I 'picui j Eengezinswoning of etage VEGTER S WONINGBUREAU N Het „Ideal Home" WEEK-END ALCONI Stat. berekeningen BOÜWBLAD No. 106 (Verschijnt eiken MAANDAG 8 JUNI 1931 aad leverbaar! 4 TRIPLEX! 5 Een woning is niet een stoel of een kleedingstuk, is niet een dingdat in eenige jaren verslijt, maar een woning wordt gerekend tot de „vaste" goederen De kinderen worden er naast gekleed en gevoed, ook opgevoed. Wij moffen aannemen, dat im liet giroote geheel der maateahappelijke voortbren ging het bouwbedrijf, met aille naar bene dien en naar boven aansluitende industrie ën hanideilsonjdenniem'iinigen een eerste piaaite inneemt. Voorts staat ooik wel vast dat in dit bouwbedrijf de woningbouw een der grootste werkgevers as, en ver der dat 70 pCt. dergenen, die een woning behoeven, behooren tot de catagoiue, wel ker inkomen iuiet hooger gaat dan bruto f 1500—2500. Voor deze groote categorie, waarbij oolc te voegen zijn tal van burgers, diie finan cieel wel een groot er huis zouden kunnen bewonen, maar diie om alerted redenen een kleine ^beknopte" woning verkiezen komt het er nu op aan de meest practi- sohe, minst kostbare, en, voor zoover par ticuliere ondernenieis in de behoefte wil len voorzien, gemakkelijkst te verhuren .woningen te bouwen. Daar is dadelijk de vraag of elk gezin een woning met een stukje grond. hetzij vóór of achter het huiis, moet heb ben dan wel of een gezin evengoed, zoo niet beter, in étages, met gemeenschappe lijke toegangen en trappenhuizen geves tigd kan worden. Degenen, die voor een vrije een„gezins"-woning pleiten, de beken de Ir. Keppiler te Amsterdam, de Rijks inspectie ivoor de Volkshuisvesting, Ir. van der Kaa, diie met warmte zoowel op 6ocioloiisöhie als economische gronden het èezinehuis verdedigt, sn tal van ande ren, staan hier als antipoden van de mo- idemelingen le Corbusier en zijn volge- Oingen, die naar den trant der Ameri- kaansche skyscrapers onze „natuurgenoo- ton" als vogels in 13 étages booge kooien ivan staal en beton wiiilen laten „wonen' En dan is er, afgezien van het systeem bp den grond, of in de üudht, de be langrijke vraag naar den inhoud eener Eg. arbeiderswoning. Op hoeveel bewo ners, slaa/pplaateen moet men reke nen..., Wil men, onderstellende, dat hoe langer hoe meer onzer medeburgers den plicht om het geslacht in stand te houden Eulilen negeeren de normale woning ïvoor 2 personen bouwen of zal men, tvoorloopig althans, toch nog maar op één a twee kinderen rekenen! En afls straks, ra de ziekte eener algemeen© kindeifloos- heid en na de daarmee gepaard gaande verwoesting althans reusachtige ver mindering der volkskracht weer meer imenschelijike opvattingen zullen herleven, i— wat zal men dan doen met de duizen den woningen, die voor de dan weer be geerde talrijker Ikiimdenen te klein te ©enenmale ongeschikt zijn? Men ziet, van hoe verre strekking deze overwegingen eijn. Want een woning is niet een 6toel of e>en kleedingstuk, is niet een ding, dat in eendge jaren verslijt en door een an der in de dón. geldend© mode, ver hangen kan worden een woning wordt gerekend tot de „vaste" goederen, man bouwt haar voor eeniige, liefst meerdere generaties, en als zij systematisch naar bepaalde behoeften is ingericht kan imen haar niet zoo gemakkelijk voor an dere eisahen pasklaar maken. Uiit een en ander blijkt wel reeds, aldus L. H. E. Hyl ckama Vlieg, architect iB. N. A. in Covhei, dat het niet gemakke lijk is een voor alle gevallen, in de stad cn op het land, geldende norm voor een roassawoning vast te stellen. En voorts zal het ook wel duidelijk zijn, dat wij i<n onzen tijd van veel verwarring en verdeeldheid op allerlei gebied, goed zullen doen bij al lerlei massuwoniingbouw in all© geval de mogelijkheid van uitbreiding der kleinste normen onder 't oog te zien. Onze oostelijke buren, dde zooveel meer dan wij door den ooadog