JUrotti? £rih$rl)r (iouront Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Neutraliteit EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. Leger en Vloot. ABONNEMENT! Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke» lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO- 3379 DINSDAG 16 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meern 0.ZZV2 Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels B 2^0 Elke regel meer0.(5 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Een woord waarmee vooral in de dagen der verkiezingen weer veel wordt geschermd; er is nog een groep menschen, die meent, door dit „neutrale" woord anderen zand in de oogen te strooien. En jammer genoeg zijn er onder onze menschen nog, die niet steeds op hun hoede zijn voor deze verleidelijke leuze van neutraliteit. Die bijvoorbeeld zonder aarzelen hun gezin dagelijks het neutrale dagblad voorzetten, zonder er aan te denken, welke gevaren dit met zich meebrengt. Positief van opvatting en positief in uitspraak, meent ons blad recht te hebben op de plaats van: het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin. Daarom allen, lezers en diegenen, die tot dusver nog geen Christelijk dagblad in huis hadden, laten wij ons gezamelijk opmaken, om onze eigen pers te verster ken en te brengen overal waar zij behoort gelezen te worden. De bon, op een der binnenpagina's afgedrukt helpt U en maakt het door de bijzondere aanbieding gemakkelijk zich thans te abonneeren. Dit nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantietyd is aangebroken ec velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. GEMEENTE PROGRAMS. Op bescheiden toon, gelijk we dat van de S.D.A.P. gewoon zijn, deelde dezer dagen een rood verkiezingsblaadje mee, dat er twee groote politieke partijen zijn, welke geen officieel gemeente program hebben, n.1. de Anti-Revolutionairen en de Roomscb-Katho- lieken. „Van erg veel belangstelling voor de gemeente-politiek van deze partijen als zoo danig getuigt dat nitet!" voegde de wijze scribent hieraan toe. Natuurlijk is er wel iets. Dat weet de schrijver ook wel en hij wijst op de „Proeve" van Mr. Noteboom. Deze laatste wijsheid had hij, zooals van zelf spreekt, geput uit een brochuretje over Gemeenteprograms, zoo pas bij deroodepers verschenen. Overigens zou dit praatje in een verkiu- zingsblaadje niet de moeite waard zijn om er over te spreken, indien niet gewaar schuwd moet worden tegen de onware con clusie: er is bij de anti-rev.-partij geen be langstelling voor de politiek. Daarom deed de Nieuwe Kamper Crt. er goed aan er op te wijzen, dat met name te Kampen, waar het roode blaadje verschijnt, reeds meer dan twintig jaar een anti-rev. gemeenteprogram bestaat. En Kam pen is geen uitzondering. Het geval is dan ook zoo, dat Mr. Note boom rondom zich heen allerlei bouwstof fen vond om zijn „Proeve" te bewerken. Hoe komt het dan, dat de anti-rev. partij geen algemeen gemeenteprogram heeft als men het zoo noemen wil; ja, dat wij hopen, dat nooit meer dan een „Proeve" ge geven wordt? Is dat onmacht of onverschilligheid? Natuurlijk noch het één, noch htót ander. Zelfs de Kamper sociaal-democraat zal wel willen gelooven, dat Dr. Kuyper, die „Ons Program" ontwierp en schreef, en daarmee voor andere partijen de toon aangaf en tot navolging opwekte; de gemeentepolitiek niet vergeten heeft en dat hij zeer wel in staat geweest zou zijn een leidraad voor ge meentepolitiek in programvorm samen te