VACANTIE-ADRESSEN r DONDERDAG 28 MEI 1931 TWEEDE BLAD PAG. 7 OPENING ..ZON EN SCHILD' DOOR H.M. DE KONINGIN-MOEDER Hedenmiddag had te Amersfoort de ope ning plaats van de eerste verplegingsinrich- ting „Zon en Schild" van de Vereeniging „Nederlandsch Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken". H. M. de Koningin-Moeder had zich be reid verklaard de openingsplechtigheid te verrichten. Rede van den Voorzitter. "Vooraf hield de Voorzitter, de heer J. R. Snoeck Henkemans, een rede, waar in hij in de eerste plaats de grijze Vor stin welkom heette. Dat Uwe Majesteit, aldus Spr., de goed heid had gunstig te beschikken op ons verzoek, het woord tot opening van deze Stichting te willen spreken, stemt tot diepgevoelde® dank. De sterke band tua •cihen Uwe Majesteit ■n het Ncderland- sche volk, gevormd door een samengaan van ruim vijftig jaren, dankt zijn hecht heid niet het minst daaraan, dat Uwe Ma jesteit haar liefde en belangstelling steeds gaf" daar, waar getracht en gehoopt werd lijden te verzachten, zoo migelijk den lijden de te genezen. In ons hart rijst op de ootmoedige be de, dat God, de Verzorger van allen, die voor lijdenden zorg dragen, de Weldoener van allen, die liefhebben, 'het leven van Uwe Majesteit, ook in zijn avor.dstond, omringe met JJijn trouwste zorg en teerste liefde. Dit woord van begroeting, zoo vervolgde Spr., geldt in 'het bijzonder ook u, Commis saris der Koningin en leden van Gedep. Sta ten in de provincie Utrecht, burgemeester en wethouders van Amersfoort, inspecteur van het Staatstoezicht op Krankzinnigen en an dere burgerlijke en rechterlijke autoriteiten, onder wier bescherming en toezicht wij veelszins staan en wier vertrouwen voor bet welslagen van ons werk een eerste voor waarde is. Een afzonderlijk woord ook tot u, verte genwoordigers van de Algem. Synode der Ned. Herv. Kerk, van provinciale en clas- sicale besturen, en van de talrijke kerke raden, welke hun afgevaardigden zonden. De gedachte tot stichting onzer Vereeniging is in het midden onzer Vaderlandsche Kerk opgekomen. Wij willen onzen arbeid wel bewust houden in kerkelijke baan. Al zal onze Vereendgirug haar arbeid zelfstandig verrichten, zoo wenschen wij ons vrijwillig te beschouwen als de mandatarissen onzer Vaderlandsche Kerk, die in naam en in dienst van deze kerk dit werk der barmhar tigheid verrichten. De Kerk van Christus heeft zich in onze dagen weder in toenemende mate herinnerd, hoé het juist de werken van barmhartigheid waren, die in de eerste eeuwen van haar be staan haar kracht en haar bloei bevorder- De uitroep der heidenen bij het aanschou wen dezer liefdewerken: „Ziet, hoe lief- zij elkander hebben!" bewees, hoe nieuw deze barmhartigheid voor hen was, en hoezeer zij hun verbazing en bewondering wekte. Het stemt tot blijdschap, zegt Spr., hier te mogen begroeten de vertegenwoordigers van menige bevriende instelling, wier arbeid rich beweegt op hetzelfde terrein, waarop ook door onze Vereeniging wordt gewerkt. Moge de goede verstandhouding tusschen allen den gezaménlijken arbeid ten goede komen. Als laatsten in de rij van hen tot wie in dit uur ons woord zich richt, noemden wij de bestuurders, leden en vrienden onzer Ver eeniging. Kwamen de anderen heden naar Amers foort, om met onze Vereeniging, dezen echoonen en gedenkwaardigen dag te vie ren; voor de Vereeniging zelve, hare be stuurders en leden klemt het gewicht en de beteekenis van dit uur der inwijding in bizondere mate. Wat hebben wij er ge durende vele maanden met verlangen cn vaak niet zonder zekere zorg naar uilge- Wij mogen echter niet nalaten, zegt Spr., hier met groote waardeering de namen te noemen van onze architecten, den heer G. van Hogevest en de Gebrs. Mensink, als mede die der aannemers, de Gebrs. van Rijs wijk. De trouw en de toewijding, waar mede zij hun werk verrichtten, rechtvaar digen, dat wij in de eerste plaats ook aan hen dachten, waar wij spraken van de le den en de vrienden onzer vereeniging. Sprekend van bizondere vrienden gaan onze gedachten ook uit tot hen, die in de onderscheidene Gemeenten van ons vader land zich wilden belasten met het werk der oprichting en leiding van plaatselijke organisaties, of die zich aangorden tot het verzamelen der middelen tot het stichten van ons eigen kerkgebouw. Met onzen groo- ten dank bereike hun tevens onze wensch dat zij in eigen kring volle medewerking moge vinden en dat hun werk, door Gons zegen, wol moge gelukken! Ieder, die iets verstaat van het groote geheim van het leven uit de gehoorzaam heid, kent de oogenblikken, dat zijn inner lijk wezen als het ware omhoog werd ge heven; dat hij zich gevoelde