JUrani? ^riitsrJjr (iourant Qagelijks verschijnend N ieuwsbiad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingsbosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3372 MAANDAG 8 JUNI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regelslAV/i Elke regel meer.............0-22Vi Ir.gez. Mededeelingen yan 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganc Buitengewone dingen trekken. Alles wat gewoon is, wordt niet opgemerkt, maar als van zelfsprekend aanvaard. Zoodra er iets buitengewoons aan de hand is, trekt het aller aandacht. Toch zijn er ook van die dingen, die men als vanzelfsprekend zou veronderstellen, zooals bijvoorbeeld de goede gewoonte van: het Christelijk dagblad in het Christelijk, gezin, maar daar zien we nu juist weer, dat er nog velen zijn die dit erg bijzonder vinden, en zich liever houden aan: het „neutrale dagblad" in het Christelijk huisgezin. Op het oogenblik wordt echter het gewone voorafgegaan door iets buitengewoons en het is dus nu het oogenblik, om met de verkeerde gewoonte te breken; wie zich thans als kwartaal- abonné opgeeft, ontvangt de tot 1 Juli verschijnende nummers gratis. Spoort dus nu Uw kennissen nog eens aan, of indien gij zelf nog geen abonné zijt, geef U op aan de agenten of aan DE ADMINISTRATIE Dit nummer bestaat uit VIER bladen RISKANTE SPECULATIE Onder de vragen, welke ons dagelijks ge steld worden met het oog op aan de gang zijnde raadsverkiezingen, waren ook de volgende twee: hoe worden na de stemming de zetels in de gemeenteraad verdeeld-, en hoe denkt- ge over hulpverleening aan een bevriende partij door deze eenige stemmen af te staan? Duidelijker omschreven moet men zich hut tweede geval als volgt voorstellen: de anti-rev. partij kan er op. rekenen, dat er op haar lijst één candidaat gekozen wordt, doch ook zeker niet meer dan één; zij denkt er daarom over eenige van haar kiezers uit te noodigen hun stem op de Roomsch-katho- lieke lijst uit te brengen, waardoor deze par tij kans heeft óók een zetel te bemachtigen, wat anders niet mogelijk is. Het geval herinnert aan hetgeen eenige jaren geleden gebeurd is in de Prov. Staten van Zuid-Holland. Toen heeft de Roomsch- kath. fractie een paar stemmen, welke zij wel missen kon, aan de anti-rev. groep af- gestaan om zoodoende de herkiezing van een anti-rev. lid der Eerste Kamer te bevorderen. Theoretisch kan men deze methode dus wel verdedigen. We hebben echter twee vra gen gecombineerd, want ze staan niet los van elkaar. Wie het antwoord op de tweede vraag zoekt, moet ook dat op de eerste kennen. Over de verdeeling der zetels nu, vindt gij het antwoord op een andere plaats in dit nummer. En wie dat nauwkeurig nagaat, zal onmiddellijk zien, dat er groot verschil is tusschen de overdracht van stemmen ii de Prov. Staten en de stemming .voor de raad. In de Prov. Staten weet men precies op hoev.ecl stemmen iedere partij rekenen kan en hoe dus de verdeeling der zetels voor de Eerste Kamer zijn zal; doch htet aantal berekenbare factoren bij de stembus is legio. Zelfs in kleine gemeenten, waarop de tweede vraag slaat. Natuurlijk, er zijn gevallen, waarin men met bijna wiskundige zekerheid becijferen kan hoeveel stemmen op iedere lijst uitge bracht worden en men kan dus berekenen, hoeveel stemmen men na de eerste zetelver- deeling overhoudt of te kort komt Stel nu b.v. dat de anti-rev. partij net de kiesdeeler haalt dan zou men zonder be zwaar tien procent dezer kiezers kunnen adviseeren om een bevriende partij te hal- pen; want ook met 90 procent is de