geleden hebben, en die van den grooten voorspoed in de jaren vóór 1914 gezonken zijn tot een door ons vermoedelijk slechts matig be grepen tegenspoed zij kampen in over eenkomstige mate met dit probleem. Oolc bij hen vermenigvuldigen zidh de stem men vóór een „mensdhwaairdige woning". De woning is moet slechts een bewaarplaats ,voor den mensoh, waarin hij tussohen d© werktijden verblijft, eet en drinkt, en slaaipt, maar zij moet een „Hedm" zijn zoo lezen wij en terecht. In de woning .wordien de kinderen ails 't goed is niet alleen gevoed en gekleed, maar ook opgevoed. Hier verkrijgen zij iin de prille jeugdjaren de eeaste indrukken van wat de samenleving, de maatschappij is en voor hen in de toekomst zal kunnen zijn. En hier worden de grondslagen gelegd Óf voor een betere, meer met de hoogste bestemming vaar dien menscfli correspom doe rende, óf voor een slechtere, telkens verder van die bestemming verwijderde lerensbeschouwing. Het gaat daarom niet aam tot in laatste instantie de economische yraag te laten heerschen over, cn in de vraag naar de normen eener maesa- womimg. Het eenig juiste standpunt tegen over dit probleem, aJidu6 prof. Bruno Taut in de Deutsche Bauzeitung, no. 35, is slechts door de Techniek aan te wijzen. De producenten der woningen zijn Technici, dat zijn degenen, die bij het ontwerpen van, het toezicht op en de uitvoering van woningbouw betrokken zijn. En evenmin als men bij andere con sumptie-artikelen of veribmuilksdtingen on gestraft de wetten, die die voortbrenging dóórvan beheersohen, kan negeeren. mag dit bij de woningproductie het geval zijn. Als Ford zijn normale wagen met kleiner maakt, dan het bekende Sedan- type miet 4 a 5 plaatsen, dan toont hij aa.armede, in tegenstelling met veie andere automobielfabrieken, w'er bont geverfde blikken doozen imen op den weg ontmoet, het oog niet verloren hebben voor het geen im 't algemeen „een auto" is. En als nu een woning minstens twee behoorlijke ruimten bevat waarin zonder moeite twee oudere en twee drie kinderen leven kunJruen, dan is hier een volledige ana logie met de, eveneens niet kleiner te denken auto voor 4 5 personen. Deze schrijver wijst er terecht op, dat ide samenstelling eener woning eigenlijk beheerecht wordt door die onderdeeden, welke onafhankelijk zijn van de grootte, het aantal der woonvertrekken, namelijk: trap, bad, closet, keuken en d© technische inrichtingen daarvan. Bij een kleinst mó gelijk type, b.v. van 36 M2, en slechts één woonvertrek, nemen deze onderdeelien een evengroot oppervlak als d© eigenlijke woonruimte (1 1), terwijl bij een 3y2 ka merwoning, die venhouding 1 3 wordt. Als men nu bedenkt, dat die onderde flen ook bij 5 woonvertrekken nog met 't zelfde oppervlak voldoend© geacht kunnen wor den, dan is het duidelijk, dat bij de klleinet- niogelijike woning een kapitaal'vterepiling plaats heeft. Het is als of men een D-trein locomotief voor een boemeltrein bezigt iets. waartoe zioh stellig geen verstandig exploitant van. een spoorwegonderneming zou leenen. Ieder onzer lezers kan nagaan hoezeer de bouwkosten per woning stijgen als in derdaad de genolemlde onderdeelien, die toch bij tegenwoordige opvattingen iin geen ook d© kleinst mogelijke woning ge mist mogen worden, een zoo groot ge deelte, de helft, van het totaal innemen, en wij kunnen dus geen grondige tegen spraak verwachten als wij comöludeeren, dat tenzij we uitsluitend van het te ver wonen maximum huurbedrag uitgaan, die kleinst mogelijke woning niet als norm genomen moet worden. Algezien dan nog van diien anderen voornamen factor, dat in dergelijke woning, zoodra een jeugdig gezin zi<ch vermeerdert, elke bewoning in koogeren humamitairen zin is uitgesloten. Zoowel voor een woning op den grond, als een woning ,,m de lucht", zijn de woonkazernes naar modernen trant ge bouwd, moet dus op een minimum wor den aangedrongen, dat- aan groote re be hoeften .oldoet clan door de éénkamer woning, zij het ook gemoderniseerd, bevre digd kan worden. De norm moet niet alleen rekening houden met het ter be schikking zijnde maximum huurbedrag, maar in veel sterkere mate met de behoef- te van een normaal gezin nu en, voor zoover het mogelijk ie, dit te voorzien, in de toekomst. ALCONI Door de firma A. Helmstrijd te Maas sluis is in den handel gebracht een Wand en Plafondbekleeding onder het fabrieks merk .