O NS PRAATUURTJE BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDING P VAN BERK VEEMARKT lb ROTTERDAM TELEFOON 57796 VERVOLG PAG. 2 ■HEB! Ge moet. U er vanavond maai' niet te veel van voorsteDlen, veromdleirstelld, dat ge diit doen zoudt. 'k Ben wed eens een beetje ijdel, wel eens een beetje veeü, zegt mijn naaste famalio, waar ge het niet van moet hebben, zooails blijkt En dan denkt wait presteert Wat dan en ook de grassoort speeöt een rod. Daarom ie zeker gras zoo heiiiLzaam voor groeiienidie vamkene. Maar maedicsm van kinderen, die aan Ettgetieolbe ziekte lijden (een gevolg van ge- brek aan D-vitaminen) behoeven diaaa'om men nog geen gna6 of hooi oip het menu diier tegenvadt. iij-dertjes te zetten. Nu ja, anderen vaililen mij ook wiel eens Daar zijn wed meer mensöhiedijke voedings tegen. stoffen voor. Als een landibouwvoorlridhter ZooaJs er ook wed DE KALIMAATSCHAPPIJ, DIE 5 MILLIOEN MARK AAN DE DUIT- SCHE ACTIE TEGEN ONZE LAND EN TUINBOUW GEEFT in bescherming neemt en hun gedrag goed tracht te praten met alilenleii redeneeriingen in de lucht, dan valt mij ddt ook tegen. 'k Moet tenminste wal aannemen, dat het waar is wat die D. L. G. een zér belangrijk, zoo niet het bedamgrijkste lendlb' awblmd in DuiteohJand eohirijft da.t het Kaïliisytndii- caat 5 mdQQdloen mark ter besdhflJkkiing etel- de van het z.g. Griirne Firant. En dat de minister van landbouw goed vond, dat deze 5 mil'liioen in de prijzen verrekend werden Dat wil d"i6 zeggen, dat de heeren niet een deel van hun winst 10 15% afstaan, dioch de prij6 op de kaJii vertioogen om aain deze 5 miillllioen maak te komen en zoo de NEDERLANDSCHE KALIVER BRUIKERS DWINGEN OM MEE TE BETALEN aan ailllerled pogingen, dde den om die Nediertaodeche bouwproducten uit Dudtsdhilaind te weren. Dat kon omdat dit kaïldsynddcaat de afl- léónverkoop van kaüii had. Dit monopolie misbruikte het zooails men merkt. En daarom valt het ons tegen, dat at wordt ver- die zegt ende boe te gevoelen en de negee-ring tel'kenB weer in gebreke stelt Zoo werd het voeder onzer dieren ook wol eens, neen vaak, im gebreke gesteld, wat het vitamimegeihadte aangaat. En 't is waar, granen, wortelgewassen, krachtvoedieirmidid eikn komen, een uitzonr tfening wat het laatste aangaat, daargelaten faiet in aanmerking ais men het over de D- .viitaminen heeft Maar GRAS EN HOOI ZIJN GOEDE D- VITAMINENBRONNEN De D-vitaimiinen zijn zeer belangrijk. Ze bevorderen en regelen de afzetting van de kelk in de beenderen. En nu is gebleken, dat deze D-vitaminen rijkelijk in gras en hooi voorkomen. Maar zonneschijn en regen spellen een groote rol bij de neerzettiiig der vitaminen in het 't Eene gras bevat meer dan het andere EEN MIDDELTJE IS TEGEN DE BLADLUIS, die, naar ik uit de vele wagen, die mij ge daan weidden, opgemerkt meen te hebben, zeer steak optreeut tegenwooakig. Niet alleen rozen, ook meerdere andere planten, b.v. Prunus en Chrysanten wor den er dioor bezocht. Een heel goed, heel goedkoop, heel ge makkelijk middled (wat will ge nog meer?) ie wed een z e e p-sp iri t us-o p 1 ossin g. Men neemt (t lijkt wei of ilk het radio- kook-halfuurtj-e verzong) men neemt 1 L. water en lost daarin op 20 gram groene of geüe zeep eerst dn wat vvarm water opi sen, daarna voegt men 10 gram spiritus toe, gewone brandspiritus. En met dit mengsel bespuit men de aangetaste en ook de niet aangetaste pdanten. Niet begieten, i bespuiten met een spuit die een fijne etuiivin geeft; een Flit- of