$ïietwe £>ihsdjf (üoamut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Transpireerende Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.23 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 10.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending n 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3363 DONDERDAG 28 MEI 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels...........1.17% Elke regel meer0.22% Ir.gez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen OOK MILITAIRIST? Wie het niet aandurft met nationale, een zijdige ontwapening wordt strijk en zet in de roode pers voor militairist gescholden. Ook bladen als „Oorlog en Vrede" geven grüwelplaten van oorlogsellende en sugge- reeren daarbij de lezers, dat wie hun mee ning niet deelt,, feitelijk die gruwel bevor- dcrt. Onze eenzijdige ontwapenaars kunnen zich blijkbaar niet opheffen tot de erken ning, dat iedereen in Nederland zonder uit zondering de oorlog verfoeit en de vrede be geert en dat er slechts verschil is over de vraag op welke wijze we de meeste kans hebben het oorlogsmonster buiten onze gren zen te houden. Zoodra men dat aanvaardt, is er een basis voor bespreking gevonden. En dit nu zal men vroeg of laat moeten aanvaarden; al weten we vooruit, dat van erkenning der huidige dwaling geen sprake zal zijn. Reeds is er een, zij het nog niet overduide lijk onderscheid merkbaar tusschen vrijzin nig- en sociaal-democraten. Naar de aarcl van Mr. Marchant draaft deze ongeremd door en verklaart hij volgens hem denk bare mogelijkheden, voor onomstootelijke werkelijkheid en een stumperd is, wie niet met hem instemt. Doch de leidende mannen in de S.D.A.P. zijn niet zonder twijfel en durven niet met stelligheid beweren, dat ons land bij geheele ontwapening buiten de oorlog blijft. En een van de weinige voorzichtige partij genooten van Mr. Marchant stelde-zich wat dit be treft, dan ook op een ander standpunt» In de S.D.A.P. zelf gaan nog duidelijker stemmen op. Prof. Bonger, toch niet de eer ste de beste, komt al heel dicht naast de te genstanders van eenzijdige, roelcelooze ont wapening te staan. In de „Socialistische Gids" van 'deze maand stelt hij de zaak vrij zuiver, n.l. zoo: hoe sparen wij Nederland voor de oorlog? Dat is ongetwijfeld de kernvraag. Niemand in ons land, niemand wil hier oorlog en wie de suggestie wekt, dat hier een militaire partij werkt, die speelt oneerlijk, onwaarach tig spel. De vraag is: hoe blijven we huiten dg oor log? Welnu, Prof. Bonger schrijft: „Oorlogvoeren beteekent voor Nederland zelfmoord plegen. Indien Nederland zich niet verdedigt is er ten minste eenka n s, dat wij onze bevolking, onze economische kracht en onze beschaving weten te red denMeer clan een kans is het niet, daar het gevaar groot is, dat bij bezetting' van ons land door een vyandi- gen Staat, diens vijand onmiddellijk in grijpt en wij todh het terrein van den strijcl worclen en onze bevolking gedwon gen wordt aan den oorlog deel te nemen... Men moet dan maar hopen, dat de groote naties bij het sluiten van den vrede weer den -vroegeren toestand zullen herstellen. Het feit, dat men voor zijn vrijheid geen hand heeft uitgestoken, zal daarbij wel niet ten gunste werken." Dat lijkt als twee droppels water op het geenmilitairisten in. Nederland schrijven Verdér waarschuwt deze roode hoog leeraar zijn partijgenooten om zich niet op de borst te slaan alsof eenzijdige ontwa penaars nu eigenlijk de redders van, 't Vader land zijn. Hoor maar: Het moge geen groote schande zijn zich als klein volk tegen een overmaohtigen vijand niet te verdedigen, één groote eer is het nog minder. Het is als in het dagelij ksch leven: wie zich niet verweert tegen een