zetel veilig. Men moet echter niet vergeten, dat het juist in deze gevallen op een enkele stem aan kan komen en zekerheid over bet aantal stemmen heeft men pas als deze ge teld en verdaeld zijn. Het is ondoenlijk om dit geheel uit te spinnen; doch de zetelverdeeling kan in drie tempos geschieden en we hebben bij de Statenverkiezingen nog pas gezien hoe .vreemd een dubbeltje rollen kan. Dat het overdragen van stemmen nooit of te nimmer zou mogen geschieden, willen we niet beweren, doch het blijft altijd een zeer riskante speculatie. Daarom meenen wij, dat wie een kleine, bevriende partij hel pen wil op een gecombineerde lijst moet aansturen. Dan weet men zeker, dat er geen enkele stem verloren gaat. hoofdstembureau, kan deze lijst niet in be handeling komen, overeenkomstig art. 40 van de Kieswet, waarin staat: „de inlevering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der onderteekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing binnen de kieskring, waarin de lijst wordt ingeleverd". De logica zegt nu: de lijst werd niet in geleverd door één der onderteekenaars en is dus feitelijk niet ingeleverd of te wel on geldig. Zoo redeneerde ook de logische voorzitter. Doch hij had in de toelichtingen op de Kies wet, door bekwame ter zake kundige exege ten gegeven, kunnen lezen, dat blijkens de jongste wijziging van art. 43 n i e t ongeldig wordt verklaard een lijst, welke ingediend wordt door iemand, die de lijst niet mede, heeft onderteekend. Aldus: de lijst is niet ingeleverd op de wijze in art. 40 voorgeschreven; doch wordt niettemin overeenkomstig art. 43 niet on geldig verklaard en is dus geldig. Zoo beslisten ook Ged. Staten van Fries land en om nieuwe narigheid te voorkomen, stelden ze meteen maar vast, dat „althans bij de laatste klokslag van vier uur de lijst ter tafel van den voorzitter was gedepo neerd". Ziezoo, de vrijzinnigheid op Ameland is gered; doch deze partijen zullen goed doen voortaan iets sekuurder en voortvarender te zijn; anders kon een vólgend keer boodschapper om klokslag vier uur wel eens aan de verkeerde kant van d'e deur DE RAADSVERKIEZINGEN NOG NIET VOLMAAKT Dat onze Kieswet, welke eens „mensclielij- kcrwijze volmaakt" genoemd werd, zulks nog niet is, bleek dezer dagen te Ameland. In de pers liep het bericht, dat de candi- datenlijst der vrijzinnige partijen op dit schoone, doch in hoofdzaak vrijzinnige eiland ongeldig was verklaard, omdat ze ten stadhuize bezorgd was door een kiezer, die deze lijst niet mede had onderteekend. J. J. HAGENBEEK f Zaterdag overleed alhier in den ouder dom ran 06 jaren de heer J. J. Hagenbeek. In menigen kring zal zijn heengaan als een zwaar verlies gevoeld worden. In den graanhandel was de heer Hagen beek op de Beurs een bekende en geachte God haid den heer I-Iagenheek in maat schappelijk opzicht ruim gezegend, m. bij allen stoffelijken zegen bleef hij eenv dig van hort. Naast zijn maatschappelijken werkkring was het vooral het terrein der barmhartig heid, waarop hij arbeidde met zijn gan- söhe persoonlijkheid. Hij gaf met slechts ruiim van het zijne, hij gaf zichzelf aan het teedere werk der barmhartigheid. Vele jaren heeft hij de Geref. Kerk van Rotterdam (Centrum) als diaken gediend. Gedurende langen tijd was hij lid ran het Burgerlijk Armbestuur (Maatsch. hulpbe toon). Aan de Stichting „Eudokia" heeft hij vanaf 1913 als lid van het bestuur zijn beste krochten gewijd. Ook was hij voorzitter van de financieele commissie van Eudokia vooc het Pensioenfonds. In dat „Eudokia", waaraan hij als