llinuur £rihsdjr (Courant AidA Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. VAGANTIE-ADRESSEN ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkïngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IV2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3361 DINSDAG 26 ME! 1931 ADVERTENTIE N: Van 1 tot 5 regels1.17VS Elke regel meer0.22Va Icgez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 10e Jaarganr Dit nummer bestaat uit VIER bladen Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijdelijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst 5 dagen van te voren, aan de admini stratie schriftelijk op te geven, met dui delijke vermelding van het vaste adres en het vacantie-adres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. LIBERAAL STAATSBELEID EN GODSDIENST vloed van de godsdienst op de politiek, voorzoover de "persoon zich door zijn godsdienstige overtuiging laat leiden. Daarom wil men van „Christelijke staatkunde" niets weten. Geen absolute normen, doch eigenwillige toepassing. Het is een fout te verklaren, dat het Christendom op de Tien Geboden en de Bergrede steunt. Het Christendom steunt op de Schrift van het eerste tot het laatste vers; al wordt natuurlijk grif toegegeven, dat het «ene Schrift gedeelte meer persoonlijke en het an dere meer sociaal-politieke toepassing vraagt. Doch daarover gaat het niet. Waar alles op aankomt is dit, dat het libera lisme de Openbaring stelt onder de cen suur van het menschelijk verstand; en dat Christelijke staatkunde van ieder een en op elke plaats vraagt om zich ge heel en uitsluitend te laten leiden „als door des Heeren Geest"; d.w.z. in vol komen onderwerping van het onbescha digde Woord van God. Van die Pinkstervrucht zien wij ook in de Christelijke staatkunde nog veel te weinig, omdat wij in alles te kort schieten; doch aan de belijdenis en de antithese verandert zulks nietshet ver maant ons alleen om met te grooter ernst de gave van Pinksteren te zoeken. BINNENLAND. VER. VAN CHR. ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN TIEN GEBODEN EN BERGREDE De verhouding, waarin ;de vrijzinnige politieke partijen tegenover 'de gods dienst staan, is sedert eenige- tijd aan de orde gesteld en zal vbörloopig wel aan de orde blijven. In allerlei bladen wordt er over geschreven en vooral libe rale brochures laten het vraagstuk niet Tot heden konden we nog geen gele genheid vinden iets te zeggen over de in brochurevorm uitgegeven redevoering- van Prof: Mr. C. W. de Vries, De histo rische roeping van de liberale gedachte, feestrede bij het tienjarig bestaan van den Vrijheidsbond gehouden. Doch het is goed dat wij op Napinksteren eenige aandacht wijden aan één der stellingen, aanvaard door de Liberale Studieclub te Botterdam en opgenomen in bovenge noemd geschrift. Die stelling luidt „Liberaal staatsbeleid, absolute gods dienstige normen voor het staatkundig le ven verwerpende, erkent de zedelijke grondslagen der samenleving, zooals die zijn terug te vinden in de Tien Geboden 'en in de Bergrede, waarop het Christen dom steiint". Dat in deze stelling godsdienstig ge voel spreekt, zal niemand ontkennen maar even duidelijk is het, dat de partij, welke deze stelling aanvaardt, de waar de van de godsdienst toch voor zeer be trekkelijk houdt. Het is, alsof de liberale partij be vreesd is, dat men haar alleszins als godsdienstig noemen zalwant met on geduld wordt de uitspraak naar voren geschoven, dat liberaal staatsbeleid ab solute godsdienstige normen voor