dicht bij God en dat daar hem duidelijk werd, hoe eigen lijk zijn leven zijn moest, hoe zijn werk moest, zijn ingericht. En later bij alle ge brekkigheid en onvolmaaktheid, tracht hij toch vast te houden het voorbeeld, hetwelk hem op den berg werd getoond. Verder richt Spr. zich tot Dr. Bruyn, Ge neesheer-Directeur van deze stichting. Op u rust in de eerste plaats de taak het werk der verzorging en verpleging in deze groo te mooie stichting te Jeiden en zooveel mo gelijk aan zijn doel te doen beantwoorden. Al hebt gij reeds enkele maanden hier het werk aangvangen, zegt Spr., heden, nu hei grootste deel der inrichting zal worden ge opend, waardoor 250 patiënten hier zullen kunnen worden verzorgd, heden 28 Mei 1931 is de eigenlijke dag, waarop gij in vollen omvang dit moeilijk werk aanvaardt. Bij dit woord sluiten wij ook in de hoofd verpleegster, zuster Boel, de anderen, qie met haar hier verplegenden arbeid zullen verrichten, en den administrateur i onzer stichting, den heer Stumpf. Geve God aan allen, die hier zullen ar beiden, in huis en tuin, in ziekenzaal en kantoor, de oprechte begeerte en de kracht, om al hun werk, het een moge gewichtige) schijnen dan het andere, zoo te vol brengen,. dat het niet te ver blijve beneden het voorbeeld, dat aan ieder hunner in zijn beste oogenblikken op den Berg werd ge toond. En schenke Hij, de Liefderijke en Almachtige, die hen riep tot den Berg en hun toond, het voorbeeld, aan al den ar beid hier verricht, Zijnen rijken zegen. Hierna richtte de Voorzitter tot Hare Majesteit de Koningin-Moeder het verzoek het woord tot opening van deze stichting „Zon en Schild" te willen spreken. We komen op deze plechtigheid morgen nader terug. Gemengd Nieuws. VAN ACHT METER HOOGTE GEVALLEN SLACHTOFFER OP SLAG DOOD. Men meldt ons uit Rotterdam: Vanochtend te ongeveer half 10 heeft op den Scihiedamschesingel een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De 36-jarige pensionhouder W. J. van Evelingen, gewoond hebbend aan den Schie- damsohesingel, was op het dak van pand 67 a aldaar geklommen om e'en katje te zoeken. Daarbij is hij plotseling door een geopend dakraam gevallen en op het ongeveer 10 M. lager gelegen portaal terecht gekomen. De ongelukkige kreeg een schedelfractuur en werd op slag gedooid. Per auto van den dep geneeskundigen dienst is het lijk naar 't ziekenhuis aan den Cooisingel vervoerd. Rechtzaken. HOOGE RAAD OPLICHTING DOOR EEN GEWEZEN ADVOCAAT De Hooge Raad heeft gister verworpen het cassatieberoep van Mr. E. P. M., vroeger advocaat en procureur te 's-Gravenhage, die in hooger beroep door het Haagsche Hof is veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf we gens verduistering. NACHTELIJKE GELAGEN Ter zake van overtreding van de desbe treffende verordening te Roosendaal en Nis pen, welke het zetten van gelagen, anders dan in sociëteiten, cn voor het publiek toe gankelijke localiteiten na gesloten tijd, ver biedt waren G. J. K.„ L. H. S. en P. A. J. H. exploitanten van de Kon. Harmonie De Unie door de rechtbank te Breda ontslagen van rechtsvervolging. De Officier van Justitie diende een cassa tieberoep in bij den Hoogen Raad, doch dit college heeft hun heden in dit beroep niet ontvankelijk verklaard. CASSATIEBEROEP VERWORPEN De Hooge Raad verwierp gister het cas satieberoep van W. A. Jansen, die door het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch wegens po ging tot moord is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstfaf HAAGSCH GERECHTSHOF POGING TOT DOODSLAG. De schietpartij op de Coolsingei. Dc 24-jarige chauffeur J. W. O. te Rotter dam is door de rechtbank aldaar veroor dee ld 1ot een jaar en zes maanden gevan genisstraf wegens poging tot doodslag, van welk vonnis verd. zoowel als de officieren van justitie, die tegen hem twee jaar ge- eischt had, in hooger beroep gekomen zijn Bij dagvaarding is Verdachte ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 29 op 30 De cember 1930 tn Rotterdam op den Coolsin gei, hoek Aert van Nesstraat uit een met scherp geladen revolver eenige schoten heeft gelost op zekeren A. van den Berg, die in gezelschap van een ander persoon, zich daar ter plaatse bevond. In deze zaak waren 11 getuigen waaronder 7 a décharge gedag vaard. Get. v. d. Berg, verklaarde dat hij met verdachte oneenighedei. had op .den bewus- ten avond kwamen twee huurauto's aanrij den, in de eerste waarvan O. zich bevond. Deze kwam op getuige aanloopen onder het uitroepen van de woorden „ik schiet je kapot". Get. is toen dwars over den Coolsin gei in de richting van het postkantoor ge vlucht, daarbij achtervolgd door drie per sonen, waaronder de