MAANDAG 8 JUNI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST. De v(ce-consul der Nederlanden te Mobile Alabama, de heer L. K. van Lee r, is mei verlof van zijn post vertrokken. De heer P. A. B o u 1 o is belast met de waarneming van het vice-consulaat RECHTERLIJKE MACHT. Bij beschikking van den Minister Justitie zijn aangewezen in de enkelvoudige kamer voor de vereenvoudigde behandeling van strafzaken van de arrondissements rechtbank te Utrecht tot plaatsvervangend lid mr. Tj. J. Dorh out Mees en mr. A. D. van Regteren Altena, beide rech- AUDIENTIE. De gewone audiëntie van den minister van Arbeid zal op Donderdag 11 Juni a.s. niet 'plaats hebben. ..DE TIJD" In „De Tijd" van Zaterdagavond plaatste de direotie de volgende mededeel ing: Er loopen gedurende de laatste dagen geruchten over ons blad in de Nederland- sohe pei*s, waaromtrent onze lezers ons op heldering vragen. Deze geruchten zijn ten deele onjuist, ten deele voorbarig; er is omtrent het al of niet .voortbestaan van De Tijd niets beslist Alles wat omtrent ons volksdagblad De Amstelbode en onze drukkerij 't Kasteel van Aemstel is gesQhreven, spreken wij op de meest stellige wijze tegen. Zoodra vaststaande mededelingen zullen kunnen worden gedaan, zal hiervan aan onze lezers kennis worden gegeven. HET AFBETALINGSSTELSEL. Het hoofdbestuur van bovengenoemde Maatschappij stelde in 't najaar van 192f commissie in om rapport uit te brengen over bet afbetalinegsstelsel. Voorzitter was mr. J. W. Be yen en secret aris de heer W. B. Reynen, secretaris der Maatschappij. De Commissie heeft thans een uitvoerig en rijk gedocumenteerd rapport uitgebracht dat met de volgende conclusies eindigt: Onjuiste toepassing van hét stelsel, leiden de tot misbruiken van allerlei aard, komt veelvuldig voor. Deze onjuiste toepassing vindt haar oorzaak, eenerzijds in onkunde en slecht begrepen eigenbelang van handelaar, andenzijds in onervarenheid van den kooper. Dat onkunde en onervarenheid zoo'n belangrijke rol spelen in de practijk van het afbetalingsstelselvindt zijn klaring in het feit, dat sedert zijn verbreiding credieten worden aangeboden aan bevol- Tcingsgroepen, die nimmer crediet hebben ge noten, door personen, die nimmer crediet hebben verstrekt Kortzichtigheid kan den handelaar drijven tot redelooze concurrentie. Dit leidt tot een voor beide partijen schade lijke verwaarloozing van selectie bij het winnen van relaties, vaak ook tot onver antwoordelijke oolpo rtage-me thoden De toepassing van bet stelsel zelf zal het jgebrek aan ervaring doen verminderen. Bovendien zal zich op den duur evenals bij den. contanten handel, een traditie ontwik- Mteleri, waarnaar koopera en verkoopera zich kunnen richten. De ongewenschte middelen, welke worden aangegrepen om het debiet te vergrooten, zullen op den duur zichzelf wreken, daar zij i door hun aard noodzakelijkerwijze ten koste van het gehalte der clientele moeten wer- Dc Commissie is dan ook van meening, dat ook op dit terrein uiteindelijk de be langen van kooper en verkooper parallel -loopen en dat het kwaad zichzelf op den duur grootendeels zal genezen. De Commissie twijfelt aan de practische uitvoerbaarheid van dwingende maatregelen welke zich thans in de practijk voordoen, door versnellen. Zij is echter van oordeel, dat ter reguleering van de toepassing van het stel sel en ter verzachting van de uitwassen, zich thans in de practijk voordoen, door samenwerking van de handelaren en door voorlichting van het publiek veel zou kun nen worden bereikt. Ook van de houding van den Rechter is in dezen invloed te ver wachten. De samenwerking der handelaren zou kun nen bestaan in de oprichting van plaatse lijke zoo noodig landelijke gecentrali seerde -T- advies-, registratie- en informatie- foureaux. De voorlichting van het publiek zou kun nen bestaan