1 BINNENLAND. W. A. HOUTMAN Co's PIANO- en ORGELHANDEL Schiedam r DONDERDAG 4 JUNI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFIC1EELE BERICHTEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 24 tot en met 30 Mei zijn in ons land aangegeven 3 gevallen van typhus, 4 van paratyphus, 116 van roodvonk, 96 van dyphtherie, 5 van nekkramp, 2 ge vallen van poliomyelitis anterior acuta en 3 gevallen van encephalitis lethargica. PRINSES JULIANA NAAR GRONINGEN Prinses Juliana zal zich Zaterdagochtend per auto van Het Loo naar Groningen' be geven, waar zy het noenmaal zal gebruiken by den commissaris der Koningin. In den namiddag zal zij de doopplechtig heid verrichten van het nieuwe opleidings schip van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart „Prinses Juliana". Daarna zal zij nog een kort bezoek bren gen aan het museum van oudheden van provincie en de stad Groningen, ter bezich tiging van de collectie van wylen Dr. Hof stede de Groot. Vervolgens keert de prinses per auto naar Het Loo terug. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Tweede Kamerlid Lockefeer heeft har) den Minister van Binnenlan-dsche Zaken gevraagd of het gerucht juist is omtrent de 1 uitwijzing op groote schaal van Nederland- sche arbeiders, die in België werken zonder de aldaar verlangde arbeidsvergunning, en of de Minister het oogenblik dan niet ge komen acht, om alleen onder beperkende bepalingen en met arbeidsvergunning bui- tenlandsche arbeiders verlof te geven 'in ons land te werken, ten einde daardoor de .rust op te heffen, die naar aanleiding der buitenland scha bekende maatregelen heerscht onder groepen Nederlandsche werk Joozg arbeiders. BRIEFTELEGRAMMEN De persdienst van de P.T.T. zendt ons een aard-ige reclame ter aanbeveling van de brieftelegrammen, welke vlugger dan een brief gaan en goedkooper dan een tele gram zijn. Anders gezegd: dubbel zoo vlug als een brief en half zoo duur als een tele gram. Het maximum-aantal woorden ls onbe perkt; het minimum voor Nederland 10 en voor buiten 20; de aanbieding kan geschie den op alle telegraafkantoren, doch ook per telefoon. ZIEKENFONDSWEZEN Dezer dagen hield die Landelijke Federa tie ter bevordering van het Ziekenfonds wezen een 'bestuursvergadering te Utrecht, alwaar onder meer werd besloten, de "ge wone jaarlijksohe" aïgemeene vergadering' te doen plaats hebben op Dinsdag 7 Juli a.s. Het ligt in de bedoeling, des morgens in een huishoudelijke vergadering het jaarverslag, de begrooting der Landelijke Federatie e.d. te behandelen en des middags in een open bare vergadering een inleiding te doen houden over de aanhangige Ziekenfonds wet. Als inleider zal optraden de heer F. S. N o o r d h o f f, die als vertegenwoordiger van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen zitting heeft in het bestuur dei- Landelijke Federatie. SCHOOLJUBILEUM TE SCHOONHOVEN Gisteren had de viering plaats van het W-jarlg jubileum van de School met den Bijbel te Schoonhoven. Zittend van l. n. r. W. Ooms, C. (ie Rijke, G. Bouwmeester, W. Hooy- kaas, H. Tempelman. Staande v.l.n.r. mej. Ooms, 3. G. de Leeuw, G. H. Kuilenburg, M. A. Valk en F. Bouwmeester. REGEERING EN VOLKSRAAD DE INDIE-POSTVLUCHTEN DE SALARISSEN DER AMBTENAREN DE BENOEMING VAN DEN G.-G. Voorloopig verslag. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeu ring van eenige besluiten van den gouver neur-generaal van Ned.-Indië en nadere wijziging en aanvulling van de begrooting van Ned.-Indië voor 1931 wordt het volgen de ontleend: Verscheiden leden betreurden, dat de mi nister in deze aanvullingsbegrooting evenals in de hoofdbegrooting voor dit jaar, aan de Kamer cijfers overlegt, die geen basis vor men, waarop de werkelijke financieele toe stand van Ned.-Indië beoordeeld kan wor- Deze suppletoire begrootingen, merkte men voorts op, zijn geen maatstaf van de wijzigingen in het financieele beleid, welke als gevolg van de economische depressie in Indië noodig zijn gebleken. Ten gevolge van dc belangrijke vermindering van de inkom sten der schatkist in het vorig jaar heeft de Indische Regeering een aantal bezuini gingsmaatregelen ontworpen, die in April aan den Volksraad zijn medegedeeld en in dat. College zijn besproken. Tégen den door de Regeering gekozen 'omi voor dat overleg is in den Volksraad terecht ernstig bezwaar gemaakt, omdat de Regeering zich daarbij op het standpunt stelde, dat de beraamde maatregelen bij voorbaat vaststonden en het overleg met den Volksraad daarin later werd ter ver zachting door den Regeeringsgemachtigdé daaraan- toegevoegd „althans in -beginsel" -geen--wijziging zou= kunnen brengen. Een dergelijk bezwaar, wellicht in ver sterkte-made, doet zich thans gelden voor de Kamer. De. ingediende ontwerpen houden met, de bezuinigingsmaatregelen geen ver- In verband met de te verwachten tekor ten en de door de Regeering met betrek king tot die tekorten te némen maatrege len betreurden verscheiden leden, dat er zich schijnbaar een soort paniekstemming van cle Regeering heetf meester ge maakt, waarvoor naar hun meening geen reden bestaat. Met verwijzing naar hetgeen bij de behandeling van de Indische begroo- ting .is opgemerkt constateerden zij, dat de vermogenstoestand van het Land bijzonder gunstig is. Verscheiden leden keurden 't af, dat de Re geering gemeend heeft haar toevlucht te moe ten nemen .tot 'n verlaging der salarissen der Indische ambtenaren. Zij meenden, dat een zoodanige maatregel slechts in aanmer king mag komen, wanneer alle andere mid delen om tekorten te verminderen uitgeput zijn en, naar hun meening, is dit nog geens zins het geval. Verscheiden leden, die deze salarisverla ging thans onaanvaardbaar achtten, hoop ten, dat de beraadslagingen hierover in den Volksraad en de uitspraak van dit College tegen de korting van 5 pet. met ingang van 1 Juni j.l. den Minister er toe zouden kunnen bewegen thans van die verlaging af te zien, ten einde nog eens te overwegcm of geen andere middelen openstaan om in de 'tekorten te. voorzien. De nieuwe Landvoogd. Verscheiden leden wenschten van deze gelegenheid gebruik te maken om enkele opmerkingen te maken over de benoeming van den nieuwen Gouverneur-Generaal. Zij meenden daarbij den persoon van den be noemde zooveel mogelijk buiten het geding te moeten laten en deze benoeming alleen uit bet oogpunt van Regeeringsbeleid te moeten beschouwen. Van dit gezichtspunt uit gaven deze leden hun verwondering er over te kennen dat na lang beraad de keuze gevallen is op iemand die, -hoe voortreffelijke eigenschap pen hij overigens moge bezitten, geheel vreemd staat tegenover de vraagstukken der actueele koloniale politiek "en wiens antecedenten het hem