stellen. De oorzaak ligt dan ook elders. Meer dan een „proeve" of een „schema" voor anti-rev. gemeentfó-politiek behoort niet verstrekt te worden. De hoofdbeginselen voor dit beleid liggen in het algemeen pro gram vast; doch het gemeentelijk leven is zoo gevarieerd, dat de uitwerking aan de lokale organisaties moet worden overge laten. Ongetwijfeld komen onderscheiden princi- pieele vraagstukken periodiek in bijna alle i gemeenteraden aan de orde; maar bij de praktische uitwerking moet steeds met plaatselijke omstandigheden rekening ge houden worden. yandaar ook, dat in sommige gemeenten een werkprogram is opgemaakt, waardoor de geheele rechterzijde de verantwoorde lijkheid draagt. Overigens bemerkt de S.D.A.P. wel, aan de uitslagen der verkiezingen, dat er bij de anti-rev. nog al belangstelling voor de raadsaangelegenheden bestaat, al bruikt deze partij minder kalk dan de nachtploegen van de roode garde. SPREKENDE VOORBEELDEN. Het Kamper gemeenteprogram geeft spre kende voorbeelden van onze stelling, dat dergelijke programs rekening dienen te houden met plaatselijke omstandigheden. We voegen daartoe bij elkaar de slotali nea's van de art. 8 en 9 en art 10: „Bij het vaststellen der weidegelden voor Groot- en Klein-Burgers worde rekening gehouden met verkregen rechten. Aan vliegende winkels worden geen ge meentelijke lokaliteiten in huur afgesta De Overheid bevordere het stedeschoon wake zooveel mogelijk voor 't behoud van de in de Gemeente aanwezige voorwerpen en monumenten van oudheid en kunst." In de „Proeve" van Mr. Noteboom vindt men van dit alles niets. Wat hiet eerste betreft, spreekt dit wel geheel vanzelf. Er mogen nog enkele ge meenten zijn, die mient of meent-gronden bezitten; Kampen vormt met zijn rijke be zitting aan uitgestrekte weiden wel een groote uitzondering en nergens kan men met zooveel recht de overheid er op wijzen, dat zij een pachtstelsel dient te volgen, dat voor Gemeente en pachters beiden bil lijk is. Doch het zou eenvoudig dwaasheid zijn, als in eenige andere gemeente de Overheid voorgehouden zou worden, dat zij bij de vaststelling der weidegelden rekening zou moeten houden met verkregen rechten van Groot- en Kleinburgers. Het tweede voorbeeld is meer algemeen van aard en toch zou het voorschrift niet zonder meer in elk gemeenteprogram pas sen. Het verhuren van gemeente-lokaliteiten aan vliegende winkels roept niet overal principieele tegenstand op, al zal vrijwül niemand er sympathiek tegenover staan. Het derde voorbeeld is een sprekend be wijs, dat de eenvoudige anti-revolutionairen nog niet zoo bar achterlijk zijn als ze ifieestal in verkiezingslectuur van tegen standers worden voor gesteld. Ze dachten voor vele jaren reeds aan behoud van stedeschoon en monumenten van oudheid en kunst. Maar alweer, hoewel een algemeene be paling in deze geen kwaad kon (weinig gemeenten hebben geen schoon, dat gecon serveerd dient te worden); ieder voelt toch dat vooral plaatsen als Kampen spreken kunnen van „stedeschoon". Want zonder historie gaat dat niet. Een en ander is oi. voldoende om aan te toonen, dat men heel dankbaar mag zijn voor een leidraad, doch dat in elke ge meente een program noodig is, dat op de plaatselijke toestanden klopt. Ook dat behoort tot de gemeentelijke autonomie. WIJ H A D D E N DE GODSDIENST." Uit een Weensche courant knipte onlangs het „Berliner Tageblatt" een advertentie, 'aarin een consultatiebureau voor levens- i o e d e n werd aangekondigd. Deze bekla