DINSDAG 23 JUNI 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND HET MORATORIUM-AANBOD VAN PRES. HOOVER Het voorstel van President Hoover om de betaling van alle oorlogs- en herstelschul den gedurende een jaar uit te stellen heeft, zooals te verwachten was, nagenoeg overal een goede ontvangst gevonden. MacDonald heeft in het Lagerhuis gezegd, dat zijn regeering de verklaring van den Amerikaanschen President van harte toe juicht, het principe daarvan ondersteunt bereid is samen te werken in zake de bij zonderheden om het onverwijld in practijk te'brengen. Baldwin en Lloyd George, resp. leiders der conservatieven en liberalen, dankten den premier voor diens verklarin gen, zoodat vast staat, dat Engeland eens gezind Hoover's voorstel aanvaardt. Engeland moet natuurlijk afwachten hoe de andere, staten op het plan reageeren. Wat Duitschland en Oostenrijk betreft, is dat niet twijfelachtig meer. Over Duitsch- land's dankbare instemming werden we reeds ingelicht en de nieuwe Oostenrijksche bondskanselier, Dr. Buresch, heeft zich aldus uitgelaten, dat Hoover's moratoriumplan ook in Oostenrijk ongewone vreugde zal wekken, aangezien na zoo langen tijd eindelijk weei een lichtpunt merkbaar wordt. Ook in Italië wordt het Amerikaansche aanbod met sympathie begroet, ofschoon het voor Italië een verschil van 17 millioen lire beteekent Men ziet in Italië in het voorstel van Hoover het triumfeeren van de d ach te van Mussolini inzake het onverbre kelijk verbond tusschen oorlogsschulden en herstelbetalingen en hoopt er een beteeke- uisvollen politieken invloed van, inzonder heid wat de ontwapeningskwestie betreft en ook wat het Duitsch-Oostenrijksche tolunie- plan aangaat Zooals wij in ons vorig nummer i schreven, zijn de grootste bezwaren Frankrijk te verwachten. En we mogen daar België wel bij inbegrijpen. Weliswaar is men in Frankrijk en België ertoe geneigd de beteekenis hoog te schatten, van het begrip dat Washington thans be gint te toonc-n aangaande de Europeesche toestanden. Maai' men heeft ten aanzien van de practische uitwerking van het mo ratoriumplan bedenkingen waar men zich moeilijk overheen kan zetten. Frankrijk en België zijn bang het kind van de rekening te worden. En dit is tot op zekere hoogte te begrijpen, als men bedenkt, dat zij er heel anders voor staan dan Enge land. Het uitstel van betaling over de geheele linie is voor Engeland geen budgetkwestie, want Engeland draagt zoo ongeveer aan Amerika over wat het van Duitschland ont vangt Voor Frankrijk en België is het ech ter wel een budgetkwestie want zij hebben op ontvangsten uit de herstelbetalingen te b'-"""- avoor een belangrijk deel in het land blijven. ului ..„uder, dat de Fransche en de Bel gische regeeringen zich niet zóó happig too- nen in het aanvaarden van Hoover's voorstel Voor België vermoedelijk maar voor Frank rijk zeker komt daar nog bij, dat de Fran sche publieke opinie niet zoo stellig over tuigd is van den ernst van den toestand in Duitschland, terwijl men wèl als vaststaand aanneemt, dat Duitschlamd; opzettelijk niets gedaan heeft om de tering naar de nering te zetten en 'erop uit is zich aan de Yóung- betalingen te onttrekken, evenals het zich vlak na den oorlog door moedwillige inflatie van de binnenlandsche schulden ontdaan heeft. Het is niettemin onwaarschijnlijk, dat de Fransche regeering zich officieel op dit standpynt zal stellen. De publieke opinie der wereld staat sinds lang niet meer achter Frankrijk, nu het alt. nen paal boven water, staat, dat het, èlmaar sprekende over zijn vredelievendheid, mil lioenen en nóg eens millioenen blijft storten in den bodeimloozen put van het militairis me, zulks onder voorwendsel, dat het dit voor zijn veiligheid tegenover Duitschland noodig heeft, het land, dat door de vredes- bepalingen practisch weerloos is gemaakt De Fransche regeerders weten wel, dat zij daarmee de sympathie van de wereld ver speeld hebben en zij zullen ook zeer wel in zien, dat wanneer zij de budgetkwestie op werpen. inzonderheid Amerika zal zeggen: beperk uw militaire uitgaven en praat dan nog eens over uw begrooting zonder het on voorwaardelijk deel der Duitsche betalingen. Frankrijk