zeer moeilijk zullen maken het volle vertrouwen van.de Inland- sche bevolking te venverven. Mét het oog op dit laatste werd de vraag gesteld, of deze benoeming niet in strijd moet worden geacht zooal niet met de letter dan toch met den geest van art. 3 der Indische Staatsregeling. Een deel dezer leden achtte deze benoe ming Diet in het belang van Indië. Hier uit spreekt, naar hun raeening, ook een geringschatting van de Indische volksbe weging en volksbelangen. Zij zagen hierin een symptoom van de reactionnaire poli tiek, die thans ten opzichte van Indië wordt gevoerd. Andere leden, die eveneens den per soon van den benoemde buiten beschou wing wilde laten, verklaarden, dat, al ge voelden zij eveneens de hierboven aange- oerde bezwaren, zij niet kon/len toegeven, dat op grond daarvan over het in deze gevolgde regeeringsbeieid een bepaald oordeel kan worden uitgesproken. Daartoe ontbreken aan de Kamer de noodige ge gevens. Ook waren er leden, die er op wezen, dat het geen goede gewoonte is al te veel over personen te spreken, vooral niet van ge-, zagsdragers. Daarom meenden zij, dat dc Kamer beter zou doen zich in deze van het uitspreken van een oordeel te onthouden. Zij zagen den nieuwen Landvoogd met ver trouwen tegemoet, vooral gelet op de wij ze, waarop hij als Minister van Oorlog zijn ambt heeft waargenomen, en wilden zijn daden afwachten. Het feit, dat Jhr. de Jonge door den Ministerraad voor deze be noeming werd voorgedragen, bewijst naar hun meening dat de Regeering vertrouwt, dat hij de bezwaren, die tegen zijn benoe ming ingebracht kunnen .worden, zal weten te ovenvinnen. Uiteraard zal hij accoord moeten gaan met. bet beleid van den Mi nister van Koloniën. VOOR NEDERL. FABRIKAAT ACTIE IN DE SCHOENINDUSTRIE. De Commissie voor Werkverruiming in de Schoenindustrie heeft te Utreohit een vergadering belegd van schoenfabrikanten, schoenwinkeliers en ertegenw oordigers in de Schoenindustrie, met. het doel de actia te bespreken ter bevordering van het koo- pen van Nederlandsche schoenen. De voorzitter dezer Commissie, de heer Jos. KJijberg, gaf een overzicht van de door de commissie gevoerde actie en betoogde dat om liet gestelde doel te bereiken, sa menwerking van industrie, handelaren en winkeliers noodig is in het belang van al len. Iedere Nederlander moet besluiten zoo dit. eenigszins mogelijk is, een Nederlandsch artikel van gelijken prijs en kwaliteit de voorkeur te géven boven een buitenlandsch artikel. Vervolgens heeft de heer W. Donker Pzn. gesproken over de beteekenis van de actie. Niet alleen industrie, niet alliien het pu- bliek, ook de Nederlandsche winkelier is gebaat met Nederlandsche schoenen door Nederlanders gemaakt, welke schoenen van deugdelijke kwaliteit moeten zijn en met een redelijken winst moeten worden ver kocht. VIJFTIG JAAR BIJ DE BRANDWEER HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF VERGADERING TE GRONINGEN Dinsdag vergaderde te Groningen de fe deratie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer S. S. K o r t- h u i s uit Den Haag mede. dat de plannen tot een pensioenregeling van patroons en chefs belangrijken voortgang hebben ge maakt. Verder sprak hij onder instemming der .vergadering zijn afkeuring uit over een ingezonden stuk in de „Haagsche Post", waarin de voorstelling werd gegeven als zouden de