in het op groot e schaal versprei den van vlugschriften, waarin wenken worden gegeven aan hen, die op afbetaling wenschen te koopen en waarin op de geva ren van „overkoopen" wordt gewezen. Door in de gevallen, welke hem worden voorgelegd, zooveel mogelijk te rade te gaan met de werkelijke verhoudingen, kan de Rechter de gevolgen van ondeugdelijke prak •tijken voor een gedeelte verzachten. Exemplaren van het rapport zijn tegen den prijs van 0.50 verkrijgbaar bij het al gemeen secretariaat der Maatschappij, Nas- sauplein 5 te Haarlem, postgironummer 4051 en bij den boekhandel. HERZIENING VAN DE HANDELS VERDRAGEN De commissie voor de herziening van de tian delsverdragen heeft Donderdag een vergade ring gehouden onder voorzitterschap van Dr. J. A. Nederbragt. De voorzitter gaf een overzicht van de be sprekingen, welke onlangs te Genève gehouden zijn over de Duitsch-Oostenrijksche Tolunie en over de Fransche voorstellen inzake economi sche samenwerking, het laatste aan de hand van het officieele rapport over de werkzaamhe den van de jongste zitting der Europeesche De vergadering wijdde in het bijzonder haar aandacht aan de nauwere samenwerking van de industrieën in de verschillende landen, welke een ingestelde sub-commissie uit de Europee sche commissie, waarin Nederland vertegen woordigd zal zijn, onder het oog zal hebben te zien, en voorts aan de andere onderwerpen, welke aan de coördinatiecom. van de Europee sche commissie, in welke Nederland eveneens zal zijn vertegenwoordigd, ter uitwerking zijn voorgelegd. (Toepassing van de beginselen, resp. herlezing van de handelsconventie van Maart '30. voorkeursbehandeling van de graan- verbouwende staten van Midden- en Oost- Europa, enz.). Inzake de conventie van Oslo heeft de voor zitter de voorloopige mededeeling gedaan, dat in een volgende, vermoedelijk te Stockholm te houden conferentie van regeeringsafgevaardig- den de mogelijkheid van uitbreiding van deze conventie zal worden overwogen. En voorts, dat besprekingen gaande zijn over de opne ming van clausules, analoog aan de conventie van Oslo in sommige bi-laterale verdragen. Vervolgens heeft de vergadering besprekin gen gewijd aan de nadeelen, voortvloeiend uit de protectionistische handelspolitiek van nada, en aan den stand van de Nederlandsch- Canadeesche handelsbetrekkingen in verband daarmee. Mededeelingen werden gedaan van stand van de onderhandelingen over een rege ling van de' handelsbetrekkingen tusschen Ne derland en Nieuw-Zeeland en over de slui ting van een nieuw handelsverdrag met België. „UNITAS™ ROFFEL-RIJMEN TRAGIEK Een foto van 'de groep aanwezigen op 'de te Utrecht gehouden algemeene vergaderingv. 'd. Ned. Chr. Texlielarbeidersbernd „Unitas" DE Z.-AFRIKAANSCHE HANDEL TOESTAND NIET ONGUNSTIG De Ned. Kamer van Koophandel te Preto ria rapporteerde aan de Commissie voor de Ned.-Zuid-Afrikaansche handel o.m. het vol gende: Nu het eerste kwartaal van 1931 achter is ligt, is het van belang te kunnen con- stat'aeren, dat over het algemeen de opge wektere stemming in den handel heeft stand gehouden, hoewel er in het begin va,n April een kleine inzinking plaats vond, die evenwel niet als van blijvenden aard wordt beschouwd. Hierbij moet in het oog gehou den worden, dat de betere stemming geheel het gevolg was van een gunstiger binnen- landsche markt, en dat, zoodra de buiten- landsche markten teekenen van opleving gaan vertoonen. die invloed een onmiddel lijke gunstige uitwerking op de Z.