be stuurslid zoo lang werkzaam is geweest, is de heer Hagenbeek ten slotte nog verpleegd geworden en is hij gestorven- De „Voorschotkas" voor leden der Geref. Kerk in Rotterdam (Centrum) vond in hem een ijverig bestuurder. Hij heeft die Voor- echotkas in 191S mede helpen oprichten en' daarna onafgebroken als bestuurslid dier is werkzaam geweest. En wie kon den naam van den heer Ha genbeek noemen, zonder te denken aan het Tehuis voor Weezen aan de Schiekade? Het Weeshuis had de liefde van zijn hart. Is voorzitter van het Tehuis kwam hij schier dagelijks met dde weezen in aanra king. En door zijn vriendelijkheid en vader lijke gezindheid vond hij een ruime plaats in veler hart. Waren Vader en Moeder in het Weeshuis met vacantia, dan was het de heer Hagenbeek, die des Zondags zelf zich belastte, met de weezen kerkwaarts te Op het gebied van het Onderwijs heeft de j heer Hagenbeek meegewerkt als bestuurder I van de Kweekschool met den Bijbel aan het Haringvliet. Voorts wo« hij lid ran het hoofdbestuur der Vereen, tot Chr. Verzorging van Krank zinnigen in Nederland. Behalve op het openbare terrein der barm hartigheid, was de heer Hagenbeek ook meermalen in hei verborgen een steun voor hen, die in ellende verkeerden. Eenvoud en trouw kenmerkten den over ledene in ail zijn arbeid voor Gods Ko ninkrijk. De teraardebestelling za.l plaats hebben Woensdag a^. op de Algemeene Begraaf plaats Crooewijfc' HOE WORDEN DE UITSLAGEN VAN DE VERKIEZINGEN VASTGESTELD? Nu wij nog midden in de verkiezingen voor den Gemeenteraad staan, stellen velen, gelijk ons meermalen bleek, er belang in te weten hoe de uitslag van deze stemming wordt vastgesteld. Wij willen trachten op deze vraag een beknopt en duidelijk ant woord te geven en zeiten daartoe eerst uit een naar welke maatstaf de verschillende lijsten worden verdeeld, en vervolgens welk der op die lijsten voorkomende candidaten gekozen «orden verklaard. I. De verdeeling der zetels. Nadat de verkiezing heeft plaats gevonden begint men met van de diverse lijsten het stemcijferte bepalen. Hieronder verstaat men het totaal aantal stemmen, dat op de diverse candidaten der lijst is uitgebracht. Komen er bijvoorbeeld op lijst 1 vijf namen voor en heeft A 80 stemmen, B 10, C 46, D 3 en E 1, dan bedraagt het stemcijfer S0+10+ 46-1-3-1-1 140. Vervolgens berekent men den k i e s d e e- r. Men telt daartoe alle stemcijfers bij elkaar en deelt dit door het aantal te bezet ten zetels. Zijn er 5 lijsten ingediend e d ra gen de respectievelijke stemcijfers 140, 80, 95, 26 en 79, dan zijn er 420 stemmen uitge bracht. Moeten er 7 raadsleden worden ge kozen, dan bedraagt de kiesdeeler 420 7 GO. Bij de nu volgende eerste verdee ling der zetels wordt aan elke lijst toege wezen even zoovele malen één zetel als de volle kiesdeeler is begrepen in het stemcijfer der lijst. Lijst 1 van bovenstaand voorbeeld 140 stemmen tellende, krijgt dus 2 zetels toe gewezen. De lijsten 2, 3 en 5 krijgen e één en lijst 4 komt niet in aanmerking. Er schieten thans nog 2 zetels over. Deze worden bij tweede verdeeling toege kend aan die lijsten, die de grootste over schotten hebben: echter met dien verstande, dat na toewijzing van een eventueelen zetel bij tweede verdeeling, elke zetel minstens driekwart van den kiesdeeler moet vertegen woordigen. In ons voorbeeld hebben lijst 3 en lijst 4 de grootste overschotten. Lijst 3 krijgt er nu één zetel bij, maar lijst 4 krijgt ook nu geen zetel, omdat er niet tenminste 45 stemmen (driekwart van den kiesdeeler) op zijn uitgebracht