het staatkundig leven verwerpt. Daarmee is voor alles vastgesteld, dat de liberale partij nog geheel volkomen de antithese tusschen Openbaring en Rede handhaaft. Van absolute godsdien stige normen wil zij niets weten. Gebon denheid aan de Heilige Schrift werpt zij verre van zich. Mocht zij er al toe ko men om eenige waarde aan d< dienst toe te kennen, dan staat reeds v&n te voren vast, dat de beslissing niet in Gods Woord, maar bij den mensch en zijn rede ligt. De mensch beslist, de mensch heeft het laatste woord. Niet de Schrift. In dien er al sprake zal kunnen zijn van godsdienstige normen, dan mogen ze in geen geval absoluut zijn en daarom kunnen de „zedelijke grondslagen voor de samenleving" slechts menschenwerk zijn. Duidelijk komt dat uit in de verdere omschrijving. De zedelijke grondslagen worden erkend „zooals die zijn terug te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede". Dit is liberaal-logisch gedacht. Wie geen absolute norm wil, neemt grondslagen, welke steunen op die dee- len der Schrift, welke men aanvaardt. Dat is liberalisme en Schriftcritiek. Doch voortser zal slechts sprake zijn van zedelijke grondslagen der samen leving, steunend op Tien Geboden en Bergrede. Welnu, deze hebben, gelijk vanzelf spreekt, ook beteekenis voor het staatkundig levenmaar ze richten zich toch vooral en zeer bepaaldelijk tot het individu, tot den persoon. Vandaar de in beide telkens terugkomende aan spraak gij. Liberaal staatsbeleid moet zich, wil het de godsdienst in verband met de staatkunde brengen, in die richting be wegen; immers zij duldt slechts de in BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD WOEKERBESTRIJDING Goede dingen schijnen in den regel niet heel vlug tot stand te komen. Voor jaren reeds heeft de heer Betel een opzienbarende brochure geschreven, waarin de praktijken van geldschieters en woekeraars werden blootgelegd en ongehoorde afpersingen en ellende aan het licht gebracht. Men heeft daarvan opgehoord. Zeker er was wel eenige notie van verkeerde prak tijken, maar wijl deze dingen in de duister nis zich afspelen, wist toch het groote pu bliek, dat niet leent of uitleent maar een schimmetje van wat er zoo al in deze we reld te koop is. Af en toe flitste het vuur eens op. Ruzie Ln een volksbuurt met een leenvrouw, ont slag van een ambtenaar of werkman dienst der gemeente wegens het cedeeren van loon, de gang van een gemartelde die ten 'einde raad was naar een maatschappe lijke instelling, brachten zoo bij tusschen- poozen weer eens ergerlijke feiten aan het daglicht. Meer dan eenmaal is de vraag gesteld, as er dan voor deze menschen geen ande- dere weg? Of de andere, was er „über haupt" aanleiding om zoo diep in 't moeras te geraken? Men stelle zich eniiver voor de zaak. Niet altoos was het noodig, soms had een royaal opgezet leven, de eerste moeite ge bracht, het gemakkelijk koopen op afbeta ling, de zucht om niet aclhter te komen bij anderen. Maar ieder die het leven kent, weet ook 'an moeilijkheden, die buiten eigen schuld ontstaan. Langdurige ziekte in het gezin, noodzakelijke steun aan verwanten, tegen slag in onderneming of misbruik van ande- en kunnen een gezin in groote moeite bren gen. Vroeger meende men dat in zulke geval len de Bank van Leening voldoende hulp kon bieden. Misschien ligt daar eenige waar heid in. Men had vroeger meer goud en zil ver, erfstukjes dikwijls, te b'eleenen dan nu. Zelfs was in de meeste gezinnen de voor raad lijfgoed, die tijdelijk kon worden ge mist, dikwijls