IHeumr feihsdfe <£mtran 1 VACANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2b (Beschikklngskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksrhe zending 7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3386 WOENSDAG 24 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels...»lAV/'a Elke regel meer- 0.22' Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 240 Elke regel meers 0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargarr Dit nummer bestaat uit DRIE bladen waaronder een Veluwe-nummer EERSTE BLAD. Nu de vacantietijd is aangebroken er velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wy dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. NED. FABRIKAAT DEMONSTRATIE. Als gevolg van h'et ingestelde onderzoek naar de mogelijkheid van een Nederl. Fa brikaat-demonstratie in 1932 tè Arnhem, in verband met de alom gehoorde grief van zeer vele fabrikanten, dat het Nederlandsche volk, autoriteiten en burgerij, uit sleur en ten onrechte hun producten voorbij gaat, heeft Mr. J.Huges, secretaris der K. V. K. aldaar een rapport aan den Minister van Arbeid uitgebracht, waarop we hier gaarne de aandacht vestigen. De heer Huges heeft zich gewend tot de besturen van 51 Ned. industrieele bedrijfs- vereenigingeto met een circulaire, waarin het doel der. demonstratie nauwkeurig is omschreven. Bovendien is op andere wijze de algemeene belangstelling op deze actie gevestigd. Het resultaat was weinig bemoedigend. Van de 51 bedrijfsgroepen toonden zes aan, dat zij niet in aanmerking kunnen komen; veertien deelen zonder motiveering mee, dat zij niet wenschen mee te doen; zestien lieten niets van zich hooren; elf zijn nog aan 't overwegen en vier deden ernstige toezeg gingen. Op deze koele houding lettende, zou er reden zijn om de voorbereiding maar on middellijk te staken; indien er niet tegen over stond, dat door vele fabrikanten, onge vraagd, instemming met het plan is be tuigd. Waar dan nog bijkomt, dat de Rijkscom missie voor de werkverruiming en de be kende vereeniging „Ned. Fabrikaat" hun groote instemming met het plan betuigden en voorzoover mogelijk, gaame medewer king verleenen. Dit is dan ook de reden, dat de secretaris geen vrijheid vindt om van verdere plannen af te zien; te meer niet, omdat het aanne melijk lijkt, dat de betrokken fabrikanten deze passieve houding aannemen, niet zoo zeer uit onwil dan wel omdat zij, volkomen begrijpelijk, zich tot op heden nog onvol doende realiseeren, hoezeer hier, met mini mum kosten hunnerzijds, een door hen al len begeerd einddoel, in korten tijd goed deels kan worden bereikt, omdat dit doel, t.w. de veranderde volksstemming, met als logisch te verwachten gevolg, dat millioe- nen guldens langs den meest eenvoudigen en eerlijken weg binnen onze grenzen zul len blijven, toch ook wel eenige extra in spanning, van wie ook, waard is. Mr. Huges wendt zich daarom, opnieuw tot de groepsbesturen en de individueele fabrikanten, met het dringend verzoek hem voor 6 Juli a.s. te willen berichten, of zij hun principieele instemming willen ver leenen. Mocht de belangstelling blijven ont breken, dan zal er van het plan niets kun nen komen. Er openbaart zich tegenwoordig ook bij de tusschenhandel een ernstig streven om het Nederlandsch Fabrikaat naar voren te schuiven en zóó de nationale welvaart te bevorderen, en dat heeft recht op groote waardeering. Daarom verdient ook het po gen van de Kamer van Koophandel te