kan wat de moratoriumkwestie betreft, bezwaarlijk ingaan tegen de wereld opinie, die in de daad van Hoover mèt Lord Cecil ziet „een lichtstraal in de duisternis van Europa", die ontspanning zal te weeg brongen in den politieken en economischen toestand en de ontwapeningsconferentie be vorderen. In Fransche parlementaire kringen is men na de eerste onthutsing, dan ook reeds ge neigd tot een meer gematigde beschouwing en wordt de overtuiging reeds uitgesproken, dat. men zal trachten aan te sturen op een compromis. Dit zou dan daarin bestaan, dat de herstelbetalingen toch zouden doorgaan maar dat tegenover die betalingen dan een financieele hulp zou worden gesteld, die don druk- der herstelbetalingen voor Duitschland zou.opheffen. De beginselen van het Young- plan zouden door zulk een oplossing gehand haafd blijven en Frankrijk zou dan zijn of-, fer kunnen beperken en in overeenstemming houden met de mogelijkheden van zijn eigen economie. Volgens een bericht uit Parijs heerscht in Fransche politieke kringen overigens de op vatting, dat hoe zou het ook anders kun nen! men daar alweer nieuwe voorwaar den aan Duitschland wil stellen tegenover de voordeelen van het moratorium. Inzon derheid zou Frankrijk thans de door Duitsch land to Locarno geweigerde bindende verkla ring moeten eischen, dat de door bet Ver drag van Versailles geschapen Oostelijke grenzen onveranderlijk zijn, terwijl ook met betrekking tot de ontwapening van Duitsch land politieke garanties zouden moeten ge- ei scht worden. Tegenover deze Fransche speculaties staat echter, dat de Amerikaansche regeering door Stimson via de pers heeft laten meedeelen, dat van de Europeesche staten een spoedige en hartelijke aanneming van de voorstellen verlangd wordt, zal de aanvaarding ook door het Amerikaansche Congres nagenoeg verzekerd zijn. Als de actie niet eenparig is, kan er niets bereikt worden, zei Stimson. Er heerscht een noodtoestand en een langdurig debat zou alles te niet doen. Het ligt in den Amerikaanschen aard om weinig te zeggen doch flink door te tasten en in den Europeeschen om heel veel te praten en ten slotte heel weinig te doen. Het is te hopen, dat men inzonderheid te Parijs zal beseffen, dat de wereld door het voorstel van Hoover op een keerpunt geko men is en dat men in dit geval niet met ge treuzel en gebabbel klaar komt maar dut breed inzicht en een krachtig aangrijpen .van de geboden mogelijkheid eerste vcr- eisohte is. BLIJVEND BETALINGS UITSTEL VOOR EUROPA? Uit New-York wordt gemeld: De voorzich tige verwijzing van president Hoover in zijn bekende verklaring naar een vermindering van de bewapening door de geallieerden als factor, die kan bijdragen tot verbetering van den economischen toestand, acht men in sommige Amerikaansche kringen een teeken dat Hoover bereid zou zijn, niet slechts voor een jaar, doch voor langeren tijd, gedeeltelijk misschien zelfs voor goed, uitstel op de be talingen te verleenen, wanneer Europa in derdaad zal overgaan tot een belangrijke vermindering der bewapening. DE DUITSCHE BETALINGS VERPLICHTINGEN. In verband met Hoovers voorstel tot uitstel van de schuldenbetalingen gedurende een jaar, bestaat er zeker wel belangstelling voor de volgende cijfers, die de voor Duitsch land uit het Young-plan voortvloeiende ver plichtingen aangeven. In het begrootingsjaar 1931/32 beloopt hot bedrag der zuivere betalingen volgens het Youngplan 1.618.9 millioen Rijksmark. Aan rentebetalingen, die door Duitschland op grond van een supplementaire overeen komst tusschen het Du\sche rijk en de Ver- eenigde Staten rechtstreeks aan Washington betaald moeten worden, drukt een bedrag van 66.1 millioen mark op de Duitsche schat kist. Volgens de Duitsch-Belgische overeen komst, waarbij de strijd om de in België achtergebleven papieren marken uit den oor logstijd werd bijgelegd, moet aan schadever goeding 21.5 millioen mark betaald worden. Ten slotte moet aan rentevergoeding en voor de amortisatie van de opbouwleening in het loopende jaar 86.7 millioen en in hei volgende jaar 85.4 millioen mark betaald worden. In totaal beloopen al deze verplichtingen samen voor het jaar 1931/22 een bedrag van 1.793.2 