niet gering. Maar onze sieraden hebben minder waar de dan die van onze grootouders, ons lijf goed is tot het uiterste beperkt en van min der degelijke kwaliteit en op onze confectie meubeltjes geeft de lommerd geen geld. Toch zijn er ook andere adressen, zal men zeggen. Gelukkig ja. Menigeen kan in moei lijke omstandigheden wel door familieleden worden geholpen, ook diaconieën hebben soms voorschotkassen. Sommige gemeente besturen en werkgevers zijn bereid als het noodig is te helpen. En er zijn er ook wel die van deze hulp in nood gebruik maken. Toch moet men bij dit alles niet vergeten, dat de naaste weg dikwijls nie>t gekozen wordt. Uit schuldbesef soms, om verwijten en controle te ontgaan, uit valsche schaamte menigkeer, uit een verklaarbare vrees o: noodige onafhankelijkheid te verliezen. Zoomin, om eens een sprekend voorbeeld te gebruiken, een wethouder zou kunnen lee- nen van een ambtenaar, zonder zijn prestige te schaden, zoo min kan ook een ambtenaar leenen van een wethouder wil hij niet ko men in een allerongelukkigste positie. Leenen van zijn werkgever beteekent ook dat men hem de ellende van zijn leven moet toevertrouwen en licht een stuk vrijmoedig heid verspeelt. Het heeft bovendien het ge vaar dat bij ontslag, het geheele bedrag i: eens terug moet worden betaald. Veel liever dus wordt men geholpen door een vreemde, veel liever door zakelijke trans actie, als door vriendelijk hulpbetoon weer te paard gezet. Dan kan men tegenover fa milie, vrienden en chefs de houding bewaren. Nu verschijnt als reddende engel de ad vertentie van den menschenvriend, die men schen met vaste salarissen zoo graag wil helpen. Dat is de weg. Maar gelukkig de man die daarvoor wordt behouden. Want al zijn er ongetwijfeld goede voorschotbanken, de royale adverteerders, zij die zich opdrin gen aan het oogenblikkelijk geld behoevende publiek zijn het niet. Ze moeten eerst de administratiekosten hebben. En al direct de eerste aflossing. En een verzekering. En alsof dit niet genoeg ware stellen zij gaarne de termijnen zoo zwaar dat het vastloopen moet. Eenmaal in gebreke gebleven, is dikwijls al het betaalde weg en kan men opnieuw leenen met al de kosten er aan verbonden. Zoo heeft men menschen tot den bedelstaf HET LANDSTORMHUIS. Onbaatzuchtige medewerking voor het vredesinstitunt B. V. L. Zaterdagmiddag woei de oranjevaan met daarin de woorden „Landstormcorps Zuid- Holland-West" vroolijk van den gevel van Bezuidenhout 185. Tegen 4 uur verzamelden er zich de talrijke genoodigden in de ver trekken op de eerste etage, waar, behalve de kamer van den commandant, gelegen zijn ui conferentiekamer en een vergaderzaal. De ins'tallatiecommissie en de comman dant, res.-majoor Boots, die thans een zijner, kort na zijn optreden Yeeds uitgesproken, idealen verwezenlijkt zag, ontvingen de gas- Nadat kapitein Boissevain, die inzonder heid dag en nacht geijverd heeft om de ge heele installatie, die een monument is van burgerzin en offervaardigheid, te verzorgen, het huis beter nog: tehuis voor Z.-H.