UTRECHTSCHE ZENDINGSVEREENIGING BINNENLAND. Gemengd Nieuws. WOENSDAG 10 JUNI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 ALGEMEENE VERGADERING TE UTRECHT AFVAARDIGING VAN DRIE ZENDELINGEN Gisteren hield de Utr. Zendingsvereeni ging te Utrecht haar algemeene vergade ring. De Voorzitter Dr. J. F. Beerens opende dc vergadering door te doen zingen Ps. 68 10, voor te lezen Filippenzen 4 en een welkomst woord te spreken, na te zijn voorgegaan in gebed. Jaarverslagen. De jaarrekening werd toegelicht door 'den 2en penningmeester Dr. Brouwer. Ze vermeldde aan inkomsten f 214.735.26, aan uitgaven f 246.494.86 alzoo een nadeelig saldo van f 31.759.60. Dit nadeelig saldo is vooral te wijten aan de vermindering van de subsidie voor het onderwijs. Inzake den huidigen stand der financiën van de Samen werkende Zendinngscorporaties werd meege dceld, dat op 1 Juni de achterstand bedroeg f 22.800, speciaal voor de U.Z.V. f 55.000. Het jaarverslag over 1930 werd toegelicht voor wat Nieuw Guinea en Habnaheira be treft door Dr. K. J. Brouwer en, voor wat Boeroe aangaat door Ds. D. Crommelin. Van den Zendingsakker Nieuw Guinea. Gewezen wordt op vele contrasten. In vroegere jaren, na lange jaren van arbeid 7 gedoopten, en in 1930 7000. Toch zijn de zendelingen overbelast. Er is tekort aan helpers. De medische ar beid is begonnen. Allerlei moeilijkheden zijn te overwinnen. Er is licht en schaduw in den arbeid op dit terrein. Een animistische pri mitieve maatschappij begint zich te openen voor het Evangelie. Er is overgang tot het Christendom van groepen, dorpen, stammen Er is een nog ondiep, weinig gefundeerd Christendom, en we staan er nog aan den aanvang van het kersteningsproces. Maar toch moet een toon van dankbaarheid ver nomen worden. Herdacht werd oud-zende ling J. L. van Hasselt, op 90-jarigen leeftijd overleden. De heer en mevrouw Bons kon den om gezondheidsredenen niet naar Japan terugkeeren De heer F. F. van Hasselt he- zocht de verschillende ressorten, vóór zijn vertrek naai- Java, waar hij den arbeid der bijbelvertaling voortzet. Het ressort Doreh- baai, waar zendeling Grondel arbeidt, is te uitgestrekt. Op Noemfoa werden 1290 men sehen gedoopt. Nu is daar 2/3 van de be volking gekerstend. Op Japan werkt zen deling De Neef. Daar werden 400 menseden gedoopt. De Christenen brachten er f 2200 voor kerkelijke doeleinden op. Op 1 Aug. 1930 begon Zr. M. Glastra er het medische werk. 8700 mensehen meldden zich aan voor hulp op de polikliniek. Dat is 68 patiënten per dag. 155 menschen werden in het zie ken opgenomen, met 230 verpleegdagen. Op de Sohouteneilanden werken de zendelin gen Agten en Hartweg. Dezen doopten resp. 196 en 1750 menschen. In het ressort Roon 'arbeiden de zendelingen Starrenburg en Eygendaal. Daar verrezen verschillende nieuwe kerken. De werkinrichtingen blijven voorwerp van voortdurende zorg. Wat de opleidingsschool te Méli betreft, directeur daarvan is de heer J. S. Kijne. Alle leerlin gen der hoogste klasse slaagden voor het eindexamen. In het ressort Sarmi arbeidt zendeling D. Werkman. Hier werden 300 per sonen gedoopt. In het ressort Sentani. waar zendeling Schneider werkt, werden 70 men schen gedoopt, terwijl 300 menschen doop- onderricht ontvangen. In het ressort Wun- boran werden 1000 personen gedoopt. Daar zijn nu 4000 Christenen van wie er 1200 lidmaat zijn West Nieuw Guinea. De ressorten Kapanen en Kaemana werden overgedragen aan de Indische Kerk, die steunpunten be hoefde voor haar zendingsarbeid in de zui delijke streken. Zendeling Slump gaat nu naar de Noordkust. In het ressort Nintoeni werkt zendeling Kieft De R.K. Missie drong er binnen en plaatste er