millioen mark, waarin dan nog be grepen is een bedrag voor de rentebetaling voor de eerste geldleening, die ongeveer even groot was als de opbouwleening. Deze betaling wordt bestreden uit het on beschermde deel der herstelbetalingen, dat millioen mark bedraagt. Dr. SEIPEL DE LEVERANTIES IN NATURA EN DE DUITSCHE INDUSTRIE. In politieke leringen te Berlijn houdt men zich, volgeAs Wolff, ook druk bezig met de vraag wat de gevolgen van het moratorium voor de leveranties in nature zullen zijn, die voor het loopende begrootingsjaar een waar de van oneeveer 450 millioen mark bedra gen. Natuurlijk, zegt Wolff, zullen sommige industrieën van het staken dezer betalingen ernstige schade ondervinden. In welingelich te kringen acht men de algemeene schade niet zeer groot, daar volgens de schatting van de deskundigen meer dan de helft, ja zelfs van 60 tot 80 procent van de leveringen in natura uit normalen uitvoer bestaat Een groot deel dezer leveranties zou dus automa tisch op den gewonen uitvoer overgaan. Volgens een bericht uit Washington heeft president Hoover, staatssecretaris Mellon te legrafisch verzocht zijn reis door de Euro peesche hoofdsteden voort te zetten ten ein de zich van den toestand op de hoogte te stellen. Het vertrek va» staatssecretaris Stimson naar Europa is moeten worden uitgesteld, aangezien de president het noodig geacht heeft dat de staatssecretaris in de huidige omstandigheden te Washington tot zijn be schikking staat De Zaterdag door Hoover afgelegde ver klaring in zake een moratorium der oorlogs schulden, maakt het bezoek dat de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken in den aanvang van de maand Juli aan Parijs brengen, van bijzonder belang. Henderson stelt zich voor den 15den 16den Juli te Parijs door te brengen. Hij zal van de gelegenheid gebruik maken met de leden der Fransche regeering de voorstellen te bespreken, over welker principes per 1 Juli zal zijn besloten. Henderson stelt zich voor den 16den Juli des avonds van Parijs naar Berlijn te ver trekken, waar hij zich zal voegen bij den Britscben premier, om een contra-bezoek brengen aan Brüning en Curtius. De Duitsche ambassadeur te Washington is gistermorgen te Berlijn aangekomen. Reeds kort na zijn aankomst had hij be sprekingen met de verschillende leden der Rijksregeering. De ambassadeurs Von Hoesch en Von Schobert hebben Berlijn reeds weer verlaten. HOOVER's PERSOONLIJKE ROL Naar te Washington wordt opgemerkt, werd het voorstel betreffende de opschorting van de betaling der herstelschulden in het verloop van de geheime conferentie, die Hoover den vijfden Junie met Stimson, Mell- lon en Mills had, door Hoover zelf gedaan. Mellon, die op het punt stond naar Europa te vertrekken, ontving opdracht om de kwes tie persoonlijk te onderzoeken en verschil lende departementen werden aangewezen, om de algemeene wereldcrisis te bestudee- Van toen af aan beraadslaagde Hoover dagelijks over deze kwestie en tijdens zijn reis naar het Westen voerde hij dagelijks verschillende telefoongesprekken met de ambtenaren, die zich met de bestudeering van dit vraagstuk bezig hielden. Stimson deelde aan de pers over den brief _»,n Hindenburg mede, dat deze pas Zon dag, dus na Hoovers verklaring, te Washing ton is ontvangen. Hindenburgs brief is niet de aanlejding geweest to Hoovers onverwijld bnndfilp.rrf HR7.fi heeft slechts de juistheid van DE INDRUK IN VOLKENBONDSKRINGEN Naai- uit welingelichte bron te Genève ver luit, kent men ook in leidende volkenbonds klingen aan het voorstel van president Hoover een groote beteekenis toe. Men beschouwt dit voorstel als één van de voornaamste initiatieven, die sinds het einde van den oorlog op politiek gebied wer den genomen, en verklaart, dat het hier waarschijnlijk een definitief keerpunt be treft. Zelfs de Fransohe vnlkenbondskringen zijn deze meening toegedaan. Verder wordt de meening geuit, dat Frank rijk onder den indruk van 71e algemeene opinie waarschijnlijk gedwongen zal zijn. op een of andere wiize het plan te steunen Van den anderen kant is men er wel ter dege van overtuigd, dat van de zijde van Frankrijk moeilijkheden te verwachten ziin, daar dit land het meest van