aanval op leven en goed, is een lafaard, maar degeen, die slechts een wandelstok tegenover een browning of een machinegeweer kan stel len, doet verstandig maar te capituleeren. Hij redt op die manier nog ten minste zijn leven- Er is echter ook geen reden voor hem er prat op te gaan en te be weren, dat dit gedrag een middel is om gewelddadigheden tc voorkomen, is geheel onjuist." Hier is een wezenlijk onderscheid tusschen Mr. Marchant en Prof. Bonger, doch ook tusschen de onverantwoordelijke propaganda der roode pers en het weloverwogen woord van den rooden professor. Jammer slechts, dat dergelijke ernstige vraagstukken in het propagandistisch ge schrijf der roode pei's nooit tot haar recht kunnen komen. AMSTERDAM EEN ZWEEDSCHE KRUISER De Zweedsclie pantserkruiser „Fylgia'' ïs Woensdagmiddag alhier aangekomen. De oorlogsbodem werd begroet door den consul-generaal van Zweden en den Zweed- schen consul, terwijl de havenmeester namens het gemeentebestuur den commandant wel kom heette. Daarna had nog een begroeting namens den marinecommandant van Amster dam plaats- De commandant van den oorlogs bodem legde een tegenbezoek af bij den bur gemeester en den commandant de ma.ü EERSTE KAMER VERBETERING RIJKSWEG DE BILDT--AMERSFOORT STEUN AAN DEN BIETENBOUW INDISCHE BEGROOTING Vergadering van 27 Mei 1931 Gister is de Eerste Kamer bijeengekomen ter behandeling van de Indische begrooting. Vooraf gingen echter een tweetal andere wetsontwerpen. ITet eerste gold de verbetering van den Rijksweg de Bilt-Amersfoort. De heer Polak (s.d) gaf uiting aan :zijn ergernis over de het natuurschoon bederven de lintbebouwing langs dezen weg tusschen Vollenhoven en Amersfoort. Hij zou gaarne maatregelen er tegen genomen zien. Voorts achtte hij de ontworpen wegbreedte van 6 M. te smal. Minister Reymer achtte deze laatste niet K) ongunstig. Omtrent de lintbebouwing worden reeds adviezen ingewonnen van do Waterstaatscommissie. Wil men er tegen op treden, dan is wetswijziging noodig. Z.h.s. wejd het wetsontwerp goedge keurd. Het Suikerbieten-ontwerp De heer v. d. Bergh (lib.) sprak een woord van aanbeveling; de bijzondere maat regel is gewettigd Minister R u y s was het hiërirfede volko men eens. Hij dankte den heer. v. d. Bergh voor die door dezen op zich genomen verde diging van het wetsontwerp.- Z.h.s. werd het goedgekeurd; Over de Indische begrooting sprak het eerst de heer B r i t (a.r.) Deze wees op de uiterst moeilijke omstan digheden, waaronder de nieuwe gouver- neur-generaal optreedt. Meer dan ooit is de allerbekwaamste man noodig die Neder land geven kan. In Nederland is een man te winden met een krachtigen wil en groote kennis van Indië, een leidende kracht van de allereer ste orde, die Nederland van den afgrond ge red heeft en internationaal waardeering ge niet. Heeft de regeering. zoo vröeg hij, alle krachten ingespannen om dezen man, den heer Colijn, voor benoeming voor te dragen. De thans benoemde is niet de alterbeste, die Nederland heeft en wanneer de regeering derf heer Colijn opzettelijk niét heeft ge wild, heeft zij een politieke fout gemaakt, zóó groot, dat de gesohiedenis deze fout nooit zal kunnen vergeven. Vrijwel heel Nederland wees den heer Colijn aan en in Indië vroeg men naar hem. De A. R. partij zou dit offer mét vreugde» hebben gebracht l hét belang van Indië. Ten slotte vroeg de heer Briët den minister of de heer Colijn is aangezocht en zoo niet, welke de redenen zijn, die haar daarvan heb ben weerhouden. In de donkerste kleuren te donker om waai' te kunnen zijn schilderde daarna de heer Mend els (s.d.) de zware en zwarte reactie, die in Indië hoogtij zou vieren in het streven naar een sluitend budget. Alsof daarbij niét de hoogste