genswaardige schepselen kunnen daar geen ondersteuning en ook geen arbeid vinden, doch ze krijgen er kosteloos advies. Meer weten we niet van dit nieuwe ad viesbureau; ook niet van wie het uitgaat. Het ware, gezien de manier van werken van .iet Leger des Heils, niet ondenkbaar, dat deze organisatie dusdanige arbeid begonnen was. En dan zou er zegenrijk werk te doen zijn. Het Berlijnsclie blad echter veronderstelt iets anders. Het schrijft: „I-Ioever moet het reeds met do men schen gekomen zijn, wanneer personen zonder ambt, zonder theologische opleiding bureaux oprichten, waar men de aller- moeden den goeden weg wijzen wil, om tot het leven terug te keeren. We h a cl- den den godsdienst; we hebben nu consultatiebureaux voor beroepskeuze; voor huwelijksvragen, voor levensmocden. Het klinkt zoo goed en lief. Maar wat zal blijken? Dat dit bureau niet anders is dan een levensverzekeringsmaatschappij, die veel schade leed door zelfmoorden, zoo, dat ze besloot om als een soort vertrou- wensdokter consultatiebureaux voor le- vensmoeden op te richten. Maar de men schen meenen dat hier de liefde aan het woord is, doch men vindt bijna overal de organisatie." Wij hadden de godsdienstl Denk u de tragiek van deze verzuchting even in. Wij hadden de godsdienst, maar als volk hebben we die niet meer. We hebben bureaux voor beroepskeuze en allerlei goede dingen; maar niet voor het allernoo- digste: kracht en moed om te leven: Gods vertrouwen. In 't generaal gesproken heeft het blad gelijk. Tegenover de godsdienst staat da eene regeering vijandig en vol haat; een an dere kiest de houding der onverschilligheid; weer een ander beschouwt het als een pri vate aangelegenheid. En de houding der volkeren wijkt in 't wezen der zaak niet zoo heel veel van die der regeeringen af. Doch, Gode zij dank, er zijn als we 't zoo zeggen mogen nog andere bureaux voor levensmoeden; nog andere plaatsen waar niet tevergeefs gezocht wordt naar het antwoord op bange levens- en pijnigende zielsvragen. Dat is het eenzame bidvertrek en dat is de vergadering der geloovigen. Daar leert de Geest bidden met onuitspre kelijke zuchtingen; daar geeft het Woord de eenige troost voor leven en sterven. Al te velen hangen de meening aan, dat er alleen stervensmoed noodig is en daarom oordeelen zij „vrome medidatie" alleen ge schikt voor ouden van dagen; en al te veel wordt vergeten, dat er bovenal levens moed noodig is. Met menschelijke adviezen echter komt men hier niet klaar; Gods Woord alleen kan het onfeilbare advies geven aan de bange ziel. BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE DOOD OP DE STRATEN Angstverwekkend is de stijging vqai het aantaJ verkeersongevallen in ons land en in de steden. Daar vallen ouden van dagen als het rijpe koren voor den eiikkeH. van den ,ier. daar worden menschen weggerukt in het midden van hun dagen, die sneuvelen in den strijd om het snelheidsrecord, daar verongelukken onze lieve kleinen, die nog nauwelijks de straat hebben gezien. In het eerste kwartaal van dit jaar, con stateerde de politie 1681 verkeersongeval len, tegen 1546 in dezelfde periode van ver leden jaar. Dat is dus een toename van bij na 9%. Dat percentage trekt nog in het bij zonder de aandacht, omdat er 55 regendagen zijn geweest tegen 47 een jaar te voren eu de hoeveelheid neerslag belangrijk groote» was dan in Let eerste kwartaal 1930. Toch gaan wij maar altijd door onze 6tna ten te veranderen in race-banen en naai het woord van den profeet