Sheil-Tox spuit kan heel goed dienen. Men ddiet dit vooi'loopig om de dog of drie, des avonds als de zon weg is of maar zwak meer sdhijnt. Anders krijgt ge ver brande plekken op de bladeren. Wat heeil Ie ei ijk is. Zooals het ook leelijk is om een enbed ge- vadiletje uiit te buiten. Zoo les ik vandaag in de F.N.Z.: EEN INSECT IN RUSSISCHE BOTER GEVONDEN. In een der „colleges", beboerende tot de, universiteit van Cambridge, werd ank een insect in boter gevonden. De boter bleek van Russieahe herkomst te zijn, ter- wijd tevens werd vastgesteld, dat het insect tot een soort behoorde, die in West-Europa onbekend is. doch in Azië en aan de oost grens van Rusland aangetroffen wordt Daar het insect, zooa.ls te begrijpen is, dood was. bestond er niet de minste kaïns op viarepreiildiing tengevolge vain den invoer Russische boter. Toch is dit voorvail leiidiing geweest tot berichten in de bladen, besprekingen in de Royal Agricultural So ciety of England en zelfs tot vragen in het Enjgefedbe parlement, waarop een nader onderzoek werd toegezegd. In een vengade- ring weaid de vraag gesteld, of Russische boter, diie insecten bevattei, niet evengoed tuberoellba oililien zou kunnen herbergen. Men kan, op d'eze wijze doorgaande, de som berate voorspellingen maken over de varen die Engeland bij den invoer van ad- lerlea artikelen degelijks bedreigen. Wat een ilnsect al niet op z'n geweten kan hebben. 'k Zie nog aankomen dat ze straks om onzen boter te weren komen aandragen met het feit, dat hier wefl tb.c.-koeAen zijn. Overigens is een insect in de Russische boter wëfl teekenend: ze zijn daar in Rus land niet ai te zindellijk, hoorde ik wel En bij boter- en kaasbereiding ddient vooral op de zindelijkheid gelet te worden. Wat dit laatste aangaat, ik meen te we ten dat DE KAASPRIJS WEER WAT STIJGT. Goed ook. Dat hebben onze veeboeren noodlig. Toen ik, verleden week, Dinsdag door Bodegraven reed stonden de straten over groote lengten vol met kaasbrikken en 't was ais k>n ik het den boeren aanzien dat die .handell matig" was. De prijzen waren toen 3539 gid. Deze week zal het wel iets vrooldjker vertier gegeven hebben. De .hum de! was vlug" en de prijs lliep van 37 tot 41. Begin nu maar niet te juichen, doch elke opflikkering geeft toch weer hoop en mo-c>d. Men is tegenwoordig al heel gauw blij. Net zoo blij ails ik ben met die brieven, diie ik krijg over mijn gebabbel en waaruit blijkt, dat de spijker soms op de kop ge slagen wordt. Zoo bevestigde mij iemand mijn gebab bel over het voederen van slecht voer aan de varkens. Dit keer betrof het ZuM-lIol- laand. Mij werd door den schrijver even zeer ad rem op een gevaar gewezen. DE LANDBOUWER GEEFT MINDER UIT AAN ARBEIDSLOONEN DAN VOORHEEN, en dat dit heeil wat beteekent wat de werk loosheid ten platteiamde aangaat, bewijzen weil de cijfera, ddie hij gaf. In 1929 botaadide hij f 5400 aan ambaidsloonenin 1930 be droeg het 4800 en voor 1931 begrootte hij het op f 2500. Dat zal funest warden voor het platte land èn voor de winkedetand èn voor het armbestuur èn voor de ontvanger die be lastingen. Zoo loopt het mis Over de eerate vijf maanden van 1931 ont vang de Rij'ksscbatkist ongeveer 22.000.000 guldens minder dan over de eenste vijf maanden van 1930. 'k Ga nog gauw wat sigaretten koopen. De belasting erop treedt in werkiing. Dat is wed goed, doch verraadt toch, dat men aan geld moet komen. 't Wordt tijd, de winkeil moet op hoog be vel gesloten. Dat kende men vroeger ook niet. Daaróm is het niet verkeerd. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. Berichten van den Plantenziektenkundigen Dienst De aardappelziekte Zooals uit een vorig bericht van den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wageningen is gebleken, treedt de aardappelziekte, ver oorzaakt door de zwam Phytcphthora infes- tans dit jaar ongewoon vroeg op. In Noord- Holland en Friesland is de aantasting van de vroege aardappelen vrij uitgebreid en vrij hevig, in de andere provincies komt de ziekte nog slechts sporadisch, voorloopig nog in hoofdzaak bij vroege soorten (Eersteling, Bintje) voor. Ten einde aantasting van de knollen zoo veel mogelijk te voorkomen, moet met aan drang worden aangeraden het loof van de vroege aardappelsoorten algemeen te be spuiten met Bord of Bourgondische pap en deze bespuiting na twee weken minstens eenmaal, maar als de omstandigheden dit noodig maken (bij warm en vochtig weer en als de aardappelen nog eenigen tijd niet gerooid zullen worden) twee of meermalen te herhalen. Voor de latere aardappelsoor ten, voor zoover zij vatbaar zijn voor do ziekte js bespuitihg nu evenzeer aan te be velen, aangezien men nu beter de onderste bladeren kan bespuiten, dan als het gewas geheel gesloten is. Ook voor deze aardappe len is herhaling van de bespuiting minstens eenmaal maar in vele gevallen twee of meer malen noodzakelijk, om niet alleen het loof te beschermen maar om ook aantasting van de knollen in voldoende mate te voorkomen. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. De tarwepr ijzen Naar het Algem. Handelsblad, ,dat zich bij zonder voor de Tarwe wet interesseert) weet mede te deelen, zijn thans de prijzen, die >or de tarwe betaald moeten worden bekend De maalders van „ongebuild" zullen vooi de 20 pet. Inlandsche tarwe, die ze zullen moeten verwerken, een prijs hebben te beta len van f 15.85, vermeerderd met Va Pct- 1 pet. onkosten, dus ongeveer f 15.95. Buitem- landsche le kwaliteit tarwe is te verkrijgen voor f 6.25 f 6.80. De Nederlandsche boer ontvangt voor dez* eerste kwaliteit inlandsche tarwe f 14.50, min f 1 of meer onkosten, dus hoogstens f 13.50. Er blijft dus ongeveer 12.50 hangen tusschen den leverancier en den verbruiker Met de andere kwaliteiten, die voor de „Bloemmaalderij" aangeboden worden, is 't evenzoo. Die wordt voor de maalders beschik baar gesteld: le kwaliteit witte tot den prijs ■an f 14.85, 2e kwaliteit witte tot den prijs van f 13.85 en eventueel een 3e kwaliteit witte tot den prijs van f 12.85, le kwaliteit roode tot den prijs van f 14.35, 2e kwaliteit roode tot den prijs van 113.85 en eventueel 3e kwaliteit roode tot den prijs van f 13.35. Alle tarwe franco wal geleverd, voor gewogen gewicht, en alles vermeerderd met y2 pet. a 1 pet kosten voor de „Vita". Alleen voor afname boven 10.000 kg. in het y2 pet. Men kan dus gerust zeggen, dat de prijzen zijn 15, 14 en 13 gulden. Alles moet vooruit betaald worden. En de boer voor wie de wet gemaakt is ontvangt ongeveer f 2.50 minder. Het komt ons voor, dat er wel wat veel „aan maat en strijkstok blijft hangen". De tomatenteelt in ons land Als men het in verhouding tot andere lan den geringe gebruik van tomaten in ons land als basis zou beschouwen voor de be langrijkheid dezer cultuur in het tuinbouw bedrijf, dan zou die teelt slechts een gering onderdeel vormen van den geheelen landelij- ken tuinbouw. In werkelijkheid is echter het tegendeel het