-A. toe stand zal hebben. Ook de toestand in den kleinhandel is veel beter; deze heeft haast geen invloed' an de kleine inzinking van begin April ondervonden. Verschillende kleinhandela ren, speciaal in de grootere steden, hebben deze eerste drie maanden van het jaar meer omgezet dan in het laatste kwartaal van 1930, terwijl in andere jaren het omgekeer de meestal het geval was. In den groothandel was de terugslag aan het eindé van Maart en begin April iets duidelijker merkbaar dan in den kleinhan del en de toestand in dat deel van het be drijfsleven wordt bovendien nadeeliger be ïnvloed door de onderlinge concurrentie. Nu de scheepvaartverbinding tusschen Nederlandsch-Oost-lhdië en Zuid-Afrika feit is geworden; mag worden verwacht, dat deze Kamers in de toekomst een vermeer derd aantal handelsaanvragen van Ned. O.- Indië ter behandeling zullen ontvangen. In het verleden werd, bij die behandeling van zoodanige aanvragen bet gemis gevoeld aaji persoonlijke bekendheid met de produc ten van Ned. O.-Indië, kwaliteit, verpakking en handelsusanees, alle bijzonderheden, wel ke bij de introductie van aanbiedingen een "groote rol spelen. Het bezoek van het s.s. ..Houtman" aan Kaapstad zou door het per soonlijke contact met de zich aan boord be vindende handelsvertegenwoordigers en on derzoek der monsters hieraan eenigermate tegemoet komen ,doc'h een dergelijk bezoek duurt slechts enkele dagen, welke dan nog door drukke werkzaamheden in beslag wor den genomen. Het was daarom met groote ingenomen heid. dat de Commissie op 7 Mei j.l. een te- m ontving van het Bestuur d'er Neder- landsche Monsterkamer en Handelsbureau te Kaapstad, dat het een uitnoodiging van de Directie der Koninklijke Paketvaart Maat schappij had aangenomen voor haar voor zitter en secretaris, om gedurende de maan den Juni en Juli een studiereis naar Java te ondernemen. Het bestuur schrijft, dat het verblijf in Java zeker zal medewerken om de handelsrelaties tusschen Zuid-Afrika en Ned. Indië- te verbeteren. DE IND1E-POSTVLUCHTEN Het negentiende postvliegtuig is op het vliegveld Tjililitan geland, lMi 4', VERKEERSAGENT GEEFT VERKEERSCOURANT OR VERKEERSDAG Ter gelegenheid van den Zaterdag gehouden Verlceersdag werd te 'Amsterdam de „Ver- keerscourant" door verkeersagenten uitgereikt. Op onze foto ziet men een politieman dit niet alledaagsche werk verrichten{ PROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND In de zomerzitting der Pfov. Staten van Zuid-Holland van verleden jaar is bezwaar gemaakt tegen de in het voorstel van Ged. Staten betreffende de provinciale subsidie regeling voor de tuberculosebestrijding bruikte benaming: „door tuberculose aange taste kinderen, zulks ter vervanging tot dusver gebezigde uitdrukking „door tu berculose bedreigde kinderen", en werd overweging gegeven de uitdrukking „aan taste" kinderen aan te vullen met de woor den „van tuberculose verdachte". Het voorstel van Ged. Staten werd ten slotte ongewijzigd aangenomen, nadat zij de toezegging hadden gedaan, dat in geen val aan de nieuwe subsidie-regeling op dit punt een interpretatie zou worden gegeven in engeren zin dan onder de tot dusverre bestaande regeling geschiedde. Ged. Staten hebben inmiddels het advies ingewonnen van het bestuur der provinciale ,Zuid-Hollandsche Vereeniging tot bestrijding ;der tuberculose. Naar aanleiding hiervan merken Ged. Staten op, dat kinderen, die vroeger als door tuberculose bedreigd wi den beschouwd, n.l. kinderen bij wie de proef van PirquetMantoux een positieve huidreactie vertoonde, doch bij wien geen aantoonbare tuberculeuze afwijkingen voor kwamen, bij den. ihuidigen stand der weten schap, die een fijnere diagnostiek toelaat, onder de aangetaste kinderen worden kend. De wijziging van de uitdrukking „be dreigde" door „aangetaste" in de subsidie regeling kon dus geen inkrimping van het subsidiegebied tengevolge hebben". De toe voeging der uitdrukking „van tuberculose verdachte" kinderen zou, als daarmee be doeld worden kinderen, bij wie de huid reactie negatief is, niet in het kader van de provinciale subsidie-regeling passen. Intusschen is het bestuur der provinciale Zuid-Hollandsche Vereeniging