razen de wagens door de wijken, in de smalste 6tegen wringt men de zwaarste lastauto'6, de wielrijders slingeren zich met heldenmoed en doods verachting door het gedrang, de motorrij wielen met of zonder zijspan, schieten als bliksemstralen over onze wegen. En iedereen schijnt aangegrepen door de zelfde razernij. Kilometers-jagen, afstanden verslinden, records slaan, anderen voorbij streven. Compleet een krankzinnigheid. Zeker er zijn bij deze lange lijst ook onge vallen in den echten zin van het woord. Wij zijn, ook al bestijgen wij nimmer een motor «>f rijden wij nooit in een auto, alle uur im gevaar. Daar kan iets mankeeren aan de motor, 9an rem of stuurinrichting, er kan iet6 ge beuren met het voertuig on6 onmiddellijk voorafgaande, dat niet kon voor-zien worden ons een ongeluk bezorgt, schade en leed berokkent buiten eigen schuld en toedoen. Ook deze dingen kunnen ons van Gods vaderlijke hand toekomen en gelukkig a.l6 Hij ons een hart geeft naar Zijnen weg, op dat wij ook in deze diepe wegen Hem kun nen volgen. Maar wij kunnen ook ongelukken veroor zaken door de fouten die we zelf maken, ongelukken krijgen door de fouten die an deren maken. Om te blijven bii de gevallen in het overziaht over het le kwartaal van 1931 genoemd, blijkt dat ruim 73% waren te wijten aan de verkeersfouten van b sbuuir- ders. Ook hier is niiet elke fout dezelfde. Daar kan misverstand zijn en een misgreep. Daar kan zenuwachtigheid ontstaan, die een oogenblik de tegenwoordigheid van geest doet. verliezen, maar daar kam ook zijn een roekeloosheid die alles waagt, de machine «n het eigen leven, mitsgaders het goed en '-ven van een ander. Erger wordt het nog en ergerlijk wanneer, zoo als herhaaldelijk blijkt, ook de 6terke drank een rol speelt en de bestuurder on der den invloed van sterken drank niet meer weet wat hij doet Het zou onbillijk zijn indien wij de schuld enkel wierpen op het rijdend publiek. Ook de voetgangers kunnen ongelukken veroor zaken. Hetzij door hun roekelosoheid, hetzij door hun weifelachtigheid. Ze kunnen dus zelf oorzaak zijn van het ongeluk dat hen trof, ze kunnen ook oorzaak geven tegen het leven van onderen. Zoo is ook het dagelijksche leven im de stad niet alleen een lever» vol gevaar, maar ontbreekt im dat alles de zonde niet. Want men mag zich zelf niet roekeloos in gevaar begeven, anderen aa.n zijn drift of haast, langzaamheid of onbeslistheid niet wagen. Wij 6taan er niet altijd bij stil, wij geven ons er veel te weinig rekenschap van, dat ook diit stuk van ons leven moet beant woorden den ei6ch vam Gods Woord, dat ook hier de zonde doodt en verwoest En toch is het zoo en moet ook dit deel vam ons leven geheiligd worden. Daar zit nog een apart punt in deze droeve statistiek Dat is het aamtal ongelukken dat aan kin deren overkomt en door kinderen wordt oorzaak t Niet minder dam 18 spelende kinderen hebben anderen een ongeluk toegebracht 60 kinderen zijn slachtoffer geworden. Dat zijn ook cijfers die ons wat te zeggen hebben Niet alleen, dat men op de scholen reeds de regels van het verkeer moet Ieeren, al ontkennen wij de betrekkelijke waaide hier van niet. Maar veeleer dat de oudere meer zorg voor hun kinderen moeten dragen. Zij hebben in de eerste plaats te wijzen op en te waarechuwen voor de gevaren vat verkeer. Zij hebben, indien hun blijkt, de roekeloosheid van hun kinderen, ook roede niet te sparen. Laat maar eens om de straf geschreid worden, dat is niet zoo erg, «r zijn veel bitterder