levensbelan gen van Indië betrokken zijn! Mr. Mendcls meent echter dat die juist geschaad worden. Hij wil maar leenen als we geld noodig hebben. Indië is financieel jezond en dus kunnen we ons dat wel ver- oorloven. Als we bezuinigen, dan moet het maar op dé defensie in de eerste plaats, zoo weer klonk het oude en verouderde liedje. De suikercultuur is van 1918—1929 goed geweest; men behoort daarom nu niet zoo har'1 te klagen. Exx ook geen inkomsten af te nemen van de landsdienaren. Laat men een vermogensbelasting gaan lteffen. Daarna werd do inlandsohe beweging be- spx'oken. Het bekende vonnis van den Ban- doengsohen Laaxidlraad werd scherp gecriti- seerd. Men kan op dezelfde gronden als in het vonnis ontwikkeld zijn de S.D.A.P. tot een verboden vereeniging verklaren. Ook zij wil een andere maatschappij en geweld is daarbij niét uitgesloten, al bedoelt do S.D.A.P. dat niet. Bij het bespi'oken. vonnis is zelfs de „Sclimink" der ethiek verwaarloosd. Over den heer Colijn was naar de smaak van den heer Mendels te mooi gesproken. Van de regcercapaciteiten van den benoem den heer De Jonge is nooit iets gebleken. Hij noemdMde benoeming van „iemand uit de olie" eeireschandaail. De 2e exclamatie bezorgde den tooneel-ver ontwaardigden spreker een berisping van den voorzitter, waarna dé heer Mendels iets inbond. De geschiedenis zal de regeerende klasse met haar kleine politiek oordeelen en ver- oordeelen, zoo besloot hij zijn wel lange, maar niet zeer belangrijke rede, die meer uit verdachtmakingen en sophistisohe crittek be stond dan dat zij politieke-waarde had, Heden voortzetting. ROTTERDAM DE OPIUM-COMMISSIE. De heer Sirks opnieuw benoemd De Volkenbondsraad heeft den heer A. H. Sirks, hoofdcommissaris van politie te Rot terdam, opnieuw voor den tijd van een jaar benoemd tot assessor in de opium-commissie van den Volkenbond. J. DROST Op 57-jarigcn leeftijd is Dinsdagavond overleden, de heer J. Drost, wethouder dezer gemeente. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Vrijdag des middags 2 uur. Opvolger als raadslid is de lieer J. Bre- teler (A.R.) VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN 78ste ALG. VERGADERING TE HILVERSUM Toespraak Zendeling Legène BESPREKING REFERAAT VAN AALTEN TWEEDE DAG Gistermoi-gen werd de vergadering op de gebruikelijke wijze heropend. De mededee- ling daarop van den voorzitter van het inkomen van een telegram van Hare Ma jesteit de Koningin werd met applaus ont vangen. Voorts bleek te zijn ingekomen een schrijven van den heer J. van Weerd, secre taris van de Vereen, voor Chi\ Geref. School onderwijs, waarin werd meegedeeld, dat men verhinderd was geweest een afgevaar digde te zenden, en waarin welgemeendo wenschen voor de vergaderende vereenigmg wei-den uitgesproken. De voorzitter sprak een hartelijk woord van welkom tot den heer C. de Wit, van Voorburg, vertegenwoordiger in ons land voor de zustervereeniging in Indië, die ook de eerste dag reeds aanwezig was. Verkiezing lid Hoofdbestuur. De uitslag van de verkiezing van een lid 'oor het hoofdbestuur bleek te zijn, dat met 3 van de 131 geldig* stemmen (totaal uit gebracht 144, 13 van onwaarde en blanco) was gekozen de heer A. Jan se van Biggc- kerke. Tot zijn spijt moest echter het hoofd bestuur mededeelen, dat de gekozene de be noeming beslist niet wenscht te aanvaar den, daar z. i. de tegenwoordige richting van zijn leven eenigszins zal worden ge broken wanneer hij het werk van hoofdbe stuurder op zich neemt. Toespraak zendeling Legène. De zeer velen, die de vergadering ver zuimden, hebben een niet van tevoren mee gedeeld nummer van het programma ge mist, n.l. de toespraak van den heer C. A. Legène, oud-zendeling in Suriname voor