Voor de resteerende ze tel komen nu in aanmerking de lijsten 1 en 2, ieder met een overschot van 20 stemmen. Maar lijst 2 vervalt weer, omdat deze voc 2 zetels minstens 2 x 45 90 stemme moest tellen. Lijst 1 krijgt het buitenkansje, want deze telt meer dan 3*x 45 stemmen. Het geval kan zich intusschen voordoen, dat na de tweede verdeeling nog plaatsen zijn toe te wijzen. Dan volgt een derde verdeeling. Dan zijn er geen lijsten die niet in aanmerking zouden kunnen komen. overblijvende plaatsen worden verdeeld dier voege, dat aan de lijst, die na toeken ning van nog een plaats bij derde deeling en die gemiddeld het grootste aantal stem men per plaats aanwijst, een zetel wordt toe- geweizen. Mochten van twee of meer lijsten de gemiddelden even groot zijn, dan beslist het lot. II. De aanwijzing der gekozen candidaten Ten einde de gekozen candidaten te kun nen aanwijzen, gaat men nu over tot de vast stelling van den lijstikiesdeeler. Deze vindt men door het stemcijfer der lijst te deelen door het aantal aan de lijst toegekende plaat sen. Voor lijst 1 van ons voorbeeld bedraagt dit dus het derde deel van 140 46 2/3. Vervolgens worden nu alle stemmen, een candidaat uitgebracht boven den lijst- kiesdeeleg, overgebracht op de candidaten, wier stemmenaantal kleiner is dan de lijst- kiesdeeler, en wel in de volgorde waarin ze op de lijst voorkomen. Lijst 1 luidt na stemmenoverdraoht als volgt: A 46 2/3, 1/3, C 46, D 3, E 1. Gekozen is A. Geen der anderen haalt de lijstikiesdeeler. Gekozen worden nu verklaard de candida ten, die meer dan de helft van den kiesdeeler hebben, en wel in de volgorde van de op hen uitgebrachte stemmen. Zoo wordt eerst C, en daarna B gekozen verklaard. Zouden er daarna nog plaatsen te vervul len zijn, dan worden deze toegekend aan de in de volgorde van de lijst hoogst geplaatste nog niet gekozen candidaten, afgezien dus van hun stemmental. WAAR WIJ NAAR TOEGAAN. De arbeiderssportbond houdt een verkie zingstocht door West. Ten behoeve van de sociaal-democraten natuurlijk. Daar is op zichzelf niets tegen te zeggen, ieder wist ook buiten dit wel, dat de ar beiderssportbond socialistisch was. En dat ook jonge menschen willen werken, lijkt ons eer een gunstig dan een ongunstig verschijnsel. Maar wat ons treft is de manier waarop het soc.-dem. hoofdorgaan van te voren over deze optocht schrijft. De sport-costuums worden natuurlijk zoo veel mogelijk gedragen. Dat geeft kleur en cachet aan de zaak. Maar, zegt „Het Volk", hoe met de zwemmens en zwemsters? „Wij zijn helaas nog niet zoo ver in onze stad, dat deze in zwemcostuum zouden mo gen loopen. Dat zou bar „onzedelijk" zijn En dus komen de zwemmers en z vemsters zooveel mogelijk in demonstratle-costuum voorts in gewone kleeding". Ook verder in dat bericht wordt nog eens de draak gestoken met wat gelukkig liet groote publiek nog steeds voegzaam acht. Men schijnt hier onder sociaal-democra ten dus wat te voelen voor herhaling van wat in Arnhem plaats had. Men schijnt to erlangen naar een tijd dat alle banden an conventie scheuren en ieder op den püblieken weg mag doen wat hem goed dunkt. Dat men hierbij met een hoogero vorm geheel niet rekent ligt voor de hand. Ons lijkt deze soort volksopvoeding funest. NED. CHR. TEXTIEL- ARBEIDERSBOND EEN RESOLUTIE INZAKE RATIONALISATIE AANVAARD. SLUITING VAN HET TWEEDAAGSCH CONGRES Zaterdagmorgen om 8 uur werd de verga dering van den Ned. Chr. Textielarbeiders- bond „Unitas" te Utrecht in het gebouw C. S. B. voortgezet. Behandeld werd nu het voorstel van het hoofdbestuur, waarin dit machtiging vraagt, zoodra dit wenschelijk wordt geoordeeld na voorafgaande oproeping van sollicitan ten in het orgaan van den bond. om over te gaan tot benoeming en aanstelling van een tweetal gesalarieerde4 plaatselijke bestuur ders,met standplaats Enschedé en Nijverdal. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen één der tegenwoordige gesalarieerde hoofdbe stuurders uit Twenthe naar Utrecht over te plaatsen, waardoor dc bezetting op het bondshureau weer normaal zou worden. De gesalarieerde hoofdbestuurder in Twen- the kan d'an ontlast worden van het plaatselijke werk, dat met de tegenwoordige regeling een groot deel van den tijd der bondsvrijgestelden vraagt en voor de toe komst zal vragen, wanneer niet overgegaan ordt tot het aanstellen van plaatselijke krachten voor de afd. Enschedé en Nijver dal. Als bode-administrateur zouden zij ook verder belast kunnen worden met allerlei anderen arbeid, die plaatselijk voor de or ganisatie gedaan moet worden. Dit voorstel werd aangenomen. Vervolgens werden ook de volgende voor stellen aanvaard: 1. Ieder, die bij toetreding tot den Bond niet nadrukkelijk anders verklaart wordt geacht zich tevens op te geven als lid van het T.b.c.-fonds „Draagt elkanders lasten". Van afdeelingen, welker leden zich collec tief opgeven als deelnemer van genoemd fonds, kan volstaan worden met een bijdra- 2 cent per lid en per week voor het 2. Het hoofdbestuur worde opgedragen, onderzoek in' te stellen, wat vanwege de ganisatie voor de vorming en ontwikkeling van jeugdige leden zou kunnen en moeten worden gedaan, en daarna zoo spoedig mo gelijk met voorstellen daaromtrent te ko- 3. Het hoofdbestuur is van meening. dat niet moet worden overgegaan tot het ver strekken van uitkeering bij overlijden aan de nagelaten betrekkingen van bondsleden. Hiermedewas de agenda afgehandeld. De voorzitter bracht nog een woord van dank aan den heer G. Hengstman, die ge- .meend heeft te moeten bedanken en 10 jaren lang de Bondsbelangen heeft behartigd als "d van het Hoofdbestuur. De heer Hengstman bracht dank voor deze hartelijke woorden en wenschte in de toe komst den Bond Gods besten zegen toe. Ook de heer G. W. Francke, van Olden- zaal, bracht dank voor het opnieuw in hem gestelde vertrouwen. Vervolgens sprak de heer H. Hartkamp, ran Apeldoorn, waarop men gezamenlijk den voorzitter de zegenbede uit Ps. 134 3 toebad. Daarop werd met algemeene stemmen onder daverend applaus de resolutie inzake Rationalisatie in het textielbedrijf aanvaard Aan deze resolutie ontleenen wij nog het 'olgende: Ernstig meet worden geprotesteerd tegen allerlei eenzijdig opgelegde maatregelen, die verschillende ondernemingen zijn en wor den doorgevoerd en die met rationalisatie als zoodanig niets te maken hebben, doch en kel meerdere arbeidsprestatie tegen lager tariefloon vorderen. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat die wijze waarop de huidige crisis vaak door werkgevers in het textielbedrijf wordt aan gegrepen als motief, om zonder eenig over leg en met verwaarloozing van de rechten belangen der arbeiders, dergelijke maat regelen door te voeren, hoogst -onverant- oordelijk is en indien op dezelfde wijze wordt voortgegaan, dit noodwendig tot ern stige conflicten moet leiden. Afgezien van de taak, die de vakbeweging in 't algemeen, zoowel internationaal nationaal heeft, om onjuiste toepassing van rationalisatie of doorvoering daarvan in te snel tempo tegen te gaan,met het oog op de daaraan voor de arbeiders verbonden geva ren van