Arnhem toejuiching; al kunnen wij niet be- oordeelen of er, naast de jaarbeurs en al lerlei tento'oiistellingen nog plaats is voor een demonstratie in 't groot. De organisaties zullen dat hebben te be oordeel en en als zij van het nut der Arn- hemsche plannen overtuigd zijn, behooren zij hun medewerking te verleenen. Dat wij op dit rapport wijzen, beoogt dus uitsluitend de organisaties op te wekken het plan ernstig te overwegen. OOLIJKE BAKKERS Gelukkig dat er in deze dagen, zwaar van politiek, zoo nu en dan nog eens een stem opklinkt, welke een andere richting aan onze gedachten, geeft. Thans zorgden er de bakkers voor. Op een bakkersbijeenkomst te Amsterdam werd voorgesteld, een schrijven te richten tot den heer voorzitter der Tweede Kam< om hem te verzoeken toch zorg te dragen dat over belangrijke onderwerpen, als de Uitvoering der Tarwewet, voortaan alleen terzake kundigen zouden spreken, welk voor stel met luid applaus begroet werd. Alweer bleek dus de waarheid van het ulevellenrijmpje: zoo'n bakker spreekt met gloed; hij heeft zoo'n warm gemoed. Maar tevens van dat andere versje, waarin ge zegd wordt, dat wat voor de vuist wordt opgediend, niet altijd even gaar is. Dit politieke broodje nu, dat onder alge meene toejuiching in de etalage werd uit gestald, is lang niet gaar. Want de Voorzitter der Tweede Kamer kan er niets aan gebeteren, dat de sprekers daér ondeskundig zijn op 't terrein der broodbereiding. De Kamer is niet altijd zonder deskundige op dit terrein geweest; doch dat kon de toenmalige Voorzitter evenmin helpen als de tegenwoordige het veranderen kan, dat de bakkers geweerd zijn uit ons parlement Trouwens, bakkers die in de politiek gaan keeren later in de regel niet naar de bak kerij terug; terwijl kennis van de bakkunst alleen niet voldoende is om een goed kamer lid te zijn. Hoe het zij, de Voorzitter der Tweede Ka mer is verplicht elk kamerlid het woord te verleenen over elk onderwerp, dat aan de orde is. En de brief der bakkers zal dan ook wel voor „kennisgeving" aangenomen worden. De bakkers zullen goed doen de Kamerle den zoodanig over hun belangen in te lichten dat ze er over kunnen spreken, alsof ze des kundig zijn. BINNENLAND. AMSTERDAM DUUR BROOD. Mevr. van Blitz-Bon (soc.-dem.) heeft vra gen gericht aan het College van B. en W. over de te verwachten stijging van den broodprijs, tengevolge van de invoering der Tarwewet Indien men verhooging vreest, vraagt zij, hebben B. en W. zich dan reeds gewend tot de Regeering? Uit het antwoord blijkt, dait dit inderdaad door B. en W. reeds is gedaan, bij schrijven van Nov. 1930, wijl men meende dat de vcr- hooging van den tarweprijs niet door de ver bruikers, maar door de Regeering moest worden betaald. Of Mevr. van Blitz-Bon met dit antwoord tevreden is, kunnen wij niet weten. Maar het lijkt ons niet heel vriendelijk van den heer Wijnkoop, dat hij nu in ditzelfde vei band ook vragen heeft gesteld. Hij had, dunkt ons, beleefdheidshalve, de dame moe ten laten voorgaan. PENSIOEN VOOR WEDUWNAARS VAN VROUWELIJKE WETHOUDERS. Op voorstel van mevr. Koek-Mulder om ook pensioen te geven aan weduwnaars van vrouwelijke wethouders, hebben B. en W. praeadvies uitgebracht. Zij meenen, dat de Raad de bevoegdheid mist aan deze categorie van personen pensioen te verzekeren. DR. RINGELING OVERLEDEN. In den ouderdom van 75 jaar is alhier overleden Dr. H. G. Ringeling, in leven oud directeur van den Gezondheidsdienst