goeroe's. In het ressort Suanwatan arbeidt zendeling Wet- stein. Daar werden 500 menschen gedoopt. Voor de eerste maal werd het Avondmaal gevierd met 100 lidmaten. Halmaheira. De geschiedenis der zen ding werd beschreven door zendeling A. Huling. Uit alle verslagen blijkt vooruit gang. In het ressort Tobelo (zendeling El len) werden tientallen heidenen gedoopt. Ook een vroegere tooverpriester, die nu als evangelist werkzaam is. Ook een Korange- leerde. In het ressort Djailolo (zendeling van Bonzei) werden enkele nieuwe gemeen ten gesticht. In het ressort Moratai is geen zendeling. Toch ook daar eenige vooruit gang. In de ressorten Galela en Lolada (zen deling Boger) vindt verhoogde actie van mohammedanen plaats. In ressort Kau (zen deling Rooseboom) is het moeizaam arbei den, maar het werk belooft enkele goede vruchten. In de ressorten Boeli en Weda (zendeling Bos) is aanraking door de zen ding verkregen met verschillende kam pongs in Gani. Opleidingsschool te Tobelo (dir. de heer De Neef). Enkele moeilijkheden waren er, die tot massa-ontslag der leerlingen leid den. De meesten kwamen echter spoedig terug. Ziekenhuis (Zr. Loots). Opgenomen werden 429 patiënten met 7398 verpleegda gen. In de polikliniek werden 18000 patiën ten hulp verleend. Er is behoefte aan een zendeling-arts. Boeroe. Dit is een moeilijk terrein. Er zijn 22 gemeenten met 3500 Christenen, aan de Noord- en Zuidkust en in het bergach- binnenland. Er komt nu een tweede zendeling. MIDDAGVERGADERING De middagvergadering, die zeer druk be zocht was werd eveneens geleid door ds. J. F. Beerens, die de aanwezigen een hartelijk welkom toeriep, in het bizonder aan de ver tegenwoordiger van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Utrecht, vertegenwoor digers van zusterverenigingen, zendelingen en oud-zendelingen. De tijd, waarin wij leven is wel in alle opzicht een tijd van hoogspan ning ook in de volkerenwereld. Ons we relddeel heeft langen tijd de leiding gehad, maar langzamerhand gaat die leiding losser en geringer worden. Het oosten ontwaakt en wij zien de beweging in Britsch-Indië, dat zelfstandig wil worden en wij bemerken ge lijke bewegingen in ons eigen Indië. Laten we maar eerlijk erkennen de macht van Europa gaat verminderen. Men spreekt van den ondergang van het avondland. Toch mogen wij niet lijdelijk toezien. Wij voelen, dat wij zelf mede schuldig staan in dit pro ces. Wij moeten voortgaan hun brengen geen westelijke cultuur, want die cultuur zonder godsdienst heeft niets te beteekenen. Wij moeten hun het beste brengen, wat mogelijk is: De Blijde 'Boodschap, in den arbeid der zending komt het daarop aan, dat wij too- nen zelf bezitters van de blijdschap te zijn. Het is in dezen tijd wel te begrijpen, dat er bij velen een manco is aan fonkelende blijd schap. Maar de vraag rijst of de eerste Christenen het dan beter hadden dan wij. Neen zij hadden het oneindig veel moeilij ker. Maar niettegenstaande al die druk wa ren zij innerlijk bezitters van een groote schat; de zekerheid Christus te behooren. Dezelfde Geest, die God eens aan de aposte len schonk wil Hij ook thans nog geven. Moge dat zoo zijn. Afvaardiging van Zendelingen Daarna is ds. Beerens overgegaan tot het begin van een belangrijke arbeid, die dezen dag verricht zou worden: de afvaardiging van eenige zendelingen met hun vrouwen. Deze afvaardiging ving aan met de voorle zing van een instructie, die de jonge ambt dragers door de Utrechtsche Zendingsver- eeniging werd meegegeven. Niet dat wij van een dergelijke instructie aldus ds. Beerens. heil verwachten. Gij treedt in een soort arbeidsovereenkomst, maar die instructies zijn niet anders dan een dood