-West in den commandant had overgedragen, heeft majoor Boots het aanvaard. Hij was door het geschenk, dat alle ver wachtingen ver heeft overtroffen, diep ge troffen, riep een hartelijk woord van welkom toe aan alle gasten in het Landstormhuis, en brachit hulde aan de commissie voor het werk, dat zij in het smaakvol ingerichte ge bouw tot stand bracht en bracht dank, na mens de 5000 landstormers van Zuid-Hol- land-West aan de gevers en loyale vaderlan ders. In dit mooie interieur zal de band van kameraadschap en saamhoorigheid nauwer worden aangehaald tusschen hen, die zich verbonden tot den hoogen plicht om Vorstin en Vaderland te verdedigen. Met grooten dank werd alles aanvaard. De aanwezigen zongen daarna het eerste couplet van het Wilhelmus; Mevr. Poortvliet volgde onmiddellijk met „Mijn schilt ende betrouwen". Voor haar sopraansolo oogstte zij een dankbaar applaus. De heer L. F. Duymaer van Twist, 'oorzitter der Nationale Landstormcommis ie, hield daarna de openingsrede voor dit eerste Landstormhuis, waarin hij een teeken van trouw aan en liefde zag voor het natio naal instituut van den B. V. L. Het geheel is boven 'elke verwachting. Met het welslagen van haar arbeid wenschte hij de commissie geluk en met het verkregen gebouw de vrij willigers van Zuid-Holland-West, die hier hun centrum zullen vinden. Hij wensohte het corps vele jaren vertoeven toe in dit aan- ;enaam verblijf. Een sympathiek woord werd daarna nog gesproken door Minister Deckers. We leven, aldus de Minister, in een tijd, waarin voor een ieder in handel en wandel soberheid geboden is. Toch mag geen onge zond pessimisme onzen arbeidslust vermin deren. In deze mooie vertrekken zal met genoegen kunnen worden gearbeid. Het is gelukwensch waard, dat Zuid-Holland- West een zoo voortreffelijk ingericht huis ge kregen heeft, geinstalleerd dank zij onbaat zuchtige medewerking van vele belangstel lenden in het. nationaal instituut, dat de V. L. is. De Minister besloot met de beste wenschen voor vruchtbaren arbeid in het belang van den staat en de volksgemeenschap. Na deze toespraak zong de sopraansoliste het lied van den B. V. L. Vervolgens werd door allen het gebouw in oogenschouw ge nomen. De eerste verdieping van het nieuwe ge bouw bevat een ruime conferentiezaal met daarachter een zaal voor bijeenkomsten van onderdeelen van het korps, die bij toerbeurt zullen worden opgeroepen voor besprekingen enz. Twee hoog bevindt zich de administra tie en nog een zaal, waar de plaatselijke lei ders elkaar kunnen ontmoeten. Op de hoog ste verdieping vindt men de rustkamer en de wapenkamer; een deskundige zorgt daar voor het onderhoud van de wapens, waar in- structie mee wordt gegeven. De geheele inrichting is huiselijk en gezel lig. Portretten, platen en gravures zijn er in groote verscheidenheid. Tijdschriften en an dere lectuur evenzeer. Burgerlijke gezellig heid heeft militaire koudheid en koelheid volledig uitgebannen. Zuid-Holland-West zij gelukgewenscht. De mannen van Den Haag, het Westland, Bloembollen- en Rijnstreek zullen spoedig hun nieuwe hoofdkwartier kunnen komen zien. VREDESPALEIS. Het Vredespaleis, voor zoover niet in g bruik, is tot nadere aankondiging voor p blieke bezichtiging opengesteld alle Zon- werkdagen van 2 tot 4 uur nam. J. J. SLAVEEOORDE. Zaterdag is na langdurige ongesteldheid overleden de heer J. J. Slavekooi J Hij bereikte den leeftijd van 74 jaar. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot is bepaald op heden Nieuw-Eik-en-Duinen. Vertrek van het sterf huis te 2 uur. gebracht, uit hun betrekking gejaagd, in het ongeluk gedreven, geknakt, gebroken en ver nietigd. Maar de dividenden van de Bank waren hoog, al vond men er de zielen der gedooden in. Amsterdam wil nu beginnen op forsche wijze dat woekerbedrijf te bestrijden. Men doet dat door een verbod van het uitleen bedrijf voor zoover het bedragen van f 500 en minder zijn. Alleen zij die een schrifte lijke vergunning van B. en W. hebben, de goede