alhier en oud-officier van gezondheid. Dr. Ringe ling, die te Den Bosch was geboren, was officier in de orde van Oranje-Nassau. ARNHEM GEMEENTERAAD. In de vergadering van den Raad op Maandag a.s. komt o. m. aan de orde een voorstel van B. en W. tot het intrekken van het Raadsbesluit d.d. 10 Juli 1930, betref fende o. m. het verleenen van subsidie aan de afdeeliug Arnhem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Beschikbaar stellen van f 68.000 voor het, aanschaffen en opstellen van een gelijkrich- ter in het transformatorenstation aan de Vijverwijk, ten behoeve van de stroomleve- ring aan het trambedrijf. Beschikbaar stellen van f 32.000 voor het verplaatsen van de ontsmettingsinriching, het bouwen van een gaskamer, het aan schaffen van een nieuwen desinfectie-oven en van een automobiel voor het vervoer van besmette goederen van den ontsmettings- dienst. Voorstel om de electrische tram niet te vervangen door autobussen. Beschikbaar stellen van f 41.915 voor hei aanbrengen van een betonfundeering onder j het tramspoor vanaf de Bergstraat tnt d» J Zijpendaalsche poort. DEN HAAG DE DOODSLAG IN DE WAGENSTRAAT. De 3e Kamer der Haagsche Rechtbank heeft gister de gevangenhouding bevolen van den 28-jarigen chauffeur D. P., die is gearresteerd en ingesloten in het Huis van Bewaring, als verdacht zijn collega, den 34-jarigen chauffeur H. N. de vorige weck Maandagavond in de Wagenstraat met een mes te hebben doodgestoken. EINDHOVEN GEREFORMEERDE JEUGDCENTRALE. De Gereformeerde jeugd en veile ouderen verzamelden zich hi het etads wa nd el pa r k ter gelegenheid van de 2e jaariijksche open luchtmeeting. De voorzitter, Ds. Sietema, sprak over „Spreken in de Poort", waarbij herinnerd werd aan het gezin6- en volksleven bij Oud- Ieraël, om vervolgens er bij stil te staan, hoe het geestelijk nageslacht de plaats van zijn ouders heeft in te nemen op alle levens terrein. Mr. Bijleveld lichtte toe, hoe een deel van de jongemenschentaak zal zijn de geesten te beproeven of ze uit God zijn, terwijl I)s. Hak man er op wees. dat ook in het jeugdleven trouw aan het beginsel geldt. „Wilhelmina" begeleidde den zang en heeft er toe bijgedragen er een jeugd— bij uitnemendheid ''an te maken. OFFICIEELE BERICHTEN WATERSCHAPPEN. Bij K. B. zijn benoemd: le. in de provincie Groningen: a. tot be stuurslid van het waterschap ten Dijke. B. Rietema te Pieterburen; b. tot lid van het bestuur van het waterschap Thomas van Seeralit, L. Dijkhuizen, te Hornhuizen; 2e. in de provincie Gelderland: a. tot dijk graaf van het waterschap van de Linge- Uitwatering Mr. Dr. G. Kol ff, te Geldermal- sen; b. tot. heemraad van het polderdistrict Maas en Waal J. G. van Wichem te Alphan, gemeente Appeltern; 3e. in de provincie Utrecht: a. tot dijk graaf van het hoogheemraadschap de Bun schoter Veen- en Veldendijk, A. .1. Looxma van Weideren, Baron Rengers te Amers foort; b. tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap de Bunschoter Veen en Vel dendijk, K. Huijgen Hzn. te Bunschoten en A. Brouwer te Hoogland; ie. in de provincie Zeeland: a. tot dijk graaf van den Borren brood pol dgr, C. Gast, te Brouwershaven; b. met ingang van 1 Aug 1931, tot gezworene van den Kreekrakpol- der, J. Overbeek te Woensdrecht. DE REIS DER KON. FAMIUF TE „TROIS EPIS". Naar Havas uit Colmar meldt, kwam Konin gin Wilhelmina gistermiddag om vijf uur te Trois Epis aan, waar zij ongeveer tien dagen streng incognito zal vertoeven. Het