prijstarieven der Federatie zijn verhoogd, terwijl zulks geheel onwaar is Voorts besprak hij de crisis en de groote moeilijkheden om verbetering te brengen. Na verdere besprekingen over huishoude lijke aangelegenheden werden de bezoekers der vergadering ten Stadhuize door het col lege van R. en W. der gemeente Groningen, ontvangen. De burgemeester, 'de heer H. P. J. Bloemers, verwelkomde de leden der federatie en sprak zijn waardeering uit voor het vele dat de federatie heeft tot stand ge bracht en wees aan de hand van diverse historische gegevens op de belangrijke plaats die het drukkersgilde sinds eeuwen in Groningen inneemt. Des avonds vereenigden de leden der Fe deratie zich aan een gemeenschappelijke maaltijd, waaraan ook het college van B. en W. aanzat. CHRISTEN VROUWEN VREDES- ACTIE EEN GROEP VAN HET COMITé CHR. VROUWEN VOLKENBONDSVREDES-ACTIE 't Comité Christenvrouwen Volkenbonds- vredesactie, bestaande uit mej. mr G. H. J v. d. Molen te Amsterdam (presidente), mevr. J. C v. Amstelvan Loben Seis te 's Graveland (secretaresse), mej. M. Eiken hout te Amsterdam (penningmeesteresse), mevr. A. AnemaGertzen te Haarlem en mevr. mr dr P. M Franckenvan Driel te Amsterdam, heeft een oproep gericht tot de Christenvrouwen ih Nederland, waarin er1 op gewezen wordt, dat ook de Christen- De heer M. Kolkman te Waddinxveen vierde deze week zijn 50-jarig jubileum als brand weerman. Burgemeester Troost hechtte hem het gouden ..ruis van de Kon. Ned. Brand- wcervereeniging op de. borst. vrouwen op eenigerlei wijze deel hebben te nemen aan een actie, welke bevordert het vormen van een publieke opinie, ten gun ste van de komende ontwapeningsconfe- Het hiertoe gevormde comité zal op on geregelde tijden vlugschriften verspreiden, welke de betreffende zaak zullen belichten Voorts wordt overwogen in het najaar een eendaagsch congres te beleggen, waar op een manifest zal worden opgesteld, heb welk dan aan de Ontwapeningsconferentie wordt gezonden, opdat daar ter plaatse ook de stem van liet verlangen der Christen- Vrouwen in Nederland gehoord wordt. Ten einde blijk te geven van het saam- hoorigheidsbesef in deze wereld is 'n insigne verkrijgbaar gesteld in den' vorm van een olijfblad, waarop de woorden voorkomen: Internationéle Ontwapening" en verder de letters CVVA, welke beteekenem: de Chris tenvrouwen Volkcnbonds Vredes-Actie. De kosten van het insigne bedragen: 50 et p. stuk, 45 ct per 50 stuks. Éen en ander ver krijgbaar, uitsluitend bij vooruitbetaling bij mevr. M. W. BijlVlets, clubhuis v. Speyck straat 153 te 's-Gravenhage, giro nr. 42561 Voor het bestrijden van de kosten dezer actie, worden allen, die deze zaak genegen zijn, dringend verzocht, een zg. Vredespen- uing te storten op bovengenoemd gironum- r. Het bedrag dezer Vredéspenning is op i ct Het Comité is er diep van doordrongen dat zeker de Christen Vrouwen hier 'een groote verantwoordelijkheid hebben, waar voor zij tot nu toe. niet voldoende oog hebben gehad. Hetrttoht daarom -met-diepe ernst deze oproep tot- haar. WJl-deze actie met zegen bekroond wor den, dan moet zij gedragen worden door 't gemeenschappelijk pp persoonlijk gebed opdat God ons allen'de oogen opene, voor heiliging der harten, verkregen in en door ntgeen Hij in dezen van ons vraagt. Vele vrouwen uit Christelijke kring heb ben deze oproep mede-onderteekend. NEERBOSCH