geval en is er in het tuinbouw bedrijf geen teelt in den lande, welke zulk een belangrijke en vooraanstaande plaats neemt. Bijkans een vierde van den totalen export van groenten en fruit is in 1930 te boeken geweest op de tomaten, welke tot een bedrag van f 19.034.000 over de grenzen ver voerd zijn, terwijl het totale bedrag van den export ongeveer f 85.000.000 heeft bedragen. Deze belangrijke uitbreiding van de tomaten cultuur is echter een zaak van de laatste ja ren. Volgens de beschikbare statistieken be droeg de export van tomaten in 1920 nog geen 20.000 ton, terwijl thans bijna 80.000 ton ieder jaar de grenzen passeert. De tomaten- cultuur is in ons land buiten de jaren 1922 en 1923 steeds grooter geworden. Het laat zich dus verklaren, dat de prijsopbrengst der tomaten een zeer belangrijke factor is voor de winstberekening van het tuinbouwbedrijf. niet adverteert wordt vergeten. Groentsplanten en Zilveruitjes. .000 12.50; 1 >ONt|>. 4% kil postp. 4'/a kilo 12.00| 2172 ZWIJNDnECIIT WOOF4 in Uw EIGENHUIS en gij bespaart pl.m. 40 der huursom. Voor spaar rekeninghouders 85% Hypotheek. Individueel sparen met vaste rente en gegarandeerd eindbedrag (geen spaarkas, geen verzekering). Aanvragen te richten aan NIEUW EIGENHUIS, Jan Fzn. Coenstraat 21, 's GRAVENHAGE. Overal actieve vertegenwoordigers gevraagd, aangename werkkring, roime belooning. Dit voorjaar hebben de tomaten een bevre 1 digend resultaat opgeleverd, alhoewel thans nog niets over de geheele cultuur in het sei- zoen gezegd kan worden. De groote aanvoer van koude kastomaten moet de eindwinst bepalen. In 1929 zijn die eindwins'en zeer ge ring geweest en weinig bemoedigend om de tomatencultuur op groote schaal voort te zetten. 1930 bracht echter be:ere resultaten, zoodat deze belangrijke cultuur er niet wei nig toe heeft bijgedragen om den tuinbouw niet al te veel te doen lijden van de econo mische crisis, waaronder ook dit bedrijf ge bukt gaat •De grootere aanvoer op de veilingen van tomaten heeft er toe geleid, dat meer aan dacht besteed wordt aam de kwaliteit, aan sorteering en verpakking en enkele veilin gen in den lande zijn er dan ook reeds toe overgegaan om in den vervolge collectief te sorteeren. Voorts wordt de noodige aandacht besteed aan herwinnen van afzetgebied, waarbij ook het eigen land niet wordt verge ten. Het ligt nl. im de bedoeling op ruimer schaal dan tot op heden bekendheid te geven aan deze gezonde vruchten. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau). Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Elke week wordt het duidelijker merkbaar, dat het seizoen bijna voorbij is. Nog slechts kleine partijtjes worden gekocht en uit den aard der zaak dan nog voornamelijk snelwer kende stikstof, dus kalksalpeter en chili- slechts veertien dagen scheiden ons van het nieuwe stikstofjaar en nog niets is er omtrent de prijzen bekend. Het schijnt dat de groote producentengroepen nog steeds onderhandelen om tot overeenstem ming te geraken. Van de onderhandelingen lekt niets uit, doch men kan wel uit den langen duur opmaken, dat de overeenstem ming moeilijk te vinden is. De toestand is dan ook uiterst lastig; groóte voorraden, groote productie, telkens nieuwe industrieën en een landbouwcrisis toestand in alle landen van Europa. In ons land is de landbouwtoestand al bijzonder sterk getroffen en de stemming over het algemeen zoo. dat men bij de huidige prijzen der producten alleen bij zeer lage prijzen der