geestelijken en materieelen aard, meu nen wij ten opzichte van de toepassing van wat in het textielbedrijf onder z.g. rationali satiemaatregelen wordt verstaan, te moeten 'asthouden aan den eisch, dat: over de wenschelijkheïd en noodzake lijkheid van invoering van andere arbeids- methoden steedsbehoorlijk overleg gepleegd wordt tusschen de vertegenwoordigers van werkgevers- en arbeidersorganisaties; b. daarbij volle aandacht worde geschon- ?n aan het feit, dat de arbeidsprestatie niet tot boven redelijke grenzen wordt opge voerd en bij verandering van werkwijze, de voordeelen niet alleen aan het bedrijf, doch ook aan de arbeiders en het algemeen volks belang ten goede komen; stig overwogen worde, in hoeverre verkorting van den normalen wekelijlcschen verktijd mogelijk en wenschelijk is. ten einde deze tc doen aanpassen bij de benoo- digde productie en om zooveel mogelijk ont slag van arbeiders te voorkomen, die anders als gevolg van doorgevoerde rationalisatie ontslagen zouden moeten worden; d. ingeval van noodzakelijk ontslag aan arbeiders, niet alleen een behoorlijke opzeg termijn in acht worde genomen, doch ook een wachtgeldregeling «orde getroffen, die in verband met plaatselijke omstandighe den, aan behoorlijke cischen voldoet; e. bij beoordeeling van noodzakelijk geble ken ontslag, worde er aandacht aan geschon ken, in hoeverre daarvoor allereerst oudere arbeiders, n.l. boven den 55-jarigen leeftijd in aanmerking kunnen komen, met dien erstande, dat ten behoeve van deze cate gorie van arbeiders een behoorlijke pen sioen-regeling worde toegepast of in hut le- ?n geroepen. De vergadering, overtuigd, dat krachtens cisch van het beginsel waarop de Christelij ke vakbeweging zich stelt, ook inzake de raag in hoeverre dc ontwikkeling der maatschappij, verdere doorvoering a an ra tionalisatie noodzakelijk en mogelijk maakt, in onderling overleg tusschen werkgevers- en arbeidersorganisaties, onder het oog be hoort te worden gezien, met volle eerbiedi ging der rechten van allen, die bij het pro ductieproces betrokken zijn, spreekt de wenschelijkheid uit, dat bij de beoordeeling van deze zaak in het textielbedrijf, de in bovenstaande punten saamgevatte uitspraak, tot richtsnoer zal worden genomen. Nadat de rondvraag aan de orde was ge steld, wercl een excursie gemaakt door de mooie omstreken van Utrecht. Hierna verzamelde men zich weer in ge bouw C. S. B., waar de sluiting van het tweedaagsch congres plaats vond. HEVEA FIETSBANDEN f/c/it/oopend- r/zersterfc IN DE VOLKSRAAD DE SALARISKORTING Over de voorgestelde salariskorting der Indische ambtenaren lezen we in De Ba- uier, Christelijk weekblad voor Indië o.a. het volgende: „Natuurlijk is de korting hoogst o: genaam. Niemand brengt gaarne dat offer. Onaanvaardbaar lijkt ons die proportio- neele korting óók voor de groote gezinnen en in het algemeen voor de middelbare in komens. Daarom betreuren wij in zoo hooge mate dat de Volksraad de motie-van Helsdingen dienaangaande heeft verworpen. Daardoor is vooral aan de groote gezinnen een ernstig onrecht aangedaan. Een andere motie-van Helsdingen, zich bepaalde de korting van 5 pet. over 1931 te schrappen, werd aangenomen met 2' tegen 20 stemmen. Voorts werd aangenomen de motie-van Helsdingen, die ten doel had een eventueele korting óók uit te strekken tot de zitting- gelden van den Volksraad en de honoraria der leden van het College v. Gedelegeerden Met een verblijdende meerderheid (443) bleek de Volksraad te beseffen, dat indien gekort werd, de Volksraadleden mede deze