader onderzoek is ons inderdaad gebleken, dat de industrieele ondernemingen daar ter plaatse gevestigd, nadeelen onder vinden van deze onvoldoende diepte, zoodat het. meer dan eens voorkomt, dat schepen of in het geheel niet of eerst na veel moeite ter bestemder plaatse kunnen komen. Deze bezwaren zouden ondervangen zyn, indien de onderhavige vaargeul uitgediept zou- worden tot minus M. 4.20 A.P., waardoor een diepte verkregen zou worden gelijk die der vaargeul tusschen Spaarndam ei bovenbedoelde grens der gemeente Haarlem. Onze Kamer verzoekt derhalve uw college wel die maatregelen te willen treffen, dat aar ons bezwaar, zoo spoedig mogelijk, in hel belang der industrieele ondernemingen, tege moet gekomen wordt". In de stad Haarlem zijn van 1 tot en met 31 Mei 1931 in 't Handelsregister der Kamer 18 nieuwe hrndelszaken ingeschreven, ver deeld als volgt: zuivel-industrie, hypothecair- en intermediair bedrijf, naadlooze asbest- vloeren, reclamebureau, rywiel-engroshandel, schoenenmagazijn, begrafenisonderneming, bloembollenhandel en -kweekerij, hotel-pension zaak in onroerende goederen, fotohandel en sigaren-industrie, van deze allen één. Bovendien twee zaken in agenturen en commissie, twee grafische kunstinrichtingen en twee houtwarenfabrieken. DE GELDERSCHE TRAM BESTAAT THANS VIJFTIG JAAR. In een prachtig en rijk geïllustreerd feest nummer bezingt de Graafschapsbode de lof van de Geldersche Tram, welke thans vijftig jaar bestaat. Allerlei voóraanstaande perso nen hebber^ bijdragen voor dit nummer ge schreven, o.a. de Minister van Waterstaat. Heel de geschiedenis der tram, met zijn ups and downs wordt verhaald. Van pietlutterig stoom trammetje, met een puffende „koffiemolen" er voor, is de tram uitgegroeid tot het moderne vervoermiddel, waar het luxe en gemak is en waar lieftal lige conductrices met zachte, doch vaste hand de reizigers der omnibussen begeleiden. Er zijn thans heel wat veertigjarige jubi lea en de feesten geven fleur aan heel de Achterhoek. ..BLOEMENDAAL" TE LOOSDUINEN Op 1 Juli a.s. zal zuster P. c. van Zetten, die zich bijna 33 jaar wijdde aan den dienst der barmhartigheid ter verzorging en ver pleging van krankzinnigen en zenuwlijders de stichting Bloemendaal met pensioen ver laten. Al die jaren, dat zij aan deze stich ting werkzaam was heeft zij ook buiten haar eigenlijke werk om verbazend veel ge daan om het donker bestaan van de lijders en lijderessen in de stichting zooveel in haar vermogen was te verlichten. Op haar initia tief werd opgericht de Chr. Jongedochters- vereeniging „Wees een Zegen" en een bazar georganiseerd, waarvan de baten aangewend werden tot het houden van rijtoeren met de patiënten en het uitdeelen van versnaperin gen. Deze bazar wordt thans elk jaar gehou den. Tal van jaren was Zuster van Zetten bestuurslid van de stichtingszangvereeniging „De Lofstem". Ter gelegenheid van haar 25-jarig dienstjubileum werd haar de orde van Oranje-Nassau toegekend. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN ■telling blijft gelijk. AVEREEST (Dr.). Gekozen 3 AR met 828 st. I. van Haeringen Azn.. H. Giethoorn en J. H. Jemstra. alle aftr.). 1 CH 1227 St.. 1 RK 393. 3 VB 7S6 en 2 SDAP. Alle af tredenden zijn her- BORNE (Ov.). Gekozen 1 CH (gecombineerde jst met AR) 311 (ln 1927: 624). 