Het Communisme in de Practijk I*t eiken afstand kort Doorzitten PUROL DINSDAG 26 MEI 1931 DERDE BLAD PAG. 9 Objectieve mededeelingen en critische beschouwingen EEN HALVE BEKENTENIS EN HALVE MAATREGELEN De sowjetregeering breekt in de jongste beslissing over de werking der coöperatieve winkels de staf over dit stelsel. Het komt er niet genadig van af: bureaucratie, stroef heid, verwaarloozing van de belangen der verbruikers, en andere slechte zijden worden geconstateerd. Zooals gewoonlijk worden voor al deze tekortkomingen zondebokken gezocht; volgens de regeeringsbeslissing ligt de fout niet bij het stelsel, maar bij perso nen en organisaties, die de „partijlijn" niet hebben gevolgd. Voor het gemak stelt het partijbestuur haar eigen instructies buiten alie discussie; die zijn onfeilbaar. Intusschen mag men zonder overdrijving van een onhoudbaren toestand spreken, wanneer de raad van volkscommissarissen en de partijcentrale tezamen moeten oonsta- teeren, dat er algemeene en grove fouten worden gemaakt bij de verzorging der mas sa. Deze erkenning bevestigt ten volle de be richten, die wij van tijd tot tijd vermeldden over het ergerlijke gebrek, dat er allerwegen in den sow jet-staat heerscht. Dezer dagen vernamen wij een sowjet- anecdote op dit gebied, die met echten gal genhumor de situatie bespot. Er zou een nieuw coöperatief magazijn gebouwd wor den van 8 verdiepingen, dat door één per soon zou worden bediend met behulp van een radio-installatie en luidsprekers. Op de vraag van een naief persoon hoe dat moge lijk was, luidde de verklaring: Heel een voudig. De koopers gaan voor den microfoon staan en vragen: Hebt U schoenen? De cen trale bediener hoort dat in zijn cel en be hoeft slechts te antwoorden: Er zijn geen schoenen. Van een andere afdeeling wordt gevraagd óf er eieren of melk zijn, en het antwoord behoeft slechts te luiden: geen eieren en melk! Op deze wijze is eenmans- bediening prachtig te verwezenlijken. Zoo spot het volk met zijn eigen ellende, omdat het op geen andere wijze uiting kan geven aan zijn gevoelens van verbittering. Deze groeit echter onophoudelijk en is thans zoo hoog gestegen, dat de dictators in het centrum zich gedwongen zien maatregelen te treffen, op papier althans. De niet overduidelijke voorschriften schij nen ten doel te hebben het herstel van den particulieren handel gedeeltelijk toe te la ten, wat den kleinhandel betreft. Dit volgt tenminste uit de beslissing, dat 35 tot 50 procent van den kleinhandel in handen van den staat moet blijven. Aan den anderen kant blijft de groothandel geheel in de han den van den sitaat en wordt nog verder ge centraliseerd. Er zullen centrales komen voor den verkoop en verdeeling van elk soort producten over het geheele land, met filialen in de hoofdstad van elke republiek, een nieuwe bureaucratische schakel derhal ve, die zeker de circulatie niet zal bespoe digen. Welsprekend is In dit opzicht de zin In de regeeringsverklaring, dat de voorraden in de groothandelsmagazijnen belangrijk zijn toe genomen, maar dat de producten de win kels niet bereiken. Denkt men dit te verbe teren door een verdere centralisatie van den groothandel? De sowjet-praktijk heeft toch duidelijk en dikwijls genoeg bewezen, dat zulke centrale organisaties, in Rusland ten minste, tot gevolg hebben, dat eenvoudig alle producten eerst naar die centrale ma gazijnen worden vervoerd en vandaar uit worden verdeeld. Dit verklaart ook het bandjirachtige aanzwellen van het goederen vervoer. De meeste transporten zijn volko men nutteloos en worden veroorzaakt door het heen en weer sturen van dezelfde goe deren over duizenden Kilometers, terwijl ze tenslotte belanden op ongeveer dezelfde plaats waar zij oorspronkelijk vandaan ko men, 5 De regeeringsverklaring schrijft ook voor, idat in het vervolg alle voorwaarden, verbon den pan de uitgifte van producten, verbo den zijn. Een voorschrift, waarvoor we dank baar mogen zijn. Vroeger ontkende de sow jetregeering, dat er zulke voorwaarden ge steld werden, thans geeft zij toe, dat men aan de koopers vaak den eisch stelde graan af te geven, in te schrijven op de een of an dere leening, aandeelen te nemen in de coö peratie of dergelijke