„Alconi". „Alconi" is bewerkt triplex, wat een zeer artistiek idee geeft aan salons, winkels, restaurants, zalen enz Het is verkrijgbaar in tal van kleuren, ver kleurt niet, kan door stooten of ruwe be handeling niet worden beschadigd, terwijl voor vochtige muren een speciale bewerking kan worden gemaakt „Alconi" is niet alleen duurzaam, doch daarbij ook concurreerend in prijs, hetgeen zeer zeker dit artikel ingang zal doen vin den. Volgens de meening van architecten wordl het interieur van woningen, zalen restau rants enz. met dit artikel aanmerkelijk ver hoogd, en door de duurzaamheid en de ge ringe kosten van onderhoud zal dit artikel met succes worden toegepast. Naar wij vernemen is de firma gaarne be reid aan aanvragers verschillende monsters te sturen. U wilt wonen te Voorburg? Hü Wendt U tot H Laan van Rustenburg 2, Voorburg Jj Tele». 778168 jj Het geeft belanghebbenden inlich- tingen omtrent alle te Voorburg beschikbare huizen. §g Bemiddeling kosteloos. ieuwe wegen in de woninginrichting In het tijdschrift „die literarische Welt" versoheen onlangs een artikel van Dr. G e r- hard Adler, waarin hij de antwoorden be handelt, ingekomen op een achttal vragen, gesteld aan duizend Duitsche scholieren tus sohen 14 en 18 jaar. Het ging vooral om er achter tie komen wat er in de hedendaagsche kinderen omgaat en het antwoord op de vierde vraag: „Zou je hetzelfde leven willen leiden als je ouders?" heeft velen tot na denken gebracht. Het antwoord werd gege ven door een jongen van 16V2 jaar oud, waarin hij niet alleen zegt beter voor de be vrediging van zijn geestelijke behoeften te willen zorgen als zijn ouders maar. zoo voegt hij er letterlijk aan toe: Ook zou ik mijn woning luchtiger, zon niger inrichten Merkwaardiger wijze raakt hier de knaap de kern aan van het nieuwe streven in de moderne woning-inrichting. Een verlangen naar meer vroolijkheid licht en lucht be heerecht over de ganschtó linie het werk der binnenhuis kunstenaren aldus Otto van Tussenbroek in de Groene, en dit is wel de groote tegenstelling tusschen het binnenhuis van onze groot- en overgroot ouders en dat van de nieuwe tijd: de don kerte, de somberheid der binnenkamers, waarin het daglicht nauwelijks doordrong; waarin tal van zware gordijnen en drape rieën al het door de hooge vensters inval lende licht onderschepten; waar vaak de blauwe horren de eenig overgebleven licht opening nog afdekten; waar de ramen pooit dan op „kamer-dag" (en dan nog wel op een nauwe kier!) geopend werden, heeft plaats gemaakt voor een blijdere, open toon; eene lichtere en luchtige atmosfeer, waarin niet langer het Camera-obscura-ach- tige in figuurlijken als letterlijken zin over- heerscht, doch waar het zelfs bij de echte donkere dagen, zooals men in Holland he laas al te vaak moet doormaken, fleurig en feestelijk lijkt en waarbij het zelfs kan voor komen, door doeltreffende beheereching van het kleurenschema (behangsel, muurbeklee- ding. verven van het houtwerk en kleur der N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEENTELEFOON No. 6 OPSLAGPLAATS ROTTERDAM aan den Zwaanshals No. 203-205 - Telefoon No. 40891 GRAVESTEUN Prima Se'gische KLUITKALK Telefoon 32246 GIPS en CEMENT Rotterdam Scherp concurreerende prijzen vloerbedekking enz.) alsof, terwijl het bui-' ten regent, hagelt of sneeuwt, zoo waarlijk die zon toch