voorschotbanken dus, kunnen blij Daarnaast wordt een stichting in het le ven geroepen waarin de gemeente samen werkt met allerlei organisaties van werkge vers en arbeiders, die bedoelt op goede en doeltreffende wijze het werk dezer voor schotbanken over te nemen. De gemeente zal voor het bedrijfskapitaal zorgen. Dat is ook uitbreiding van overheidsbe moeiing. Maar zien wij het goed, op de rech te wijze, n.l. als steun van het particulier initiatief. En bovendien is het een sociale maatregel van groote beteekenis. AREND VAN AMSTEL. 78ste ALGEM. VERGADERING TE HILVERSUM OPENINGSREDE EN REDE VAN PROF. Mr. V. H. RUTGERS De jaarlijksclie samenkomsten der Vereen, 'an Chr. Onderwij zere en Ondorwijzea-essen n Nederland en de Overzeesche Bezittin gen, die heden en morgen te Hiilvereum wor den gehouden, zijn gisteravond ingeleid door een Wijdingssamenkomst de Geref. Kerk aan de Torenlaan aldaar, waar als sprekers'optraden Dr. W. Lod der, Ned. Herv. Pred. te Bussum, en Ds. P. N. Kruyswijk, Geref. Pred. te Hil versum. Na afl 'Op wa6 een begroetings samenkomst belegd in „Boazhuis". EERSTE DAG Hedenmorgen werden verschillende mooie Autotochten gemaakt naar Muiderslot, Gooi land of Loosd-recht. Om elf uur werd het Hoofdbestuur en de RegeLingscommissie of ficieel ontvangen ten Stadhuize, waar de burgemeester hartelijke woorden sprak, die door den voorzitter der Vereeni- ging, den heer J. H o b m a van Utrecht, wer den beantwoord. Vanmiddag twee uur ving de eerste zit ting aan met het zingen van Psalm 1187 en 8, waarna de Voorzitter voorging in ge bed en las Joh. 141230. Nadat een woord van welkom was gesproken door den voorz. der regeLingsoomm., de heer J. Of fr in ga, hield de voorz. der vereeniging, de heer J. 1-1 oh ma, van Utrecht, zijn Openingsrede. Hij begon met op te merken, dat hij het niet zal hebben over het Rapport-Ruigere, maar dat zijn woord wel zal staan in het teeken van dat Rappprt. Immers komen we, nog stedlWger dan in 1920, te staan in een geheel nieuwe positie. De heftige strijd van 80 jaren is uitgestre den. Of we met het thans geldende systeem het eens zijn of niet, als eenmaal de wijzi gingen in de wet-20 naar aanleiding van het Rapport-Rutgers zijn aangerecht, dan heb ben we ons te realiseeren, dat de taak ons opgelegd te trachten te maken van hei erkregene, het volmaakste, wat er van te maken is, in Jhet oog houdende, dat de ge schiedenis wordt geschreven onder Gods be stuur, en erkennende, dat Hij ons inderdaad groote zegeningen heeft geschonken. Sedert 1920 klooi het aantal Christelijke scholen met 60 dat der leerlingen aan die scholen met 50 Dat is een zegen, maar legt ook verplichtingen op. Zoo licht dreigt gevaar van verslapping. Daarom wil epr oproepen tot voortdurende en verhoogde ac tie. Hij bedoelt niet militant te zijn, als hij zegt: de lenze: „De vrije school voor heel de natie", moet worden: „De Christelijke school voor heel de natie". Niet alleen, misschien niet in de eenste plaats i6 hier de roeping aangewezen van de besturen onzer scholen, maar onze roe ping. Wij hebben te zorgen, dat onze arbeid zoo is en blijft, dat de begeerte naar Chris telijk onderwijs steeds grooter wordt. Aan onze Scholen met den Bijbel moeten Christenen werkzaam zijn, die de historie en den Bijhei kennen, en zij moeten hist rie maken. Niet af is de geschiedenis vai Christelijk onderwijs. Die is eerst af, als het bovenaangegeven ideaal zal zijn bereikt Onze jonge menschen moeten de geschie denis kennen, en er rekening mede houden