vader van verdachte. O. ontkende geschoten te hebben. Wel is hij B., die met een mes dreigde, achterna ge- loopen, doch daarop is hij naar zijn auto teruggekeerd. De ambtenaar bij de posterijen G. E. F. D. heeft O met een revolver in de hand achter v. d. B. zien aanloopen. Ter hoogte van de Meent heeft get. zien schieten. De kellner v. d. K. te Hoek van Holland, erkende op een vraag van den procureur, dat de vader van verdachte O. hem ver zocht had zijn zoon niet te vee! te bezwaren. Verdachte zeide nooit een revolver L heb ben bezeten. Getuige hield vol dat hij de re volver heeft gezien. De broer van verdachte als getuige a dé charge gehoord, deed een verhaal van het voorgevallene. Getuige heeft wel schoten ge hoord, doch weet niet door wie deze scho ten gelost zijn. Op een vraag van den pres. zei getuige dat zijn broer niet in het bezit van een revolver geweest is. De vader van verdachte treedt daarna bin nen en gaat op verzoek van den verdediger Mr. H-. -P. Merchant naast zijn zoon staan: beiden zetten eenzelfde model chauffeurspet op. Get. D. thans opnieuw ondervraagd, houdt vol, dat verdachte degene is die geschoten Twee andere getuigen a décharge ver klaarden, dat get. D. pa het verhoor door den rechter-commissaris, zou gezegd hebben dat een persoon heeft geschoten doch hij niet wist wie. ARRESTEN Het Haagsche Plof heeft de volgende ar resten gewezen: De Haagsche koopman P. J. v. d. M. had voor de rechtbank aldaar terechtgestaan wegens het door bedreiging met openbaar making van een geheim tot afgifte dwingen van een bedrag van f 2000. De officier van Justitie vorderde toen 2 jaar gevangenis straf, doch de rechtbank achtte het ten laste gelégde niet bewezen en sprak verdachte daarvan vrij. Op de terechtzitting in hooger beroep heeft het Hof daarna naar aanleiding van het verzoek van den procureur-generaal de onmiddellijke gevangenneming van ver dachte bevolen. Thans heeft het Hof verdachte tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De arbeider R. B. uit Noordwijk had voor de Flaagsche rechtbank terecht gestaan wegens dood door schuld. Hij had n.l. op 17 November 1930 op den Zilkerduinweg onder Noordwijkerhout met zijn vrachtauto Jo hannes Burger zoodanig aangereden, dat deze aan de gevolgen daarvan is overleden. In verband met ter terechtzitting gebleken omstandigheden, waaroiujer het feit is ge pleegd, veroordeelde de rechtbank verdachte tot f 30 subs. 30 dagen hechtenis. Het I-Iof vernietigde heden dit vonnis en. opnieuw rechtdoende, veroordeelde het ver dachte tot 2 maanden hechtenis. De wachtsman J. W. G. uit Schiedam, die op 2 December 1930, met een kruk in de winkel van v. Oijen aldaar eenige ruiten had ingeslagen, was door den politierechter te Rotterdam wegens vernieling veroordeeld tot 1 week gevangenisstraf. Plet Plof heeft thans met vernietiging van dit vonnis, verdachte veroordeeld tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ook bevestigde het Hof het vonnis van den politierechter te Rotterdam, waarbij M. E. S. huisvrouw van A. J. A. M. van B., aldaar, wegens mishandeling is veroor deeld tot f 20 boete subs 10 dagen hechtenis. De firmant Tb. J. de B. te Rotterdam, de firmant A. F. de B., te Zoeterwoude en de chauffeurs F. J. d. B. en F. A. de B., beiden uit Zoetermeer, hadden voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens het te Leiden opzettelijk waren (benzine) welke op •haar verpakking valschelijk voorzien zijn van het merk, waarop, een ander recht heeft (Shell en Brunoline) verkoopen en afleveren. De rechtbank had alle verdachten van hei liun ten laste gelegde vrijgesproken. Thans heeft het Hof in hooger beroep de beide eerste verdachten veroordeeld ieder tot f 200 boste subs. 20 dagen hechtenis. De wever J. D. uit Leiden was door de Plaagsche rechtbank vrijgesproken van het hem ten laste gelegde plegen van ontuchtige handelingen met iemand beneden den leef- Itijd van 16 jaar. Het Hof heeft thans het onderzoek in deze zaak niet volledig geacht en een nieuwe be handeling der zaak bepaald op 24 Juni a.s. Laatste Nieuws. DE TARWEWET In verband met de uitvoering van de Tarwewe* 1931 wordt er de aandacht op ge vestigd, dat zij, die in de toekomst inheem- sche tarwe wensohen te verstrekken zich dienen op te geven voor het lidmaatschap van de vereeniging „Inheemsdhe tarwe- aan.koop" (V.I.T.A.), Wijnhaven 109, Rot terdam. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer S. van der Li nd e, doctorandus in de Godgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, wo- jpende te Utrecht, Valckstraat 5- POLITIEDIPLOMA Examen Chr. Bond. Op het op j.l. Dinsdag en Woensdag door den Bond van Chr. politie-ambtenaren te Utrecht gehouden examen voor het politie- diploma, waaraan 13 candidaten deelnamen, zijn er 5 geslaagd voor het diploma met aan- teekening, t.w. J. Vink te Gouda, W. Th. Otten te Ermelo, G. van der Velde, te Ermelo, G. de Ridder te Amsterdam en G. v. d. Veen te Enkhuizen, terwijl aan een der candidaten een verklai-ing kon worden afge geven, dat hij aan het gedeelte voor alge- meene ontwikkeling heeft voldaan en daar van op het e.v- examen is vrijgesteld. PICCARD'S BALLON IN ITALIË GEDAALD Uit Merano wordt gemeld dat de ballon van Prof. Piccard in het dal van de Adiogo zou zijn gedaald. Hoewel dit bericht nog niet bevestigd is, heeft zich een groote politie macht uit /Merano naar de plaats begeven waar de ballon zou zijn gedaald. Nader wordt geseind: Het bericht van de daling van prof. Pic- card's ballon wordt uit Merano, in het gebied der Italiaansche Alphen, wordt officieel beves tigd. Eenige auto's hebben zich begeven naar de plaats waar men de ballon heeft zien neer komen. Omtrent het lot van de inzittenden is nog niets bekend. HET WERELDR ADIOCONGRES GEOPEND Te Kopenhagen werd Woensdag het We- reldradioeongres geopend. De bijeenkomst staat onder leiding van den Deenscheri Minis ter van Verkeer. EEN MORATORIUM MOGELIJK. Inzake de oorlogsschulden. Kolonel David Davies, directeur van de Midland Bank en van de Great Western Railway is gisteren teruggekeerd van het congres der Internationale Kamer van Koop handel te Washington. Hij verklaarde, dat hij in de politieke en financieele kringen, waar mee hij in aanraking was gekomen, weinig vooruitzicht meende te kunnen zien op een veranderde houding ten aanzien van de oor logsschulden. Echter geloofde hij, dat het mogelijk zou zijn, tot overeenstemmng te komen over een moratorium, waarbij Groot Brittannië voor een aantal jaren vrijgesteld zcu kunnen worden van de betalingen aan de Vereenigde Staten. FINANCIËLE SANEERING IN DUITSCHLAND. De hooge broodprijzen. De vertegenwoordigers der sociaal-demo cratische Rijksdagfractie hebben besprekingen gevoerd met Rijkskanselier Brüning over de houding der ryksregeering ten aanzien van de hooge broodprijzen en over de voorgeno men uitvaardiging van een nieuwe nooodver- ordening inzake saneering der openbare geld middelen. De Rijkskanselier deelde den sociaal-demo cratische afgevaardigden mede. dat de Rijks- regeering tot nu toe in deze aangelegen heden nog geen beslissing heeft genomen. 1 ot nu toe hebben slechts besprekingen plaats geha din een kabinetscommissie. Deze HANDELSBERICHTEN ROTTERDAM. 28 MEI. Vroegkoersen van lieden MAIS. Mei 81—; Juli 8014September 81 'A Novembe- 00 n— VEEKOEKEN. (N óte er irig van ~a én "Make laa ft- Kiewit te Rotterdam). LIJNKOEKEN: N. Amerikaansche loco f 8, stmd f 8; Juni-Aug 8.05. Sept.-Dee 8.10; N.A.Zaad S.W.C. loco f 8.70; stmd f 8.70: Juni- Aug f 8.70; Sept.-Dec 9;MapIe Leaf Juni-Auz lev/afl f 8.90; S K. loco f 8.10: stmd f 8; Juni- Aug f 8.10; S.K. N.A.Zaad Juni afl. f 9; Ju- landsche loco f 7.60; Junl-Aug f 7.80; Sept.- Dec f 8.25: Harburger looc 8; Juni-Aug f 7.80 Noury en v. d. Lande loco f 7.70: Junl-Aug f 7.80; Sept.-Dec f 8.25: Russische Juni-Juli f 7.70. GRONDNOOTKOEKEN Zwöndrecht .Tuni f 7.10; Juli f 7.15: Aug f 7.25: Harburger loco f 6.70; Juni-Aug f 6.70; Sept.-Dec f 7.25: B.B.O loco f 6.65; Juni-Aug f 6.65; Sept-Dec f 7.20: Spyck/Cleve/Goch loco f 6.85; Junl-Juli f 7.10: Sept.-Dec f 7.50; Fransche Extra Blanc Juli afl op Rotterdam f 8.50. COCOSKOEKEN: Zwöndrecht Juni f 8.10; Harburger loco f 7.30; Juni-Aug f 7.30: Indi sche Olvado stmd f 8.20; Juni-Aug f 8; Manilla S.K. loco f 7.10; stmd f 7; Mei-Aug afl f 7. PALMPITKOEKEN: Inlandsche loco f 6.25: Juni-Aug f 6.25; Seut.-Dec f 6.50: Noord-Duit- sche loco f 5.90: Juni-Aug f 5.90. Sept.-Dec f 6:25. SESAMKOEKEN: loco f 8.75 LIJNZAADSCHILFERS Inlandsche loco f 3.50 Juni-Aug f 8 75: Sept.-Dec f 9; Bombay Mei- Juni afl f 8.30. GRONDNOOTSCHILFERS: Light coloured lo co f7.25; stmd f 7.15; Juni-Aug f 7.30; Sept.- Dec f 7.75; extra ligt col. loco f 7.40; Juni-Aug afl f 7.50; Sept.-Dec f 8. SOTASCHROOT: Zw'undrecht Sept.-Dec f 7.50 Hal-burger loco sh 117/-. Juni-Sept sh 117/-. Sept.-Dec sh 123/-; Spyck loco f 7.40; Juni-Aug 7.50; id loco Rotterdam f7.90. Alles per 100 leg en gedeeltelijk 2e hands. MARKTBERICHTEN I.EIDEN, 28 Mei. Prtieen; Andijvin 15, bloemkool le soort f 8—11. 