apparaat. Dat apparaat moet door u levend worden gemaakt. Zoo hoop ik, dat de Geest van God deze instructie levend zal maken, opdat gij uw taak nooit zuchten de maar in blijdschap zult vervullen. Het is de heilige humor, die ons vaak over de moeilijkheden heenbreng! Gij gaat thans heen en wij schenken u ons volle vertrou wen en wij verwachten van u dat gij volko men vertrouwen zult hebben in het bestuur. God sterke u tot de taak waartoe Hij u roept en Hij, die u roept is getrouw. Nadat de jonge zendelingen hun hand- teekening hadden geplaatst onder de instruc tie richtte ds. Beerens zich tot hen met den wensch, dat zij in de heryuieringcn aan de zen dag steeds sterkte zouden vinden in moeilijke uren. Daarna voerden vier zendelingen het woord. De heer Hueting vertelde van zijn wedervaren in den arbeid op Bperoe, dc heer Bout deed dit omtrent Nieuw Guinea, de heer Bijkerk sprak over Oostelijk Nieuw Guinea, terwijl de heer Slump toelichtte met hoe bijzondere moeilijkheden de zende ling soms in Nieuw Guinea te kampen heeft De heer Kok, die als zendeling van de Ned. Zendingsvereeniging overging naar de Utr. Zendingsvereeniging hield een toe spraak. waarin hij zich aan de vergadering oorstelde. Ds. Verweys van Breukelen wekte op tot bezoeken van hot zendingsfeest op Gunter- steyn te Breukelen, op 25 Juni des middags, terwijl hij tegelijkertijd een gift van f 100 voor het werk der U.Z.V. aanbood. Nadat gezongen was Ps. 97 7, ging Ds. H. H. Barger voor in dankgebed. PLECHTIGHEID IN DE DOMKERK Afvaardiging van drie Zendelingen Onder leiding van den Voorcitter, Dr. J. F. Beerens, had gisteravond in de Domkerk een zeer druk bezochte samenkomst plaats van de Utrechtsche Zendingsvereeniging, in welke samenkomst een drietal jonge man nen werd afgevaardigd als Zendeling naar Ned. Oost Indië. Welwillende medewerking werd verleend door de Christelijke Oratorium-Vereeniging directeur de heer Anton vand'erHorst, en het Fanfarecorps der a.s. Zendelingen „Sanka Madali", directeur de heer W. J. Smolders. Nadat het Fanfarecorps had ten gehoore gebracht „Choral aus der „Johan nes-Passion" vaji J. S. Bach en eenige liede ren uit den Zendingsliederenbundel en de Gemeente gezongen had Gezang 3 1 en 2 „Wij loven U, o God! Wij prijzen Uwen Naam!" en „U looft d' apostelschaar in heerlijkheid, o Heer!" ging Ds. Beerens voor in gebed en las een gedeelte uit Gods Woord. De Christelijke Oratorium-Vereeni ging zong hierop Psalm 138 1 en 4, een be werking van Anton van der Horst, waarna Dr. Beerens een kort openingswoord sprak en allen een welkom toeriep. Dank baar zijn we, aldus spr. dat we in deze sohoone kathedraal mogen samenkomen, door kerkvoogden welwillend afgestaan. Dankbaar voor de vele medewerkers en ook Ds. Punselie dat hij de Zendihgsrede heuft willen uitspreken. Verder zijn we dankbaar de Christelijke Oratorium-Vereeniging en het Fanfarecorps. De grootste dankbaarheid ver vult ons wanneer we deze schoone kerk met zoovele belangstellenden zien. Dat verzekert ons dat het werk der Zending niet vergeten wordt, maar dat het een warm hart wordt toegedragen. Uw aanwezigheid zegt ons: gaat voort mannenbroeders met uw werk, wij stéan eendrachtiglijk achter u. Dit hebben allen noodig die in den Zendingsarbeid be trokken zijn, waar deze arbeid verre van makkelijk is, zoowel voor hen die op het Zendingsterrein arbeiden als voor hen die zorgen mogen dat die arbeid mag voortgaan. Het Christendom toch wordt van allen kant bedreigd en allerwege hoort men „los an den godsdienst". Dit alles heeft zijn in- rloed ook op den arbeid der Zending. Daar om is het noodig dat wij ons als Christenen eendrachtig achter den