korting over hun bijverdiensten moesten dragen, zelf een voorbeeld dienden te geven In hetzelfde nummer van De Banier schrijft een vrouw over de salariskorting: „Het is wel een zeer klemmend onder werp in deze beklemde tijden. De pasbe ginners hebben het hier zóó. dat ze er net kunnen komen als ze heel serieus overleg gen en geen lid van den Kunstkring worden of ander kunstgenot verlangen. Er kan werkelijk geen 10 procent meer van af, wanneer huren, loonen, waren, be lastingen hetzelfde blijven. Ik voorzie dan ook een catastrofe, een naren tijd vol mismoedigheid en groote ge druktheid. Ik vind het een enorme waag, een er-op- of-er-onder-proef, om de ambtenaren dusda nig te bezoeken. De menschen met kleine salarissen brengt men tot een wanhopige, zorgvolle stemming, maakt ze lusteloos en slaat hun hoop op betere toekomst neer. Doet hen menschen, nóóit in Indië te zijn gekomen." En zij besluit: Natuurlijk moeten wij christenen hee} oorzichtig zijn, dat wc niet vergeten, hou alles wat ons overkomt, onder Gods bestuur is. Als we tijden van druk moeten beleven, laat ons waken niet opstandig te worden. „Hij zal ons nimmer om doen komen, in 1 tijd of hongersnood". God zal voor ons zoigen. Maar wij bekeken deze zaak nu van men schel ijke zijde en dan blijf ik bij wat ik hierboven schreef en vraag of het middel niet veel erger zou zijn da-a de liwvnJ. PEKALONGAN, 6 Juni (Aneta). Het s.s. .Glaucus" pikte hedennacht in volle zee een omgeslagen visschersboot op, waarop vier visschers zaten, die verklaarden reeds ?en etmaal hulpeloos rondgedreven te heb ben. De verongelukten werden te Pekalon gan aan wal gebracht, waarna zij werden teuggezonden naar Kendal. GROOTE BRAND. BANDOENG, 6 Juni (Aneta). Uit het district Darmoradja in het regentschap Soe- medang «ordt een zeer hevige brand ge meld. Een en tachtig huizen zijn verbrand. De schade wordt geschat op f 6000. Er zijn geen persoonlijke ongevallen. Wel is er veel klein vee en pluimvee verloren gegaan. De bevolking van de dessa Tjimaninten .'luchtte in de school te Loomboeng. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Drie dcoden, één gewonde. MEDAN, 7 Juni (Aneta). Een huurauto hotste bij het huis van den administrateur .•an Loeboepalam tegen een vrachtauto, waardoor de huurauto over de parit werd geslagen en ondersteboven neerkwam. De inzittenden, de heer J. Broekhuyzen, em ployé van de firma Guntzer Schumacher to Medan en mevr. Schcurs en de Chineesehe chauffeur zijn overleden. Dc lieer Dessau- vagie, employé van de Bataafsche Petro- lcum-Mij. kreeg een arm- en beenbreuk, ter- ijl de employé van de B. T. M., Scheurer. ongedeerd bleet Voornaamste Nieuws. (blz. L) Hoe «orden de uitslagen van de verkie zingen vastgesteld? Slotzitting algemeene vergadering Ned. Chr. Texlielarbeidersbond. De nieuwe Duitsche noodverordening ge publiceerd. tegelijk met een ernstige oproep aan het Duitsche volk. De Duitsche ministers hebben vriendschap pelijke besprekingen gehad met Macdonald en Henderson op Chequers. De brand van het glazen paleis te Mün- chen; een cultureele ramp. Overleden is Dr. C. Koppenaal. pred. der Geref. Kerk in Hersteld Verband te Amstel veen. Een tramlocomotief legde door ontsnap pende vonken te Mierloo (X.