2e soort 1—8, pieterselie f 24. prjj f 13. radijs 12. Kropsla f 1—5, selderij f 13. rabarber f 1— 2. wortelen ƒ1521 per 100 stuks; snijboone 86—90, peulen 40—70. postelein 4—6. spi DERKEL EN RODENRIJS, 28 Mei. Komkon mers f 15.80—19.90; 2e srt f 12.90—15.90; witt. f 152e srt f13; bloemkool f916.10; 2e si £4—8.10; sla f 0.40—2.50: 2e srt. 40 ct. p 100 s pcsielein f 1.20—2.80: tomaten A f25.90—30. I f 24—28.30; C f 23.60—29.50 p 100 pond; peer Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vakantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. DELFT, 28 Mei. Vee. Prijzen: paarden 30 -IjO; vette koelen 180—425; kalfkoeien f 208 -425; varekoeien f 150—275: nuchtere kalve rt f,,6—2?.; maSere varkens f 14—38; biggen f 514; schapen en lammeren f 6070; weide schapen f 10—21 alles per stuk: rundvlerMCh f 1.060.900.72 per kg slachtgewlcht. Aan voeren: 8 paarden. 179 runderen, 5 graskolve ren. 294 nuchtere kalveren: 505 magere var kens: 1074 biggen; 27 schapen of lammeren Voor vervolg van dit marktbericht zie psg 2 KOVDEKERK—RIJNDIJK. 27 Mei. Eieren Lnnvoer 14905 stuks. Prijzen: kipeleren f 3-8n —4.50; eendeieren f 3.504 beide per 100 atks. f 1.403.20. Golden fl.402.20; Europa f 3.80 -cliff f 1.60—2.60: E G Hill f 1.50—3.80: Plo f2.70; Kilham f2.10—3.40: Keiserln fl.SO; lonia f 1.30Aug. Noach fl.40—1.70: Per- f 1.50—2.50; Rosalandia f 2.403.40; Di- m: Papaver 5—6 ct.: Irissen 7—13 ct.; Pi- i 3—5 ct.; Lathyrus 4—15 ct.; Anemonen 6—8 ct.; Potplanten: Lelio's in pot 30—37 ct.; "lortensia f 0.50—1.35; Geranium 12—26 ct.; Be onia 611 ct.: Nephrocepen f2.352.65: Fri- fiula 25 ct.: Cineraria 26—4j) ct.: Palmen 36 0 ct.: Laurieren f 3.50—8.80; Varens 6—7 ct. isnvoer rozen 2G000 stuks. UTRECHT, 27 Mei. (Groentenveil Asperges, wit 14—36; blauw 11—2 ipstelen f 0.40—1.10: radii: O) brij rabi f 0.50—2; wortels 8—20 alk kropsla f 1.20—5 30: andijvie f 0.40—4; komk. geel f 8—18; bloemkool f 5—18 allee per 100 stuks; zomersplnazie f 416: postelein f 618: snijboonen f 68; suikerboonen f 92—126 alles per 100 kg; aardbeien f 2457; tomaten 11 —27; druiven, blauw f 92—149 alles per 100 pond: perziken f 1310 per 100 stuks. (Tomaten-Exportveiling) Prijzen: tomaten A f 23.70—27.10; B f 23.30—24; C f 23—26.29; CC f 15—20.10 alle3 per 100 pond; Aanvoer 6400 pond. VISSCHERIJ kustvisschers. Trawlvisch f 0.80—1.50: tong f 1.20—1.76 per lig.; griet f25—T0: zet schol f 2).50—36: kleine schol f 5.80—35; schar f 1—15; tongschar r 26 35; pieterm poontje f 3.7010.50: gr schelv. f 21—25: middel schelvlsch f 18—22; kl m'Od. schelvisch f8—17: kl sclielvisch f 2.80—11: gr gullen f 4.7011.50; kl gullen f 1.6C—6; f 1.80—4.20; makreel f 11.50—12 p kist v SU kg Kabeljauw £27—57 p 125 kg.; vleet f5 leng f0.501; koolvlsch 12—20 ct. p stuk: heilbot f 1)5—1.25 p kg. De besommingen der stoomtrawlers waren: HC 231 Jeneveld (680 manden) 4282, IJM 374 Derika 8 (285 mailden) 2524, IJM 2 C-iris- tine (430 manden) 2300; IJM 482 Schiediik (300 manden) 2900: IJM 253 Sumatra (620 manden) 2500: IJM 104 Mascotte (70 manden) 1635, IJM 111 Olympia (100 manden 1800. IJsl. zoute visch: IJM '35 Wilhelmtna f 14UU. De kotters besomden: E 167 1200: E 461 700; E 142 ƒ700; E 365 óuO, E 399 800. VL 201 J. van Minnen 1 J. Goedknegt (16 Mei vertr.] INDRUKKEN VAN DE PARIJSCHE KOLONIALE WERELDTENTOONSTELLING <w x. Tentoonstellingen in den omvang als wij deze in de Europeesche en Amerikaansche hoofdsteden kennen, zijn kinderen van de negentiende eeuw. Zeker, ook vroeger zijn tentoonstellingen op beperkte schaal gehou den, maar het samenbrengen van bijkans geheel de wereld op één bepaald punt is niet slechts een gedachte van den moder nen tijd, maar kon ook eerst ten uitvoer Morden gelegd, nadat verkeer en verbindin gen in deze mate waren ontwikkeld, dat transport der goederen en vervoer der be zoekers geen beswaar opleveren.* Zoo heb ben wij vanaf het midden der negentiende eeuw de regelmatig wederkeerende Wereld tentoonstelling gehad, waarin in het bijzon der Frankrijk, België en Engeland hebben geëxcelleerd. Ja, er is een periode van vrij langen duur geweest, waarin het Frankrijk's gewoonte werd om eens per elf jaren een Wereldten toonstelling te Parijs te houden, en zoo is er een dergelijk feest geweest in 1855, 1S67, 1878, 1889 en in 1900, steeds langs de kaden Van de Seine, die daartoe tijdelijk aan het verkeer werden onttrokken, steeds met vas te blijvende gebouwen, waarvan de Eiffei toren en heit Trocadero nu nog gewagen. Deze Wereldtentoonstellingen gingen van Trankrijk uit, en de koloniale gedachte leefde in dien tijd in Republiek of Keizer rijk niet voldoende om aan de koloniale ge bieden, noch van Frapkrijk zelf, noch van eenig ander land een meer dan voorbijgaan de deelneming toe te staan. Maar toch, wie naast elkander stelt het eene koloniale pa viljoen van 1855, en zich herinnert welk een éclat juist de koloniale deelneming heeft gegeven aan