de Zendingsvereeniging der Zeister broe dergemeente, en thans hier te lande voor de propaganda van het werk in Suriname. Hij bracht dank namens duizenden kir deren in Suriname; de belangstelling voor de zending in Suriname onder de Chr. On derwijzers in ons land, neemt gelukkig Ine. Wanneer men heeft gezien hoe die kinderen in Suriname in de hutten hunner ouders opgroeien, van jongsaf gewaarschuwd voor den invloed van booze geesten, enz., dan zal men eenigszins begrijpen de belangrijke en zegenrijke invloed van de -Chr. schoolar- beid der Hernhutterzending. Het leven dier kinderen is daardoor zoozeer verrijkt. Voor al ook mooi werk wordt verricht in de inter naten te Saron, Alkmaar, Liliëndaal, waar de kleinen mogen ervaren wat liefde is; zij die eigenlijk niet anders van het leven kennen dan lijden. Dat liefderijk verzorgen heeft zoo spoedig een merkbare invloed. De gezichtjes krijgen een heel andere uitdrukking. Spr. dankt voor het meeleven met dezen arbeid door de onderwijzers hier te lande. Zeer dankbaar werk is ook de arbeid onder de melaatsche kinderen, wier leven een toonbeeld is van ellende. Maar wat zal ér nu van deze kinderen worden. Ze worden bedreigd door de R.-K. actie, die alles er op heeft gezet om Surina me voor de Roomsche Kerk te winnen; en daartoe geen middelen en geen geld ontziet, Het andere gevaar is de Britsch-Indische lieidensche actie. We mogen hier tegenover niet lijdelijk blij-ven. We moeten alle krach ten inspannen, opdat het werk in den loop der jaren van 208 zendelingen niet verloren ga. Spr. eindigt met de opwekking den ar beid voor het Koninkrijk Gods in Suriname te gedenken. De heer P. V. K e u 1 e n van Hilversum, secretaris der commissie tot steun van het Chr. onderwijs in Suriname welete de af- deelingen op, gebruik te maken van de be reidwilligheid van den heer Legène om voor hen lezingen te houden. Hij spreekt voorts van de dank van het Zeister Zendingsge nootschap uit voor hetgeen de Chr. onder wijzers in Ned. Oost-Indië doen voor het werk in Suriname; zij zijn in dezen veel actiever dan hun collega's hier te lande. De heer A. J. Drewes wees daarna op een der schoone vruchten van den oorlog, n.l. de vriendschap der Oostenrijksche col lega's, die spr. verzochten hun hartelijke groeten over te brengen. Mede door uw werkzaamheid, tijdens den oorlog, aldus spr., is de Chr. school in Oostenrijk blijven bestaan. De onderwijzers aldaar voelen der halve nog een band trekken met de Chr. onderwijzers in ons land. De lieer I. v. d. Post bracht namens de afdeeling 's-Gravenhage rapport uit over do toestand van het graf van Groen van Prin- sterer. De steen is gerestaureerd en bevindt zich nu in uitstekenden toestand. De heer Chr. van Dij 1 van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur doet, als reis leider, mededeelinigen over de Nassau-reis, waarover we in ons blad reeds eerder be richt gaven. Er hebben zich totaal nog geen 10 deel nemers opgegeven, waarvan 3 uit het mid den der vereeniging. Daarom wordt de ter mijn van opgave verlengd tot 3 Juni. De heer K. Brants, hoofdinsp. bij het onderwijs, bracht de groeten over van den heer A. Jonkman te Heemstede, oud-lid van het hoofdbestuur, en sprak van diens dank voor het telegram, het vorige jaar hem toe gezonden. Spr. wijst op de moeilijke weg, die de heer Jonkman moet doormaken en zal hem het hartelijk meeleven der verga dering betuigen. Bespreking referaat-Van Aalten De heer P. van A a 11 e n, directeur van Klein Warnsborn te Arnhem, maakte nog enkele inleidende opmerkingen voor de be spreking van zijn referaat reeds afgedrukt in het Corr.blad, waarvan we reeds slag gaven. Aan de bespreking *nam allereerst deel do heer A. J. Drewes, van