van oordeel, dat tegen de aanvulling geen bezwaar be hoeft te bestaan, omdat daarmede nog dui delijker wordt geaccentueerd de bedoeling de tuberculose zoo vroeg mogelijk aan to yallen. De toevoeging zal echter, volgei het bestuur, practisch weinig gewicht in i schaal leggen. Ged. Staten willen zich tegen de toevoe ging niet verzetten en stellen voor haar op te nemen. Rouwgeld. Ged. Staten van Zuid-Holland stellen Prov. Staten voor het rouwgeld voor de Dr. Mr. Willem v. d. Bergh-stichting te Noord- wijk, voor idiote en achterlijke kinderen, te verhoogen met de helft van het kleedgeld, zijnde f 375 per onbezette plaats per jaar. overeenkomstig de regel, welke reeds in tal van andere contractueele gestichten geldt. Deze regel wordt tevens voorgesteld voor de St. Willebrordusstichting te Heiloo en het St. Bavogesticht te Noordwijkerhout Zon en Schild. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten van Zuid-Holland voor om 't bestuur van de vereeniging „Nederlandsche Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken", gevestigd te Amersfoort, ten behoeve van haar gesticht Zon en Schild te Amersfoort leening te verstrekken van f 400.000, naar den maatstaf van f 4000 per bed, in vier gelijke 'termijnen te betalen telkens dat 25 plaatsen ter beschikking van de pro- "e Zuid-Holland zullen zijn Vreemdelingenverkeer. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor ook thans weder een afwijzende beslis sing te nemen op het verzoek van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer om een provinciaal subsidie van f 2500. Verkoop van grond. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor aan G. P. J. Paardekooper te Oegstgeest te verkoopen een terrein van 4 H.A. gelegen ten Westen van het RijnSchiekanaal, nabij de spoorlijn LeidenWoerden, in de ge meente Leiden, voor den prijs van f 17.000 per H.A. Het terrein is destijds voor gemid deld f 7000 per H.A. door de provincie ge kocht in verband met de omlegging van liet Rijn—Schiekanaal, doch behoefde daarvoor niet te worden gebruikt Proeftuin-subsidies. öe'd. Staten stellen aan de Prov. Staten voor om aan de vereeniging „Centraal proef tuinbedrijf voor Gorinchem en omstreken" te Gorinchem voor hot jaar 1930, behalve het reeds genoten subsidie ad f 400, alsnog een subsidie toe te kennen van f 300, onder voorwaarde, dat ook de provinciën Noord- Brabant en Gelderland tot dekking van bet tekort van den gewonen dienst meewerken, en voorts voor de jaren 1931 en 1932 een subsidie toe ite kennen van f 400 per jaar. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor n aan de vereeniging „Proeftuin voor Zwijndrecht en omstreken" te Zwijndrecht voor 1931 een subsidie van f 250 toe te ken nen. Onderwijs aan schipperskinderen. Ged. Staiten stellen aan Prov. Staten voor aan het Nat. Comité voor onderwijs aan schipperskinderen door Chr. scholen met in ternaat, gevestigd te Utrecht, met ingang an 1931, te rekenen naar den toestand over 1930, tot wederopzegging een subsidie uit de provinciale kas te verleenen iten behoeve van de huisvesting van schoolgaande Zuid- Hollandsche schipperskinderen in het inter naat te Vreeswijk, tot een maximum van f 0.75 per pleegweek. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en 's avonds met NIVA TANDPASTA 7ö ets.per Vi tube, <2.5cis p. !4 tube. AARDBEVING IN ENGELAND Congres Vakopleiding. Ged. Staten stellen voor aan de Ver. tot bevordering van de vakopleiding voor hand werkslieden in Nederland een subsidie f 300 te verleenen voor haar in dezen zomer 'te 's-Gravenhage te houden congres. DE KOLONIALE RESERVE BIJ OPENING STATEN-GENERAAL De Koningin heeft machtiging verleend om de Koloniale Reserve in 1931, 1934, 1937 enz. te laten deelnemen aan het militair eerbetoon bij de opening der Statert-Gene- Het door de Nijmeegsche burgerij aan hel korps geschonken vaandel zal worden mee gevoerd. BARON VAN GEEN Naar wij vernemen, is de heer F. M L. baron van Geen, particulier-secretaris van H. jM. de Koningin, voornemens zich 31 Juli a.s. te Genua aan boord van de „Marnix van St. Aldegonde" te begeven om, uitslui tend om particuliere redenen naar Indië te vertrekken, waar hij 20 (Augustus zal aan komen. Op 16 September vertrekt hij weder van Batavia met de „Jan Pietersz. Coen" en komt 8 petober d.a.v. te Genua terug. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN EILAND MARKEN. Gekozen; 2 anti rev., chr.-jhlst en twee wilden. De heer De Jong, die 30 jaar zLUting had, werd nietherkozen, NTjKERK- (Verbeterde opgave). Aantal gel dige. stemmen 4098. AR 1167. CH 1719, RK 288 SDAP 641, Nijkerks belang (een groep ontevre denen. waarin zitten AR. CH, Lib., een oud- SDAP-er enz.) 383. Gekozen: 4 AR. 5 CH. S SDAP. 1 R.K., 1 Nijkerks belang. De SDAI wint één zetel, de CH verliest er één. De can- dldaat van Nijkerks belang is dus ook gekozen, deze is echter niet A.R. gezind. Hoewel Gere formeerd zal hij fel tegenover de A.R. staan onafhankelijk candldaat Is niet uitgeval- Een plaatselijke Chr. Klesver. is opgehe .bij c als RaadsUd. Dua i Leger en Vloot. GEORGANISEERD LANDMACHT In de gemeenschappelijke vergaderingen in de oommissiën A. officieren eri B. on der-officieren van het Georganiseerd over leg Personeel Landmacht werd het van den Minister van Defensie ontvangen ontwerp- reglément voor de Militaire Ambtenaren der Koninklijke Landmacht met Nota van Toelich ting behandeld, welk onderwerp de grondsla gen voor het militaire personeel' inhoudt en de kans op invoering van de Militaire Ambtenarenwet met ingang van 1 September 1931 bevordert. Met het oog op dit laatste werd afgezien Van het beraadslagen over principieele wijzi gingen, die misschien de tijdige invoering de vorengenoemde wet in den weg zou den kunnen staan. Voor het aanbrengen van verschillende gunstige bepalingen was men den Minister dankbaar. jMet het oog op de vele bepalingen In het ontwerp, weike uitsluitend voor het personeel beneden den rang van officier van belang waren, vergaderde de commissie B. onder officieren nog afzonderlijk. In het algemeen werd ook ïn deze verga dering hetzelfde standpunt ingenomen als in de gemeenschappelijke vergadering; eenige voorstellen werden met algemeene stemmen door de vergadering aangenomen en zulien ter kennis van den Minister worden gebracht. Land- en Tuinbouw. ille gehouden v zaakvoerders i angesloten bü bouwmaatschappij i op 1 Juni 1931, brengt iuur der O. L. M.. dat n tegen de bekend ge- hoog acht. Het wil haar >nigde Kalimaai met de hoogst onbevi het landbouwbedrijf m bü het edigenda welk principe de produ. iffen verzoekt dei Illon maken c Koninklijk Nedorlandseh acht te willen sehenke r het Comité in te stelle s laten de Duitsnhe en >rkooppolitlek do N. V Ver isterdam in bree OOK IN ONS LAND GEVOELD GEEN SCHADE VAN BETEEKENIS In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer lialf twee werd te Lowestoft aan de Engelsclie kust een aardbeving waarge nomen van aanzienlijke hevigheid. De bewoners der stad werden uit hun slaap opgeschrikt en verlieten ijlings hun huizen. Een op het politiebureau dienstdoende be ambte deelde mede. dat de beving ongeveer 2 minuten had geduurd. Ook te Knightsbridge werden de aard schokken geconstateerd. Te Huil vluchtten de bewoners, die in hun angst zioh geen tijd hadden gegund zich voldoende te kleeden, de straat op. Er heersebte groote opwinding. Vele bewoners verklaarden dat hun bed den heen en weer waren geslingerd. Ook heeft men onderaardsch gerommel waarge nomen. Nader bleek, dat de aardbeving in een groot deel van Engeland, o.m. in de Mid lands, de Oostkust, de Zuid-Oostelijke Z.W. Graafschappen en Londen, is gevoeld en