stikstofmeststoffen er aan denken zal, behoorlijke hoeveelheden voor een volgend seizoen te gebruiken. In de afgeloopen week werden voor Juli partijen vrije zwavelzure-amoniak aange boden tegen lage prijzen. Wij zouden de stikstofproducenten, die nog steeds een basis voor overeenstemming zoeken, er op willen wijzen, dat hetgeen hier de vrije markt als waarde aanwijst ook ons een geschikte grondslag lijkt vooi nieuwe seizoen. Wij hopen maar. dal de heeren onderhandelaren deze teekener verstaan en niet met prijzen komen, welke niet beantwoorden aan den huidigen toe stand van groot aanbod en klekie vraag. Het verbruik liep dit jaar tot op twee derden van het normale terug; bij ongun stige prijzen vallen we minstens tot op d< helft in een volgend seizoen. Thomasmeel. De markt van Thomas meel is in den loop der week vaster gewor den. In overeenstemming met Duitsrhlanc heeft thans ook België zijn prijzen ver hoogd. De vraagprijzen voor Juli/Decembei zijn gebracht op 11 a ll5/4 cent per procent boordvrij Luik, nadat er op iets lagcrei prijs nog een enkel contract was afgesloten Deze prijs komt ongeveer uit op 12.5 tot li cent, boordvrij IJsel. Charleroi is den laatsten tijd niet mee: zoo regelmatig aan de markt en schijnt be hoorlijke zaken naar Duitschland te hebbei gedaan. In het Noorden van het land wordt regel matig aangekocht. Daar is men tot de over tuiging gekomen, dat een ca. drie conti lagere prijs bij een verminderde product» een flinke tegemoetkoming is. Nu er meer algemeen, ook voor latere le vering, geoffreerd wordt, komt daar ooi eenige belangstelling voor. Superfosfaat Er zijn nog geei nieuwe gezichtspunten omtrent superfosfaat Toch mogen de fabrieken wel eens beden ken, dat superfosfaat een concurent vai Thomasmeel is en moet kunnen blijven zoodat de prijzen zich aan dat niveau moe ten aanpassen. Een groote prijsverlagini zal wel niet mogelijk zijn doch iets veria gen zal wel moeten. Voerartikelen. De vastere stemming van het begin de vorige week voor het artikel mais zakt opnieuw geleidelijk in, waartoe de berich ten van zeer groote verschepingen sterl meewerkten. Inmiddels zijn do voorradei zeer klein geworden en wordt er voor dis ponibelo waar een kleine premie betaald Gerst liep gedurende de vorige week ove het algemeen wat vaster. Van den Donau er Rusland is weinig aanbod, zoodat men vrij wel op Canada-gerst is aangewezen. Roggi en haver bleven vrijwel onveranderd. D vraag naar deze artikelen is niét groot mee sinds vooral de mais op een lager niveai Lijnkoeken zijn iets lager te koop; even) eens cocos- en grondnotenkoeken. De vraaj is voor alle voederkoeken zeer klein. Gemengd Nieuws. AUTO-ONGEVAL Te Ouden Rijn (Utr.) is, toen een vracht auto een rechts van den weg staande auto wilde passeeren, op hetzelfde moment, dat er een tegenkomer aankwam, gekanteld en beschadigd. De bestuurder, een bewoner van Rijkswijk (Z.-H.) werd gewond en naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht waar hij ter verpleging is opgenomen. Een pas sagier kwam met den schrik vrij. PAARD OP HOL. Men meldt ons uit Lage Zwaluwe: Dinsdadgmiddag is op den Provincialen weg het paard van den landbouwer Spran gers op hol geslagen, tengevolge van het schrikken van de passeerende A. T. O.