alle deelnemen de landen bii de uitvoering van het plan zal zijn betrokken. Tn econmische en financieele volkenbonds kringen hoopt men, dat de actie van Hoo ver tot een verbetering van het economisch leven zal bijdragen. de bekende oud-bondskanselierheeft weer een rol gespeeld in de oplossing van de jongste kabinetscrisis in Oostenrijk. Men waarsohuwt er echter tevens voor. zijn verwachtingen niet te hoog te spannen, als zou de economische wereldcrisis nu plot seling in eens worden opgelost. Overigens meent men ook hier, dat Enge land en Italië zonder meer met het voorstel van Hoover accoord zullen gaan. ONDERHOUD MET Dr. C. J. K. VAN AALST Naar aanleiding van liet bericht, dat Pre sident Hoover aan de mogendheden een voorstel heeft gedaan, om de betaling van de oorlogsschulden voor een jaar stop te zetten en dit voorstel is gedaan op vol waarde, dat gelijke concessies aan de debi teuren-staten Kullen worden gedaan, had het Persbureau Vaz Dias een onderhoud met Dr. C. J. K. van Aalst, president i de Nederlandsche HandeFMaatschappij. De heer Van Aalst sprak als zijn meening uit, dat de stappen, die door de VereenLg-Je Staten zijn gedaan, als een zeer gunstig verschijnsel zullen moeten worden be schouwd. Hieruit blijkt toch, dat Amerika thans gaat inzien, dat het zich van Europa niet geheel afzijdig kan houden en moet meewerken aan maatregelen, die eventueel een economisch herstel kunnen veroorza ken. Waar de Vereenigde Staten op lei gebied een zoo vooraanstaande plaats innemen, heeft de regeering van dat land een enorme verantwoordelijkheid tegenover de geheele wereld. In de omstandigheid, dat Amerika than9 het initiatief neemt inzake een wijziging van de betaling der oorlogsschulden, moe: niet worden gezien een verandering van de Amerikaansche mentajiteit. Amerika meeni door zijn optreden zijn eigen belang het best te dienen, doch tegelijkertijd wordt ook het algemeen belang gediend. De Amerikaansche bankwereld is zeer sterk betrokken bij Europa en nu het er den laatsiten tijd naar uitzag, dat de too- st-and in ons Oude Werelddeel dreigde mis te loopen, is het zeer waarschijnlijk, dat door de Amerikaansche bankkringen op de regeering de noodige pressie is uitgeoefend. Dr. van Aalst gaf voorts te kennen, dat men nu eensklaps den toestand niet te op timistisch moet gaan beoordeelen, want tie crisis is door de geste van de Vereenigde Staten nog niet opgelost Wanneer het wer kelijk tot een uitstel van betaling der oor logsschulden mocht konien, dan zal men reeds spoedig kunnen vaststellen, welk ef fect dit heeft op de geheele wereld. Wanneer een tijdelijke ontlasting van de landen, die thans zulke groote betalingen moeten bewerkstelligen, een zeer gunstig effect op de algeheele financieel-economi- sche situatie mocht hebben, dan is het niet onmogelijk, dait men misschien het tijdstip, waarop die betalingen moeten worden her vat, verder kan verschuiven. Indien alsdan mocht blijken, dat de toestand blijvend zou verbeteren, zou men misschien kunnen ko men tot maatregelen, die zouden kunnen leiden tot een definitieve opheffing van de oorlogsschulden. Natuurlijk is het op het oogenblik nog lang zoo ver niet, doch in ieder geval moet het worden toegejuicht, dat thans een De- gin is gemaakt Het voorstel van de Ver eenigde Staten is een eerste stap op den weg, die moet leiden tot een herstel. Nogmaals zei Dr. tfam Aalst, dat men op het oogenblik zijn verwachtingen niet te hoog diende te spannen, ook al omdat af gewacht za.1 dienen te worden, hoedanig op de stappen van de Vereenigde Staten door de andere mogendheden zal worden gerca geerd. Maar het is een feit, dat de menta liteit van die mensohen, welke hoegenaamd geen uitkomst meer zagen, door de daad van Amerika wordt veranderd. In zijn laatste vergadering te Dusseldorf heeft het Hoofdbestuur van het Christelijk Duitsch Vakverbond den door de jongste noodverordening geschapen toestand onder het oog gezien. Na afloop der besprekingen werd een verklaring opgesteld, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Christelijke vakbon den erkennen, dat de economische en finan cieele toestand van Duitschland een vast beraden optreden der