Zendingsarbeid scha ren wil die arbeid voortgang hebben. Spr. herinnert aan den kortgeleden in de Domkerk gehouden occonemischen dienst den Raad der Kerken. We merkten dien avond iets van den geest van Stokholm en Lausanne. Welnu er is geen arbeid van prac- tisch Christendom waar de Christenen zich nauwer kunnen aaneensluiten dan in den arbeid der Zending. Dat hebben we noodig, dat gevoel van saamhoorigheid als dc eerste Christengemeente die haar eersten Zendeling uitstootte in de heidenwereld. Dat gevoel van saamhoorigheid dat Zen ding en heidenwereld geen gebrek zullen hebben omdat we gevoelen dat zij behooren tot één kudde, tot één Heer en Heiland. Wan- we dit gevoelen dan zullen we ons geld en onze liefde geven aan de Zending. In de tweede plaats hebben we noodig het rotsvaste geloof dat zegt: „God zal 't voor ons volenden, omdat het Zijn zaak is". Dat is de kracht van iederen arbeider op het terrein der Zending. Dat zal ook uw kracht zijn, broeders en zusters, die straks zullen heengaan. Herinnerende aan het verbranden van het glazen paleis te Munchen, zegt spr., dat ook in de Zending het vuur zal komen, doch Gods werk kan niet ten onder gaan. De Heere zal het volenden! Dat deze samenkomst mag medewerken tot versterking van het éénheidsgevoel, van het saamhoorigheidsgevoel, bekrachtigd door het geloof dat God het volenden zal is onze har telijke bede. Zendingsrede Ds, Punselie. Zeil mijn woord, vraagt 6pr., een feest- woord zijn in een tijd waarin de nood der Zending spreekwoordelijk werd? Zullen wij elkaar wat opschroeven en doen al6of? Christenen zijn mensohen, die Hem ont moetten, dia Zich de Waarheid noemde en daarom dun-ven zij elke waarheid aan, ook de v\ aarheid vaai de Zending, van haar nood en zorg, van veel dat. deprimeert; maar die ook de waarheid is van haar triumfen, omdat Hij in het middelpunt van de actie staat, die naar Gods bestel als koning zal hcerschen. Tooh zal feeetwoord niet lo6 kunnen 6taan van dan nood en zal ons bepalen bij onze Zendiingsroeping. Prof. van Dijk zei eens, dat de discipel van Christus naast de vreugde des beits kent de vreugde des Koninknjks. Zendóng i6 de onrust var rust, waarin de geloovige roemt; de rust due onrustig wordt, omdat de zaligheid dei- rust stroomt over de boorden der ziel en de heerlijkheid van die rust zoo groot is, dat men er niet meer van zwijgen kan. In de practijk hapert, er nog ad wat aan dien drang naar Zenidiingsactiie. Er zijn blijkbaar invloeden, die dien drang rem men. Wij willen er een paar aanwijzen. In de eerste plaats werkt de afstand tus- schen Gemeente en Zerndi.mgsterrean fataal. De afstand werkt vernevelend. Het kost ons moeite ons hier in te deniken yraar het daar om gaat en het gevolg daarvan is, dat wij niet meer zien hoe het gaan moet en het wondt een zioh er gemakkelijk afmaken met al de verdrietige gevolgen daarvan voor on6 en voor de Zending. Verder, in verband met dit alles: Wij laven in een tijd van vennootschappen en de 'vennootschap is ook binnengesm kkeld in de Christelijke Gemeente. De vereenigin- gen doen het werk en wij contribueeren. Wij worden ongemerkt geldschieters Gods, omdat wij al minder mede-arbeiders Gods behoeven te zijn. Dat hier een groot gevaar steekt voor verflauwing den- belangstelling en verslapping van het verantwoordelijk heidsgevoel zal wel duidelijk zijn. En als men werkelijk der gevangenen ge denkt alsof men mede-gevangene was, dan is er het gevaar, dat wij tegenover het ge weldige van de taak, het weinige dat wij kunnen moeilijk als een goddelijke roeping kunnen aanvaarden. Ach, wat beteekent het, wat ik kan! En bal ^rug gaan wij one eene talent begraven. Maar God toont