7 RK 2231 (2052). 2 CDU 504 1 Gem.belang 264 VB (271). en 2 SDAP 539 (373). De CH en lR en de RK verliezen 3 zetels aan de CDU n SDAP. terwijl de zetel van den VB wordt ogenomen door Gem.belang. CH verliezen i NIJEVEEN (Dr.). Gekozen 2 AR j OMMEN (Ov.). Gekozen 3 AR 883 (In 1927: 995). S CH 726 (632). 1 RK 278 (293). 1 HGS 684 (737), 1 VD 281 (277). 1 SDAP 214 (78). 1 '"—Roovers 237 (224). Do AR verliezen 1 ze- RUINEN (Dr.). Gekozen 2 AR 389 (in 1927- - CH 141 5 VB 765 (723). 3 SDAP T". dQ CH 446 (342). Do AR verliezen 2 SMILDE (Dr.). Gekozen 4 AR met 682 st. (!n 1927: 723). 3 CH 57S (642). 2 VD 431 (568). 3 SDAP 132 (32G). 1 plattelander 266 (183). De SDAP wint 1 zetel van de VD, doch een stem bus-abuis (iemand zou gestemd hebben, die iertoe niet bevoegd was) zal vermoedelijk een iouwe stemming noodig maken. ST AD-DELDEN (Ov). Gekozen 1 AR G'^ozen 2 AR 282 (in 1927: 197). 2 KK ..18 (328). 3 Herv. Gerc-f. 320 (398). 1 SGP 215 (ICO. en 2 SDAP 273 (202). De AR e.Vc" lco v" «w-c-u™ flic-uunencijfer 213. Verder werden gekozen VB 478 (418). en 3 SDAP 362 (325) De AR ver zijn zetel ten bate van de RK. ENORME FABRIEKSBRAND BIJ HELMOND EEN VUURZEE VAN BIJNA TWEE H.A. OPPERVLAKTE Een stroohulzenfabriek, een koord en matten'afdeeling, een stroo- en hooiperserij en een golfpapierfa- briek verwoest. Eenige tonnen gouds schade. Zeventig arbei' ders werkloos. De brand zal ver moedelijk nog eenige dagen voort duren. Tn den afgeloopen naclit heeft in de on middellijke nabijheid van Helmond wederom een enorme fabrieksbrand gewoed. In den vroegen morgen was het aan do Zuid-Willemsvaart een fantastisch gezicht in de verte de hoogoplaaiende vlammen to zien met. daarboven toevalligerwijze een passeerenden luchtballon, die in Westelijke richting verdween. Tegen drie uur in den nacht werd brand ontdekt in de fabriek van de N.V. Van Darn's Stroofabrieken en in de Golfpaplerfa- brieken van den lieer O. Hennv. Het gebouwencomplex is gelegen nabij sluis 7 tan de Zuid-Willemsvaart op het grondgebied van de gemeente Aarle-Rikstel. De brand werd naar wij vernemen bijna tezelfder tijd door verschillende personen ontdekt. Het vuur moet toen reeds groote af metingen hebben aangenomen. Eén der kinderen van de familie Henny werd te ongeveer drie uur wakker en zag uil het venster van een kamer van de in <1 onmiddellijk in de nabijheid van 't fabriek; complex gelegen huize „Karelstein" het vuur woeden. Aan den anderen kant van liet fa briekscomplex, ongeveer 250 meter verder, werd één der kinderen van één der arbeiders van de thans afgebrande fabriek wakke door het knetteren van vlammen. Dit hui: is ingebouwd van de stroofabrlek, zoodat in allerijl de bewoners moesten vluchten. Een weinigje huisraad kon nog worden ge Door bij'zondere omstandigheden, zooals deze in Aarle-Rikstel bestaan, duurde hei vrij geruimen tijd vóórdat de brandweer ter plaatse was. Des nachts is de gemeente Aarle-Rikstel telefonisch niet te bereiken, terwijl van Helmond uit de brandweer geen assistentie mag verleenen zonder toestemming van den burgemeester van Aarle-Rikstel. Eén der firmanten van de N.V. Van Dam's Stroofabrieken is onmiddellijk nadat de brand was ontdekt, per auto naar Aarle- Rikstel gereden, om den burgemeester te waarschuwen, die daarop onmiddellijk de