Rijksregeering nood zakelijk maakt Niettemin dient tegen een reeks van bepalingen van de noodverorde ning stelling te worden genomen. De nood verordening beknopt de sociale bemoeiingen op ingrijpende wijze en tast de levensrech ten der werknemers aan. Zij bevat bepalin gen, waardoor de arbeidersklasse in verhou ding tot andere bevolkingslagen ongelijk en ongerechtvaardigd behandeld wordt De Chr. vakbonden verlangen dat zoo spoedig mo gelijk de noodverordening gewijzigd zal worden en in een memorandum zullen zij hun bezwaren tegen de aanhangige wijzi gingsvoorstellen kenbaar maken. Met kracht vei-zet de Chr. vakbeweging zich tegen de pogingen van sociaal-reactionaire zijde tot verdere verslechtering van de sociale verze kering, van de collectieve contracten en de pogingen tot opheffing van de overheids- bemiddeling en van de bindend verklaring der collectieve contracten, teneinde tot nieu we loonsverlagingen te kunnen overgaan. DE STRIJD IN DEN RUHR-MIJNBOUW De Mijnbond heeft de op 20 Juni 1931 ge velde arbitrale uitspraak, krachtens welke de bestaande loonsovereenkomst in den Ruhrmijnbouw tot 30 September a.s. weer van kracht wordt, verworpen. EEN BELANGRIJKE GIFT Voor een tandheelkundige kliniek. De Amerikaansche millionair Eastman heeft de stad Brussel 1.000.000 dollar aange boden voor de oprichting van een groote tandheelkundige kliniek voor kinderen. De wederzijdsohe delegaties die deelnemen aan de onderhandelingen voor een Duitsch- Roemeensch handelsverdrag hebben gister volledige overeenstemming bereikt en het ontwerp-verdrag geparafeerd. De onderteekenmg van het verdrag zal dezer dagen geschieden. VERKORTING VAN DEN WERKTIJD IN DUITSCHLAND In" het Rijksministerie van Arbeid heeft gister de aangekondigde bespreking plaats gevonden tusschen de voornaamste organisa ties van werkgevers en werknemers over de op grond van hetgeen door de Rijksregee ring bekend is gemaakt inzake werktijdver korting. uit te vaardigen verordening. Het desbetreffende ontwerp aanvaardt de moge lijkheid van verlaging van salaris of loon in den vollen omvang der werktijdverkorting. Bij een vermindering van den werktijd van 48 op 40 uur zouden dus de loonen een zesde verlaagd worden. Daarentegen staat in het ontwerp niets over een verplichting der werkgevers om naar verhouding van de werktijdverkorting nieuwe arbeidskrachten in dienst te nemen. Over de verlaging van salaris werd zeer levendig gedebatteerd. De Rijksminister van Ai-beid gaf- toe, dat er veel bezwaren hier tegen bestaan. Derhalve zal een bepaling ingevoegd worden, volgens welke onderzocht zal worden of een verdere verlaging van loonen dragelijk zal zijn, en zoo dit niet het geval mocht zijn, zal van werktijdverkorting geheel worden afgezien. |Na de principieele uiteenzettingen ging men over tot bespreking van de technische details. DE SPAANSCHE BEGROOTING De juridische sub-commissie van Spanje en de grondweteommissie heeft voorgesteld in het ontwerp-grondwet volledige scheiding van kerk en staat op te nemen. Voor zoover tot dusverre vaststaat, zal het ontwerp be staan uit 110 artikelen. De eenheid van den staat wordt er in erkend, doch wanneer twee derden van alle stemgerechtigden van een zeker gebied het verlangen, bestaat de mogelijkheid tot toekenning van een recht op een'zekere mate van autonomie. Van de autonomie blijven uitgezonderd leger, vloot, verkeerswezen en buitenlandsche politiek. De principieele bepalingen inzake de so ciale wetgeving sluiten nauw aan bij die grondwet van Weimar. ERNSTIG ZEDENDELICT De „Volksgazet" maakt melding van een ontzettend zedenschandaal, dat in het aan de Nederlandsche grens gelegen dorpje Wuustwezél ontdekt is. Vrijwel alle jongens en meisjes van de hoogste klassen van de plaatselijke scholen zijn, bij de zaak betrokken, terwijl ook een aantal volwassenen onder verdenking van medeplichtigheid staat Het parket uit Ant werpen, dat een .onderzoek heeft ingesteld, had een langdurige bespreking met den bur gemeester van het d.orp. baron de Kerckhove Dexa'erdè over dé té nemen maatregelen. DE „NAÜTILIUS" TE CORK AANGEKOMEN Dè onderzeeër ^.Nautilus", de duikboot waarmee Sir Hubert Wilkins een tocht onder het