Amsterdam, die zich afvroeg of het wel wenschelijk is do afleidbaarheid tegen te gaan, daar het een natuurlijke afwisseling kan brengen. De af leidbaarheid is volgens spr. soms ook een vermoeidheidsverschijnsel, en komt niet steeds voort bijv. uit domheid; zeer intelli gente kinderen kunnen toch zeer afleid baar zijn. Domheid is niet kunnen, luiheid is niet. willen, afleidbaarheid is niet kun nen willen. Spr. vraagt voorts of de be strijding niet oorzaak kan zijn van geeste lijk inzinken door tekort te doen aan het specifiek eigene wilsleven van het bepaalde kind. Je kunt toch een schaap niet met de kop in het gras drukken en zeggen vreet. De heer Van B e i nu m merkt op, dat wanneer we in de richting van de doe- school meer letten, op de individualiteit van de kinderen, we des te minder last zullen hebben van bun afleidbaarheid. Vooral handenarbeid en ook teekenen is hier van belang. Moet het onderwijs voorts intellec tueel niet wat eenvoudiger zijn ingericht; we behandelen vaak dingen die boven de bevatting der kinderen gaan en dit verhin dert natuurlijk de opmerkzaamheid. Af- leidbaarlïeid en wilszwakheid gaat ook niet steeds samen; wanneer een kind bij een bepaald vak afleidbaar is, kan het bij een ander vak soms zeer goed de aandacht con- centreeren. raagt of het wel goed is, dat onze lagere scholen opleiden tot zelfstandig arbeiden, indien ja, is dan het opgeven van een af- De heer Luttink van Schoonebeek gepaste taak wel gewenscht. De referent, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, herinnerde er aan, dat door hem was onderscheiden tusschen tweeërlei soort afleidbaarheid, n.l. fladderende en el ders geconcentreerde. De lieer Drewes zegl dat men het afleidbare kind niet tezcer moet beïnvloeden. Maar de onderwijzer moet toch op een bepaald tijdstip voor een bepaalde zaak de aandacht van het kind opeischen. Ook in het practische leven moet het wil lekeurig- de aandacht kunnen concentreeren en zijn wilsleven opzettelijk richten, bijv. reeds wanneer de ouders het dwingen z'n bord leeg te eten, en voorts ook later in al- lerfei werkkring. Anders mislukken ze. Kan iemand op het werk, in een bepaalde positie niet zijn wilsenergie concentreeren, dan mislukt hij. De heer Drewes interrum peert: dan krijgt hij die post niet. Maar de referent merkte op dat men toch niet van alle onderwijzers kan zeggen dat ze onder wijzer zijn geworden omdat hun ambitie laarheen wees en daarheen drong en die 'tóch al hun energie door wilsbeheersching op hun arbeid gingen richten. Spr. heeft voorts niet bedoeld voor eeli af gepaste taak te pleiten, integendeel, maar hij bedoelt, dat bij de behandeling der stof moet worden beoogd een afgerond geliéel. Een les moet exact worden gegeven. De ethi sche waarde van een'les is in onderschei ding van de intellectueele, van' groote betee- Inderdaad zijn "er te onderscheiden een niet kunnen, niet willen en niet kunnen wil len. Maar in het laatste geval kan men zich toch niet van inwerking op den wil gaan onthouden. Niet naar een algemeen recepten boek, maar ieder geval afzonderlijk behande lende, zijn (dat wijst de practijk van Kleiu Wamsbora uit) heerlijke ethische en maat schappelijke resultaten mogelijk. Bij het tactvol kiezen dér middelen valt de schade van de inwerking op den wil wel mee. Wat betreft de beteekenis van het vak- teekenen, zou spr., hoewel geen vakkundige, toch in dézen willen aandringen op nauw keurig werken, daar de gunstige invloed z. i. dan het grootst is. Wat betreft de vrijheid van de leerlingen, iperkt spr. nog op dat op zijn instituut iedere leerling zijn eigen taak kiest en de onder wijzer pas ingrijpt wanneer die keuze aan de kleine kant is. DeVoorzitter bracht den