voor de toekomst Hie<r hebben de Kweek scholen een zeer belangrijke taak. Moeten ea nog andere lijnen worden gelegvd voor een ideale school wetgeving, welnu Prof. Rutgers zelf geeft in dezen aan de paedogogen het eerste wooyd. Wij hebben behoefte aan degelijke studie werken in Christelijken geest Wellicht Ligt hier arbeid voor de vergaderende vfreeni- giing. Re,ds jaren geleden vvee6 Jonkman op deze lacune. Het vereenigingsleven, en speciaal het 'deelingsleven mag ni°t verslappen, nu 't den schijn zou hebben, dat we elkanleir minder noodig hebben. In broederlijke een dracht op naar het ideaal! Deze rede werd reeds afgedrukt in het Corr.blfld der Vereeniging, het nummer van 15 April 1.1. Bij het spreken over het recht van o logsvoering gaat spr. er van uit, dat de ov~ heid is het orgaan in den staat dat naast overredende, ook dwingende macht heeft, en wed-om het recht te handhaven. Er is echter niet maar één overheid, en één zwaard, maar er zijn er vele. Daardoor kan de eene overheid bij het uitoefenen van haai- macht stuiten op een andere overheid En tegen onrechtmatig geweld, ook wanneer cat van buiten komt heeft de overheid haar gezag te handhaven. Bezwaarlijk wordt hier de rechtshandhaving, doordat dikwijls moei lijk i6 te beslissen aan welke zijde het recht is. Het is een groote vooruitgang, dat men in toenemende mate de verplichting aan vaardt, bij internationale geschillen door arbiters uitspraak te laten doen, hoewel voor de gewichtigste geschillen clae de le vensbelangen der volken raken, de weg tot vreedzame oplossing nog ontbreekt, en het moeilijke punt blijft, wat gedaan moet wor den, wanneer een der partijen zich aan de uitspraak niet wit onderwerpen. De 6tnat ds voorts naast een rechtsgemeen schap, ook een belangengemeenschap, waar door in een oorlog, ook wam-eer het oor spronkelijke motief zuiver is, steeds mate rieelo en ideeële belangen grooten invloed uitoefenen; de vredesverdragen van eeuwen tnonen dat de overwinnaar bijna steeds zijn perken overschreed. Deze en andere overwe gingen moeten mede dienen om slechts in het alleruiterste geval van het recht tot oor logvoeren gebruik te maken. ilk K De genoemde beginselen hebben vooral belang voor het geschiedenis-onderwijs WdJU-em III en De Ruyter mogen als helden den geëerd, maar tegelijk worde de oor log gezien als een gevolg der zonde. Ter be strijding van ongezond internationalisme moet eerbied worden gekweekt tooi- het goddelijk karakter van het recht, ook in het verkeer den* volken. Aan pogingen tot inter nationale samenwerking en aan de arbeid den Volkenbond, worde bij het onder wijs aandacht verleend. Nadat gelegenheid was gegeven voor be spreking van dit referaat, werd de eerste zitting beëindigd met het zingen van Gezang 264 1 en 2 en dangebed. Om vijf uur kwam men in hotel „Hof van Holland" bijeen voor een gemeenschappelijk diner, terwijl de avond vanaf 8 uur zal zijn bezet met twee gezellige samenkomsten, in het Casino en in het Centraal Theater. In het Casino zal worden opgevoerd een ro mantisch historisch spel uit den tijd van Stadhouder Willem III, afgewisseld door het zingen van nationale liederen; in het Centraal Theater zal gezongen worden door een kinderkoor onder leiding van mevr. Ine van Soeren. II Elf E A Gemengd Nieuws. UITGEBROKEN. De 21-jarige E. T. had uit de weide een koe gestolen en deze voor 1 60 verkocht. De jongeman was gearresteerd en had zijn misdaad bekend, 's Nachts heeft hij kans gezien uit de cel van het politiebureau to