de tentoonstellingen van 1889 en 1900, zal vooruitgang niet kunnen ont kennen. In Frankrijk, evenals trouwens el ders, behalve misschien in Engeland, heeft de koloniale gedachte, het nut van overzec- Bche expansie uit economisch en ander oog punt, slechts geleefd in het brein van en kele honderden. Een paar tienduizenden maakten van de verwezenlijking van de ge dachte gebruik om zich een loopbaan to scheppen, maar de groote menigte in het eigen land bleef in den regel zwijgen, soms schouderophalend, toezien, gereed om bij de eerste mislukking het bekende: zie je wel, te doen hooren. Daarom is de Parijsche tentoonstelling San 1931 iets geheel nieuws. De tentoon stelling van Antwerpen van 1930 was voor een niet gering deel aan de Koloniën ge wijd, maar ook aan de scheepvaart, ook aan de kunst, slechts niet aan de nijverheid, die in Luik hoogtij vierde. De tentoonstel ling was opgezet om in het bijzonder Bel- gië's koloniaal beschavend werk in den Congo te doen uitkomen, niet om de ver schillende koloniale landen naast elkander te brengen. Dat is de opzet, die van den aanvang af bij deze Parijsche Koloniale ten toonstelling heeft voorgezeten. Zij leefde in het gemoed dergenen, die daarover zeggen schap uitoefenen, vanaf het oogenblik, dat de gebruikelijk voorgenomen tentoonstelling van 1911 niet kon doorgaan; het aanvangs jaar der eeuw had te duidelijk den omvang der kosten, aan een wereldtentoonstelling verbonden, in het licht gesteld. Frankrijk heeft zich in 1830 in Algiers een eerste nieuw Koloniaal Rijk geschapen, maar vooral in de laatste halve eeuw is dit koloniale rijk opgebouwd. Frankrijk iwdl laten zien aan liet buitenland, maar in het bijizonder aan het eigen volk, dart 't zoo dringend koloniaal onderwijs noodig heeft. Het beeft dit gedaan in den vorm van een vergelijking met an dere koloniale machten. Zeker tot leedwezen van de Fransche organisators, het meest is Engeland te Parijs afwezig. Het kostenbe- zwaar, want Engeland heeft in 1923 en 1921 zijn Wembley gehad, een prachtige, niet te vergeten uiting van het Moederland en de Overzeesche gebieden van den meest uit eenloopenden aard. Het organlseeren van een verkleind Wembley zou misschien nog meer zwarigheden ontmoet hebben dan Wembley zelf aan zijn organisators in den weg heeft gelegd. Hoe het zij, Engeland vindt men niet anders dan in de Cité des Informations, waar het wel een belangrijk deel van een der rtwee vleugels inneemt, maar koloniaal nauwelijks aanwezig is Canada is er, eveneens in de Cité des Infor mations, en op de ec'hite tentoonstelling tref! men Hindoestan met typisch Indische schat ten en Palestina met de relequieën van drie godsdiensten aan. Men mist Engeland te meer, omdat het hier geldt een Koloniale Wereldtentoonstelling, welker organisatie aan niemand minder dan aan den Fran schen (pacificator van Marokko, maarschalk Lyautey, werd toevertrouwd. Hij heeft totnutoe wonderwerk gedaan, want deze tentoonstelling vnjt niet meer samen te brengen in het keurslijf der Seine- kaden. Men moest buiten Parijs zoeken en vond het geschikte terrein nabij het ge woonlijk ontoegankelijke en onbegaanbare bosch van Vincennes, gelogen in de nabij heid van het Chateau de Vincennes, dat do Parijzenaar zoover verwijderd rekent, dat hij het nauwelijks bezoekt. Plet terrein moest aangelegd en geassaineercl worden; spoor wegen dienden daarheen te worden gelegd, kortom, er moes heel wat geschieden, voor dat men verzekerd kon zijn, dat de Parij zenaar het zou bezoeken. Dientengevolge uitstel van het expositiejaar, het laatst, ten einde België niet in den weg te loopen. Maar nu is de tentoonstelling er dan ook, en aan den ingang ervan staat het Musée Perma nente, dat Frankrijk's steeds grooter wor dende schatten van koloniale relequieën en herinneringen bevat. Feitelijk werd dit mu seum reeds een halve eeuw geleden opge richt, maar het werd vergeten en de stof werd nauwelijks meer van de beelden afge nomen. Nu is er een geheel nieuw gebouwd, en nu ziet men, dat Frankrijk heeft een koloniaal verleden, heden en toekomst. Want reeds in de vijftiende eeuw voeren zeelieden uit Dieppe naar de Afrikaansche kusit bij de monding van den Senegal, en ten tijde van Henri IV nam Frankrijk niet slechts van Canada, maar van Louisiana bezit. Fel is daar de strijd tusschen Frank rijk en Engeland geweest en nog alt'jd leeft in Canada de Fransche beschaving voort. Fel ook was de strijd tusschen Frank rijk en Engeland in Voor-Indië, waaruit Cl.ive in de tweede helft van diezelfde acht tiende eeuw Frankrijk hijkans geheel wist te verdrijven. De revolutie deed het belang rijke eiland PILspanolia, d.wjz. de