-B.) twee huizen in de asch. (blz. 5) Rapport der Commissie van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel over het Af beta- lingsstelsel. Volgens een rapport van de Ned. Kamer van Koophandel te Pretoria is de toestand van den Zuid-Afrikaansohen handel niet ongunstig. Aardschokken op de Oostkust van Enge. land. Ook in ons land trilling van de aard korst gevoeld. (blz. 9) SLEEPBOOT GEZONKEN DRIE PERSONEN VERDRONKEN Men meldt ons van Wicringen: Te 5 uur Zaterdagmorgen geraakte de sleepboot „Bet Scheergat", varende in den dienst van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuidcrzee«-erken. vast op den keileem- dam bij Breezand. Door den sterken stroom kwam de boot dwars tegen den dam te zitten. Er werd met de machine gewerkt om haar los te krijgen. Kort daarna geraakte de kop \an de boot los van den dam. Het voorschip ging voor den wind en daar het achterschip bleef vast zit ten, ging de sleepboot overzij. De stoker die het gevaar had zien aanko men, sprong over boord en «-ist zich zwem mende te redden. Zijn vader, de 52-jarige machinist, dc kapitein en de stuurman, wer den in dc diepte gesleurd en verdronken jara- .erlijk. Wij vernemen nog, dat de stoker nog po ging heeft ondernomen om den machinist te waarschuwen. De stoker kwam in een draaikolk terecht, doch kon door middel van een lijn aan land worden getrokken. Dc kapitein A. Bakker uit Rotterdam was gehuwd en 3» jaar oud. Hij vierde juist dien dag zijn verjaardag. De gehuwde machinist A. Visser uit Hans«'cert was 52 jaar en de matroos-stuurman A. J. Broere uit Rotter dam 23 jaar. Volgens het „Hbl." valt het moeilijk na te gaan, hoe het ongeluk precies gebeurd is, omdat het zich binnen een mi-uut heeft oltrokken. Op de plaats van het onhei' «-ordt een dam gelegd, wat in gedeelten geschiedt. Tusschen. de stukken van den dam is op den bodem Vcpï leem gestort, en nu neemt men aan dat de sleepboot, welke tegen den zeer sterken stroom die altijd in deze trekgaten tus schen den dam staat optornde, een oogen blik aan den grond is geraakt. De boot is daarna waarschijnlijk omgez«-aaid en ge- Toen de boot aan den grond raakte, snelde de machinist uit de machinekamer naar boven, doch hij werd door een stortzee naar binnen geslagen. De kapitein en de dek- knecht bevonden zich op dat oogenblik in de stuurhut; de stortzee vaagde het dak van de hut weg en de stoker, die elders op het dek vertoefde, werd overboord geslagen, doch hij kon zich nog in veiligheid brengen. Men mag aannemen, c k na hetgeen de geredde stoker wist te vertellen, dat het per son eel van de sleepboot, dat zeer geruim en tiid aan de Zuiderzeewerken verbonden is, als zeer bek «'aam bekend staat en van de moeilijkheden van hun arbeid volkomen op de hoogte is, het gevaar waarin hot plotse ling k«am te vor'.eeren niet heeft kunnen voorzien. Onmiddellijk na het opgeval werden maat regelen getroffen om de sleepboot te lichten en de lijken te 1 rgen. De directeur-hoofduitvoerder ir. J. Lely on eenige hoofdamLtc ren vertrokken met een bergingsvaartuig naar de olaats \an het on heil. Al spoedig bleek dat «le ligging van de boot, maar vooral de sterke stroom die hier staat, het onmogelijk maakten en duiker de noodige werkzaamheden zonder gevaar >or eigen leven te laten verrichten. Men zal nu den keileemdam met spoed vi rder afwerken en dezen dan tijdelijk om de gezonken sleepboot heen trekken, zoodat de boot in rustiger water komt te liggen. Daar toe zou hedenmorgen in vroegte een der groote kranen van M. U. Z. aan het werk worden gezet. Deze arbeid zal ongeveer vier dagen duren. In dc ruim vijf jaren, waarin aan de droog legging en indijking van dc Zuiderzee ge werkt wordt in het afgelooncn jaar waren niet minder dan zesduizend aibeiders in dienst is dit het eerste ernstige ongeluk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1