tranen dan deze. Laat ze werkelijk opvoeden, de kind-ren Ieeren zwemmen, om het zoo uit te druk ken. Daar zijn er wel verongelukt omdat men ze nimmer had geleerd Gil een te 100- En laat ze toch voorail denken oin de kleu ters. Daar is een tijd dat men zijn kinderen moet loslaten en ze op Gods genade in de gevaren zenden ook vam de straat Maar daar is een tijd dat wij onze kin deren niet uit het oog mogen verliezen ze moeten houden van den publieken weg. En wee de vader of moeder dit hier tekort schiet. Daar zijn wonden die blijven dragen. Gelukig hij, die weet dat hij zoigen moet maar dat God zorgt AREND VAN AMSTEL. AMSTERDAM EEN ZWEMBAD IN AMSTERDAM-ZUID Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het maken van den onderbouw met zes bassins en bijbehoorende werken voor een badin richting aan den Zuideilijken Wandelweg. Ingekomen waren 35 biljetten met a:l6 laag etc imschrijfster de N.V. Christiana Ni <1- sen's Gewapend Betommaatschappij te Den Haag met f 153.700.—. DEN HAAG IEMAND OP STRAAT DOODGESTOKEN. Kart na middernacht is in de Wagen straat te Den Haag een moord gepleegd. Iemand is op straat doodgestoken. Nadere bijzonderheden ontbreken. De dader i6 voort vim oh tig. De politie stelt een uitgebreid on derzoek im. Het slachtoffer van den moord in de Wa genstraat is de 35-jarige chauffeur N. Nieu- wenburg, wonende v. d. Vennestraat, ge huwd en vader vam eenige kinderen. De verelagene werd omstreeks half twaalf stervende im de Wagenstraat gevonden naast den Bijenkorf. Het signalement van den vermoedelijken dader luidt: Dirk Pleizier, 28 k 30 jaar oud, ongeveer 1.76 M. lang, donkerblond golvend haar naar achter gekamd, blauwe oogen, bleeke ge laatskleur, loopt veelal blootshoofds, draagt donker colbertcoetuum met reclame-insigne op de revea-s en een das im de Schotsche klem ren. De Commissaris vam politie van afdeeling C in den Haag verzoekt opsporing van dezen mam. Het lijk vam het slachtoffer is naar het ziekenhuis vervoerd. GEMEENTERAAD Wanneer we zouden zeggen, dat de raads vergadering van gister als een belangrijke zou kunnen worden aangemerkt, zouden we ons aan ongepaste overdrijving schuldig maken. Er is slechts uit en ter na over één oude kwestie gesproken. Het gold de instelling van een commissie van beroep voor het Marktwezen. De heer v. Langen had op 11 Dec. 1929 een uitspraak van den Raad gevraagd omtrent de instelling van een beslissende instantie in verband met straffen, opgelegd krachtens de Verordening op de Markten. Op dezelfde gronden als zij zich indertijd, in 1928, verzet hebben tegen een motie-Mar- chant, die voor taxi-chauffeurs een commis sie van beroep wenschte, verklaarde het College zich thans tegen zulk een beslissen de instantie, maar wel voor een commissie van advies, als hoedanig de bestaande com missie voor het Marktwezen zou kunnen op treden. Evenals in 192S voor de taxi-chauffeurs de onafhankelijke beroepscommissie werd af gewezen, heeft de Raad thans de dito com missie voor het Marktwezen verworpen en met veel grooter meerderheid. Voor 3 jaar draaide het om één stem, thans stonden tegen over 14 voorstanders der motie-v. Langen 21 tegenstanders. Dat is een duidelijke uit spraak, die in het bijzonder onaangenaam moet .zijn voor den heer Marchant. Deze toch is steeds maar met voortdurend dalend succes opgetreden als de groote rechtsbe- schermer. Op knappe wijze heeft de burge meester hem ditmaal uit zijn stellingen ver dreven. De zaak staat voor hem thans vrij wel