aan de hemel staat en haar gul den sohijn tot binnenshuis laat doordringen. Dat komt omdat men opzettelijk en doelbe wust een kleuren-keuze heeft toegepast, waarin warme tinten (crème wit, fijn geel en wat oranje of rood) overheerschen. Maar ook door het bezigen van licht-getirite houtsoorten (zooals het blank-eiken, waarin Wouda ten onzent sterk voorging) of wel vroolijke frissohe verven van het meubilair (de z.g.n. cellulose-lakken op het hout ge spoten ,o,a. d© velvet-kleuren, zooals bij de T h o n e t-meubels, welke hard zijn en een oppervlakte geven welke niet licht aan kras sen onderhevig is) werd de wensoh bereikt van hem over wien in den aanhef dezer bij drage wordt gesproken. Onze woningen zijn voor een groot deel al „luchtiger, zonniger" geworden. Men is niet bang meer voor wat tocht en men slaapt bij open vensters. Maar er is nog iets anders dat in het ge ding komt. Want in de volgende zinsnede van het antwoord op vraag 4 zeid© dezelfde scholier: „Hi ben een tegenstander van al wat gekunsteld en overbodig is". Ook dat geeft treffend weer het karakter der nieu we inziohten op het terrein der woning-ver zorging. Al wat gekunsteld is ,dus on-echt. blijve uitgesloten. Geen schijn-dingen, aan de wanden, geen behangselpapieren (men legge hij het lezen de nadruk op het laatste woord!die changeant-zijd©, velours d'Utreoht of andere weefsels vertoonen; geen linoleums op de vloeren die een nabootsing van parket of van allerhande marmersoor ten weergeven, maar materialen die naar waarheid zijn verwerkt en het eerlijkheids- beginsel ten duidelijkste demonstreeren. Er zal nog héél wat water naar zee moeten vloeien aleer de wereld hiervan bevrijd is, die jammerlijke zin tot het vervaardigen, verhandelen en toepassen van het onware. Maar ook dient men zioh ,ter vereenvoudi ging van de romp-slomp in de huishouding, te ontdoen van al wat overbodig is!Wij maken ten opzichte van de woning-inrich ting een waar zuiverings-proces door, veel goeds kan daaruit geboren worden en de ef ficiency in de huishouding als zoodanig, de beperking in het binnenhuis tot de voorwer pen welke men bij het bewonen dus in ver band met de functie der woning zelve, niet missen kan, dus noodig heeft, ook met het oog op den algemeen heerschenden dienst boden-nood, heeft er grootelijks toe bijgedra gen het huis als woon-apparaat uit te bui ten. In vroeger tijden kwam dit alles er niet zoo op aan, want d<e woningen waren rui mer, de vertrekken grooter van afmeting, maar in onze dagen, nu de bouwgrond zoo kostbaar is geworden, is het meerendeel onzer op kleinere behuizing aangewezen en hier wordt dus een met verstand en overleg te werk gaan .onmisbare factor tot welsla gen! Zonder nu direct in uitersten te vervallen is er in ieders huis veel te verbeteren. Men neme bijv. eens een proef met een lichter behang dan men thans heeft toegepast. Een klein vertrek lijkt grooter, het inval lend daglicht wordt meer algemeen binnen kamers verspreid en ook bij avond, dus bij kunstlicht, zal de indruk van meerdere ruimte zich handhaven. Er is nog zooveel dat bij kan diagen, tot de prettige bewoon baarheid, dat daarover boekdeelen vol te Een gezin van onzen tijd Niemand onzer zal kunnen zeggen, waar het gebied der mode aanvangt en ophoudt. Dat het oneindig uitgebreider is dan het enge begrip van kleeren alleen ja, dót weten we allemaal. Maar mode, een woord dat we zoo vaalt verwarren met: Snufje mode is: zwang cn bij elk nieuw levensverschijnsel is het maar weel de vraag, of die znvang van korter of van langeren duur zal zijn. In het algemeen kan men veilig aanne men, dat alles, wat ge opeens zoo vreesc- lijk algemeen ziet ingeburgerd, ook ipaar heel kort blijven zal. Waar vinden we 'temidden van al de haast, die eeuwige variatie van het komen en gaan der nieuwigheden, een beetje vas tigheid? Thuisl In ons huis