brandweer van Aarle-Rikstel en Helmond opriep. In Helmond was de brand reeds door en kele nachtwakers van fabrieken opgemerkt en aan de politie gemeld. Dit was oorzaak dat de brandweer Helmond met haar twee motorspuiten en autoladders reeds op de plaats van de brand aanwezig was, voordat de brandweer in Aarle-Rikstel arriveerde. De brand had zicli intusschen zoo snel uitgebreid, dat toen de brandweer ter plaat se verscheen, het groote fabriekscomplex reeds één vuurzee vonnde. Bovendien stond nog ongeveer V/2 H.A. stroobergen in volle vlam. De laaiende vuurzee besloeg een vlakte van bijna 2 H.A. Aan alle kanten hoorde en zag men daken instorten. Dichte zwarte rookwolken van de vele op liet terrein liggende olievaten kronkelden uit het loeiende vuur. Aan het aspect van den fabrieksbrand was door de brandweer niets te veranderen, daar alles reeds een prooi der vlammen was. De Helmondsche brandweer slaagde er in huize „Karelstein", het woonhuis van den heer Henny. te behouden. Te 7 uur hedenmorgen brandde alles nog erder. De enorme stroomassa's, papier, olie, enz. boden steeds nieuw en gretig voedsel aan het vuur. en na 6 uur is de Helmondsche brand weer ingerukt, daar er toch geen hulp meer kon worden verleend. De brandweer van Aarle-Rikstel had het vanaf dit oogenblik in handen uitbreiding van den brand te voorkomen. Naar men ons mededeelde, moet het vuur van buiten af zijn ontstaan, waarschijnlijk in de opgestapelde stroobergen. Vandaar uit heeft het vuur zich met enorna snelheid uitgebreid en zich over het gefieeie terrein "erspreid. De heer Van Dam, één der directeuren der fabriek, met wien wij nog een kort on derhoud hadden, vertelde ons dat bij even over drie te Eindhoven werd gewaarschuwd voor den brand. Reeds achter Eindhoven kon hij in de rich ting van Helmond het vuur waarnemen. Behalve de enorme voorraden materiaal zijn nog vele machines een prooi der vlam men geworden. Verwoest zijn o. a. 18 strookoordmachines, 18 stroohulzenmachines, 4 strooperscn en een 20 tal motoren, lieren, enz. Verleden jaar was nog een nieuwe machi ne geplaatst van f 30.000. Een G-tnl auto's ging eveneons in het vuur op. Van de groote golfpapierfabriek van den heer O. Henny is eveneens niets overgeble ven. In het geheele complex waren geves tigd de stroohulzenfabriek, een koord- en mattenafdeeling, een stroo- en hooiperserij |p de golfpapierfabriek. De gebouwen besloegen een oppervlakte van 5100 M2. De oppervlakte stroobergen be droeg iy2 h.a. De aangerichte schade was nog moeilijk te schatten doch zal zeker eenige tonnen gouds bedragen. Zeventig arbeiders uit Helmond en Aarle- Rikstel zijn tengevolge van den brand werk loos geworden De schade is door Engelsclie beurspolis ver zekerd Hedenmorgen om 8 uur was de toestand nog hetzelfde. Het vuur woedde nog steeds voort Duizenden belangstellenden trokkeni TELEFOON 3 Schitterend gelegen in -"e bosschen bij HARDERWIJK. Mooie Speeltuin Alle comfort VRAAGT PROSPECTUS Voornaamste Nieuws. (blz. L) Enorme fabrieksbrand te Helmond, (blz. 5) Congres van de Vereen, van Nederland- scha Gemeenten. Conflict in de kartoiiindustrie in Gro ningen onvermijdelijk. (blz. 6.) j inhoud T an de Fransche antwoord nota aan Amerika stemt overeen met wat daarover bekend werd. Heftige Kamerdeba-- ten, maar