Bij de Weesinrichting te Neerbosch is -oor den voorgenomen bouw van een nieuw meisjeshuis reeds ongeveer f 11.000 aan rij willige bijdragen ingekomen, waaronder en dezer dagen ontvangen gift van f 5000, van een wees te Amsterdam. ROFFEL-RIJM F V ARBEIDSDUUR dvroosen praktijk" Autoi Rusland, wil je wel gélooven, Is zoo slecht niet als men zegt: Als de helft maar waar zou wezen Wa-s het slechter al dan slecht. Rusland is goedvoor de Russen Die aan de regeeringzijn; Als je hou de Visser hoortis 't Rozengeur en maneschijn Net als in gewone landen Is daar ieder niet tevree; Dat de loonen er zoo laag zijn Daar bewijs je nog niets mee. Dat er honger wordt geleden, Dat het recht wordt kromgetrapt; Dat de vrijheid is verdwenen, Dat één groep het volk begapt Dat de knoet de wet kan stellen, 't Barbarisme in 't kwadraat In de wanvomi der sovjetten Zeggen kan: ik ben de Staat Dat bewijst hoe onbewijsbaar Het bewijs van slechtheid is Voor wie meent dat communisme In 't belang der menschheid is. Als je bovenstaand berichtje Zonder bijbedoeling leest, Zeg je: waar ter wereld vind je Zoo'n spontane arbeidsgeest. (Nadruk verboden). Radio Nieuws. HUIZEN (1875 M.) KRO. 8—9.15 Morgen, ert. 10—11.30 Gramofoon. 11.3012 Een h urtje voor zieken en ouden van dagen 12.' 2.15 Politieberichten. 12.15—1.15 Luiicticoui 4o2 Gramofoon. 2o Concert. oo.30 Gra Don. 5.307 Concert. 5.156 Spreker. 7— Spreker. 7,30—7,45 Politie Gramofoon. 811 Con< ieuwsberichtei HILVERSUM (298 8 M VARA 8 Gramofoon. VPRO. 10 Morgenwijding. VARA. 10.15 Voor dracht. 10,30 Voor de zieken. 11.30—12 Gramo foon. AVRO. 12.01—2 Gramofoon. 2—2,30 Uitzen ding voor scholen. 2.30t Concert. VARA 4 Orgelspel. 4.30 KnuLselwerkJea voor kinderen ravondconcert. 6 Vervolg Concert. 6,4.. allerlei uit de Arbeidersbeweging. V Prof. Dr. M. C. van Mourik Broekman (Prln- inhage). 9.30 Concert io Persberichten van it Vrijzinnig Godsdienstig Persbureau. 10.GG Persberichten Vaz Dias. 10.16 Lezing. 10.45 -ii. VARA 11—12 Gra. •ole-commissie had a De Radio-Omroep.Coi de V.A.RA. medegedeeld, dat zü. ook vonnlg van den president der Haagsche recht bank, bezwaar bleef maken tegen de uitzending ;r rede van mr. Duys. welke hb' gisteravond >u houden over het onderwerp: De 15e Mei de Radio-Omroep. De R.O.C.C. heeft de tekst van de rede ter inzage gevraagd. De V.A R_A. merkte op dat iding van den tekst onmogelbk was. In- kantoor van de V.A.R.A. den tekst zou kun inzien. Telegrafisch heeft de commissie r medegedeeld, dat zonder zending van ede geen toestemming tot u.tzending kon den verleend en dat bb uitzending deson danks deze zou worden afgebroken. Als protest tgen deze beslissing heeft de VA. RA. gieter- rond de uitzending gestaakt gedurende den jd voor de beide redevoeringen bestemd. Bekende merken in alle prijsklassen w. o. Absolute Garantie NAAR DE „ONSTERFELIJKE STAD" XII Ziezoo, wij zitten in onze auto, een mooie Studebaker. Wij zijn wel geen eigenaars, maar vier dagen aan een stuk hebben wij er dan toch de beschikking over. 