eveneens in Schotland, België en In Frankrijk trilden de huizen te Duinker ken en te Cherbourg, terwijl gelijktijdig een onderaardsch gerommel hoorbaar werd. Het observatorium te Kew verklaart, dat de eerste schok plaats had om 0 uur 26 (Gr. tijd), terwijl de grootste hevigheid een mi nuut later werd waargenomen. De amplitu de was zoo groot, dat zij niet meer op seismograaf kon worden opgeteekend. De schokken duurden ongeveer een half Volgens de berekeningen van de observa toria te Kew en Brussel moet het epicentrum onder de Noordzee gelegen zijn, op ongeveer tien dertig mijlen langs de Enge' kust ter hoogte van Huil. Het schijnt dat de materieele schade ge ring is, terwijl geen ernstige persoonlijk! ongelukken worden gemeld. Te Lowestoft zijn enkele schoorsteenen en muren omgevallen. De haard in de Noordzee. Hedenmorgen wordt ons uit Londen ge seind: Het rapport van den kapitein van een En- gelsoh stoomschip schijnt het- vermoeden te bevestigen dat de haard van de aardbeving waardoor Engeland gisternacht werd opge schrikt, gelegen is in de Noordzee nabij de Engelscho kust. De kapitein deelt mede, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag bij tamelijk hoogen zeegang en dichten mist op ongeveer 80 mijl afstand van Scarborough voer, toen men aan boord plotseling het gevoel kreeg, alsof er een hevige ontploffing plaats vond. De zeebeving ging gepaard met een dof on deraardsch gerommel, als van een verwij derden donder. Aardtrillingen in ons land. Uit verschillende punten in ons land, o.a. in Den Haag, Velp, Bosch en Duin en Haar lem, uit Amsterdam, alsook uit Tholen, wer den het persbureau Vaz Dias en het Meteoro logisch Instituut te De Bilt in den loop van Zondagmorgen opgebeld met de mededee ling, dat men in den afgeloopen nacht een aardschok had waargenomen. Een dezer be richten ging zelfs gepaard met de verontrus tende. bijzonderheid, dat de haard van dezen schok zioh in Zuid-Limbupg zou bevinden. Voorwaar een zeldzaam verschijnsel voor ons land! Dat dit laatste gelukkig niet juist ..oo, doch ook, dat wel degelijk!en op betrekke lijk geringen afstand van ons land een aard beving heeft plaats gehad, bleek toen het Persbureau Vaz Dias zich om inlichtingen wendde tot het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut te De Bilt en van deze zijde het volgende bericht ontving: Zondagnacht te 1.50 uur is op de instru menten van het Instituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand onze berekeningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de baard der aardbeving zich bevindt op 400 K.M. afstand in N.W. rich ting, uitkomend dus op de Oostkust van En- geland in de nabijheid van de Wash-Bay. -t zoover dit bericht. Naar men weet "ligt de Wash-Bay ten Zuiden van de rivier de Humber. De voornaamste plaatsen, welke aan deze baai liggen zijn: Kingslynn en Boston, welke in de oorlogsjaren nogal eens door Nederlandsche schepen werden bezocht Bijzonderheden over den aard en de gevol gen van deze aardbeving waren hier heden morgen nog niet bekend, wel vernamen wij, dat zij ook te Londen zóó sterk was waar genomen, dat verschillende bewoners, ver schrikt door dit voor hen ongewone ver schijnsel, uit hun huizen liepen. Gemengd Nieuws. ENORME AUTOBUSSEN Dezer dagen heeft bij de Geldersche Tram weg Maatschappij op het traject Arnhem— Zutphen een proefneming plaats gehad met een autobus, welke 70 personen kan bevat ten, t.w. 50 zit- en 20 staanplaatsen. De tractor kon den forniidabelcn aanhangwagen vrijwel op de plaats doen draaien. Een ander voordeel is, dat in de bus, feitelijk aanhangwagen, zonder bezwaar gerookt kan worden. De snelheid waarmee gereden wordt bedraagt vijftig K.M» Je trippelt door het leven heen Zoo grappig op je teentjes; Je bent zoo vlug, ik zie zoo graag Je slanke blanke beentjes! Toen Mei in 