doen we zoo min mogelijk mee aan al de snufjes die de markt der nouveau'té's brengt. We hebben er geen plaats en geen geld voor. O ja, je hobt van die vreeselijike menschen, die zich kunnen penmitteeren ól de grapjes van het seizoen aan te schaffen, die daar de ruimte voor hebben enwier geest er beuzelachtig ge noeg voor is Binnen de omslotenheid der woning moeten we tenslotte on^en levensmoed vin den. Daar zoeken we naar iets duurzaams, iets wat ons leven houvast geeft. Daar wen schen we de suggestie van innerlijke vei ligheid. En het modegrapje heeft er veel en véél minder kans, dan aan onze klee ren, of kapsel, of elders. Niettemin ondervindt ook het interieur dezelfde invloeden. Ze bewegen zich tra ger, maar ze hebben ebben en vloeden niettemin. We hebben de historische stijl perioden gehad, die tot. en met Willem III mooie vorstelijke namen droegen; we heb ben de slangigslappe Jugendstil gekend, de Wiener Werkstatte, het neo-plastische en al de daaromheen gegroepeerde modenis- scn, die eigenlijk maar bij enkelen conse quent en logisch zijn toegepast. Maar het interieur kon onmogelijk onver anderd blijven. Wie meept zichzelf een dienst te bewijzen door zidh heelemaal Queen Anne te laten inrichten, kan zich wel verbeelden, dat hij nu naar die beminnnelijke tijden is teruggereisd, maar méér bereikt hij niet. Eenige uiterlijke vor men dier periode zijn dan aangepast aan het moderne leven, het leven van den stof zuiger en de telefoon, de radio en de rest. Al voelt de bezitter van die stijlmeubelen wellicht zélf niet de inconsequentie van z'n behuizing, feit is, dat e'n heele interieur een compromis is. Een soort van status quo. Op hoop van zegen. Wie aan den anderen kapt niet dorstig genoeg kan drinken van 't aller aller aller nieuwste, zou moeten hollen om bij te blij ven. Z'n huis wordt een experiment van niet-ingeleefde dingen. Werkelijk, alles wat tot onze meubelen behoort, heeft eenige tijdi noodig om te be zinken. Het moet gelegenheid hebben, om z'n raison d'être te bewijzen. Nemen we als voorbeeld eens: de Stalen .meubelen. Die zijn 'n typisch product van d'en modernen tijd. Maar dat is op zichzelf niet genoeg. Een stalen stoel moet voordee- len hebben, welke een stoel van hout mist. Dankt hij zijn bestaan enkel aan het feit, dat 't zoo modern staat, dan zal hij jong overlijden. Is zulk een stoel zoo zwaar, dat drie man hem versjouwen moeten, is hij zoo koud om aan te pakken, dat je bij elke aanraking schriktdan is hij geen ver betering. Er wordt nog met stalen stoelen geëxpe rimenteerd. Men zoekt nog. De juiste vorm is nog niet gevonden. Ergo: wacht nog even. Het gaat hier niet om het japonnetje vaai één halven zomer, maar om een meu bel voor jaren. Er zijn op elk moment kleine variaties kleine verbeteringen en wijzigingen, die buiten stijlvorming en tijds-expressie staan. Als een nieuw schrijfbureau ontworpen wordt, waarvoor men niet recht, maar schuin tegenover elkaar zit, dan is dat practisch, een zeer verstandig en aangena me oplossing, maar 't staat buiten dat, wat de Engelschman noemt: the way of the world en wat véél duidelijker het groote complex aanduidt, dan ons: mode. Maar als men met linoleum, in twee of drie kleuren een zeer breed motief legt in halls en wijde corridors, zoodat de petiete rige uitglij-kleedjes overbodig, neen, zinne loos worden, dan staat dat wèl direct onder den invloed der nieuwe inziohten, die een cultuurperiode scheppen. Past men echter dat linoleum, (dat bij zonder decoratief kan doen!) toe in een slaapkamer, dan is dat 't bewijs van ver keerd begrijpen. Immers: de slaapkamer is het vertrek, waar we op bloote voeten gaan en waar zulk een koel materiaal als linole um, dat in een hall zoo op z'n plaats is, weinig behaaglijk aandoet. De verlichting is een ander punt waar omtrent heel veel misverstand bestaat. In direct