dingen, alvorens men zoo goedgunstig was eenige rommel uit den winkel tegen buitensporige prijzen af te staan. Dit alles zal dus, volgens het nieuwe de creet, voortaan verboden zijn.'Wij aarzelen echter niet om dit alles een halve maatregel te noemen. Want als dit werkelijk wordt doorgevoerd zal het consequenties hebben, die de centrale machten thans blijkbaar niet overzien, maar die zich al zeer spoedig zul len doen gevoelen. Zoodra het stelsel van uitgifte van goede ren tegen bons voor de arbeiders ophoud; en het zal nog slechts voor korten tijd ge handhaafd blijven ten aanzien van brood en manufacturen, voor de overige producten wordt het terstond afgeschaft, zullen de ar beiders geld noodig hebben, zal er dus een sterke toename "plaatsvinden van de toch reads belangrijke inflatie door de uitgave van ongedekt geld. Wat de boeren betreft keert men dan terug tot de tijden van voor de gedongen collectivisatie. En deze gedwon gen collectivisatie was juist het gevolg van het feit, dat de boeren weigerden hun pro ducten te verkoopen tegen de regeeringsprij- zen, daar deze te laag waren om het geld op te leveren voor den aankoop der benoo- digdheden in de regeeringswinkels. Of al deze maatregelen zijn derhalve slechts op papier gezet om de massa te mis leiden en er komt geen verandering in het gebrek lijden der bevolking, óf wel de re geering is tot den terugtocht gedwongen op haar veldtocht van gedwongen collectivisatie en gedwongen verdeeling van producten. De naaste totökomst zal aan het licht brengen wat de beteekenis dezer nieuwe voorschrif- OE ONDANKBARE GORKI Maxim Gorki heeft vanuit zijn woonplaats in Sorrento (Italië) een brief geschreven aan de Russische pers met het verzoek dien zooveel mogelijk te verspreiden; ook wij ge ven aan dien wensoh gehoor. Gorki beknort daarin de velen, die hem op zijn 63en verjaardag gelukwenschtelegram- men hebben gestuurd, vaak zeer lange. Hij heeft uitgerekend, dat die kosten van al die telegrammen meer dan 3000 roehei in buiten- landsche valuta heeft bedragen, en vindt, dat men die valuta beter kan gebruiken, voor bibliotheken e.d. doeleinden. Hij verzoekt zijn vrienden zioh het volgend jaar niet meer aan telegrammen te buitien te gaan. maar hun valuta verstandiger te gebruiken. Op het moment is Gorki te Moskou aan gekomen. Op zijn verzoek is hij als lid der communistische partij toegelaten, (hij was tot nu toe neg eteedls partijloos), waarbij hem het partijilddmaatsohap vanaf 1918 is toegekend- TURKEN EN ARMENI8RS De partijorganisatie in Bakoe In den Kau- kasus is grondig schoongemaakt. Het is daar gebleken, dat het lidmaatschap der commu nistische partij de diepe haat tusschen Tur ken en Armeniërs niet kon overbruggen, waarbij de Russen aan d"en kant der Anne- niërs stonden. De Turken werden achter gesteld en in hun taal werdi geen propa ganda gevoerd. Daarin zal thans verandering worden ge bracht. Deze ingewortelde haat tusschen Tur kije en Armeniërs heeft aanleiding gegeven tot die bloedigste gevechten tijdens den bur geroorlog. Toen de Turken vanuit Kledm- Aizië Bakoe bezetten en de boisjewdsten ver dreven hebben zij alle Armeniërs vermoord, die in hun handen vielen. Het omgekeerde vond plaats na het aftrek ken der Turken en het oprukken der Witte Russen. Telkenmale als Bakoe in andere handen viel vonden er nieuwe massa-moor den plaats op een dezer groepen. Ook nu nog blijken de tegenstellingen geenszins overbrugd te zijn, doch nog te sluimeren, waohtende op een gelegenheid om tot nieuwe felheid op te laaien. DE REORGANISATIE DER COÖPERATIE DE HOOGE HEEREN BLIJVEN BUITEN SCHOT. Naar aanleiding van de regeeringsbeslissing over de hervormingen in de cooperative winkels, heeft de centrale der. coöperatieve verbruiksvereenigingen nu een aantal circu laires tot haar afdeeldngen gericht met na dere instructies- Hieruit blijkt weer hoe half slachtig alles is opgezet De afdedingen mo gen thans geen waren meer reserveeren, maar hierop zijn uitzonderingen toegestaan voor die goederen, waaraan het allermeest gebrek is, zoo heet het letterlijk in de instruc tie. Aan den verkoop van goederen mogen geen voorwaarden meer worden gesteld, b.v. dat de kooper zijn graan verkoopt of deel neemt