-bus. De landbouwer had het ongeluk daarbij zijn been te breken. BRANDEN Te Oostvoorne is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning van W., aan den Achterweg. Het woonhuis en de schuur werden bijna geheel vernield. De inboedel kon in veiligheid worden gebracht Verzekering dekt de schade. Te Bennekom is de boerderij van den landbouwer M. J. door onbekende oorzaak afgebrand. De inboedel ging verloren. Een en ander was laag verzekerd. EEN EIGENAARDIG ONGEVAL. Men meldt ons uit Arnhem: Dezer dagen had in de Thomas a Kempislaan een eigenaardig ongeval plaats. Een auto reed aldaar over een losliggende steen en deze werd tegen de voorruit van een passeerende auto ge slingerd. De voorruit werd verbrijzeld en de bestuurder, de 60-jarige B. de R. uit Velp, werd door glasscherven ernstig aan het hoofd gewond. Hij is tengevolge van infectie in de wond overleden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Woensdagmiddag is een conducteur van de spoorwegmaatschappij Terneuzen-Mechelen bij het zwemmen in het kanaal verdronken. Hy was ongehuwd en woonde te Sluiskil. Na twee uur dreggen in zijn lyk gevonden. De 24-jarige schippersknecht T. J. Rop, lit Delfzijl, in dienst bij schipper H. Teuben uit Groningen, wiens schip op de werf ligt bij de fa. Van Vlaardingen, by Gouda, was gaan zwemmen in den IJsel. Op een gegeven oogen- blik bleef hy, ongeveer in 't midden, onder wa ter. Daar men aanvankelijk meende met een grap te doen te hebben, stelde men geen red dingspogingen in 't v/erk. Het bleek echter, dat hij jammerlijk was verdronken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Het lyk ii naar de Alg. Begraafplaats te Gouderak gebracht. BRANDEN. Te Hilversum ontstond door onbekende oor zaak in den nacht om 1 uur brand ten huize van IM. G. aan de Orchidéstraat. De bewoners werden gewekt door het geloei der vlammen en konden ontkomen. De brandweer was spoe dig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat het perceel grootendeels uitbrandde en de in boedel geheel verloren ging. De belendende per ceelen hadden veel waterschade. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN HOUTZAGERIJ IN VLAMMEN. Schade f 18.000. Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de loonzagery van Straeke te Mierlo- Hout (N.-Br.). De geheele voorraad hout en alle machines werden een prooi der vlammen. De brandweer slaagde erin, de belendende hee renhuizen te behouden. De schade, die ongeveer f 18000 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. STEENZETTERS BEMOEILIJKT. In de Lynbaansgracht bij de Laurierstraat te Amsterdam lag een schuit geladen met stee- nen, bestemd voor een school, die daar ge bouwd wordt. Vyf gebroeders zouden de schuit lossen. Toen zy om 9 uur 's morgens zouden beginnen kwam een groep steenzetters, die meenden dat zij moesten worden aangenomen voor dat werk. Een der vyf gebroeders heeft toen de politie gewaarschuwd. Weldra verscheen een brigadier met eenige agenten. Deze hebben, toen de steenzetters niet goed schiks wilden vertrekken, met de gummistok ruimte gemaakt en de gracht afgezet. De lossing van de schuit ging daarop onge stoord door. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Bij een ernstige vechtpartij te Weteringen werd zekere C. uit Kwintsheul door den zwak zinnigen S. met een scherp voorwerp verwond. O. moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. HET EINDE EENS ZWERVERS. Men meldt ons uit Gorinchem: koopman, woonachtig te Ammerstol. De man is daar vermoedelijk gaan liggen slapen en ge storven. Het lyk is naar de alg. begraafplaats vervoerd. EEN DOODEI.IJKE DRONK In het Armenhuis in de Roeterstraat te Amsterdam is overleden een 61-jarige ver- er- I pleegde, die by vergissing uit een flesch am- I monia had gedronken. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Bij den onbewaakten overweg nabij Wil helmsoord tusschen Nieuw-Amsterdam en Emmen is een locaaltrein in botsing gekomen met den wagen van den landbouwer J. Jeuring. Het paard werd gedood. De 69-jarige landbou wer wist bytijds van den wagen te springen en bleef ongedeerd. Het uitzicht is ter plaatse goed. Het treinverkeer ondervond eenige ver traging. DOODELIJTK AUTO-ONGEVAL De landbouwer A. van der Spek is by het oversteken van den Zuidelijken Dwarsweg on der Nieuwerkerk aan de IJsel door een auto aangereden. De ongelukkige werd op slag ge- Rechtzaken DE MOORD TE CUYK. In hooger beroep werd voor heit Bossche Hof de strafzaak behandeld wegens roof moord op den koopman Berend Tap in de schuur op het gehucht „De Rot" onder Cuyk, gepleegd door den zwerver Dirk van Dijk. De advocaat-generaal eischte tegen hem bevestiging van het vonnis, acht jaren ge vangenisstraf. De medeplichtige Poolsche vrouw moet op 29 Juni voor het Gerechtshof terecht staan. HET AUTOBUSONGEVAL TE BLERIK De rechtbank te Roermond behandelde de zaak betreffende het autobusongeval te Bie- rik. Het Openbaar Ministerie eischte tegen de baamvachteres J. Ebben te Blerik drie maanden hechtenis. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Luchtvaart De motor met olie gestookt Den 28ste n Med vestigde een Packaird- Belltanoa vliegtuig met een Packard-Diesel motor, met olie gestookt, het w ereld-non - stop-record door onafgebroken zonder bijgevuld te worden gedurende 84 uren en 33 minuten in de luoht te blijven bij Jacksonville, Florida, U.S.A. Het vliegtuig werd op deze vlucht bestuurd door Waiter E. Lees en Drederic A. Brossy. Van te voren was het wereldrecord in honden van Frankrijk; het werd nl. op 1 Maart van dit jaar gevestigd docw Bros- ©ourot en Rossi, in 75 uren en 23 minuten. De Paakaard-Diesel steeg op met een lading van Slechts 398 goddons stookolie, terwijl de Framschman 1300 gallons benzine me r had, met een gewicht van meer dan 7800 pond. Alleen het gewicht van de brandstof van den Franedhman overtrof dat van het Raokaird-Bed'lanca toestel, geheel geladen en met 2 piloten aan boord. Men schat den afstand, diien het vdiegtuig aflegde op ongeveer 6600 mijlen, of wel de afstand van Florida near Japain. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) HELPT HET ZWAKKE KIND. Een wezenskenmerk van het Christendom is zijn medelyden met het zwakke. Daarin ver toont het de trekken van Christus, die aan het zwakke zijn gunst betoont. Uitgaande van deze gedachte heeft „Vacan- tie-Buiten'' zich ten doel gesteld, aan de ge goede Christenen in ons land, die wonen in ge zonde buitenstreken, de gelegenheid te bieden aan het zwakke schoolkind, leerling van Christelijke school in de groote steden van land, de gunst te betoonen het ten minste viertal weken gastvrij op te nemen in „Vacantie Buiten" staat er borg voor, alleen die kinderen worden uitgezonden, die, hetzy wegens algemeene lichaamszwakte, het zij voor aansterking na langdurige ongesteld heid een verblijf buiten dringend noodig heb ben, zonder dat de ouders dit zelf kunnen be kostigen. „Vacantie Buiten" kan hiervoor in staan, omdat zij niet alleen van den huisdok ter, die het kind behandelt, een verklaring vraagt, dat hy uitzending noodig acht, doch tevens door haar eigen geneesheeren een onder zoek naar