een voorliefde voor het kleine, en roept Hij tot eenvou-digen arbeid, dan nebben wij ons blij te geven en onze blijde gehoorzaamheid zal het eenvoudige eleveeren tot een werk, dat Gods 6tempel draagt en dat eenvoudige zal groeien, tot louter heerlijkheid. Al heeft God een vooAiefde voor het kleine, daarom is Hij niet klein. Hij werkt groote dingen. Het kleine draagt een onbesohrijfel ij ken rijkdom van beloften in zich. Als Ilij de exponent van Zijn almacht plaatst achter de kleine som van ons kunnen, dan wor den vijf brooden en twee vi6chjes een over vloed, waaruit een sohare van duizenden in de woestijn wordt gevoed. En als God stra.ks Zijn triumfen viert, dan zullen ze aantreden in breede rijen de Patriarchen en de profeten, de apostelen en do marte laren, doch ook het kleine jongetje met zijn genstebrooden en tot ieder van hen zal hetzelfde worden gezegd: Wel, gij goede en getrouwe dienstknecht! Over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten. Ga in in de vreugde uws He eren. Zoo behoeft onze feestelijke stemming dooi;, den- nood niet versomberd te worden,- Zij kan er iin tegendeel juist feestelijker door worden. Die den Heere verwachten vernieuwen de krachten telkens weer. De nood zal al minder worden. Het Hallelujah groeit en blijft. Plechtige afvaardiging. Vervolgens werd gemeenschappelijk gezon gen Psalm 84 3 en 4, waarna bij monde van Dr. J. F. Beerens werd overgegaan tot afvaardiging der Zendelingen D. A. ten Haaft en F. A. Kamma voor Nieuw-Guinea en A. Poot voor Boeroe, die zich daarto'e van hun zitplaatsen verhieven en op de gebrui kelijke vragen hun „ja" uitspraken. Hierna knielden de jonge zendelingen en onder op legging der handen van predikanten, zende lingen en oud-zendelingen, sprak Ds. Bee rens de zegen over deze jonge broeders uit, waarop de gemeente hen en hun echtgenoo- ten toezong Psalm 121 4 „De Heer zal U steeds gadeslaan." Hierna reikte de Zen- dingsdirector, Dr. K. J. Brouwer, namens de Utrechtsche Zendingsvereeniging aan de jonge Zendelingen een Bijhei als reisgave over, waarna Dr. Beerens hen hartelijk toe sprak. Achtereenvolgens spraken de geordende Zendelingen hierna een kort afscheidswoord tot de gemeente, waarna Dr. Beerens voor ging in dankgebed, nadat door de gemeente was gezongen Gezang 96 „Halleluja! eeuwig dank en eere." Nadat het zangkoor ten slotte had gezon gen „Gloria in excelsis Deo" en de zegen bede was uitgesproken, verlieten de vele aan wezigen diep onder den indruk deze plech tige samenkomst. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. By Kon. besluit is aan den vice-admiraal L. J. Quant vergunning verleend tot het aanne men en dragen van de ordeteekenen van het Grootkruis van de orde van Leopold II, hem door Z. M. den Koning der Belgen geschonken. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer M. N. Léon, vice- consul der Nederlanden te Alexandrië, be noemd tot consul der Nederlanden aldaar, bui ten bezwaar van 's lands schatkist. Het ressort van het consulaat omvat de gou- vernoraten Alexandrië de Rosette, benevens de provinciën Menoufich, Behera en Garbich. Aan den heer Leon moet in de Fransche taal geschreven worden. KANTONRECHTERS. Bij Kon. besluit zyn herbenoemd tot kanton rechter-plaatsvervanger: in het kanton 's-Gra- venhage: mr. A. O. H. Tellegen en mr. J. F. H\jmans; in het kanton Amsterdam: mr. G. Parser, mr. C. J. F. Karsten en mr. D. C. Endt; in het kanton Almelo: mr iM. A. Gewin, mr. W. J. O. Hattink en C. van Helbergen; in het kanton Groningen: mr. I. B. Cohen; in'het kanton Goes: mr. J. H. M. Stieger; in het kan ton Schiedam: mr. J. H. Welcker; in het kan ton Amersfoort: mr. M. Tydeman; in