referent har telijk dank voor zijn arbeid. (Applaus). De morgenvergadering werd daarop beëin digd met het zingen van de Morgenzang 3 en 4, waarna de heer van A a 11 e 11 voor ging in dankgebed. Midda Omstreeks half drie werd des middags de vergadering heropend met het zingen van Gezang 207 1 en 3, waarna de heer G. M e i m a, van Groningen voorging in gebed en de secretaris, de heer P. van A a 11 e n van Arnhem, voorlas Efeze 6 110. De Voorzitter, heette daarna welkom den heer S. Stemerding, directeur der Herv. Kweekschool te Rotterdam, reeds lang lid der vereeniging, die zal spreken ovér Spr. begint met de opmerking dat er van 'i gezin veel meer invloed uitgaat op de school dan omgekeerd. Hij toekende vervolgens op hoedende wijze de schoone plaats in het gezin van vader, moeder en kinderen. De vader als man van macht en recht en be scherming, maar die ook ootmoedig kan knielen voor zijn God. De moeder groot in liefde en zelfverloochening. Eu de kinderen, trotsch op hun vadler en vervuld met lief devolle dank jegens hun moeder. De invloed van een echt Christelijk ge zin blijft. Het terugdenken aan het ouder lijk huis hield menigeen op lateren leef tijd af van zondepaden. De school nu dient in de eerste plaats om onderwijs te geven, maar verder ook om op te voeden in den geest van het ge zin. Maar er is verschil. Op de school wordt gemist de natuurlijke liefdeshand en haar invloed is niet blijvend als die van het ge zin. Oook is er verschil wat betreft de tucht. Spr. wijst er dan op, dat z.i. de taak der Ohr. School in de laatste, jaren al meer óók een evangeliseerend karakter heeft gekregen. De invloed der school kan soms ook het gezin schaden. Dit geschiedt wanneer ze gaat overnemen wat door het gezin moet worden gedaan, wat in do hand wordt gewerkt door de treurige uithuizigheid van tegenwoordig, veroorzaakt o.a. door de sport, ook door een soort van politieke en kerkelijke sport in het al maar buitenshuis werken voor staat en kerk.- En dan wil men de school al meer de heele verzorging der kinderen toevertrou wen. Dat moet persé niet De toewijding en energie verslapt, wanneer anderen de taak van het gezin overnemen. De school moet niet steeds en in alle op zichten op de kinderen beslag leggen. Daar om geen huiswerk vóór het twaalfde jaar daarna op de mulo-school zoo weinig mo gelijk. Voor de kléinen eer vermindering van den schooltijd. Laat ze volle vrijheid voor het spel en leg niet steeds beslag op ze met de school; dat kweekt zenuwachtige, niet goed ontwikkel de menschen. Het onderwijs moet het huis werk overbodig maken, wat vroeger dik wijls nog meer geschiedde dan thans. 'e zoo jeugdig ingestopte geleerdheid houdt ook geen stand, en maakt eer onge schikt voor het gewone dagelijksche leven. We moeten het onderbewuste der kinderen niet voor hun leven bederven. Een gedrukte jeugd zet het stempel op heel het leven even goed als een vrije vroolijke vrome jeugcl. Leer de kinderen spontaan, hartelijk zin gen, en natuurlijk lezen, laat ze teckenen en handenarbeid verrichten in plaats van al- lei nuttelooze rommel leeren. Een mensch is toch niet wat hij weet. De komende wets wijziging moge ons nu eens van allerlei over bodige ballast in ons onderwijs bevrijden. De invloed op het kind zij vooral ook ethisch en religieus. Laten we ons daarom toeleggen op het vertellen dér heilige histo rie. zoo dat ons hart er in ligt. Daarvan kan zulk eén heerlijke invloed uitgaan op het kind en het gezin, ook evangeliseerend. Het d van den onderwijzer en de wijze van tuchtoefening zijn ook van zoo belangrijken invloed. Ook is het noodig contact te houden met de gezinnén. Belangrijk is voorts de persoonlijkheid van den onderwijzer. Is diens vroomheid