den gezondheidstoestand van kind laat instellen. Eerst als hierdoor is ko-1 men vast te staan, dat het kind inderdaad uit- zending behoeft, kan het hiervoor in aanmer- j king komen. Dit geneeskundig onderzoek heeft niet alleen ten doel te controleeren, of de uit- zending noodig is, doch dient tevens om na te gaan, of het kind op eenigerlei wijze gevaar I zou opleveren voor het gezin, waarin het ge plaatst wordt. Is dit het geval, dan wordt het j van de lijst voor gezinsverzorging afgevoerd. j „Vacantie Buiten" draagt er mede zorg voor,1 dat geen kinderen worden uitgezonden, van wie het hoofd der school en de klasse-onderwij zer niet verklaren kunnen, dat zy zich op school behoorlyk gedragen. Door deze dubbele schifting zondert „Vacantie Buiten" af, welke zwakke kinderen voor uitzending in Christelij ke families in aanmerking kunnen komen en welke beter naar een Christelijk Koloniehuis kunnen gezonden worden, 't Is voor de eerst genoemde groep dat „Vacantie Buiten" ook dit jaar weer komt met haar vriendelijk dringende noodiging: „helpt het zwakke kind". Geheel j het zomerhalfjaar kunnen kinderen uitgezon- j den worden. Wien evenwel thans het hart tot helpen dringt, stelle niet tot later uit, indien hij nu helpen kan. Uitstel van weldoen, leidt zoo licht tot afstel. Men denke, hoe blij men de ouders maakt, die weten, hoe goed het hun kind zou doen, als het eens een poos buiten kon zyn. Men denke ook, hoe Christus zich over het zwakke heeft ontfermd en voor de zulken, die zich in het geloof tot Hem wenden, in het Vaderhuis een plaats heeft bereid. Wie zyn hart en huis voor een onzer zwakke kinderen wil openstellen, wende zich tot den secretaris, den heer G. Muys, le Hugo de Groot straat 8, Amsterdam, die ook gaarne alle ge- wenschte inlichtingen verschaft. Het Bestuur van „Vacantie Buiten": J. TH. SCHREUDER, Voorzitter. DR. J. H. v. d. BEND. G. MUYS, le Secretatfs. D. VAN VLIET. C. v. d. BEND. K. v. d. BERG. DS. H. L. BOERLIJST. EEN VAGE BESCHULDIGING r verschillende dagrbladen ls de ver langekondigd van het jaarverslag vs u voor Rechtsbijstand aan On- e» genden te Rotterdam, terwill enkeli taraan de opmerking hel i.akL bladzijden groot Het schijnt ongelooflijk, met de klacht, d; 'dingen, waarin het daar_ het publiek juilst tengevolge ik waarnemers In het algemei :eld nopen mij t hot pt' lagiheid da* >elt het Bureau zioh niet 1 g kan lezej de redigeerd strooit hei daarbij ,.en passa zaait". Het wil mij lijke handelwijze v onwaardig Is. Ter voorlichting dat, sedert geruin lamdsche Vereenigin viseurs, gevestigd t leden onder een Ra en uitsluitend za; jarige pro.ktijk erv haald, lid dezer Ver Het mag derhalve Vereeniging het pu uitsluitend met de leder kundige Drkomen, dat een dergel rerpelijk en het Bureaij het publiek diene: tijd bestaat de Neder! van Rechtskundige Adj va.n Toezicht staan; raat-nemers, die te goe end staan en door lang n zijn, of het staatsdi deurwaarder hebben be relaties a tfed. Ver. d viseurs, •weging geel van Recihts'. DE VRIES ■acht 691, Amsterdam. ZEND ONS DE BON. WIJ ZENDEN U DE KRANT GRATISI ris Tot 1 Juli 1931 kunnen nieuwe kwartaalabonnés een ABONNEMENT ontvangen. Abonneert U direct, a f 3.25 per kwartaal, door deze Bon in te zenden, dan bezorgen wij U de nummers van ons blad tot 1 Juli kosteloos thuis. Naam: Adres: Woonplaats: abonneert zich op dit blad en verzoekt do nummers lot I Juli gratis te mogen ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12