licht, heet het, is zoo aangenaam voor de oogen. Toegegeven: het is aangenaam voor de oogen! Goed verlichte vertrekken hebben we noodig. Maar laat ons niet ver geten ,datde lichtbron zélf niet altijd per se •'erblindend behoeft te zijn. Een bizonder karakteristiek tijdsverschijn sel is de ingebouwde kast. Ze neemt geen plaats in en kan zéér decoratieve vormen aannemen. Ook is kenschetsend voor onze dagen: het combinatie-meubel. Een uitkomst voor die onrustige naturen onder ons die telkens hun interieur met de beschikbare bullen willen varieeren! We zouden dus kunnen zeggen, dat dót wat aan de behoefte van onze dagen beant woordt, wat mooi en goed en practisch en rustgevend is, wat ons zelfrespect verhoogt en ons representeert als een gezin van on zen tijddót is het beste schrijven zouden zijn! Dat een fijnzinnig en eerlijk kunstenaar als Penaat, wiens meubelen altijd in donker-gerookt-eiken werden uitgevoerd, bekeerd is tot het natu rel-eiken en fijne lichte tinten, is toch ze ker een symptoom dat te denken geeft! Hier geen gevaar dat men bij ziekte of bij het de slaap-niet-kunnen-vatten aan het tellen trekt van de bloemen van hgt al te drukke behangpatroon, men kent uit eigen ondervinding wel het koortsige gissen van even of oneven, van „ja" of van „neen" (bij de allerlaatste bloem!alles spreekt hier van aanrrename rust en" van evenwicht; van zuivere edoeling. beschaving en een beperking, welke Inderdaad weldadig heeten mag! Met ingang van 1 JUNI 1931 zijn de prijzen van Importeurs: BEDUIDEND VERLAAGD Bovendien wordt c e l o t e x voortaan als regel EENZIJDIG GLAD geleverd. vraagt monster en prijzen. N.V. Producten Grondstoffen H.MÜ Sarphatiekads 1, AMSTERDAM - Stationsweg 37b, ROTTERDAM in de crisis-periode „Thuis" over de Ideal Exhibition 1931 te Londen. Gebrek aan .vindingrijkheid kan den orga nisatoren van dit jaarlijks terugkeerend schouwspel in Olympda wel nimmer verwe ten worden, en dit is ook thans weer 't geval geweest. Het tentoongestelde mag eens wei nig nieuws brengen, de manier waarop, is echter steeds vol variatie en aantrekkelijk heid. Wij treffen dit dan ook terstond reeds bij des Pudels Kern: Het Idea^-Huds van 1931. Voor de bouwsom van 1500 hebben de prijswinners T. D. Mc. Lean en D. G. Tow ner een „zonnehuis" ontworpen van liefst drie verdiepingen. Hun pogen daarbij was rekening te houden met de tegenwoordig zoo talrijke wenschen van een Jonggehuwd paar. De zon-aanbidding, thans een zeer gewild artikel, wordt een voorname plaats inge ruimd. Vandaar een overvloed aan venster glas, terrassen en bal cons. „Laboursaving" is de plattegrond-indeeling in zooverre, dat op den beganen grond alleen eetkamer, keu ken en dienstruimten zijn ondergebracht, terwijl de bovenste verdieping slechts voor logé's is ingerioht en eventueel tijdelijk ge heel buiten gebruik kan worden gesteld. „Severely plain" zijn des architects eigen woorden voor het moderne uiterlijk van deze schepping .zoodat hiermede zeker drie voorname wenschen van velen vervuld zijn. Nieuws is er eigenlijk aan dit Riviéra- huis niet te bespeuren, en wij wenschen den adspirant-bewoners van harte toe, dat zij zichzelven hierin zooveel mogelijk in het Engelsohe zonnetje mogen zetten. Een ander type huis, dat de aandacht trok, is het zoo genaamde „Hush-Hush-House", een huis, waarbij het straatlawaai zoo min mogelijk in de woonvertrekken kan doordringen, iets wat bereikt werd door de toepassing van allerlei geluidwerend materiaal, o.a, bak steen en geen beton. Voorts vinden we hier alle woonkamers aan den achtergevel ge groepeerd, en van voren slechts de deur. Het auto-reizen met eigen hotel schijnt in Engeland steeds meer opgang te maken, en wij kunnen dan ook weer niet nalaten, de alleraardigste aanhangwagens te vermelden der Car Cruiser Caravans, Ltd., één-assige vehikels, welke door lichte