ligt in de bedoeling eenige tochten te ondernemen in de Vogezen. Zondag zal H. M. te Colmar een kerkdienst bijwonen. De prins zal Maandag te Trois Epis aanko men, waar hij korten tijd zal blijven. UITVOERING TARWEWET IN ZUID-HOLLAND. Voor de uitvoering van de Tarwewet ti eden in de provincie Zuid-Holland op als erkende handelaars en tusschenpersonen der Tarwe-Organisatie voor Zuid-Holland: H. van Gent. te Den Bommel, M. Joppe Jzn., te Sommelsdijk, Landbouwver. „Land bouwbelang", te Ooltgensplaat, J. B. van Schelven, te Oude-Tonge, W. N. Riedë Gzn. te Rozenburg C 44, J. en C. v. Blink, te Brielle, v. d. Ban en Bouman, ie Nieuwen- hoorn, J. Kranenburg, te Hekelingen, mevr. wed. Krouwel, te 's-Gravenzande, M. C. Trouw, te Rrielle, Gebrs. v. d. Knoop, te Brielle, Bierkade, J. B. Bakker, te Brielle, W. Troost Jacz., te Zuid-Beyerland, P. Bou man Pzn-, te Numansdorp, Havenweg 741, Fop Smit Pzn., te Oud-Beijerland, Beneden Molendijk 35, A. H. v. d. Voort, te Zuid.- Beyerland, A' 141, H. J. Groeneweg, te Oud- Beijerland, J. W. Achterberg, te Gouds waard, W. Zintël te Hazerswoude, A Verveen te Berkel en Rodenrijs, A. L. Verhagen A.Lzn., te Naaldwijk, Prins Hendrikstr. 31, J. en W. v. Erk, te Zevenhuizen, Dorpstraat IS. W. v. Driel, te Benthuizen, H. v. Driel, te Zevenhuizen, A. P. v. Driel, te Benthuizen, A. v. Driel, te Bleiswjjk, J. Dorrepaal, te Bleiswijk, j. M. Boon, te Zegwaart D 24, H. Blonk, te Zegwaart, Stationsstraat 22b, A. Jonkheid, te Waddinxveen, Kerkweg 220, J. v. Leeuwen, te Moercapelle, J Lammens, te Zoetemeer-Zegwaart, B. Koolhaas, te Leimuiden, N. V. Hebermehl's Graanhandel en Expeditiebedrijf, te Nieuwveen en A. v. d. Knljff, te Rynsaterwoude. BEVEILIGING VAN MEKKAGANGERS OP ZEE De gedelegeerde van Nederland op de te Simla (Britsch-Indië) gehouden conferentie voor de beveiliging van menschenlevens aan boord van pelgrimschepcn, de heer Koning, is hier te lande teruggekeerd. Wij vernemen, dat in aansluiting aan de veiligheidsconferentie van 1929 te Londen, gehouden besprekingen, waaraan door ver tegenwoordigers van Nederland, Ned.-Indië, Britsch-Indië, Hong-kong, Ceylon en de Straits werd deelgenomen, een bevredigend verloop hebben gehad en dat algemeene in stemming werd betuigd met een ontwerp- conventie ter aanvulling van de te Londen tot stand gekomen overeenkomst. NEDERL. SPOORWEGEN BEZWAREN TEGEN DEN ZOMERDIENST. De Minister van Waterstaat brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat wen schen en bezwaren ten aanzien van de op 15 Mei j.l. ingegane dienstregeling der Ne derlandsche Spoorwegen voor 1 Augustus 1931 aan den voorzitter van den Spoorweg- raad, Koningskade 25, 's-Gravenhage. moe ten zijn medegedeeld om bij de vaststelling van de volgende dienstregeling in overwe ging te kunnen worden genomen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Het 20e postvliegtuig vertrok gisteren uit Bangkok en kwam te Kolak aan. Morgen vertrekt de P.H.