echter niet echt, dan cloet ze meer kwaad dan goed. Schoon is het mee te werken aan de vor ming van menschen, het is werk voor ge slachten. Schoon is het in en door de kinde ren iets uit te stralen van de liefde tot Chris tus die ons dringt. Mogen mee door onzen arbeid de kinderen worden bekleed met de wapenrusting Gods, om te staan in den boo- zen dag. Spontaan zong hierop de vergadering twee coupletten van liet bekende: „Zij zullen het niet hebben". De Voorzitter wil den heer Stemer ding niet slechts dank zeggen voor zijn har telijke en bezielende woorden, maar namens heel de vergadering uitspreken de begeerte, om wat hij heeft gezegd, in practijk te bren gen. De inspecteur van het L. O. in "de inspectie Hilversum, de heer A. v.!d. Graaf, verkreeg daarna nog het wöord. Hij verheugt zich deze vergadering te hebben bijgewoond. Een vergadering als deze dient om te bezielen en wakker te roepen, om te bekwamen tot met enthousiasme weer verder gaan. Hoe be scheiden onze taak moge zijn, wie werkt hij het onderwijs, bouwt aan een kathedraal, bouwt aan Gods tempel. De Voorzitter sprak daarna een slot woord, waarin hij wees op de uitnemende ontvangst te Hilversum niettegenstaande de minder gunstige vergaderzaal. Hulde aan de afdeeling alhier en aan haar voorzitter, den heer Burggraaff. (Applaus). Hij richtte daarna een woord van afscheid tot den heer R. van Well e, van Middel burg, vice-voorzitter, na 9 jaar zitting perio diek aftredend lid van het hoofdbestuur. Hij prijst diens hartelijk meeleven en welover wogen adviezen en steun en dankt hem voor alles wat hij voor de vereeniging heeft wil len zijn, hem Gods zegen toewenschend. De heer van Welle beantwoordde deze woorden, dank zeggend voor de hartelijke verhouding tot het hoofdbestuur. Hij dankt den Voorzitter voor diens voor treffelijke leiding en voor de schitterende wijze waarop deze de vereeniging bij de plaatselijke overheid heeft vertegenwoordigd (daverend applaus). Ten slotte werd gezongen Gez. 2 3, waar na de heer Stemerding de mooie verga dering met dankgebed sloot, Uitstapjes. Woensdag werden voor 'den aanvang der morgenvergadering nog een paar excursies gemaakt. Een 40-tal leden der vereeniging heeft het nieuwe stadhuis bezichtigd, onder leiding van den ontwerper, den gemeente architect Dudolc. Anderen hebben per auto bus een bezoek gebracht aan vijf van Hilvei> sums mooie scholen. Uit Oost-Indie DE MERAPI. DJOCJAKARTA, 26 Mei (Aneta). Zondag middag werd een verhoogde werking van den Merapi geconstateerd. Er werden zeven goed- wolken waargenomen in een tyd van vijf kwartier, waarbij een 200 laag, dat de heer Ecoma Versteeg van den Vulcanologischen Dienst op het punt gestaan heeft om van Goenoeng Gono uit algemeen alarm over het bedreigde gebied te geven. DE ABEL TASMAN WEER TE BATAVIA. BATAVIA, 27 Mei, (Aneta). Het drie- motorige vliegtuig „Abel Tasman", dat een vlucht naar Australië heen en terug heeft gemaakt, keerde in den namiddag alhier terug. Het vliegtuig vervoerde 70 K.G. mail van Australië naar Europa, welko mail in geladen wordt in het vliegtuig van den gc regelden dienst Indië—Holland van de K. L. M., dat 29 Mei vertrekt en dus ongeveer 8 of 9 Juni in Holland kan worden ver wacht. KWAADWILLIGE NEERGELEGD. BUITENZORG, 27 Mei (Aneta). Dc regee ring ontving een telegram van den Gouver neur van Atjeh en onderhoorigheden d.d. 23 Mei, meldende dat een brigade ondér 1ste luitenant v. d. Heuvel nabij Geroegoe onder- al'deeling Singkel, afdeeling Westkust van Atjeh, werd aangevallen door drie kwaad willigen, waarvan er een werd neergelegd, terwijl twee ontsnapten. Onzerzijds werd de sergeant le klasse Nasarani zwaargewond. ZWARE STRAFFEN. MADIOEN, 27 Mei (Aneta). De