instemming niet het antwoord der regeering. Amerika blijft optimistisch. STimson is naar Europa vertrokken. Mellon is zijn be sprekingen begonnen. (blz. 9). Onze koleuuitvoer en de Belgische-invoer beperking. Adres van Kamers van Koophandel inza ke de overbrugging van het Hollandse!» Diep. Indrukken van de Parijsclie Koloniale Tentoonstelling. Bij Hoofdpijn en bij Kiespijn Mijnhardt's Poeders Doos 45 ct. Bij uw Drogist Daar de plaats van de ramp. Voor de brand weer valt er niets anders te doen dan rustig af te wachten en de vlammen hun vernie lend werk te laten voortzetten. Waarschijnlijk zal hot nog eenige dagen duren voordat do enorme voorraden brand baar materiaal waarin het yuuj- zich heeft genesteld, zijn verbrand. De bui-gemeester van Aarle-Rikstel was spoedig na het melden van den brand op het terrein aanwezig. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING Ir. Unger vertelt in „Die Umschau" over wat hij noemt: Mijn worsteling niet den dood. Zaterdagavond wilde de lieer Unger een bad nemen, nadat hij zich eerst geschoren had. Om beter te kunnen zien, had hij do schuifbare hanglamp lager getrokken. Hij ging in het bad, maar toen hij er weer uit wilde klimmen, kreeg hij de electrische lamp voor zijn gezicht en wilde deze dus weer omhoog schuiven. Nauwelijks had hij de lamp aaugeraakt of het licht ging uit en de lieer Unger kreeg den stroom van 220 volt door zijn li chaam. Dadelijk voelde hij zijn krachten verdwijnen, zoo vertelt hij, en ik viel met mijn rug tegen den muur. Ik dacht: Jongen, je staat in het water, dat kan je dood zijn. De stroom houdt je hand vast Werp de lamp weg. Toen werd ik bewusteloos. Er zijn dus 3 tot 4 seconden verloopen, voor ik bewusteloos werd. Mijn vrouw zat in de huiskamer. Mijn angstkreet dreef haar naar dc badkamer, maar ik had de deur afgesloten en zij zag dat het licht was uitgegaan. Daarop hoor de zij, dat dc lamp tegen den muur sloeg en weer ging branden. De stroom is zeker 5 tot G seconden door mijn lichaam gegaan, voor ik van de lamp kon loskomen. Na 5 tot S minuten had mijn vrouw hulp gekregen. Zij klopte op de deur en ik kon haar open doen. Mijn hart werkte nog zeer langzaam en pas na een half uur had het weer zijn gewone aantal slagen. Het is bekend, dat de op zich zelf vrij on schuldige electrische lichtstroom van 110 tot 220 Volt bij groote vochtigheid onmiddellijk hartverlamming en dadelijk daarop den dood veroorzaken kan en zeer dikwijls ver oorzaakt heeft Onmiddellijk doodt de elec trische stroom nooit. Ook in den electri- schen stoel terecht gestelde misdadigers zijn nooit dadelijk dood; zij sterven aan hart verlamming. Wetenschap. ZWAARTEKRACHT-EXPEDITIE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Prof. Dr. F. A. Vcntng Meines» te Utrecht te aar Genua vertrokken r.ni <1.- door de Itnli- menwerking mot de Itali- coinmisslo geprojocteerde ondorfteebóc do Middelland sche anscho Geodel„,luo waar tekrackt-expedi tic in do Mlddellandsche oo tj heipon voorbereiden. De oxpedltto i.il go chieden met een Italian1 -■ - - al do WestelUke helft ce betreffen. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT ZAGERIJ EN SCHAVER!) HOOFDKANTOOR. OPSLAGPLAATSEN. NASSAUHAVEN B0ERENGAT OOSTZEEDIJK No. 228, R'DAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1