auto's getrokken kunnen worden, en een compleet woninkje op zioh zelf vormen. Van de specialiteiten noemen wij hier als eerste serie „Eetkamers uit alle eeuwen". Het vroeg© begin is bij den holbewoner, die wij zonder kieskeurigheid zijn Brontho- saurus-boutje zien verorberen om ten slotte, via het culminatie-punt van de Brillat-Sa- varin's tijd: een voortreffelijk achttiende- eeuwsoh eetvertrek ,bij een modernen, vleeschloozen maaltijd te eindigen in een omgeving van glas, steen en ijzer. Jammer, doch begrijpelijk, dat uit sommige dezer eetvertrekken de levende figuren tijdelijk afwezig waren „voor de lunch". Vele Londensche huizen van het traditio- neele type bezitten boven aan de achterzijde een plat dak meestal een onoogelijk en ongebruikt terrein. In zes stands laat men hier nu den bezoeker zien, wat van deze ruimte te maken is, w.o. resp. een dak tuintje, kinderspeelterrein, een eleeping- porch en een cocktail-corner. Ongetwijfeld zal in vele gevallen een dergelijke oplossing een ware aanwinst blijken te zijn op het terrein van schoorsteenen en daken. Rest ons nu nog de serie kamers uit al gemeen bekende literatuur te vermelden, waarvan wij hier willen noemen de Boar's Head Tavern (Shakespeare), Robinson's Hut (Defoe). Little Doritt's Dakkamertje (Dic kens), en Sherlock's Kamer in Baker street (Conan Doyle). Al deze ruimten zijn niet veel zorg zoo getrouw mogelijk naar de be schrijvingen uitgevoerd. Over 't meubilair kan men in 't algemeen kort zijn; het laat begonnen modernisme in Engeland vergroeit weliswaar hier en daar tot enkele smakeloosheden, doch dit is een normaal verschijnsel van abnormaliteiten, dat in ieder land vooikomt. In aansluiting hiermede mogen wij intusschen thans wel constateeren, dat de vormen van het mo derne meubilair in Europ een st zds meer internationaal arakter aannemen. Een overtuigend voorbeeld* hiervan is het laatste werk van den bekenden ontwerper Maurice Adams. Adams neemt nog steeds een vooraanstaande plaats onder zijn landgenooten in; een fijne vormgeving en ruime toepassing van mooie houtsoorten leggen hiervan getuigenis af. Wij besluiten met nog even stil te staan bij de toenemende populariteit van meubels, uitgevoerd in limed oak, een blanke of ge beitste afwerking, waarbij de poriën van het eikenhout met oen witte substantie wor- den opgevuld. GLAZEN HUIZEN De architect Pierre Chareau heeft te Parijs zijn eerste glazen woonhuizen vol tooid. Het glas is gedeeltelijk ondoorzichtig, maar laat dan niettemin toch de zonnè stralen door, zoodat de huizen, die vrij zijn gebouwd en door een utin omgeven, den geheelen dag van de zon profiteeren. Het toegepaste glas is z-g. Franslucent-glas, dat onbreekbaar is en volgens den architect sterker is dan steen. Van buiten maken do huizen volgens de Parijzenaars eenieszin9 den indruk van Eskimo-ijspaleizen. Ze zijn voorzien van alle moderne hygiënische atri- ZOMERVERBLIJVEN DIRECTIEKETEN SNELBOUW VRAAGT PROSPECTUS HAHBO houtbouw n. hardinxveld TELEF. 4! de nieuwe, duurzame wand- en plafond bekleeding, in div. kleuren verkrijgbaar, geeft een artistiek idee aan Uw salons, winkels, enz. Bemonsterde offerte op aanvraagverkrijgbaar: A.HELMSTRIJD.Wagenstraat 9, Maassluis FABRIEKSONTWERPEN EN BIZONDERE FUNDEERINGEN Bur. A. H. van WIJNGAARDEN Leede 179, R'dam. Tel. 56380 H.D.VAN OSNABRUGGE Van der Doesstraat 14 LEIDERDORP Tel. 2232 (Leiden) Aannemer en Ovenbouw Specialiteit in Heeteluchtovens Ion enz Bur. A. H. VAN WIJNGAARDEN Leed* 179-ROTTERDAM-Tel. 56380 MODERNE STIJL Door heel Schiedam treft men de forselie stijlvolle lantaarnpalen aan, waarvan men hierboven een afbeelding aantreft. De ge meente denkt er niet over voor den aankoop daarvan ver van huis te gaan. nu ze zulk r,-n uitnemend leverancier heeft in de t'a. J. Bovenberg, Schiedam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11