werklieden van de suikerfabriek Pagottan die de vorige maand den kantonemployé Lawalata met Voornaamste Nieuws. (blx. L) De Eerste Kamer neemt het Suikerwetje aan en behandelt de Indische begrooting. Brand ter drukkerij van „De Standaard", (blz. 2.) Briand's aanblijven. Op 5 Juni parlemen tair debat over zijn buitenlandsche politiek. Prof. Piccard is met zijn speciale ballon oor groote hoogten opgestegen. Ongerust heid over hem en zijn metgezel. Onlusten te San Sebastian. Renkin Belgisch kabinetsformateur. De Poolsche kabinetscrisis opgelost. De „Daily Tel." maakt melding van een belangrijk Engelsch plan inzake de herstel- n oorl ogssolïul den. Zware onweders boven Engeland. (blz. 5)' Theologische Schooldag Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn Toogdag der Geref. Meisjes te Utrecht (blz. 9T Het rapport der commissie over de Aneta- kwestie is verschenen. Bijvoegsel „Land- en Tuinbouw" In den Storm, door Wjernv. oksels en voeten behandel e men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het koet 4o en 60 ct. per bus en is evenals Puroi, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. doodelijken afloop deden verongelukken, zijn thans door den Landraad gestraft. Dertien koelies werden veroordeeld tot. tien jaar ge vangenisstraf, de mandoci; tot levenslange gevangenisst raf. BRAND IN DE DRUKKERIJ VAN ..DE STANDAARD" ARCHIEVEN EN ZETMACHINES VERNIELD Men meldt ons uit Amsterdam: Ale gewoonlijk ging hedenmorgen om 6 uur het personeel van het dagblad „De Stan daard" aan den airbeid. Tegen half 7 werd op de mauhinezetterij, welke gevestigd is op de vijfde verdieping van het gebouw, een brandlucht waargenomen, en zag men eren later eendge rook door den zolder komen. Bij onderzoek bleek, dat op de bovenste verdieping brand was uitgebroken. Toen de brandweer verscheen sloegen de vlammen uit hot dak. Het vuur woedde op den zolder, waar de arciiieven zijn geborgen. De brandweer hed de mechanische ladder tot aan het dak uit geschoven. Na een kwartier was de brand geblusckh De zolder aan de achterzijde van het ge bouw was uitgebrand en een deel van het dak vernield. Ook brandde de vloer over een klein gedeelte door, zoodat nog vuur viel in de machinezetterij. Vier van de twaalf machines, die daar staan, moeeten buiten werking worden gesteld. De oorzaak van den brand is onbekend. Zoover men kan nagaan is niemand op den zolder geweest. De schade wordt door ver zekering gedekt. MISDADIGE BALDADIGHEID Op de spoorlijn Groningen—Winsum nabij de Hoogte heeft men even voordat een trein zou passeeren, op de rails een stuk ijzer ge vonden. Door het ijzer snel te verwijderen heeft men een spoorwegramp weten te voor komen. Gebleken is dat een zestal jongens ren een jaar of twaalf dit staaltje van verre gaande baldadigheid heeft gegeven. Proces verbaal is opgemaakt. De luxe personenauto uit Enschede, die den Tweeden Pinksterdag tengevo.'ge van een aanrijding op den weg naar Eibergen in de sloot terecht kwam en door den bestuurder wegens de opgeloopen schade, moest worden achtergelaten, is des nachts door onbekende daders in brand gestoken. De auto brandde geheel uit. De politie stelt een onderzoek in. GOEDERENTREIN ONTSPOORD Te Alphen aan den Rijn is gistermorgen te tien uur een goederentrein "bi bet ran geeren ontspoord. De machinist e meen de achteruit te moeten rijden, reed daarbij togen de sluitstukken bij den wissel van het hoofdspoor, met gevolg dat twee wagens er over weer in do rails sprongen, doch drie uit de rails. Het verkeer ondervond vertra ging. daar alles over enkel spoor geleid moest worden. Een werkwagen uit Leiden met personeel had te 1 uur de baan vrij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1