ijs naar de Poolstreek wilde ma ken is gistermorgen de haven van Cork Ierland binnengeloopen, gesleept door den Amerikaanschen kruiser Wyoming. De boot zal waarschijnlijk 24 Juni naar Plymouth vertrekken, waar eenige kleine herstellingen aan den bovenbouw zullen worden uitgevoerd. Daarna gaat de duikboot naar Bergen of Kopenhagen. Wilkens heeft verklaard, dat hij van plan is de reis te vervolgen, zooals was vastgesteld. Naar dr. Eckener aan een Duitsch jour nalist verklaarde, zal de voorgenomen pool tocht tezamen met de duikboot dit jaar niet meer doorgaan. Dr. Eckener meende, dat er geen sprake meer van kan zijn, daar ten gevolge vain de averij, die de Nautilus bij den overtocht over den Oceaan heeft opge- loopon, Wilkins zijn pooltocht niet zal kun nen uitvoeren. De Graf Zeppelin zal echter eind Juli een tocht maken naar de Noordkust van Siberië en de Noordelijke IJszee. Ook deze tocht zal voor wetenschappelijke doeleinden dienen. GROOTE BRAND IN NEW BRUNSWICK Groote materieele schade Op het havenemplacement van St. John in New Brunswick (Canada) is Maandag een groote brand uitgebroken. Talrijke graan silo's en vele in de haven voor anker lig gende schepen zijn een prooi der vlammen geworden. Vier kaden zijn verbrand. Door het plotseling omslaan van den wind werd de stad. zelf van den ondergang gered. Het stoomschip'-Express" van de Cana dian Pacific Line werd door een ketelexplo sie, die op den brand volgde, verwoest. Men vreest, dat hierbij vele personen om het le ven zijn gekomen. De materieele schade be draagt vele millioenen Dollar. De brandweercorpsen deden vergeefsche moeite het snel om zich heen grijpende vüur te bestrijden. TELEGRAMMEN PARIJS, 22 Juni. Op bijna 90-jarigen leef tijd is overleden Clement Armand Faillières die van 1906 tot 1913 President der Fransche Republiek was. Van zijn ambts-periode herinneren vele Nederlanders nog het bezoek dat President Fallières in Juni 1911 aan ons land bracht, toen hij de Koningin en den Prins aan boord van een Fransch oor logsschip ontving. Het volgend jaar, in 1912, fugeerde hij daarentegen als gastheer toen de Koningin een tegenbezoek aan Parijs bracht In 1913 juist een jaar voor het uit breken van den oorlog, liep de ambtsperiode van Fallières ten einde. BLOEDIGE GEVECHTEN IN MEXICO NEW-YORK. Naar wordt gemeld, zouden te Huatusco in den Mexicaanschen staat Vera Cruz religieuze twisten zijn uitgebro ken, die tot bloedige gevechten hebben ge leid, waarbij 25 personen werden gedood. LONDEN, 23 Juni. Omtrent de gebeurte nissen dae zijn voorafgegaan aan de aan vaarding van het Amerikaaneohe voorstel door de Engelsoh. regeerimg weet de Times te meiden, dat Mac Domiailid gisteren de aan gelegenheid heeft besproken met de voor naamste leden van zijn kabinet Men kwam overeen diat het wensobelijk ivas dat de Engelsohe regeering zoo snel mogelijk haar standpunt bekend zou maken. Tevens was men van meening dat het plan van Hoover eenige punten bevatte, waarvan nadere op heldering ge we nacht was, alvorens defini tieve beslissingen konden worden genomen. De „Tunes" weet te melden, dat van het bezoek van Henderson aan Parijs en van de Engelsohe ministens aan Berlijn nog ruim schoots gon-uik zal worden gemaakt om met de D- teobe en Ffaneöhe regeering de zaak te bespreken. UITSLAG GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN JSS AENGWIRDEN (Pr.). Aantal geld. st. 2017. Gekozen 1 (1) AR met 176 st., 1 (1) CH 214, 1 (1) RK 140. 2 (3) VD 345, 5 (5) SDAP 003, 0 (0) comm. 101, 1 (0) lijst-J. Wind (vrijz.) 138. De VD verliezen een zetel aan de lijst-Wind. ARNEMUIDEN (2.). Gekozen 2 AR (A. Schuit en A. Cornellsse) met 225 st. 1 SGP 96. 2 vrije lijst 281 st en 2 Gem.belang 283 st. De AR en ~~P winnen ieder een zetel van Volksbe- lat met 85 st. zijn zetel verloor, en •an Gem.belaag. 2416 st. (J. UB. J, W - RK 1903, 1234. 3 VD 1284. S SDAP 3871. comm. 335 en „wilde'' 115 st. De VD en de SDAP winnen Ieder een zetel van den VB en den communist. Do Raad blijft rechts (14—13). ■S-GRAVENDEEL. Aantal geld. st. 2055. AR 657 (in 1927 577), CH 382 (309), VB 480 (628), SDAP 372 (332), groep Schenkeldijk 164 (177). Gekozen 3 AR (W. de Zeeuw. G. Visser H.Azn. en M. Visser Mzn., allen aftr.), 2 CH, 3 VB, 2 SDAP en 1 groep Schenkeldijk. beschilkbaar stelde. koste van den VB. De uitslag is voor do AR Ze behaalden SO i o AR zeer bevredigend, .en meer dan in 1927. HAAPTEN (Verb, bericht). Uitgebr. 