aan „vrijwillige" leeningen, maar wel mag er op gelet worden of hij zijn verplich tingen jegens den staat behoorlijk vervult. In het algemeen zullen die districten, die de re- geeringstaak het best vervullen, het eerst van goederen worden voorzien. Ook de uitgif te van producten op bons, als onderdeel van het rantsoen, blijft in sommige gevallen ge handhaafd. De geheele instructie is een prachtig voor beeld hoe men tevoren er op bedacht is slachtoffers te zoeken voor mislukkingen, die natuurlijk het gevolg zullen zijn. Bij deze volstrekt tegenstrijdige en op twee gedach ten hinkende voorschriften is het al heel gemakkelijk bepaalde personen er van te beschuldigen, de instructies niet te hebben uitgevoerd. De sowjet-bureaucraten maken van deze wijziging ook terstond gebruik om hun admi nistratie uit te breiden en nog ingewikkelder te maken. Het central'e bestuur der coöpera tie is onderverdeeld in elf afdeelingen een symbolisch getal elke afdeeling voor een soort goederen. Zijn taak zal in het vervolg zijn het „plannen maken" voor de verdee ling en het geven van algemeene aanwijzin gen, terwijl het eigenlijke werk van den groot- en kleinhandel aan de lagere organen wordt overgelaten. Zoodoende zijn de hooge heeren beter gedekt; die hoeven nog slechts papieren instructies te sturen en hebben het altijd bij het rechte eind. Voor fouten draaien dan dó lagere locale besturen op. De aandrang om in ieder geval zon der verlies en, zoo mogelijk, met winst te werken, de jongste overwinning van de „communistische idee" in de sowjet- "unie, heeft bij de Moskousdhe coöpera tie onverwachte gevolgen gehad. Deze heeft practisóh het werk van de melkvoorziening der hoofdstad stopgezet, omdat daarop verlo ren werd- Thans heerscht er volslagen gebrek aan melk, die nog sledhta in kleine hoeveel heid op de vrije markt is te krijgen voor den fantastisohen prijs van 1 roebel per li ter. Men is nu begonnen den „doorbraak op het melkfront", zoo heet iets dergelijks in de terminologie van den vredesstaat bij uitne mendheid, te likwideeren. Gemengd Nieuws» DE ROOFOVERVAL TE AZEWIJN. In verband met den overval op den heer Brants te Azewijn (Gld.) wordt gemeld, dat de politie nog denzelfden nacht tot een ar restatie is overgegaan, maar dat zij dezen man weer moest vrijlaten, daar hij een vol ledig allibi had. In den tuin der r.k. pastorie te Azewijn is een zak met ongebluschte kalk gevonden, waaruit wordt afgeleid dat men eerst dit punt voor den overval had uitgeko zen. De heer B. was toen echiter nog in ge zelschap van zijn zwager. De slagen zijn ver moedelijk toegebracht met een stuk gaspijp, dat op hot erf van den heer B. is gevonden. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE 's-GRAVENZANDE De toestand van het anderhalfjarig doch tertje van den heer V. uit 's-Gravenzande, dat slachtoffer werd van de wraakoefening eener dienstbode en door azijnextract ver giftigd werd, is thans gunstie. Voor haar levensbehoud bestaat nu gas a vrees meer. DE GEVAARLIJKE BENZINE Men meldt ons uit Boskoop: Mej. K., wonende aan het Rijneveld onder deze gemeente/ had de onvoorzichtigheid, om terwijl zij bezig was een k' eed ja met benzine schoon te maken in de keuken te dicht bij het vuur te komen, met het gevolg, dat een groote vlam ontstond, die door spoedig toegeschoten hulp geblusoht kon worden. Mej. K. liep aan haar armen ernstige brandwonden op. BRANDEN. Donderdag brandde door onbekende oorzaak de brood bakkerij en drogerij van den heer B. W. Buizer tot den grond toe af. De brandspuiten dezer gemeente waren spoedig ter plaatse; ook de motorspuit van Sleeuwijk verleende hulp. Was laatstgenoemde spuit niet aanwezig geweest, dan had de brand zich zeker uitgebreid, doch nu bleven de be lendende perceelen gespaard. De burgemeester was ter plaatse van het onheil aanwezig. gen de wand van het schip, dat ik 's avonds opzocht, waar ik mij vrij gemakkelijk van mijn kleeren kop ontdoen, maar meer moei te had mij zóó te krommen, dat ik met m'n hoofd een canbidvlammetje vermeed en bij de allereerste poging om de rust te zoeken in een wat al te ootmoedige houding n.l. met mijn gezicht op de etroozak neerkwam. Met een beetje wringen en draaien kwam echter