hopeloos. Of dat erg is? We meenen ^an niet; de rechtsbedeeling der marktkooplieden zal er niet onder lijden. Maar er zijn ook andere redenen, die voor de nu gevallen beslissing pleiten. Het gaat moeilijk aan deze aangelegenheid aan de verantwoordelijkheid van B. en W., die met de uitvoering d«er verordening op het Marktwezen zijn belast, te onttrekken. Ook de marktpolitie behoort daartoe. De nieuwe Gemeentewet wijst hier duidelijk den weg. Ook zien we niet in, waarom de com missie \oor het Marktwezen niet objectief en onpartijdig zou kunnen advisweren. Waar bij dan nog komt, dat een z.g. onafhankelij ke commissie, ook al bestaat ze uit hoog staande mannen, menigmaal vreemd staat tegenover allerlei gemeentezaken en van de j NED. CHR. BOUWARBEIDERSBOND BONDSRAADSVERGADERING TE HILVERSUM Na de openingsrede van den voorzitter, den heer H. J. Terwey, waarvan we giste ren al verslag gaven, vond in de bonds raadsvergadering van bovengenoemden bond de behandeling der jaarverslagen plaats Aan het verslag van den secr., den heer .T A. Schaafsma. ontleencn we, dat de twee Clir. organisaties, n.l. de N. C. B. en de R. K. bond thans samen 37.231 leden tellen, te genover den socialistisohen bond 34.703, zoo dat de Chr. bonden de meerderheid hebben. In het stucadoorshedrijf gaan de menschen de Christelijke bonden zoeken. De propa ganda onder de jonge bouwarbeiders wordt met goed gevolg gevoerd. Het aantal afdee- lingeu steeg van 172 tot 239. Alle afdeelln- gen op zes na zagen hun ledental toene men. Aan het verslag van den penning meester. den heer J. H. de Hoog, van De Bilt, ontleenen we, dat het batig saldo over de beide vereenigingsjaren bedroeg resp f 99.397 en f 144.571. Het bondsbezit steeg daardoor tot f 904.008. Het bezit vai werkloozenkas, welke kas veel uitkeerde, bedraagt f 457.130. Het bezit van het pen sioenfonds voor bestuurders is f 6347. Het fonds voor uitkeering van een maandelijlc- sche rente aan oude leden is f 30.502 groot. Het totaal bezit van r'«n bond gaat naar de anderhalf millioen heen. De verslagen werden goedgekeurd en aan beide functionarissen werd dank gebracht voor hun arbeid. De aftredende leden van het centraal bestuur werden herkozen. De heer Schaafsma werd herbenoemd als re dacteur van het orgaan. De begrooting voor 1931 en 1932 werd vast gesteld in ontvang en uitgaaf resp. op f 399.190 en op f 451.190. Daarna kwamen de voorstellen aan de Verworpen werd het voorstel van het centraal bestuur om art. 13 van het huish. reglement aan te vullen met een bepaling, dat afdeelingen bevoegd zijn om na gehou den stemming (waarbij 2/3 der to; de afd. beliwrendö leden zich hebben vóór ver klaard) te besluiten, dat alle leden tevens geacht worden deelnemer te rijn aan het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C. N. V. Men voelde veel sympathie voor D. E. L., maar vond beter niet de le den te verplichten. Aangenomen werd het voorstel van het centraal bestuur inzake regeling van geval len, waarin vrijstelling van bondscontriha- tie wordt verleend; een voorstel van de Bilt inzake deze materie werd verworpen. Aan genomen werd een geamendeerd voorstel der afd. Leeuwarden, waardoor bepaald wordt, dat leden in werkverschaffing slechts de halve bondscontributie behoeven te be talen. Verworpen werd een voorstel der afd. Apeldoorn, welke afd. algeheele vrij stelling van leden in werkverschaffing wil. de. Eveneens werd verworpen een voorstel der afd. Zaandam om wijziging te brengen l de