het kan ton Onderdendam: mr. C. de Ranitz; in het kanton Kampen: mr. J. van den Oever; in het kanton Terneuzen: P. J. Callenfels: in het kan ton Leeuwarden: mr. J. van Heusde. KANTONRECHTER-PLAATSVERVANGER Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haar lem: mr. dr. J. Wackie Eystein, te Bloemen- daal; Sneek: mr. K. H. Mulder, advocaat-pro cureur en candidaat-notaris te Sneek; Tilburg: A. J. van Iersel, inspecteur dir. belastingen, invoerr. en accijnzen te Tilburg. VOOGDIJRAAD ROTTERDAM I. Bij Kon. besluit is aan dr. W. E. van Wijk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Voogdijraad Rotterdam I, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten, en is benoemd tot lid van genoemden Voogdijraad: P. Treffers, agent der Ned. Han- del-)My\, wonende te Rotterdam. NOTARIAAT. Bij beschikking van den minister van Justi tie is benoemd tot lid der Kamer van Toezicht over de Notarissen en candidaat-notarissen te Utrecht: mr. A. N. L. Otten, kantonrechter te Utrecht. ZEEDIENST. By beschikking van den minister van Defen sie is de officier van gezondheid der 2e kl. L. J. Kuijpers den 10 Juni 1931 geplaatst in het commandement der Marine te Willemsoord voor het verrichten van diensten, hem op te dragen' door den chef. van den geneeskundigen dienst der zeemacht aldaar. RAAD VAN BEROEP (O.). By Kon. besluit is aan mr. L. J. A. du Quesne van Bruchem, op zyn verzoek, ei ontslag verleend uit zijn betrekking van plaats vervangend griffier by den Raad van Beroep (O.) te Arnhem. BEZUINIGING OP DE LEGER- UITGAVEN Naar het „Vad." verneemt zullen op de legerbegrooting voor het komende jaar groo te bezuinigingen worden aangebracht. Zoo zullen de verschillende posten voor inrich- I tingen van militair onderwijs en van oefenin gen aanzienlijk worden verminderd. In ver band hiermede schijnt het tevens in het voornemen te liggen het volgende jaar geen oefeningen op groote schaal te houden. DIPLOMATIE DE NIEUWE SPAANSCHE GEZANT Maandagavond is in den Haag aange komen de nieuwe Spaansche gezant F. G. Arnao, die in de plaats van graaf de Pra- dére de Spaansche republiek hij ons Hof zal vertegenwoordigen. De afgetreden gezant Graaf de Pradère heeft gistel-middag de Residentie verlaten en zich per auto naar Parijs begeven. Hij is voornemens vandaar naar Madrid te ONZE MINISTERS MINISTER REYMER De minister van Waterstaat, mr. Reymer zal a.s. Zaterdag deelnemen aan het feest maal, dat de N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in haar dien dag te openen nieuwe kantoorgebouw te Haarlem VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE VOLKSGEZONDHEID Het Tweede Kamerlid mevrouw De Vries Bruins heeft den minister van arbeid, han del en nijverheid de volgende vragen ge steld: 1. Is de minister bereid mee tc deelen, of het overzicht van de verschillende voorzie ningen op het gebied van de volksgezond heid in Nederland, door hem op 25 Novem ber 1930 bij de vaststelling van hoofdstuk X der Rijksbegrooting voor 1931 (afdeeling Volksgezondheid) toegezegd, spoedig kan worden tegemoet gezien? 2. Indien het onderzoek heeft geleid of zal leiden tot een volledig overzicht van wat in ons land op dit gebied bestaat zou Zijn Ex cellentie dan bereid zijn, met het oog op de groote belangstelling, die er voor dit onder werp bestaat, het overzicht in een zoodani- gen vorm te publiceeren. dat het voor allen, die werkzaam zijn op dit terrein, verkrijg baar zal zijn? BURGEMEESTER VAN RITTHEM Tot burgemeester van Ritthem is benoemd de heer P. W. ter Haar. De heer ter Haar behoort tot de Chr.