1075 st. kozen 1 (1) AR 139 st. 1 (2) CH 143 st.. 1 SGP 113 st„ 3 (2) SDAP 304 st-, 2 (1) der SDAP die maar was tooh oorzaak, dat de SDAP De AR en de RK verliezen hun zetel. LEERDAM. AR en CH 1438 (In 1927 1408 en 321), Gem.belang S26 (vorige maal niet), 288 ("27 niet), VD 398 ('37 409). Collée 281 (396), RK 143 (183), «DAP 690 (824). c-o 55 ('27 niet). Voor het èerst trokken de Ai. CH gecombineerd op. De SGP weigerde mee doen. De oude raad had 6 AR, 1 wilde, 3 VD, SGP en do VD 1 aan zetel wint belang. AR, 2 CH^2 MUNTENDAM (Gr.), st. 2 Baptisten 262. 1 VB 138, 1 VD 168 en 6 SDAP 712. De SDAP winnen door de Raad weei dem. is geworden. Raad van rechts links Is geworden, PAPENDRECHT. Aantel ge-ld. st. 2012. AR 798, CH 328, SDAP C69, Gemeentebelangen 217. Zetels: AR 4 (6): C. Besemer, Gzn. J. C. de Borst, W. Goudrlaan en J, T. Visser: SDAP 4 (3), CH 2 (1), Gem.belangen 1 (0), VB 0 (1). POLSBROEK (Utr.). Gekozen 5 1 VB. De AR. die 2 zetels won, ras RK, hebben thans de meerderheid RETRANCHEMENT (Z.). GekOL_.. St.. 3 VB 108, 1 VD 52 en 2 SDAP 104. De AR en de VD verliezen leder een zetel SDAP, die voor het eerst in den Ra: 1180 en 1 Slledr. Belang 340. Door de SGP ren geen oandidaten gesteld, waardoor de een zetel wen. De VD kreeg geen zetel ei SDAP kwam dit ten goede, zoodat AR en SDAP partijen enorm gewerkt, en de propaganda door hen gevoerd is rechts (AR) ten goede ge komen. De kiezers zijn en vooral niet ten plat- telande niet. gesteld op veel bombarie. En zoo weinig propa- AR: 2 CH, 1 RK, SDAP. De AR verliezen een 1)5 VB 1171. AR 373, 174, Chr. Arb.- partii 104. Gekozen- 3 (4) AR, 3 (3) CH, 1 (1) SGP. 2 (2) VB, 1 (1) SDAP en 1 Chr. Arbei derspartij. WESTZAAN (N.H.). Gekozen 2 AR, 1 VD, 2 SDAP en 2 vrije groep. De AR, de VD en de vrije gToep wlpnen leder een zetel ten koste van VB en SDAP. De VB verdwijnt geheel uit en zetel aan de SDAP. WTNSUM (Gr.). Aan de N. Pr. Gr. Crt. Wordt A.R. en C.H. stembus, want van links zou ook alles wu«™ gedaan om hun positie te behouden. Op alle mogelijke wijzen probeerde links scheuring ln de reohtsche gelederen te brengen. Den ar beiders word Jlpsinghulzen voorgehouden en bij de C.H. poogde men dc A.R. verdacht te sn. Niets mooht baten! Niemand liet zich Allen hebben, beginselvast, ltgebracht op de rechtsche dat van de 1378 kiezers er 1349 hun s plicht vervulden. En bij al dde stemmen i 5 van onwaarde en 2 blanco. Voorwaar bewijs van het intensieve werk, voor deze kiezlng verricht. stemmen1 resultaat: Unki3 661 ei* rechts 681 Voor vier jaar was het totale aantal s men links 639 en rechts 616, zoodat er rechts een goede vooruitgang ls gekomen. Wmsum is nu rechts Een A.R. burgen ter, 3 A.R. raadsleden en 1 C.H. WOUpRICHBM (N.Br.). Gekozen 3 AR en CH (gecombineerd) met 405 st, 1 VB 124. 1 VD 135 en 2 SDAP 210 st Do CH verliezen een zetel aan de SDAP waardoor de Raad van rechta links is geworden. FRANKRIJK EN DE HOOVERPLANNEN PARIJS, 23 Juni. De voormalige voorzit ter dor herstelcommie&i e Dubois, die d'eeO uitmaakt van cLe Martin-Club im de Fransche Kamer, beeft minister-president Lavail me degedeeld, dat bij voornemens is Vrijdag a.s. in de Kamer een imterpelllafcie te hou den over bet voorstel van President Hoover. Men verwacht voor a..s. Vrijdag fin de Fran sohe Kanoer levendige en belangrijke de batten. NOORDPOOLVLUCHT DER „GRAF ZEPPELIN" AFGEZEGD. FRIEDRICHSHAFEN, 23 Juni. Nu, aange zien de „Nautilus" van Sir Hubert Wilkin averij heeft, waarschijnlijk de pooltocht van de duikboot niet doorgaat, heeft Dr. Eckener definitief ook de vlucht naar het Noordpool gebied van de „Graf Zeppelin" afgezegd Waarschijnlijk zal het luchtschip in de nlaats van deze vlucht tegen het einde van Juni twee andere vluchten maken en wel een naar Siberië en een naar de Carahische ^ee in Midden-Anierika, Weerbericht. Het dunne pültje geeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Valentia 765.6. Laagste stand te Haparanda 737.7. Stand vanmorgen half twaalf 763.