Appingedam, waarin hij was opgesloten, uit te breken. Hij is voortvluchtig. BOSCHBRANDEN. Men meldt ons uit Oosterbeek: Zondagmiddag is op drie verschillende plaatsen boschbrand uitgebroken, ml. op den Bildenberg, Wolfhezen en Johannahoeve. Door het vlugge en oordeelkundig optreden van de Oostenbeeksche brandweer kon in alle drie gevallen do brand spoedig ge- bluscht worden. Het ernstigst liet de brand zich aanzien in de Kleine Dennen op Johan nahoeve. Gelukkig is niet veel verbrand. LEVEND VERBRAND. Te Cromvoirt bij Vlijmen (N.-Br.) kreeg het 1-jarig zoontje van M. een pan kokend water over het lichaam. De kleine is do gevolgen overleden. ERNSTIG TRAMONGELUK. Men meldt ons uit Amsterdam: De bestuurder van een autocar, wonende in de Indische buurt, ging in het café de Kroon op den Muiderstraatweg bij de Hart» veldsche brug eenige oogenblikken rusten. Toen hij het café uitkwam, keek hij niet uit en werd gegrepen door de Gooische tram. In bewusteloozen toestand werd hij naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is ernstig. Den bestuurder van de tram treft geen schuld. ERNSTIGE VAL UIT EEN SCHOMMEL. Men meldt ons uit Oldenzaal: Toen na een muzikale wandeling van het muziekcorps „St Joseph" naar de Lutte even in pension Borkhert werd gepauzeerd, had de lS-jarige T. het ongeluk uit een schommel te vallen, waarbij hij beide bee- nen brak. De jongen is naar het R. K. zit» kernhuis alhier vervoerd. AANRANDING. Men meldt ons uit Bussum: Zondagmorgen is in het Bosoli van Bre- dius een 8-jarig meisje door een 20-jarig persoon aangerand. In den loop van den dag slaagde men erin den dader, een inw van Bussum, te arresteeren. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Kunst en Letteren. PROTESTANTSCHE KERKMUZIEK De heer Willex len blj^ de: Het formant zj do stukken lat cript hebben, wordei worden overwogen, Voornaamste Nieuws. (biz. i.y Vergadering der Vereen, van Chr. Onder wijzers en onderwijzeressen te Hilversum. Pinksterzon en Pinksterblom. (biz. 2.) Algemeene vergadering van Pro Rege te Utrecht. Verschenen is het rapport der commissie- Wes ter veld inzake het Nijverheidsonderwijs. Briand heeft besloten minister van bui- tenlandsche Zaken te blijven. Het Kabinet-Lavel zal ongewijzigd voort bestaan na de Presidentswisseling. Mijnongeluk in Britsch-Indië. Henderson in Engeland terug. Gandhi en de tweede Rondetafel-confe- Er is sprake van een leening van twee milliard mark, met garantie van Frank rijk, Engeland en Italië, om de mislukking >n het Youngplan te voorkomen. (biz. 5) Jaarvergadering van de Bond van Ned, Herv. J.V. op G.G. Zaterdag had de opening plaats van het liogveld te Eelde. (biz. 8.)' Verschenen is het jaarverslag van de Kom Petroleum Maatschappij. (biz. oy Brieven uit een hard land met een harte lijke bevolking. IX. Het Communisme in de Praktijk. Ernstig auto-ongeluk te Sneek. Ernstig motor-ongeluk op de Muider straatweg- Twee motorrijders te Den Boscli tegen el kaar gebotst. op mijn postic irden'^'v'ei Jfird. zooda' ndon, opdat uitgavo kan PINKSTERZON EN PINKSTERBLOM Ja, zoo'n man hebben we nu nog netl noodig, die ons op Pinksteren geen Pink sterzon gunt en beweert: jammer toch, met deze droge lucht kan ik geen regen maken; het weer is voor mijn proeven te gun stig. En zoo'n man, zoo'n echte prof., die het precies anders wil hebben dan ieder een, die wordt niet weggejaagd van het Kurhausterras te Scheveningen; voor welke badplaats, gelijk voor al haar zuste ren, liet weer nooit te gunstig kan zijn. Precies, zooals