'k Ben nog I nooit zoo rijk geweest. Wij gaan Judea zien, het zuiden des lands: Hebron en (westwaarts op) Betli-Jabrin en in een groote boog weer naar. huis, naar Jeruzalem. Wij zullen aan schouwen het laud, waar Abraham en Izak on Jacob hebben gewoond, waar David Jïeeft gezworven. Wij zijn bon af: wij hébben een Joodscben chauffeur. Mag ik hem u voorstellen, 't Is Zwi F.; hij is 27 jaar hij heeft een aardig gezicht, hcelemaal geen typische Semiet, zijn deulihoedje staat een klein beetje scheef. Hij is geboortig uit Gallicië, he'elt daar de eerste klassen van een gymnasium door- loopen, is toen nog 2 maanden als vrijwil liger in den wereldoorlog geweest. Dan is hij Sionist geworden met. heel zijn hart; hij is j naar het Oosten getogen vol idealen om het oude land zijner vaderen te veroveren, allereerst op moerasdampen en op dc mala ria-mug. In de oudeJizreël-vlaktc heeft hij den strijd mee aangebonden; dié oorlog heeft hem een mooi stuk van zijn gezond heid gekost en bijna zijn leven: de malaria mug is een gevaarlijk tegenstander. En nu woont hij in Jeruzalem, is gehuwd en te vreden. En is chauffeur. Hij 6preekt ge woonlijk Hebreeuwsch (daarover later), maar kent ook nog goed zijn oude moeder taal: Duitsch, en de andere moderne talen. 't Is een ontwikkelde jongeman en aardig bp de hoogte. En een beste chauffeur. Ik zit naast hem; mijn gewaardeerde reisgenoot heeft dc achterbank. De ruit tusschen ons in is altijd open; wij kunnen dus goed praten en doen dat ook. Onze wagen staat stil bij de bron der Drie Wijzen op den weg naar Bcthleh'jin. Wij stappen uit en kijken in de diepe put. I Ja, dat is levend water; het leeft daar bene den. Het is al beweging daar in de diepte, een steeds wisselende verschuiving van blinkend licht, 'een gestaag bewogen kring I van spiegelviakjes. liet werkt steeds op waarts naar boven, naar het groote licht, I tnaar het blijft in de diepte om naar- allen ikant zijn sproeiïng en wasdom te brengen, XI Stond In, ons blad yam 2 Juni, Minaret (Mohanimedaansche moskee). Op den ommegang roevt de geestelijke de geloovigen op tot het gebed. wie weet waar. En dan gevoelen wij op eens de gedachte: dezen weg zijn Jozef en Maria gegaan, ook met haar kindelce toen zij het moesten gaan voorstellen in den Tempel en daar de groote blijdschap brengen aan Simeon en Anna, Daar zijn ook de patriarchen getogen en duizenden voor en na hen. Ook in het geloof: Abraham en zijn zoon den dag van Izak's offerande. Hierlangs. Wij zien bij don weg Rachels graf, een eenvoudig gebouwtje. Op die plek aan den weg werd Rachels tweede zoon geboren, daar ging Rachels ziele uit. Daar stond de hard beropfde Jacob, daar begroef hij de liefde zijner jonger jaren, daar ging hij een teeken bouwen op haar graf. En vijftig jaar later, als Jozef bij hem komt (Gen. 4§ 7) rijst die donkere dag nog voor hem op in onverzwakt licht, hoewel zijn oog reeds is verduisterd. Wij staan er een oogenblik stil, Onze wagen gaat weer zacht, opwaarts, warjt. Bethlehem is gebouwd op terrassen en dus loopt de weg op. Dat. dal rechts is het begin van het dal Be'aim. 3e'hle'-'auis een welvarend dorp,, het is bijna geheel door Ghristenen bevolkt-, de hooge witte huivendracht., die sommige Mouwen nog dragen, dateert uit den tijd der kruistochten. Bij den ingang van de Geboortekerk staan we stil. Wij gaan de lage deur in; de boven dorpel is gezakt, omdat eeuwen geleden Mo- 'hammedaansche ruiters maar onbeschaamd naar binnen reden. Wij komen in een holle slordig gepleisterde ruimte met twee zijbeu ken; tusschen de dikke pilaren hangen sim pele lampjes; het geheel maakt een arme- lijken indruk. Dat altaartje in een