-A.F.S. van Am sterdam naar Batavia. Deze vlucht zal door den heer N. M. A. Lebret uit Oosterbeek als passagier worden meegemaakt. De post voor dit vliegtuig moet van avond te Amsterdam zyn. De moeilijkheden van den natten moessin. Naar wy vernemen, heeft Van Dijk bijzon der op de route Calcutta-Akyab tengevolge regens met ernstige moeilijk heden te kampen gehad. Vliegende in een zeer zware bui, liepen de motoren plotseling sterk in toeren terug, mogelyk als gevolg het dringen van water in de carbura- Daar Van Dijk mogelyk een noodlanding vreesde op ongunstig terrein, werden alle reservedeelen, alsmede de koffers der be manning overboord gegooid, waardoor het toestel aanmerkelijk lichter werd en Akyab veilig kon worden bereikt. Natuurlijk zijn dadelijk de noodige maat- regelen eenomen om de motoren voor derge- nr, lijke invloeden te behoeden en de zekerheid •erkrijgen, dat ze voortaan ook in de FISCAAL RECHT REPERTORIUM IN BELASTINGZAKEN Wanneer Mr. Langhout, straks als raadslid van Voorburg, even mimtieus te werk gaat in de bespreking van een onder werp als in zijn jongste werk, dan zuilen raadsleden noch verslaggevers hem kunnen volgen. Doch, aides naar zijn aard. Een repertorium van de Ned. Jurispru dentie en rechtsliteratuur in belastingzaken; eischt een zoodanige accuratesse als hier aanwezig was. Hier toch vinden we een op somming van juridische beslissingen in be lastingzaken, zoo nauwkeurig en zoo over zichtelijk, dat zelfs een leek op deze manier «enigszins wegwijs kan worden in dit laby rinth der jurisprudentie. Men vindt onder „Bewerkte periodieken" aangegeven welke periodieken bij de samen stelling zijn gebruikt; behalve de daar ver melde zullen in den jaargang 1931 ook wor den opgenomen het Weekblad der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en De Gemeente-Financiën. Een zakenregister en een register naar de wetsartikelen ver gemakkelijken een zoeken naar beslissingen en literatuur. Aan het slot vindt men een opgave van nummers, welke voorkomen in den jaar gang 1929, doch die eerst in het jaar 1930 in de achter de nummers vermelde tijdschrif ten voorkwamen. Verder treft men aan een verklaring- van verkortingen. Wie voor belastingvragen staat kan met behulp van dit Repertorium allicht een ant woord vinden. De N.V. „Het Repertorium" te Amsterdam geeft het geschrift uit; de subtiele bewer king is van Mr. Y. Langhout, referendaris aan het Ministerie van Financiën. PASSAGIERS OP DE INDIE-LIJN VAN DE K. L. M. Met hei K. L. M. postvliegtuig dat onder gezagvoerder Gevssendorffer te Schiphol landde, nadat het tien dagen te voren Bata via had verlaten, kwamen twee passagiers mede uit Calcutta nl. M. .C Koning, directeur der Stoomvaart Mij Nederland en een Engelsch zakenman, die dcrizelfden dag met het K.L.M. vliegtuig van 15.45 de reis naar Londen voortzette. Deze heer keert met het Iv.L.M.-vliegtuig 9 Juli weer naar Calcutta terug. Hij is dan in een maand uit en thuis in Calcutta en heeftdaarvan 17 dagen in Engeland voor zaken doorgebracht Onderweg heeft Geysendorffer nog een passagier meegenomen, namelijk een reserve vlieger der Fransche luchtvaartdienst de Air Oriënt Alle passagiers waren zeer ingenomen met den vlotten loop der reis. VEREEN. VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN VERSLAG 1930 i het erslas ovi nigln! bladzUden c niging toe: 918 gemeen nen wtj het aantal leden op 31 Decei 10.000—20.000 i Het eerste hoofdstuk vhn het verslag bevat ïededeellngen omtrent de huishoudelijke nrga- isatie der Vereeniging. Onder hoofdstuk Ila wordt In de eerste plaats u-lding gemaakt van hetgeen de Vereeniging istinL De Com onderwijst gelegenheden kwam in den loop - ikele maal bijeen ter bespreking van er ■nderwljsaangelegenhedcn. Tommlssie van Advies voor Werklooshei nverwante aangelegenheden kwam eeni len bijeen ter bespreking van de crisis ten einde 1 tkeeringskassen der werklot ■ord aan de Regeering verzoc m steunregeling voor