- Hist. Unie en is de zoon van den heer J. ter Haar Jr., lid van de Eerste Kamer cn den Gemeenteraad van Amsterdam. ROTT. LLOYD RAPIDE De Lloyd Rapide in aansluiting op het m.s. „Sibajak", vertrekt 10 Juni te 11.45 uur van Marseille, en arriveert te Roosen daal op 11 Juni te 7.16 uur te Rotterdam, D. P. te 8.51 uur en in den Haag C. S. te 9.29 uur. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN EEMXES (Utr.), Gekozen 4 RK en 3 AR en CH fabrikanten lid-denstanderslijst 1 AR, 3 VD, 7 RK. De AR HOEXSBROEK (D.). De AR 16.30 op 20.62. MEED EX (Gr.). Uitgrebr. MEERKERK (Z.H.). Gekozen 2 AR (C. Ver- srd niet gekozen. MIDWOL.DA (Gr.). Uitgebr. 1987 geld. AR 584 st. (gekozen D. J. Baas, R. T. Toren, had 3 z< eveneens 3 zetels). VB 363 st. Zij hadden 3 OUD-VOSSEMEER (Z.). Gekozen 1 AR (D. Lmd-hout Kt», in de plaats van M. K. de Wilde, die wegens hoogen leeftijd bedankte) 184 st.. 1 CH 1S4 st, 2 RK 229 st.. 2 VB 249 st en 1 SGP 107 st. SCHEEMDA (Gr.). Uitgebr. geld. St. 2919; In 1927: 2846. AR 552 (515), CH 623 (590). VB 123 (194), VD 284 (643), SDAP 1029 (800). Comm. (104). ..Gemeentebelangen" 208. Gekozc-n: Zijn: AR 3 (3). VB 0 (1), VD 1 (3). SDAP zinnlgen. CH 3 (3). VB 0 (1). VD 1 (3), SDAP 5 (4), Gemeentebelangen 1 (0). SIXT PANCRAS (X.H.). Uitgebr. geld. st 669. Gekozen; 1 AR (J. Muirrlins) 132 st. 2 CH 175 H 1(1VD 127 St., 1 SDAP 92 st, en 2 „vrljo i de SDAP (67 st VIERPOLDERS OF BRIEDS XIEUWLAXD (Z.H.). Uitgebr. 418 geld. st. tegen 402 in 1927. CH 52 (35). VB 277, Plat t b. (261). andere partijen (49). SDAP 89 (57). Gekozen: CH 1 VB 5 SDAP 1 (1). Plattelanders en „neutralen", vermomde vrijzinnigen, zullen nu uit den raad verdwijnen. ;n Plattb 649 (VB 528). SDAP 78fi" (708). re partijen (95). De vermoedelijke samen- elling van den raad is: 5 SDAP (5). 2 CH (2) VB. VD en Plattelanders (4). WERVERSHOOF (X.H.). Gekozen 9 RK en 2 vrljz. De raad be-stond geheel uit RK. De vrljz. REDE DR. H. COLIJN Wij (herinneren onze lezei-s aan de radio lezing van Z.Exc. Dr. H. Colijn op Vrijdag avond a.s. van 8.359 uur en van 9.15— uur. Ondenvei-p: „De Mei vergadering der Europeasche Commissie en hare betee- kenis voor de Nederlandsche Handelspoli tiek". „GROEN VAN PRINSTERER" De jaarlijksche vergadering van deze ver- eeniging zal gehouden worden op Donderdag 25 Juni, 's middags om 2.15 uur in het lo kaal Arnmanstraat 23 tc Rotterdam. Na het openingswoord van den voorzitter hoopt prof. Rutgers een rede te houden over enkele gedeelten uit het Rapport-Rutgers. Na gedachtenwiss-eling volgen dan jaar verslagen en bestuursverkiezing. Het eerste gedeelte der vergadering is ook toegankelijk voor anti-rev. raads- en staten leden, De Magistratuur. Het laatste nummer van het orgaan dezer Vereeniging opent met het nieuwste portret van H. M. de Koningin. De Rondblik behandelt de vraagstukken, welke in de laatste dagen aan de orde ge weest zijn; terwijl daarop volgt een artikel over de Burgerlijke Stand. In „een praatje met onze lezers" wordt verteld, dat de „Magistratuur" voortaan gedrukt wordt bij de Drukkerij E. de Bont en Zoon te Rotter dam. welk artikel met zeer mooie foto's van dit moderne bedrijf is verlucht. Het herziene Wegenplan, de Ambtenaren wet, het bouwen op polderpeil en een ge westelijk plan voor Grooter Londen, worden daarna aan beschouwingen onderworpen. Dc verzorging van het nummer, zoowel redactioneel als tochulsch, is uitnemend. HET GEVONDEN LIJK TE 's-GRAVENZANDE Over het gevonden lyk aan het strand te 's-Gravenzande waarover in ons blad reeds een en ander te lezen is geweest ROFFEL-RIJMEN DE KA 7 TENPENN1NG In het parlement van Pennsylvania wanrbü bepaald wordt, dat katten Eén is de belastingpenning Waar we niet op zijn gesteld; Twee de hondenhalsbandpenning, Zonde van je goeie geld; Drie de