der vleu gels is niet Grieksch maar Armenisch, teder heeft hier wat. Nu dalen wij af in een grot met marmci bekleed. Lampen aan de zoldering geven een zacht licht. Wij staan voor een zilveren ster. Op die ster is geschreven: Hic de virgine Maria Jezus Christus natus est (Hier werd uit de Maagd Maria Jezus Christus geboren). Al weer te wel goud en verguldsel en te veel twijfel over de waarheid der aandui ding en toch, wij moeten een oogenblik de oogen sluiten en naderen de ontzaglijke wer- kelijkheid van Gods ondoorgrondelijk wel behagen in menschen. Maar dan begint weer de drukte en het gewoel. Hier, eenige schreden verder, stond de kribbe; die kleine ruimte is van de Roomsch-katholieken, de Ster is van de Grie ken. Dat altaar daar is het altaar van de Wijzen uit het Oosten. Hier ontving Jozef de boodschap van den Engel, dat hij moest vluchten. Dit is het altaar van de Onnoozele kinderen, die Herodes liet dooden, daaron der liggen ze begraven. Deze tombe is Weer verder langs de onderaardscho gan getjes: in deze grot heeft Hieronymus de Vulgata vertaald. En daar is hij begraven. En ginds, de beide vrome vrouwen, die uit Rome gekomen waren om hem te helpen. Wij komen er uit; wij staan weer in het zonnelicht. Ik ga even een klein straatje af, kom aan den rand van het dorp; heb een ruimen blik over het vrije dalende veld. Men wijst u Boaz' akker, het veld dér herders. Wij staan oj) gewijden grond. Hier in deze straatjes hebben David en zijn broeders, hebben Joab, Abisai en Asahel als kinderen ge speeld, hier woonden Elimelech en Naomi, hier Boaz en Ruth. Die paden gingen ze op en af. Hierheen kwamen ook van ginds, in don nacht., op het smalle pad, de herders, na- Jozef en Maria de eerstelingen der schare, die zich mocht buigen voor Gods Zoon. En daar, in do lucht. stontlen de engelen om te zeggen en te zingen hun vredewoord oven Een blik op het tegenwoordige Bethlehem den verdoemden mensch. Het aanschouwen van het Landschap k hooger levendigheid en kleur aan de oude historiën, die van onze kindsche jaren af al stonden geteekend in onze gedachte. En al kijkend naar links en rechts sta ik even te genieten van die nieuwe frissche tinten op mijn oude coloriet. Ik ben God dankbaar, dat, ik hier mag staan en kijken en denken, Wij komen terug op het pleintje. Een op dringerige koopman wil ons met geweld in zijn winkel hebben. Wij rijden. Nu trekken we 't land in, waar een Chris tenman 'n 20 jaar geleden nog niet had kunnen komen. Hier is de wereld bijna nog net als voor 40 eeuwen, toen Abraham naar Hebron toog en er zijn tenten opsloeg. Dit is de weg, dien Elia ging, vluchtend voor Izebel, de weg, dien Maria en Jozef en het Kindeke gingen, vluchtend voor het aange zicht van Herodes. Alles, wat wij nu ontmoeten: menschen en dieren en velden en dorpen en steden, boo- nen en struiken, het is alles het oude aarts vaderlijk land. bijna onveranderd. Alleen :le weg is beter; gelukkig! Hij is prachtig. Daar nadert een kleine stoet; de man zit op zijn ezel, vrij en frank, hij kijkt dapper rond, voelt zich de heerscher, de baas van 't ezeltje en van zijn vrouw. In zijn hand 'draagt hij zijn stok, die heeft hij altijd bij zich. De vrouw loopt achter hem bloots voets op den harden, hobbeligen weg; op haar hoofd draagt zij een mand met allerlei waar. zij komen waarschijnlijk van de