werkl eenten financieel mogelijk i Aan de Tweede Kamer der erd door de Vereeniging e« gericht in verband met het w ziglng van de Woningwet ide de financieriflg van de tertiaire we- Vereenlglng verzocht om een verhoo- uitkeering uit het Rökswegenfonds >g had voorts bemoeiingen met volgende aangelegenheden: schoolartsen- sten; het wetsontwerp tot regeling van het bereidend hooger en algemeen vormend middelbaar onderwijs: de uitvoering van do be- smettelijke ziektenwet; do vleeschkeuringswet: sioenwqt. de ongevallenwet de trekhon- de jachtwet; voorts met de afsluiting cgen bi) updooi, normalisatie, verkrüg- baarstelling van formaatzegels, enz. Het jaarverslag bevat verder mededeelingen ntrent de organen der Vereeniging. Het bedrag der op hot contract der Vereeni ng verzekerde brandschade-risico's bedroeg i 31 Dec. 1930 totaal f 278.597.000. Voor de :rzeker|ng tegen stormschade bedroeg het taal verrzekerde bedrag op 31 December 1931 f 5-1.195.000. Hoofdstuk lib bevat mededeelingen omtrent aanraking, die de Vereeniging met de ge- mderlijk heeft, zooals het uitbren- menig gebied van velerlei advle nistra tiev ichriftei dit jaj opdrachten 86 b( Tot het Regis! >e 60 gemeenten 31 Dcc laar Technisch Adviesl dan het vorige Jar pent e herjir IJ v ntralisatie zwaarste 'trop^nbuien feilloos blijven werken, j trtctteftïb^TO0 m al SreitoSÏ'eni" ONZE KOLENUITVOER DOOR FRANKRIJK BEDREIGD Frankrijk heeft, aldus het Hdbld., het plan 114 millioey ton steenkolenuitvoer uit Nederland te verbieden. Een Fransche staatscommissie heeft n.l. aan den Franschen minister-preesident go adviseerd om den tegennwoordigen invoer van buitenlandsche steenkolen in Frankrijk te verminderen als volgt: die uit Duitschland en Engeland met 5 pet uit België met 25 pet uit Polen met 30 pet uit Rusland met33 pet uit Nederland met niet minder dan 50 pet. De Nederlandsche mijnen exporteerden in 1930 ongeveer 2y2 raillioen ton steenko len naar Frankrijk, zoodat Nederland plot seling voor niet minder dan 114 millioeu ton, een tiende gedeelte van de geheeie Nederlandsche productie, elders plaatsing zal moeten zoeken. Ook meldt het blad, dat Zondag een vergadering is gehouden van de Fransche mijneigenaren met vertegenwoordigers van de Fransche regeering. Daarin werd aan de regeering o.a. medegedeeld, dat, indien het advies tot licentie-vermindering van buitenlandsche steenkolen niet nog deze week wordt uitgevoerd, de volgende week 35.000 Fransche mijnwerkers ontslagen zouden worden. Het oordeel van Dr. Frowein. Naar aanleiding van deze inderdaad ver ontrustende berichten heeft een vertegen woordiger van de Tel. een onderhoud ge had met den voorzitter van de Directie der Staatsmijnen in Limburg, Mr. Dr. W. F. Frowein, die verklaarde, dat de mogelijk heid van een invoerverbod in Frankrijk wel degelijk bestaat. Zulk een verbod zou voor onze mijnindustrie een groot nadeel beteekenen. Wij dienen evenwel onzen invoer in Frankrijk te handhaven en daarom zullen alle middelen aangewend moeten worden om den gevreesden maatregel te voorko men. Wat betreft de wegen, welke hiervoor gevolgd zullen worden, kon Mr. Frowein nog niets positiefs mededeelen. Besluiten dienaangaande zijn nog niet genomen. Onze mijnen hebben in het laatste jaar circa 2y2 rnillioen ton steenkolen naat Frankrijk geëxporteerd. Bij een invoerver bod zou daarvoor elders naar afnemers moeten worden gezocht In ieder geval die nen er maatregelen genomen te worden, zeide de president-directeur, om de Fran sche regeering te verzoeken mildere be sluiten tegenover Nederland toenassing te brengen. IHEVEA FIETSBANDEN] HchtloopencL yzersterk VOORLICHTING BIJ BEROEPS KEUZE Sedert eenigen tyd bestaat een „Centraal Comité van samenwerking inzake voorlichting by beroepskeuze", samengesteld uit afgevaar digden van de drie landelijke beroepskeuze centrales, n.l. het R.