minder wijze, maar meer verstandige menschen dan deze regen-prof. zeggen: Een badplaats heeft niets anders noodig dan zon. De rest komt vanzelf. Nu, de badplaats en het boscli, de weide en het water, het bloeiende platteland en' de gloeiende stadze hebben gisteren zon gehad; volop zon, stralende zon, koes terende warmte en een zomeravond yol jubel in de rijke en schoone natuur. Niets nieuws met de zon, zooals die leefde in onze herinnering. Want als de lucht betrekt en enkele regendruppels val len; dan zetten w© de kraag al op en we bestormen vaak als een wilde horde de overvolle trams; want één druppel maakt een regenbui. Maar de zon zei gis teren: het kan ook anders. Een enkele drup pel viel en dan kwam de zon weer in stra lende luister; zoodat het een ouderwetschs Pinkstermaandag werd. Niets nieuws met de zon; maar ook niets nieuws onder de zon? Het lijkt wel zoo. Ik herinner me nog dat het Kerkplein te Scheveningen vol stond met Jan Pleziers uit Rotterdam cn met cheesjes en tentwagens zonder tal. En men ziet er nu niet één. Nu rijden de luxe-auto's af en aan naar het luxe-parkeerterrein, dat de luxe-resi dentiestad zich kan veroorloven te houwen hij het luxe-centrum Kurhaus. En wie geen eigen wagen heeft, die komt per autobus of touringcar, met de Z.H.E.S.M. of de Z.H.A.M., met gele of blauwe tram. Ja, zelfs zijn er nog wandelaars onder de zon. Dus, toch wat nieuws? Ja, vele nieuwig heden en nieuwe narigheden; maar wat nieuws in de grond der zaak niet. Het zijn dezelfde menschen, met dezelfde hartstochten en gebreken, met dezelfde ge noegens en dezelfde zonden. Over wat ik na Hemelvaartsdag schreef, ^^HÉ^naaki 't Ging op ge lijken. Zoo'n Zondag in ae week een gepaste uitgaansdag noemen. Toch blijf ik er bij. Pinksterfeest is ook' het feest der natuur. En al te weinig komt een deel der bevolking met de n a t u u r in aanraking; met de werkelijke, levende natuur; niet met het vermaak, dat do mensch er aan vastkoppelt. Laat ons angstvallig waken voor de Zondag als dag der heiliging en daarop ruston, zooals God wil dat wij het doen zullen; maar laat ons niemand veroordee- len, die eon dag als Pinkstermaandag als uitgaansdag (in de goede zin des woords) gebruikt Hoe lokte gister de Pinksterzon naar de Pinksterblom! De maand Mei scheen te teren op legendarische roem; maar thans is het waarlijk de blije, de glanzende, de vroolijke Mei En dc duizenden en tiendui zenden hebben er van genoten. Het is ze van harte gegund. Helaas, dat er na zoo'n dag zoo vaak' plaats is voor naberouw, omdat men noch zijn geld, noch zijn ziel spaarde. Of ook, dat roekeloos omgegaan werd met eigen -»n anderer leven. De lijst van donden en ge wonden is weer groot. Daar zijn onschul- digen l>ij; de meesten waarschijnlijk bob ben zich geen roekeloosheid te verwijten. Maar als men op een drukbewandelde, zeer smalle weg, een paar willens krankzln nigen met een vaart van tachtig of honderd kilometer, langs bochten en bruggen, slinge rend door het verkeer heen, ziet voortra zen; dan zou men zich rechter wensclien om zulke onverlaten een jaar op te bergen. En zoo is er veel, dat 't schoone van Pink stermaandag: helaas, zelfs van Pinkster zondag verscheurt en verstoort. En noch tans herhaal ik: hoe dankbaar behooren we te zijn. dat God aan zoo velen, die door dagelijksche arbeid aan stad en straat ge bonden zijn, zooveel Pinksterzon en zoo veel bloeiende Pinksterblommcn caf, al$ ditmaal het geval was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1