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door "t Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt). Zwakke veranderlijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende bewolking, droog weer, behoudens kans op onweer.; weinig verandering in temperatuur. 24 JUNI Zonsopgang 4.40 u.; Zonsondergang 9.24 u. Maansopgang 3.09 o.; Maansonderg. 1.24 ri. Volle Maan 30 Juni 2.07 uur voorm. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 9.54 u. tot 's morgens 4.10 u, WATERSTANDEN RIVIEREN 23 Juni Constanz i j 4.79 m 0.04 tn. val Huningen 2.57 m 0.13 m. val Kohl 3.85 m 0.05 m. was Mannheim 4.77 m. 0.07 m. vai Bingen 2,81 m. 0.04 m. val Caap 3,24 m. 0,08 m val Cohlenz 3,00 m. 0.02 m. va. Keulen 3,04 m. 0,03 m val Duisburg. 1,56 m, 0.03 m. val Ruhrort 182 m. 0,(2 m. val Maastricht 1.03 m, 0,00 tn. onv Venlo 10.86 m. 0,04 m. was HOOGWATER NED. ZEEHAVENS (Oude Ameterdamsche ttJd). Delfzijl- i Terschelling 2,59 16.16 Willemstad 10.-.-8 22.50 Harllngen 3.36 16.0i Brouwersh. 8.46 21.16 Helder le 10.48 13.30 Zierikzee 9.14 21.29 Idem 2e 23.i9 2.34 Wemeleinge 9.3/ 22,00 IJmutden 93' 22.12 Vlissintten 7.56 20.10 H. v. Holland 8.43 21.20 Terneuzen 8.28 -.'0.5Q Rotterdam 10.03 23.11 Hansweert 9.16 21.23 Gemengd Nieuws. MOTORRIJDER OVER DEN KOP GESLAGEN Toen de 28-jarige M. Kuzniewsky, wonen de te Hoensbroek, met gróotè vaart, op ziju motorrijwiel uit de richting Swalmen kwam, raakte hij even voorbij het kruispunt in de Broekhin (gemeente Maasniel) het stuur kwijt, en sloeg over den kop. In bewust©* loozen toestand en met zware verwondingen werd de man naar het St. Laurentius-zieken huis te Roermond vervoerd. VERMIST De Rotterdamsche politie deed by de politie te Monster aangifte, dat aldaar een 21-jarige man vermist werd, die vanuit Monster een brief aan zijn meisje had geschreven dat hij le vensmoede was. Daar een ongeluk gevreesd wordt, is spoedige opsporing van den vérmist'o wensehelijk. Tot op heden heeft men van hem echter nog niets kunnen ontdekken. WAT DS. GOSLINGA OVERKWAM. Door een communist afgehaald. Vermoedelijke vergissing. Vrijdagavond zou te Leerdam het Tweede- Kamerlid D. Wijnkoop als spreker optreden tijdens een communistische meeting, en een der bestuursleden was opgedragen den spreker aan het station te verwelkomen. Het bestuurslid kende den heer Wijnkoop wel niet persoonlijk, doch het zou niet moeilijk zijn hem uit de reizigers te halen, zoo meldt De Te legraaf. Evenwel was de heer Wijnkoop op het laatste oogenblik verhinderd en stuurde een plaatsvervanger. Het toeval wilde echter, dat dienzelfderi avond voor de A.R. kiesvereeniging zou optre den Ds. Goslinga uit Utrecht. Nauwelijks was de dominé uie den trein gestapt of hij werd hartelijk verwelkomd door den communist, waar na beiden welgemoed ter vergadering trokken. Het gesprek wilde niet al te best vlotten, de communist dacht „wat valt die Wijnkoop me tegen", terwijl de dominé van zijn kant zyn gastheer een rare snaak vpnd. Totdat het raadsel werd opgelost, toen een bestuurslid van de A.R. kiesvereeniging de hee ren tegenkwam, den dominé op den schouder tikte en hem duidelijk maakte, dat hy in ver keerd gezelschap was beland. VERDRONKEN Te Noord-Scharwoude (N.H.) is een knaapje, dat aan het hengelen was, te water geraakt en verdronken. Rechtzaken. Op 23 Juni a.s. zal voor de Rechtbank te Al melo terechtstaan de vakvereenigingsbestuur- der D. Schild te Amsterdam, wegens beleedi- ging van Rijkspresident ,Von Hindenburg in de 1 Mei-vergadering der Rev. Soc. party te Al melo. HOOGE RAAD POGING TOT DOODSLAG De Hooge Raad heeft verworpen een cassa tieberoep vaan F. W. tegen het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij wegens poging tot doodslag is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. ONJUIST INLICHTEN VAN EEN CONTROLEUR H. M., bakker, wonende te Velsen, kreeg 111 Zondagochtend bezoek van een contro- van_ den arbeid, die hem vroeg of zijn dien ochtend gewerkt had. ïend. PHet bleek evenwel, dat dé «1Ttrt™ul u„. (ettelijk onjuist was ingelicht. De rechtbanl< alle rechtsvervolging ontslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2