't land kwam zag ik weer Voor 't eerst je snuitig snoetje; Je hield je, wat verlegen, aan De zijde van je moetje Je rook es aan de bloemetjes Die in de weide bloeiden; Je keek es naar de lammetjes Die met elkander stoeiden; Je blauwe oogjes keken blij Het zonnig leven tegen, Het zonnig leven, dat ik zag In heel je kwiek bewegen. Maar ach, ik weet door mijn gevlei Laat je je niet bekoren; Ik ben je, 't leven is zoo druk, Weer uit het oog verloren Toch hoop ik, als 't geluk me dient, Je nog eens te ontmoeten En jou of je vriendinnetje Aan tafel te begroeten. Je blanke vleesch maakt me belust; Ik kan het haast niet dulden Dat je, m'n bigje, wordt verkocht Vijf kilo voor een gulden. (Nadruk verboden) LEO LENS Pijnlijke Voeten Luchtvaart Doopplechtigheid in Juli. Uit Akron (Ohaio) wordt gemeld, dat de doopplechtigheid van 't luchtschip „Akron het grootste bestuurbare luchtschip ter we reld, dat voor de Amerikuansche marine door de Goodyear Zeppelin Corporation ge bouwd wordt, tegen het einde van de maand Juli zal plaats hebben. Het geraamte van dit luchtschip, dat be langrijk grooter is dan de „Graf Zeppelin en driemaal zoo groot als het Amerikaau- sche luchtschip „Los Angeles", is reeds klaar en voor meer dan de helft van be kleeding voorzien. De voorbereidingen voor de eerste vlucht zijn reeds gemaakt door de constructie van 'n enorme verplaatsbare meermast, die het gevaarte in en uit de hangar moet trekken. Bij de doopplechtigheid wordt een groote massa belangstellenden verwacht; men re kent op meer dan hondderdduizend bezoe kers en een parkeerterrein voor vijf en twintig duizend wagens wordt in gereedheid gebracht. Onder ben, die bij de plechtigheid ver wacht worden, behooren president Hoover, vice-admiraal William A. Moffett, chef van het ludhtvaartbu-reau dea- Vereenigde Sta ten, en vele andere autoriteiten. Gedurende de laatste, twee maanden heb ben meer dan vijftig" duizend bezoekers per week de geweldige Goodyear Zeppelin-han gar in de nabijheid van Akron bezocht. Dc hangar zelf heeft evenveel belangstelling getrokken als het luchtschip zelf. Hij is ge bouwd in den vorm van een half ei en meet 1175 voet in de lengte. 325 voet in de breed te en 211 voet in de hoogte. Dit is 't groot ste gebouw ter wereld, zonder inwendige steunen. De hangar is op rollen geplaatst om het monster in staat te stellen uit te zetten en in te krimpen, naarmate de tempera tuur zich wijzigt. De „Akron", die met helium gevuld wordt, een onbrandbaar en on ontplofbaar gas, heeft de capaciteit van 6.500.000 voet, is 7S5 voet lang en heeft een doorsnede van 133 voet. Acht motoren van 560 P.K.* zullen het luchtschip een snelheid geven van meer dan S0 mijl per uur en naar schatting zal het luchtschip 10.500 mien kunnen afleggen zonder brandstof bij te laden. Een van de nieuwe dingen bij de con structie van de „Akron" zal zijn het mee nemen van vijf vliegtuigen in een speciale afdeeling. Alle cabines, behalve dé stuur- cahine, zijn in het inwendige van het schip UIT HET SOCIALE LEVEN rij. dat 6X3 M. i het Bureau to stelt Chrlt- ARBEIDSWET SLAGERSBEDRIJF Onlangs liebben de besturen van de Chr, LK. en mod erne bonden van irbelders in de ister van Arbeid gericht In verband met dn mspassing van de Arbeidswet vooi het Sla- ersbedrljf. Waar de Arrondissc-ments-Rechtbank te Rot- rrd im de slagerijen niet als fabrieken of werk laalaen beschouwde, vloeide hieruit voort da: roeessen-verbaal, indien dexe werden onge- laakt. niet in behandeling kwamen. Icn Hoofdinspectet Ie district te Rott 'telling hiervan en worden b<-*cliouwd -esturen d< voor- •"der dagteek en Ing legedeel-d dut Z. Ex. „Dut desondanks" -^aidus i ster in xijn schrijven ..de De minister gaf de besturen tenslotte eve„ stelle». deze aangelegenheid ;a Ken;

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5