alles terecht en tot veler verbazing sliep ik in een voor mij wat ongewone hou ding uitnemend. Wel bonsde telkens de machine door mijn brein, die ik hoorde zwoegen onder de vurige aansporing onzer ijverige machinist en stokers en hinderde mij een oogenhlik het zwaarmoedig zuchten en kreunen in de romp van het schip; dóch ik beredeneerde bij mijzelf, dat dit gezondheid beteekende. krakende beenderen, die van inspanning wat beefden en in steeds wiegelende bewe ging genoot ik meer rust dan ik de laatste maanden gewoon was. Meermalen had ik het eerste deel dier Noordzee gezien, van Trasenburgh tot Peterhead; de afwisselend rotsige en rondende kust br&oht mij niets nieuws. Wind en stroom stuwden ons voor waarts; de boot liep als een gfesmeerd wa gentje. Allen waxen het erover eens, dat wij bij 't volharden in zulk een vaart met ver rassende snelheid de reis zouden afleggen. Comfort, geriefelijkheid] kon men op een trawler, waar de machine grenst aan de schippers-, stuurmans- en machinistenkajuit nu eenmaal niet verwachten. Maar daarvoor was ik ook niet meege gaan: 't was mij niet te doen om allerlei aangenaamheden op het schip te genieten. Of er bij het loopen van en in de wacht, die om de drie uur werd afgelost, telkens wat veel beweging aan boord was en men, opziende van de kleine tafel, gedurig mocht kijken tegen de dikke ruggen, bedtekt met een mollige huid van dekens, waaronder de mannen, die de wacht niet hadden, de ver kwikkende rust zochten; of bij elke poging om te schrijven, mijn pen al heen en weer sprong als een hark over tuingrint, wat deed dat er toe? Op een trawler moet ieder zioh schikken en behelpen en voor een da meskantoortje is zulk een schip niet ge bouwd. In dat kleine kamertje,- bewogen door de nimmer rustende wereldzee, wordt ge werkt, gezongen, gepraat, gegeten en zoo vrij mogelijk geleefd, behoudens de critiek der altijd redeneerende Nederlanders, die ERNSTIG MOTORONGELUK OP DEN MUIDERSTRAATWEG AUTO TE WATER. Maandagmorgen te omstreeks kwart voor tien reed een gesloten Chevrolet met tweo jonge mannen en twee meisjes langs den Slotermeerdijk uit de richting Purmerend naar Amsterdam. Dit voertuig werd bij de Nieuwe Begraai- plaats ingehaald door een onbekend, geble ven vrachtauto. De laatste reed den Che vrolet aan, omdat deze niet ver genoeg kon uitwijken, daar wielrijders hem dit ven ■hinderden. Door den schok geraakte de bestuurder, een 23-jarige landbouwer uit de Beemster, het stuur kwijt, en ging de wagen van den dijk het Noord-Hollandsch Kanaal in, met zich meesleurend een der wielrijders. De bestuurder had de tegenwoordigheid van geest het portier vau de wagen open te maken. Hij greep zijn meisje en even daarna ook den tweeden man. Met de redding van het tweede meisje had men meer moeite. Door een schipper, die eveneens onbekend bleef, werd zij met een haak gered. Zij was reeds bewusteloos. De levensgeesten konden echter weer opge wekt worden. Daaraan hielpen mee Dr. van Kempen en personeel van de brandweer, die inmiddels ter plaatse was gekom. Door den G. G. en G. D. werd het 26-jarige meisje, afkomstig uit de Beemster, naar het Binnen gasthuis gebracht. Eveneens werd daarheen gebracht een der jonge mannen, die echter bij nader onderzoek geen letsel had. De wielrijder, afkomstig uit Lutjebroek, die mede te water was geraakt, werd door zijn broer door handreiking gered. De drie overgebleven drenkelingen wer den met een autobus naar het politiebureau aan den Adelaarsweg gebracht. Zij werden daar van droge kleeren voorzien. Het bleek dat het meisje, de verloofde van den be stuurder, een wonde aan haar linkeronder been had opgeloopen. Door Dr. Hofstee werd het been verbon den. Met een particuliere auto keerde het gezelschap huiswaarts. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Per ziekenwagentje is naar 't Julianazie kenhuis In de TerHaarstraat te Amsterdam vervoerd een 9-jarige jongen, die in de Bll- deaxLijkstraat door een vrachtauto was over reden. Bij aankomst in het ziekenhuis con stateerde een arts den dood. BEDRIEGELLJKE BANKBREUK. Te Assen is in arrest gesteld P. B., koop man te Hoogeveen, .verdacht van bedriege- lijke bankbreuk. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TWEE DOODEN, DRIE LICHTGEWONDEN. Men meldt ons uit Den Bosch: Zondagavond te omstreeks half twaalf heeft op de Vughterbrug alhier een botsing tusschen twee motorrijders plaats gehad, welke aan beiden het leven heeft gekost. De toedracht van het ongeval is niet met zekerheid vast te stellen, daar er geen oog getuigen bij aanwezig zijn geweest. Slechts is komen vast te staan, dat de motorrijder B. van Berkel uit Rosmalen, die in de rich ting 's-Hertogenibosch reed, een voor hem rijdende auto wilde passeeren. Op 't oogen hlik, dat hij deze auto voorbij reed, kwam hij met zijn motorrijwiel in botsing met de 34-jarige motorrijder G. vöjx Antwerpen uit Amsterdam, die van de tegenovergestelde richting kwam. De botsing was zoo hevig, dat de motoren en hun berijders ongeveer acht Meter van elkaar werden geslingerd. Van B. bleef bewegingloos liggen. Van A. kon nog opstaan, doch op hetzelfde mo ment, dat hij dit wilde doen vloog zijn mo torrijwiel, waarvan de benzinetank was ge scheurd, in brand, waardoor ook zijn klee ren vlam vatten. Eenige oogenblikken liep Van A. als een brandende fakkel over de brug. Inmiddels snelden enkele voorbij gangers toe, die er in slaagden het vuur te dooven. Nu eerst bleek, dat de heer Van A. nog een duorijdster bij zioh had, nl. zijn zuster. Deze had het ongeluk zien aankomen en kon op het laatste moment nog van den motor, die een zeer kalme gang had, af springen. Zij kwam met den schrik vrij en kreeg enkele ontvellingen. Beide slachtof fers zijn naar het Protestantsohe Ziekenhuis overgebracht, waar van B. bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De heer van A. is in den loop van den nacht aan de be komen verwondingen overleden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat van B. zeer woest moet hebben gereden en waar schijnlijk onder den invloed van sterken drank heeft verkeerd» ERNSTIGE MOTORONGELUKKEN Men meldt ons uit Bussum: Om vier uur kwam Zondagmiddag een motorrijder, die uit de richting Laren kwam op den Rijksweg tegenover de „Gooisohe Boer" in volle vaart in botsing met een stilstaande auto. Een 17-jarig meisje uit Amsterdam, die op de duo zat, viel op den weg. Zij werd na door de Vrij willige Roode Kruis-Colonne behandeld te zijn, naar de Majella-stichting vervoerd, waar een lichte hersenschudding werd ge constateerd. Ongeveer dienzelfden tijd reed de 30-jarige motorrijder S. uit Amsterdam, die uit de richting Naarden kwam, ter Radio Nieuws. hoogte van de Jan Toeback laan tegen een voor hem rijdende auto, die deze laan inreed hetgeen de motorrijder blijkbaar niet gezien heeft. Hij werd met beenwonden en een ge broken voet, na door Dr. Verburght uit Naarden verbonden te zijn, .naar de Majel- lastichting te Bussum overgebracht AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN EEN DOODE, EEN ZWAAR GEWONDE Zaterdagavond laat is op den weg van En schedé naar Hengelo een autobus van de T. E. T. doordat de bestuurder van de bus plot seling onwel werd, tegen een boom gereden. Een langs den weg fietsende brandstoffen- handelaar, de 64-jarige heer Schipper, uit Enschedé, werd door de bus gegrepen en op slag gedood. De chauffeur is mert ernstige wonden naar een ziekenhuis vervoerd. Da passagiers van de bus werden liaht gewond. Een hunner moest eveneens in het zieken huis worden opgenomen. DOODELIJKE VAL Te Naaldwijk is Zaterdagavond de 80-ja- rige W. V. van een trap gevallen. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. NOODLANDING OP ROTTUM Men meldt ons uit Groningen: De vlieger vau Tijen was gedwongen op het eiland Rottum een noodlanding te ma ken, wegens een gebroken schroef. Hij werd later door een ander vliegtuig weer meege nomen naar het terrein te Eelde, waar de vliegfeesten worden gehouden. Van Graft is van Schiphol opgestegen met een nieu wen schroef voor het te Rottum gelande toestel. Nadat deze gemonteerd was, kouden beide toestellen weer vertrekken. Van Graft keerde naar Shiphol terug met een mand je kievitseieren. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest [Doo. 30. Tub« 80 ct. Bi) ApotK 6 DroqlTÜÜ alsof een stem mij toeriep: o, nietige mensch, werp u in de armen van Hem, die alle diep ten doorgrondt en het hulpeloos leven alleen veilig voert naar het onbekende strand, naar de rust aan den oever der eeuwigheid. Toen veirmoeide vogeltjes, nadat zij zich bijna hadden doodgeworsteld tegen den wind over de eindelooze vlakte, meer nedervielen dan nederstreken op het voorschip en weg kropen onder touwwerk, leek mjj dat al* het nederainken van het vermoeide leven dat niet meten kan, voordat het met vindt bij den Almachtige. Heerlijker dan alles echter was het lichten der golven rondom en achter den trawler, toen de tweede nacht aanbrak. Op den kapitein, die dit niet zoo aange naam vond, omdat het vuren der zee hem in het onderecheiden van werkelijke en slechte gewaande schepen hinderde, lette ik niet Alle wetenschappelijke verklaringen van de millioeuen phosphorisëerende diertjes in de geolven, wierp ik overboord. Wat maalde ik om theoriëen van licht en warmte op dat oogonblik, toen ik meer dan een uur lang, in de opstaande kraag van een dikke jas gedoken, achter de kajuit stond, terwijl de kille avondlucht met wat regen mij stram maakte, terwijl ik in de donkere zee stond te turen naar elke golf, die onze trawler opjoeg, met fonkelende stralen, vluchtig als electrische draden werd gekroond en versierd. Onzagwokkende diepte daaronder; grauwe grijze geheimzinnige luchten, waarin zich alle kracht des gerichts verloor, daarboven; en dat alles doortinteld met do fijnste flon keringen, die spelend verschenen en even- spoedig vervloeiden. Nietig mensohelijk leven, zoo springt ook gij op uit de diepte van het heelal, de on- doorzoekelijke bodem der steeds vloeiende wereldzee; een oogwenk slechts laat do I-Ieere u schitteren; daarna zinkt gij weg in dezelfde verborgenheid. Alleen een ding onderscheidt u: Hij, die u het licht in uwe ziel doet weerkaatsen, vraagt u af: hebt gij in dat licht geleefd en den groeten Werkmeester geëerd in de korte ure? Zijt gij bereidt, om in de eeuwig heid niet meer tc vLdwijnen, maar in het eeuwig licht tc le»\-n? HEIDA. BRIEVEN UIT EEN HARD LAND MET EEN HARTELIJKE BEVOLKING F IX. *51 TWEEDAAGSCHE TRAWLERTOCHT Daar drong „de Victoria" Zuidoostwaarts met haar last vau lijken, zeer licht in verge lijking met wat zij andere wel torstte. Een onwennig gevoel vooral voor een Do minee, wien schier niemand had geraden de terugries met den trawler mee te maken. ,,'k Zou maar over land en met de Har- iwichboot meegaan", zea de een. „Wilt u met den trawler terug? Ik zou het u niet kunnen aanraden". „Paar is toch ai te weinig oomfort op Bulk een schip!" „Dat doet u toch niet? Weet u wel, dat een leeg schip geweldig kan rollen diaar in het Noorden?" „Nu ja, als u dV goed tegen kunt?" had een bedaarde schipper gezegd „en u treft wat kalm weer, dan kan het wel". Alles lag echter in de richting: Niet doen dominee! Neem heel eenvoudig een kaartje voor Harwich of desnoods voor Huil; maar ga niet met den bijna leegen trawler mee. En toch. De gedachte, dat allen daar zou den loopen op het sohip en ik zou snellen met de „vliegende Schot" naar het Zuiden, leek me als een vlucht over land. Al mocht er dan nog zoo weinig geriefe lijkheid zijn op een kleinen trawler, twee dagen, of hij tegenwind en tegenstroom, mis schien drie of vier, hield ik het toch licht [vol. En wat de bij velen bekenldle, omgekeerde werking der maag betreft, daarmee had ik inog inooit kennis gemaakt. Wel had ik vaak gezien de doodelijke "lusteloosheid der lij ders, maar bij afwezigheid van persoonlijke ervaringen maakte ik mij daarover niet te druk. Saam uit, saam thuis! dat was dus mijn besluit en verder bewaarde ik mijn overwe ging, hoe 't gaan moest, als het holle schip ging werken, maar voor later. Mijn allereerste ervaring was, dat bij de 'langere golven en hooger deining het slechts spaarzaam geballaste sohip bij het schoon- yill stond in ons blad van 20 Mei, sta weer toch wel wat meer wrong en sprong, dan ik gedacht had. „Een raad moet ik u geven, Dominee! Op zoo'n leeg trawlertje met lage verschansing moet je je altijd vasthouden of tenminste iets in 't oog hébben, dat je vast kunt grijpen. Dat doen wij ook. Je weet anders nooit, wat er plotseling kan gebeuren". Dat was de goede raad, mij door meer idlan een goedhartig lid der bemanning ge geven, toen zij mij behoedzaam uit het trap gat in de sohipperskajuit zagen kruipen en naar de commandobrug begeven. Een raad, dien ik soms wel móest volgen, omdat mij de IJmuidensche en Vlaarding- sche Zeébeenen ontbraken, die niet als een wonderboom je toekomen. Inmiddels, wanneer ik daar langs de lui ken wat houterig mij voortbewoog, diacht ik nog weinig aan mezelf; dan stegen uit de krachtig verzegelde diepte allerlei roep stemmen omhoog: wat een beweging voor die dooden! 