penning van het muntgas. Die altijd te gauw vergast; Vier de steekpenning, waarmee men Zich en anderen belast; Vijf is de politiepenning Wie die zien mag is er bij; Zes de leg- of eerepenning, Vnicht van sportopschroeverij De gedenkpenning is zeven; En de ambtspenning is acht; Negen is de geuzenpenning Eerplakket van 't voorgeslacht; Tien kan zonder tegenspreken Slechts de tiende penning zijn; Nummer elf, de kattepenning, Is wat nieuws in deze lijn. Kattepenning! schrik der dames! Niet de penning die poes draagt. Maar de zóékgcraakte penning Die het kattendom belaagt; Kattepenninglooze poesen Worden wredelijk verdaan; Vogeljachtbelustc katjes Zullen mee ter doodstraf gaan. Als een penninglooze poes nu Zonder penning gaat op jacht, Wordt ze naar de kattenstrafivet, Tweemaal naar de beul gebracht. (Nadruk verboden). LEO LENS. 3ln de reiskoffer I behooren Aspirin-Ta ll bietten, want op reis staat U in 't bijzonder laan het gevaar van ^kouvatten bloot. Let op oranje band en Bayerkruis. Prij kan nog het volgende worden gemefd. Het lyk is onmiddellyk na het vinden naar het Groene Kruisgebouwtje te 's-Gravenzande overgebracht, waar een plaatselijke genees heer den dood heeft geconstateerd. In de omgeving van het hart was een wond aan wezig welke door een schot of een scherp voorwerp was veroorzaakt. De politie nam onmiddellyk het onderzoek ter hand en heeft Zaterdagmorgen het parket uit den Haag en den deskundige Dr. Hulst uit Leiden de lijk schouwing doen verrichten. Uit dit onder zoek is komen vast te staan, dat van moord geen sprake kon zyn, doch dat zelfmoord een begrypelyker en aannemelijker motief was voor de doodsoorzaak. Op het lyk, dat slechts kort op het strand gelegen moet heb ben, waren papieren aanwezig, die uitwezen dat men te doen had met een zekeren W. violon-cellist, laatstelijk verblijf houdend te Rotterdam. In een kamer had W. een brief achtergelaten voor zyn zuster, die in den Haag woonachtig is en die onmiddellijk in het lyk, haar broer herkende. Men vermoedt, dat W. nog getracht heeft in Hoek van Holland bij een der strand- exploitanten employ te vinden, doch toen dit niet gelukte, in een vlaag1 van levensmoe heid de hand aan zichzelf geslagen heeft. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Leiden is de 13-jarige A. v. d. L. op den Middelweg met zijn fiets onder een vracht auto geraakt van Meyer's Meubeltransport. De jongen kroeg het rechterachterwiel over het hoofd en was onmiddellijk dood. Te Haarlem is dc 3-jarige C. van H. op den Slaperdijk door een auto aangereden. Met een schedelbreuk werd het kinu opgenomen. Te Velzen is het aan de gevolgen overleden. Dinsdagavond omstreeks 7 uur heeft te Hoensbroek een ernstig ongeval plaats gehad. De auto van den heer J. Evers uit Heerlen, die bestuurd werd door zijn knecht Lubbink werd te Hoensbroek door de elec- trische traim gegrepen en grootendeels ver nield. De beide inzittenden werden ernstig gewond. De heer Evers is tijdens het vervoer -aar het St. Jozefszickenhuis te Heerlen verledn. De toestand van den heer Lubbink ernstig, doch was vanmorgen naar om standigheden redelijk wel. PER DUIKBOOT NA AR DE NOORDPOOL! Jules Versus droom van de duttboot „Nautilus", die naar ie Noordpool voer slaal werkehjkheui te worden. Een echte \autilusis op weg van Amerika naar Engeland en zal vandaar de reu onder het Poolijs ondernemen. Boven links: de Xautilusvan Hubert ilk ins aanvaardt de reis. Beneden links: Wilkins.de leider der expeditie. Boven m t midden: Jean J. Veipie, kleinzoon van Julus Vernc, die meereist. Boven rechts: De. Villinger, de eenige Duitscher aan boord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5