contributie voor jonge leden. Na breedvoerige bespreking werd vastge steld een reglement voor de uitkeering bij ziekte. Dit reglement bepaalt, dat de bond uitkeering verstrekt, indien leden ziek wor den in een periode van werkloosheid, waar door zij buiten de Ziektewet vallen. Ook kan de uitkeering aan leden, die door een ongeval gedeeltelijk ongeschikt zijn tot wer ken, doch die geen 70 pet. uitkeering krach tens de Ongevallenwet krijgen, tot dat per centage worden aangevuld, en kan aan een lid, dat langer dan drie jaar is aangeslo ten en dat reeds zes en twintig weken vol gens de Ziektewet kreeg, nog 48 dagen uit keering van bondswege worden verstrekt De uilkeering kan overigens 78 werkdagen per kalenderjaar per ziektegeval duren en twee achtereenvolgende jaren worden ver strekt Ze varieert van 60 cent tot f 4 per dag. De bedoeling is, dat het risico wordt overgedragen aan de Middenstandsbedrijls- vereeniging te Utrecht Enkele voorstellen om de wachtdagen der ziekteverzekering te doen uitbetalen, en om in bovenvermelde regeling geen wachtda gen op te nemen, werden verworpen. De heer Allessi, wethouder van Hilver sum, oud-voorz. van den R. K. Bouwarbei- dersbond, die als persoonlijk belangstellen de de vergadering bijwoonde, sprak de ver gadering toe met een kort woord. Daarna werd de vergadering geschorst to: hedenmorgen. Gistermorgen maakte men een autotocht door Hilversum's mooie om streken. Vanmorgen heeft 'de hondssecretaris, de heer J. A. S c li a a <i> m a, een referaat ge houden over „De huidige werkloosheid, haar oorzaken en gevolgen". Hij deed dit aan de hand van de volgende stellingen: 1. De werkloosheid is één der ongunstige begeleidings-verschijnselen van dc moderne productiewijze. 2. De werkloosheid moet worden bestre den in haar oorzaken en gavolgen. 3. Ter bestrijding van de gevolgen der practijk van het leven niet zelden weinig op de hoogte is. 's Raads beslissing: verwerping der be slissende. instantie, maar instelling van een commissie van advies, achten wc dan ook geenszins tegen het belang der betrokkenen, die zelf het allerbest weten, dat het intrek ken of schorsen van een vergunning slechts zelden voorkomt: sedert 1 Jan. 1927 hiet meer dan tweemaal. Meer te beschouwen hvbb°n we uit deze raadsvergadering niet. Slechts zij nog medegedeeld, dat over du socialistische motie tot toekenning van een vacantie-bijslag aan de blinden uit de Ge meentelijke Werkinrichting opnieuw de stemmen staakten. Het stond nu 1S tegen IS. Het voorstel werd daarmee geacht te zijn "erworpen. De lteer v. Stccnbeigen had thans de rol van den heer Folmer overgenomen, maar in omgekeerden zin. Als nieuw raadslid werd geïnstalleerd de heer B. J. v. Stapele (in d. vac.-de Kleer) en als raadslid werd toegelaten in de vac.- Harms de heer II. Voordewind. Geen van beiden zullen blijvertjes zijn. ZJ h. s. is een conversieleening, groot 15.650.000. goedgekeurd. We gaan loenen a 4 pet. met een koers van uitgifte van 99ay, pet. op 3 millioen na, die k 99 pet. door de Rijkspostspaax-bank zijn genomen. Voornaamste Nieuws. (blz. 1.V Jaarlijksche Bondsraadsvergadering van' de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. (Blz. J Jaarvergadering van de Chr. Vereen, van Natuur- en Geneeskundigen. Vergadering van aandeel houders van dei N.V. Philips' Gloeilampenfabriek. De gewezen directeur va.» de Handels- en Landbouwbauk voor de Haagsche Recht- De scheepsramp bij St. Nazaire moet ruim 500 menschen het leven hebben gekost Ver haal van een ooggetuige. Het grondbelasting-ontwerp in het Engel- sche Lagerhuis. Het Vaticaan beantwoordt Italië's nota. (blz. 5) (blz. 9). Vergadering tan de Ned. Chr. Werkmees» werkloosheid is werkloosheidsv e r z e k e« ring het aangewezen middel. 