't Leven echter kunt gij niet te ruggeven! Dat nam op eenmaal de over machtige zee. Koude, kille lijken, hoe plech tig vervoerd, brengt gij 6lechts mee, die gij toch niet kunt leggen aan verwarmde har ten. Aan wat wonderlijke bewpging doet gij nu toch mee? Als nu de zee eens weer met haar over macht opkwam en u als een brieschende leeuw dteed gevoelen, hoe onmachtig gij zijt met heel uw doodenlast en het begon daar beneden onder al die kisten eens te kraken, zoudt gij dan evengoed uw kalmte bewa ren? Ja, als de zee u de geheele overtocht eens fel bekampte en uw leeg trawlertje, hoe dapper ook snuivende en rookende, tegen de Engelsohe kust smakte, gelijk dat een paar nachten tevoren boven Aberdeen met een nieuw schip gebeurde, waarvan gijzelf een gewande jongen hebt gesproken, wat zoudt gij dan zeggen? Wellicht vindt gij, lezers, dit werkelijke zwakheid, maar zulke gedachten vlogen ge lijk een zwerm verhuizende voorjaarsvogels toch eenst langs mijn geestesoog, om echter, laat me dit erbij voegen, als ik uit de stuurkast over de zee zag, even spoedig weer te verdwijnen. Want drie plaatsen waren beurtelings mijn steunpunt, al was het niet steeds voor het hol van mijn voet: de commandobrug, om een heel ver uitzicht te hebben, de sohipperskajuit om te eten en zoo mogelijk wat te lezen of zelfs te schrij ven dan het heel besoheiden hoekje te "Laatste, groet van de. Victoriaaan Schotland» nooit zal zwijgen; doch dot alles gaat, Hoe wel met luider stemme, zooals een zeeman gewoon is, over het algemeen goedmoedig. Het karakter van den tocht bracht niet mede, dat gulle scherts ditmaal bijzonder de gesprekken kruidde. Kalm en hartelijk ging alles in zijn werk. En in wat ik beleefde in die tweo dagen en twee nachten, kon ik mij best vinden. Kees de krachtige, goedmoedige kok, zal desnoods willen getuigen, dat wij best samen konden opschieten. De V. E. M. had ook hier weer gezorgd, dat wij in niets te kort kwamen. Eere aan deze Maatschappij, die, hoewel zij niet op een domineesovertocht rekende, van a tot z de heele reis zoo goed had verzorgd. Machtige evenementen bleven ons geluk kig gespaard, Al regende het zoo nu en dan een weinig, weer en wind werkten mee, om het schip zoo snel mogelijk voort te stuwen. Wanneer lemanld zich" op zulk een schip kou verheffen boven de zorgen en alles ziet als een bestuur wan de goede hand Gods door de golven des leveps, legt de benepen heid de kwelling des harten zich neder en de ziel, die ook genieten wil van de grootheid en die majesteit des Scheppers, treedt uit enge windselen en ontvangt uit 's Vaders hand dj machtige indrukken van diepte en hoogte, van kracht en verheven geheim zinnigheid, die de zee uitstort over den zwakken mensch. Aan het strand is de rustzoeker toeschou- Midden op de zee golft heel de aiel met dé verbolgen machten der heelals mee. Hoe kleiner het mensohelijk hulpmiddel, de boot is, die u draagt, des te heerlijker en dieper doordringt het gevoel van Gods over weldigende majesteit het mensohelijk leven. Soms, als de eenzaamheid der zee, die weinig schepen droeg, mij overviel, was het, EEN DOODE. Zondagmiddag te omstreeks kwart over vier is op den Muiderstraatweg tusschen 't Merwedekamaal en Muiden een ernstig mo torongeluk gebeurd. Op genoemd tijdstip reed een aantal Duiv sche motorrijders, die een bezoek aan Ne derland braohten, in de richting Naarden. Een van hen wilde, toen er een hevige wind kwam opsteken, die veel stof omhoog deed dwarrelen, in een café gaan schuilen en sloeg daarop plotseling links af de tram rails over. Op hetzelfde moment naderde de Gooische tram, eveneens komende uit de richting Amsterdam. Deze kon niet tijdig meer tot stilstand worden gebracht, waar door het motorrijwiel in de flank