Kolonie San Domingo verloren gaan, en slechts klei ne restjes bleven aan het Keizerrijk en het hersteld Koninkrijk over. Maar in 1830 wierp men zich op Algiers, veroverde en pacifi ceerde het. Nog voordart Tunis volgde, ver kreeg Frankrijk vasten voet in Achterjndië, waar het zich langzamerhand van geheel Indio-China, bijkans vijf rijken omvattende, meester maakte. In Australië werden nieu we bezittingen verworven; Marokko werd aan Algiers en Tunis toegevoegd en maak te Frankrijk fci de eerste plaats tot mogend heid van de Middellandsche Zee. Dat is niet gemakkelijk gegaan, noqh niet de wapenen, noch met het verkrijgen van de daarvoor noodige toestemming der Parlementen. Maai er waren dikwerf mannen aan het bewind met vooruitzienden blik en Frankrijk heeft altijd beschikt ovèr militairen, die dapper heid en tact tegelijk toonden bij de te on dernemen expedities. Dat is vooral gebleken in het verder Afri ka. Want de kleine nederzetting aan de monding van den Senegal breidde zich om streeks de helft der 19e eeuw, dank zij de energie van Faidherbe uit tot Fransch Soe dan. Tusschen Algiers en Tunis en deze nieuwe bezitting versperde de Sahara don doorgang. Eenerzijds nu poogde Frankrijk zijn gebied naar het Zuiden en het Oosten te vergrooten, anderzijds de verbinding mol de Sahara te bewerkstelligen. Zoo behoort het grootste gedeelte van liet Saharage'bied, dat Afrika van Oost naar West doorkruist, aan Frankrijk, dat er meer dan een schijn- gezag uitoefent, en er overal militaire be zettingen onderhoudt, die niet slechts do veiligheid "van reizigers verzekeren, maar ook het tegengaan van den vroeger zoo we lig tierenden slavenhandel. Het groote ge bied van Fransch West-Afrika, dat loopt van den Atlantischen Oceaan tot aan het punt, waar het in het Oosten stuit gedeel telijk tegen het Italiaansche Libye, gedeel telijk tegen het Engelsch Egypte, ongeveer op het tragische punt, waar in 1898 Mar- cliand en Kitchener elkander te Fasheda be streden, omvat niet minder dan acht. groote koloniale gebieden. Manretanië, woest Saha- ragebied, is het meest oostelijke; de Ivoor kust Dahomey, het Senegal-gebled en Fransch Guinea strekken zich verder langs de kusrten van den Atlantischen Oceaan uit, terwijl naast Soedan er zijn oe gebieden van de Hooge Volta en van den Niger. Maar ook in equaturiaal Afrika heeft Frankrijk zich naast België bezit verworven. Dart Fransche Congogel.ied werd, tengeiolgc van het Verdrag, dat Frankrijk in 1911 met Duitschland moest aangaan, wel een wei nig in tweeën gesplitst, maar deze splitsing heeft opgehouden te bestaan na den oorlog en is integendeel vervangen door mandaat- gezag over de vroegere Duitsche bezittin gen van Togo cn van Kameroen. Vandaar, dart Frankrijk zich, afgescheiden nog wan de Somalikust, geheel in het Zuid-Oosten een belangrijk Afrikaansch gebied verwor ven heeft, dat voor den gemiddelden Franschman nog meer terra Incognita, ook op de kaart, ook in de gedachte ls dan de Congo voor vele Belgen enNederlandsch- Indië voor vele Nederlanders. Ja, men weet wel, dat daar veraf een gebied ligt, dat Fransch is, maar verder gaat deze kennis Met Indo-China, verdeeld in Cochin-Chi- na, Cambodsja, Annam, Tonkin en Laos, is het al niet veel beter. En 'toch is dit, in te genstelling met het Afrikaansche negerge* bied, oud cultuur-gebied, waar verschillen de volksstammen van hooge ontwikkeling elkander in den loop der eeuwen hebben verdrongen. Wil men daarvan een bewijs, men vindt het ter Parijsche tentoonstelling in het hoofdpunt: dc Angkor-Vat tempel, die op ware grootte is geïmiteerd. De ruïnes van Angkor-Vat, die in Cambodsja op onge veer een dag reizen afstand van de hoöfd- stad worden aangetroffen, zijn eoo groot, dat men twee uren gaans noodig heeft om ze om te trekken. De tempel is daarvan het belangrijkste middenstuk, en deze tempel,, met een front van 250 M., een oppervlakte van 5000 M2. beslaande, is te Parijs op zeld zaam mooie wijze nagebootst. De vijf torens, symbolen als hot Marc van het vijflandig Indo-China, zijn, al evenzeer als de hoven, de muren, de gangen en het binnenstuk versierd met die prachtige Boeddhistische reliefs, welke wij, Nederlanders, die niet ge heel gesloten zijn voor Inlandsche volks kunst, van den Boeroeboedoer zoo goed kennen. In de Angkor-Vat heeft geheel In do-China zijn economische schatten gebor gen; men vindt er textielgoederen en ande re indusrtrieele voortbrengselen al evenzeer als levenmiddelen en voortbrengselen van de voornaamste cultures. Men vindt er de velerlei werkzaamheid op intellectueel en sociaal gebied, onder leiding der Fransche Regeering ontplooid, al