4. Door een complex van verschillends politieke en economische factoren is in onze dagen het bedrijfsleven geheel ver- sfoord. hetgeen als oorzaak van den abnor» malen omvang der werkloosheid moet wor« den aangemerkt. 5. Bestrijding van de oorzaken der werk loosheid kan slechts plaats hebben, door elk onderdeel van het onder 4 genoemde complex van politieke en economische fac toren in het licht van de Christelijke be ginselen volgens Gods Woord te bestudee- ren en volgens die beginselen in het poli tieke, sociale en economische leven nieuwe instellingen te formeeren. eervol ontslag verleend. Bü Kon. besluit zijn benoemd teel der landmacht: A. bü het wapen der infanterie,, tot res- le luit de res—2e 11»its. XV. Boeien van het 2lo het reg. Jagers: M. F. eg. inf.; A. Merer het Ce reg. inf.: -.-■i. ---- 17e reg. Inf.; S. isaao ICe reg. inf.: R. E. Dinger Hattinlc van het 16e reg. Inf.; A. A. M. Stola, van het 2o reg. inf. G. C. Tinkelenberg van het 15e reg .inf. F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg, van het reg. Jagers; F. A. C. M. van Hasselt, van het 3e reg. inf.; H. An- holt, van het 20c reg. Inf.; E. Klein Onstoni:, van het Se reg. inf.; F. L. van Muiswinkel, van het 4o reg. inf.; X. H. Benninga. van het llo reg. inf.; A H. Simons, van liet 3o reg. inf.; mr. G. P. Helders, van het reg. Jagers; J. XV. L. H. A. Maaskant, van het lüo reg. inf.: J. vaa der Hoeven .van het 10e reg. inf.; X J. Meilink van het 18e reg. inf.: IC. \an der Laan - --- inf.. H. van der Kolk van B. bü het wapen der artillerie, tot res. le lult do ros. 2o luits. E. Nfgh van het reg. kustar- tillerie; L. T. Koolboom, van het korps lucht doelartillerie; A. XV. van Dijk. van het lo reg. Moerel van het 6o reg. veldart.; J. M. Get van het 2e reg. veldart.; E. Groen van het 5e reg. veldart.; X. S. Roorda van Eysinga. van het 6e reg. veldart.: G. H. Evers, van het lo reg. veldart. J. de Jong. van het 3e reg. veld. art.; H. R. van Zwanenburg, van het le reg. onber. art.; C. A. L. Zegers van het reg. kust art: P. C. van Loon. van het reg. kustart.; L. XV. Schuiling. van het reg. kustart.; W. C. Schroevers van het le reg. onbereden art.: en A Boelthool van het reg. kustart is den Ion lult op nonact C. A, L. Bok van het wapen der Inf. op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag als zooda nig t ist verleend; is benoemd, bü het res. personeel der land macht. bü het personeel van den geneeak. dienst, tot rcs.-offlcier van gez. 2e UI. de heer H. de Jong, arts; is eervol ontslag als zoodanig verleend uit den mil. dienst, op het daartoe door hen ge daan verzoek: aan den res. lo luit. C. Plet van het 9e reg. inf.; met ingang van IS Juli aan den res. le lult F. A. H. van Beusekom van het 2e reg. veldart.; met Ingang van 1 Aug. aan de res. le luit J. S R. Perrln. van is officier t.w. O. Veenbaas, D. J. J. H. Tlmmei gez. le kl. II. Oen mil. dienst is benoemd, bü het res. personeel der land- lacht bü den geneesk. dienst, bü den militairen hiirmaceutischen dienst tot r«-s. militair opo- lieker der le lel. do ros. militaire apotheker i-l T ir \t v 'n Mooie gelegenheid om abonnés te winnen Ze lezen tot 1 /uli gratis!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1