-K. centraal zielkundig beroepskantoor, de Christelijke psychologische centrale voor school en beroep en de veree niging tot bevordering der voorlichting by beroepskeuze. Het comité heeft tot doel, de voorlichting by beroepskeuze in Nederland te bevorderen en de onderlinge samenwerking tot stand te helpen brengen. Met financieelen steun der regeering is het mogelyk geworden over te gaan tot het stich ten van 'n centraal secretariaat van genoemd comité. Tot secretaris is benoemd, met goed keuring van het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, de heer G. Koning, directeur van het gemeente-bureau voor beroepskeuze aldaar. In het gebouw Prinsegracht 65, waar het gemeente-bureau voor beroepskeuze is gevestigd, heeft nu ook het centraal secre tariaat van genoemd comité huisvesting gevonden. Uit den steun en de medewerking, zoowel van de regeering als van het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage blijkt de waardeering van het belang, in goede voorlichting by beroepskeuze gelegen. Het centraal comité van samenwerking inzake voorlichting by beroepskeuze hoopt de voorlichting landelijk krachtig te bevorderen en stelt zich voor, de plaatselijke bureaux en commissies de noodige documentatie te bieden. De samenstelling van het centraal comité is de volgende: Anth. Folmer, directeur van den Ryks- diensit der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, 's-Gravenhage, voorzitter; J. Nijkamp, Prof. Dr. F. Roels, G. D. Zegers, Utrecht, voor het R.-K. centraal zielkundig beroepskantoor; Prof. Dr. L. van der Horst, Amsterdam, G. J. van der Ploeg, Rotterdam, voor de Chr. psychologische centrale voor school en beroep; Jac. Bakker, Rotterdam, E. J. van Det, Amsterdam, Jhr. Drs. D. J. van Lennep, Utrecht, G. Koning, 's-Gravenhage, secretaris, voor de vereeniging tot bevorde ring der voorlichting by beroepskeuze. Voornaamste Nieuws. (biz. I.) Verslag over 1930 van de Vereen, van Ne derl. Gemeenten. (Biz. 2) Frankrijks regeering moet in beginsel Hoovers voorstel aanvaard hebben. Voor het onbeschermde deel der betalingen zou een regeling zijn getroffen. De Fransche Kamer toont zich nog onrustig. Briining houdt een radio-rede waarin 'hij mondeling overleg van de Fransche staats lieden wenschelijk verklaart ter bereiking van duurzame toenadering. Onverwachte moeilijkheden in het Britsche rijk in verband met het moratoriumplan. Uitstel van de Ontwapeningsconferentie tot najaar 1932 wordt overwogen, in ver band met de vermoedelijke a.s. nieuwe her stelconferentie. Regeeringsverklaring van het nieuwe Oos ten rij ksche kabinet. De verkiezingen in Bulgarije. (biz. 5) Naar de Onsterfelijke Stad XVI, door H, J. van Wijlen. ALGEM. NED. VEREEN. VOOR VREEMDELINGENVERKEER Aan een groot aantal deelnemers aan het IXde Internationale Congres van de P.E X.