evenzeer als de ge schiedenis van Indo-China in den loop der eeuwen; de Inlandsche en de Europeesche. Daartoe heeft men glas moeten aanwenden, waar in het origineel steen werd gebruikt; men moest in het innerlijk toch licht, heb ben? Maar zelfs dart is voor den buiten staander niet zichtbaar, en wie gaat over den breeden weg met prachtig gebeeldhouw de leuningen, die van het meer in het mid den van het tentoonstellingsterrein leidt naar den tempel van Angkor-Vat, krijgt over zich een zekere wijding, die waarlijk niet vermindert bij het betreden van dit kunstwerk. De kosten daarvan zij 2 mil- lioen guldens, maar de eeij of andere Ame rikaansche filmonderneming zal het ge bouw na gebruik in eigendom overnemen. Het doet een beetje zonderling aan, dat men een der zijhoven heeft bestemd voor moder ne tuinarchitectuur, welke er wordt ge kweekt door een zekeren heer Weiss; op zoo groot bedrag kan «oo'n klein voordeel geen gewicht in de schaal hebben gelegd! Gaat men langs den monumentalen weg naar het meer terug, dan ziet men de vijf Indo-Chineesche landen, elk nog eens op nieuw in eigen paviljoen. Pierre Guesde, in Holland niet onbekend, omdat hij Frank rijk vertegenwoordigde op de eerste Opium conferentie van 1911, heeft er de leiding, en hij heeft, er eer van. Want Laos, waarvan een groot deel nog onbekend terrein is, maar dat als kustland bekendheid geniet, is aan het meer gelegen met een visschers- dorp en met de mooie weergaven van een mooie pagode. Cambodsja geeft een rijk in nerlijk, weerspiegeling van dit rijke land, welks heerscher de opening der tentoonstel ling bijwoonde; wat een prachtige costuums, wat een schitterende sieraden. Cochin-China geeft ook een museum, dat. een verkleining van het museum te Saigon gelijkt Geheel anders weer Annam, waar men een monu mentale poort en twee paviljoens naar den .stijl van het paleis te Hué kan waarnemen. Terwijl tenslotte Tonkin het eigenlijk van allen wint, doordat een geheel dorp getoond wordt. Daar is een straat, daar ziin huizen, daar zijn winkels; daar zijn paviljoens van vischvangst. van de jachrt en van wouden, die ook het overig Indo-China betreffen. Maar Annam stelt u in de gelegenheid een reis te maken, die zich niet tot Annam al leen beperkt, en dat is op deze tentoonstel ling, die toch reeds heel wat bijzondere aan trekkelijkheden te zien geeft, wel iets zeer voornaams. Wij verlaten een enkel oogenblik de Straat der Fransche Koloniën. Wij, gewone sterve lingen, kunnen niet zoo gemakkelijk als de organisators dezer tentoonstelling van we relddeel tot werelddeel stappen. Wij blijven dus even in Aaië en begeven ons langs het coquette gebouw van de Suezkanaal-Maat- schappij, naar het gebouw van de Syrische gebieden en naar dat van Palestina. Syrië heeft er een navolging van een der palel zen van Damascus opgetrokken, een samen stelling van een viertal gebouwen, waar binnen men komt in schitterend versierde vertrekken. Men ziet er diorama's van Sy rië en van den Libanon; men wordt er met begrijpelijke voorliefde geplaatst voor de vriendschap, die tusschen de Fransche Kruisridders en de Inlandsche bevolking heeft geheerscht; men leert er ook kennen de verschillende republieken, die liet Syrlsch mandaatgebied bevolken. Bijna ietwat ar melijk dóet tegenover dit rijke Syrische in nerlijk Palestina aan. Dit laatste moge het in materieel opzicht verliezen, het Mint het in moreel belang. Want hier vindt men da idealen van drie godsdiensten samenge bracht; hier leeft voor ons geheel het Chris tendom; hier heeft men, schoon men do producten van het land niet geheel terzijde heeft gesteld, toch ook aandacht gegeven aan het hoogere, dat den naam Palestina alleen reeds hij ons te voorschijn roept Ge lijk elders, in de Straat der Koloniën, «lo prachtig ingerichte paleizen der Missies zijn, de Katholieke en de Protestansche, «n ter zijde daarvan het gebouw, gewijd aan het kleine, gebied, vijf plaatsen slechts omvat tende, dat Frankrijk nog heeft midden in het volkrijke Voor-Indië. Zulk een wandeling reeds door deze Straat van Koloniën is leerzaam op zichzelf. Wij zouden durven wedden, dat van dc 100 Ne derlanders, aan welke M ij vroegen of Frank rijk nog bezit heeft in Voor-Indië, er meer dan de helft neen zou zeggen. Hier te Parijs leert men anders, en leerende Fran- schen ook anders. Ze leeren het nu nog slechts van den buitenkant; ze zullen het zoo straks nog heter leeren. wanneer de tentoonstelling, die natuurlijk nog niet klaar is, ook de gebouwen, die zij omvat, open zet en een ieder toelaat de innerlijke schatten ervan te bezichtigen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7