marktplaats, waar zij hun inkoopen hebben gedaan. De man moet zijn vrouw vriendelijk bo- handelen, maar hij heeft ook het recht haar te tuchtigen. Jörgensen vertelt, dat hij in een dorpje eens liet volgende zag: een Arabier zit voor zijn deur. hij voert niets uit. Plotse ling staat hij op om zijn jonge vrouw, die van het veld terugkomt, een geweldig pak slaag te geven met zijn stok. die hem nooit verlaat. De zak, dien de vrouw op haar hoofd draagt, valt en rolt naar beneden. Zij verweert zich niet, zij laat zich zonder ver zet bij den ami vatten en naar binnen wer- m. Nu nog moet de vrouw haar man eerbie dig groeten en aanspreken met: mijn heer. Zij moet al het zware huiswerk doen: ma len bakken, melken, de melk naar hét dorp dragen, de inkoopen terugdragen, wasschen (als dat eens voorkomt), spinnen, weven. Bij dc Bedouïnen is de moeder, de zuster, ook de gehuwde vrênw hooge achting. Niemand tal het dan ook wagen haar op strant aan -e sproken. Godsdienst. Is alleen zaak der r der gebedstijd mag geen vrouw de moskee bestreden. De huwelijken zijn gewoonlijk monogaam. wantvrouwen zijn duur. Scheiden gaat gemakkelijk; de man heeft eenvoudig te zeggen: ik verstoot je. Maar gewoonlijk heeft hij al gauw spijt. Dan gaat hij naar den rechter; het huwelijk wordt opnieuw geslo ten. Dat mag drie keer zoo: dan is 't uit, tenzijde vrouw daarna met een ander is gehuwd geweest. Een klein kunstje: hij gaat naar een vriend; die huwt dc vrouw, verstoot ze, 't spel kan opnieuw beginnen. De diadeem van gouden of zilveren munten, die wij menige vrouw zien dragen, is haar vermogen,, dat het hare blijft, ook als zij weggejaagd wordt. O, wereld. En dat alles wordt gedekt door godsdienstige formules en gebruiken. Het Mohammedanisme is wel een hard leven. Verscheidene karavanen passeeren ons. Steeds met liet ezeltje voorop. Wij naderen Hebron, komen in de streek, die ook hu nog bekend is om zijn fijne smakelijke druiven, gelijk in de dagen der verovering. Eerst slaan wij nog even een zijweg in: zien daar Salomo's vijvers geweldige beton nen bassins, gevoed uit bruinen en kleine beken, van waaruit Jeruzalem van water wordt voorzien. Salomo had daar paleizen en bloementerrassen en baden voor zijn rouwen; omstreeks 1700 bouwden de Tur ken er vestingwerken omheen. De weg voert ook langs de bron, het water, waar altijd volgens zeggen Filippus den kamerlinn doopte. Bijna nergens ziet men boomen; de Turk heeft maai- gehakt. .Nu doet men alles om het kwaad te herstellen; in '25 jaar hebben alleen de Sionistische vereenigingen '25 mil- lioen gulden uitgegeven voor boomaankweek. Overal zien we ploegende fellachen: do ploeg die zij gebruiken, is nog de oude hou ten ploeg met of zonder ijzeren punt vun vóór eeuwen; kleine jongens loopen er om heen; onderwijs is daar niet. Allerlei tafeiveïen treffen ons oog: bereden politie met de karabijn op den rug; op het veld een dromedaris, een paar magere koeien en wat ezels, vreedzaam samen; abrikozen- boomgaarden; 's nachts worden die als de vruchten rijp zijn, bewaakt, want alles steelt hier; twee dromedari.sen. er voor loopt een vrouw, op den eersten zit de man, op den tweeden een jongen. Wij zijn in Hebron. Stop: hetrijbewijs moet getoond. Het is een mooie, zonnige lentedag. Veel khaki. H. J. VAN WIJLEN.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5