werd ge grepen en geheel in elkaar gedrukt. De bestuurder, de 27-jarige F. Lindberg uit Elberfeld kwam er goed af. Hij liep slechts eenige lichte schaafwonden aan de beenen op. De iin den zijspan wagen gezeten 22-jarige Martha Buelhoff uit Bannen werd deerlijk verminkt. Per ziekenauto uit Weesp zijn beiden naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht Het meisje is al daar overleden. De oorzaak van het ongeval is toe te sohrijven aam het feit, dat de motorrijder niet met den weg bekend was, en daardoor geen acht sloeg op de tramrails. De be stuurder van de tram verklaarde nog sig nalen te hebben gegeven, welke waarschijn lijk door den plotseling opstekenden storm wind niet werden gehoord. VIJF MENSCHEN IN HET KANAAL Men meldt ons uit Sneek: Op den weg van Hommerts naar Sneek is een auto, waarin vijf personen uit Sneek waren gezeten, tegen een boom gereden. De auto werd geheel vernield. De bestuurder, de 25-jarige T. Bergstra, en de naast hem gezeten eveneens ongeveer 25-jarige J. Boersina, werden op slag gedood. De overige inzittenden werden slechts licht gewond. Het ongeluk geschiedde bij het passeeren van een andere auto. Waarschijn lijk heeft de chauffeur te ver naar links uit gehaald, waardoor de wagen met volle vaart tegen een langs den weg staande boom is opgereden. Even nadat het. ongeluk was gebeurd pas seerde een ziekenauto, die met twee zusters en een patient op weg was naar het St An- thoniusziekenhuis te Sneek. Een der zus ters heeft onmiddellijk de eerste hulp ver leend en de noodige maatregelen getroffen om de slachtoffers naar genoemd ziekenhuis te doen vervoeren. De namen der gewonden zijn P. Stilma, J. Damstra en J. Wierda. Laatstgenoemde kon na verbonden te zijn naar huis gaan, terwijl ook de heer Damstra, die een lichte schouderfractuur had bekomen, na te zijn behandeld uit het ziekenhuis kon worden ontslag. De heer Stilma, die klaagde over pijn in de borstkas, is ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. TWEE MOTORRIJDERS TEGEN ELKAAR GEBOTST BEIDEN OVERLEDEN. Woensdag 27 Mei. HUIZEN (1876 M.) NCRV. 8 Tijdsein. 8—8.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert. 10.30 Tijdsein. 10.3011 Korte ztekendlenst, te lelden door Da. D. Tom. Geref. Pred. te Hilversum. 11 Tijdsein. 11—12 Harmoniumbespeling door den heer M. F. Jurjaanz te Hilversum. Zang: Mej. C. de Jager, sopraan. Mevr. D. MUnhout, alt. 1212.15 Politieberichten. 12.1512.30 üramo- foon. 12.30 Tijdsein. 12.302 Middagconcert. 3 Tijdsein. 25 Uitzending van de Middagverga dering van den 13en Bondsdag van den Bond van Meisjesvereenigingen op Gereformeerden Grondslag in Nederland, vanuit Tivoll te Utrecht. 5 Tijdsein. 56 Kinderuurtje, te lelden door Mevr. L. M. v. d. Veerv. Engeland, te 's-Gravenhage. Zang en piano: Mej. T. Stronck- horst, te Den Haag. 6 Tijdsein. 66.30 Uurtje heer H. PUon. Onderwerp: T.Zwarmtiekte°in on zen tuin". 6.307 Laatste Halfuur voor da rijpere Jeugd. Spreker; Ds. P. Kuylman, pred. bij de Haagsche Jeugdorganisatie te den Haag. Onderwerp: „Het Indische boefje". 7 TUdsein. 77.30 Uitzending van het Onderwijsfonds. 7.30 —7.45 Politieberichten. 7.45—8 Gramofoon. 8 Tijdsein. 89 Concert. te verzorgen door üe Cr, Mannenzangvereen. „Kunst naar Kraaht", onder leiding van den heer H. J. Keman Jr. 9 Tijdsein. 99.30 Spreker; Ds. A. G. Barkey Wolf Geref. Predikant te Den Haag. Onderwerp: ,An- nétje Craets" uit „De Klop op de deur", van Ina Boudler-Bakker. 9.30—10.30 Orgelvoordracht te geven door den heer S. P. Visser, organist, te Hlllegom. 10.3010.40 Persberichten van Va* DIas. 10.4011.30 Gramofoon. HILVERSUM (298.8 M.) VARA. 8 Tijdsein. 8.01 Gramofoon. 9.30 Orgelspel. VPRO. 10 Mor genwijding VA-RA. 10.16 Onze meuken, li Gra mofoon. 11.05 Radlo-Volks-Universitelt. 11.35 Gramofoon 12 Tijdsein. 12.01 Middagconcert. 1.45 Onderbreking voor verzorging van den zender. 2.15 Gramofoon. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoon. 3.20 Cooperatlekwartlertje. 3.35 Maalt het zelf. Cursus. 4.25 Gramofoon 4.30 Voor de kinderen. 6 Tijdsein. 6.01 Mandoline- Cursus. 7 Radlo-Volks-Universltelt. 7,30 Recital 8 Concert. 8.45 Tooneel. 10.05 Persberichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9