- Club, waaronder de eeregasten en de ofn- cieele gedelegeerden, is door de „Algerace ne Nederlandsche Vereeniging voor Vreern delingenverkeer" te Den Haag en de „Ex ploitatie-Maatschappij Scheveningen" een exemplaar aangeboden van den zoo juist verschenen herdruk van het bekende boek van Henry Asselin „La Hollande dans le Monde", welke een uitgave is van de Alge meene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Dit geschenk lsd-»or het Congres met g»oote waardeering ont vangen. DRIEBERGEN-RIJSENBURG Dat DriebergenRijsenburg mooi en heer lijk is, weet iedereen. Hetzij dan door aan schouwen, hetzij van hooren zeggen. Wie echter mocht twijfelen, make studie van de Gids voor Driebergen-Rij senburg en omstreken en hij zal wegwijs worden. Want de Gids geeft in woord en beeld het mooie en bezienswaardige, doch teekeni u boven dien verschillende wandelingen; maakt u op merkzaam op wat er bezienswaardig is eii brengt u voorts, om zoo te zeggen, spelendcr wijs, niet weinig historische kennis bij. Zoo b.v. van Dr. Schaepman, die zijn mees te verzen op het Seminarium te Rijsenburg schreef, 27 Dec. 1902 naar Rome ging en op 21 Jan. 1903 aldaar stierf. .Langs Rome's bloemenheuvel Speelt de avondzonneschijn, Met purperende stralen En tinten, zacht en fijn, De marmerbeelden blinken Door 't zwaar oiijvenblad, De zoete zefiers ruischen En dart'len langs uw pad". Niet het zware oiijvenblad ruischt in de Driebergsche bosschen, doch wel de tuete zefiers, die dart'len langs de paden. En dat is het mooie van deze streek. Het is een lustoord, zooals Nederland er gelukkig meer heeft, al zoeken velen liever in het buitenland, zonder het eigen land te kennen; maar toch eenig in Nederland. Deze Gids maakt u waarlijk „wegwijs" en wijst de mooiste paden. Bovendien is er een plattegrond bij gevoegd en een pension- lijst voor 1931. De boekdrukkerij W. Zwagers bezorgde deze prachtige uitgave en maakt er, .mtre- wild, reclame mee; de Ver. Vreemdelineen- verkeer geeft de Gids uit Uit Oost-lndie EEN AMOKMAKER! Politieman doodt vier menschen Blijkens mededeeling van het Departe ment van Koloniën, ontving de Gouverneur- Generaal van den Gouverneur van Makas sar telegrafisch bericht, dat Maandagoch tend tijdens een tournee van den fungee- rend controleur van Sindjai te Tombolo een oppasser bij de algemeene politie amok maakte en den mantri-politie Roeroek en een kampongman doodde; hij verwondde voorts levensgevaarlijk den houtvester C. R. Helgeson-Hanser, di« denzelfden dag te zes uur 's morgens na operatie in het Militair Hospitaal te Makassar overleed. Ook ver wondde hij zeer ernstig den fungeerend controleur L. H. F. van Driel, die thans in het Militair Hospitaal verpleegd wordt en het redelijk wel maakt. De amokmaker werd neergeschoten. ZWARE BANDJIR EN AARDVERSCHUIVING PADANG, 23 Juni (Aneta). Hedennacht heeft een zware bandjir de handelswijk, de kampongs en het Chineesche kamp geteis terd. Het water steeg 1.30 Meter boven do straat, doch is thans gezakt. De toko's kre gen groote waterschade. Zij zijn gedeeltelijk verzekerd. Aan vele wegen werd schade toegebracht. De weg door de Soeberepas, alsmede de spoorbaan naar Padang Pand- jang zijn door aardverschuiving gestremd. Het plaatselijk wegennet heeft veel schade geleden. Eenige huizen zijn weggespoeld Er viel gisteren 390 m.M. regen. VERKIEZINGEN ORIGINEELE RECLAME In Arnhem is men vindingrijk. De kiesver. Ned. en Oranje zond aan alle kiezers een S.O.S.-Telegram .compleet in de vorm, waarin met enkele woorden (in schrijfma chineletter) wordt aangegeven, waarom het S.O.S.: „Stemt op Smeenk" verstandig is. I HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1